63"* Jaargang, Donderdag 7 April 1910 No. 13271 I DE PAJDA-DUN. STADS-ZIEKENHUÏS. BUITENLAND. 72) BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijn!, dagoljsk's, met uitzondering van Zon- enFeesfflagetf Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingon fl. 1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam, en Vlaardingon 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor hei eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 111 (hoek Korte Haven). Sollicitanten naar do opnnv'ailende bel,rek king van Socreüiris-Pe.nninginpester der Com missie van Administratie voor liet St.nds-Zie- kcnluiis alhier, waaraan een salaris van f300 per jaar verlamden is, worden uilgenoodigd zich schriftelijk vóór 20 dezer te wenden tot den Voorzitter. Schiedam, 2 April 1910*. De Commissie van Administratie van voormeid Ziekenhuis f M. A. BRANTS, Voorzitter. ,W. A. v. DOLDER Dz., Secr.-Penn. Schiedam, 0 April 1910. ITALIË. In Vaticaansche kringen wordt zeer ge vreesd over den hoogst onaangenamen indruk, welke het incident met Roosevelt, die, zooals men weet, zijn voorgenomen bezoek aan den Paus afwimpelde, wegens de hem gestolde z. i. bindende voorwaar den, op do Amerikaansche katholieken zal maken. Te Rome verwekt het geval een ge weldig opzien. Het Valicaan is zeer mot do zaak verlegen en verzekert herbaalde- lijk, dat de antipathie tegen de Mcthodis- tenkerk de cenige oorzaak vaii de weige ring is. Het incident zal den kardinaal-slaalssc- cretaris Merry del Aral vermoedelijk jiog heel wat onaangename oogcnblikken be zorgen, naar de Romeinschc correspondent van (le „Frankf. ZLg." meldt, en hij schrijft verder: Merry del Val gaf een bewijs Van zijn politiek onverstand door de Prtnstantsche staatshoofden van Engeland en Duilsch- land -zonder bezwaar te ontvangen, maar met den vertegenwoordigcr van degroote Vcreenigde Staten, die, ofschoon bij niet in betrekking is, geheel Amerika repre senteert, d. V. z. de gehecle moderne wereld, een uitzondering maakt en zich intransigent toont. In clericalc kringen heerscht ontstem ming .Wanneer Merry del Val voortgaat zoo intransigent te zijn, loopt hij de kans zijn betrekking te verliezen, want aange zien. Europa Weinig Pieterspenning meer opbrengt, is liet Valicaan op Amerika aan gewezen. De Amerikanen zullen er echter slecht over te spreken' zijn, dat hun popu- lairen, toekomstigen president op zoo on- heusche wijze door den Paus de deur ge wezen wordt. Roman naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VAC HELE. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels El. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Clrooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën. opgenomen tot den pnj3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau le voldoen. Interc. 'Telefoon voor do Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. XXV Ilarry liep naar liet venster. Hij was ge drild in een school die eenzaamheid verkiest en nu Esther haar belofte van vroeger lier- nnakl had, vond hij, dat er voor het oogen bïik genoeg was gedaan. Elke verdere toespe- Img op zijn brief, elke verdere betuiging van trouw zou in zijn oog op dat oogenbïik onge past en onbeschaafd zijn geweest. Wat had Wher Alice flink, te woord gestaan En zij was klaarblijkelijk uitgeput en bijna gek door don druk der omstandigheden. ijs het heter met haar?" „Er is nog zeer moeilijk wat, van te zeg- n°n. Lord Camber en zuster Yorkc --- wilt 11 "!'i volgen naar do bibliotheek?" oij volgden hpni zwijgend. Napier zag er Plllst'o hij zag er uit als iemand die over ccii zeer moeilijke zaak lang liacl nagedacht. ij gmg naar zijn schrijftafel toen zij in de niliotheok waren gekomen. Toen hij sprak wv, zijn stom kool en scherp. „Gij hebt mij gezegd zoo begon hij tut liet^ beter is dat zuster R.iehnrds uw Pnnts iiij do zieke innam. Wat i"s daarvan jj" wil u alles openhartig zeggen," z.ei Napier boog. „donder het le willen e.n zonder1 er bij le denken, ben ik de oorzaak geworden Van de Roosevelt heeft er, naar ik uit zijn on middellijke omgeving vernam, in liet geheel niet aan gedacht, zich met do Methodisten te bemoeien. Roosevelt was verontwaar digd toen men hem, die geen Methodist, maar een Calvinist is, de voorwaarde stelde, dat hij niet in ecu Methodisten- kerk mocht spreken. Ilij liet daarop het valicaan weten, dat hij zich als vrij bur ger dergelijke voorwaarden niet stellen liet. De methodislenfirk te Rome heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich erop verheft, door liet Valicaan te zijn aangevallen en waai in zij, naar het schijnt, liet tracht te doen vooikomen, alsof Roo sevelt met haar solidair is. Roosevelt heeft daarop aan 'de Ameri kaansche journalisten een nota gedicteerd, waarin hij de handelwijze dor methodisten laakt, daar hij elke betooging afkeurt, die do geloofshaat kan opw'ekken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De Uoogerkwostie schijnt het cenige te zijn waarmee het Lagerhuis zich in don knuisten lijd bezig houdt. Daarvoor is ze flati ook belangrijk genoeg. Gisteren heeft minister-president Asquilh ecnigc dingen dienaangaande gezegd, die wel de moeite waard zijn. Rij 't voorstellen van het zgti „guillo- tinebesiuit", waardoor de beraadslaging over do votobesluiten tol vijf dagen wordt beperkt, verklaarde hij, dat na de aanne ming van die besluiten, hol daarop be rustend wetsontwerp zal worden ingediend. In antwoord op den aanval dor oppo sitie, zei hij, dat men niet moest denken dat, wat er ook gebeurde, do regeering hol wetsontwerp alle fazen zou doen door- loopen; hij herhaalde zijn vorige mcdedec- ling, dat de regeering niet in zand zou gaan ploegen; en dat. het do bedoeling; der regcering is, de besluiten aan het Ifoogorhuis voor le leggen, nadat het Huis de veto-besluilen heeft goedgekeurd. De regcering zal de oude begrooting in behandeling nemen cn den tweeden cre- dietpost. Daarna hoopte hij, dat het Huis voor een voorjaarsvacanlie uiteen zal gaan.' Deze verklaringen schijnen aan te dui den dat. een crisis met het HoogerlmU nicl voor eind Mei of begin Juni zich zal voordoen, In het afgcloopcn jaar zijn in het Ycr- cetiigd Koninkrijk 125 personen van hon ger omgekomen. Frankr ij k. Twee pnketbooton met beslcmming naar Corsica en Oran zijn gisteren uit Mar seille vertrokken, nadat de nieuw gowor- vor bemanning door den ondcrslaatssocrc- laiis Chéron was toegesproken. De equipages van verschillende schepen, die te Marseille aankwamen, zijn van boord weggegaan. Do zeelieden namen een motie aan, waarin werd besloten de be weging gaande te houden, totdat de in hechtenis genomen kameradon in vrijheid gesteld, de ingediende aanklachten inge trokken en de vreemde stokers aan wal zullen zijn gezet. Duitse h land. De Berlijnsche politie president schijnt van de f-ocianl-dcmocralischc wandclbctooging in liet Tieptowpark nog niet geleerd te heb ben. GiMtjh'ii heeft hij nl. aan de Democra tische Vereeniging geweigerd verlof le ge ven tot liet houden van een oponhichtmee- ting in het llmnholdtpark oji a.s. Zondag. Alle teekonen wijzen er op, zooals gisteren gemeld, dat do bouwvakken in Duitsch- lnnd dit voorjaar een crisis zullen doormaken als nooit te voren. liet gisteren te Berlijn gehouden congres van metselaars en op perlieden uit het gehecle rijk, hoeft met rlgemoeno stemmen een uitgebreide motie aangenomen, waarin hot door den Duitschen Werkgovcrsbond te Dresden opgestelde onl- werpcontrnct onaannemelijk wordt verklaard en waarin besloten wordt tegen de patroons den strijd aan te hinden, ter- verkrijging van het door do arbeiders- geëisolite tnrief- conl ract. liet. congres van de Duifscho timmerlieden en dat van de Christelijke Duitscho bouw vakarbeiders, hebben zich met algemeenc stemmen hij de besluiten van de metselaars en opperlieden aangesloten. Spanje. fan het nieuwe knbinet-Camdcjns is nog steeds niet het rcgecringsprogramma ver schellen, waarnaar met verlangen wordt uit- gizien, omdat thans een z.g. radicale regce ring aan hel bewind i.s gekomen. Aan de radicale neigingen vim den heer Cnnalrjas wordt echter-getwijfeld, volgens de „Kóln. Ztg.", en men vermoed!, dal hij niets ander.- dan een slrooman is nan den conser vatieven partijleider Maura. 11cl komende li berale bewind zal dus in geen enkel opzicht hij zijn \oorgaftgprs nf-teken en een liberaal of eierienal kabinet was toL nog toe in Spanje lood om oud ijzer. S e r i De profiv-soren der universiteit te Boeka rest zijn zeer veiontwanrdigd over een dooi de regeei-ii.g ingediend wetsvoorstel, waar door de autonomie der universiteit wordt ge schaad. Als di! voorstel niet wordt inge trokken, dieigon ze met een algemeenc staking of een collectief ontslag. woede van lady Cumber legen zuster Yorke. Een ons-huidige grap is de oor/aak van alles." „Een grap?" JTnrry vertelde dat Alice hem getelefo neerd had, daarbij Esther's stem na doende, „En dat liet gij too?" vroeg Napier aan Esther. „ITet gebeurde in den tijd dat ik naar u toe was." „O, vertelt u dan maar verder Lord Camber." „Een oogenbïik dacht ik werkelijk dat liet zuster1 Yorke was, die mij vroeg hierheen te komen. Daarom zei ik dat ik dadelijk zou komen, omdat ik dacht dat er iets ernstigs gebeurd was." „En leen?" „liet is niet gemakkelijk oiuter woorden 1e brengen wat toen volgde." „tl heeft gezegd dat u openhartig zou spreken," „Zeker zekerOp liet oogenbïik dal ik beloofde le zullen komen, hoorde ik dat liet de stem van mijn vrouw was. Toon wilde ik haar ook eens beet nemen." „Ja" De paladijn begon liet benauwd te krijgen. „Och, ik zei toen wat onzin." „Wat zei u dan precies?" „Gij moet een echtgenoot niet te scherp ondervragen ik sprak met mijn vrouw „Die men patiënte is." „Juist maar ik beschouwde haai? alweer als veel sterker." „Wat zei u precies?" „Tk zei enkele woorden die konden doen vermoeden dat er oen flirt was tussehen 'zus ter Yorke cn mij." T u r k ij o. Uit verschillende sleden in Kloin-Azië komen berichten over den daar Iieerschen- den hongersnood. Te Sassum en omstre ken is de nood zoo hoog gestegen, dat dringende hulp noodzakelijk is. Duizenden landslieden hebben gebrek aan alles. De Armenische patriarch tracht zich middelen te verschaffen om de geteisterde streken te hulp te komen. Peru c n E cuador. De aanval van het. gepeupel op het T'e- ruaanseho geznnttcimpsgebouw te Quito (Ecuador), waarop geen voldoening van de zijde van Ecuador is gegeven, heeft, zoonis een telegram leeds gisteren meldde, aanlei ding gegeven tot een scherp conflict tti.-schen heide staten. Uit de lYmaansehe hoofdstad Lima woelt geseind, dat Peru zijn leger en vloot reed.-, in gereedheid heeft gebracht en thans afwacht welken loop liet geschil zal nemen. Uit Guayaquil (Ecuador) komt daarentegen oen vreedzamer bericht. Daarin wordt gezegd, dat do heide republieken hebben voorgesteld het grensgeschil, dat de grondoorzaak van alles is, onmiddellijk te Washington te doen beslechten, en dat de bijzondere gevolmach tigde van Ecuador daarheen reeds vertrok- „Goede hemel ilarry schrok. „Ik zei immers, dal het een particulier ge sprek was mei mijn vrouw" „Door een publieke telefoon." „Maar gij moet begrijpen, dat ik dacht dat mijn vrouw zou inzien dat bef maar een grapje was." Napier keek naar Esther en zei toen scherp „Tand Camber! schijnt er niet aan gedacht te hebben dat dat giapje u zeer zou kun nen com p roin i t teorc n „Ja zei ITarry daaraan dacht ik niet. fk schaam er mij voor." „Vertel u verder als u wil?" „Zij deed of zij mijn grapje begreep en htchle nog voor de telefoon." „En toen „Ik kwam en lachte natuurlijk. Toen be gon zij mij plotseling te beschuldigen, bleek nlles in ernst genomen te hebben, belee- digde mij eerst en daarna zuster Yorke, die geheel onschuldig aan alles was." „Toon verklaarde gij haar uw woorden?" „Daar had ik geen lijd voor. Zij werd zeer opgewonden en vroeg zuster Yorke of die iota voor mij gevoelde." „En u antwoordde, zuster?" „Tk antwoordde dat hij mij absoluut onver schillig vvns." „En is dat alles lord Camber?" „Dat is alles. Tk veronderstel dat Peach er bij tegenwoordig vvns toon mijn vrouw tele foneerde. TTot schijnt dal zij zeer jaloorse.h was op zuster Yorke." Napier knikte koel en zei toen „Mug ik de geschiedenis zoo aan uw vrouw uitleggen?" Hofberichten. II. M. de Koningin-Moeder is voorne mens te bezoeken: morgen de Industrie school voor meisjes en Vrijdagvoonniddng do meubelfabriek der firn a Mutters in de Piet Ileinslraat. II. M. de Koningin-Moeder ontving de zer dagen in audiëntie den directeur-gene raal van Landbouw, den heer Van Hoek. Van het Hof. II M. do Koningin heeft een belangrijke gift doen toekomen aan "het Haagselie co mité, dat zich gevormd hoeft Ier ondersteu ning dor nagelaten betrekkingen van de omgekomenen bij het vergaan van liet stoomschip „Prins Willem Het Koninklijk bezoek aan Amsteidam. De kamerheer en particulier secretaris van II. M. de Koningin, jhr. van Geen, bevond zich lieden te Amsterdam, ter be spreking met. de autoriteiten van oenige voorbereidende maatregelen voor het be zoek der Koninklijke Familie aan do hoofd stad in Juni a.s. Naar wij vernemen, heeft liet centraal- comitó voor de feesten op liet voorloopig pro gramma geplaatst: 1- Historische optocht, 2. Voorstellingen in de schouwburgen, 3. Concert in het Concertgebouw, 4. Water feest, en 5. Versiering van het centrum der stad. „Zeker als u mij dan wilt toestaan „In de eerste dag-en kan ik niet toeslaan dat u haar spreekt. Ik zal u laten weten als zij weer bijgekomen is - bet zal mis schien goed zijn niet uit <le stad te gaan." De paladijn werd bleek „U wilt 1<k-1i niet zeggen dut er ecnig ge vaar is dat „Ja zei Napier ik geloof dat liet leven van Lady Camber aan een zijden draad lmngt." De paladijn stond op. „Ik zal thuis blijven," zei hij, „ik had niet geducht Toen de deur achter Ilarry dicht was, vroeg Napier aan Est her „llebt gij iets toe te voegen aan 1 .oi'rt Cam ber's verhaal?" „Niets." „Beslist niet?" Tiaar stem klonk vreemd en hij kreeg medelijden met haar. Napier had, ondanks liet verhaal van Ilarry cu Esther's bevestigende woorden, een \or- nioeden dat de gehecle waarheid nog niet go zegd was en dat Esther alles wist wat er pre cies gebeurd was. Dat irriteerde hem. TTijhad zoo graag alles willen weien om zijn patiënt bc-ter te kunnen helpen, Ilij zei 1ot zich zelf dat de geschiedenis, die de echtgenoot luid opgedischt, niet te vertrouwen was. ITij had zijn patiënt in den tijd dat zij in zijn inrichting was voldoende leeren kennen om te welen dat zij niet, als het een grapje was geweest wat hord Gitinher gezegd had, dat zou hebben begrepen. Hij nam een van de spreekbuizen naast zijn schrijftafel, waardoor luj verbinding zou krijgen met zuster Richards. Esther hoorde hem vragen of er ook oenige verandering was, VI Q Corps dlplomatiqne. De heer Carlin, gezant van Zwitserland te Londen en te 's-Gravenhage, is in do esidentie aangekomen ter bijwoning he den van do vergadering van den Raad an Administratie van Arbitrage. De secretaris der legatie, laatstelijk zaak gelastigde van Spanje, de heer Salcodo do Barrcto, verlaat, nu de gezant is terugge keerd, heden de residentie met een ver lof van 1 Ve maand. Consulaire dienst. Bij Kon. bcsl. van 30 Maart is de heer dr. P. M. Morantcs erkend en toegelaten als consul van Venezuela te Amsterdam. Ingevolge koninklijke machtiging is do heer D. P. de Young erkend en toegela ten als vice- en „deputy" consul van de Vereenigde Staten van Amerika te Amster dam. Raad van Stato. Z. K. 11. de Prins der Nederlanden woonde gisteren de algemcene vergadering van den Raad van State bij. Audiënties De gewone audiënties van den minister van waterstaat en van dien van marine zul len op Vrijdag 8 dezer niet plaats hebben. Personalia. Rij Kon. besl. van 4 dezer is aan jhr. nir. A. F. de Savornin Lobman, jhr. mi\ A. P. C. van Karnebeek en de. P. Tom- pi cm an van der Hoeven, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ont slag verleend uit hun betrekking van lid van het hoofdcomité dor Vereeniging Het Nedcrlandsche Roode Kruis, en zulks on der dankbetuiging voor de door hen in die betrekking bewezen diensten. Bij Kon. besl. van 4 dezer is aan jhr. E. A. E. van Grotenhuis van Onstein, op zijn verzoek, met ingang van 8 Mei. een eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van referendaris hij het departement van financiën, met dankbetuiging voor (le door hem aan den lande bewezen diensten, cn is, met ingang van laatstgemelden da tum, als zoodanig benoemd G. B. Wen- del, thans inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen bij voornoemd departement. ln do volgende weck wordt te 's-Gra- venliage verwacht baron van Wel deren Rengeis, gezant van U. M. bij de Iloven van Zweden, Noorwegen en Denemarken. Expeditie Lorcntz, Bij hel. Bestuur Ier Maatschappij ter be vordering van het natuurkundig onderzoek der Nedcrlandsche kolonies, is het volgon- Danrop ?M zij dal hij zijn voorhoofd fronste. „Ik kom zoo dadelijk," zei hij loon, hij keek naar Esther en vroeg loon „Wat is er?" „Ik bon zoo zenuwachtig. Als ge iets mor mij te doen hadt dan zou ik (laar mijn ge dachten wat mee kunnen verzotten." „Er is groote wanorde in mijn laborato rium." ,,lk zal liet wat opredderen daar." „Als ik wat uoodig heb, zal ik door do telefoon met u sproken. Laat het dan dade lijk brengen." „Eest" Ilij keek haar oplettend aan en zij kroeg een kleur. „liet was misschien heter voor u als ge wat gingt rusten.," „Neen, neon dat zou toch niet gaan." ITij knikte en ging naar de deur. Op den drempel keerde hij zich nog even om en zei „ln de gegeven omstandigheden kan ik u van alle verdere verantwoordelijkheid in dit ziektegeval ontslaan." „Kan ik naar miss Jagg teruggaan?" ilij hoorde den eigeiuuirdigen klank van haar stem. Waarom maakte zij zoo'n haast om 'het lniis to verlaten? „Neon," zei hij op beslisten toon. v„Mor- gen misschien wij zullen zien." Ilij ging heen. Esther bleef alleen achter. Zij wist dat zij nu haar 'schuld aan Ilarry had voldaan. Met een zue.lit ging zij toen naar het labo- fatovium en begon daar werktuigelijk alles op tc ruimen. Alles daar was lmar zoo he kend, zoo eigen. Zij werkte voort en peinsde er over wat Napier nu van hanr zou denken. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1