8?/'* iaargang. Vrijdag 25 Maart 1910 fMo. 13262 Tweede Blad Een idee in de lucht. 33e Keizerin-Augusta-Victoria-stichting op den Olijfberg. U uitsla-g- Yoor j aars - Hengst onkeuringen Kuiwt en Wetenschap. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. QcMCRgd Nieuws. ur"jr'w'*JL*'"'r C,Stct."> BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen' Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VIaard in gen 11.1.25 franco per post fl. 1.65, Prijs p» r week; Voor Schiedam on Vlaardingcn 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hef eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jian het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamd© kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Interc. Telefoon voor de Redactio No. 123. voor do Administratie No. 103. J»V «fr De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelei op artt. 10 van hot Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (s Staatsblad" no. 204), gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 6 November 1906 (nStaatsblad" no. 278), in voiband met art 10 der wet op de paardenfokkerij 1901, Maken bokond dat hij de in Februari 1910 gebonden keu ringen in dit gewest door de Algemeene Keu- ringscommisie zijn GOEDGEKEURD de op de gruote anplakhiijetten (witte) als zoodanig vor- inride hengston on dat bij de in Februari 1910 gehouden tetuingon in dit gowust door de Algemeene Keuringscommissie zijn AFGEKEURD de op de groote aanpiakbiljotten (roode) als zoodanig vei- melde hengsten. WAABSCHDWIWe;. Bonders van hengsten on iiierridti wot den herinnerd aan de vo'gonde strafbepalingen der wet op de Paardenfokkerij 1901 sTot dekking van inorrien mogen behalve wanneer do herigst en de merrie tijdens de dekking en de 10 voorafgaande dagen aan denzclfden persoon in vollen eigendom toebe- hooien enke! hengsten gebruikt worden die zijn GOEDGEKEURD voor do provincie waarin de dekking geschiedt. Dij overtieding wordt de houder van den hengst met tun hoogste honderd guldendio van de merrie met ten hoogste Vijftig gulden gestraftinsgelijks wordt mot hoogstens vijftig gulden gestraft hij, dio in het openbaar een hengst tot dekking aanbeveelt of aanbiedt, die daartoe niot mag worden gebruikt. Het is, tenzij met vei gunning vun den Minister van Landbouw, Nijveiheid en Handel, op straffe van hoogstens vijftig gulden verboden op het erf waar een goedgekeurde hengst togi n betaling voor dekking beschikbaar is een AFGEKEURDEN of een ongekeunkn hengst van 2 jaar of ouder to houden. Bij herhaling van overtreding wordt liet maxi mum der gestelde straffen verdubbeld. Iedere houder van een gocdgekcurdcn hengst is op straffe van hoogstens f10 (bij herhaling f20) vei plicht; lo. het kouringsbovvijs op aanvrage te ver toonen aan allo ambtenaren der Rijks- on gemeentepolitieaan den Secretaris dor Provin ciale Regelingscommissio (voor Zuid-Holland de heer J. II. van der Torren te Gouda) en aan den houder van cone merrie, dio deze wenscht te laten dekken 2o. aan den houder van do merrie, nadat doze heeft afgeslagen, een nauwkeurig ingevuld dekbevvijs te goven 3o. do hem verstrekte dek!ijst of dekhjsten nauwkeurig in te vullen en dezo tusschen 1 en 15 December 1910 franco terug te zenden aan den Secretaris der Provinciale Regelings commissio. ieder die hot goedkeuringsmerk der hengsten (voor deze piovincie do lettors Z. U. op den linkervoorhoef) opzettelijk vervalscht of valsche- Ijjk plaatst, wordt gestraft met ten hoogste een jaar gevangenisstraf." s-Gravenhage, 22 Februail 1910. Da Gedeputeerde Staten voornoemd, 'PATIJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. Bet is niet te ontkennen, het idee der toenadering van de kleine staten zit in de lucht. Zal het er, ook uitkomen? En zal liet, als liet or, uitkomt, iets wezen lijkere brengen dan do kometen, met wie wij botsen, zonder ev meer van to mor ton dan pen rhinoceros van een spinne- jveb'? Het is een interessante kwestie, dubbel interessant, omdat er zich' in don laat ster tijd steeds 01001' feilen, voordoen, die deze toenadering woasch'elijk doen schij nen. Do „andoren" wapenen zich' h'oe lan ger Koo meer. Sedert 1889 zijn er in Euro pa alweer' 10 miilioen mensciicn meer on der do wapens. Bovendien verschanst men zich overal niet alleen achter militaire, maar ook achter economische wallen. 'Og is in Engeland de economische slaat van beleg, gevolg van do heffing van 'moge invoerrechten, nieluitgerocpen. Doch! men moot al een grooto optimisl zijn om niot te gclooven, dat ook daar spoedig naast de militaire krijgswet de economi sche zal worden afgekondigd. En dan blijven werkelijk de kleinen slaton daar open en bloot liggen als weleer do open l' ~rl Deze, op den Olijfberg bij Jeruzalem staande stichting, welke den naam dor Duilsclie keizerin draagt, zal de volgende maand plechtig worden ingewijd. Zij is liet doel van de door de Deutsche Verein von dein Heiligen Lande georga niseerde pelgrimsreis. plattelandsgemeenten tusschen do burch ten der groote baronnen. Van tïjc! tot tijd hoort men, nu wel een dorper met pathetisch gebaar verklaren, dat in zijn isolement zijn kracht ligt. En andere dorpers bepleiten, weer een andere struisvogelpolitiek'. Volgens deze politiek zijn de baronnen zóó naijverig op eikaars macht, dat zij van elkaar nooit zullen toe laten, dat zij het platteland brandschatten of inpalmen. 3Iet is een sprookje, niets anders. F.11 men moet al een hardnekkige gelooveraan sprookjes zijn, 0111 telkens, wanneer blijkt, dal de baronnen soms gezamenlijk en in vereeniging brandschatten, weer een rede- neering klaar te bobben, die bewijs® dat onze kracht ligt in de 'ifgunsl der groote mogendheden. Haar wanneer dergelijke drogredenen niet helpen, wat dan te doen om onze positie van buiten do wallen liggend open dorp zooveel mogelijk' te handhaven tegen de lagen der roof- en moordzuchtige baron nen? Het antwoord is zeker in dc eerste plaats: „Zich zoo goed mogelijk te weer stellen. Zeker niot minder zich inspannen voor het behoud der onafhankelijkheid dan de lieden achter hun militaire en econo mische vestingwerken". En dan kan men nagaan wat er te bereiken is door een sa mengaan dor open plaatsen. Uier nu komt de kwestie, dio in dc lucht hangt. En nu is o. i. do groote fout van vele plannenmakers, dat zij van zulk samengaan dadelijk veel te veel verwach ten, dat zij dc samenwerking onmiddellijk veel te hoog opzetten. Hen Reeft hier eerst van militaire verbonden gesproken. Ge makkelijk is loon aangetoond, dat van zulke verbonden dadelijk niet veel heil, wellicht daarentegen veel onheil ware te verwach ten. Vervolgens is men met economische verbonden gekomen. En ook hier is men al detuilleerend direct op zooveel bezwa ren gestuit, dat h'ol den critici gemakkelijk moest vallen liet geheelo plan uiteen te rafelen. Wij verwerpen dan ook die groot- sche plannen ten ecncnmalc. Er is daarin steeds die sprong in Kot duister, dien wij ons niet veroorloven kunnen en ook als bedachtzaam volle niet veroorloven zullen. Maar als er nu geen militaire of staals- economischc vorm voor de toenadering der kleine volkeren is lo vinden, moet men daarom dio gelicelc locnadering ver werpen? Ons dunkt: in gecnen dcclc. Als men maar den mond niet zoo vol neemt, als men ziclf maar duidelijk voor, oogen stolt, welke kleine resultaten men eerst wenscht te bereiken, clan kan men een te verwe zenlijken plan krijgen, dat 0, zeker hel arme, platte land, dat tusschen de kaslcolou der baronnen ligt, niet ineens lot een nieuw kasteel zal nuikcn, maai; dat focli zeker oen gevoel van solidariteit tus schen de bewoners der kleine stalen zal kunnen doen ontstaan, dat voor later in welke richting dan ook Reel nuttig zal ziju.. Wij willen dus wijzen op het groote be lang van h'et opwekken van dit gevoel van solidariteit tusschen de bevolking der klei ne Wost-Eoropccsche Staten, met name de drie Noordelijke Staten, Nederland, België en Zwitserland. Nu moet men over do verwezenlijking ook van dit bescheiden, plan niet te ge ring denken. Er zijn allerlei factoren in tegengestelde richting werkzaam. Er is in de eerste plaats do invloed der baronnen. Dan komt do omstandigheid, dat de ver schillende open dorpen van Europa zeer van elkaar vervreemd zijn en elkaar eigen- Lijk alléén zien door den ©enigen pril, waardoor zij elkaar niet moeten zien; den bril, geleverd door de baronnen. Di recte aanraking tusschen de kleine landen is er heel weinig. Wat wij van hen hoo- ren komt veelal via Berlijn, via Parijs, via Londen. Wil men dus het in dc lucht hangende plan verwezenlijken, dan zal men eerst moeten trachten contact te krijgen, om dan vervolgens de middelen te zoeken, die dit contact zullen verzinnelijken. Dio midde len kunnen wij elders bcstudecren. Met name de Duitschc Keizer met zijn fijn (helaas niet altijd met de noodigo voor zichtigheid geuit) gevoel voor impondera bilia (schijnbaar gcwichlloozo dingen) in liet internationaal verkeer kan bier onze leermeester zijn. Wij kunnen dan, leercn, dat wij moeten trachten het onderlinge handels- 01 vreemdelingenverkeer te be vorderen 'door tentoonstellingen, commer- ciecle missies, enz. Persoonlijk' contact moet verkregen worden door onze kunstenaars, onze geleerden, ouzo journalisten. Lang zamerhand komen wij dan tot dc grooto bcleefdheidsvisites, gelijk zij tusschen groo te landen gewisseld zijn, tot de profes- sorenruil, enz., enz. En zoodoende krijgen wij dan geleidelijk een gevoel van solida riteit tusschen de kleine volkeren, dat op geld niet waardeerbaar, in maal niet weeg baar, ja, haast onzichtbaar zal zijn en toch voor dc kleinere volkeren zelf zoowel als voor dc gehcole beschaving van het grootste belang zijn. bij de arrondissernents-rcchthank te Mid delburg, 's-Gravenhage en Tiel, Bij Kon', besluit yan' 23 dezer is be noemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, mr. I. .Wolff, advocaat en procureur' te Leeuwarden, tevens rech- ter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank aldaar, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag uit laatslge- melde betrekking. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang van 1 April, benoemd lot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. W. F. Bijleveld, thans rechter in de arrondissemenls-rechtbank aldaar. Je kolenhandelaren in ons land tot zijn zet bazen te maken, en daardoor het mono polie van den steenkolenhandel in han den te krijgen. Vele handelaren hebben zich iceds voor het machtige Syndicaat moeten bukken, en verscheidene andere, vooral kleine, zijn doodgeconcurreerd, Eenige steenkolenhandelaren, die den strijd tegen het Syndicaat niet hebben opgegeven, deelen nu per advertentie in het „Hbld," mede, dat het Syndic j,»1 lliana zelfs aan zijn afnemers .verbiedt, .deen- kolen uit de Ilollandsche steenkolenmijnen (Limburg) te verkoopen of op hun prijs courant te plaatsen, en vragen bewijzen, van instemming van handelaren, die niet voor dien dwang willen bukken, maar wil len blijven voortgaan, Lirnburgsche kolen te verkoopen. Het „Hbld." vernam nog van deskun digen, dat het Duitsche Kolensyndicaat door tariefreductie zijn kolen goedkooper per Staatsspoor in ons laad verroert, dan de kolen uit onze Lirnburgsche mijnen hier te lande vervoord kunnen worden,, Besprekingen van Nederlandsche handela ren met de directie van onzo Staatsspoor leidden niet tot ©enig resultaat. Dc han delaren nu, die niet bij het Syndicaat zijn aangesloten, hebben, naar het .„ILbl." ver dam, het plan zich aaneen te sluiten, om den cnocurrcntiestrijd met Engelsche, Ilol landsche en Duitsche steenkolenjroducten (de laatste natuurlijk voor zoover zij niet in handen van het Syndicaat zijn) tegen de Stecnkolcn-Handelsverecn. (Duitsche Syn dicaat) krachtig te kunnen voeren. Het handhaven van den kleinhandel maakt van dit optreden tegen hel Syndicaat de ba sis uit. Minister Melissen. Van den minister van justitie komen goede berichten. Zijn gezondheidstoestand is verbeterd en hij schrijft met opgewekt heid. De minister bevindt zich thans in hol Zuiden van Frankrijk. Rechterlijke macht. Dc arrondissemcnts-rcchlbank te Zierik- zeo heeft, ter vervulling ccner vacature van rechter in haar collego, opgemaakt do navolgende alphabolisclie lijst van aan beveling; mr. 11. F- C. 11. baron Bentinck Van Schoonbeten mr. .1. C- II- Prikken,; mr. A. Visser, allen substituut-griffier, respectievelijk De eoalltle-pertyen. Ia een te IJsolstein gehouden vergade ring van do Roomsch-Katholieke kiesver- eeniging is, zoo meldt do „lles.bode", met 32 tegen 12 stemmen do volgende motie aangenomen: „Dc algem. vergadering dor R.-K. Cen trale Kiesvereeniging in het kiesdistrict ,Wijk-b\j-Duurstede van oordeel, dat verhoudingen als tus schen de partijen ter rechterzijde in de districten Breukelen en Wijk-bij-D uurstede bestaan hebben, in den vervolge niet meer mogen voorkomen, als zijnde gevaarlijk voor de coalitie; noodigt het bestuur- van den 'Algemee- neu Bond van R.-K. Iviesvereenigingen in Nederland beleefd uit, zich in vei'binding te stellen met dc hoofdbesturen van ,dc Staatspartijen ter rechterzijde, ten einde reeds 1111 te geraken tot een vast ac coord omtrent de verdeeling der door coalitie to bezetten zetels in de Tweede Kamer," lloipitanl-kerkschlp „De Hoop", Men schrijft ons uit Amsterdam: Ia de gisteren onder leiding van mr. E. N. Ilahuzen gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche vereeniging ten, be hoeve van Zeelieden van elke Nationali teit, Beschermvrouw H. AI. do Koningin- Moeder, bleek uit het jaarverslag, dat de schepelingen van „De Hoop" dit jaar op gevoelige wijze werden herinnerd, dat de Noordzee is een Noordelijke Zee. Niet tegenstaande stormen en hooge zeeën, gaf ook dit elfde jaar overvloedige stof tot dankbaarheid aan God. Het aantal verpleegde patiënten bedroeg 281, waarvan 147 in het hospitaal en 134 aan boord werden verpleegd. Geen der verpleegden overleed. Zij behoorden tot 160 schepen, waarvan 131 Nederlandsche en 26 Duitsche schepen. De ontvangsten bedragen ongeveer fll.öSO; do uitgaven 116.572, zoodat er oen tekort op de exploitatierekening is van ongeveer £5000. Kolossale recettes. Edmond V -stand kan cr zich bezwaar lijk over b>' 'gen. dat zijn Uaaiende haan hem, om eze oneigenlijke melafoor to gebruiken, vindeieren heeft gelegd. „Chanteclcr" ging Maandag voor den öOsien keer, en op dien avond was totaal het enorme bedrag van 770.184 francs aan recette gemaakt, d. v. z. ongeveer 15.-103 francs per voorstelling! Ook met „La viorge folie", dat in het Gymnase-lheater reeds 2S keeren stamp volle zalen maakte, wordt goud verdiend. Met dio 28ste voorstelling mee, Was er, op Maandagavond totaal 205.000 francs ontvangen. De recettes van 3e afgeloopen weck wa ren nooit onder do 7500 francs, en jdo geweldige drang naaf besproken plaatsen doet voorzien, dat van een „baisse" voor- loopig geen sprake is. liet maximum werd op een der avonden van deze weck ge haald, toen or 7970 francs werd ontvan gen. Men had toen achter in de zaal wat losse stoelen moeten bijplaatsen, op aan drang .van, het publiek. Ned. Heev. Kerk. -B or o epen te Ter Heijde aan Zee do heer W. de Foor, cand. te Gouda. Ger, Kerken. Beroepen: tc Nicuw-L'oosdrccht, ds. C. de Gooijer, te Bennek om; te Do Krim: ds. T- 'Algera, te Murmecwoude. Bedankt voor hel beroep to Vlissin- gon ds. J. W. Geels, te 's-Gravendeel. Hooqer Onderwijs, Bij Kom besluit van 23 dezer is, voor het tijdvak van 1 April 1910 tot en me! 31 Juli 1911, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische lloogeschool te Delft, 'Ai G. Lamniinga, civiol-ïngcnieur, oud-hoofd ingenieur van den Lndisehen waterstaat. Steenkolen-Monopolie. Men herinnert zich de pogingen, in liet najaar van 1909 door het Duitsche Steen- kolensyndicaat aangewend oiu alle steon- De ramp van dc t>Prins Willem 12". Naar het ,,llbl." verneemt, is gisteren dooi den Hoofdinspecteur voer de scheepvaart, den heer A. E. Arkenhout Schokker, ecu begin gemaakt met het voorloopig onder zoek naar de oorzaak van do ramp van de Willem II. Dit onderzoek wordt ingesteld ingevolgd art. 27 van Je Schepenwet: „Van Staats wege wordt onderzoek gedaan naar do oor zaken van plaats gehad hebbende scheeps rampen. Hot onderzoek bestaat uit een voor- loopig onderzoek door dc scheepvaartinspec tie, zoo noo'dig gevolgd door een onderzoek

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5