4 Ingezonden Medcdeelingcn. Verdenkt gij uw nieren wel ALLERLEI. mï| nic inenschen toegebracht. Aim gezien onze Com missie, door haar medisch lid, steeds in be trekking staat tot, de andere medici in de ge meente en die slechts had gehoord van één persoon die schade meent ie ondervinden, be sloot zij de medici niet met deze enquête las tig te vallen. De lompen bewaarplaats in dn Polderstraat maakte dit jaar weder een punt van beraad- alnging uit, omdat door de omwonenden groote hinder werd ondervonden. Aan 15. en "W. werd bericht dat de Commissie liet ge- wenscht achtte, de vergunning in te trekken, zoo dit mogelijk was. doch dat in elk ge val niet alle gestrengheid de hand moest wor den gehouden aan de gestelde voorwaarden. Hot advies van den ambtenaar, bellest mot het bouwtoezicht, door B. en \Y. ons overge legd, luidde minder ongunstig. Dit antwoord werd voorloopig voor kennisgeving aange nomen. Ernstig werd door onze Commissie de we- dedeeling van een der leden opgevat dat door dat lid was waargenomen dat hel uitzoeken van lompen door een gezin als huisvlijt werd beoefend. Het bleek echter slechts nog een spora disch geval te zijn. De aandacht der Com missie blijft el echter op gevestigd, omdat zij van oordeel is dat deze huisvlijt toch zeker wel als een zeer ongunstige dient te worden gebrandmerkt. De stank, door de chemische fabriek ver spreid is, hoewel wel verminderd, nog in geenen deele verdwenen. Slechts eenmaal werd ons advies verzoold over de oude kwestie van bet droge van be schadigde granen. Het betrof liet drogen van twee scheepsladingen door water beselia- digde grondnoten. Op de vraag of dit drogen aanleiding zou geven tot hinderlijken stank, kon niet ontkennend worden geantwoord. Den schepen werd ingevolge het Havenregle ment, de toegang ontzegd. D. Begraafplaatsen. Dit ontwerp is door de Commissie niet behandeld. HOOFDSTUK IV. V olkshu is vest i ng. Tiet systematisch woningonderzoek liet ook dit jaar weder te wenschen over. In totaal zijn thans onderzocht 1775 wot mgen die al len .statistisch zijn bewerkt, zoadat in hot volgend jaar tot mededeeling van de resul taten kan worden overgegaan. Wij hadden gehoopt dit jaar gereed te komen. Bespreking met den. ambtenaar van hel bouwtoezicht, om tot een onderzoek onder zijn. leiding over te gaan, heeft geen re sultaat opgeleverd, omdat ook hem niet de geschikte krachten ten dienste staan. Wanneer op één punt de Bouwverorde ning een goeden invloed uitoefent, dan is het zeer zeker op het aantal priva ten in het oudere stadsgedeelte. Door de weinige ruimte in die oudere woningen zijn echter al die privaten buitenshuis ge bouwd, doch in de meeste hofjes is thans voor elke woning een privaat aanwezig, genummerd en afgesloten. De woningen in het Bubbermansgeslichf zijn thans allen verbeterd. Een concur rentie met goede woningen zullen zij ech ter moeilijk kunnen aangaan. De woning Singel 32 is thans a f goh ro ken. Nadat, na do onhe.wonnhaarverkla- ring, was gebleken dat er gevaar en over wegende hinder werd veroorzaakt door dit leegstaande pand voor de andere wo ningen, werd, op voorstel van Burgemees ter en Wethouders, geadviseerd artikel 22 van de Woningwet toe te passen. In de vergaderingen van 2(5 en 31 Maart werd een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van de Bouw verordening behandeld. De heer inspec teur Van Boven stond hierbij ons wel willend ter zijde. Door den Raad is de zaak nog niet ter hand genomen. Voordat bovengenoemd voorstel tot gc- h'eele herziening van de Bouwverordening zoo van dienst was geweest, doch hij had slechts even, zei ze later tot Van Brcugel, de schouders opgehaald, maar volhardt in zijn zwijgen. Van hem was het telegram niet geweest. Zrjn kosllui hadden angstig voor den naderenden dood het zonder zijn voor kennis verzonden. Do eenvoudige handelsman randde wel niet het drama dat zich hier afspeelde, doch' begreep, dat hier een scheiding moest wegvallen tussch'en die twee vóór de groote scheiding kwam, als alls berouw te laat was en vergiffenis niet meer kon worden gegeven. En zijn vaderhart maakte den mond in zijn vertrouwen inboezemende ge laat welsprekend. Edward sloeg eindelijk de groote oogen, zwarte schitterende vlekken in het mar merwitte strakke masker, naar hem op. En hij begon werkelijk te luisteren. Langzaam kwam er in het strakke gelaat eanige beweging en al sprekende nam Van Rreugel de klamme skelet-hand, die begon to beven in de zijne, en lei ze in de hand der moeder, die vóór haar kind op de knikkende knieën lag. Eenigen tijd later wierp zich de moe der, gelukkig, trots al haar leed, op haar kind en Edward liet zich' kussen en hij begon eensklaps te schreien. Van B reu kei bleef vijf dagen in Berlijn. Zij, de Engelsché en de Hollander, dineer den samen in het hotel. Zij bezochten samen Edward dikwijls en hij bleef met haar hij zijn bed uren ja-ng' '<!t in onze li and en word gesteld, hebben wij nog advies uitgebracht op een voorstel tot wijziging van artikel 45, waardoor Burgemeester en Wethouders het rcchl verkregen onder voorwaarden vrijstelling te verleenen van de bepalingen in dit ar tikel genoemd voor kerken, villa,'s, hof steden en gebouwen, bestemd voor den openbaren dienst of voor hot openbaar verkeer, voor handel of industrie en in richtingen van openhaar nut. Deze gebou wen zullen onder te stelten voorwaarden, tot een grootcre hoogte mogen worden opgetrokken dan de afstand tot bel. tegen over liggend rooiingsvlnk. Onder datum 2 Februari ontvingen wij van Burgemeester en Wethouders het. ver zoek om advies op een voorstel van den ambtenaar, belast met hel bouwtoezicht, om de woningen Pecnisscitc straat. 11 en 13 onbewoonbaar te verklaren. Aangezien uit het voorstel bleek, dat de woningen, zij het dan ook met hooge kasten, voor verbetering vatbaar waren, besloot onze commissie Burgemeester en Wethouders hierop te wijzen. Verder bleek ook, dat de gemeente zelve eigenares der wonin gen was, zoodat wij aan het slot van ons schrijven adviseerden de woningen, een voudig at' to breken. Dit is dan ook ge schied. k Onder datum 9 Juli stelden Burgemees ter en Wethouders in onze handen, met. verzoek om advies, een bezwaarschrift tegen de weigering van de vergunning voor een bouwplan aan de Damlaan. De vergunning was geweigerd, otndalin de afvoering van faecaliën en menage- water niet volgens de Bouwverordening kon worden voorzien, die het aanwezig zijn van een oeerput onder of bij ecu gebouw verbiedt, cn Burgemeester en Wethouders het niet geraden vonden ge bruik te maken van het tweede lid van dit verbodsartikel en de vergunning tij delijk te verleenen. Onze commissie adviseerde, over te gaan tol rioleering van de Damlaan, al is liet dan ook, dat dit riool voorloopig moet monden in de Noordvestgracht. -Zij votul dit heter dan, al is het dan ook tijdelijk, weder een beerput to laten aanbrengen. Aangezien de plaats, waar de wonin gen zonden worden ingericht, vroeger een stal is geweest, werd tevens geadviseerd to cischcn, dat de bodem flink werd uit gegraven en dat, na aanvulling met plaat- zand, liet gebouw tevens op behoorlijk peil werd gebracht. Op de vraag van den heer Directeur van het Centraal Bureau voor Sociale '..Adviezen, dd. 27 Maart, of de aanbouw van arbeiderswoningen hier ter stede wordt bekostigd door de ondernemingen, waai de arbeiders werkzaam zijn, dan wel ol daartoe voreenigingen zijn opgericht, kon den wij antwoorden, dat één werkgever bouwerodieleu heeft verstrekt en verder wijzen op den arbeid van de Vcroeniging „Volkshuisvesting". HOOFDSTUK V. Openbare gebouwen en getimmerten, niet vallende onder de Woningwet. Voer-, vaartuigen, enz. Door de ophooging, noodig voor hel lus- rijden van de eleclrische tram naar Rot terdam, zijn de muren van hejt Volksbad- hnis gescheurd en heeft het gebouw daar door groote schade geleden. Het bestuur der Vcreeniging, die dit badhuis exploi teert, vroeg daarom tinaucieelen steun van de gemeente voor verplaatsing en uit breiding. Dit verzoek, in onze handen gesteld om advies, werd gunstig door ons beoordeeld. Tevens maakten wij er daarbij Burge meester en Wethouders opmerkzaam op, dat het misschien wensehelijk ware, met dozo Vcreeniging overleg te plegen over den houw cn de wijze van exploitatie van een nieuwe zwemplaats. Over de aanvraag is nog geen besluit genomen. In hel laatst van dit verslagjaar ont vingen wij van Burgemeester eii Wethou ders echter een verzoek om advies op een voorstel tot inrichting van een zwem plaats aan de Maas. Hierover kan echter eerst in liet volgend verslag worden ge rapporteerd. HOOFDSTUK VI. A. Scholen. Onder datum 12 Januari werd ons door U om advies' en raad gevraagd ten op zichte van de plaatsing ooncr nieuwe school aan bet Docleplein. Bij' schrijven van 19 Januari hebben wij U bericht, dat de plaats ons ongunstig voorkwam, omdat zij is gelegen tusscheri drie minder wel riekende grachten, wegens eenige heulen, die onder het terrein loopen en wegens hel feit, dat de voorgevel op hel noor den zou komen, zoodat geen zonlicht tot de lokalen zou kunnen doordringen. Ook konden wij U toen berichten, dat aan den Gemeenteraad een gunstiger ter rein was aangeboden. Verder hebben wij van deze school niets meer vernomen. B. Fabrieken en werkplaatsen. De fabriek, die naar wij vreesden, in do Lidu'fnastraat zou worden gebouwd (zie vorig jaarverslag) is op een hetere plaats verrezen. De fabriek van loodsuiker, waarover wij in het vorig verslag rapporteerden, is in werk'ing gesteld. Onder datum IS Mei ontvingen wij van liet bestuur van de Afdeeling Schiedam van de Nederlandsclie Veveeniging van Glas- en Aardewerkers een klacht, dat ver giftiging door lood was geconstateerd bij werklieden in de glasfabriek achter do looclsuikerfabrick gelegen, mat aanbieding dc namen der patiënten aan ons op te geven. Door onze commissie werd geant woord, dat zij in de zaak veel belang stelde en gaarne nadere berichten tege moet zag. Intusschen werd een onderzoek ter plaatse ingesteld. Werkelijk bleken op par tijen op het terrein liggende flesschen witte spatten aanwezig te zijn, 'die bij on derzoek bleken loodhoudend te zijn. Een verder onderzoek bracht aan hot licht, dat de mogelijkheid niet kon worden ontkend dat door een toevallige oorzaak loodsui ker is kunnen ontsnappen. Dit gaf ons aanleiding den heer burgemeester, hij schrijven van 4 Juni, te advisee ren aan de directie der lood suikerfabriek te be richten, dat voor dergelijke stoornissen, hij de bereiding van zulk een gevaarlijk pro duct, diende te worden gewaakt. Van het bestuur der Afdeeling Schie dam van de Nederlandsclie Vcreeniging van Glas- en Aardewerkers werd jgeenna der bericht vernamen. Gevallen van lood vergiftiging kwamen op andere wijze ook niet ter onzer ken nis. Do definitieve vergunning voor do fa briek is thans verleend. Een definitieve vergunning werd aange vraagd vonr do mouterij Haarlem, tot het drogen van beschadigde granen, enz. Bur gemeester en Wethouders wezen wij er op, dat het wensehelijk was als eisch to stellen, dat de toestellen, die voor hel mikoloos drogen noodig wat en, ook won den gebruikt. Van Burgemeester en Wethouders ont vingen wij, onder datum 28 Januari, ten fine van advies, een verzoek om het pand hoek Gromelaan en Beieriandscbe straat No. 2 in te richten toL slachtplaats. In ons advies wezen wij er op, dat voldoende slachtplaatsen in de gemeente ter beschikking staan en dat liet dus niet noodig is aan dozo drukke verkeerswegen nog een slachtplaats op le richten, tor- wijl bovendien liet pand er niet voor is ingericht. De vergunning werd niet ver leend. Onder datum 1G September avoid door Burgemeester en Wethouders ons advies Zij spraken dan weinig, want de zieke verzwakte bij het uur. Eindelijk sprak Van Brcugel van verder te gaan, hij had nog naar Hamburg moe ten reizen, maar dat zou hij uitstellen, hij moest weer naar huis. Hij moest Zondags thuis zijn. Hij nam met tranen in de oogen afscheid van den zoon, die maar flauw tjes groette en de moeder bracht hem naar bot station, van de Friedrichstrasso, vlak bij het hotel. ,,0, als hij ooit in Londen k,wam, hier was haar adres, dan zou zij niet, weten wat hem te doen. Die groote dienst, nood, nooit zou zij hem vergoten I" Met den handdruk van den eerlijken eenvoudige nam hij afscheid. Van Brcugel zat weldra, nog geheel ontroerd over het ondervondene, in den trein. Ifij vertelde dadelijk aan zijn vrouw zijn wedervaren. En zonder eenigen achterdocht, want zij kende door en door haar Willem, hoorde zij hem aan. Zij sprak met de reistasch' eri de paraplu van Van Breugel in dc hand: „Mijn God! wat zijn er toch ongeluk kige monsch'on op de wereld! Gij hebt goed gedaan, Willem," cn zij zoende hem Twee jaar later kwam er eon brief uit Londen. Niet van haar, maar van -een notaris, zeer beleefd, maar zakelijk, Van Breugel moest overkomen. En toon hij uit Londen terug kwam omhelsde hij zijn vrouw en zijn kinderen gevraagd over de inrichting van. een vel- smelterij. Het doel van deze vetsmelleriji bleek te zijn het bereiden van voed ingsvellen uit vcrsch' nindvet. In overleg met ons deskundig lid werd door het bureau ge antwoord, dat de vergunning kon worden verleend, doch alleen voor het aange vraagde doel cn onder voorwaarde, dat een walmkap moest worden aangebracht niet afvoering ia een schoorsteen. Dc fabriek is thans ia werking en gaf bij ons geen aanleiding tot klachten. Staal gij op met eert ellendig gevoel in uw rug'? en hij schreide tegen de wang der moeder, die hij in zijn forsche armen tegen zicli aandrukte. Er heerschte in zijn huisgezin ecu vreug de, die hij door zjjri hork regen bedaard heid bijna niet tot kalmte kon brengen. Hij zei 's middags aan tafel waar hij als pater fa mi li as troonde te midden van al die vroolijke gezichten: „Wij zijn wel gelukkig maar wij mo gen liet niet alleen zijn." Zijn vrouw, nog geheel in de war door het groote nieuws, dat vader had gebracht, en dat zij alleen geloofde omdat hij het was, die het-kwam brengen, luisterde maar half en dacht 'aan de omkeer in veel cn aan dc verwezenlijking van veel, waarvoor zij bezorgd in ,dc toekomst had gezien. Zij schrok een weinig toen hij vernam: „Ik ga vandaag nog naar Kuilenburg." „Naar Frans?" Hij knikte. En plotseling rees zij op en sprak tol haar "kroost: „Kinderen, gij hebt eon braven vader." Dien avond kwamen zij nog te Kuilen burg aan en Terwijl hij steelswijs knip oogde tegen zijn vrouw, zei hij tot haar broer: „Frans, ik weet iemand, die de tweede hypotheek op je huis wil geven." „En kom jc daar allebei voor over." Van Breugel hernam: „Daar komen Betsie en ik expres voor over." En hij liet er op volgen: „Welen de kinderen h'et?" De vrouw van Frans zei met een zucht Rijn in de lendenen en zijden? Zijt gij prikkelbaar of moeiteloos? Zonder energie? Is uw urine bewolkt, zanderig of bran dend? Heeft uw water een onnatuurlijke kleur? l/oost gij te veel of 1e weinig urine? Zijt gij waterzucht ig of rlieumnfiholi? Wanneer gij liet geringste verschijnsel van een nier- of blaasziek te hebt. dun zijl gij nooit uilig voor een plotselinge ineenstorting der nieren of van de blaas. Uw ziekte kan zelfs een hoogcren trap bereikt hebben dan gij denkt en hoe langer zij veronachtzaamd wordt, des te dieper kan zij wortel schieten. Alleen oen speciaal uierengeneesmiddel kan iwieien wortel van een nierziekte uitrooien en de werkelijke o o r z a a k der ziekte genezen. Dit is de reden, dat Foster's Rugpijn Nieren Billen duurzaam genezen. Zij dienen uitslui tend voor nier- cn bktaskwalen. Zij werken in overeenstemming met de natuur en geven aan de nieren lnin gezondheid terug, terwijl zij een natuurlijke werking der blaas herstel- Ion, zoodat het blood behoorlijk gefiltreerd wordt en de vloeibare onzuiverheden geregeld uit bet lichaam worden afgevoerd. Ziet toe, dat de juiste naam Foster's Rug pijn Nieren Billen op de doos voorkomt. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de herren Kappclhof I fovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ii f J.75 voor één of f 10.voor zes doozen. ZORG VOOR DE OOGEN. Niet genoeg kan er op gewezen worden, hoe nadeelig het is, kleine kinderen bij het dragon of rijden zonder cenige beschut ting bloot te stellen aan feilen zonneschijn; want niet zelden zijn zwakte der oogen cn pijnlijke ontstekingen het gevolg van zulke nalatigheden. Om hierin niet tekort te schieten, moet men ook in huis er op bedacht zijn, 't kind nooit in 'n helder brandend vuur of licht te laten kijken, voor al als het uit een donkere kamer in een verlicht vertrek wordt gebracht, of juist uit zijn slaap ontwaakt. Ook bij grootcre kinderen lette incn er op, dat zij bij het lezen, schrijven of ander werk, nooit te genover een scherp door de zon verlicht venster zitten, zonder dat het helle licht door gordijnen wordt getemperd. Nadeelig werken ook fijn stof, schérpe geuren, kacholhitte, en alles, wat het oog onaangenaam prikkelt en ontsteking kan veroorzaken. Weldadig doet hel zien van groene of blauwe voorwerpen pan, terwijl een aanhoudend kijken op roodc, witte en gele voorwerpen, v ooi al, als zij aan het zonlicht zijn blootgesteld, zeer, nadeelig is. KOSTBARE BLOEMEN. Onder de bloemen zijn er cenige bij zonder zeldzame exemplaren, die fabel achtige prijzen behalen. De kostbaarste roos is de Rolhesay-roos; zij heeft vleeseli kleurige, fluweelachtige bladeren, ongeveer van de kleur oenor kinderwang, en is zoo dicht, dat één roos zooveel weegt als zes andere rozen. Zij groeit alleen onder gias „Ach, neen, Willem, zij weten niet hoe hij al jaren spartelt. En wat hebben w er aan? Zij kunnen ons toch niet helpen, „Kom, zei Van Breugel, laten we dan samen eens praten vóór ze thuis komen Maar haal me eerst eens een flesch hier ik heb dorst en het kan lijden." De vrouw van Van Breugel keek mot een vreugdevol gelaat haar man aan. Het groote nieuws brandde haar op de lippen: i „Kom, zeg het juin maar." Frans begon te begrijpen dat er nog iets anders was dan die hypotheek. Eensklaps ging hem een licht op. „Gaat Mientje soms trouwen?" Van Breugel met de volle kin in boord, als een man van gewicht: „Als ze wil," zei bij. „Dus hij is secretaris geworden," „De oude secretaris leeft nog als ze wil kan zo trouwen." En eensklaps van conversatie verand rond „Zeg me eens oprecht, Frans, hoeveel is de eerste hypotheek?" Na cenige aarzeling ion na zijn vrouw niet do oogen toestemming te hébben vraagd, antwoordde Frans, t „Vijfduizend gulden," „En die mag jc aflossen als je wilt? Frans knikte, niet begrijpend dat verwachte verhoor. „Dan ken ik iemand, die jo h'et gc zal zenden." „Kom, Willem," sprak nu de vrouw Van Breugel, „zeg hol hun maar." Zij 11 maar ge on ld van üCi W: tï.f werd eerst voor ruim tien ja® ■eekt. Sedert zijn slechts weinige exem plaren verkregen; in vier jaar was er'g,% enkele dergelijke roos. Toen bracht bloemist er drie van tot bloei ca wa:n2 -o voor 1200 gulden. Iu ons land WJ -oor een zwarte tulp 2500 gulden aa geboden; niemand was echter ia slaat dl te kweeken. Daarentegen zijn in de twintig jaar vijf koolzwarte hyacinth'^ do markt gekomen; de .goedkoopste daat van werd voor 2-10 gulden verkocht'4 duurste voor 1000 gulden. Slechts ni[eii kole der bollen werden in liet volgende jaar nog bloemen gewonnen en nu wacht mèn sedert jaren op hot weer opduiken dot zwarte hyacint!icn. Een zwarte croon werd eens verkregen. Dc kweeker vroeg 1200 gulden voor do bloem. I)e hoogste prijzen worden voor orchideeën betaald 1200 gulden voor een soort is niets hui' lengewoons. Uit de oerwouden aan de Amazone-rivier, stamt de zoogenaamde Zonsondergang-orchidee". De bloem donkergeel niet donker- en lichtrood fe. sprenkeld. Van de geïmporteerde planten bleven drie in h'et leven, die met 1200 gulden per stuk betaald werden. Tegen woordig kan men exemplaren van 'deze plant voor 700 gulden ongeveer koopen en enkele bloomen voor 40 gulden. Rijke heeren der elegante wereld dragen met voorliefde orchideeën in het knoopsgat en betalen ontzaglijke sommen voor deze knoopsgatbloemen. EEN ZWIJGENDE VROUW. Te Bluchill (Ver. St.), woont een dame, .Miss Guilford genaamd, die in uum 50 jaar geen woord heeft gesproken. Zij legde als 19-jarig meisje, toen haar ouders haar verboden te trouwen meiden rnan barer keuze, de plechtige belofte ai, dat er, als zij haren William niet tot man kreeg, een halve eeuw lang geen woord i meer over haar lippen zou komen, en zij deed haar gelolte gestand, zonder ooit cenig blijk' van spijt daarover te geven. Eenigen tijd geleden nu waren de vijf tig jaren voorbij en zij zou weer gaan spreken. Er kwamen veel vrienden en bloedver wanten om hét oogenblik bij te wonen, waarop Miss Guilford de eerste woorden zeggen zou. De oude dame trok voor die gelegenheid do kleeren aan, waarin zij haar gelofte h'ad afgelegd en welke zij zorgvuldig had bewaard. Maar toen zij de kamer, die vol gasten was, binnentrad en glimlachend den mond opende om to spreken, kon zij geen ge luid geven. Haar spreekorganen waren ge durende de lange werkeloosheid geheel be dorven en weigerden haar dienst. Men haalde een dokter. Heze onder zocht de stomme en kon geen hoop geven op genezing. Hij ried haar echter aan, naar een zie kenhuis te Boston te gaan. Miss Guilford volgde dien raad, maar ook te Boston kon uvea haar niet helpen, en nu moet zij er zicli maai' in schikken ook gedurende haar verdere levensjaren te zwijgen. op hel doe nei bet kei erv om rin vw bei het eer nei 1 me vei elk \va vei DU roe gez kei te ma vai oni we h'e al op IETS OVER HET OOR, Een oplettend Engelsch waarnemer, die ta! van ooren van zijn landgenootea hoeft onderzocht, is tol de verrassende ontdekking gekomen, dat bet oor in de laatste tienlallen jaren van het loven blijft voor!groeien en dal hel daanneo niet op houdt tot den dood. Als men zich' de moeite getroost, zij# aandacht te wijden aan een menigte, bij voorbeeld iu den schouwburg, dan zal men bemerken, dhl oudere personen veel groei tere ooroti hebben dan do jonge. £en vroinv, die op tien leeftijd van 20 jam" kleine ooi on heeft, zal op 40-jarigen leef tijd noren van middelmatige grootte, en „Ik ben cr mco bezig," was zijn bescheid. „Morgen zal ik je die vijfduizend gulden zenden, en daar hoef jc geen intrest voor te betalen, en je krijgt hot kapitaal van dien man cadeau ook." „Wie wie is die man?" vroegen Frans en zijn vrouw tegelijk. „Die man ben ik!" En Frans ongeloovig: „Jij, Van Breugel, jij, met je elf kin deren!" „Ik met mijn elf kinderen, en nu n°e je die tweede hypotheek niet te nemen, kom, Kaal nou maar, gauw een flescli haai maar een flesch' wijn." „Dien drinken we nooit,"1 zei Frans, sinds jaren h'eb ik 'm niet geproefd. „Ik tracteer." „Maar, man, ben jc dan in eens... (0 loterij héb jullie in de loterij...^ „Neen," schudde Van Breugel, „niks daarvan, maar zeg eens hoeveel zou je. noodig hébben 0111 jo zaakje eens fim vooruit le schoppen, maar flink." Frans aarzelde, keek dan zijn. vrouw/urn, dan weer de zoldering, dan weer V d'em' Deze hernam: „Kom, noem de som en ik zal zien- „Wel drieduizend gulden," „Ik zal cr nog drie bij doen, dal 7,'J er zes dat maakt met do wijf precies hét getal van niijn kun ren." En hij lachte gelukkig on ging voon- „Tieselïouw ze als een gift van nujn deren, van ieder duizend gulden. Ion ze later niets van merken." nei we 00] He vei kir vei nic dei vei ooi on, j vri zijl jar Na ap Sa da lev in 661 ve Irc hg ho m< Cli va ja; vo

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10