//.S& 63"'* Jaargang Zaterdag 5 Maart 1910. No. 13245 de paladijn. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Doze courant verschijnt dagelijks, mot uilzondering vnnZon-enFoosldagon. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam on Vlaardingen II. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingon 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur pan -hot bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemeens kennis, dat, inge volge raadsbesluit vmt don lsten Maait j.L, nan de drie zij-tralen ten Weden van de Warande en ten Zuid-Oosten van de St.- Lidinnustrnat de navolgende benamingen zijn gegeven: aan de eerste straat, vanaf de Warande: die van THOMAS a KEMPISSTRAAT", mm de tweede stmt, vanaf de Warande.: die van „VAN SM A LEVE! /TSTRAAT", aan de derde straat, vanaf dc Warande: die van VEiNL ANDTST R A AT". En is hiervan Afkondiging ge=cliied, waar liet behoort, den 4don Maait 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SJCKENG-A. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. Burgemeestek en Wethouders van Schiedam. Gezien het verzoek van J, II, EGGELMEI.ÏER om vergunning tot het oprichten van een horstelplaats van kope r-, lood-, blik- en zinkwerken, met veldsmidse, in het pand staande aan den Singel no 93, kadaster sectie I no. 244. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 17den Maart a.s.. des namiddags ten 2 ure, ten raadhuizo gele genheid za! worden gegeven om bezwaren tegen het toeslaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoem M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. R-omnn naar liet Engelsch van HORACE ANNESLEY VAOIIELL. AG) j Abt u mij ooit zien dansen?" Vroe zij toen plotseling a,an Napier, „Ik herinner mij miss Alice Godolphio zeer goed," antwoordde hij. „Nog thee, Alice?" „Raat mij nu eens praten, lady Mnüldi Ik schaam er mij hcolemanl niet voor <lt A vroeger gedanst heb." bic üertfoid deed een poging om hot gesprek to onderbreken. „vergeef mij, manr ik tnocl gaan „Vóór dat u heengaat," zei Alice, „mor. 11 mij toch eerst eerst even vertellen wat °i' mot mij gebeuren moet." Sir Bedford kudde. eens. „Ik moet u geheel aan dokter Napier toevertrouwen. Eu ikt kan u verzekeren dal u dan in goede handen bent." Aiico keek naar Napier. „Wat zult u mot mij beginnen?" vroeg zo, „Wij zullen dc natuur to hulp roepen," zei sir Bedford. „Do natuur naar buiten?" „Een rustkuur hier." „Rior in dit huis? Is ons eigou huis dan niet goed?" „Jawel maar dal is geen ziekenver- l i i i Burgemeester un Wethouders van Schie dam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend '1 o. aan J. GOEMANS en zijne rechtver krijgenden, tot uitbreiding zijner broodbakker ij, in het pand, staande aan de Kethelstraal no. 14, kadaster Sectie l. nos. 1288 en 1289, met een gasmo- o van 2l/2 paardenkracht. 2o. aan P. J. V VN MAAREN en zijne recht- erkrijgenden, tot uitbreiding zijner metaal war enfabriek aan den Noord- vestsingel nos. 57 en 59, kadaster Sectie H nos. 264 en 265, door het plaatsen van een zuiggasmotor van 65 paardenkracht (ter vervanging van het bestaande stoom werktuig) met generator. Schiedam, den 3 Maart 1910, Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. A. BRANTS. l)e Secretaris, V. SICKENGA. v/aa gn ynn t»ry n otvl^vn T»riM.r2ïi Prijs der Advertentiën: Van 16 regels f 1.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan. het Bureau to voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 5' Maart 1910. ITALIË. In Italië kunnen merkwaardige dingen gebeuren. Twee jaar geleden hoeft men een vroegoren minister van onderwijs als een ontrouw beheerder van staatsgelden voor den Senaat gebracht en door een besluit van dit opperste gerechtshof mo reel en politiek afgemaaktEn thans ziet men zich genoodzaakt toe te geven, dat deze veroordeelde minister niet an ders in zijn ressort heeft huisgehouden als zijn voorgangers, wat nog erger is, zijn opvolgers! Een onlangs ge houden enqueto in het ministerie van onderwijs h<wft n.h, om liet zachtjes uil te drukken, heel eigenaardige dingen en toestanden aan hel licht gebracht. Dingen en toestanden, die notabenc niet van parti culiere personen afhangen, maar *van het systeem. Wat de vernederde Nasi in zijn ministci'srhap heeft gedaan, toen hij zijn omgeving vrij hand liet om laten we zoggen, tc scheppen uit den overvloed, dat is ook aan de andero excellenties le verwijten, en hot is hun persoonlijk geluk, dat niemand belang er in hoeft of had, om hen als „bedriegers" en „dieven" aan de kaak to stellen en dood Le maken zooals do afgevaardigde voor Trapani. Waarom was deze laatste ook zoo intelligent en ging hij zekere andere machtige staatslieden in het licht en in den weg staan, zoodat hij na Zanardellt's dood zelfs voor het ministerschap bestemd scheen. In het ministerie van onderwijs hcersch- ten dus van ouds en hcorschen nog, on- dpjnks de zedelijke verontwaardiging, over het geval-Nasi, toestanden als in een roo- verherberg. De (lezer dagen, gesloten en queto, welke over niet minder dan vijftien jaren liep, stelt in haar resumé als ken- leekcn voor dit ministerie vast: oorlog legen allen, twist tusschcn meerderen en ondergeschikten, geen discipline, mot-ver vulling van plichten; verduisteringen van schillcndcn aard, valsehe ondertcekenin- gen, benoeming van beambten op grond van vervalschlc getuigschriften, omkoop baarheid bij examens, bedriegerijen en on regelmatigheden op elk gebied. Daar wer den gewichtige documenten achtergehou den, daar smokkelt men, vrat streng verboden is, antiquiteiten naar het buiten land en pleegt ontelbare omkooperijen. Maar omdat, zooals gezegd, niemand ocnig belang heeft bij de moreele cxcccutie van den bclreffendon minister, wordt alles ver bloemd of, zooals thans, zelfs schoonge- praal. „Elk der in do enquête aangehaalde feiten is afzonderlijk uit bewijzen geble ken", verklaart de voorzitter der enquête commissie, de afgevaardigde Abignente, maar hij vervolgt: „Wo willen geen schan daal opwekken, daarom noemen we geen namen". Een merkwaardige logica. Nadat men een politicus, zooals Nunzio Nasi ongetwijfeld was, in een opzienbarend pro ces, dat per slot van rekening slechts kleinigheden aan het licht bracht, heeft afgemaakt, na zulk een optreden, is men moreel gedwongen allen over één kam te scheren en ook de anderen voor do reehtbank te brengen. Vooral omdat, verschillende teekenen wijzen et* op, on der die „anderen" personen waren, die mei meer recht dan Nasi voor den Senaat hadden behooren te staan. Eén ding is echter zeker, ook uit deze allernieuwste enqueie blijkt, dat de zicli sedert onheug- lijke tijden in het ministerie van onderwijs ingeburgerde camarilla's, aan het gruwe lijke wanbeheer de voornaamste schuld diagen. Deze klieken, zijn sterker dan alle ministers en zullen vermoedelijk ook thans nog niet uitgeroeid kunnen worden, hoe verontwaardigd ook geheel Italië naar het Palazzo dclla Minesva ziet. De aandeden van den doocjgewaanden Nunzio Nasi echter rijzen thans verrassend snel, daar dc publie ke meening steeds meer in hem ecu poli tiek slachtoffer begint te zien. Een zonde bok zag, ze in Nasi reeds veel vroeger En de radicaal Colajanni kon in de Kamer notabenc zonder tegenspraak uitroepen „Nasi is wegens bagatellen veroordeeld 1" Wegens bagatellen. In zoo betrekkelijk korten tijd kan in Italië de publieke opinie omkeeren. En in loffelijke loyaliteit schrijft de Turijn- sche „Stampa": „Door de enquete in het ministerie van onderwijs is de positie van Nasi aanzienlijk verbeterd". Dc „Giornale di Sicilia" zegt: „Is Nasi tienmaal schul dig, dan zijn de andere ministers het hon derdmaal", en eindelijk verklaart de rcpublikeinsche „Ragione", met een dui delijke verwijzing naar Nasi's almachtige tegenstanders in hot parlement: „Het geval Nasi schijnt thans een daad der politieke en persoonlijke vendessa en vervolging." Zoo staat het op 't oogenblik met de nog steeds niet begraven zaak-Nasi. Do vooreerst f van zijn eererec-hten berooide ex-minister, die door zijn getrouw district Trapani in do Kamer wordt gekozen, waar in hij niet zitting mag nemen, wacht op zijn uur, dat hem na twee jaren in hel Huis van Afgevaardigden terug zal voeren. Geheel uitgesloten schijnt het niet, dat deze politicus nog eens een rol zal spelen. Ihj is jong, geniaal eu toont ook, dat hij do taaiheid bezit om tegen moeilijkheden te kampen. Wie weet, of niet Nunzio Nasi zijn volledige rehabilitatie zal doorzetten en nog zijn tegenstanders aan zijn voeten zal zienIn Italië zijn vele dingen mogelijk. GEMENGDE MEDEDEELINGEN, Engeland. Minister-president Asquith heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de vegee- ïing blijft vollanden bij haar voornemen om liet ILuis te verzoükn de bcgiooling te be handelen \oor her voerjaarsieces. De regce- ring zal liet Huis voorstellen met de begioo- ling tc beginnen, zoodra de motie omtrent het lloogerlniis door het Lageihuis zal zijn aangenomen. Onder toejuichingen van de niinisteriêelci Hei haalde Asquith de verklaring, dat de re geering slechts aan het bewind zal blijven, wanneer zij de zekerheid heeft, dat de voor stellen omtrent hot Uoogerhuis niet alleen in het Lagerhuis zullen worden aangenomen, maar ook tot wet zul leg worden verheven. België. In de Kamerzitting van gisteren zijn vcr- elullende interpellaties behandeld betref fende de uitgifte van Kongofond-en en de overdracht der bezittingen van het Kroon domein in den Kongo, en betreffende de stichting van koning Leopold te Niederfüll- bach. De sociaal-democraat Vandervelde herin nerde eraan, dat de koning verklaard had, 15 millioen francs na tc laten, en dat men vervolgens in zijn maatschappijen. en stich tingen, beheerd door steemannen, een ont zaglijk fortuin gedoken vond. dat volgens de dagbladen de som van 70 millioen francs bedroeg, vamvan *15 millioen Ivongo- fondsen. Spreker vroeg, waar die fondsen vandaan komen, en oi zij grail.* of niet wer den verkregen. Hij ioogde er aan toe, geen oogenblik te gelooven. dat de koning gevolg gaf aan inblazingen van weelderigheidhij wilde zijn inkomsten aan den Kongo laten, maar tevens aan rijn dochters het strikt noo- dige verzekeren. Men zou nooit te weten kunnen komen, al dus vervolgde spr., of de koning zich uit sluitend liet leiden door de belangen van het vaderland, tenzij door een onderzoek van de boekhouding van den Kongostnat, en de stich ting der kroon aldaar, maar de boeken zijn verbrand. Spreker besloot met te zeggen„De stich tingen en de maatschappijen, door den koning in het leven geroepen, hebben geen enkele wettige waarde In Belgie. Do politieke ver antwoordelijkheid der regeering i» hier bij be trokken." De minister van justitie verklaarde hierop, dat de regeeiing van oordeel is, dat de Kongoleesche effecten aan den Belgischen slant moeten komen, en wel volgens de nete van terugneming van den Kongo door Bel gië. De minister herinnerde vervolgens aan de edelaardige houding der prinsessen, er aan toevoegende, dat prinses Lrviise hoege naamd geen vijandige gevoelens jegens de re giering blijkt te koesteren, die hoopt, niet haar toevlucht te moeten nemen lot gerechte lijk optreden, maar toch voornemens is, alles op te eischen wat don staat toebehoort. Dc kwestie der rechtsgeldigheid van de stichting te Nioderfiillbnch, mag hier niet worden he=proken. aldus de minister: „het is niet aan ons, in de rechten der gerechtsho ven to treden, noch mogen wij in het open baar de aan onze advocaten gegeven instruc ties onthullen." Dc liberaal Janson constateerde, dat 30 millioen francs zijn verdwenen uit de Koneo- kns. llij vraagt, niet welk geld men te Ba- lincourt (verblijfplaats van barones de Vaughnn) 't zoo buitengewoon weelderige leven lijdt. De Duitschc stichting (die van Niederfiillbnch) is volgens hom onwettig. Ook betwistte hij de recht geldigheid der andere stichtingen van de Kroon, en hij ver wonderde er rich over, dat do hoogst geplaat ste magistraatspersonen in den lrnde hun naam loonden om de wetten des lands tc ver krachten. „Als ik clan hier moet blijven, dan zal dal wel heler rijn," zei Alice. „Maar blijft Peach dan bij mij?" „Peaeh?" „Mijn oude kamenier. Ik heb' indertijd tegen Ilarry gezegd, dat ik hem niet zou nomen als hij Reach er niet bij nam. Een gewone meid zal mij niet zoo goe" kunnen helpen.I i Zij lachte luid. Toen zei Napier met zijn kalme, vasie stem, die geen legen- spraak duldde: 1 „Als ik u zal behandelen, dan moet u er in toestemmen, dat u in zes weken nie mand anders zien Hoogt dan mij en 'twee verpleegsters. Wij moeion voorloopig juf frouw Reach uitsluiten cn zelfs lord Cam ber." „Waarom komt Ilarry niet," zei Alice gemelijk. Lady Matilda zei zacht tegen Napier: „Deze rustkuur zal juist zijn wat zij noodig heeft. Wij konden haar nooit be wegen om langen tijd rust te nemen.," Alice fronste haar voorhoofd on draaide onrustig in haar stoel heen en weer. „Verluien vrouwen van mijn positie haar woning?" vroeg zo weifelend. „De hertogin van Bcllnuy was ook dok- Ier Napier's patiënt cn gast gedurende twee maanden," zei Bedford. Dit schoen indruk op Altco te maken. Zij keek vrooi ijker toen zij wat scherp zei: „Waarom heeft li mij dal. niet eerder ge zegd'? Was de hertogin even mager als ik?" „Nog magerder," zei Napier, „Kom dat kan ik niet gelooven! Kijk eens!" Zij trok haar mouwen in de boogie, „Bezemslceltje» noem ik ze. En die zijn eens de mooiste uit de stad geweest. Och, dokier Napier!" „ik zag nooit mooier armen daarvóór of dunriiu," antwoordde Napier. „En, dokier Napier," vioeg Alice, „hoeveel woog de hertogin?" „Ruim acht cn negentig pond." „En toon zij weer weg ging?" „Ruim honderd dertig pond." „KolossaalEn zou u dut mot mij ook khiar "-pelen, Zoudt gij voor mij evenveel /.org hebben en mij dezelfde kamer geven?" „Dezelfde kamers on evenveel zorg en de allorbet-le verpleegster uit ons koninkrijk," „Dan is bet goed, als Unity er tenminste in toestemt mij te laten gaan." ,,U hebt mij zeer opgebeurd. Ik denk dat ik gi'aag onder uw behandeling zal blijven." Napier boog. Alice begon le giebelen. „Het is niet zoo goed mei je," zei Lady Matilda. Alice keerde lieli kwaad tol haar. „Daar begint gij weer mij moedeloos te maken. Ik ik Zij barstte in lianen uit, maar sir Bedford trachtte haar te troosten. ILij sprak haar znchlo woorden Hoe en bracht haar in een an dere kamer. Lady Matilda keerde zich naar Napier en keek hom aan. „Mag ik u oen kleinen wenk geven, dok ter." „Zeker, heel gt'aag." „Lady Camber heeft altijd om' dingen ge vraagd die mijn zoon haar niet kan geven en dat heeft haar verdrietig gemaakt. „Dat begrijp ik." ..Lord Camber zal hier met een minuut of wat wel komen. Heeft u hem nooit ontmoet?" „Nooit." „Hij heeft wonderlijk veel geduld met haar gehad. Maar hij gelooft dat zij zeer hard achteruit gaat." ,,Wat dat belieft, zul ik hem kunnen ge ruststellen.' „U denkt dat Zij zweeg even, keek wat zenuwachtig rond. „Lady Camber beeft haar echtgenoot lief," zei hij plotseling met iets vragends in zijn slem. „Ik heb altijd gemeend dat bot een huwelijk uil liefde was?" „da, ja," z.ci ze een anderen kunt uitkij kend. „Dank tl voor uw wenk," zei Napier. „Wanneer wenseht u dat lady Cumber hier komt?" „Zoodra als ik alles voor haar ontvangst geregeld heb. Goeden dag." Hij liep mot haar tot aan de deur. Zijn gi- laat nam een oenigszins zachtere uitdrukking aan. Even later glimlachte gij, toen z.ng hij et* uit als een natuurlijk, vriendelijk man, die er slechts op uit is zich in 1c spannen om liet lijden van anderen te verachten. Naast de deur naar do spreekkamer was er een die toegang gaf tot een groot- labora torium, dut nun den achterkant van het. huis gebouwd was. Napier drukte op een bel eg even later kwam /-iju vertrouwde bediende Buckle binnen. „Als lord Camber mij te spreken vraagt, lar hem dan maar binnen komen, Buckle. II: ikb ook oen be/ock te wachten van lady Arthur Freshwater. Laat die dame in de spreekkamer als zij komt." ,Best-, mijnheer." Buckle verdween weer. Napier; koek op zijn horloge. Toon ging hij naar de deur van liet laboratorium, deed die open en riep: „Miss Yorke Esther trad binnen. Zij droeg een gro >on boezelaar over baar costuum en in haar hand bad zij ten notitie boekje. Zij was nu een flinke vromv van acht on tuint» ja.nv maar zij zag er nog altijd zeer jong uit, ofschoon de khideriijke trek ken van vroeger uit haar gelaat verdwenen waren. Niemand die haar niuulachtig gade sloeg, zou er aan getwijfeld hebben dat zij reeds heel wat bad doorgemaakt. Zij had oen rustige, besliste manier van optreden over zich gekregen Zij liep zacht en vlug en linnr optreden maakte den indruk dat zij nan sticngo discipline gewoon was. Napier ging aan zijn schrijftafel zitten, tor- wijl zij voor hem bleef slaan, hem aandachtig aanziende en wachtend lot hij het eerst zou spreken. „Lenige resultaten?" „Niets positiefs. Ik heb enkele dingen op geschreven." f Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1