63"'* Jaargang. Woensdag 1 December 1909. Eersle Blad O in liet kind. KENNISGEVING. Schrijf-, Bureau- en Seliool- helioofton, Leer- eu Leesboeken, Atlasson, enz. BUITENLAND, SCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- cn Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingcn f 1.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam on Vlaardingcn 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad vei ten tien oor het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór eon uur aan hot bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven). -6 regels fl. 0.92; iedere regel meer Groote letters naai- de plaats die zij Prijs der Advertentien: Van 1 15 cents. Reclames 30 cent per regel, innemen. Ad ver ten tie n hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven Mcrvan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adverlentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. a3g»esBa»«<niiaCT2fflicsaraag«ai3fiA»«Kfi» Onderzoek naar tie geoefendheid van lotolingcn der lichtingen 1909 en 1910 die dingen naar liet bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid of wol voor beiden alsmede naar de geoe fendheid van jongelieden, die dingen naar liet militair getuigschrift, ver- eischt tot het aangaan eencr verbintenis bij bet reservekader, lietzïj der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie. De Bisroemeesteii van Schiedam Gezien do door don Generaal-Majoor, In specteur der Infanterie, vastgestelde alge- moene regeling: A. van het onderzoek bedoeld bij 19 der Beschikking van den Minister van Oor log d.d. 10 Juni 1907, 11de Afd. No. 203, (Staatscourant No. 138) en bij de Beschik king van den Minister van Oorlog, dd. 21 Januari 1909, Afd. Militie en Schutterij (M) No. 110, (Militie Beschikking 10 09j naar de geoefendheid van lotclingen, die dingen naar liet Bewijs, hetzij voor mili taire bekwaamheid, hetzij vooi' Lichamelijke geoefendheid dan wel voor beide; Art. 104 der Militiewet 1901) B. van het ondei-zock naar de geoefend heid van jongelieden, die dingen naar het Getuigschrift, veieisehl tot het aangaan eoner verbintenis bij hot Reservekader, 'hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie; "Brengt bij doze tor algemcene kennis: dat het onderzoek bedoeld onder A. en B. wordt gehouden in het tijdvak van en met 4 tot on met 15 Januari 1910; dat het onderzoek voor olken deelnemer in óén dag afloopt en wordt gehouden te Delft; en dat tot dat onderzoek ju its lui te nd worden toegelaten: a. zij, die hebben, deelgenomen aan de loting voor de lichting 1910; - b. de lotolingcn dor lichting 1909,. die, ingevolge het bepaalde hij de tweede zin snede van artikel 99 der Militiewet 1901, in 1910 worden ingelijEd; c. de reeds ingelijfde lotclingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aanmerking tc kunnen komen voor. verlenging van uitstel, in verhand met de bepaling van hot op 2 na laatste lid van artikel 92 van het Koninklijk .Besluit van 2 December 1901 („Staatsblad" no. Roman naar het Duitsch van PAUL GRABEIN. 230), zooals dit artikel gewijzigd en aange vuld is bij de Koninklijke Besluiten van 17 October 1904 („Staatsblad" no. 234), en van 9 Januari 1909 („Staatsblad" no. 10), hun bewijs van voorgeoefendheid jvven- sehen te vernieuwen; d. jongelieden, adspiranten-vrijwiliiger voor het Reservekader der Infanterie, Ves ting-Artillerie of 'Genie; die hier woonachtig zijn of verblijf hou den, en zich' vóór 10 December 1909, tot deelneming aan het onderzoek heb ben aangemeld, ter Secretarie dezer ge meente, afdeeling Militie, (Schoolstr. 12). Zij, die hij de schietoefeningen tot vcr- hooging van 's lands wceikracht oen jSchietbewijs" hebben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. Voorts wordt medegedeeld dat op aan giften van hen, dio zich niet voor 10 December a.s. hebben aangemeld, geen acht kan worden geslagen en dat alleen de bewijzen van voorgeoefendheid, die in Januari a.s. zullen worden behaald, in 1910 aanspraak op vermelde voorrechten zullen geven, aangezien alle vroegere ver kregen bewijzen alsdan van onwaarde zijn. Ton slotte wordt in herinnering gebracht ait. 104, 2e en 3e alinea ,der Militiewet 1901, luidende: ,,Yoor de znmcustelliiig van het gedeelte „tot korte oefening in te lijven, worden in „de eeiste plaats in aanmerking genomen „de lotolingcn die aan door Ons te stellen „eischen van militaire bekwaamheid en gligchamclijke geoefendheid voldoen. Indien „het aantal van hen, die aan deze eischen „voldoen, niet overeenkomt met hot tot korte oefening in te lijven gedeelte, heeft hij, die een hooger nummer bezit, den voorrang lot de toelating daarbij. „De lotolingcn, die aan door Ons te stel len eischen van militaire bekwaamheid of iliigehamelijko geoefendheid voldoen, worden, ,,voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst „is overeen te brengen, ingelijfd bij het corps „en geplaatst in het garnizoen hunner „keuze." en 13, lo. der door den Minister van Oorlog, onder dagtcckening van 1 Fclnuari 1902, VIlo Afd. No. 47 aangevuld den 26 Augustus 1904, Vile Afd. No. 227, vast gestelde voorschriften tor uitvoering van de Militiewet 1901 en van den algemcc- nen maatregel van bestuur, vau 2 Decem ber 1901, („Staatsblad" no. 230), lui dende „lo. Bij de toewijzing van de lotelingen „aan het korps en het garnizoen hunner „keuze hebben zij, die in het bez.it zijn van „een beu ijs van te hebben voldaan aan de „eischen zoowel van militaire bekwaamheid „als van lichamelijke geoefendheid, den voor- „rang boven hen, die een beu ijs ontvingen rrymatTwrurwiTiiTjaBBf 27) ,,0, zoo onverwachts is de zaak mt juist niet gekomen," verklaarde Lisbolh on keek daarbij naar haar echtgenoot die achter haar slond. „Herbert had dit al eeuigen tijd ge leden aangevraagd, maar de Lelijkerd heeft er mij geen stom woord van gezegd, AV.it aardig, niet?" In lJerla's oogen slond een angstige vraag Cl O O o te lezen. Niedcgg moest oven lachen. „Natuurlijk had ik daar diensliedcnen voor, doch daar wil mijn vtomv niets van liooren." „Nu ja- is dat ook ecu manier van doen? Gisteniamiddag kwam de geschiede nis mij eerst Ier ooro en nu, al binnen drie dragon, wil hij weg naar Afrika „Ik zelf heb immers do order gisteren eerst ontvangen, kind!" trachtte Niedegg haar le kaimeeren. „Maar hoe kan dat nu zoo opeens ko men?" vroeg flerta terwijl haar een zeer beklemd gevoel beving. Het kwam haar voor dat Niedcgg haar blik ontweek, toen hij ant woordde: „Ëcnigen tijd geleden was ons, officieren vertrouwelijk meegedeeld, dat wie daarin lust had een commando kon krijgen over de troepen in de koloniën. Die zaak trok mij aan cn ik heb mij daarop laïen inschrijven." „Natuurlijk die kwestie trok je aan rei Lisbeth, Zoo'n klein reisje naar Afrika 13 lYeer eens wat nieuws. Je begrijpt niet „van tc voldoen öf alleen aan eerstbedoelde „öf nlleen pan laatstbedoelde eischen." Schiedam, den 30'stcn November 1909. De Burgemeester voornoemd M. A. BRANTS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op 23 Mcccnnber a.s. de levering aan te besteden van de voor 1 Januari 1910 tol 31 December 1912 voor de gemeente benoodigde De voorwaarden van aanbesteding en model- inschrijvingsbiljet zijn verkrijgbaar ter ge meente-secretarie (afdeeling A) alwaar de modellen ter bezichtiging liggen. wat een beweeglijken geest hij heeft," aldus wendde zij zich daarop tot llerta. „Het is werkelijk niet zoo gemakkelijk met hem te leven. Geen oogenblik is hij meer rustig '.n huis. En daarom heb ik, nadat ik me wat hers (old had van den eersten schrik, gedacht dat het zoo misschien nog maar beter voor hom is. Hij kan daar ginds dan zijn lust rot avonturen botvieren daarna zal hij wel licht wat kalmer worden." Lisbcth's toon wuS weer als altijd schert send en zij knikte naar haar man die schijn baar lachend met haar woorden instemden. klaar llerta bleef zich echter beklemd ge voelen. Neen Lisbeth's schijnbare onbezorgd heid cn zijn gemaakte zorgeloosheid, konden haar niet in de war brengen: Hier was iels op den achtergrond vv.it haar oniusiig maakte. Plotseling vroeg zij Niedcgg op den man af: „Maar waarom wilt ge toch eigenlijk weg. Wat doet u zoo plotseling bij de Tech nische Academie weggaan?" liet was haar of hij van schrik een oogen blik waggelde. Toen echter antwoordde hij geheel kalm, altijd nog met iets dat op een lach geleek op hel gelaat, wat haar echter pijnlijk aandeed: „Dat is eigenlijk een militair geheim, maar u en Lisbeth durf ik hel wel toever trouwen. Wij moeten daar ginds onze nieuwe snelvuurkanonnen praktisch beproeven om hun eigenlijk nut en draagvermogen juist Ie bepalen. En daar ik mij zeer veel met die kwestie heb bezig gehouden, lag het look wel voor do hand, dat ik mij opgaf."' llerta had hem bij zijn woorden onafgebro ken aangezien met een geheime, angstige vraag op de lippen: zegt go mij do waar heid? Zij wist niet of zij deze verklaring Schiedam, 30 Nov. 1909. EGYPTE. Do concessie van de .Suezkana.ilmaat- schappij is in 1968 afgeloopen, maar, zoo als de bladen dezer dagen meldden, het vooruitziende Engeland heeft de kanaal maatschappij voorgesteld, om do concessie met 40 jaren, tot het jaar 2008 dus, ,to verlengen. Als vergoeding zou Egypte clan in vier termijnen direct 48 millioen gul den in contanten ontvangen, tot 1968 een tot 12 procent stijgend aandeel in de winst en van dat jaar af oen aandeel van 30 pet., waarbij echter aan de maatschappij een minimum-ontvangst van 50 millioen francs (in 1908 ongeveer 100 millioen frc.) wordt voorbehouden. De redenen voor deze financieele ma noeuvre liggen vroor de hanjl. Engeland heeft voor zijn politieke en economische belangen in Egypte .en vooral in Soedan, veel geld noedig. Den natuurlijken .vvrog een er leening wil het niet bewandelen, omdat daardoor de internationale schul- doncommissie welke opheffing Engeland voor 1912 heeft doorgezet, in stand zou blijven. Bovendien houdt Engeland reke ning mot de mogelijkheid, dat in den po- hticken toestand van Egypte verandering kan komen. Voor dit geval biedt de inter nationale Suezmaatschappij, waarin Enge land de meerderheid bezit, vroor de blij vende heerschappij over hot kanaal wel meer waarborgen, als wanneer, zooals in verlenging&concessie aanvankehjk werd be oogd, hot kanaal in 1968 aan Egypte komt. In dit geval echter verschillen de belan gen van andere zeevarende mogendheden als Duitschlancl, Frankrijk cn Nederland, aanmerkelijk van die van Groofc-Brittannië. Hel ligt voor do hand en wordt door den Engelsehen „Financial Adviser" in zijn exposé ook openlijk erkend, dat dc rno gendhedon zich door een staat als Egypte die toch zoo logisch cn eenvoudig scheen, moert geloov'on oi niet. Haar verstand wilde zich we! bij deze opheldering neerleggen, maar haar gevoel zeldzamer wijze nog steeds niet, Daarom vroeg ze twijfelend „En nam* welk deel van dc koloniën zult ge gaan?" „Naar Zuidwest-Afrika „Zuidwest-Afrika1?" Zij herhaalde dat woord nadenkend. Dat moest zij den laatslcn tijd vaker g.Jtoorel hebben of ergens moest zij er van gelezen hebben. Zuidwest, Zuidwest vv'at is daar toch ook maar weer nan dc hand? Maar plotseling viel het haar in cn ver schrikt wendde zij zich Weer tol hem on zei: „Is daar juist geen oproer oiuler de in boorlingen uitgebroken? Ik herinner me nu, dat de couranten „Ja, juist men heeft er heel wat drukte Over gemaakt, m.uir 't is maar een onboteo- kende muiterij." Hij lachte weer en knikte zijn vrouw, die angstig opkeek,geruststellend toe, Ilij nam haai' hand en streelde die als om haar weer tot rust te brengen, cvonzoo als men dat bij een kind doet dat iets reent en dat men weer moed wil geven. „Kom, kom, je moei ebt zoo bang kijken Betty", zei bij, voor het eerst op een liarte- lijken toon, die Herta zeer ontroeide. „Tiet beleukent werkelijk niets. Het is een handje vol inboorlingen dat een oproeiljo wil begin nonde kerels zullen immers al aan den haal gaan ais ivij met ons snelgesehut in het ge zicht komen. Want onze bedoeling is om hen een zoo hevigen schrik aan te jagen, dat zij er genoeg van hebben en voorloopig niet weer zoo iels durven wagen." de tegenwoordige woekortaricven der ka naalmaatschappij niet meer zullen lalcn welgevallen, (de aandeelen der Suozkanaal- maatschappij staan bij een nominale waar- do van 300 fr. op ca. 500 fr.), en op oen aanzienlijke vermindering ervan zul- l len aandringen. Duitschland b,v„ dat in het transitoverkeer door het Suezkanaal na Engeland op de tweede plaats staat, betaalt, wanneer men per jaar gemiddeld twee millioen registertonnen rekent (1907 2,23.8541 reg. ton), de ton op 10 fr. lm rekent, per jaar twintig millioen francs Weliswaar wordt per ton slechts 7.75 Ir. betaald, een verschil, dat echter door do toeneming van het scheepvaartverkeer en ook door de toenemende grootte der- schepen wegvalt. Het officieuze orgaan van het Britsche gezantschap te Kano „Le Progrès" berekent dan ook, dat door een verlenging der concessie van 196S tot 2008 de Duitschc natie alleen een schade van ruim een milliard francs wordt toege bracht, van Frankrijk, Nederland, Oosten rijk en Italië niet eens gesproken. Want de Suezkanaalmaatschappij rs door de nieuwe aangegane financieele verplichtingen in staat de tarieven wezenlijk te verlagen. Weliswaar treffen Engcland's handel bij zijn grooter scheepvaartverkeer nog aan zienlijker verliezen, maar deze vallen weg door de dividenchvinst, welke Engeland, dat meer dan de helft der aandeden be zit, toestroomt. Nu vraagt men zich af of Duitschland zich zoo'n benadccling van zijn nationaal vermogen zal laten welge vallen en men ziet daarom verlangend uit naar de definitieve beslissing door de Assemblee Générale", de zoogenaamde Egyptische volksvertegenwoordiging, welke de al of niet verlenging dor concessie zal moeten uitmaken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Duitschland. In don „Reiclisanzciger" is gisteravond \crschenen een aanvulling vanwege dc Prui sische regeeriug op de Memorie van Toelich ting bij liet ontwerp op de riviertollen. In deze tweede memorie, opgesteld op verzoek van Saksen en Baden, lietoogt de Piuisische icgeeiing dat mogelijkheid van invoer van tarieven gedeeltelijk ook afhankelijk is van medewerking van het buitenland. Breed voerig woult behandeld de tariefheffing op den Rijn, den Wescr cn de Elbe. Wat den Rijn betreft, woidt betoogd dat de jaarlijk- scho toename van het verkeer acht procent bedraagt, liet verkeer zal echter nog m hooge male toenemen, omdat in het district tussehen Rijn en de Nedcrlnudsche grens giootc kolen- en zoutmijnen aangeboord zijn, vvolkei producten langs den Rijn vervoerd zullen worden en er iiidustrichaven» worden aangelegd tc Frankfort, Kleef, Emmerik, Keulen en andere Rijnrtcdon. Voor de toe name van hot verkeer kom! mede in aanmer king wat Rotterdam on Antwerpen aan haar lmvens doen. Rotterdam volgroei de havens met 450 H.A., bij een tegenwoordig water oppervlak van 125 II.A. De weg van Rot terdam naar zee wordt verdiept. In binucn- en buitenland wordt gerekend op Delangrijke ontwikkeling van het Rijnverkerr, bovendien zullen liet Rijn-, We=er- en Lippe-kanaal dei Rijn nog goederen toevoeren. Niettegon- sUande dezn toename wordt in dc Memorie gerekend nut een gemiddelde veiineerdering van JceliH 17 piocent. In 1920 zal het vukeer op dezen basis bedragen 17.5 mil liard tonkilomeier. hetgeen tegen 0.01 pfen nig 7 mihoen Mark inkom-ten zou uitma ken, Aan ka ali.-atie van Main, Xeckar er, u-gulceriug vau oen Rijn zal tot 192U t3*) millioen uitgegeven worden. Yoot J prokmif rente en een half procent schulddelging is 3.8 t irdhoen noodig, rert 3.13 ia hhk u voor onderhoud, lx-hoet en nieuwe werken. In het slotwoord wordt bepaald, dat do rech ten gelieven zulten worden bij iuladmg en uitlading aan het grenakmfoor. Spanje. Over het in den ministerraad van Zater dagavond verhandelde wordt nog nader ge meld, dat besloten is tot de uitgave van een Roodboek, dat alle bescheiden over den oor log in Marokko zul bevatten en verder om een commissie, samengesteld uit. officieren van den generale» rtaf naar Mehlla te zen- den, teneinde met de commissie van vk-rdedi- ging aldaar vast te stellen, welke punten versterkt zullen vvrotden. De troepen zullen naar duin garnizoenen in Spanje terugkeeren, zoodra, generaal Ma rina hou niet meer noodig acht; tc Melilia echter zal liet garnizoen versterkt worden. „Maar daar heb jc mij heelemaal niets van gezegd," klaagde Lisbeth. Zij las nooit het politieke deel van Je courant cn daarom kwam haar dit alles zoo onverwacht, zij had daar niets van vermoed. En angst stond nu op haar gelaat te lezen. Herta's cn Niedcgg's blik kruisten elkaar over Lisbeth's hoofd. Er stond in zijn oogen nu een dringende bede, een diepe ernst, liet was of hij zeggen wilde: maak het mij niet zwaarder dan het al is help mij Irever over de- moeilijkheden heen en om Lisbeth te troosten. llcita begreep hein, doch tegelijk was haar duKer vei moeden nu groote angst ge worden en zij was zeer verstrooid, terwijl zij uiterlijk kalm tot luwir vriendin zei: „Yer- goct" mij, Ileuuig, Jat ik je zoo'n schrik be zorgd heb. Jc m.m heeft werkelijk gelijk, liet is heuscli niet zoo ernstig. De com anten heb ben de beweging daar ginds natuuriijk over dreven. Dus Lisbeth" en bier trok /ij Niedcgg's vrotivv legen zich aan - „wees niet zoo neerslachtig laat nu eens zien dat je een echte soldatenvrouw bent!" Die woorden hielpen Lisbeth lachte weer, en zich weer meester wordend zei ze: „Je hebt gelijk, llerta, het vvcenen geeft toch niets. En bovendien, Herbert zal im mers gauw weer terug komen -vier of vijf maanden langer.zal hij niet wegblijven hoeft hij beloofd. Niedegg knikte zwijgend als wilde hij die belofte nogmaals bevestigen. Toen keek hij eenige oogonblikkcn naar de beide vrouwen en daarbij kwam onwillekeurig iets weemoe digs en droevigs in zijn oogen. Plotseling voelde hij oen groot medelijden met Lisbeth, Zij was altijd zoo goed voor Finland. Steeds dreigender wolken pakken zich bo ven Finland's autonomen hemel same.n. Na do Landdagonlbhiding, nu dc benoe ming van generaal Seyn tot Bóchmtuin's opvolger als gouverneur-generaal van Fin land. Franz Albert Seyn ,tot dusverre ad junct van don gematigden Bochmann, maar een van Bobnkoff's creaturen, diens getrou we leerling en helper, sedert hij in 1000 onder liet regime van Bobrikoif tot direc teur dor Finscho kanselarij werd benoemd, is bij de Finnen om zijn hardvochtigheid en ruwheid minstens zoo gehaat, als Bobrikof zelf dit destijds was. Aan de terugroeping v an den rechtscha pen Gerbard, Bobnkoff's opvolger, schijnt Seyn niet vreemd te zijn geweest., cn wel door het zenden van ongunstige rapporten over zijn chef nota bene 1 naar Petersburg eu het is vrij zeker dat nu ook Bochmann door Sevn's toedoen, tot aftreden werd genood zaakt. hem geweest cn zij waven al verscheiden ja ren samen den levensweg gegaan. Dan hecht men zich toch aan elkaar. Dat voelde hij op dit oogenblik, nu hij haar alleen achter wilde laten zij was dikwijls zoo zwak, zoo hulp behoevend en nu zou haar don mannclijken steun ontnomen worden, een sie.im die zij zoo noodig had cn waar zij gebet 1 gewoon aan was geraakt. En toegevende aan deze gevoe lens richtte hij oen voi/oek tot llerta. voor de eerste maal weer op zijn ouden, vertrou welijke» toon: „Niet waar. meviouvv llerta? U wilt tijden» mijn afwezigheid wel een steun voor Lisbeth zijn?" En weer kwam daarbij dat sineokende in zijn oogen, nu nog sterker, dat droevige smecken. Hoe zonderling klonken die woor den, ah bedoelde hij daar iets veel diepers mee. Wat eigenaardigen klemtoon legde hij op zijn Wóórden, -voor.rl op „afwezigheid", als wilde hij do aandicht daarop vestigen. Fn daarom vuh ook Hem's antwoord bijzon der ernstig. Uit klonk bijna nis oen belofte, die men dool aan iemand die voor altijd van ons weggaat, toen z.ij zeide: ..Ja, ik wil Lisbeth trouw ter zii V staan, voltrouw daar op." „Ik dank u, het scheiden zal mij daardoor niet zoo zwaar vallen." Zijn stem was weer even vast als gewoon lijk, toen hij vervolgde, terwijl hij zijn virouw een wenk gaf „Komaan Betty het wordt onze lijd om verder to traan." (Wordt tarvolgd.J

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1