63?* Jaargang. Donderdag 8 Juli 1909. No. 13042 OM DEN NAAM. Deze courant verschijnt dage] ij k s, met ui'lzondcriing van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaaidingcn fl. 1.25.Franco per post II. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. i Advcrtcntiën. voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan hot bureau bezorgd zijn. j BureauLange Haven No, 141 (hoek Korte Ilaven.) j Prijs der Ad ver ten tien: Van 1—6 regels 11.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar dc plaats die zij innemen» _v, f Ad verten tiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In do nummers, die D iinsdag-, Donderdag- en. Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Tolefoou voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. 1 Schiedam, 7 Juli 4909. TURKIJE. Men weet, dat generaal Djavid pasja op 'toogenblik bezig is de vrijheidsgezinde Alba- neezen meer eerbied in te boezemen voor de Turksche wetten, waarvoor zij niet veel schijnen te voelen. Hij doet dat naar het schijnt vrij hardhandig, zoodat zijn optreden door de Albaneesche beschaafde kringen ten sterkste wordt afgekeurd en men vreest, dat daardoor gevolgen kunnen ontstaan, die heel onaangenaam voor het Turksche rijk zouden kunnen worden. De Servische bladen maken reeds melding van een samenzwering onder de talrijke officieren van Albaneesche afkomst, die in het Turksche leger dienen. Deze zou den hebben besloten een ultimatum aan de Turksche regeering te zenden, waarin zij aan de Jong-Turken den eisch stellen, dat deze ophouden met hun dwangmaatregelen tegen de bewoners van Opper-Albanië en op andere wijze pogingen in het werk stellen om dezen tot onderwerping te brengen. Mocht de Jorig- Turksche regeering daartoe niet willen over gaan, dan zouden de Albaneesche officieren zich genoodzaakt zien, zich bij hun volk aan te sluiten in den strijd tegen de onderdruk kers. Een aantal Albaneesche officieren heeft zells het nntwoord der regeering niet eens afgewacht, maar zich reeds naar Albanië be geven om hun stamgenooten te steunen. Door velen, bekend met de Albaneesche toestanden, wordt dan ook bet optreden van Djavid pasja in Opper-Albanië afgekeurd. Dat bet gedrag der bevolking aldaar tegenover de nieuwe regeering niet goed was, staat buiten twijfel Het volk meent nog zooals voorheen in zijn eigenaardigheden en gebrui ken te kunnen voortleven en toont weinig lust zich naar de algemeene landswetten te willen schikken. Bedenkt men echter dat dit volk sedert zijn optreden in de geschiedenis tot op heden vrijheden genoot, welke aan een volkomen onafhankelijkheid grensden, dat in zijn midden gebruiken heerschten, die van geslacht op geslacht overgingen en waar aan een ieder met de sterkste banden is ge hecht, dan moet men toch lot de overtuiging komen dat de tegenwoordige regeering een optreden in practijk heeft gebracht, dat niet goed genoemd kan worden. Dergelijke g-.- bruiken, zooals de handhaving van de oude Doekaginiwet met zich brengt, welke daar sinds eeuwen van kracht is, zijn evenmin in een enkelen dag uit te roeien als het gebruik van het algemeene dragen van wapens "Wanneer men meent, dat daar de kanon nen en geweren het laatste woord moeten spreken, dat het volk het mes op de keel moet worden gezet, dan zal men wel tot veel bloedvergieten, maar nooit tot een ver zoeningsgezindheid met de nieuwe toestanden komen. De regeering heeft reeds lang ingezien, dat al te groote strengheid hier niet op zijn plaats is, meermalen reeds ontving Djavid pasja insti acties om niet te bruusk op te ired 1, het schijnt echter alsot deze man algeheele vrijheid van handelen heeft weten Roman naar het Duitsch van II. YON MEERIIEIMB. te krijgen, toen hij het zg. pacificatiewerk in Opper-Albanië op zich nam. Van den anderen kant zou aan de regeering niet zoo gemakkelijk een tweede generaal ter beschik king staan, die bij een eventueele terugroe ping van Djavid in diens plaats zou kunnen optreden. Djavid beweert, de Albaneezen door en door te kennen. De Albaneesche volksleiders hadden tot nog toe over zijn optreden gezwegen evenals de Albaneesche afgevaardigden te Konstanti- nopel, daar men van de noodzakelijkheid over tuigd was in Opper-Albanië andere toestanden te scheppen. Thans evenwel treden ze beslis ter op en eischen van de regeering, met de militaire geweldmaatregelen op te houden en in de plaats daarvan verzachtender op te treden. ITot Albaneesche volk is, zeggen zij, niet rcactionnair gezind, het is tegen dc grond wet, men moet hcL cchler eerst gelegenheid geven om de nieuwe toestanden te begrij pen, z.ieh er in te leven. Dit kan door bet oprichten van scholen het beste bereikt wor den gaat men eohter op de tegenwoordige wijze voort en vergiet men onnoodig het- blood a van getrouwe onderdanen, dan z.ullcn de noodlottige gevolgen niet uitblijven. De regeering zal dus hebben te kiezen Af haar generaal gelijk geven, die de Alba neezen zoo goed zegt dc kennen, of geloof daan aan de beweringen dor Albaneesche afgevaardigden, die juist een tegenoverge stelde meening dan de generaal zijn toege daan. Het is reeds meer gezegd, Turkije is een bijzonder lastig land om te regeeren. GEMENGDE MEDEDEELJNGEN. beid om Kongo oen gedeelte te zien be talen van do door België bewezen diensten. Do Kamer heeft de door de regcering aanvaarde motie van Hij mans (liberaal) met algemeene stemmen op de tien stemmen der socialisten na aangenomen. Deze motie luidde: Do Kamer vaststellende dat, vol gens do medt-deelingcn van den minister, do door den koning uitgesproken redevoe ring, waarvoor dc regeering do verantwoor delijkheid aanvaardt, zich er loc bepaalt om de aandacht fe vestigen op mogelijk heden, en <1 at de regecring niets zal in dienen om deze mogelijkheden voor te be reiden, uit overweging dat do koloniale wet do tussehenkomst en medewerking der Kamers in deze zaak waarborgt, gaat over tot dc orde van den dag. 29) Eva scheen de laatste woorden nauwe lijks te verstaaninet groote oogen Van ver bazing on ontzetting staarde ze haar moe der aan. „ik zou met Cliimbowsky, den dikken, pi'oz.aischeu Cliimbowsky trouwen?" ,/Uij is een goedhartige man, Eva, en bij beeft mij niet alleen met raad en daad tor zijde gestaan, hij heeft mc ook financieel gesteund, zelfs meer dan men van iemand zou kunnen verlangen. Je zal stellig wel ge lukkig met hem worden." „U bedoelt, dat hij dan zal voortgaan mot u te helpen en de broeis te steunen en van mij bent u oji die manier dan gelukkig af." „Eva hoe kun je zoo iets zeggen. Ik zou je zoo gaarne de verhuizing van het groote slot naar die kleine woning, besna ren, Je zou het waarschijnlijk toch erg naar vinden, vreemde lui den baas in het pink 1o zien spelen." „Kunnen ze dan ook gebruik maken van liet oude jachtslot?" „Slot en park z.ijn In hun geheel ver huurd." „Dat z.al ik nooit kunnen dulden. Nie- jnand mag het jachtslot betreden, de prin- België. In de Kamer heeft gisteren de socialis tische afgevaardigde Fumemont de regec ring goïntcrpclleenl over de onlangs dooi den koning in Antwerpen gehouden rede voering. Do intorpelianl vroeg, of de re devoering het werk van den koning was of een nTinistericolc verklaring. De minister-president anhvorddc, dat or nimmer sprake van is geweest voor de regcering om de geheole verantwoordelijk heid van die redevoering in Antwerpen niel te aanvaarden. Dc koloniale wet verkondigt volslrckto scheiding van bet Belgische en hot Kongolccsche gezag, hengeen. niet me debrengt, dat hot verboden zou zijn een gedeelte van liet Kongoleescbe erfdeel over te dragen aan maatschappijen. Wel verre van concessies te hébben willen verbie den, omschrijft de koloniale wet de voor waarden, waaronder die kunnen worden verleend. De wet bepaalt wat moet wor den behouden, de rest kan dus worden, uitgegeven. De koning heeft niet bedoeld een andere betcokcnis aan zijn woorden te geven; bij hcelit slechts gesproken van be schikbare gronden, Ilij heeft een persoon lijken wonsch uitgedrukt en heeft niet ge zegd, wat men moet doen, maar wat men zou kunnen doon. Het gaat er ,iu werkelijk F r a n k r ij k. Eenige dagen geleden deelde de bekende Russische re volui ionuait Boerzef aan den Fraiischen minister van justitie Briand mede, dat de in liet jaar 1S90 door de icehtbank te Parijs wegens een dynamiet- uurslag veroordeelde Landescr, die eigeiï- lijk neckelmann beet, thans onder den naam Uniting de leider is van de Russische geheime politie aldaar en als zoodanig ver bindingen onderhoudt met den directeur der Fransclie geheime politic Ilamard. Hij lelde den minister dus \oor dezen Ilarting gevangen te doen nomen. Ook Jaurcs, die door Boerzef was ingelicht, heeft een. schrij ven gericht aan den minister van justitie. Maar deze berichtte den socialistische» lei der, dat de Fran«clie regeering tegen Ilar ting niets kan ondernemen, daar het over hem uitgesproken vonnis verjaard is. Jaurès deelt nu in de „Humanité" mede, dat hij deze kwestie in de Kamer ter sprake zal brengen en daar den minister zal vra gen, hoe lang liet Ilarting, wien door de Franscho regcering dc ridderorde van het Legioen van Eer is geschonken, nog ver gund 7,al zijn, de versierselen dezer orde te dra een. Italië. De te Rome verschijnende „Messagen nieldf dat oen Volksmenigte te Palermo zicli aan vandalisme heeft schuldig gemaakt, waar bij winkelruiten verden vernield en straat lantaren'. omver werden gehaald Do troepen overmeesterden de opgewoipen barrikaden onder oen regen van keien. Ver sterkingen rukten de stad binnen. De poli tie-prefect is afgetreden en vervangen door een bijzoiuloron commissaris. Er zijn talrijke gekwetsten. Duitschland. De Rijksdag heeft de door de commissie voorgestelde kleuring van de gerst, die met het lagere invoerrecht van 1 mark 30 per centenaar wordt belast (art. 1 van de wet op de voorkoming van een ongeoor loofd gebruik van gerst) in tweede lozing met 255 tegen 85 stemmen en 1 onthouding aangenomen. Zonder debat beeft de Rijksdag met al- gomeene stemmen verworpen do belasting op gas en alectriciteit en eveneens na een kort debat de ad vertent'iebolas ti ng. Do belasting op lucifers werd in tweede lezing met 179 tegen 165 stemmen en 1 onthouding aangenomen. Ten aanzien, van dc gerst was door de regeering verklaard, dat eon kleuring van gerst voor do regeering onaannemelijk zou zijn, omdat dit in strijd is met de handels verdragen. Gisteren is te Sassnitz in tegenwoordig heid van don Duitschen keizer en don koning van Zweden de nieuwe stoomvaart verbinding tusschen Duitschland en Zwe den, n.l. tusschen dc havens Sassnitz en Trollöbq^g geopend. Om elf uur kwamen de genoodigden op do veerpont „Deutschland" bijeen; minis ter Breiteiibach hield een toespraak, waar in hij er op wees, dat door deze nieuwe verbinding het persoonlijke- en zakenver keer en de handelsbetrekkingen grootelijks zullen worden bevorderd. Aan het daaropvolgende ontbijt aan boord van de „Hohcnzollcm" bedankte keizer Wilhelm den Zweedschen vorst voor zijn aanwezigheid, en sprak den wensch uit, dat langs dezen nieuwen weg over do Oost zee een krachtig handelsverkeer tusschen beide landen moge ontstaan, .dat de twee stamverwante volkeren nader tot elkaar zal brengen. De koning van Zweden dankte den kei zer voor zijn vriendelijke woorden en sprak de hoop uit, dat da nieuwe verbinding zou bijdragen tot versterking en ontwik keling dor hartelijke betrekkingen tusschen de van oudsher bevriende naties. ernstige slaking. Het mijnwerkerssyndi caat aldaar, heeft n.l. te kennen gegeven, alle arbeiders van de Dominion Coal Com pany tot staking te zullen bewegen, wan neer de mijndirecties geen gedelegeerden zullen afvaardigen tot het houden van be sprekingen met bet syndicaat. De maatschappij is daarop overgegaan tot zeer krasse maatregelen. Zij heeft n.l. al haar gebouwen doen omgeven door tra liewerk, waardoor een electrische stroom van 6000 volt loopt. Iedere staker, die over die tralies heen zou willen klimmen, om zich met het Werkvolk in verbinding te stel len, loopt gevaar geëlertrocutecrd te wor den. Het arbeirlerssyndicaat, heeft de regec ring verzocht den door de maatschappij genomen maatregel, die terecht als bar- baarsch gekarakteriseerd wordt, te ver bieden. P e r z i S. Het wordt al benauwder in het land van den sjah. Zondag jl werd een detachement van de kezakkenbrigade, dat op weg was naar Chahabud, in het kampement aange' vallen door F;dais. Na een gevecht van 7 uien, waarin 12 man gedood en 29gekwetst werden, namen de aanvallers de vlucht. Zij trekken zich thans samen te Karydah, Er begint zich een vijandige beweging te gen de Armeniërs te cpenbaren onder het gepeupel van Teheran de postdienst is ge staakt. De Armenische aartsbisschop heeft de bescherming van het Russische gezant schap ingeroepen. De paniek in de hoofdstad blijft aanhouden, de bazars zijn nog steeds gesloten. De minister van financiën Kavvman Ed- dauleh en de oud-president van den minis terraad Muscher Essultaneh hebben zich tot Ottomaansche onderdanen verklaard. BINNENLAND. Consulaire dienst. Bij Kon. besl. van 1 dezer is de lieer Erneslo F. Garjao erkend en toegelaten als consul van Uruguay, te Rotterdam. Het Ministerie. Men schrijft uit Den Haag aan »Be Tijd" Naar met stelligheid wordt verzekerd, zal behalve minister Sabron, die zooals sDe Tijd" gisteren meldde om gezond heidsredenen zal aftreden, ook minister Iden- burg heengaan. Deze zou namelijk den heer Van Heutsz opvolgen als gouverneur-gene raal van Ned.-Indië. Omtrent minister Nelis- sen, wiens gezondheidstoestand eveneens te wenschen overlaat, schijnt tot dusverre nog niets met zekerheid bekend te zijn. Mr. Th. II. de Meester. Mr. Th. H. de Meester heeft de verklaring, dat hij voor Den Helder opteert kunnen tee kenen. Zijn toestand blijft zorgelijkde longen zijn nog aangetastgisteren was er weer eenige temperatuursverhoogingmaar men slaagt er in de verzwakking met versterkende middelen te beteugelen. sessckamet' wanr ik zoo gelukkig ben ge weest. Dat zal ik nooit kunnen toestaan." „De Tlcdcrichs zullen niet zoo/eer ge stold z.ijn op het jachtslot en in elk geval zou ik zo kunnen verzoeken niet het kamer tje to gebruiken, dat \oor jou zoovee! her inneringen blijkbaar opwekt." Eva bleef een oogenblik zwijgen, waar na ze plotseling op' wantrouwenden toon vroeg, „mama, waarom komt Virginie niet terug?" „Zo heeft, je toch geschreven, dat haar zustor nog steeds z.iclc was," antwoordde mevrouw von Thun ontwijkend. Overigens zou ik op liet oogenblik ook absoluut niel weten waarvan ik haar salaris zou kunnen betalen. In Lausanne verdient ze geld meit les geven." „Twintig jaar is Virginie bij ons ge weest en mi, terwijl ze oud en zieke lijk is, kunnen wij niets meer voor haar doen?" ,,Eva, je hebt) nog zoo weinig verstand van goldaangelegcnhoden, maar ik kan je toch bij de nagedachtenis van je vader zweren, dat ik je gaarne met den man zou laten trouwen van wien je hield, indien wij ons niet in zulk een angstig, slechten finan- cicelen toestand bevonden. Ook Virginie zou ik dan het. liefst, een goed salaris uitbe talen, omdat jij zoo mot hart en ziel aan haar bent gehecht." Eva liet haar hoofdje zinkenze Icon met ontkennen, dat er een zweem van waar- heid uit deze woorden sprak, Een oogenblik bleef hot pijnlijk stil tusschen moeder en dochter. Canada. De mijnnijverheid te Halifax (Nieuw Schotland), wordt bedreigd mot een zeer Kamerverkiezing ia Amsterdam IT. Officieel zijn gisteren tea stadhuizecandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Amsterdam IV prof. mr. G. A. van Hamel (U. L.) en D. J. Wijnkoop (S. D. P.) Kamervoorzitters. De ITaagscho briefschrijver van „De Tijd" beeft verromen, Jat het lang niet on waarschijnlijk is, dat dr. Dc Visser voorzit ter der Tweede Kamer zal worden, en dat in ieder geval de Christelijk-historische partij don candidnat zou aanwijzen. Dc andere partijen van rechts hebben geen man, die zou willen en tevens geschikt is. De nnti- revolutionnniren hebben niemand dan dr. Kuyper en deze is te doof. Vau de Katlio- „Mamn, als dc Cliimbowsky trouw, kun Wichard dan cavalerie officier worden, zoo- ds hij zoo innig \von«chl en zou ik Virginie dan liij me kunnen laten inwonen?" „Dat zou jc zeer zeker kunnen doen, va." „En u laai die Bcrlijncrs dus niet op hef jachtslol toe?" „Dat znil ik hun vast laten beloven. Bo vendien blijf ik hier immers toch wonen en z.al ik zo den sleutel zelfs niet behoeven te geven." „Geef mij hom nu even mama." „De sleutel hangt aan mijn schrijftafel, Eva. Maar blijf niet. 1e lang, in do kille vertrekken." „Noen, ik zal er niet lang blijven. Komt Cliimbowsky vanavond nog?" „.Ta, mag ik hem zeggen, dat jij „Dat ik hem wil trouwen? Misschien. Als hij mij belooft Wichard in staat tc stellen eavaloric-offieier te worden en als hij Virginie nooit zal wegzenden, dan „0 Eva." Mevrouw- von Tliun wilde haar dochter omhelzen, maar Eva week achteruit. „Mama, ik wil niet, dat hij me ooit een leus zoil geven dat zou ik niet kunnen uitstaan." „Dat komt alles wed terecht, Eva." Mevrouw von Tlnm glimlachte, terwijl ze deze woorden sprak, maar haar hart kromp ineen bij de gedachte dit onschuldige kind, dat zoo mot heel haar liarl aan haar eerste liefde hing, tc hebben gedwongen een ande ren man te trouwen. HOOFDSTUK NIL Eva liep met gebogen hoofd het park in de richting van bet. oude jachtslot. Was zij het werkelijk geweest, die tot nu toe de ont wakende lente met vreugde had begroet, die mee jubelde met de vogels, kortom zich vroolijk maakte en gelukkig gevoelde? Zo opende de deur van het jachtslot cn liep regelrecht door naar de prinsossekamor Uzig koud en nil was het hier en zacht ritselden muizen, die verschrikt door het on gewone leven in hun holen terugkropen. Niettegenstaande dc stof en het vuil kniel de Eva toch neer op de plaats, waar ze liet laatst, met Hans von Ivonigsbruck had ge zeten. Zo dacht terug aan die zalige oogen- bliklceu cn verwonderde zich er zelf over, dat. ze haar verdriet betrekkelijk nog z.oö gelaten kon dragen. Nadat ze lang nog was blijven zitten, maar niet meer in staat tot kalm denken was, nam ze verkleumd den terugtocht aan. „Wat ben jc lang weggebleven, Eva," riep baar moeder haar toe. „Je z.a! Zeker wel natte voeten hebben. Eu je japon ziet. er uit alsof je er den grond mee luidt, opge dweild. Ga je vlug vorklccden, mijnheer Cliimbowsky wacht op jc." Eva klom met knikkende knieën de trap op en in gedachten betrad ze haar kamer tje met de woorden„Virginie, help me even vlug." Maar Virginie was immers ver weg, die kon haar niet helpen. „Allen hebben mij verlaten," zuchtte ze, „ik sta geheel alleen Het kamermeisje klopte aan de deur. „Mevrouw zendt mij om u bij het verklee- den behulpzaam te zijn." Eva liet gevilig het. meisje begaan, keek zelfs niet in den spiegel, toen deze haar werk voor geëindigd en heel goed ge lukt verklaarde. Zeer kalm, bijna zonder te denken, ging ze naar beneden in dc mooie rokoko-zaal, waar mevrouw Von Thun voor de extra ge legenheid had laten stoken. Cliimbowsky's gezicht straalde bij Eva's binnentreden. „Juffrouw juffrouw Eva begon hij aarzelend, terwijl hij hulpbehoevend naar mevrouw von Thun opzag. Maar deze was ongemerkt, clc deur uitgeslopen. TTij was dus geheel alleen met Eva IIoc wonderlijk kalm schoen ze te zijn Haar moeder zou haar zeker al lang op zijn aanzoek hebben voorbereid cn misschien hield zo hem wel voor een verlegen lafaard, zoodat ze hem al in stilte uitlachte. Ilij bedekte het kleine handje, dat in zijn reuzenvuist geheel verdween met. innige kussen. „Uw moeder heeft me gezegd, dat ik op een gunstig antwoord mocht hopen," stamel de liij eindelijk. „Mama heeft me verteld, dat u gaarne mot mo 7ou willen trouwen, mijnheer von Cliim bowsky," hernam Eva kalm. „Dat is sedert lang mijn vurigste wensch." (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT cwrtw

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1