Gewaarmerkte menschen. Doch a\ schijnt men in dit opzicht reeds bijna het doel genaderd te zijn, de commis sie zou bezwaar hebben het electrisch be drijf in te voeren,als dir. slechts diende tot lichtgevende bron. Juist ten opzichte van het drijven van motoren heeft de electriciteit alles voor. Overal zag men het gebruik er van gestadig toenemen. Wellicht gaat zij eerlang de nijverheid geheel beheerschen, zoodat het der commissie in dat opzicht geenszins een wijs standpunt zou toeschijnen, de kat uit den boom te kijken. Het ligt in den geest des tijds vooruit te zien en daar om is het ook voor Zwolle raadzaam met den tijd mede te gaan. Mocht dit zonder al te groote offers mo gelijk zijn, dan behoort het naar het oordeel der commissie te geschieden. Ton slotte willen wij nog mededoelen, dat de heer Glitters, onder-directeur der fabrie ken voor gas- eu electriciteit, te Botterdam, in de door hom verstrekte inlichtingen (d.d. 26 October 1903) aan de commissie vroeg wat het motief kon zijn om te Zwolle een E. F. te bouwen. „Wil men de gasfabriek ontlasten? D,it zal niet gelukken. Te En schedé dacht men dit dool door 't oprich ten eener E. F. te bereiken, maar reeds heeft men daar een geheel nieuwe gasfabriek gebouwd. Er zullen zich wel winkels doen aansluiten, maar 't gevolg is, dat de buren meer gas gaan nemen." Wij willen, het bij deze aanhalingen uit dat merkwaardige Zwolsche rapport laten. Er blijkt voldoende uit hoe na een zeer con sciëntieus onderzoek die coiuissie tot de con clusie kwam. dat te Zwolle een E. F. moest worden opgericht. Hoeveel te meer springt daardoor de wenscheliiklieid en do moge lijkheid in het oog om een E. F. te stich ten in Schiedam dat een industriestad is, waar tal van kleinere industrièn zijn geves tigd en waar er voortdurend naar gestreefd wordt om meer industrièn naar liier te trek ken. En de uiting van den Middenstand bewijst dat het tegenwoordige kleinbedrijf de electri citeit behoeft. Moge het bovenstaande den Schicdam- schen Gemeenteraad aanleiding geven om dezo kwestie ernstig onder de oogen te zien. Moge hij er rekening mede houden dat de •behoefte aan elect rische beweegkracht groot is en Velen zelve een installatie zullen maken La hun bedrijven, wanneer de Ge meente dezo zaak niet tijdig ter hand neemt, waardoor zij toekomstige afnemers verspeelt. Een goede honderd k honderd vijftig jaar geleden moet het in onverschillig-welke Nederlandsche stad, een lang niet ongewoon schouwspel geweest zijn dat, in het open baar, op een in een centrum der stad op gebouwde stellage, aan een of anderen armen drommel door den beul do ooren werden afgehakt, hetgeen in dien tijd vrij algemeen werft aangemerkt als een passende, doelmatig" een goodkoopc! vergelding voor feiten, die thans hoogstens mei enkele jaren gevangenis worden geboet. Wie er meer van lozen wil, daarvan een van do véél verlichter denkbeelden omtrent straf en strafrecht, die in het laat ste gedeelte der achttiende eeuw ingang en aanhang begonnen te vinden, die neme „De Gids" van April j.l. ter hand en leze daarin het vlot geschreven artikel van mr. .T. A. van Hamel over „Strafrechts- politiek van voor honderd jaar". Hij zal dan o. a. getroffen worden door de op merking: „Al dat geeselon en brandmeiken afsnijden van lichaamsdcellen, had weirug anders gekweekt dan een laag van onver schillige desperado's, en recidivisten, nit- m>0 onmiddellijk gezegd hebt, dat gij Albert gezien hadt! Hij komt vanavond zelfs. hier-, we dinecren samenI Je moot een feestmaal gcirecd malk'en Champagne moet ca- zijn, en jij zrrilt ook meedrinken, Aureliai Lefaible ging zitten, stond weca-, op on praatte dan verder: „01 wij waren weer dadelijk goetl met elkaar, hij heeft zoo'n uit, rutin tend hart! Ik heb geweend, hij. heeft geweend, heel de Handelsbeurs was ontroerd. Maar toch had ik trein, niet zoo stijl hoofdig gewaand! Verbeeld je eons, Aure- Ha ,door zijn trots hield hij liaJsstarrig rol, da! hij niet hier is geweest! Je hebt hel toch niet verzonnen, dat je mijnheer Albert bier van morgen gezien hebt?" Aurelia laebte. •„01 neon mijnheer, ik bob bet niiot. v or zonnen 1 Ik bob mijnheer Albert werke lijk gezien! Ik hob hem van morgen op uw schoorsteen op een portret gezien! Lofabto bleef een oogenblik als versteend staan, do oogen wijd open; dan Het hij zich oen har-den uitroep ontvallen: „Mijn God! Aurelia, wat bon je tooh dom! Aurelia verbleekte. Het waren do bekende woorden, do fatale woorden, die reeds zoo dikwijls door zoovele verschillende mees ters baar naar het hoofd waren geworpen. Reeds keek Aurelia naar de deur, zij ver wachtte niets anders dan de bekende, ver schrikkelijke handbeweging, de onverbid delijke beweging, die wegjaagd, verwenscht, hot domme schepsel op straat werpt. klaar, ziedaar; om dien. uitroep aan te vutl'lm trad baar meester plotseling op haar toe, greep haar bij do schouders en gaf baar- op do bleako wangen twee vaderlijke Kussen van dankbaarheid 1 gestootcncn, voor wie elk geoorloofd mid del van bestaan ontbrak. Wat kon een man met vijf brandmerken op den schouder err de beide ooreu afgehakt, nog voor goeds beginnen?" Ja, wat? Met zoo iemand wilde natuurlijk geen ordentelijk burgerza ken doen, geen- fatsoenlijk werkgever wenschte hom irx^dienst te nemen cr zal hem vaak wel geen andere mogelijk heid bobben opengestaan dan smokkelaar, landllooper of bandiet te worden, tot tijd en wijle bij wederom in handen van den rechter mocht vallen om er dun wel licht het leven bij te laten. Veel is sedert veranderd. De gestrafte van titans wordt niet meer aan den lijve gemerkt en pleegt hij later nogmaals een vergrijp, wordt hij m n. w. „recidivist", dan kan liet voorkomen, dat de vroegere Veroordcehng tien rechter, die o\et liet latere vergrijp te vonnissen heelt, onbe kend blijft. Om dn» reden weiden in 1896 hier te lande „strafregisters" en „authro- pomotrische signalemenhknarten,* maar 't Bertilllon-systocin ingevoerd: een stelsel, waarbij do veroordeeliitgen en de ver oordeelden zoodanig worden geregis treerd, slat do justitie betreffende elk en een iegelijk vrij gemakkelijk te weten kan komen, of hij al méér voroordeelingen (van Nederlandsche rechters) heeft ondergaan, en zoo ja, welke. Is hot ooren-afsnijden verwallen, even als ook het 'brandmerk, en zijn de straf registers en sigrralements-kaarton geheim voor het publiek do toestand waarbij iemand die ééns een veroordceling ouder gaan heeft, irr menig geval voor zijn leven als een minderwaardig element op de ar beidsmarkt gewaarmerkt blijft, is blijven bestaan. Het merk is, om zoo te zeggen, negatief, en bestaat daarin: flut hij geen be wijs van goed zedelijk gedrag krijgen kan, althans geen „schoon" en in de meer derheid der gevallen behoeft een werknemer nu eenmaal zulk een „schoon" bewijs om een eenigszins duurzame en aannemelijke kostwinning te erlangen; de werkgevers, vooral die in het groot-bedrijf, plegen dat als veroischte te stellen. Ook in sommige onzer wetten wordt het als veroischte voor aanstelling tot onderwijzer, maar ook voor dienstneming bij hot leger, hetzij voor liet Indische, dan vel ook voor het leger Iner te lande gesteld. Doelt, in onze gcheele wet geving zal men tevergeefs zoeken naar oen omschrijving wat zulk een bewijs is, door wie het afgegeven wordt en wanneer het geweigerd moet worden. Usanfie is: dat het wordt afgegeven door den burgemees ter, althans van een bijzondere desbetref fende nanteekening wordt voorzien, indien, hem bekend is, dat de persoon Wel eens door den strafrechter veroordeeld is ge worden, onverschillig om welke rcderi of tot welke straf, en onverschillig ook hoe lang die veroordceling reeds tot het ver- ledotic moge behaoren. Dit „bewijs" nu in zijn Icgenwoordigcn vorm is een doom in het oog van ons „Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen", en een lid dier vereeniging, mr. G. T. .T. de Jongb, redder-commis saris .to Amsterdam, hooft onlangs voor oen verge lering van dat genootschap over dit onderwerp een ook in brochurevorm „Bewijzen van goed zedelijk gedrag", Haar lem, J. L. E. I. Kleynenberg, 1909, ver- schen ui, praeadvies uitgebracht dat opge wekte beraadslagingen heeft uitgelokt, en waaraan ook het „Weekblad van het Recht" (van 7 Juni 1909, no. 8813) een artikel heeft gewijd. De zaak is deze: do uil de gevangenis ontslagen gevangene heeft, zelfs dan indien hij niet dc beste voornemens bezield de gevangenis verlaat, vaak al te vee! moeite om in den strijd om het bestaan ecu positie te heroveren, waarin het gevolg geven aan die voorne mens hem mogelijk wezen zal; en ook degenen, die hom daarbij wenschen te steu nen, stuiten maar al te vaak op diezelf de moeilijkheden, door het nioL-kunnen er langen van een „schoon" bewijs van goed zedelijk gedrag veroorzaakt. Een enkele maal moge het, in oen of andere kleinere gemeente, waar het nog wat oudenvotsch- gemoedelijk toegaat, voorkomen, dat een burgemeester* aan een otuL-gosltafle die, na zijn straf, zich gernimen tijd fatsoenlijk, gedragen heeft, toeh maar wél 'u „schoon" bewijs afgeeft (geen bepaling die het hem vprLiedtl), in de grootere gemeenten, waar men elkander zoo niet kont, is het anders. „Wordt toch op een kleine plaats" aldus mr. de Jongh, met een aardig gevonden vergelijking, over het bewijs-af- geven „dit bedrijf als handwerk gedre ven. in de groote steden is het fabriekswerk geworden. Van persoonlijk inzicht van het hoofd der gemeente in een bijzonder ge val is hier geen sprake meer. Alles is papieren administratie geworden". En ook: dat derhalve de gcheele verklaring omtrent het goede en zedelijk gedrag fei telijk neerkomt op de negatieve omstan digheid, dat de declarant geen vonnis te zijnen laste heeft. Verder strekt het onderzoek zich in de groote steden niet .uit." Wie zijn loon grootendeels aan Wijntje on Trijntje besteedt, wie zijn vrouw ver waarloost en zijn kinderen exploiteert, wie alle mogelijke immoraliteiten begaat, maar buiten bereik van de justitie weet tc blijven, die krijgt wèl een bewijs, en een „schoon" ook en heeft dus oen bedui denden voorsprong bij bet zoeken van werk, op den oppassenden man, die, lang geleden wellicht, éénmaal, hoe licht ook, gefaald heeft en toen betrapt en veroor- 'deeld is geworden. Het gaat dezen laatste niet ongelijk aan zijn voorganger van l1/» eeuw geleden, wien door den beul een oor- was afgekapt: ook hij is, zij het dan ook niet aan den lijve, voor de groote werk gevers gewaarmerkt. Deze splitsing van ons volk in tweeën-. wie wèl en wie niet door den rechter gestraft is geworden, het feitelijk waarmerken van hl wie tot de wèl gestraften behoort, en het uitstoo- ten van al de gewaarmerken uit tal van -eerlijke broodwinningen dat is het door mr. do Jongh gesignaleerde euvel. Een an dere maal iets over hetgeen hij er tegen zoude wenschen te doen. BINNENLAND, Consulaire dienst. Naar wij vernemen heeft de Italiaansche regeering, wegens overlijden van den heer H. Vriesendorp Jr., als consulair-agent te Dordrecht aangesteld den heer J J Vriesen dorp Jznagent der Nederlandsche Handel- Maatschappij, (»D, C.") Onderscheidingen. Naar wij in de Mndépendanee Beige" lezen is de heer Thjjssen, Nederlander, ge neesheer te Parijs, benoemd tot officier van het Legioen van eer. Kamerverkiezing Sclioterlnnd. Officieel zijn gister candidaat gesteld voor de Kamerverkiezing in liet district Schoter- land de heeren Bergmeijer (soc.-demen Limburg (vrijz.-dem V Naai men verneemt, zullen pogingen wor den a. ngewend r.m den dag der stemming voor o'e Kamer /erkiezing in het district Schoterhnd óev dag later gesteld te krijgen, wijl op 3 Augustus de groote paardenkeuring te Leeuwarden gehouden wordt, die altijd druk bezoek heeft van veehouders. Vrijdom tan accijns. De minister van Financiën heeft bepaald, dut beestenvocder, „mohmtella", bestaande uit. ten hoogste 501 procnet melasse, waar van de zuivevheidMactor niet lvoogor is dan 68, en afval van tapiocawortels (cassave), en „molnscuit", bestaande uit ten hoogste 75 percent melasse, waarvan de zuiver- hcidsfactor niet hooger is dan 68, en afval van uitgeperste suiker-rietstengels (riclampa-s), hij aanvoer van buitenslands, vrij van accijns kan worden toegelaten, behoudens afgifte, volgens art. 1<13 dor algemeene wet van 26 Augustus 1S22 (Staatsblad no. 38). De betooging in den Kotterdamschen Rand. De heer Gerritsen zendt aa,a de „N. R. Ct." oen ingezonden stuk, waaraan, wij, in verba,nd mei het verslag van de Raadszit ting to Rotterdam in ons nummer van gis teren dezo zinsnede anttJeenem: Aan hot hoofd van een groep leden die wegblijven om daardoor de behandeling van helt onderwerp mogelijk te maken heb ik mij niot geplaatst. Aan opzettelijke obstruc tie, d. i. .een tollen der neuzen en moed willig stop zotten is zóó weinig gedacht, dat het onvoltallig blijven der avondzitting mij zelf een verrassing was. Trouwens, een vergelijking der namen van de vóór- en teigensftommers des middags en der aan wezigen des avonds, toont reeds, dat hier geen verhand bestaat. Ook i.n den vorm mijner mededeoliing, niet „namens vele me deleden aarx den voorzifter van den „Raad", maar alleen namens, mij zelf aan den heer burgemeester gericht, ligt voldoende ann- wijzing. Ik wilde niot dat deze mijn weg blijvon aan laksheid of boosheid zou toe schrijven. Mijn mogblijiven had de botce- kenis. van ernstig protest. En wijl ik wist dat meerderen met mij, om die zelfde re den, zich onbevoegd achtten over zóó ge wichtige aangelegenheid een besluit te ne men, deelde i.k ook dit mede. De onvolfial- liglioid dor vergadering is dan ook niet te wijten aan het wegblijven dezer leden, hun getal i.s daartoe te gering, maar door do absentie van een groot aantal, die, om mij onbekende oorzaken, de avondziitliing verzuimden. Niot hun, die zoo serieus de taak op vallen, dat zij niot willen 'dobat/teeren of besluiten zonder voldoende kennis van za ken, treft den ook verwijt, maar hun, die oen debat willen doorzetten, ook al wordt bij inondo van een raadslid als de heer v. Rossom, die niet gewoon is „dikke woor den" te bezigen, bef.tr.igd: „dat hij zulks niet acht overeen te komen met wat hij bij zijn eed als raadslid beloofde!" De heeren mr. Dulilh en mr. Mees schrij ven aan hetzelfde blad, dat zij geheel on kundig waren van het voornemen van den heer G er rotsen cum suis om gisteravond van de vergadering van den Gemeenteraad weg te blijven en dat hun „afwezigheid aan geheel, bijzondere (huiselijke) omstan digheden te wijten, was." Krankzinnigengesticht Maasoortl. Heden, Zaterdag, is het nieuwe krankzin nigengesticht der gemeente Rotterdam of ficieel in gebruik genomen, waartoe de Raadsleden en verschillende autoriteiten door B. en W. waren uitgenoodigd. Plet is een reusachtige stichting, welke is opgericht onder Poortugaal, aan de over zijde der rivier. Ofschoon allo luxe is ver meden, maakt dc inrichting door zijn om vang een grootschen indruk en zal zij, wat het inwendige betreft, een modelinrich ting genoemd mogen worden. Het tox-rein beslaat 80 H.A. Voor zoo ver het bebouwd moet worden, werd hot belangrijk opgehoogd tot hoven storm vloed, terwijl de overige gedeelten, die als akkerland in gebruik hieven, op pokier- hoogte zijn gehouden. Een lange oprijlaan leidt naar het hoofd gebouw .Ter wcei-szijden van die laan zijn de woningen gelegen van den directeur en de geneesheeren, In het hoofdgebouw bevinden zich de administratiebureaux, de kerk, welke voor protestantsohc en katho lieke eeredienst is ingericht, een feestzaal en verblijven voor het personeel. Achter het hoofdgebouw is een afzon derlijk gebouw opgetrokken voor de huis houding. Daarin vindt men ruime keuken, wasschei-ij, ontsmettingsoven, enz. Hierachter is weder een afzonderlijk' ge- houw, waarin zich de werkplaatsen bevin den als timmerwinkels, mattenvlechtcrij, schilders werkplaats, matrassen cn horstel- makerij en een schaftlokaal. Daar tegenover bevindt zich een kleiner gebouw met transformatoren, waar de 5000 volt steike electrische stroom, door Rot terdam geleverd worden, omgezet in een van 220 volt. Links en rechts-van dn as door deze geitouwen gevormd bevinden zich de verschillende paviljoens, 6 voor de man nelijke en 7 voor de vrouwelijke patiënten. Dicht bij den ingang bevindt zich voorts nog een ontvang- en observatiezaal. In een hoek van het terrein bevindt zich het lijkenhuis. Langs den dijk, die de inrichting begrenst, zijn voorts nog een vijftal beambtenwonin- gen gebouwd, waarin gelegenheid tot ge zinsverpleging van krankzinnigen en waar ook tevens worden geplaatst zij, die uit dc inrichting zijn ontslagen, doch uog in observatie moeten blijven. Zoowel het water als de .electriciteit wordt uit Rotterdam vorkregen, In verhand met do steeds grooter wor dende moeilijkheid voor de krankzinnigen in andere gestichten plaats te krijgen, deed zich de behoefte aan een eigen krankzin nigengesticht te Rotterdam steeds dringen der gevoelen en nu mogen we het gemeen tebestuur dan ook geluk wenschen, met het tot stand komen van deze inrichting. Dir. belInvoerr. en Ace. Bij do directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn ing. 31 dezer tijdelijk belast met de waarneming van het grens- kantoor Wellsohe hut, F. W. Brinkerhof, komm. 2e kl. te Neder-Canne. Benoemd ingang 1 Aug.: tot i-ijksklerk 3c kl. ter insp. Roosendaal, K. D. Straas- heijm; ter insp. Enschedé (tijd.) II. C. Geerts; ter insp. Amsterdam, d. b. Gekant, (tijd.), A. Launspaeh; ton kant. Helmond (tijd.), N. II. I. Crispijn; tot hoofd-kommies: te Oostburg, P. Lauret, komm. Ie kl. tijd. hoofd-kommies aldaar. De benoeming van den komm. 3e kl., G. Graijtex-s, to Eijsden (Stn.), tot konnn.- verifie. te Baarle-Nassau (Stn.) zal, in plaats van 31 Juli, ingaan 1 Septembei-. Voorts lijn verplaatst ingang 31 dezer: L. M. Vevaal, komm.-veritic., van Baarle- Nassau (Stn.) naar Roosendaal, in plaats van naar Dordrecht, zooals aanvankelijk was bepaald; de comm. Ie kl. X. L. Th. Neujean, van Sittard naar Maastricht; J. F. de Zutter, van Hengelo (0.) naar Cau da (tijd.); II. Wiegman, van Amersfoort naar Alphen (Z.-IL); de komm. 2e kl.H. Ger- naat, van Alphen (Z.-B.) naar Bussum- J. C. Ilcssing, van Venlo naar Linne; K. Hoornstra, van Arcon naar Neder-Canne; W. Uytderwiliigon, van-Maastricht naarSit- taid; F. H. Wolfs, van Linne naar Maas tricht; J. Beaufoxt, van Maastricht naar ArconH. Kikstra, van Grevenbicht naar Maastricht; B. Bruins, van Neeritter naar Grevenbicht; de komm. 3e kl.A. van der Weel, van Schinveld naar Eijsden (stn); J. A. Attinga, van Stamproy naar Venlo; F. G. Bos, van Wellsche hut naar Eijsden. Ingang 1 Aug.: J. C. Teunissen, rijkski. 2e kl., van insp. Enschedé naar kant. Ilil- versurnL IJ. L. v |d. Zanden, id. 3e kl., van kr. Hilversum (tijd.) naar kant. Breda (b. g.) (tijd.). Ingang '16 Aug.: L. Cr. Ridderhof, rijks- klerk le kl., van kant. Maastricht (I. en A naar insp. Amsterdam (I. en A.); G. J. van Dijk, komm. le kl., van Ede naar Rot terdam; C. Leeflang, komm. 2e kl., van Rotlex-dam naar Ede. Ingetrokken de verplaatsing van G. Boers- ma, komm.-verific., van Dordrecht naar Roosendaal; J. Enrrik, komm. 2e kl., van IJmuidon naar Bussum; II. Wiilemson, komm, 2e kl., van Patten naar Rotterdam; C. Leeflang, komm. 2e kl., van Rotterdam naar Putten, Eervol ontslagen ing. 1 Aug.: II. Foi- korstna, komm. le kl. te Leeuwarden (tijd.). (Wkhl. v. d, Adm. d. D. B. enz.) STADSNIEUWS. Yereenlglng: Commissie voor Kinderbescher ming. Schiedam. Verslag over 1908. Omtrent de samenstelling, toestand cn werkwijze gedurende het tweede jaar van het bestaan onzer vereeniging zij het navol gende medegedeeld. De commissie is als volgt samengesteld Mej. J. M. Aaltsz, Schiedam; Jonkvr. C. Rcuchlin, Rotterdam; mej. J. A. Gaxan, Schiedamdr. PT. J. M. Boonncker, Maasi sluis; II. de Bordes, Vlaardingenmr. F. J. D. jG. Egter Van Wissekerke, Briellc; C. J, M. Kroon, Gouda; J. Lechner C.Sz., Schiedam; P. Paris, Vlaardingen; L. Ra demaker, Brielle; J. van Schravendijk, Vlaardingen. liet bestuur bestaat uit: J. Lechner C.Sxn,, president; J, van Schravendijk, plaatsverv. president; mej. J. A. Gazan, socreatires, penningmoesteres; H. de Bordes, plaatsverv. secretaris. Wegens vertrek naar elders namen in den loop van het iaar ontslag de heerenJlu-, M. van den Brandeler en H. F. van Ros malen. Als subsidienten traden nog toe 5 vereeni- gingen en instellingen met een gezametdijk subsidie van /132.50 en 13 particulieren met een subsidie van 86.terwijl, ƒ550. weid ontvangen aan bijdragen voor eens. Sedert ons vorig ver-slag werd over 17 kinderen voogdij aanvaard', zoodat wij nu 35 kinderen onder voogdij hebben, waarvan 23 jongens en 12 meisjes. 15 van 410 jaar en 20 van 1019 jaar. Voor 4 van dezen vroegen wij tot lieden geen rijkssubsidie, omdat eigen inkomsten onze kosten te hunnen behoeve nagenoeg dekken. Onze pupillen worden in gezinnen ver pleegd, bij voorkeur te platten lande. En kele malen moet evenwel aan verblijf in een --tad de voorkeur worden gegeven, aJs daar meer geschikt onderwijs of een betere be trekking is te krijgen. 2 onzer pupillen zij li in eert Rijks- en 1 in een particulier gesticht geplaatst. In den regel slaagden wij naar wenseh om geschikte gezinnen voor de opname van onze pupillen te vinden. De ijver en medewerking van onze ver- -chillende correspondenten droegen hiertoe niet weinig bij en wij brengen hen hiervoor gaarne onzen dank. Alle pupillen werden door verschillende commissieleden bezocht, sommigen zelfs meerdere malen. Van hun bevinden brachten de commissieleden telkens rapport uit. Deze rapporten en de drie maandelijks inkomende berichten van onze corresponden ten bedoelen een geregeld overzicht te ge ven van de bijzonderheden van eiken pupil. Slechts' met 3 kinderen uit een zelfde fa milie hadden wij bepaalde moeilijkheden. Een jongen voor wien wij eerst tucht- .-ehoolplantsing hadden aangevraagd en die na zijn ontslag in gezinsverpleging was ge plaatst, bleek niet te zijn verbeterd ea ge droeg zich zóó, dat zijn opname in een Rijksopvoedingsgesticht moest worden ver zocht. Dc regecring willigde dit verzoek in. Uit brieven aan zijn familie gericht, -meen den wij te moeten opmaken, dat zijn geest vermogens niet normaal waren. Hierop had vroeger gedrag ook al gewezen en was reeds bij het verzoek om tuchtschool-plaatsing dezerzijds gewezen. "Wij traden hic-rover thans weer in correspondentie mot den directeur van het R. O. G. en mochten na eenigen tijd. geruststellende verzekering ontvangen. Een broer van dezen iongen, die even eens onhandelbaar bleek, moest uit gezins verpleging worden genomen en onder stren ger leiding komen. Voor hem werd plaat sing gevraagd en gevonden in Nederl. Met- tray, waar hij zich zeer op zijn gemak schijnt te gevoelen en. zich goed gedraagt. Hij wordt daar opgeleid voor tuinman. Een zusje, in een gezin geplaatst, dat haar hoofdzakelijk uit toewijding had opgenomen, kon door haar moeilijk karakter en onvrien delijk gedrag daar niet langer blijven. Een ander gezin, waar zij onder strenger tucht zal komen, wordt gezocht. De gezondheidstoestand onzer pupillen was voor Jict meerendeel vrij bevredigend. Een der oudere jongens moest een belangrijke heelkundige behandeling ondergaan, welke goed slaagde cn hem lichamelijk meer waard maakte. De meeste kinderen die wij onder onze voogdij krijgen, dragen do sporen van ver- waarioozing in hun zickelijken aanleg, gees telijke achterlijkheid of verkeerd karakter. Wij kregen ze met hoofdzeer en klieren, met sci-ofrtlose en aanleg tot longlijden, met kcelvervonningen, gebrekkige spraak, met oogziekte en onverkwikkelijke gewoonten, maar ook met moeilijk humeur en karakter, met grove brutaliteit cn o n b e iron \v b a a r hei d Hot gemis aan een Doorgangshuis doet zich daarom steeds meer gevoelen. liet zou dan niet meer kunnen voorkomen, zooals nu en kele malen is gebeurd, dat er bij een kind, nog slechts enkele dagen irx een gezin ge plaatst, zich een besmettelijke huid- of hoofdziekte openbaart, waardoor het dadelijk naar een ziekenhuis moet, met al de beslom meringen en administratievcn omslag als ge volg van dezen maatregel. In een Doorgangshuis kan men de kinde ren korten tijd in observatie houden, men leert hen eeniger mate kennen, zij worden me disch onder-zocht, zoodat men meer gegevens heeft om de kinderen daar te plaatsen waar de kansen het grootst zullen zijn om opvoe ding en verzorging tot hun recht to doen ko men om hun gelukkige toekomst te bevor deren want het doel is toch zooveel van. het kind te maken als mogelijk is, opdat het, mensch geworden, zich zal kunnen helpen. Hot meeste bezwaar ondervinden wij met de opvoeding van oudere jongens en meisjes. Zijn zij eenmaal boven 12- oï 14-jarigen leeftijd, dan is het moeilijk hun karakter te heiwormende vroegere venvaai'loozing laat zulke diepe spoten achter, dat gunstiger om geving en goede verzorging ten spijt, deze toch telkens aan het licht treedt. Opmerkelijk is ook dc weinige liefde tot de ouders welke wij bij de kinderen aan treffen. De moesten laten zich aan hun vroe ger thuis weinig gelegen liggen. Uitingen van genegenheid tusschen broertjes en zusjes onderling worden echter meer waargenomen. Van de ontzette of ontheven ouders onzer s&st&ia as ssssagsss^sgassgaaEas "[UU1'J: r-—^-1-,

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 6