63** Jaargang. Donderdag 8 April 1909. No. 12969 I I Geheimzinnig verleden. KENNISGEVING. k BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien het verzoek van de firma J. SCHUT TER Hz. om definitieve vergunning tot uitbreiding barer Graan wasscher ij en Drogerij, staande aati den Buitenha venweg nos. 9698 kadaster sectie L no. 200, met twee eesten tot het drogen van beschadigde granen en alle andere goedpren, hoe ook genaamd een graantransportinrich- ting en een gasmotor van 15 paardenkracht, benevens een exhauster, tot het afzuigen van dampen. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Woensdag den 21en April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig Art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den April 1909. Burqemecsler en Wethouders voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE, W. B, De Secretaris, V. SICKENGA. He ze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardinsenfl 125 Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam' en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) is, alleen ter wille van het prestige tegen over de steeds luider wordende wenschen van Engeland naar een zekere overeenkomst inzake den vlootbouw, een gereserveerde hou ding aan te nemen." De »Kreuzzeitung" meent, dat de rijkskan selier toch nog eens en liefst heel spoedig de formule zal vinden, die een basis tot het doen van onderhandelingen met Engeland zal bie den en zegt dan verder«Het betreft hier een zeer wezenlijk belang der binnenland- sche politiek van beide landen. Engeland heeft een beperking van zij n vlootuitgaven dringend noodig, daar het anders zijn sociale hervormingen niet door kan zetten, en Duitsch- land is eveneens financieel niet in staat om bij zijn sterkste legermacht ook een vloot te bouwen en ie onderhouden, die zijn buiten- landsehe belangen en zijn koloniën in een oorlog met Engeland zou kunnen beschermen. Deze opinie dringt zich tegenwoordig met het oog op de moeilijkheden bij de financieele hervormingen (die op 't oogenbük in Duitsch- land aan de orde zijn) aan een ieder op. De wedstrijd in het bewapenen heeft voorts tot technisehe vorderingen geleid, die binnen enkele jaren al het andere vlootmateriaal doen verouderen. Ja, rnen weet thans, nu er aangaande de onderzeesche booten nog geen voldoende manoeuvre-ervaringen zijn verkregen, niet eens, of niet binnen korten tijd de geheele taktiek der kustverdediging door een zeer vergaand gebruik van deze schepen, een geheele verandering zal ondergaan. De slag- vloot zal voor de kustverdediging steeds van zeer groot belang zijn, maar rnen moet hare beteekenis niet overschatten, daar wij tegen een invasie ons toch altijd het meest op ons leger moeten en kunnen verlaten. Vast staat in elk geval, dat een al te intensieve bouw van slagschepen als een oorlogsbedreiging tegen Engeland wordt opgevat, ondanks alle kalmeerende verklaringen van onze regeering en de vreedzame gevoelens van ons volk. De beste bescherming van onze overzeesche be langen zou in een verdrag met Enge land liggen. Derhalve hoopt en verwacht men steeds meer van onze diplomatie, dat ze aan een dergelijke overeenkomst de hand zal bieden, natuurlijk zonder onze vlootwet in de discussie ie sleepen en zonder haar grondmotief prijs te geven. In zoo'n entente zou thans minder dan ooit een bekentenis van onze zwakte, maar een bewijs van poli tieke rijpheid en bezonnenheid gezien kunnen worden." Hieraan voegt het leidende centrumsblad aan den Rijn, de sKölnische Volkszeitung" toe: sZooals onze lezers weten, hebben wij dezelfde gedachte meer dan eens uitgesproken, doch stelden ons dan aan de scherpste beris pingen der nationaalgezinden bloot. Wat zul len thans generaal-majoor Keim en graaf Reventlow van deze uitlatingen van liet hoofd orgaan der conservatieve partij zeggen, zoo mede bladen als de sTiigl. Rundschau, Post, «Neueste Nachr.", «DeutscheTagesztg." enz.? Zal m. ook de «Kreuzztg." in de rijksvijan dige wolfskuil worden geworpen Misschien toch niet, want de sKreuzztg." zou zich wel wachten om zoo op te treden, wanneer niet aan «maszgebender Stelle" een verandering Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zq innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan .rijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon f voor de Redactie No. 123. I voor de Administratie No. 103. Schiedam, 7 April 1909. DÜITSCHLAND. De idee van een overeenkomst tusschen Duitschland en Engeland inzake de oorlogs- toehereidselen ter zee, vindt in Duitschland meer en meer aanhang. Men vindt ze thans zelfs in de sKreuzzeitung", een blad, waar aan niemand oen zekere verstandhouding met Duitschland's verdediging en politieke positie naar buiten zal ontzeggen. Vroeger heelt het deze verstandhouding ten stelligste ontkend. Thans schrijft het blad in haar jongste weekoverzicht»De macht van het Duifsche rijk is zoo respectabel, zoo over wegend gebleken, dat het niet meer noodig Roman naar het Duitech van GEORG TIARTW1G, 62) (Slot). HOOFDSTUK NXf. De winter verliep kalm en de lente had nu reeds weer lmur intrede gedaan. De Kikel- hurg, het geheele doip cn alle dorpen oiuler Kronfeld en Hegowald waren in groote feost- nmntcn herschapen nu „prinses" Inge in het huwelijk zou treden. En op den Kikol- hjU'g, waar men temidden van ccn ongeloof- ijke hoeveelheid bloemen zat, kwamen do gasten langzamerhand allen opdagen. Het ontdekte bedrog van Borkcr en Ilany ^on Hewnll's houding gedurende den voor iem zoo onaongannin.cn tijd had, alle harten warm voor hem doen slaan en ofschoon or n°g wel velen aan de schuld van mevrouw ten Reivall geloofden, zou (och niemand ditl- en> dat er iets ton nadeele van den zo Zou worden beweerd. Harry von Rewall persoonlijk zou or niet oc hebben kunnen besluiten op ICronfeld tc l"?'1 W01)01l> uuun' zijn lief vrouwtje zou bij allerminst willen laten wonen in de vcr- fCvken, welke door ITinke Borkcr cn zijn notiden waren ontheiligd. Daarom liet hij zÜn m'euw tehuis inrichten, tor- '1 hij verzocht alles wat overbodig was te Jermijden, daar hij gaarne de financieele van opinie had plaats gehad. We weten het wel niet, maar zouden het uit de bovenge noemde uitlatingen der «Kreuzztg." conclu- deeren. Het is misschien mogelijk dat zij op zoo'n wending moeten voorbereiden, want anders kunnen we ons dit standpunt van het conservatieve blad moeilijk verklaren. De volgende dagen zullen daarover wel uit sluitsel geven. BALKAN-STATEN. De conferentieplannen worden, volgens de laatste berichten, thans reeds zoo goed ais afgedaan beschouwd, nadat thans ook Enge land en Italië zich bij de zienswijze der overige mogendheden hebben aangesloten. De „Echo de Paris" meldt op vrij tendea- zieusc manier, dat de gezanten Marscha'! en Pallavioir.i de ministers Hilmi Paria tn Rifaal Pasja bewerkt hebben om de Turk- sche regeering tot dc overtuiging van de doelloosheid eener conferentie cn tot het af zien daarvan te brengen. De Porte zou zich er in hebben geschikt, -omdat zc voor haar zienswijze van de noodzakelijkheid der confe rentie niet de gewenschte steun der ententen- mogendheden had ondervonden. De Engelsche minister van buitenlandsehe zaken Grey, verklaarde gisteren evenwel op ccn daartoe gedane vraag, dat irij nog niet kon zeggen of de conferentie zal plaats heb ben ja dan neon. Dc wijzigingen van liet Vcrdiag van Berlijn \ormden in de eerste plaats liet onderworp van onderhandelingen tusschen de Mogendheden, wier wettelijke rechten onmiddellijk geschaad waren. Alen is hot in zoover eens geworden, dat bedoel de wijzigingen, de toestemming moeten heb ben van dc Mogendheden, die het Verdrai van Berlijn onderteekenden, en met het oog op do verschillende overeenkomsten, die reeds tot stand kwamen, vertrouwde hij, dat. die toestemming spoedig verkregen z,il worden *- r\ GE3IENGDE MEDEDEEL1NGEN. Spanje. Do Spaansche rogeering heeft besloten een algerneene amnestie uit te schrijven voor politieke misdrijven en persdelicten, waar schijnlijk in de hoop de verloren populari teit althans gedeeltelijk te herwinnen. Besada, de minster van financien, is van plan alle productieve geestelijke orden, die de particuliere industrie zware concurrentie aandoen, belasting te laten betalen. misstanden, die er door dc schandelijke ver spilling waien teweeggebracht, wilde trach ten in orde te brengen, door eetiiee .„innig heid en bij was overtuigd, dat hij in dit streven trouw zou «orden geholpen 'oor In geborg. Lang bad I Larry von Rewall op zijn trouw dag in gedachten verzonken zitten staren, tot dat het vroolijke zonnetje hem plotseling aan het gelukkige lieden herinnerde en hem ook een blijde toekomst voorUxneide. AVclk een stapel telegrammen en brieven lagen daar nog ongeopend op de tafel. Even toch «aldc hij de massa dooikijken. Eén couvert viel hom door grootte en adres bizon- der op. Uit Rome kwam het. Hoofdschud dend verbrak hij liet zegel. Rovend handschrift in het Italiaansch op de eerste pagina, op de tweede de boëedigdc vertaling in het Duitech. Rewall durfde ter nauwernood dc woorden tot zich te laten doordringen, hij had in zijn leven reeds zooveel geheimzinnigs ondervonden, dat hij angstig terugschrok voor iets wat hem totaal onbekend «'as. Toch gevoelde Hij de nood zakelijkheid van ook zelfs het ergste onder do oogen to durven zien zóó sterk dat hij al zijn kraohton verzamelde om bestand te zijn tegen datgeno wat hem deze brief ook mocht brengen. Een priester uit Lorelta, een klein plaatsje tusschen Bologna en Pisloja schreef aan mijnheer von Re«all in KronteM bij Sicben- hausen in Duitschland door bemiddeling van den gezant to Rome, aan wien hij het ver zoek had gericht zijn brief door vertaling begrijpelijk te laten maken voor den geadres- Oostenrijk. Uit Wccncn wordt aan, hot „Berk Tgbl gemeld, dat in de drie aanstaande jaren Oos tenrijk met een enorme uitbreiding van zijn marinebegrooting rekening heeft, te houden De schepen, die op 't oogenblik in aan bouw zijn, zijn ran 't Dreadnought-type. Dc marinebegrooting, die dit jaar 63 milliocn bedraagt, zal in 1910 ongeveer liet cijfer van 110 millioen bereiken, dat is dus bijna het dubbele. Hierbij dienon dan nog gevoegd te «orden de bewapeni ngskosten, die dit jaar bij de marine een aardig sommetje be dragen. De „Maitin" verneemt uit. Rome, dat de keizer van Oostenrijk met het Vaticaan. onderhandelt om den titel van koning van Bosnië cn Herzegovina te mogen aannemen. De laatste vorst, van Bosnië schijnt den paus liet recht gegeven te hebben, den titel te rorlecnen. overgeplaatste posthouder van Endch, A. C. G. Rozet, alsnog benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde, ter zake van zijn moedig cn beleidvol gedrag tijdens de overvalüng van zijn' post in de maanden Juli en October 1907. Tur kij e. Uit Bombay wordt aan de „Times" ge- eind", dat berichten uit Basra melding ma ken van groote onlusten in Turksch-Arabis- tan, waar pl.m. 3000 goed gewapende Ara bieren in openlijken opstand zijn; de Tigris kan slechts met groot gevaar worden overge stoken een stoomboot van de Engelsche firma Lynch werd tien uren lang beschoten, maar kon er toch zonder schade doorglip pen. Oj) een Turksche stoomboot werden echter 3 personen gedood. De Turksche ka nonneerboot, die de rivier moet afpatrouil- leere-h, blijft kalm te Amara, 'daar ze vreest, op de zandbanken vast te loopen. China,. Uit Peking wordt geseind, dat Maandag een nieuwe Chineesche wet op de naturali satie is afgekondigd, in welke wordt be paald, dat Chineesche onderdanen geen bur gerrecht in een vreemden staat mogen aan vaarden, en dat Chineezen, die tot. op den dag der afkondiging van de wet onderdanen en burgers van andere staten waren, de; niettegenstaande Chineesche onderdanen blij ven. Corps diplomatique. De heer Beaupré, gezant der Amerikaan- sche Unie, gaf dezer dagen in het legatiege- houw Lange "Voorhout een luisterrijke receptie, die o. a. bezocht werd door den minister van buitenlandsehe zaken, de meeste gezanten, ministers, vele dames en heeren der hofhou ding. Tegen het einde der soirée werd nog ge danst. De kolonel Siben, die als militair attaché van Frankrijk bij de legatie der republiek te 's Gravenhage aftreedt wegens zijn benoe ming tot commandant van het Palais Bourbon, legde iristeren afscheidsbezoeken af bij den minister van buitenlandsehe zaken en bij den minister van marine, minister van oor log a. i. Consulaire dienst. Bij Kon. Besl. is de heer D. M. Sasso be noemd tot vice-concul der Nederlanden te Panama. Het vice-consulaat heeft de stad Panama tot ressort. Aan den heer Sasso kan in het Nederlandsch geschreven worden. Ridderorde. Bij Kon. Bes!, is de sedert naar Savoe woede en hom vervolgens aan zijn juist adres te doen toekomen. in dozen brief deelde hij mode, dat zeven jaar geleden een zijner biechtkinderen voor hem op haar steübed een moeilijke bieciit luid afgelegd omtrent een misdaad, welke was be gaan indertijd aan den stiefzoon van haar meesteres, mevrouw Elena ton Rewall, geboren Mareheoa Cerbollo, de laatste van een verarmde adellijke familie uit Bologna, Zij, Louisa Tomasi, had een onovertvin- lijken haat tegen dat kind gevoeld, omdat het dwingerig cn koppig «as en hij haar, noch haar lieveling pleegkind, do kleine ilatry von Rewall, ooit met rust, liei. Zij luid hot ventje nog moer gehaat, omdat ook de stiefmoeder afkeer van den jongen had en tenslotte kon zc niet uitstaan, dat aan hem al do goederen ei al het geld zou ver vallen, terwijl voor de lieve Harry on voor mevrouw von Rewall zelf, bijna niets van do erfenis overbleef. Langzamerhand was nu de zondige tje- dac.hte bij haar opgekomen den zoo bevoor rechten, omiardigen jongen uil de wee:'J te liclpc i Maar nooit zou ze deze lisd.wd hebben begaan indien niet een toeval haar tegen haar wil tot mooidennres had gemankt. Op zekeren Novembermiddag toen me vrouw von Rewall baar wandeling tot aan liet moeras had uitgestrekt en zij zelf niet do kleine Ilnrry in de tuinkamer met den bal aan het spelen «ns geweest, was plotse ling de kleine Kuno, die zijn moeder een eindje was nngehold, de tuinkamer binnen gestormd, lmd zijn broertje in den rag aan gevallen, hem op den grond gegooid en lienv den bal uit de hand gerukt, ilierover was zij zoo woest gewoulen, dat ze Kuno bij den arm had gepakt en hem in een kast had gegooid. Hoewel het haar bedoeling natuur lijk niet was geweest, was toch het kind met zulk een geweld met zijn hoofdje tegen een uitstekende scherpe plank aangevlogen dat hij onmiddellijk dood was neergevallen. In haat' angst, zonder to weten, wat ze eigenlijk moest beginnen, had zc liet kind in haar schort gewikkeld en liet. haastig de zol dertrnp opgedragen tot op den bovensten zol der. Daar had zc, bijna waanzinnig van angst, het lijkje in een kist neergelegd, de sleutels van de kist zoowel als van don zol der goed omgedraaid en weggegooid. Uit vrees voor ontdekking was ze er toe gekomen later te bevercn, dat het ventje op doer het bosch naar huis wel zou zijn gestolen. Daar haar meesteres door het. verdwijnen van het kind veel onaangenaamheden moest ondervinden en deze zoodoende vreeseJ ongelukkig werd, had zo. zulk een wroc ging gekregen, dat ze het niet langer op Kronfeld kon uithouden, waarom ze dan ook naar haar geboorteland was teruggekeerd. De schrijver voegde hieraan toe, dat dit geheim altijd zwaar op hem had gedrukt, tot dat de dood nu ook aan zijn legerstede stond zoodat, als deze brief mijnheer von Rewall in handen zou vallen, hij niet meer zou zijn Hij sprak de eerlijk gemeende hoop uit, dat ook nu nog deze onthulling iets goeds kon stichten." „Goeds stichten' fluisterde Ilany Nog begreep hij niet recht, dat dus met dezen brief het huis Rewall was bevrijd van alle smaad, van alle schande. Hij ging voor liet Personalia. De beambte bij het Departement van ko loniën, de heer F. Vogt, werkzaam aan. de afdeelrng Militaire Zaken, herdacht he den den dag, waarop bij" vóór 50 jaar in Staatsdienst trad. H. AI. cle Koningin, heeft, ter gelegenheid van dit feit, den jubilaris benoemd tot broeder in de orde van den Nederland se-hen. Leeuw. De chef der afdeoling, de referendaris, de heer Cremer, bood namens het perso neel den heer Vogt eenige fraaie huise lijke geschenken aan. Tweede Kaïner-verkiezing:. In een districtsvergadering der Christ.- Ilist. Unie te Sneek is een motie aangenomen waarin wordt gezegd dat de loop van zaken in 't district Harlingen (het district dat werd vertegenwoordigd door ds. Schokking en waarvoor nu een candidatuur is aangeboden aan dr. De Visser) ten zeerste wordt be treurd, en besloten wordt, wanneer de loop der onderhandelingen ongewijzigd blijft, een eigen candidaat (oud Friesch Chr.-Histte zullen stellen in dat district. Mr. H. Goeman Borgesius heeft de can didatuur, hem door de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Goes aan geboden, aanvaard. In de algerneene vergadering der Vrijz. D-em. Kiesvereeniging te Vlissingen is met algeoueene stemmen definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Herman Snijders, te Middelburg. („Midd. Ctf) De aideeling Voorst, van bet Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, heeft in liet hoofdkiesdistrict Deventer tot candi daat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid mr. H. P. Marchant.. De antorev. kiesvereeniging in het district Hoogezand heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer A. Zijlstia, hoofdredacteur der „Nieuwe Prov. Grom. Courant". Tfitlererhtgsi er drag. Op 2 dezer beeft te Mexico de ui'wisse ling plaats gehad der akten van bekrachti ging van bet op 46 December 1907 aldaar tusschen Nederland en Mexico gesloten uit leveringsverdrag. Venezuela. Een telegram uit New-York aan de „Köl- nisclie Zeilimg" meldt, dat, volgens berichten uit Caracas, Gomez het presidentschap tijde- portrct zijner moeder staan, en met vochtig dankbare oogen keek hij op naar dc vrou wenfiguur in wie hij terecht zulk een on wankelbaar vertrouwen had gesteld. De bediende had reeds cenigo malen ge meld, dat hot rijtuig was voorgereden, waar mee liij zijn vrouwtje van den Kikclburg zou afhalen. Mot zenuwachtige beweging stak hij den zoo gewichtigen brief in zijn zak om nu vol verlangen, ongeduld en geluk de toekomst tegemoet te gaan. Nadat hij Inge opgewonden in groote trek ken de heerlijke oplossing van liet geheim zinnig verleden had meegedeeld, daalden zo ann in arm de trap af en daar beneden iu cle groote zalen, waar de belangstellenden zich hadden verzameld, verkondigde llariy met bevende ontroerde stem de onschuld zijner moeder. Beschnamd keken allen voor zich en nie mand waagde het een woord te spreken op dit heilige moment, waarop do sluier van liet verleden werd opgelicht en een ion onrechte bevlekte naam in eere werd hersteld. Inge keek stralend van geluk tot Harry op. „O, ik wist wol, dat jou goddelijke trouw ecus moest worden beloond De klokken begonnen nu reeds voor de huwelijksplechtigheid te luiden en vroolijk cn onbezorgd gingen de jongelui de toekomst in, nu het geheimzinnig verleden niet meer als iets dreigends en drukkends hun vol komen geluk in don weg stond.

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1