I 63"** Jaargang, £onaag 2 Mei 1909 No. 1298c. Deinde Blad Liefdedienst. h k Deze courantverschijnt d a ge 1 Jj ks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs p®r kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs P«r week: Vaor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen gir aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prjjs der Adverteütiën: Van 16 regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön-opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. STADSNIEUWS. I Verslag Kamer van K, en F. (Vervolg.) De verwisseling bij liet correspondenlsclup der Nederlandsche Bank bedroeg in het boekjaar 1 April 1908uit. Maart. 10013: Van bankbiljetten tegen bankbiljet Ion /2.7O4.60Ö van bankbiljetten tegen specie ƒ1.997.780 van bankbiljetten tegen bank biljetten ƒ1.999.595. Onder deze cijfers is begrepen een bedrag van ƒ679.600 aan specie, die van buiten werd aangevoerd, en een bedrag van ƒ49000 aan specie, welke werd uitgevoerd. Aan het agentschap dezer Maatschappij was op 1 Januari 1908 geen voorraad aan wezig. In 1808 werden ontvangen 9000 blok ken tin. Hiervan werden afgeleverd 9000 blokken tin, zoodat op 31 December 190'S de voor raad nihil bedroeg. Ontvangen weiden 457.144 brieven, 418.314 briefkaarten, 755.930 drukwerken en 6838 monsters. Verzonden werden 10996 aangeteekende stukken, terwijl er 13825 werden ontvangen, waaronder 2687 met aangegeven geldswaar de tot een bedrag van ƒ860,007.32j. Ter invordering weiden aangeboden 47051 kwitanties tot een bedrag van ƒ913.429.30 en waarvan er 5S43 tob een bedrag van ƒ134.043,984 onbetaald terugkwamen. Het aantal verzonden pcstpakettei, bedroeg 75495, waaronder 80 stuks met aangegeven waaide tot een bedrag van ƒ9038,04, en 1268 stuks met verrekening tot een bedrag vajn ƒ3403.43. Bovendien werden naar het buitonland verzonden 2090 pakketten. Gedeponeerd werden 27637 postwissels tot een bedrag van ƒ393.429.041. Uitbe taald werden 45012 postwissels tot een be drag van ƒ1.045.575.95&. De inlagen in de Rijkspostspaarbank wa ren 6825 in getal en beliepen ƒ176.459.S3i, de terugbetalingen waren 3408 in getal en beliepen ƒ157.427.75^. Hot aantal aangiften van ongevallen be droeg 887. Hot aantal stortingen voor de Rijksverzekeringsbank beliep 041 tot een bedrag van /3l.268.54i. Do gedane uitkeeringen vanwege de Rijks verzekeringsbank waren 7231 tot oen bedrag van /38.646.24|. Het gebruik' van portzegels was tot een bedrag van ƒ500.llh, dat van frankeerzegels, briefkaarten enz. tot een bednig van ƒ74556.44 en dat van plak zege Is 1480. Het bedrag van de geheele jaarrekening vas ƒ2.207.751.19, tegen ƒ2.105.393.394 in 1907. Op heb telegraaf- en felephoonknntoor werden verzonden 12970 binnenlandsche en 5337 buitenlandsche, ontvangen 18307 bin- uenlandsche en 6372 buitenlnndnche tcle- Op een zomernamiddag kwam George l i "l droevig en moe van het alleen aan wen terug in het kleine vertrek, gehuurd 111 het buitenhotelhot kamermeisje, gebruik Makend van zijn afwezigheid, deed de kamer. »Ga jo gang maar," zei George, ,,jc nin- me niet." mi in zijn fauteuil neervallend voor het °pen raam, de blikken verloren op den hemel Mt Meer, begon hij treurig te denken 'atl, ltf ledige van zijn werkeloos bestaan 'i M 'c'oel en zonder genegenheid, ras op vijfjarigen leeftijd, bezat George geen anderen bloedverwant dan een ouden ('e provincie. Deze, tevens zijn °8 i deed hem op een kostschool onmeen- iort Va" z'-'n plicht te kwijten door liet urn van zijn pupil steeds te doen aan- g inn. Zeer rijk hij zijn meerderjarigheid, w, verlegen cn somber, trachtte George i-H, W erken den levenslust in zich aan te \cren, niaar hij elke onderneming, wanr- J ij do grootste geldschieter was, streed 0rn CP1' hem alle werk uit -de hand 16 nemen. priu''e^° V'aren zijn proefnemingen niet had l^eV* Tlooivel hij ren knap uiterlijk Mcisi l'i I00'1 niet in den smaak; de èrtitf ^°!1(lpn 'lom vervelend, zijn eenzame, l5,?D jeugd had hem wantrouwend ge glommen cn wijders nog behandeld 311 transito-telegrammen. ®phan.deld werden 1610S uitgaande cn 150 inkomende interlocnlc gesprekken be nevens 410 internationale en 09 tvansiiogo- sprekken. Het aantal aansluitingen aan heb Ccn- iraal-Bureau van het plaatselijk telcphoonnet Schiedam der Nederlandsche Bell-Telophoon- Maatschappij nam in het jaar 1908 mei. 12 nieuwe aansluitingen too en bedroe» op 1 Januari 1900 267 en wel: ten behoeve van: geabonneerde,!! 236, den gemeontod. van Schiedam 22, publieke spreekcellen 9 dienst- verbinden 7 aanfluitingen. Totaal 267 inin- sluitingdn. Het kabelnet onderging in het jaar 1908 geen uitbreiding. De tengevolge van den ijzel in do week '■au 18 tol en met 25 Januari in storing gebrachte aansluitingen werden met l>ekwa- men spoed hersteld, terwijl het telcphoonnet in voortdurend goeden staat van onderhoud word gehouden. Het aantal gemankte verbindingen op het Ge n tra al-Bureau (e Schiedam klom geduren de hot jaar 1908 tot gemiddeld 8200 per week. ITet- gebruik, dat gemaakt werd van de heide publieke stations, die in het. Centi'aal- Bureau der Maatschappij cn in het Beursge bouw gevestigd zijn, bleef bevredigend. Het afgeloopen jaar heeft voor de gman- wegers geen verbetering gebracht. In hot geheel werd slechts gewogen 904 6 last graan. Het weegloon is aan boord van zee schepen 0'.4 0 en overigens ƒ0.50 per last, vain welke ƒ0.50 echter ƒ0.10 moot worden afgetrokken voor den daarbij noodigon in legger, zuodat voor de wegers zelf het loon 0.40 per last bedraagt. Bij elkaar werd dus verdiend 9046 maal ƒ0.40 is gelijk ƒ3618.4 0. Hier van gaat echter gemiddeld 15 dus ƒ542.76, af voor kosten van administratie, onderhoiidvan gereedschappen enz. Voor de 9 wegers blijft dus over ƒ3075.64 of gemiddeld ƒ341.-— per weger. Hun verdiensten z.ijn in 1908 dim wederom zeer treurig geweest. De kolen wegers zien ook lain work voort durend verminderen, vooral tengevolge van het stilzetten van branderijen, alsmede ran de omstandigheid, dat zoovele kolen zonder weging worden gelost), De zakkendragers hebben onder den on- gunstigen toestand van handel en industrie evenzeer in niet geringe mate te lijden ge had. Ook zij hadden in 1 908 wederom min der werk dan het vorige, jaar. Tn hel afgeloopen iaar waren er hier twee scheepstimmerwerven in werking, n.l. die aan de Nieuwe Ilaven en die aan den Over sell ieschen weg. Schepen' worden ook vervaardigd door de firma A. F. Smulders en door de naam- looze vennootschap: Construct,iewerkpkuüscn, machinefabriek en scheepswerf, voorheen II. T. Landman en Zoon. FRANSCHE BRIEVEN. maakt en beklemende tegelijk. Zoo zag hij spoedig haar listen en berekeningen in. Zelfs aan dc oevers ran het vcrukkclijkc meer, waarvan hij vergetelheid en onverschil ligheid vroeg, voelde hij zich rade,oos, om dat zijii ziel, smachtend naar teedi rheid en trillend van goedheid, ten onder dreigde te gaan in droeve wanhoop. De som hem blik van den jonkman zwierf vim de wolken naar den tuin en hij her kende, gezeten voor het, grasperk in de scha duw der olmen, de oude dame mot het bleeke gelaat, den blik vol geheimzinnige droef heid, die den vorigen avond op zoo vreemde wijze had gebeefd, toen zij elkander in de schemering van een bosschage hadden ont moet. „Zij schijnt nog treuriger dan ik," dacht hij hardop. llot, kamermeisje, dat de tafel naast hem afstofte, ving deze woorden op, volgde de richting van Meevals blikken en veroorloof de zich ttisschen beide .to komen. „Mijnheer spreekt zeker over die goede mevrouw Kalvin. H ts oen kraukz.innigc, O, geen gevaarlijke, heel zachtaardig. Haar zoon was nauwelijks student, toen hij op een jachtpartij werd gedood; dal, is juist vijf jaar geleden. Mevrouw was erg ziek en men durfde haar den dood van haar jongen niet meededen. Omdat zij nog zwak van hoofd was, trok zij zich zijn onverklaarbaar weg blijven zeer aan. Zij had ei' verdriet van en haar geest verwarde zich en zoo is haar ver- Parijs, 24 April. Te allen tijde hooft de helft van het mensehdom geklaagd cn de eeuw, waarin de grootouders leefden, geroemd als het gouden tijdperk. Klachten van zekere cate gorieën van hurgeis, bijvoorbeeld van tien kleinen handelsstand, mogen dus niol al te ernstig worden opgevat. Doch wanneer zij algemeen geuit worden op oen oogen- hLik, dat er in het gansche land teekenen merkbaar zijn van opwinding en onrusl, mag men doorgaans besluiten, dat men in een periode van overgang verkeert, en dat de beroering niets anders is dan de geleide lijke en vaak onbewuste voorbereiding van belangrijke wijzigingen in liet organisme van den Slaat of de Maatschappij. Ik meen, dat voor Frankrijk thans zulk een lijdpeik aangebroken is. Of die evo lutie lang oi' kort, zal duren is niet te zeggen. Alet het oog op het uiterst gecom pliceerde raderwerk der huidige maatschap pij, waarschijnlijk eei lang dan kort. Doch dat er in de eerstvolgende dei tig jaar zeer belangrijke veranderingen in de veihouding der sociale klassen, zoowel als in haar aandeel in "het bestuur des lands zullen plaats grijpen, acht bijna iedereen in Frank rijk zeker. Van zelf pnlstaat daar uil van de zijde der bezitters en der kapitalisten en handeldrijvendcn (vooral der kleinere) een niet geheel ongerechtvaardigde angst voor het behoud van hetgeen zij hebben en van hetgeen zij tot nu toe verdienden. Dat verschijnsel kan men op het oogenblik te Parijs en in geheel Frankrijk constatee- ren. Niettemin gaal het sociale leven zijn ge wonen gang. Aan de genoegens, aan de ver makelijkheden, aan de genietingen der weel de, welke dc Hoofdstad biedt, is het voor alsnog geenszins te hespeuren, dal een groot gedeelte der burgerij een defensieve houding aanneemt. Bijna zou men, wanneer men do zaken alleen oppervlakkig be schouwt, daaruit de gevolgtrekking mogen maken waartoe de goede, oucle Judels kwam, wanneer hij liet bekende refrein zong, luidende„Dan kunnen de tijden zoo slecht niet zijn". Om niet te spreken van liet mondaine leven der hoogeie klassen, waarin nagenoeg niets veranderd is, kan men als voorbeeld van die schijnbare wel vaart dpr lagere standen de weekte be schouwen, die de zoogenaamd mindere man, vooral in kleedij en in uitgaven, vooi pu blieke vermakelijkheden, ten toon spreidt. Wanneer men Zondags te Parijs de deur uitgaat en dc ontzaglijke menigte burger- menschen ziet, die van een klom inkomen leven moeten en toch sierlijk voor den dag komen, is men zijns ondanks geneigd tot het stellen der vraag: „Waar het gold van daan komt". Doch in een slad als Parijs wisselt het publiek steeds. Slechts weinigen kunnen zich op den duur weelde veroor loven. Opkom ,11de gezinnen vervangen, zon der dat morr iiet bemerkt, hen, die gedwon gen zijn zich terug te trekken. Er is altijd een zekere hoeveelheid van geldverteerders, evenals er steeds een generatic van jonge lieden gevonden wordt. Alleen vervangt do eene generatie en de eone categorie er meer dan elders het geval is, de andere. Dat geeft aanleiding tot de «enigszins on logische bewering, dat men te Parijs snel ler leeft dan ergens anders I Een bijzonderen blik op het Parijsche le ven, inzonderheid dat dor gewone bui gei'- lieden, verkrijgt men, wanneer men een weinig dooi dringt in het wezen der wed rennen Ie Parijs, die, wat er ook slecht moge gaan, steeds floreeren en dagelijks millioen franken doen omzetten, zoo niet laten rollen. Van de week is er in het Theater Antoine, thans bestuurd door Cé- mier, een nieuw stuk opgevoerd, „Master Bob, Gagnant du Derby" getiteld, dat nem, die de Parijsche Courses niet in persoon bestudeeren kan, een uitstekend denkbeeld kan geven van den invloed dier vordei le lijke instelling. Daarin wordt het gedeelte der bevolking, dat met de wedrennen in aanraking komt, er van leeft of, wat nog veelvuldige!' het geval is, er te gronde door gaat, naar het leven geteekend. De mise-on-scène is bovendien bewonderens waardig. Zij is, in één woord, de cinema- togratische wedergave van hetgeen men in Longchamp en Auteuil aanschouwt. Vooral .echter is een tooneel, hij een mnichand de vins tintelend van leven en werkelijk heid. De Parijsche marchand de vins (er zijn er ongeveer 10.000, in do Fransche Hoofd stad), is niet geheel en al wat de Holiand- sche kroeg- of herberghouder is. Hij heeft een etablissement, dat tussehen de, uitslui tend door de werklieden bezochte, bar (Zie Zola's Assommoir), en hef meer weelde rige café instaat, Men drinkt er een glaasje aan de zinken toonbank, maar er is door gaans een afgeschoten zaal, waar zich een publiek uit den middelstand vereenigt. Bij de goede marchands de vins eet men beier, en tiouwens ook veel duurdei, dan in menig gewoon restaurant. Men kan zeggen dat de winkel rail den marchand de vins het brandpunt is van het verkeer van de gegoede lieden eener gegeven wijk, iets als in aartsvaderlijke tijden de winkel van den barbier placht te zijn. Maar uit den aatd is het publiek, naar gelang van het kwartier waarin hij gelegen is, gemêleerd. De werk man komt er even goed als de straatslijper en deze even goed als de kantoorbediende, de winkelier uit de buurt en de voorbijgaan de mijnheer uit den goeden burgerstand. Geen plaats is zoo geschikt om het Parij sche leven der verschillende lagen der Parijsche maatschappij te bcstudeeien, In den achterwinkel hebben te zijner tijd of ficicnse kiesvorgaderingen plaats en onder het Tweede Keizerrijk zijn er zelfs complot ten en samenzweringen gesmeed. Maarniet mindei wordt er gebabbeld over de feiten van den dag, wereldgebeurtenissen zoo goed als moorden en kleine schandaaltjes in de onmiddellijke omgeving. Maar bovenal wordt er geofferd nog meer dan aan den hartstocht van den drank stand nooit heelemaal teruggekomen. Zij ge- loolt vast, dat zij haar Maurits zal terug vinden cn wacht altijd mam* zijn (huis komst al' Alle jaren komt zij hier, maar wanneer het 't. seizoen is van de toeristen, hinderen haar bleekheid en vreemde ma nieren hen. Zij begrijpt dan zelf. dat haar tegenwoordigheid ons kwaad roet en zij gaat heen. Zij vertrekt vandaa», /.oo dadelijk, haar rijtuig is reeds besteld. „Arme \rouw!" zuchtte Mot-val, „ham- gedurige onru»t verklaai t mij haar aandoe ning van gisteren, toen ik onder do olmen /.oo haastig langs haar heen ging." „Zij wordt alitiid aangegrepen als zij jonge mannen ziet van den leeftijd van haar zoon. Dat zij geschrikt is, zelfs toen zij mijnheer in het donker zag, verwondert mij niets. Als zij u nader ge/.ion had hij helderen dag, ion zij nog meer in de war zijn geraakt. U lijkt, op haar zoon." „Hoe weel ge dat?" „Omdat, overal waar ze is, altijd liet, por tret. van haar zoon op een tafel vlak bij haar staat. De koffers zijn gesloten, maar hel. portret is nog altijd 'ak hij haar, want mevrouw Yalvin neemt net altijd in haar luuidiaschjn mee. Wil mijnheer over de ge lijkenis ooideelen?" Vóórdat Morval er zich legen verzetten kon, ging het meisje naar buiten en kwam leiug met, oen portret in een geciseleerd koperen lijstjena liet bekeken te hebben, gaf de jonkman toe ,,'t Is waar, het lijkt op mij. Voor eenigo jaren zou men er zich in vergist hebben Breng spoedig het portret, terug, 't, Zou n\ij spijten, als de dame van mijn onbescheiden heid vist." Alleen gebleven, begon Mortal, meer go- troffen door deze gelijkenis dan het geval, eigenlijk een zeer gewone toevalligheid, ver diende, le bedenken, flat hij den vorigen avond verkeerd had gehandeld, met haar zoo haastig te ontloopen. Misschien zou deze oude dame zeer blijde geweest zijn hem lie- ter te /.ion en te spreken, ,.AIs mijn trekken haar werkelijk die van haat' zoon te binnen biengen," /.ei George tot zich zelf, „heeft mijn gelaat in het hart van de/.o arme vrouw een vluchtige, maar zoete herinnering teweeg gebracht. Ais ik maar een seconde iemand geluk kon geven zou ik mij voor iets nuttig voelen." Van dit denkbeeld vervuld, ging Morval den tuin in. Mevrouw Valvi-n was in een ruststoel even ingesluimerd; „Zelfs in den slaap', wat 'n uitdrukking wan verdriet op dat. bleeke gelaat," zuchtte do jonge man. „Ik zal terugkeeren, als zij wakker is." Heengaande, liet hij een stoel omvallen en het gedruisch deed de oude dame op schrikkenhaai' nauwelijks geopende oogen straalden van vreugde. „Maurits, mijn zoon jij jij En de ongelukkige wierp zirii om dcu en de smullerij aan dien van het spel. Natuurlijk geschiedt zulks eenigszins be dekt, want het spel om gekt in het open baar is streng door de Wot, verboden. Al leen mag er gedobbeld worden om glaasjes of rondjes (zoogenaamde tournées), waar van dan ook een bovenmatig gebruik ge maakt wordt en waartoe de patroon, die voor alle dingen een ijzersterke constitutie behooit te bezitten, zoo dapper mogelijk ieder aanmoedigt. Bij kaartspel blijft het geld dus verborgen onder een tafel, waar op men alleen de beenen fiches ziet. En nog op geheimzinniger wijs geschiedt er het aangaan of nemen van weddenschappen voor de wedrennen, een operatie, die, op elke andere plaats dan de renbaan gudaan, gelijk gesteld wordt met het houden van een speelhuis en ergo met zware geldboete en zelfs met gevangenisstraf bedreigd is. Bij de meeste marchands do vins komt geregeld eiken moigen vóór 1 uur een be diende of courlier van een bookmaker tegen betaling van klinkende munt do orders van de clientèle in ontvangst nemen. Bij liet overreiken dier, meestal op een briefje ge schreven, orders en van het geld, cl. w. z. den inzet die er bij behoort, wordt dan ■natuurlijk goed opgelet of er geen stille ver klikker' in den winkel is. Een onbekend ge zicht heeft terstond een mysterieus gemom pel met nog mysterieuzer bewegingen van de handelende partijen ten gevolge. Niet zelden doet de marchand de rins zelf dienst als tusschenpersoon van den bookmaker, indien h\j al niet de weddenschappen zijner klanten voor eigen rekening aanneemt. In weerwil van do genomen voorzorgen ge beurt het echter dat de bijzondere politie dienst op het hazardspel van die onge rechtigheden onderricht, wordt. Een onge lukkig speler of een, die zijn geld niet gekregen heeft (de courtiers >en bookma kers, die tegenspoed gehad hebben, volgen vaak de gewoonte der beursmannen door zich zonder achterlating van adres te ver wijderen) hecfL slechts een anonym schrijven aan dc Prefectuur van Politie te nichten en de poets is gebakken. Een huis zoeking door den wijkconiniissaris is, als voorspel van de strafvervolging, het resul taat van do verklikking. Hot bedoelde tooneel nu, van Master Bob geelt een dergelijke „desconle dc Police" te aanschoun en. Alleen komt de marchand de vins er ditmaal goed af. Ilij is een vriend van den commissaris en als hij bij hoog en laag gezworen heeft, dat hij nooit wed denschappen in ontvangst neemt, dringt go- melde magistraat niet verder aan. Manu als het publiek de deur uitgegaan is, ver zoekt de commissaris heel gemoedelijk, den patroon 10 frank voor hem te plaatsen op Master Bob, den vemaoedclijken winner van den Parijsehen Derby. Dergelijke tooneel- tjes zijn noch uit de lucht gegrepen noch overdreven. Ze komen te Parijs, waar drie kwart der lagere klassen, zonder naar de rennen te gaan, op die wijze aan de speel woede óffert, dagelijks voor en juist om die veelvuldigheid maken de meeste cou ranten in den regel geen melding meer hals van den jongen man, diukte hem in haar armen en brak in snikken uit. „Vind ik je eindelijk weer o, ik wist wel, dat je terug zoudt komen. Om hels mij „Je bent in die jaren een man geworden een knappe man. O, wat ben ik geluk kig Maar omhels mij toch en zeg wat, op dat ik je stem kan herkennen." Maar zonder hem den tijd te laten tot ant woorden, met een blik van oneindige tceder- heid, die haar gerimpeld gelaat, deed stralen in een verrukking van blijdschap, sprak '/ij altijd door: „O. ga weer niet weg. Als ie wi»l, wat ik geleden lieb. Ik geloof, dat ik gek ge woed ben, en nu ben ik zoo bang je weer Ic verliezen. Zeg, dat je nooit" je arme mama weer zult verlaten." In den valstrik van zijn medelijdenver ward, bleef Morval sprakeloos; hij voelde tranen in zijn oogen opkomen. „Ach, mijn kind, je huilt, je hout dus blij, je oude moeder terug te zien. Het verdriet heeft me dus niet onherkenbaar gemaakt. O, wat. deed mijn hart mij pijn, en het. klopt nu 7X!o vroolijk. Ach, als ik maar niet' droom, als ik eens uakker ging worden cn mij weer alleen bevond, o, ik zou hot be sterven." Mevrouw Valvin sprak deze woorden op zulk een droevigen en hartstochtelijke!! loon uit, dat Morval onwillekeurig huiverde. Ilij gaf zich over aan haar omhelzingen, hij gaf SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 9