B3MSENLAN1K STADSNIEUWS. Rrditzakeii. Kerk en School. Hofbericht en, Do gep. luitenant-generaal Kool, do outl- coinmaialaiit van het veldleger, behoorde j-1. Zaterdag lot de au tori lei tea welke door II, Al, de Koningin-Moedor in audiën tie werden ontvangen. Z. K. II. do Prins, die in liet laatst dezer weck uit Du itsehlanil op het Loo terug vei wacht wordt, is voornemens van af 20 dezer enkelo 'dagen in de residentie to verblijven, tot het deelnemen aaneeni- ge jachten. Van liet Hof, II. *M. do Koningin ontving Zaterdag in audiëntie luit. gen. llost van Tonningen, laatstelijk commandant vim het leger in Ned.-Indië, luit.-gen. Van Erinel Brheror, voormalig inspecteur-generaal der attille rio h. t. 1., den heer Von Zeppelin Ober- mttllor, consul-generaal te Sjanghai, met vertol h. t. 1„ en mevrouw Von Zeppelin, eri mr, Elias, lid van ilea Itaad van Slate. Hofrouw. De opperceremoniemeester van tt. M. de Koningin maakt bekend, dat het Hol', ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, don lichten rouw zal aan nemen voor den tijd van drie dagen, in gaande op Maandag 13 dezer, wegens liet overlijden van Zijne Hoogheid Hertog Georg van Mccklenlmrg-Strelitz en van lïare Koninklijke Hoogheid Prinses Walde- demar van Denemarken, („Stct.") Consulaire dienst. De minister van buitenlandseho zaken brengt ter algcueeno kennis, dat de heer L. J. C. von Zeppelin ObermiiHcr, consul generaal der Nederlanden te Shanghai, voor belanghebbenden hij don handel op mid,den-China zal te spreken zijn in een der lokalen der aldeeling handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Lange Uoujstraat 30, te 'sGra- venhage, op Dinsdag L-l dezer van 1012 uur des voor- ra van 2—4 uur des na- middags. („Stct.") Bij beschikking van U dezer, beeft de minister van lniitenlandsche zaken den heer C. Cl. it. Schulze, te Weimar, »e- scborsi, in zijn betrekking van consul der Nederlanden aldaar. („Stct,") Onze Hnrinr. Blijkens hij bot departement van marine ontvangen berichten is llrj .Ms. pantser- dokschip [luihuid", onder hevel van den kapitein ter zee E. E, Dullcmund, 11 dezei te Aden aangekomen, eu is Hr. Ms. parit- serdekschip „Friesland", ouder hevel van den kapitein ter zee E. de liaan, U dezer van Santa Cruz de Tenoriffe vei trokken. Het lag in het voornemen van eerslge- noemden commandant ook dienzelfden da tuin weder de reis naar OosHndië te ver volgen. („Strt.") Audiënties. De gewone audiëntie van den' minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 15 dezer, die van den mi uister van oorlog op Donderdag 10 dezer niet plaats hebben. Personalia Bij Kon. besluit van 3 dezer is lot ge delegeerde van de Nederlandsche regeering bij het in 1910 te Brussel te houden 3de Internationaal Botanisch Congres, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd dr. P. A. I1'. C. Went, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Rechterlijke macht. Bij Kou. besluit van 10 dezer is be noemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. W. Lunsingh Tonckons, thans substituut-griffier bij ge meld college. Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot substituut-griffier bij de arion- dissoinontsrochtbank te Botterdam, mr. C. M, do Knyper, thans ambtenaar van bot openbaar ministerie bij de kantongerech ten in bet arrondissement Botterdam vooi de kantons Rotterdam 1, 2, 3, Gouda eu Schoonhoven, Ier standplaats Rotterdam. Bij Kon. bestuit van 10 dezer is be noemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie hij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam voor du kan tons Rotterdam t, 2, 3, Gouda en Schoon hoven, ter standplaats Botterdam, mr. C'. M. P. Knecpkens, advocaat en procureur to Roermond. Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in liet arrondissement lieerenvoen, ter standplaats Hoeren, mr. H. W. Mass ink, advocaat on procureur te Arnhem, tevens werkzaam als beveiligd klerk ter griffie van do ar rondissementsrechtbank aldaar. TeiMezing ivyk bij Duurstede. Do „Stichtsehe BI." verneemt, dat de hoor d'Atonale baron >nn Bantenbroek uan het bestuur van de centrale antirev. kiesvoreeniging in bot distriet Wijk bij Duurstede, met het oog op do belangen, belrukken hij oen samenwerking der ge- eoaliseerde partijen, bericht had gezonden, onder tlezo omstandigheden geen candi- (latuur te kunnen aanvaarden. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van do centrale anti-revolu tionaire kiosvereeniging in het district Wijk bij Duurstede word behandeld het advies van het moderamen van het prov. comité van a.-r. kicsvoreenigingen in de prov. Utrecht om don candidaat der r.-k. te stou nen. Na langdurige besprekingen werd beslo ten geen eigen candidaat te stollen, doch den candidaat der r.-k. te steunen. De centrale r.-k. kiosveroeniging in het district Wijk hij Duurstede vergaderde gis terochtend eveneens. Voorlezing werd ge daan van een advies van het hoofdbe stuur van den Algemeonen bond van r.-k. kiesvereenigingen in Nederland, waarin na overleg met de hoofdbesturen der beide andere christelijke: partijen aangeraden werd een eigen candidaat te stellen. Met 73 tegen G stemmen werd daarna candidaat gesteld jhr. mr. .T. B. L. 0. C. de Wijekendooth de Weeulesteijn, lid van Ged. Staten van Utrecht. G stommen wa ren uitgebracht op den heer II. J. En gels, te beiden, die gesteld was door de kiesvcrecniging te jSlontlociit. Do Katholieke Kamerchib. „Het Huisgezin" ontleent aan een brief uit Holland in de ,vl'atriote", dat mr, J. A. Loeff voornemens is zijn ontslag te nemen als voorzitter der R. K. Kamer- club, en dat voor deze ovenlueelo vaca ture drie eaïulidnteri genoemd werden, nl. generaal Van Vlijmen, th.uis ondervooizit- [er; mgr. dr. Nolens, hooglceraar aan do universiteit te Amsterdam, tm jhr. Van Nispon tot Sevenaor, te Nijmegen, onder voorzitter der Tweede Kamer, Pensioenen Wrootbock. De minister van financiën maakt in de „Stct." aan belanghebbenden hekend, dat gedurende de maanden Januari, Februari en Maart aanstaande, dagelijks, Zon- en (feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters do voldoening zal plaats lebben dor in de verschillende Grootboe ken ingeschreven pensioenen ten laste van de Nederlandsche Staatsbegiooling, too- pende over de vierde diie maanden van liet jaar 11)01). if aides aan jhr. mr X. 1'. do Snvornln Lobman. Te Groningen heeft zich een comité ge vormd, om in do maand Januari of Fe bruari jhr. mr. A. F. de Savornin Lob man aldaar te ontvangen in ten avond- bijeenkomst, teneinde clan jegens hem uiting te geven, mede door het aanbie den van een stoffelijk huldeblijk van ge voelens van erkentelijkheid voor al het geen hij in zijn werkzaam leven deed voor het goheele Nederlandsche volk. De heer De Savornin Lobman is ge boren te Groningen en heelt dnar zijn eerste 25 levensjaren doorgebracht. De bovengenoemde bijeenkomst, zou oor spronkelijk zijn gehouden bij gelegenheid van den 70sten jaardag van den heer Lobman, maar kon toen dour bijzondere omstandigheden niet doorgaan. „Arnhemselni Commit". Naar wij met zeketheid vernemen, zal de oude „Arnh. Cl." thans orgaan der vrijz.- deui. partij, met ingang van 1 Januari n.s. ophouden als politiek nieuwsblad te ver schijnen en in het vervolg als neutraal blad worden uitgegeven. Noorscli of Gisntsdn B. en W. van 's Grawenlmge hebben prae advies uitgebracht op een niotie-Hoe- itmbos c. s., waarin zij worden uitgenoo- Sigd nadere voorstellen te doen, teneinde het Noorsche stelsel van vcr/ekeiing tegen Werkloosheid te vervangen door het Gent- sche stelsel. B. en W. bestrijden ia den lirecdo de argumenten der tegenstanders van eerst genoemd stelstd eu geven ,den gemeente raad in ernstige overweging zijn goed keuring aan de motie te onthouden. Tor wille van bet Kind. De verceniging Ter AVillc utn het Kind wrgadmle gistel en te Amsterdam met afge vaardigden Van de verschillende plaatselijke eomité's. De voorzitster, mejulïr. J. l'eck, herinner- de aan liet voorloopige graote succes; in on geveer 70 plmdseft zijn recite eomité's geves tigd eu m 2 maanden tijds is ruim ƒ20,000 bijeengebracht, indien op 31 llezer /-U),0()0 bijeen is, durR hef bestuur de aanbesteding te doen plaat» hebben van het nieuwe kolo nie-huis. Blijkens liet verslag der .-eereOuesse, mej A. Xeybroek, van de vv erkzauinhedeti der ttf- deoiingen en van liet centraal genootschap, werden in verschillende plaatsen uitvoerin gen, huzaar», enz. voorbeieid. Zoo zullen de Wognuminers een concert geven, waarschijn lijk ie Anisleuhtm. Het Ned. Oudere ijzers- geuoofsclmp en de Bond van Netled. Onder wijzers hebben toegezegd voor de zaak, welke liet genootschap voonlnut, te zullen ijveren. Blijkens het verslag der penningmeeste- U'sso. niejuffr. L. Wertheim, bedraagt het totaal aan ontvangsten en toc/eggingen ƒ22. GOO. De penningmeester van liet centraal ge nootschap |(rf>r Kinderherstelliogs- on Ya- gintiokolcnffis, do heer Th. AL Ketehuu-, dankte namens het hoofdbestuur do dames voor het nu reeds tot stand gebrachte, en sprak den wensch uit, dat liet hoofdbe stuur vóór 1 Jan. de /-lO.OO'O bijeen liebhc. anders /.al liet dezen zomer zonder twijfel mui alle aanvragen om plaatsing niet ktmnni vol doen. Wel is een som van /-I0.D00 niet vol doende, en blijft een bedrag van ƒ70.000 noodig; maar ids men eerst'maar /-IO.OOO heeft, kan met den bouw woeden begonnen. Na umdvraug werd daarna de vergadering gesloten. Sociale confei't - ie. Tusschen het Moderamen van Patrimo nium en van den Chr. Nat. Werkmans bond hebben voorloopigo besprekingen plaats gehuil over het houden van een sociale conferentie. Besloten is aan de respectieve Bonds- besturen voor te stellen, de jaarvergade ringen van Patrimonium en van don Chr. Nat. Werkmansbond op eenzelfde tijdstip te Utrecht to doen plaats vinden en na allooi) daarvan, onder leiding van een on- partijdigen voorzitter, een Sociale Confe rentie te houden. Vermoedelijk zal de jaarvergadering en de Soc. Conferentie einde Mei kunnen plaats hebben. Als punten van behandeling zijn voor- loopig geuoeTnd: le. „De verbetering van de sociale positie van den landarbeider", en 2e. „Welke positie moet de kerk in nemen to midden van de sociale bewe ging van onzen tijd? Verder zou voorgesteld worden, aan bei de besturen, om de hiervoor aan te wij - zon commissie tevens op te dingen, stap pen te doen, die kunnen leiden lot het houden van een Sos. Congres in het voor jaar van 1911. liet bondsbestuur van Patrimonium, de zer dagen te Utrecht vergaderd, verklaarde reeds eenparig met deze voorstellen ac- coord tc gaan. Om namens Patrimonium ia genoemde commissie zitting te nemen, werden aan gewezen de hoeren P. v. Vliet, K. A Grondijs, J. van der Molen en F, Noord- hol. („Stand.") Algemeeae Nedcrliutdselio Ambtenares Bond Te Amsterdam had risteren, onder voor zitterschap van den heer G. J. A. Smit Jr., de oprichting»!ergaderirig plaats van eon Al- gemeenea Nodorlandschen Amblenaarsboud. De voorzitter hield een inleidende redevoe ring, waarin hij de noodzakelijkheid van een dergelijk lichaam aantoonde. Thans, aldus .spr., weet een ambtenaar niet, hij welke ver ceniging zich aan te sluiten, er zijn te tal rijke onbenullig! categorische vereenigingen, wier onderlinge verhouding ook al niet roos kleurig is, wnardoor van hel stroven naar één gemeenschappelijk doel niet kan komen. Dit doel moet, zijn; verbetering der arboidis- oonvaurden eu steun aan de algemeeno ar- beidiTnbewegiug. Doch de ambtenaren zelf 'zien ook wel dut thans niets te bereiken is. getuige de oprich ting van den hond ter verkrijging van een beteren rechtstoestand. Doch het pensioen- vraagstuk enz.? Onze organisatie is thans onvoldoende om lotsverbetering te verkrij gen. Hieruit treedt voldoende te voorschijn dat du ambtenaren (van spoor, gemeente, rijksverzekeringsbank, enz.) een afzonderlij ken bond moeten vormen, daar zij te zeer „eigen" belangen te verdedigen hebben, daii dat ze zich hii andere bonden zouden kunnen aansluiten. liet standpunt van de nieuwe, moderne, organisatie, die thans op gericht wordt, zal in de eerste plaats zijn, te komen tot machtsontwikkeling, o.a. door mede te doea aan \erkiezing .i. Zij mag echter geen .-oieuul-democratische verceniging worden, in de eerste plaats moet getracht worden naar het klasso-beivulniaken der ttinb- tenmen. In den nieuwen hond, moeten, naar do meening der commissie, thans geen postbe ambten en onderwijzers opgenomen worden, deze tonnen reeds krachtige organisaties. Later kan samen werking overwogen worden. De algemeeno eisehen voor den bond zijn o\erigens gelijk aan die dor andere bonden. De verhouding tot de overige organisaties van ambtenaren, kun voor 't oogenblik nog dul den dat leden van den nieuwen hond ook nog lid zijn van hun categorische vereetiigingen. Successie!olijk zullen alle vereenigingen zich oplossen in den nieuwen bond (Applaus,) Hierop volgde cenig debat, Een lid van den Arnsterd. Boud van Gemeente ambtena ren deelde mode, dat hij en zijn medeleden, niet voor de nieuwe organisatie te vinden zijn. Een ander deelde juist het tegendeel mede. De inleider beantwoordde de debaters, waarna de heer J, v. d» Tempel nog mede deelde, dat de houd opgericht is op initiatief v.m ecnige rijksamlitemiremi, die zieli daar toe tot het Xed. Vakverbond gewend hebben. Na de pauze werden do concept-statuten en liet huishoudelijk reglement behandeld en met |cnige kleine wijzigingen goedgekeurd. De bond stelt zicli ten doel om, door krach tige organisatie, de belangen van zijn loden te bevorderen en hun bestaansvoorwaarden zoo gum-tig mogelijk te maken. Ken bonds orgaan zal uitgegeven worden. In iedere ge meente kan één afdeeling gesticht werden, met minstens S leden. Do voorzitter deelde mede, dat hij verwacht wcldia afdeelingen te Den llaag, Botterdam, Arnhem, Amsterdam en Haarlem opgeiJu te zien. De contribute word loorioopig vastgesteld inkomens 'ot ƒ800 -10 ct. per maand, van ƒ800—1200 et., en vanaf ƒ1200 ƒ0.00 per maand. Het hoofdbestuur zal in Amsterdam zit- ting lubben, (dagelijkseh bestuur: 3 loden). Als zcodauig werden gekozen mevr. M. Nier- meter, en de hoeren II. I'. Korstanjc en J. Fiisiimn Verder worden in 't hoofdbestuur benoemd de hoeren J. II. fVilker uit Castri- ''.iin (provinciaal ambtenaar), W. Tolsma uit Den Haag (adjunct hij do departementen), L. J. C. Poppe, uit llaiu'lom (commies bij de belastingen), en de heer B. C-oStof, depar- tenumts-ninbtenaar uit 's-Gravcnhage, Aan de orde was vervolgens de verkiezing van een redacteur. Als zoodanig gekozen, de heer G. J. A. Smit Jz., (bij acclamatie). De aid. Amsterdam zal een commissie van controle benoemen. De commissie van arbi trage zal door de afdeeling Den Haag wor den benoemd. Besloten werd zich aan tc sluiten hij het Nederl. Verbond van Vakvcreonigingen (bij acclamatie). Na rondvraag werd de goed bezochte ver gadering gesloten. VLAARDINGEN, 13 Dec. Zaterdagavond gaf de „Eendracht", verceniging tot ver edeling van het volksvermaak, oen feest avond aan leden en geïntrodjiiceerden in do zaal „Harmonie". Onder de tonen dor muziek van het Harmonieorkest „A Tempo" van Schiedam, en die muziek was goed werd menig (lansje uitge voerd, onder leiding van den heer M. Brand. Door do tooneelverecniging „Kunst en Strijd" iverd op verdienstelijke wijze op gevoerd „Hel Consigne is snorken". Duet ten en voordrachten werden ten beste ge geven, vertoond werd een komisch dans spel door geïmiteerde „knockabouts", on waar menigeen door het aanwezige „Rad van Avontuur" met een prijsje huiswaarts keerde, kart het bestuur en leden van „Eendracht" mot voldoening op dezen feest avond terugzien. VLAARDINGEN, 13 Dec. Zaterdagavond hield do Zeevisschersvereeniging „Vrede en Wolvaart" een algernpeno vergadering in „Excelsior", over de kwestie van (\e „oude" en „nieuwe" torenkijk,ers. Als spreker trad daarvoor op de heer W. Drop, welke aan de hand van offi- cieeie rapporten de leerhandeling dezer kwestie uiteenzette, en aanspoorde om overeenstemming te verkrijgen tusschen de „oude" en „nieuwe" torenkijkprs. Met een opwekking tot goede vakactie onder do visschers, en do mcdcdeeling, dat over die zaak nogmaals vergaderd zal worden tot het nemen van besluiten voor d(e toe komst, word do vergadering gesloten. OVERSCHIE, 11 Dec. Hedennacht om streeks 12 uur voer do motorpakschuit van Bijloo, uit Schiedam, door rle Delft- scho Schie, slepende twee Westlamdsche schuiten. Nabij de B. K. kerk alhier weiR het sleeptouw losgegooid door Bijloo, die naar- Schiedam ging, terwijl de twee schui ten naar Rotterdam voeren. De 26-jarige schipper Engel van den Berg, uit Wate ringen, wilde toen zijn schuit met een vaarboom overzetten, doch gleed uit en viel te water, daarbij ongelukkigerwijze in het touw der schuit verward rakende. Op zijn hulpgeroep stoomde de motor achteruit en Het kostte heel wat mocito alvorens men den man weer op de schuit had. Hij werd in een nabijzijnde woning van droge kleeren voorzien, terwijl ge neeskundige hulp werd ingeroepen, daar de man over veel pijn in zijn linkerarm klaagde, die dan ook bleek gekneusd to zijn. Na te zijn verbonden, is hij met zijn broeder naar de schuit vertrokken. Bij- Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Botterdam, nu-. D. Lcfcldcr, thans kantonrechter-plaatsvorvanger, advo caat on procureur te Schiedam. en is aan mr. D. Lodder, ia verband met zijn benoeming tot rechter in de ar- rondissenierits-rechtbank le Rotteidam, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam. Naar wij vernemen, is de lieer J. van Riet alhier, benoemd tot directeur van de gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotter dam. Ds. P. Bokma zal Woensdagavond in het lokaal Korte Haven 17, als spreker op treden. In het Volkshuis zal de hoor P. J. Dezeiner, lecraar te Wagenmgen, Donder dag 1G December a.s., een lezing met lichtbeelden houden, over het leven der inlanders in Ned. Oost-Indië, voor leden en niet-leden tegen klein entree. „HanileblrijYCuile Middenstand." Do verceniging „Handeldrijvende Midden stand" houdt een ledenvergadering op Woensdag 15 December a.s., ia het Ver kooplokaal alhier. Dc leden worden drin gend tot bijwoning dezer vergadering uit genood igd. Van do schermverceniging „St. Michael" alnier, hebben in den Nat. wedstrijd te Rot terdam, uitgeschreven door do schermver ceniging „Nederland en Oranje" aldaar, gisteren gehouden, do leden IV. J. J. van Dijk, D. IV. van dor Knaap en J,B. Lourens den eersten korpsprijs, en het lid W. J. J. van Dijk den tweeden prijs lange stok behaald. Door de politie is opgevangen en bij haar terug te bekomen een hond die een honden- penning uit een andere gemeente om den hals had, dragende liet nummer 359. Gistermorgen omstreeks 11 uur word do 17 jarige G. Remmingswalt, wonende in de Bakkerstraat, door zijn ouderen broeder op do Lange Haven van den waterkant, waar bij liep, weggeduwd, tengevolge waar van hij viel, juist toon oen fietsrijder naderde, die geen geregenheid meer had hem mis te rijden en met rijwiel on al over hem heen tuimelde. Gelukkig liep bet ongeval met slechts oen ontvelling aan gelaat en handen van den overreden jongen af. Gisternamiddag omstreeks 5t/t uur is een oude juffrouw in de Lange Haven geraakt doch daaruit weer tijdig po- red door den hoofdagent van po- Verheek, den agent KaLs en den schipper J. A. Visser. De juffrouw, die bewusteloos wasi werd binnen gedragen in do herberg van Verboord, waarheide bovengenoemde politiebeambten en zekere J. F. Eikenbroek, de middelen tot red ding van drenkelingen toepasten, met hot gevolg, dat de juffrouw weer tot bewusl- zijn terugkeerde en naar luiis gebracht kon worden. AGENDA. 14 Dec. Gr. Schouwb., 8 uur. Uotterd. too- neelgez. De Lelie. 14 Geb. v. IC. en W,, Rotterdam, 8 u. De Wognumtners. 14, 15 en '17 Doe Tivoli-Schotiwb. Optreden van madile, Madeleine, droorridan- seres. 15 Dec. Verkoopiokaal, 8!/o u. Vereen. ïfian- deldrijvende Middenstand", Leden vergadering. 15 Lokaal Korte Haven 17, 8 uur. Ds. Bokma, 15 Groote Schouwb., 8 u. Ned. Toon, Vereen. Amst. Op Hoop van Zegen, !G s> Volkshuis, 8 uur. T J. Bezemer. liet leven der inlanders in Ned. Oost- Indië, lö Groole Schouwburg. 8 uur. Wien. Oper.-Ens. (Edmund). Die Fürster- chrbll, 16 Uitvoering van de zangvereeniging St.-Cecilia. iö Groote Schouwb.. 8u. "VVien. Oper. Ens. Bub oder Miidel? 16 Groote Zaal Harmonie, Rotterdam, 8 uur. M. t bev. d. Toonkunst. Conc.-ver. Eruditio Musica 'ie av.- conc. Residentie orkest. 19 s S. O. V., 8 u. Kunst-aan het Volk. Concert Spoei's Vocaal ensemble. 20 Groote Schouwb., 7l/.j, u. Duitsche Opera. Siegfried 24 n N. V. Dist. v/h. S. A. Maas, opv. van Simon Rijnbende Zonen, 2 u. Alg. verg. van aandeeiii. ten kantore der Venn. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Een ecndenvissche.r. Voor do Rolterdainsche rechtbank stond Zaterdag terecht de 37-jarige A. B., tim merman te Overschie. Ilij beweerde 15 September mot den hengel uit visscben te zijn geweest. De getuigen vertelden Het zelfde, maar voegden er bij, dat hij nam eenden visclüe. Althans zij hadden hem iets in het water zien gooien, waarop do eenden afkwamen. Nadat hij dit ecnige malen had herhaald, stoven opeens de eendjes naar alle zijden heen, op één na, die door beklaagde" naar den kant werd getrokken. Toen de politie kwam, zat be klaagde doodleuk te hengelen; de eend word later, in cqn zak, uit een slootje opgevischt. Beklaagde ontkende: hij iiad de eenden niet gelokt. Geëiseht werd een week gevangenisstraf. De Papendrechtsche strafzaak, Naar wij uit Fapendrecht vernemen is de Rotterdam/icbe inspecteur van politie Van de Pol, een nieuwe enquête begonnen, in ver band mét de Papendrechtsclio strafzaak. („Tel.") Geeef. Kekken. Bedankt voor het beroep te lerseko door ds. L. van Loon te Koudekcrke (Z.). Uoogeu Onderwijs. Th „De Ingenieur" van Vrijdag wijdt do heer J. C. Eamaur eer uiterst wnardeerende booordeeltng aan een weik van A. A. Beek man (liet Dijk- en Waterschapsrecht in Ne derland vóór 1795). Aan het slot van die be spreking betoogt do heer Rauwer: „Elkeen, die in ons land mei gerechtelijke watei'.-taatszaken te doen hóeft, moet zijn werk be»tudecren. Het is in de eerste plaats daarom, dat ik de aandacht er op wenschte te vestigen. Maar er is nog iets, dat ik in dezen op het hart heb. In het weekblad ,,Dc Ingenieur", van 30 Nov. 1907, No.48, nam schrijver dezes de vrijheid, dc aandacht er op te vestigen, dat aardrijkskunde een leervak aan do Tech nische lloogetchool behoort te zijnik heb zeer toegejuicht, dal te Utrecht aan liet on derwijs in de aardrijkskunde een waardige plaats (tengevolge van dc behandeling in de Tweede Kamer nog waardiger clan ik toen meende, daar in do statistische, poiitische en economische aardrijkskunde geen lector, maar een hoogleeraar benoemd is) werd ingeruimd, maar ik achtte dan nog niet genoeg gedaan. Waar kan iemand, die ons land niet zijn vele eigenaardigheden grondig behoort te kennen en zoo zijn er velen die kon- nis thans op wetenschappelijke wijze ver krijgen? Nergens. Behoort hierin niet to worden voorzien, en wel spoedig?

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2