Eei storm in een (las water vulling naar zijn meening ten nadeele van <lat „eenig ware" zou strekken. Dat is ongeveer de opvatting der jury. Als deze opvatting eens werkelijk scjhool maakte, was hot mot alle rechtszekerheid gedaan. En omdat die opvatting ook el ders dreigt, kan men niet sterk cn her haaldelijk genoeg daartegen opkomen. Wal het individu meent, is in dozen van min der gewicht. Do staat verbiedt het mis drijf. En als iemand het misdrijf pleegt, cischt het belang van den staat, dat hij gestraft worde ,ook al had de dader voor zichzelf een mooi excuus gemaakt. Dat excuus gaat niet op. liet moge, wanneer het als in het Wcener geval, klaarblijkelijk ernstig gemeend is, onze an tipathio togen den dader doen afnemen, het moge den rechter tot oonige clementie leiden, het rnogo later aanleiding zijn voor geheole of gedeeltelijke gratie, op zichzelf verandert het aan de strafbaarheid van de daad niets. En gelukkig 1 Men heeft zich maar eens even den toestand voor oog en te stellen, die in hel leven zoude worden geroepen, indien alle studenten in de medicijnen konden gaan meonon, dat zij, gevoelden zij niets voor do praktijk en wel voor de studie, had den zij de overtuiging al studeereml iets te kunnen prestooren, straffeloos uit ste len zouden kunnen gaan om zichzelf in staat te stellen, verder te studeeren. Waarlijk het is een bedenkelijke uiting van een hoe langer hoe meer zich verspreidende opinie, dit Weensche jury- vonnis. Toon do president van Het A'rnhemschc Hof hij de behandeling der fameuso Pa- pendrechtscho zaak con glas water, dat voor hom stond ,stukhamerdc, zeide de verdediger lachend„een storm in een glas water," waarop een dor raad sheer en her haalde: „een storm in con glas water, dat is do geh'eclo zaak." Do opmerking schijnt ons juist. De zaak der Papcndrechtscho politie is erg opge blazen. En als men niet behept is mot de neiging om in bijzondere gevallen princi- pieele kwesties to ontdekken, kan. men den indnrk, dien deze Papendrechtsche zaak- maakt, h'eel kort en zeer juist kwalificce- ren met het beroemde, oud-vaderlandsche gezegde: „Waar er twee kijven, hebben er twee schuld." Dat Pa pond recht en het land daarom trent een uitermate lastig, ruw, twistziek volkje herbergt, is in die streek van ons vaderland algemeen bekend. Hot schijnt in den laatsten tijd beter geworden te zijn. Best mogelijk. Maar hot kim dan ook heel veel heter geworden zijn zonder dat men nog mag zeggen, dat het goed is ge worden. Daartegenover staat nu een politie, die niet anders dan hardhandig kan zijn cn die dan ook buitengemeen hardhandig schijnt to zijn, hardhandiger dan de auto riteit mag toelaten. Doch hier komt een groote moeilijkheid. Een gewone politieman moet o. a. een engel, een Hercules, een gentleman en een Joh zijn. Nu is do gewone politieman dat niet. Want wie engel, Hercules enz. enz. is, pleegt niet bij voorkeur bij de politie te gaan. De betrekking staat niet buitengewoon in aanzien, men heeft geen zeer aange name of opwekkenden dagelijkschen om gang, men wordt niet bizonder goed be taald en men is do natuurlijke vijand van allo andere mensch'en. Van do boos doeners natuurlijk in do eerste plaats. Maar dan van do „netto" menschen, die zich' soms wel eens gaarne een beetje hoven do wet verbeelden te staan cn er bizondei* ongaarne aan herinnerd worden, dat dit niets dan „verbeelding" is. En van wie niet tot de „nette" mensch'en hoort, hebben velen van jongsat' geleerd, dat de politio „de vijand" is. De politie moet orde lxouden en bekeuren. Zij moet mani festaties tegengaan, arbeidswilligen be schermen, zorgen dat er niet gestolen wordt. In de duistere hersenen van velen, die maar half of voor een kwart dooi- denken in (overigens halfbegrepen) volks vergadering-zinnon, is dus do politie de verpersoonlijking van een gehaat, slecht, op diefstal en bedrog berustend l'egeer- systeem. Geen wonder, dat do poli ti man niet bemind is. En dat hij, als hij namens de gemeenschap tegenover een ordeverstoren- den enkeling wil optreden, altijd een deel van diezelfde gemeenschap in den vorm van lastig publiek tegenover zich' vindt, dat hem wil verhinderen, in het volbren gen van een taak, die hij juist haar ter wille aanvat. Wat een takt en een filo sofisch' doorzicht moet de politieman heb ben, om dit te begrijpen, om den goeden weg te kunnen vinden in dit "doolhof van begrippen. Hij moet takt hebben. Maar heeft hij iets te voel „takt", dan regent hot verwijten op de politie, die er nooit is, als men haar noodig hoeft. En heeft hij wat te weinig takt, dan interpel laties, instructies, politiek gehaspel, ein- deloozo verhandelingen voor vele en ve lerlei rechters. Intusschen wij zijn nog lang niet aan het eind van allo goede kwaliteiten, welke een politieman de zijne moot noe men. Want "hij is er nog niet, als hij de kracht van een Hercules, het göduhl van Job, de zachtzinnigheid des engels en de fijngemanierdheid des gentlemans heeft en aLs hij al die goede eigenschappen be waart in zijn moeilijke loopbaan. Want nu "komt do wetgever, die bijv. met het autogevaar geen weg weet, en ten einde raad er zich van af maakt, door aan den politieman op to dragen, elk oogenhlik uit te maken, of een auto op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid rijdt, dat do vrijheid of do veiligheid van Kot ver keer op dien weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Schrijver dezes zou alleen om deze re den al onmogelijk politieman kunnen we zen. Hij zou, als sollicitant ondervraagd, moeten verklaren, dat hij dit niet zou kunnen uitmaken, en er bijv. toe zou kun nen komen, alle auto's altijd aan te houden. En nog zijn wij niet aan h'ot eind. Want nu moet vooral de plattelands-politieman nog bovenmenschelijk goed zijn en zonder die ooit aangeleerd te hebben, de eigen schappen van een, goed speurder bezitten Want hij moet misdadigers opsporen en mag daarbij zich nooit van den rechten weg laten afbrengen door antipathieën, die hij tegen dezen of genen als orde-be waarder Heeft gekregen. Ziet men nu te Arnhem feitelijk de politie, (omdat zij niet al die volmaakt heden toonde te bezitten) op hot bcschul- digde-bankjo zitten al heet het anders voor wie nauwkeuriger toekijkt, zit daar ook do wetgever, die der politie een al te zware taak op do schouders heeft gelegd en in elk geval orde bewaren en misdaden opsporen had moeten scheiden; zit daar het goheele Nederlandsche publiek, dat zich in den regel niet goed tegenover de politie gedraagt en zitten daar ook al de aanklagers en politieke-munt-slaanders, die van de politio iets onmogelijks vragen, zelf niet zouden kunnen doen wat zij van deze eischen en intusschen het der po litio nóg onmogelijker maken, om haar plicht te doen. Elke staat, elke streek heeft de politie, die zij verdient. Of xlat ook in Papendreeht Mijn volontair. Uit het Duitsch' vaa Benno Jacobson. Sinds acht dagen heb ik en daarop ben ik zeer trotsch een volontair, dien ik behoorlijk drillen en in de geheimen van de journalistiek inwijden moet I Wat is een volontair? Een volontair is een allerovertolligst, mensehelijk wezen, dat nog niets kan maar de beste voornemens heel't om alles te ieeren, een individu, dat zeer veel gaapt, voortdurend ontbijt, veel zorg aan zijn toilet besteedt, dagelijks drie maal de nagels schoonmaakt, zeer goede sigaret ten rookt meestal uit een gegoede fa milie komt, een jongeman, die alle men schen in den weg staat, bij do eenvoudig- sto dingen uiterst onhandig optreedt, uit verlegenheid voortdurend grijnst en (als kleine kinderen) vragen stelt, die moeilijk te beantwoorden zijn. Het voornaamste van den volontair is, dat hij niet betaald wordt l Overigens ben ik mijn journalistieke) loopbaan indertijd zelf begonnen aan het blad .waartoe ik tot vermaak van mijn medeburgers nog de eer heb te hehooren. Ik herinner me nog zeer levendig den avond, waarop ik als cadet in de kritiek opgecommandeerd werd om con opvoering van do „Macbeth" to verslaan. De knieën hoefden me toen ik den schouwburg bin nenkwam. Ik voelde mij niet voor mijn laak berekend en vreesde mij door myn kritiek in de pers van Berlijn en van Europa voor altijd onmogelijk te zullen maken. Na hot derde bedrijf overlegde ik in alle ernst of het voor mij en Duitsch- land niet beter zou zijn, indien ik maar naar Amerika vertrok 1 Na het vierde be drijf liep ik met zelfmoordplannen rond, na het vijfde ging ik ons redactie-bureau binnen en kamde de heele „Macbeth-opvoe- ring" zoodanig af, dat zelfs de hond van den regisseur dien dag niet heeft moeten kunnen eten 1 Doch laat ons tot mijn volontair terug koeren. Gezegde jongeman is zes voet lan Zelfs als hij zit, schijnt hij nog te staan. Ik begon mijn onderwijs aldus: „Mijn vriend, een goed journalist, weet alles on mag zich door niets laten over bluffen. Tout est Ia 1 Allereerst moet ge uw verstand scherpen door het uitknippen van berichtjes. Met de schaar in de hand komt ge niet alleen door het land, maar ook door de wereld. Welk een. heerlijk gevoel moet liet voor u zijn, hot eone oogenblik iets uit Amerika te knippen, en de volgende minuut een uitknipsel van Afrika in handen te hebben! Deze berich ten moet ge, voor zoover ze uit verschil lende stukken bestaan, aan elkaar plak ken en van een inleiding voorzien. Zeg echter nooit: „Wij knippen uit Madrid" of „wij plakken uit Nieuw-York", In der gelijke gevallen kiest dc journalist om schrijvende uitdrukkingen als: „men seint ons uit Madrid" of „Uit Nieuw-York be reikte ons zooeven het bericht". Bij deze gelegenheid, jongeman, wil ik U tevens opmerkzaam maken op de tooverrnacht van hot woordje zooovon. Het geeft aan oude journalistieke winkelknechten een nieuwo glans van jeugd. „Zoooven" dat is het bericht van het allerlaatste uur, de heete adem van het vak, het broodje, dat nog warm van den bakker komtl Ik vond eens bij het opruimen van zoo is of dat daar de politie nog erger is dan Papendreeht verdient, zal do rech ter nog eens moeten trachten wit te ma ken. Dooh als deze zaak een storm in een glas water is, in zichzelf de algemeene aandacht volstrekt niet waard, dan heeft zij toch wel do symptomatische beteeke- nis, die aantoont, dat hier iets niet richtig is in het samenstel van den modernen Staat. ïilNS ülN LAN ik Gedwongen uinkeluering. l)oor den heer Prucker zijn betreffende een ondeizoek omtrent de gedrongen winkelne ring de volgende vragen gedaan (ingezonden 9 November 1909) la liet waar, dat van regecringswege een opzettelijk onderzoek wordt ingesteld naai den omvang en de vormen der gedwongen winkelnering? Zoo ja, wie zijn met dat on derzoek belast, en welke opdracht en bc- ocgdheden zijn aan deze personen gegeveni Op die vragen is het volgende antwoord ingekomen van de Ministers van Justitie en ui Landbouw, Nijverheid en Handel (inge zonden 23 November 1909) lie Minister van Justitie heeft gemeend, zich zooveel mogelijk op de hoogte te moe ten houden van de gevolgen der onlangs in wei king geileden wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst. Ilij heeft daartoe do medewerking van de Kamers van Arbeid en van den Minster van Landbouw, N. en H. verzocht, die daaiop een opdracht aan de ar- beidsir 'occtie verstrekte oin mededeeling te doen van bijzonderheden, welke aangaande dit ontwerp bij de ambtenaren van dien dienst bekend zijn. Hierin heeft de directeur-gener-aal van den arbeid aanleiding gevonden te berichten, dat hij zijn dienst feiten bekend zijn, die bij hem Je ovcituiging gevestigd hebben, dat de ge dwongen winkelnering, niettegenstaande het bepaalde hij art. 1637 s van het Burger lijk Welhoek nog geenszins tot de geschiede nis behoort en dat het wenschelijk is een po ging te doen om te geraken tot de kennis van den feitelijken stand van zaken op dit oogenhlik. Daar deze ambtenaren der arbeids inspectie het hiervoor noodigc onderzoek niet zonder schade voor luin overigen arbeid kan worden n,..,,hagen, omdat zij thans tal van ondozoekingen verrichten, die niet voor uit stel vatbaar kunnen worden geacht en de doorvoering van de Koninklijke Besluiten ex. ru'tt. 4 en 5 der Arbeidswet zeer veel van hun krachten vergt, achtte cenoemdo hoofd ambtenaar liet noodig, een tijdelijken onder zoek ingsambtenaar aan te stollen, die naar zijn aanwijzingen en in overleg met de dis trictshoofden der Arbeidsinspectie, gegevens zou kunnen verzamelen, welke dan door den centralcn dienst der arbeidsinspectie zouden verwerkt worden. Daarom is voor dit speciale doel gebruik gemaakt van de bevoegdheid door art. 9, alinea 3, van het Koninklijk Besluit van 10 Augustus 1009 verleend, om ten behoeve van liet in.slell.on van bepaalde onderzoekin gen of het verzamelen van bepaalde gege vens, personen onder de bevelen van den directeur-generaal van den arbeid werkzaam te stellen, die niet tot de ambtenaren dm- ar beidsinspectie behooren. Als gevolg daarvan is door den Minister van Landbouw, II. en N. de hoor A. B. Staalman met ingang van 1 November j.l. tijdelijk onder de bevelen van de'n directeur- genoranl van den arbeid werkzaam gesteld. Aan d&v opdracht kunnen door hem niet de bevoegdheden worden ontleend, welke krachtens uitdrukkelijk weisvoorschrift aan do ambtenaren der arbeidsinspectie toeko men, noch ook andere bev oecdlieden van bij zonderen aard. iLij heeft alleen Feiten op te sporen cn deze ter kennis van den directeur- generaal te brengen. Grensregeling In net Keizers Wnhelme'nnd. Reuter seint dd. 24 dezer uit Berlijn: In de rijksbegrooting voor 1910 zijn de middelen aangevraagd tot vaststelling van de Duitscli-Noderlandsche grenzen van het Kei zer Williclmsland. Men is voornemens dc reeds~lang beraam de groote wetenschappelijke expeditie naar bet Keizer Wilhehnsland in 1910 aan den aibeid te doen gaan. Do expeditie zal eerst naar het Duitsch-Nodcrlandsche grensgebied gezonden worden aan de wetensehappelijk- geologiscbe opheldering mode te werken, daar 'de bij verdrag vastgestelde moridiaangrens en kunstmatige grenzen zoo mogeijk door een natuurlijke scheidslijn vervangen zullen wor den. mijn schrijfbureau een bericht, dat daar een half jaar onder een stapel oude cou ranten had gelegen, liet handschrift was al verbleekt en het papier zag geel als een oud-Egyptische papyrus. Ik schreef aan het hoofd van dejzo merkwaardige vondst do woorden: „Zooeven ontvingen we de hoogst interessante mededeeling. dat", on«. In dezen vorm .deed het be richt de ronde door alle couranten." Ik wachtte een oogenblik. De volontair ontboet, maakte zijn nagels schoon, stak een nieuwe sigaret aan, waarna ik voort ging: „Als ge eens in opdracht van de redactie naar een autoriteit of een officieel bureau wordt gezonden, om iets te vernemen en men geeft u een ontwijkend antwoord, dan schrijft go: „Naar ons met beslistheid ver zekerd wordt." Hoort ge heelcmaal niets, dan schrijft ge eenvoudig: „Naar we uit de beste bron vernemen." Dat „wij' 'is een van de schitterendste uitvindingen van de modernfc journalistiek. Deze pluralis majestatis geeft iets verhevens, iets boven- aardsch. Denk cr vooral om, dat onze courant nooit een verkeerd bericht brengt. Stel het geval, dat wij morgenvroeg den dood van den Keizer van China melden. Wat is dat bericht dan?' „Het is onjuist.' Neen het is voorbarig! Mijn vriend, ge zult in uwe journalistieke loophaan menige domheid op het papier zetten. Maar dat is niet zoo vreesolijk. Ten eer ste worden zulke domheden door do min derheid der lozers bemerkt de hemel zij geprezen I Dan kunt ge u op den bra ven Homerus beroepen, die soms ook wei eens sliep, en in Het orgsto geval bljjft lïigezoïïdcn McdedeeUngcTL Jeukende huidziekten. Niels kwelt u meer dan een jeukende huid ziekte. Aambeien zijn door hun pijnlijk ka rakter bijzonder lastig tc verdragen. Het jeu ken ervan maakt u bijna krankzinnig. Zij verwoesten uw sliuip on maken u mismoedig en wegkwijnend. Nooit krijgt go de minste verlichting, of gij staat, zit of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het breidt zich schrikbarend vlug uit. Dc prikkeling is zoo onuitstaan baar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bijna niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schurft en gordelroos zijn eveneens zeer pijnlijk en in staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eczema en iedere jeukende huidaandoening is Foster's Zalf zonder we dorga. Zij doet onmiddellijk de kwellende prikkeling bedaren, en geeft een ongekend go voel van rust. Alnaarmate de aanwending cïer zalf wordt voortgezet, heeft dc jeukende opper vlakte der huid, en de volharding van don patiënt wordt ten slotte beloond door een vol komen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt dc huid niet en doet haar ookjiiet te vlug opdoken. Over de gc- heele wereld oogstte zij door haar uitstekende hoedanigheden niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt.. Zij is te Schiedam verkrijgbaar bij de hceren Kappelhof lïovingh. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel 3.75 voor één, of 10.voor zes doozen. emengd Nieuws. Vreemde talen in het Engelsehe leger. Het Britsehe ministerie van oorlog heeft een bekendmaking gepubliceerd, waarbij die Britsch'e officieren, die vreemde talon zóó loeren, dat zo ze vloeiend kunnen spreken, in 't vervolg belooningen in geld zullen ontvangen. Voor de verschillende talen is ook de Hoogte der prijzen ver schillend. Voor Fransch bedragen ze 24, voor Duitsch 50, voor Nederlandsch, mo- dern-G riokscH, Portugeesch, Tsjechisch en KroatiscK 30 e'n voor Russisch 50 pond sterling. Verder zullen ieder jaar vier of ficieren ondersteuning genieten, die bereid zijn naar Japan te gaan, om do Japansche taal te leeren en eveneens vier die naar China willen gaan. Auto's voor doctoren. De „Auto" meldt, dat de Duitsch'e artsen een adres aan den Rijksdag aangeboden hebben, waarin ze verzoeken om reductie tot op de helft der belastingen voor auto mobielen van doctoren, waarmee zijn hun beroep uitoefenen, en om deze belasting slechts toe te passen op één auto, indien een arts er twee op nahoudt om' er zich afwisselend van te bedienen in zijn werk kring. u altijd nog de corrector! Als een re- redacteur iets onzinnigs schrijft, berust de schuld bij den corrector! Wat het verslaggcven betreft, het is een zeer verouderde opvatting, dat men fees ten, optochten en dergelijke festiviteiten gezien moet hebben, om er goed over te kunnen schrijven. Hoe minder uwe aan dacht door het waarnomen der dingen wordt afgeleid, des te boter kunt ge let ten op den stijl en den bouw van uw verslag. Weet eens voor altijd, dat feesten cn bals nooit zoo mooi zijn, als ze in de couranten worden beschreven. Ga bij oen dergelijke gelegenheid kalm in een hoekje zitten, drink een glas wijn, rook een goede sigaar, bekommer u heelomaal niet om hot dwaze feest, maar alleen om uw verslag. De kleine tooneelspeelsters en de groote hansworsten, die in allo feestverslagen genoemd moeten worden, zullen wel bij u komen en uw aandacht trekken I „Als ge u hier een klein beetje inge werkt hebt, zult ge de eervolle opdracht krijgen, schouwburgvorslagen te schrijven. Ge zijt wel is waar erg jong, maar dat is een eigenschap, die bij den dag minder opvalt en dan hoeft niet Hercules reeds in zijn wieg twee slangen doodgedrukt? Wilt go een bekwaam recensent worden, dan moet ge bij een nieuw stuk steeds met het principe naar den schouwburg gaan: „al oud". Er is in het algemeen geen werkelijk dichter, die niet reeds min stens vijftig jaar dood is! Maar ook bij de huigovorleden dramatici moet ge den ken aan hot principe „Geen overdreven dingen I" Molière is niet van humor ont bloot, Schiller mist njet allo begaving, Nieuwe kalender. Op het Internationaal Congres van Ka mers van Koophandel en van Jlandcls- en Indus D'ieele Vereenigingen, dat in 1910 te Londen bijeen zal komen, zal onder an deren in behandeling komen de vaststel ling van den Paaschdag en vereenvoudi ging van den Gregoriaansehcn kalender. Men wil den eersten Paaschdag vaststel len op don eersten Zondag na den 4don April en verder den kalender aannemen, beschreven door professor Grosclaude to Genèvo, Gaat het idee van prof. Gosclaude door, dan zal het jaar bestaan uit 12 maanden cn 52 weken. De jaren zijn verdeeld in 4 kwartalen, elk van 13 weken of 91 dagen, te verdoelen o\er 3 maanden van 30, 30, en 31 dagen, We krijgen Jan dus 4 gelijke kwartalen, naar dit model Januari Februari Maart Nicinvj.d. 0 Maandag 1 81522 29 6 13 2 0 27 41118 25 Dinsdag 2 9 15 28 30 7 14 21 28 5 12 19 26 Woensdag 3 10 17 24 1 8 15 2 2 29 6 13 20 27 Donderd. 4 11 1825 2 91623 30 7142128 Vrijdag 5 12 19 26 3 10 17 24 1 8 15 2229 Zaterdag 613 20 27 411 18 2V 2 9 16 2330 Zondag 714 2128 5 12 10 26 31017 24 31 De schrikkeldag zal worden behandeld als do Nieuwjaarsdag en in het midden van het jaar, vallen. De voordeden? Alle kwartalen gelijk. Elke maand evenveel werkdagen. De lo en. do 15e, dagen die met aller lei maatschappelijke handelingen in ver band staan, vallen nimmer op Zondag. Alle Zondagen gemakkelijk uit het hoofd te bepalen. De 31o, waarmede allo kwartalen heslui ten, steeds op Zondag vallend. Elk jaar precies dezelfde indecling. Paschen zou dan vallen op 7 April, den eersten Zondag van Het 2e kwartaal. - Handel en Bedrijf. Uitlotingan. CREDIT FONCIEK EGYPTIEN, 3 i\ fr. 250 van 1903. T.ekking 15 Oct. Betaalbaar 1 Dec. No. 794938 a fr. 5AOOO, en 25 nos. elk fr. 1000. 1IONGAAESCIIE LOTEN 1870. Trekking 16 November 1909. Betaal baar 15 Mei 1910. Seriën 298 473 509 627 S32 952 1072 1103 1391 1397 l"623 1030 1719 1765 S64 2021 2162 2220 2335 2385 2552 2718 298S 3276 3371 340'9 3505 3524 3705 4303 4584 4641 4770 4804 4886 190G 4901 4964 5121 5399 5441 5457 5727 5770 5774 579G Serie 4303 no. 10, Kr. 240,000serie 5770 no. 2S Kr. 20,000; serie 952 no. 45 Kr. 10,000 .serie 1397 no. 27, serie 20'21 no. 34, serie 2718 no. 18, en serie 5399 no. 35, alle Kr. 2000. De volgende ad Kr. 1000. Serie 1391 no. 48; serie 1397 no. 9; serie 1397 no. 16; serie 1623 no, 3; serie 1719 no. 37; serie 17G5 no. 12; serie 2220 no. 11serie 2335 no. 34; serie 2383 no. 39; serie 3371 no. 34 serie 3371 no. 46; serie 3505 no. 24; serie 4303 no. 27 §erie 5727 no. 19; serie 5727 no. 37 serie 5770 no. 8; serie 5774 no. 42; serie 479G no. 23. Alle overige nummers verbat in boven staande seriën met Kr. 336. Pa miliebe richten. (Uit^eenige couranten.) Getrouwd: 24 Nov.(J. Hanedoes en A. M. C, Zuyderh'oudt, Nijmegcnl. F. Goethe kunt ge met welwillendheid behan delen en Shakespaero rnoogt ge zelfs een talent noemen 1" Een week lang heb ik onderwijs aan mijn volontair gegeven. Toen zond ik hem, om hot resultaat van mijn methode eens te zien, naar een opvoering van „Kabalo und Liebe". Den volgenden morgen over handigde hij mij de volgende kritiek: „Ongetwijfeld is „Kabalo und Liebe" een van de meest mislukte werken van Frie- drïeh von Schiller, dien men thans als behoorend tot een verouderde kliek kan beschouwen. Den inhoud van dit drama mogen wij bij onze lezers als hekend ver onderstellen. Men heelt hier, evenals in de „Ehrc", van don zoogenaamden loo- noelschrijver Sudermann met een voorhuis en oen achterhuis te doen. liet voorhuis is de president von Walther, het achterhuis de muzikant Miller met z'n bloedverwan te. Wat lady Milford betreft, zij behoort hij geen van beide Huizen, maar is, bij wijze van spreken, een tusschenstation. Schiller, die blijkbaar niet eens de „Tech- nik der Dramas" van Gustav Freijtag ken de, heeft hier een bizonder gobrekkig werk geleverd. Dc karaklortcekening is, slecht, de miliou-sehildcring ellendig, de perso nen voor het meercndecl onmogelijk. Dat zijn onze „mannen, die wat kunnen".! Waar hebt go dan uw studies van een hof maarschalk von Kalb cn een griffier bij de rechtbank Wurm gemaakt, meneer von Schiller? "Wij mogen gerust zeggen, dat Schiller ons iiet antwoord op deze vragen schuldig blijven zall" Ik geloof, dat mijn volontair thans zoo ver is, dat ik hem op de lezers losla ten kanl. waha>«w»aifw»riiT'yiTffviff»-a O

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 10