De Keizer te Cleef, Rechtzaken. handeling van 'deïl zieke. Alle getrouwen van den vorst werden nit zijn omgeving (verwijderd. 1 Do .bevolking komt in hettigen opstand tegen dit optreden van keizerin Taïtu; een protestvergadcrlng door hen gehouden, werd echter door 'de troepen, die de keizerin zijn toegedaan, uiteengejaagd. In het noor den van het land had ccn gevecht tus- schen 'beide partijen plaats, waarbij 150 Hollen 'Vielen. Keizerin Tartu hot.'1 ten slotte in oen geneeskundige hehandeli'rig van don zieke moeten bewilligen; zij weigort echter hardnekkig Lo beloven, dal geen ver dere aanslagen op diens leven zullen plaats hebben. Vereonigde Staten. Hel hardnekkige gerucht loopt, dat naar alle waarschijnlijkheid Roosevelt, zich can- dirlaat zal stellen voor het Mayoischap van New-York. Uit betrouwbare bron deelt men mede, dal Roosevelt voor zijn vertrek naar Afrika heeft verklaard, intijds terug te zul len zijn mot het oog op do campagne voor het mayorsohap van New-York. Daar Roo sevelt ook in veie niet repnblikoinsche klin gen van zijn geboortestad zeer populair is, is zijn candidatuur een groot gevaar voor dc heerschappij van do Tammanyhall- groep. Z u i d-A laerika. De laatste dagen hebben te Buenos-Ayres herhaalde besprekingen plaats gehad tus- schen den Argentijnschen minister van bui- fentanclscho zaken en de gezanten van de Vereenigde Staten en Peru. liet resultaat moet, naar aan dc regcering te Washington is gemeld, zijn, dat de regeeringen van Bolivia en Peru zijn overeengekomen onder handelingen aan te knoopen in to trach ten de scheidsrechterlijke uitspraak van den. Argentijnschen president in dier voege te wijzigen, dat beide partijen er mede ge noegen kunnen nomen. De gezant der Vereenigde Staten te Ruc- nos-Ayres verklaarde, dat zijn regoeiing in geval van een" gewapend conflict tusschen Peru en Bolivia geen inmenging van een derden Zuid-Amerikaauschon Staat zal dui den. Argentinië heeft naar aanleiding van hot verbreken der diplomatieke betrekkingen met Bolivia, gcweigcid als scheidsrechter op te treden in een grensgeschil van dozen Staat met Paraguay. .BINNENLAND, Onze Marine. Bljjkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr, Ms. panterschip Piet Hein, onder bevel van den kapitein ter zee II T. Hoven, 23 dezer te Bergen aangekomen. (Stct Personalia. Bij Kon. besl. van '21 dezer is, met 12 Augustus a.s., de kapitein ter zeo W. J. Cohen Stuart eervol ontheven van het be vel over fIr. Ms. pantserdeksehip Fries land, en dit bevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee E. de Haan. Kamerverkiezing llarlingen. Gisteren had de stemming plaats ter ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer. Uitgebracht werden 5712 stemmen. Hier van verkregen de hoeren mr. ds. J, .\n- kernran, c.-h., 3331, A. Plato, vrij-lib., 1710. en ds. 'A. van der Heide, GG5 stemmen. Gekozen in dus mr. ds. J. Ankerman. (Reeds gisteren aan ons bureau en in de stad gobuileiineeid.) Periodieke salnrlsverlioogiiig. De vereeniging van administratief per soneel bij do Gemeentebedrijven en takken van openbare dienst te 's-Gravenhnge, heeft zicli opnieuw met een breedvoerig adres tot den Gemeenteiiuut gericht, waarin be streden Wordt het praeadvics van B. en "W. op een vroeger' adres dor vereeniging en nogmaals wordt aangedrongen op aanne ming van de motie-Ter Laan, luidende: „De op 1 Januari 1909 in dienst zijnde 2e klerken aan de Gemeentebedrijven wor den, wanneer zij gedurende twee jaren de maximum-wedde, aan don uilig van 2en klerk verbonden, zuilen hebben genoten, bevorderd tot ten kieik, tenzij Burgemees ter en Wethouders aanleiding vindon om die bevordering uit tc stollen, hetgeen als dan moet geschieden bij gemoltvooid be sluit, telkens voor één jaar." Nederl. landbouwcomité. Daar de vergaderzaal der Eerste Kamer niet beschikbaar kon worden gesteld, zal de algenreene vergadering van hel Neder- landsche Landbouwcomité op 29 Juli a.s. des voormiddags 11 Ve uur worden gehou den in de groote zaal van het Hotel Wittc- hrug, aan den Nieuwe Badhuisweg, hoek Nieuwe Park laan, te 's-Gravenhago. noil. Mij. van Landbouw. In de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Woensdag 1 September te Gouda te houden, zal de heer H. ,J Lovink, direc teur-generaal van den Landbouw een voor dracht houden over „de bestrijding van het mond- on klauwzeer" en mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat en school opziener te Gouda over „Gouda en om streken in verband met den landbouw". Mlddenstaudstentoonstelling. De lieer Jean Monnuert uit Brussel, direc teur-generaal van 't Belgische ministerie van Arbeid en industrie, bezocht gistermiddag de middenstandstentoonstelling, in gezelschap van zijn chef dc bureau en twee ingenieurs, aan dezen tak van dienst verbonden. De Neder!, tentoonstelling van huisindustrie, I. Work woi'k vork! My labour never flags; And what are its wages? Abed of straw, A ciust of bread and rags, Tom ik rondliep in den tain van het gebouw „Velos", waar de „Nederlandsohe Untonnstellïng van Huisindustrie" gehou den woidt, dacht ik mij die geheide expo sitie, alles wat daar te zien en le hooien is, een prachtige, on tegelijkertijd o, zoo diooviig-vare illustiatio van het beroemde gedicht van Thomas Hood: „The Song of the Sliiiii", waaruit ik eenigc regels citeerde. Menigeen, die iets hooit vertellen, dat hem oi haar ongcioollijk voorkomt, zegt: dat zou ik weJ eens willen zien. Welnu, a ls men u vei telde welk oen ver- schrikkelijke ellende, welk een werk-gejak- ker-zonder-nog-droog-hrood vcrdiiencn er geeselt in do huisindustrie... gij zoudt (le schouders ophalen en zeggen: Nu, zoo erg zal het nog wel niet zijn. Maar komt eens op deze tentoonstelling! Daar ziet gij de ellende in woord on beeld voor u. Vooral in den tuin,,., maar de voorbeelden zijn nog lang nóót sterk genoeg.... dat we ten de leden der enquête-commissie het bestel En als nu al dat tentoongesteimaar iets helpt! De openingsrede van minister Talma geeft op ingrijpen der regeering door een wet ter beschouwing der huis industrie, absoluut geen hoop. Druk be zocht wordt de tentoonstelling, daar zé voor „het" gioote publiek geen attractie vormt, niet; en iemand, die, zooals ik bij een mijner bezoeken hooide, uitroept: „Hè, hoe leuk!" is ook al niet the right man in the right, place. Neen, heil verwacht ik alléén van hol bezoeken der tentoonstelling door perso nen, welke invloed, op welke wijze dan ook, bij de regcering hebbenvan hot, boek staven der resultaten, verkregen door de enquête-commissie; en door het vertollen in de couranten van hetgeen op de ten toonstelling to zien is.... opdat het Neder- Lmdscho volk (ward do expositie is Ncder- tandsch.... helaas!) eetrig begrip krijge van het loven van zijn armste medcmenschon. Bij do opening schreven wij reeds oen en ander over deze tentoonstelling, op voorbeeld van Berlijn, Londen on Frank furt a. JL hior lor stede georganiseerd, in f dio steden on hier: als uitvloeisel van een internationaal euvel in (1c nijverheid. Thans •willen, wij den tuin beschrijven. Deze is smaakvol, Gooi-stijl, aangelegd door de fa. Jac. Jurrissen en Zn. te Noor den. Er in bevinden zich. eon muziektent, buffetten, een kiosk van Koiff's cacao en ren filiaal van de hofstede „Oud-Russum". Do rest 'is der huisindustrie gewijd. Pri mo een G-tal, door de hoeren II. P. Ber- lage en J. A. v. Slraalen, met medewer king van mevr. M. de Rooile—IFeijormans, natuurgetrouw gecopiecrdc huisjes uitplat- tolandsplaatsen, In do klompenmakerswoiring te Best be vinden zich twee vertrekken met een var kenshok; naar de bewoner mij verzekerde, zijn te Best en omstreken nog talrijke der gelijke uiter-t schamele woningen te vin don, waarin gehuisd en liet bedrijf uitge oefend woidt. Do klompenind/ustric als huis- ai beid is daar algemeen, liet huisje wordt gpdekt door een strooien dak, de slaap plaatsen zijn hokken iti den muur. De klom penmaker werkt iedere week 6G uur en heeft dan, nog met behulp van vrouw en 2 kindei en, f6 verdiend 1 Meer dan 2 urn werkt-io over 1 paar klompen. Dat is dus even 9 cent per uur! Wel wat overdreven erg lijken mij de ivoonhuizen uit Gemert. Bekend is, dat der gelijke huizen reeds gelukkig bijna niet meer daar bewoond worden. En het pri vaat, tusschen 2 bedsteden geplaatst, had toch werkelijk wel ruimte kunnen vrinden buiten op de ruime heide! Voor hot feit, dat een wever met z'n vrouw samenwerkende, f4 50 in de 96 uur réuhent, branche ich koine Wollen, Als eigenaardig begrip van hygiëne: de wever maakt do rol, waarom het affe-weefsel ge wonden moet woiden, met ruim-op-speeksel glad 1 En dat ziet het publiek, lachend cn roept: ,,'t Is typisch, hè?r" In 't tweede Gemcrlsche huisje is een juffrouw uit Tilburg bozig mol het bijwer ken van geweven stoffen, en beurt ini de 64 uur f4.20. Dat is een dag van 14 uren, 70 con,t per dag on das 5 cent per uur. H:erop kan Hood dus gorustelijk zoggen: Work work work! WhjJö the cock is crowing aloof! Aand work work work I Till the stars shine trough the roof! En dim nog moet het bij haar zijn:_ Stich stich stieh! In poverty, hunger and dirt. Bij do weefindustrie te Goorle (N.-Br.) wordt door den man, als dc vrouw 5 ii C uur per dag medeholpt, 17 in de 108 uren verdiend I Hoofdzakelijk wordt daar be- hangsellinaen en gonje geweven. Brengen wij nu een bezoek aan een steenon woonhuis uit Culemborg. Daar oefent een mattenvlechter zijn beroep uit. Met behulp van vrouw en drie kinderen maakt-ie voor een fabriek matten in 'do stoeten-geraamten cn verdient daarmee f6.60 in de 90 uur, dat is even 7 cent per uur! En dan de schoenmaker uit Waalwijk (Langestraat), die f6.50 in de 72 uren ver dient, ook al met vrouw en drie kinderen, die helpen I Eigenaardig nog dat godsdien stige willen I Aan den wand een schilde rijtje: „Se. Cceur de Marie!" Het nog niet eens zoo bar slechte woninkje doet f 1. huur per week.... toch schiet er nog geld over om tegenover het zooevcn genoemde schilderijtje Christus' beeltenis te hangen: „Sanchissimnm Cor Jesu". In een plaggenhut uit Buit (Friesland, hij de Duilsche grenzen) wordt de bezem- industrie uitgeoefend. Do hut is 3 M. breed en 4 a 5 M. lang. Frissehe hooiluchtt maar dat is dan ook het ecnige gerief. Zcdf slaat men zulk een hut op de hei op, doch, klaagt de bewoner, de heide-' grond wordt ook al duurder en duurder. En dan maar, tenvijl vrouw en kind hel pen, in een week van 72 uur wcfken f5.50 verdienen! Gezien het olielampje, dat 's avonds de luit verlichten moet (het kan maar at te wel 1) lijkt mij het brandgevaar bisouder groot. Het viel mij op, hoc in ito meeste dezer hutton kachels, picdestalkaöhols, staan, welke men slechts zelden moer tegenkomt. Behalve deze huisjes staan in den tuin, aan ccn zijde open, nog talrijke vertrekken, waarin een of andere tak van huisindustrie uitgeoefend wordt. Deze beschrijven we in een volgenden brief. Ook een modern schaftlokaal, voorzien van „Doloinenf-naadiooze sanitaire vloe ren, is opgericht.... doch als dit schaftlokaal het palladium moot zijn.... weet ik het niet. Een eerste cisch, afgezien van de hygiëni sche, is toch wel: een gezellig plekje om hot twaalfuurtje te gebruiken; doch dat vor men die kale wanden, houten tafel en hou ten banken in het geheel niot. Dan zie ik. nog liever oen schaftlokaal-kelder, altijd zonder alcohol-verlof, met z'n Jan-Steen1 scho gezeilige inrichting, zooals men er te Amsterdam, vooral in de volksbuurten, nog zoovele vindtI Ter tentoonstelling zijn explicateurs aan wezig, die den bezoekers alle inlichtingen verschaffen: een nuttige maatregel! Do huisarbeiders zelE hebben niet veel' tijd tot spreken; we weten het immerst Oh, but for onei short hour! A respite however brief! No blessed leisure for love or "hope, But only times for grief! VLAARD IN GEN, 24 Juli. Hedenmor gen werd in de rivier de Nieuwe Maas op- gevischt het lijk Van een ongeveer 8-jarige onbekende knanp_. VLAARDINGEN, 24 Juli. In de gister middag gehouden vergadering van do afdee- iing Vlaardingen der Vereeniging ter bevor dering der Ned'. Zeevisseherij werd als be stuurslid gekozen de heer A. lloogendijk Jz. en tot lid der afslagcommissie dc lieer C. Nijs. Verder verden benoemd tot lid dor commissie voor de Noordzeevissehcrij dc heer B. Pot. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werd goedgekeurd en tot afgevaardigden daarvoor aangewezen de boeren K. van Zeventer, D. van dot" Heul, G. van der Burg en A. van Wit- ze n burg. VLAARDINGEN, 24 Juli. Naar wij ver nemen zal, bij gelegenheid van den verjaar dag van II. M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus des avonds een concert gegeven worden vanwege de vereeniging „Flar- dinga". [Iel plan bestaat de vak ten toonstelling te doen plaats hebben vanaf den 9 tot den IG Augustus a.s. in de zaal Harmonie. VLAARDINGEN, 24 Juli. Dc zwemclub „De Maas" zal in het laatst van Augustus een ondoriingen wedstrijd houden in snel- zwemmen, figuurz wemmen, duiken, waarbij als slot een pantomime, waarvoor reeds 2 zil veren medailles zijn beschikbaar gesteld. STADSNIEUWS. Eindexamen H B, S. Bij de te Gouda gehouden eindexamens H. B. School in dc provincie Zuid-Holland, Oostelijk gedeelte, zijn o. m. gedaagdTh. C. Gribbing en moj. Ja. dc Groot, beiden leerlingen der II. B. School, alhier Den 29n Juli a.s. zal II Hamerslag gedu rende 25 jaren werkzaam geweest zijn bij de firma M. van Emden, aan de Hoofdstraat alhier. Schiedam - Rotterdam, ^Hct .„Stbl." no. 243, bevat een wet van den Ion dezer, tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Rotterdam cn Schiedam. Do aanplanting in hot Znidtrgors. Voor ecnige weken werd door den heer De Groot in den Gemeenteraad de vraag aan den Burgemeester gericht of het opge spoten terrein in het Zuidergors voor het publiek gesloten was. De Burgemeester deelde toen mede, dat, in het belang der jonge aanplantingen daar, de toegang slechts werd \enleend aan hen die daartoe een „Bewijs van Toegang" op het stadhuis hadden gevraagd en gekregen. Van die aanwijzing hebben ook wij heden middag gebruik gemaakt en uit't volgnummer op dien kaart blijkt ons dat voor de bezich tiging van die aanplantingen nog a! belang stelling bestaat. Althans onze kamt draagt het volgnummer 372. In de Godsdienstoefening der AM. Schie dam van den Nedcrl. Protestantenhond zal morgen optreden ds. S. K. Bakker, van Zwolle. Aan de Teekcn- en Vakschool „St. Jo seph", zal op Woensdag 28 on Donderdag 29 Juli a.s. gelegenheid gegeven worden tot aanmelding van nieuwe leerlingen voor den nieuwen cursus. Drankbestrijding', Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende schrij ven Schiedam, 24 Juli '09, Aan het Bestuur v/d. Ned lt-IC. V, B. atdeeling Schiedam. Ingevolge het besluit, genomen op onze huish, verg. van 22 Juli j.l., nemen wij bij dezen de vrijheid het verzoek te richten tot uwen Bond, dat bij het opnieuw verpachten van het Buffet, het daarheen worde geleid, dat sterken drank in het vervolg uit uw gebouw zal worden geweerd. Waar vvjj van ooideel zijn, dat dooi' liet misbruiken van alcohol, de menseh moreel en geestelijk wordt gedemoraliseerd, is het o i. beslist noodig, don alcohol uit uw ge bouw te bannen, teneinde een stap in dc goede richting te doen, die leidt tot verhef fing der geheele menscbheid. Vertrouwende dat uw bestuur van gnnseh-v harte zat willen medewerken tot verwezen lijking van dat schoone doel, toekent namens de afd Schiedam dei Ned Ver. tot Afschaf fing van Alcoliolh Dranken. Voorzitter, VERSLOOT. Secretaris, E. ROBBEREGT, L. Kosterstraat IK. Voetbalwedstrijden Morgen speelt »Ilermes" tegen «Hilver sum", zijn sterkïten tegenstander, in een cricket-wedstrijd en als steeds bij wedstrijden zal er ook nu wel weer een groot aan tal belangstellenden in de Damlaan aanwezig 7.ijn om van dezen wedstrijd getuige te zijn Gewoonlijk geven die belangstellenden nog al eens teekenen van blijdschap of bevrediging wanneer do Sehiedamsche club een mooi spel te zien geeft of eenig succes op den tegen stander behaalt, vooral de jongeren onder die belangstellenden uiten zich gaarne zoo luidruchiig- Dit nu is tegenover de gasten van «Hermes" zeer onbeleefd, en de toejuichingen aan «Hennes" maken op de vreemdelingen, gasten ook van Schiedam, natuurlijk een slechten indruk. Bovendien, «Ilermes" getuigt dat zij elders nooit een dergelijke onwelwillende houding van de zijde van het publiek onder vindt. Daarom willen wij gaarne aan het verzoek van «Hermes" voldoen en bij de toeschouwers van de wedstrijden er op aandringen die toejuichingen achterwege te latende ouderen, die toch in zeker opzicht met s Hermes" meeleven, behooren op de jongeren hun invloed daartoe te doen gelden. Het gevaar bestaat dat de gasten van «Hermes" er tegen op zouden gaan zien te komen naar Schiedam waar het publiek zich zoo onwelwillend tegenover hen betoont, al ligt dit willen wij aannemen niet in de bedoeling. Bij het afladen van fusten voor het Etre- pót in de Larige N'ieuwstiaat had de voer man J. V. het ongeluk een zijner beenen ernstig te kwetsen, zoodat hem een voorloopig verband moest worden aangelegd inafwach ting dat een geroepen dokter hem behandelen zou. De 11 -jarige G. de Rugter, wonende aan den Singel, vit»! hedenmorgen spelende in de Nieuwe llaven en weid daaruit gered dooi' een agent van politie. AGÊtlBA. '24 Juli en volgende dagen. Tivoli-Schouw burg. S uur. Ensemble Gastspie! Buntes modernes Theater. 25 Rotterd. Diergaarde. 21/2 uur. Con cert Kon. Scherpschutters. B. Ver hallen. 25 Plaats Doele, Rotterdam, 8 uur, Concert «Inter Nos", Directeur B. Diamant 27 en 30 Juli. Rotterd. Diergaarde, 8 uur, Concert Stafmuz. Kon. Scherpse'u B. Verhallen. 29 Juli S. O. V., 8 uur. Concert Scliied Mannenkoor Orpheus en Stafmuziek Reg. Huzaren 2 Aug. S. 0. V. 8 uur. Oranjevereeniging. Vocaal en instrumentaal Feestcon- ceit met verlichting van den tuin en vuurwerk. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con eerten, vermakelijkheden e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededéeling, opdat wij ■lie in onze agenda kunnen opnemen. In heeie schroeffiesschen Liter inhoud) zeer voordeelig voor huishoudelijk gebruik. Practisch anarchisme. Door dc Haarlomschc rechtbank is thans rechtsingang verleend togen L. B. Hilbink, Cr. J. E, Loevens en L. P. Peetoom, allen wonend tc Amsterdam, wegens het ver spreiden van clc bekende botnmeu-brochure getiteld „Practisch Anarchisme", te Zaan dam. Deze zaak is geruimen tijd m onderzoek geweest. Thans is eerlang de behandeling in het openhaar te verwachten. 't Zal vol worden in Cleef op 9 Augus tus! IVeken geleden al hebben heel wat men- schen in den omtrek van do oude hertog stad, on ook in onze Graafschap, plan gemaakt om bij 't Keizerlijk bezoek naar Cleef to gaan. Dat is ook' zoo'n reis niet 't ts per trein gemakkelijk tc bereiken en ook do tram brengt ons tegenwoordig tot hot station Emmerik. En dan dc fiets: dat moderne vervoermiddel zal wel heel wat diensten .moeten bewijzen aan mensehen, die graag don Keizer eens willen zien. Want die zal toch eigenlijk het hoofddoe' van de reis wezen. Van hot aanvankelijk voornomen om het feest op 18 Juni tc geven is afgezien om dat do Keizer toen niet komen kon wegens zijn voorgenomen reis naar de Russische wateren. Maar nu komt hij bepaald, mèl de Keizerin, om dan op zijn terugkeer een bezoek te brengen aan graaf Bontinck op „Middachtcn" te De Steeg, cn over Zut- phenWinterswijk' naar Buitschland terug to koeren. Wat de Keizer nu eigenlijk in Cleef komt doen? Dat is ons in dc laatste weken meermalen gevraagd. Dan wisten wo slechts een vaag antwoord te geven, wo misten alle zeker heid, omdat hel veranderd reisplan het heele programma van vroeger omver had kunnen werpen. Om zekerheid tc krijgen, is een der redacteuren van de „Zutph, Crt," even naar Cleef gegaan, ten einde zich op de hoogte to stellen. En ziehier wat hij to welen kwam. In hoofdzaak is het vroegere programma gehandhaafd, alleen zijn dc uren iets ver zet. Maandag 9 Augustus des morgens te 11 uur stopt de keizerlijke salontrein aan de halte CloveTiergarten, cl. i. vlak bij hot bekende Hotel-Robbers, waar eenigo autoriteiten ter begroeting gereed staan, allen natuurlijk in groot gala. Dadelijk stapt de Keizer dan in een rijtuig, dat voorafge gaan wordt door een cavaleric-oscortc, en aan het hoofd van den stoet gaat een eere- wacht te paard, langs den door den Groolen Keurvorst aangelogdcn Tiergarten, Bij den ingang van het stedelijk gebied, nabij hot gedenklcoken voor de gevallenen in den Fransch-Duitschen oorlog, dus oven vóór hot Kurhaus, worden do Keizer en de Keizerin begroet door don burgemeester en de raadsleden. Naar echt Duitsch ge bruik zullen ecre-juffers daar bloemen aan bieden. In de Nassaucr Strassc, nabij de Stifts- kirche, zullen do hoogc gasten hun rijtuig verlaten, de eerowacht rukt in en de Kei zer en "de Keizerin begeven zich te voet naar het vlak daarbij gelegen feestterrein, de Kleine Markt, We zouden alweer niet in Duitschlandl zijn als dat nu afliep zonder mannenzang. Een aantal mannenzangverecnigiugen heb ben zich verhonden hier hun forsche stem men te doen hooren. De voorzitter van het feestcomité, dr. Landral Eich, houdt een toespraak tot den Keizer, vraagt (en krijgt) verlof don eeicbckor aan te bieden, en na eon hochl op den Keizer, waarmee dave rend zal worden ingestemd, wordt op „al- lerhöchsten Befohl" het gedenkteeken ont huld. Welk gedenkteeken dan toch? Wel, een ruiterstandbeeld met fontein, ter herinnering aart dc 300-jarige onder- Iioorigheid van Cleef aan het Keurvorsten dom Brandenburg. Op een hoog voetstuk' komt hot beeld van don grooten Keurvorst to staan. En het is blijkbaar een der aan trekkelijkheden geweest voor Keizer Wil helm om dezen grooten voorganger te ko men huldigen. Geen gelegenheid toch laat de Keizer voorbijgaan om hot üuitschland van thans te wijzen op hel verheven voor beeld, dat do groote Keurvorst hem ge geven heeft en dus ook aan zijn volk geven moet. f Intusschcn, dat is niet de ecnige oorzaak' van 's Keizers komst. Warm voelende voor alle traditie in zijn huls en zijn rijk, volgt hij met groote be langstelling alle pogingen om 't verleden te laten herleven in den vorm van al wat aan de middeleeuwen herinnert. Zelfs be zit hij enkele keurig gerestaureerde sloten, waarvan hij er een paar 'ten geschenke heeft ontvangen. Al vertoeft hij daar weinig, hij stelt ze graag ter bezichtiging open om zoodoende bij 't tegenwoordig geslacht den zin voor historie en den lust tot histori sche studies en overpeinzingen aan te kweeken Wat wonder, dat de keizer met de hem eigen opgewektheid deelneemt aan de werkzaamheid eener vereeniging, wier doel is het behoud van Duilsche burchten en kasteelcn. Deze vereeniging, welke onlangs haar jaarlijksch uitstapje tot Cleef en Nij megen uitstrekte, heeft thans haar oog la ten vallen op don ouden Schwanenburg, het slot dat hoog boven de stad uit, nu nog van alles het middenpunt lijkt. Ver vallen is '1, afgebrokkeld zijn vele muren, afgebroken heele gedeelten, omdat 't zoo bouwvallig word, dat het gevaarlijk werd voor do omgeving. Maar de toren met den zwaan fier er boven op, en enkele gebou wen, zijn gebleven. En die herinneren in haar trotschen bouw en haar schoone ar chitectuur aan "den besten tijd van Cleef. Meer dun 1000 jaren geleden is de Schwa nenburg al gebouwd en aan dal slot is de herinnering verbonden der sage van Lohengrin on Beatrix, door Richard Wag ner in zoo heerlijke muziek bezongen. Geen wonder alweer dat do Duitsche csggBa^Teaaaacr^ „I. ntirwnriTiArrrft it m

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2