"binnenland. Rocliteaken. gevangenis ie Barcelona, zijn 131 op Mo'n- juich gekerkerd, en bevinden zich nog 53 personen in do gevangenis van Tarrasa, G3 in die van Manrcsa en 92 in do citadel van Sadabell. Inmiddels blijven hier en daar ernstige onlusten, doch meer van plaatselijken aard, voorvallen To Castro is een troop gewa pende jonge mannen hij den ingang van een kerk op een processie losgestormd, waardoor ecu algemeene verwarring ont stond. De pastoor werd mot clE bijlslagen vermoord, ook een der andere misbedie- naars werd gedood, terwijl 50 personen ern stig werden gewond. Spanje in Marokko. Van het slagveld komen berichten over enkele kleine schermutselingen, waarhij de Spanjaarden aan de winnende hand hieven. Door do Fransche bladen wordt reeds de vrees geopperd, dat de Spanjaarden, na de bezetting van Scloean, hun weg naar het oosten zullen vervolgen over Taza naar Fez. .Want men vertrouwt nog altijd nieiL dezo z.g. politiemaatregelen, waarvoor 60.000 man naar Afrika zijn gezonden, Ier- wijl Frankrijk voor geheel Algerië, Tunis, do Marokkaansche grenzen en die van de Sahara zich slechts met 70.000 soldaten tevreden stolt. En is Molilla niet genomen als centrum voor gebiedsuitbreiding, en wordt de handelssfcer van hot naburige Franschs Oran niet bedreigd? liet protest van Moelay Hafid, waarop zekerlijk door do mogendheden geant woord zal worden, want Moelay IUfid is een erkend souveroin, heoft deze en nog meer Vragen doen opwerpen. En de Fran- sche rogeering heeft ze zeker reeds aan de rogeering te Madrid voorgelegd, want een officieus© nota, zegt reeds, dat „men uit de hoste Spaanscho eu Fransche bron nen kan mededceten, dat Spanje alleen be oogt de stammen, die het hebben bena deeld, af te straffen, dat hel, van plan is na het einde dier strafexpeditie zijn hoe pen terug te trekken, en dat hot dan be reid zal zijn too to laten, dat Marokkaan sche troepen de autoriteit van don sultan in hot gebied doen eerbiedigen." Rusland. Voor do rechtbank te K win op in Fin land is Woensdag een begin gemankt niet de zaak van dr. Doebrowin, don voorzit ter van den Rond van ocht-ltussische man nen, beschuldigd van moord op don Doe- ma-afgevaardigde Ilorzenstcin. Dl'. Doebrowin was niet verschenen. Hij zat rustig in de Krim onder den rook van het keizerlijk paleis to Livailia. Een Rus sisch blad meldt, dat hij vergunning van den tsaar heeft gekregen, om niet voor "do rechtbank te hoeven verschijnen. Hij had eenvoudig zijn advocaat Boclazel ge zonden, om hem te vervangen. Maar de president wilde dien advocaat niet toestaan zijn pleidooi te houden, daar de beschul digde zelf niet was verschenen. Boelazel meende toon ;als oen „cchf-Russisch man" kabaal voor do rechtbank te moeten ma ken waarop do president hem gelastte do rechtszaal te verlaten. Hij weigerde echter aan dit hevel te voldoen en toen daarop de politie hem uit do zaal wildo verwij deren, trok hij een revolver. Voor hij ech ter daarvan gebruik kon maken, werd hij ontwapend en werd onmiddellijk proces verbaal tegen hom opgemaakt wegens het dragen en het misbruik van schietwapenen. De rechtbank ging daarop voort met de behandeling van de strafzaak legen Doe browin. Van liet Hof. II. K.- II. do hertogin van Albany wordt Hedenavond ton paleize te Soestdijk ver wacht, om tot het einde dezer maand bij H. M. do Koningin-Moeder te blijvqn lo- gecren£ Raad van Stato. Openbare vergadering van den Raad van Stato, aldceling voor de geschillen van be stuur, op Woensdag 21) dezer, des voor- middags te 11 uur. President Steyn. Reuter seint uit de badplaats Ooynh.vi- sen, dat president Stoyn weer, na een kuur van zeven weken, naar Amsterdam is vertrokken, om van daar ovor Engeland naar Ziud-Afrika terug te kooreon. 3Ëdo Bergsma, „Do Kampioen" meldt, dat het den 21sten September j.l. 25 jaar geleden was, dat do voorzitter van den Toeristenbond voor Nederland, de heer Edo Borgsma, verko zen werd tot president van den Vélocipe- distenbond, den tegcnwoouligen A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland. Het was do wensch van den hee-r Borgs ma, dat 21 September 1909 onopgemerkt voorhij zon gaan wars als hij is van al wat naar ovaties of verheerlijking zweemt. In een van grooto waardeering getui gend artikel wordt melding gemaakt van liet enorme werk, dat de heer Bergsma heeft verricht om den Bond, die in 1SS3 door schooljongens werd gesticht en reeds na het eerste jaar dreigde te vorloopen, te maken tot wat deze thans is, oen Bond die bijna 30.000 leden telt en reeds zoo ontzaglijk veel nut hceftgedaan voor 't toe ristenverkeer, een Bond, die is geworden een lichaam, dat invloed, dat macht bezit. „Geen woorden aldus eindigt het ar tikel kunnen beter zeggen, wat de heer Bergsma voor den Bond was, als de ge schiedenis on ontwikkeling van het toeris me in Nederland." Stimdnard-nltrelking aan hot Isto regiment huzaren. Gisteren is hot nieuwe vaandel van liet eerste regiment huzaren door een wacht meester naar hot palcis Het Loo gebracht en daar namens II. M. de Kouingin. in ont vangst genomen door graaf Schmiinclpcn- niuck, adjudant, en baron Van Harelcn- broek tot Lokhorst, ordonnans officier. Namens de Koningin zijn, naar hef „IJbl." meldt tot deze plechtigheid op a.s. Za terdagmorgen tussclien liet remonte-depot en het herstellingsoord voor militairen bij Miiligen uitgenoodigd de minister van oor log, ile commandant van het veldleger, do commandant dor 4e divisie eu do inspec teur der cavalerie. Ook worden door H. M. genood de laatste afstammelingen van ge neraal baron Van Sytzama, die 2 Januari ISt-I, op last vair den Souvorcincn Vorst, den lateron Koning Willem I, het le regi ment oprichtte. Na afloop der plechtigheid heelt fl. M. do bovengenoemde eu andere mililaire auto riteiten benevens de hoofdofficieren on em aantal officieren vair het to regiment hu zaren aan haar tafel genoodjgd. Maandag 27 September wordt te Ameis- fooit, in do groole zaal der socieleil Voroe- niging een korpsdiner gehouden van de officieieii vair het Ie regiment, waai bij de Prins der Medialanden eu verschillende autoriteiten als gasten van het regiment zul len aanzitten. Tweede Kamer. Bij Kon. besluit vari 22 dezer is tot voor zitter van de Tweede Kamer der Staten - Generaal, voor bet tïjkperk der tegenwoor dige zitting, benoem 1 mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, lid van die Kamer Gistcrmidilag te 3l/.j, uur heeft graaf van Bylandt, na een toe praak van den tijilelijken voorzitter, den heer Lieftinck, met het houden van een rede, het voorzitterschap dei Tweede ICamer aanvaard Tarief van invoerrechten. Nanr de minister in de miliiocncnnota mededeelt, ligt iiet in de -bedoeling der rogeering, bet tarief van invoerrechten voorloopig, behoudens eenige uitzonderin gen, te verboogen mei 3D Ion honderd. De meerdere opbrengst wordt daardoor ge- ïaaiml op f3,730,000. Geen interpellatie. De Hoefijzer Corr. van het Ildbl schrijft Van het aanvankelijke voornemen om een interpellatie to houden over de znakKuypor Lehman Wesimeijer is, om meer dan dóne reden, afgezien dok door de sociaal democraten. De zaak zal echter vermoedelijk bij de begrooting ter sprake worden gebracht, dus zonder dat de Rogeering er rechtstreeks in betrokken wordt. Dn inoensclmkolingscoinmissie. Naar wij vernemen, hoopt de Staatscom missie voor de reorganisatie van het ouder wijs binnenkort mot haar arbeid geheel gereed zijn. Die arbeid zal beslaan m: to. een algemeene inleiding hevaltolnde een uiteenzetting en motiveenng van hot systeem der ontworpen wetsvoorstellen; 2o. oen wetsvoorstel tot wijziging van de wet op het lager onderwijs; 3o. een wetsvoorstel tot regelina van hot middelbaar onderwijs; 4o. oen wetsvoorstel 'tot regeling van het vakonderwijs 5o, een wetsvoorstel lot regeling van het voorbereidend hooger onderwijs; Go. een wetsvoorstel tot wijziging van de hooger oudere ijk wet; 7o. een reeks van ontwerpen Koninklijke Besluiten betreffende de uitvoering der wetsvoorstellen. I)o wetsvoorstellen zijn al'e begeleid van tncinoriën van toelichting. Dezo arbeid is geheel afgedaan. Alleen de wclsvooistellen onder to. en Go. ge noemd ondeigaan nog (|c laatste redact io- neele revisie, terwijl dc memoiiën van toe lichting op de'.e twee wetten nog een aan vulling behoeven. Over de ontworpen Koninklijke Besluiten zal bi de eerstvolgende vergadering ivn neslissing genomen worden. Millioenen-nota. Aan de nota betreffende den toestand van 's lands financiën, welke de minister van financiën deed vergezeld gaan aan het onlvveip der Staalsbegrooting voor hot jaar 1910, wordt hel volgende ontleend Hot dienstjaar 1907 wijst een voordeelig saldo aan van 1,435,006.37Va. Daartegen kunnen de uitkomsten van het dienstjaar 1908 allerminst bevredigend wor den genoemd. Foor zoover die uitkomsten thans be kend zijn, zal er vermoedelijk een tekort zijn van f 10,992,962.óö1/-'- Omtrent de vermoedelijke uitkomsten van 't dienstjaar 1909 valt nog weinig met ze kerheid te zeggen. De oorspronkelijke begrooting geeft een eindcijfer van £200,414,910.51%. Sedert zijn verschillen de hoofdstukken verhoogd, tot een gezamen lijk bedrag van f201,490,433.51 '/s, terwijl voorts nog aanhangig zijn 9 suppletoire aan vragen, tot een gezamenlijk bedrag van 1,479,758. liet tekort op don gewonen dienst, door den minister ten vorigen, jaro bij de in diening der b'egrooling (na aftrek van do vermoedelijke besparing) op £10,100,000 geraamd, daalde, ten gevolge van do ver- inging van dc gewone uitgaven tijdons de behandeling, tot £9,645,000, terwijl de hef fing van 10 opcenten op de vennogens- en bedrijfsbelastingen dit geraamd tekort verder nog £S,515,000 deed dalen. Wanneer buiten rekening wordt gelaten de stijging van dc opbrengst, als gevolg van nieuwe middelen "(10 opcenten, verhoo ging zegelrecht, effecten, en wijziging re gistratierecht), dan tooncn de middelen over do eerste 8 maanden van 1909 een accres aan van C 2,320,500, d. i. 2.2S 0/0. Geven dc laatste vier maanden een accres tot gelijk percentage, dan zal de opbrengst van do middelen AL in hot geheel £167,390,000 bedragen, d. i. £3,506,000 boven de raming, en 't geraamd tekort (op den gewonen dienst) zal alsdan dalen tot [5,000,000, ongetwijfeld een zeer belangrijk bedrag. Hierna overgaande tot do uiteenzetting van de cijfers der o 111 w c r p-b e g X' 0 0 t i n g 19 10. doolt de minister mede, dat de uitgaven zijn geraamd op i'207,187,207.87, waaron der begrepen zijn aan buitengewone uitga ven f8447,350, zoodat blijft voor gewone uitgaven 198,739,856.87. Vergeleken hij het totaal bedrag van dc 13 hoofdstukken, gelijk die aanvankelijk voor 1909 werden vastgesteld, wijst het totale thans aangevraagde bedrag een ver- meeulcring aan van f 6,772,291.351/2, voor den gebeden dienst, waarvan £5,132,865.62 voor den gewonen dienst, welke het ge volg is van een hoogere raming van Hoofd stuk II (voor gebeden en gewonen dienst) f 4,360.50, Hoofdstuk III (idem) £48,435,45, Hoofdstuk IV (idem) f417,383, Hoofdstuk V (idem) r 1,752,488.74, Hoofdstuk VI klom) [749,485.68, Hoofdstuk V1IB (voor gebeden dienst) £1,159,930.10, voor gewonen dienst f529,930.10, Hoofdstuk VIII (voor geheden en gewonen dienst) f 1,419,239, Hoofdstuk IX (voor geheelcn dienst) £964,503.65, voor gewonen dienst f 394,153.65„ Hoofdstuk X (voor gebeden dionsl) £607,624, voor ge wonen dienst f 267,224, Hoofdstuk XI ((voor gewonen dienst) £175,792, waai' tegenover staat een lagere raming van Hoofdstuk I (voor gdieelcn en gewonen dienst) 163,750, Hoofdstuk Vit A (idem) f 261,8876.50, Hoofd stuk Xf (voor gebeden dienst) £25,532,261/0. Do hoogere raming is mitsdien tot con bedrag van f 1,339,-125.731/2 gevolg van de hoogere raming der buitengewone uitgaven. Beslag op con oorlogsschip. Uit Vlnardingon schrijft men ons d.d. gisteren Toen Dinsdag 't hier thuisbehoorendo log- gersehip „Alisa Adriana", sch. F. Bak ker, naar de vissch'erij uitzeilende was, trof het in de Noordzee aan de Zweedschio onderzeesche torpedoboot „Ilvalcn", die door middel van seinen de hulp van den logger inriep. Naderbij gekomen bleek, dat hot stuurslcl van de „Hvalen" defect was en genoemde boot stuurloos ronddreef. Overeengekomen werd, dat het loggerschip de „Ilvalcn" den Waterweg zou binnen brengen, en, nadat van de logger doormid del van een sleeptros verbinding was ge maakt, werd (ie tocht aanvaard. Doch voor don AValerweg moest hot loggerschip we gens windstilte ten anker komen. Als ge volg van die windstilte on daardoor kalme zee was hot op do „llvaten" blijkbaar ge lukt het stuurstcl te reparcercn, waarna door een officier van do „Hvalen" voor geslagen werd dat met een kleine vergoe ding, do logger, van haar verdere poging om dc „Tlvaicn", binnen te brongen, zou afzien, hetgeen dc schipper alleen tegen onderlookcnïng van de vooraf gemaakte overeenkomst verkoos te doen, waartoe ge noemde officier, naar hij voorgaf, niet ge machtigd was. _Den volgenden. (Woensdag)morgen den tocht weer willende voortzetten, brak do vei hinilingstros, die aan boord van de „Hva len" gedeeltelijk biteek afgevijld, door 't rijen van do torpedoboot en gedeeltelijk afgesne den was. Van de „Hvalen" Werd daarop toe- kenen gegeven, dat geen hulp meer noodig geacht werd. Van een en ander werd Woensdag door de bemanning van den logger aangifte ge daan. Men schrijft uit IJmuiden: De nieuwe Zwcedscho onderzeesche boot „Hvalen", conim mdant Magneson, van Fin me naar Stockholm, is Woensdag te IJmuiden binnen do hoofden aangekomen met oen gebrek aan het roer. De sleep boot Vischploeg verleende hulp en bracht den Zweed aan den steiger. Het gebrek zal te IJmuiden worden hersteld, waarna de onderzeesche boot haar reis zal ver volgen. Do Zwecdsche onderzeeboot „Hvalen" zal minder aangename herinneringen van IJmuiden meenemen. Gistermorgen kwam de deurwaarder J. Warnier mot mr. P. Tideman en een getuige' aan boord van dat scheepje cm namens de recclerij van oen Vlaardinger stoomlogger, die de duik boot een paar uur assistentie had ver leend tijdens d-> pogingen om het roer te herstellen, om beslag te leggen op 'den onderzeeër. Dat ging evenwel niet gemak kelijk. De kapitein Magneson en de vice- consul van Zweden, de heer Brockmeijcr, protesteerden tegen dit optreden aan boord van een Zvvoedsch oorlogschip. LM gevolg was daarvan, dat genoemde hecien hot schip verlieten, na herhaalde sommatie, Daarna voordo mr. P. Tideman aan boord van de dahmaast liggende loodsstoomboot een gesprek met den gezagvoerder Mag neson, die zich zeer in zijn nationale eer gekrenkt gevoelde. Mr. Tideman zeide, last to hebben ontvangen van den president der Haarlomscho Rechtbank en meende, dat beslag te mogen leggen. Dc gezagvoer der en do vice-consul merkten op, dat de ondoTzeeboot als oorlogschip met wimpel en vlag was binnengekomen en dat aan do vercischte fonnaliteit was voldaan. Do havenmeester woigeule te schutten, zoodat van bcslayleggcn voorloopig althans niets is gekomen. Dc kapitein on do vice-consul zijn onmiddellijk naar Den Haag vertrok ken om do zaajk met den Zwecdschen ge zant en de Rogeering te bespreken. Dat muisje kan nog een staartje hebben. De kwestie slaat zoo, dat de vordering noch betwist, noch verdedigd werd, het liep alleen over het feit, of men het recht had, zonder verlof van den kapitein aan boord van de onderzeeboot te komen en of men wel het recht had beslag te leg gen op een oorlogsschip van een andere natie. De gezagvoerder liet aan mr. Tide man merken, dat hij hem als gevangene kon boschouwen, daar niemand, zelfs geen Zwcedsch officier, het recht had zonder zijn toestemming aan boord' te komen. Men meldt nader uit. IJmuiden: Mr ^Tideman heeft zich met oen uit voerig telegram tot den minister van bui- tcnlandsche zaken gewend, waarin hij, na mcdedccling van do tocdiacht dor zaak, bericht, dat hem later is gebleken, dat „Hvalen" inderdaad een Zwcedsch oorlogs schip is en een pas heeft om, in Nedcr- landsche havens te komen. Mr. Tideman heeft daarop den comman dant zijn verontschuldigingen aangeboden, die wel persoonlijk werden aanvaard, doch niet voor dc Zwcedschc natie. Het bezoek van den commandant aan den minister (gezant?) zal ilan ook zij'n om zijn beklag in te dienen. Do onderzeesche boot „Hvalen" (de Wal- visch) is van. een nieuw type, voorzien van drie gasoline-motoren, en heeft de grootte van onze gewone torpedobooten. Do be manning bestaat uit 17 koppen. Bond van Post- en Telegraafbeiuubten. Op 29 September a.s., 's avonds te half- acht, zal in het gebouw Will omstraal, ie 's-Gravenhage, een vergadering gehouden worclon door den Ncderlandschen Bond van Post- en Tclegraafbeambten „De Post", waarin als sprekers zullen optreden de hccrenW. A. II. Kerkhoff, le Amsterdam, over „De duurte der tijden"; II. Klingen, te Andijk, over: „Het niet medetellen der postbode-dienstjaren bij overgang in een andere positie"; J. E. Tuininga, te Utrecht, over: „liet klasseslelsel der kantoren", en S. Schotman, te Pingjum, over „De toe stand der brievengaarders". VLAARDINGEN, 24 Sept. Na gehouden aanbesteding is de levering der steenkolen, anthraciet en turf, voor dc gcmeenlcgcbou- wen opgedragen aan J. Boerdam, en die van haardkolen en cokes aan P. Maar- leveld. VLAARDINGEN, 24 Sept. De opbrengst van de bazaar, deze week in „Liefde en Vrede" gehouden voor da Utrcchtsche zen- dingsverceniging, bedraagt ruim 1900. De prijzen voor de verloting zijn gevallen op de nummers: 231, 119, 21, 82, 83, 290, 194, 228, 226, 197, 176, 233, 143J, 222, 5, 202, 101, 79, 67, 121, 411, 131, "112, 50 en 203. STADSNIEUWS. Gouden Jnbilée. Den Isten October a.s. zal de heer A. A. Boer Sr. den dag herdenken, waarop hij ge durende 50 jaren werkzaam geweest zal zijn op het assurantie-kantoor van den heer K. J. van Erpecum alhier. Handeldrijvende Middenstand. Do veroeniging „Handeldrijvende Midden stand" hield gisteravond in het Verkoop- lokaal een vrij slapjes bezochte ledenver gadering. Na voorlezing en goedkeuring der notulen en ballotage over twee nieuwe leden, die beide werden aangenomen, word door den lieer Bal een uitgebreid verslag uitgebracht van het onlangs te Amsterdam gehouden Middenstandscongres, door hem on den heer Teunissen als afgevaardigden Ingewoond. Vervolgens was hot Marktviaagstuk aan de orde. Van B. en W. was n.l. een schrij ven ingekomen, met het verzoek, om dit col lego van advies te dienen op hot adres van den lieer v. d. Tempel, e. a. aan B. en W. om afschaffing van dc Zaterdagavond- markt. Do voorzitter uitte zijn spijt, dat velen der adressanten geen lid der vereeniging zijn. Uit de vergadering gingen stemmen op, dat onder de onderteekenaars van het adres verschil'en Je zijn, die met de kwestie niets hebben uit te staan. Over het voor en tegen der markt ble ken de meeningen nogal uiteen te Joopen. Eenigen waren van meening, dat vele koop lustigen tot een bepaalde plek werden ge trokken, ton nadeele van de verafvvonenden en dat door de vreemde kooplui -het geld buiten de stad werd gebracht, terwijl an deren in de markt juist het middel zagen oin de menschen in de stad te houden en hier hun ink'oopen te doen (met het oog op Rotterdam). Het bestuur zei nog op hetzelfde stand punt te staan als bij dc instelling der markt, n.l, dat tot dc markt uitsluitend Schie- damsche kooplieden moeten toegelaten wor den en dat hot rondventen zooveel moge lijk worde geweerd. IJet is dus niet tegen een Zaterdagavondmarkt, maar wel tegen de markt zooals deze nu "is. Op twee stemmen blanco na, werd al gemeen besloten een advies in dien geest aan B. en W'. te zenden. Door do daartoe ingestelde commissie werd vervolgens .rapport uitgebracht over haar omvangrijke bemoeiingen inzake do watermeters. Uit ingewonnen rechtskundig advies bleek, dat do gemeente het recht heeft, iemand tc dwingen een motor te nomen. Alleen een verzoek van do belang hebbenden kan in dezen iets uitrichten. De commissie werd voorts gemachtigd 0111 aan de raadscommissie voor do water leiding het verzoek le richten om dc des betreffende verordening zoodanig te wij zigen, dat, indien iemand een motor krijgt en een hoeveelheid water gebruikt bene den zijn abonnement blijvend, op billijk- heidsgronden vrijstelling van moterlmur worde verleend. Tevens zal de commissie .verzoeken om do watermeters niet op kosten dor geabon- ncorden, doch op kosten der gemeente te laten plaatsen. Een derde voorstel der commissie zal zijn om het water voor huishoudelijk zoo wol als industrieel gebruik, tegen indus trieel tarief te leveren. 1 Gisteren meldde zich bij dc politie aan een 16-jarige jongen, met verzoek om reisgeld naar Den Haag. Ilij deelde mede dat hij op het perron te 's-Gravenhage een spoorkaartje had gevonden voor de reis RotterdamDen Haag, waarmede hij meen de eon uitstapje daarheen wel te kunhen doen. Aan het station alhier werden ech ter de kaartjes gecontroleerd, en toen bleek dat hij niet in hot bezit was van het vercischte plaatsbewijs. Bij onderzoek bleek dat dit verhaal juist was en dat tegen den. knaap proces-verbaal was opgemaakt. Ilij is daai'op naar Don Haag* gebracht om door de politie aldaar naar zijn ouders to worden teruggebracht. Bij de politie is aangifte gedaan door cenig© bewoners van den Oudendijk, dat van eon erf van een der woningen en uit een loods van een andere woning lijfgoed was ontvreemd, terwijl van oen anderen bewoner een koperen kan was weggeno men, die echter in een sloot aldaar voor teruggevonden is. De politie stelt een onderzoek in. AGENDA. 24 Sept. Verkooplokaal. 8 uur. »Kunst aan het Volk". Jaarvergadering. 24 Groote Kerk, Rotterdam, 8 uur. Orgelconcert. 24 en 28 Sept. Groote Sehouwb., 8 u. Arsène Lupin. 26 Sept. Groote Schouwburg 71/guur. N. V. ade Nederl, Opera en Operette" v.lr, "Rembrandt-theater A'damFaust. 26 Tivoli Schouwburg. 8 u. De Hage- spelersDo belangrijkheid van Ernst 26 j> Geb. v. K. en W. Rotterdam. 8 u. Concert Stafmuziek Kon Scherp schutters. 27 Groote Schouwburg. 8 uur. Albert Vogel. Coriolanus, van Shakespeare. 27 i> S O. V. Kunst aan het Volk, 8 uur, Maria Stuart 28 Tivoli Schouwburg. 8 uur, Mischa El man. Viool-recital. 29 en 30 Sept. Verkooplokaal, Lange Haven. Bazar voor een nieuw orgel in de Ev. Luth. Kerk alhier. 2 en 3 Oct. S. O. V. 8 uur Keijzer's Bioscope. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Fflaging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e.d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij itie in onze agenda kunnen opnemen. Kwakzalverij. De bekende kwakzalver Eilers uit Oegst- geest, is in verzet cekomen tegen het von nis hem door de Alkmaarsche Rechtbank op gelegd nl. veroordeeling tot 2 malen 2 maan den hechtenis. Na het hooren van verschillen le getuigen uit Abberkerk en Opperdoes, heeft het O. M- bevestiging van het vonnis geëischt. Ditmaal was Eilers zelf verschenen en pro testeerde er ten zeerste tegen, dat hij als- uk wak zal vers> werd aangeduid. Hierna werd hij als raadsman tor zijde ge staan door mr, M. J. N. Spaargaren uit 's-Gra venhage, jEen Ameterdamsche duelzaak. Voor het-Amsterdamsche kantongerecht verschenen, naar de „Tol." vertelt. Woens dag twee stevige meiden uit do Jordaan, breed van heupen, en. schonkig van schou ders, rap van tong en snijdig van gebaar, beslist van toon, maar niet onaangenaam van facie, omdat zij, ter verdediging barer eere, zich'schuldig hadden gemaakt aan 'a tweegevecht.doch zonder secondanten en blootelijk op do vuist. Do kantonrechter: „En waarom vochten jullie?" Eerste meid„Omdat sij het geseicl, dattik heel gehad, wattik niet heef gehad..." Tweede meid„Wat so wèl hep gehad En assik in gesegemle onstandighede bin, dan bin ik meself niéton s ij hep jnijn •ag3a*3*£^>iaJ*gy3C3>«ua»E2augttaix?^^

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2