Uit de Pers. Oemengd Nieuws. Handel en Bedrijf. voor <]e gebreken in dr. Knyper en van diens partij, welke hij zelf verlaten heeft, maar hier zijn termen gebezigd, die spr. diep gegriefd hebben. Nimmer heeft spr. die dr. Knyper sinds jaren kent, hem van eenige laagheid kannen verdenken. Daar toe is dr. Knyper niet in staat. Toch sprak de heer De Beaufort van „door 't slijk roeren", stelde de lieer Van Doorn het voor, alsof vreeselijke dingen aan Buitenlandsche Zaken gebeurd zijn. Hij er kent dr. Kuyper's gioote fout: het ver eenigen van het partijloidorschap en het minister-ambt, maar de „venijnige" taal, thans gebezigd, schrijft hij bij1 den heer De BeaufoiL toe aan Kuyper-haat, omdat hij de liberalen heeft overwonnenbij den heer Troelstra, aan wraak over de anar- chisten-betougcling van 1903. Men had over den afSv'ozigen dr. Kuy- per niet mogen spreken; de leden der Ka mer hebben over elkander geen eonlrölo uit to oefenen en mogen het enquête-recht niet gebruiken tegen een medelid. Spr. heeft, toen hij tot den eereraad adviseerde, niet gedacht aan de mogelijkheid eener enquête en hield ook thans vol, dat deze juridisch hier niet oirbaar is, wijl een bepaald onderwerp, niet een persoon, aan een enquête kan worden ondcrwoipcn. In •de Memorie van Toelichting tot de en quête-Wet wordt zulks uitdrukkelijk ver meld. Spreker wijst er op, dat, al zegt men dat men geen strafvervolging wil, dr. Kuy- per, in deze Kamer reeds, niet als ver- dachte, maar als beschuldigde beschouwd Wordt. Geen zweem van bewijs is er tot dusver van verband tusschen do ver leende, decoratie en dc gift. Toch Wordt hel schuldig over dr. Kuyper reeds uit gesproken en durft men al zoover gaan om het een klap in 't gezicht der Kamer te noemen, dat Minister Hecxnskeik dr. Kuyper tot lid der Grondwetscommissie heeft benoemd. Wat blijft er op die wijze over in de Kamer van humaniteit en ob jectiviteit? (Interrupties: „aanstellerijen „wind u maar zoo niet op!") In den verderen loop van zijn betoog zette spreker nader uiteen, zijn standpunt, in zijn nota reeds ingenomen, dat tegen'n leider in plaats van een enquête oen straf vervolging had moeten ingesteld worden. Aan een aanklacht gaat eerst geen enquête vooraf. Het heeft geen zin om een dub bel ^onderzoek in te stellen. De Kamer kan' slechts door liaar onderzoek mate riaal verschaffen voor een strafvervolging voor den gewonen rechtex, en inmiddels kan dr. Kuyper hier bezwadderd worden zooveel men lust. De Kamer kan nooit gedwongen worden een vrijspraak te ge ven, indien uit haar onderzoek de on schuld van dr. K. blijkt. En op een uit spraak heeft dr. K. recht, en die kan al leen door den gew'onen iechtor gegeven worden. Spreker houdt ten slotte vol, dat het eenig doel van dat enqnêto-voorstel is, de verwijdering van dr. Kuyper, de Kuyper- haat, die ook in Troelstra's rede zoo krachtig doorstraalde. Ilij zou 'teen slecht antecedent vinden als om die redenen het enquête-iecht der Kamer misbruikt wérd. De heer DE STUERS meent, dat in het requisitoir van „Procureur-Generaal Troclstra" tegen dr, Kuyper veel overdrij ving is te vinden. Hij1 was kwistig met groote woorden en heeft even kwistig, te ruim zelfs, gewerkt met anonieme cou rant-artikelen. Verband tusschen giften aan de partij kas en de verleende decoratie is niet be wezen en zal nooit b'ewezen kunnen wor den. Blijft een tweede feit: het aansporen tot verdienstelijke daden om voor een deco ratio in aanmerking te kunnen komen. Is dat zoo strafbaar of laakbaar? Spreker wijst er op, dat hier te lande een speciale medaille Wordt uitgereikt voor schenkin gen aan musea. Het' buitenland, bijv. En geland, gaat verder, en neemt verdienste lijke personen op kunstgebied in den adel op. Spreker ziet in het in vooruitzicht stellen door een A finis ter van oen onder scheiding voor een nationale daad niets verkeerds. Hij gaat zelfs verder en be weert, dat dit stelsel ia onze wet geijkt is, blijkens hetgeen bij de instelling van de Oranje-Nassau-orde, ia de memorie van toelichting is gezegd. De heer COLIJN Wees met nadruk de beschuldiging, door den heer Roodhuyzen tot de anti-revolutionaire partij gericht, als zou die partij zich' innerlijk bewust zijn, dat dr. Kuyper niet zoo onschuldig uit gaat als zijn vrienden hoopten, als vol komen onjuist van de hand. De anti-rovo- hitionaire partij heeft or geen oogenblik aan gedacht, de fouten van dr. Kuyper te bemantelen; ook de A. R. Partij er kent, dat dr. Kuyper in deze zaak ge faald heoft on te kort geschoten is aan omzichtigheid, beleid en takt. De A. R. Partij had evenzeer gaarne gezien, datdr. Kuyper, bij zijn verdediging in dc Kamer, grooter zorgvuldigheid hadde betracht, maar daartegenover staat, dat, nadat flr. Kuyper zijn inlichtingen had verstrekt, de overtuiging bij de A. R. partij vaststond, dat bij volkomen te goeder trouw! wasj do stellige overtuiging voorts, dat bij dr. Kuyper van een innerlijk verband tusschen de ontvangen gift en de verleende deco ratie geen sprake was. En die overtuiging heef! do zoo aangevallen houding der A. R. Partij bepaald. Zoolang 'ons vertrou wen in dr. Kuyper ongeschokt bleef, moest elk onderzoek, door hem niet verlangd, voor de A. R. Partij onaannemelijk blij ven. Voor ons zeide spr. is dr. Kuyper nog iets anders dan voorzitter der A. R. Kamerclub, dan partijleider, dan staatsman; hij is de geestelijke leider, van eon groot deel van ons volk, nu bijna 40 jaar lang, een man voor wien do anti revolutionairen -een bijzondere waardee ring gevoelen, welk gevoel-voorschrijft hem geen onderzoek op te diingen, dat hij niet vraagt. Daarbij is de A. R. Partij overtuigd, dat politieke nevenbedoelingen den grondslag van het enquête-voorstel uitmaken. De heer LOEFF schrijft mr. Troelstra's optreden aan wraakzucht tegen dr. Kuyper over diens optreden van 1903 toe. Spr. wil niet alles goedpraten wat door dr. Kuyper is gedaan in de lintjeszaak, maar mr. 'TroeL- slra's overdrijving beu ijst diens zucht om te vergelden. Bij de socialisten liebben zioh nu ook de vrijzinnige fracties aangesloten. Dat is te verklaren uit Kuyperhaat, uit lo gische verbolgenheid tegen den man, die de liberalen wellicht voor onafzienbaren tijd uit 1 et rogeeringskasteel beeft verjaagd. Ook spreker erkende volkomen dat dr. Kuyper heeft gefouteerd in tact en beleid, maar zijn oer acht spreker beslist ongerept- Spieker kan die overtuiging uitspreken mot meer zekerheid dan men wel zou denken. Maar evenzeer wilde spreker, die dr. Kuyper ter dege kent, toegeven, dat hij tegenstrij digheden van karakter vertoont, die werke lijk verbazingwekend zijn en die men schier niet gelooven zou in één en denzelfden per soon aan te txulïen. Tot die karaktertrekken behoort een kinderlijke naieveteit (beweging en gelach). Spreker is zoo sterk overtuigd als 't maar eenigszins kan, dat dr. Kuyper inderdaad van het bestaan der „Lclimanno- tjes" niet afwist. Dr. Kuyper is een man mot een broeden blik, die alleen en uitsluitend oog beeft op de groote lijnen maar de kleine on Hjuo puntjes voorbijziet. 13ij 't afleggen \an zijn verklaring in de Kamer heeft dr. Kuyper naar spr.'s overtuiging zich geen vol doende rekenschap gegeven van waar 't om ging. Dr. Kuyper zelf oordeelt,dat hij niet geheel vrij uitgaat. Het ongeluk in deze gcheele zaak is ech ter geweest, dat nu en dan bij zijn verdedi ging kleine onnauwkeurigheden zijn aan het licht gekomen, die, handig geëxploiteerd, do stemming tegen dr. IC, slechter maakten. Maar ook spreker oordeelde, dat aan bet eerlijk woord van dr. Kuvper, dat Rij' niets gedaan heeft dat tegen zijn geweten strijdt, geloof behoort te worden gehecht, liet stem men voor een enquête zou dus twijfel in. zich sluiten aan dat eerewoord, dat voor spreker gelijk staat met een eed. Geen der Katholie ken zal dus vóór liet voorstel stemmen. Het gebeurde heeft de achting der Katho lieke partij A-oor haar anti-revolutionaire vrien den in goenen deele verminderd. Do beer TYDEMAN acht juridisch een enquête geoorloofdvoor hem is slechts de vraag of het staatsbelang bier een enquête wettigt. Hij beantwoordt, die vraag beVes- ligend. Ilij acht volkomen blootlegging der feiten noodzakelijk. liet is zeer wel moge lijk dat de Eereraad in 't geheel geen uit spraak geeft; deze kan dus geen motief tot het verwerpen der enquête leveren. De ernst dei feiten, de ontroering, die zij bobben ge wekt, geven deze zaak een bcteekenis, die des te giooter wordt naar mate men ze beter leert kennen. Meer licht is een eisoh van pu blieke moraliteit geworden- Reeds onder het nunisterie-Kuyper zijn, van de rechterzijde nog wel, klachten opgegaan over het gebrui ken van allerlei tusschenpersonen voor be noemingen enz. Spr. protesteert er tegen dat het stemmen A-oor het enquêtevoorsteï wordt toegeselueven aau Kuvperhaat en partijbe lang. De rechterzijde A-endedigt met politiek oogmerk den \Tocgeren leider. Men probeert de zaak uit liet oog- te doen verliezen door een aanval te doen op de linkerzijde. De heer OOSTERRAAN acht hot de taak der linkerzijde de bewijzen te leveren voor wat men beweert. Hij echter acht dr. Kuy- pers woord A-oldocnde, iieeft eereraad noch enquête noodig. Spr. eikent de onjuistheden in dr. Kuyper'.-, verklaring, maar heeft do heer Troelstra zich ook niet vergist in een datum? Spreker acht de gehccle Kuyper-zaak een door de sociaal-democraten opgeblazen kwes tie. Ilij riep de socialisten toe: „richt zooveel mijlpalen nn nis ge wilt, zij zullen altijd st.mn in de schaduw van de eerc-zuil,' die Kuyper zich in 19C3 heeft opgericht. De lieer DE BEAUFORT ontkent tegen over den heer Lobman, dat Kuyperhaat do linkerzijde bezielt. Juist Kuvner heeft ge zorgd, dat de liberalen de grootste overwin ningen hebben behaald, en wel door zijn per soon. Maar spr. oordeelt, dot dr. Kuyper niet de eigenschappen bezit welke een staats man behoort te bezitten. Ilij acht hem niet bestand tegen de verleidingen, welke het booge ambt biedt. Een man van zoo groote mmeitcit gelijk hij, door de hccren De Jong en Loeff is gescliotst, behoort niet op de mi nistersp Laats. Spreker's zienswijze in de zaak heeft geen wijziging ondergaan na de verdediging dooi de rechterzijde. Morgen 11 uur Voortzetting. Rljkg-polItle-TereenfgtiEf*. De Rfjks politie-vereeniging zal Zaterdag a.s. hare 12e algemeene vergadering houden en wel te ,s-Hertogenbosch. Behalve de gewone periodieke onderwer pen, komen aan de ordeeen "Woningbond voor de Rjjksveldwacht, verbetering der be vordering, toelage voor brig.-titulair, reis- en verblijfkosten e.a. De vereenigÏDg telt 460 gewone leden, j 215 buitengewone leden en donateurs en 7 eere-leden. De nieuwe arbeiderskwarl Ieren liet Rotterdamsche raadslid, de heer F. J. C. J. V. Beers, heeft op 't vooiatel van B. en W'., strekkende tot uitgifte van ter reinen voor eenvoudiger! woningbouw be zuiden de Maashaven en bewesten Delfs- haven, een amendement ingediend, dat ten doel heeft voor te schrijven, dat de diepte dor bouwblokken 40 ii 45 nieter zal moe ten bedragen. Bij dit amendement, wordt door den voorsteller do dieplo van elk perceel op 14 M. gedacht, waardoor voor do te bou wen arbeidersbuurten een woningtype mo gelijk zal zijn, dat aan de straatzijde de z.g. goede 'kamer en aan dc achterzijde de Woonkamer met zoo mogelijk een ve randa beeft. Het Enquête-voorstel. De debatten over het enquête-voorstel Troelstra, gisteren in do Kamer gevoerd, geven de bladen der Linkerzijde aanlei ding tot scherpe opmerkingen. Zoo schrijft het „Hdbl," o, m. Hot opzet, om nu de rollen eens om te keeren en den heer Troelstra voor tie rustige burgers in den lande als den roo- den Lucifer in herinnering te brongen, tegenover den engel Michaël, dien dr. Kuy per zich had getoond dit opzet bleek wel wat héél duidelijk. Vootal ook omdat do twee fractieleiders beiden mot deze nieuwe manoeuvre voor den dag kwamen, beidon ook do absurditeit ervan ten top voeulcn door het voor to stellen alsof de beer Troelstra uit listigheid het jaar 1903 in dit debat niet zou hebben ge noemd! Dat zou hij hebben vermeden. Wij echter hadden niet verwacht, dat wij een Lobman en een Loeff ia hun rede voeringen nog eens zonden zien dalen tot oen peil, waarboven elk fatsoenlijk debater in de oene of andere dubbeltjcsvcrgade- ring uit schaamtegevoel zich zou weten te vei-heffen. Het was dus duidelijk, dat er rechts krijgsraad Was gehouden en dat dc hoe ren Lobman en Loeff voor hun fracties tot de zotto en allerminst nobele vvraak- onderstelling liun. toevlucht hadden geno men. Misschien heeft men vooral onder de anti-revolutionairen ingezien, dat dr. Kuy per er lot nu toe te slecht afkwam en heeft men den beiden bondgenooten, den chiistelijk-historicus en den katholiek, be duidt, dat er „meer Warmte" moest wor den ontwikkeld voor dr. Kuyper, Avantdat anders de anti-revolutionairen moesten ge looven aan een verkoeling bij'1 hun vrien den. De heer Loeff heeft heden, aan 't eind van, zijn betoog, nadrukkelijk ver zekerd en bij Wendde zich daarbij tot de anti-revolutionaire banken dat de Katholieken hun vrienden volstrekt niet minder genegen Waren dan vroeger en dat er geen mindere warmte was in hun coali tie-handdruk, Welke laatste jxolitieke de monstratie eigenlijk overbodig was na do voorafgegane veis, waarin de afgevaardig de van Waalwijk immers getoond had, evenals 's morgens die van Goes, dat hij oen deel van zijn parlementaire reputatie wilde vergooien om de politieke reputatie van dr. Kuyper te redden. Maar or was nog een ander resultaat van rechtsch overleg merkbaar. Er bleek niet alléén een tegenaanval te zijn be raamd, doch óók een verdediging. Het zeer kalme, bedachtzame, maar nochtans van wiste overtuiging spreken de speoclije van den heer Colijn, was van 't begin tot het eind van sympathieke dis tinctie en stond huizenhoog boven de vehemente insinuaties van een Lolxmann en boven do taaio intonaties van een Loeff. Een korte opmerking eindelijk nog. Of miüscMen meer een vraag. Do heer De Sluers meende, dat de lieer Troelstra zich had beroepen ten ongunste van dr. Kuy per. op „kranten-artikelen" van „anonymc Hebreeërs". Wij wisten niet, dat eraan „De Nederlander" en „Dc Tijd" Avant o. a. die bladen zijn door mr. Troelstra tegen dr. Kuyper geciteerd zooveel Joden Waren Arorbonden. Doch de relaties van den heer De SUiers met „De Tijd" zijn allicht nauwer dan de onze. „Het Vaderland" schrijft In het ontroerendste deel zijner rede had mr. Troelstra er op gewezen, dat uit de gansche coalitie geen stem was opgegaan om een woord van sympathie voor dr. Kuyper te spreken.Sedert Vrijdag is beraden en de rechterzijde heeft geducht gemobiliseerd. Wie van de anti-revolu tionaire groep rad ter tale was, heeft moe ten getuigen voor den van God gegeven leider; mr. Lohman heeft zijn ziekbed moeten verlaten; mr. Loeff, de bcdacht- zamo oud-Minister 'uit het Kabinet van 1901—1905^ is overgehaald zijn delicate bezwaren, te laten varen, en zij allen heb ben gepoogd het figuur der parlementaire Christelijkheid te redden door een bruten aanval op de mannen van links, door to insinueeren en te pogen met Ket uit deze lintjeszaak Opspattend slijk de motieven van dr. Kuyper's tegenstrevers te be smeuren. En verder: i Slechts één dier Christelijke sprekers Leeft de feiten aangeroerd: de heer Do Stuers. Maar hoe erbarmelijk was het, dezen man te hooren bepleiten, 'dat een Regeering goed deed om' lintjes te versjacheren en rijken lieden aan te wij zen, hoe ze secuur een decoratie zouden kunnen krijgen voor cheques, mits groot genoeg. En wij vroegen ons af, of het strikt noo dig Was, de ivellicht teederstcpraerogatic- ven der Kroon, het recht om onderschei dingen te verleenen, ahlus te prostitueeren om dr. Kuyper's staatsmanseer wat op te lappen. Het gelukte nochtans niet. Het blad eindigt zijn beschouwingen met deze woorden: Neen, de dag der rechterzijde hoeft niets uitgewischt, dan wellicht een deel van haar politiek fatsoen, en di\ Kuyper's po sitie in geen enkel opzicht gunstiger doen schijnen. De heer Tydeman, die zijn stem vóór de enquête motiveerde, kon dan ook, zich refercerende aan veel van het dooi de hoeren Troelstra en Van Doorn gezegde, de „leit-motive" dezer coalitie-symphonic vrijwel onbesproken laten: hij wees al leen op de dAvaasheid, te veronderstellen dat slechts de lust om dr. Kuyper van het politiek tooneel te verwijderen, de lin kerzijde zou bezieion. En do heer De Beaufort vulde dat nog aan door te zeg gen, dat niets den vrijzinnigen aangena mer kon zijn dan het voortdurend mee- acteeren van den oud-Minister; is liet niet vooral zijn optreden, de vervulling van zijn rol geweest, die in 1905 den vrijzin nigen de overwinning bezorgde? Uit het overzicht van de „N. R. Ct." knippen wij het volgende: liet is het noodlot van dr. Kuypei', dat slechts met behulp van onwaarheden, draaierijen, sophismen, chicanes en door zichtige handigheidjes, als do juist ge wraakte, zijn zaak wij zeggen niet eens: verdedigd .maar vergoelijkend be sproken woedt. Nadat successievelijk dr. Kuyper en zijn bondgenooten alle andere wapenen uit de Land zijn geslagen, en tot tweemaal toe de onjuistheid is aange toond van zijn verklaringen betreffende de decoratie-geschiedenis; nadat de juridische vorlegenheidsargumenten van den lieer Do Savornin Lobman om met mr. Tydeman te spreken „vernietigd" zijn gewoiden, is den stellers van het psychologisch pro- bleem-Kuyper "duidelijk gemaakt, dat iemand, belust met ziekelijke aandrift tot het debiteeren van onjuistheden en behept met een naioviteit en vluchtigheid als men zeker bij den schrijver van „Ons Pro gram" in do laatste plaats zou verwach ten dat zoo iemand misschien in een sanatorium, doch zekex- niet in ons po litieke loven, met zekere consideratie ver dient bejegend te worden. En nu, nadat dit alles is geschied, komt de rechtoi-- zijde mot polemische disputeer-trucjes, als van oudsher bekend en berucht zijn, voor den dag, en zoekt zij baar kracht ineen verdachtmaking van de motieven der voor standers van het enquête-voorstel en een verheerlijking van den politieken kracht- mensch-Kuyper, hopende aldus de aan dacht af te leiden van do vraag, die op het oogenblik aan de orde is. Droeviger kon het haast niet. Begraven op Zondag Naar sDe Stand." verneemt, zal binnen kort te Amsterdam een vergadering gehouden worden van aannemers van begrafenissen, waarin deze, ter bevordering van Zondags rust, een adres aan de Raad willen behan delen, waarin wordt aangedrongen het begra ven op Zondag te willen beperken. Zij ach ten zulks mogelijk en zouden alleen op last van den geneesheer of bij het heerschen ee ner epidemie, wanneer zulks onvermijdelijk is, het begraven op Zondag willen zien toe gestaan. Achterstand. In een dorp van de bollenstreek heeft de vroedschap de gewoonte nog al eens dikwijls en lang te vergaderen, 't Gebeurt dan wel eens, dat de notulen óf niet gereed zijn, óf het lezen er van voor tijdsbesparing wordt uitgesteld, omdat de vroedschap aan chro nische welsprekendheid lijdt. Maar ook hierin kan achterstand komen. Althans op bedoeld dorp moesten ter laatstgehouden Raadszit ting de notulen van niet minder dan zes Raadsvergaderingen worden voorgelezen en goedgekeurd. Waar de tijd daarvoor ont brak, werden er op afkorting reeds drie goedgekeurd, zoodat een volgenden keer de Raadsleden nog op de notulen van vier zit tingen zullen worden vergast. Vreemd bezoek. Velen zullen, schrijft de nOpr. Haarl, Ct.", gisteren zwermen van insecten gezien heb ben, nu hoog, dan laag vliegend, overal wa ren ze. In het Schoter kwartier vlogen ze bij honderden en op de Ged. Oude Gracht maakten de jongens er jacht op Het bleken een groot soort glazenmakers, mierenleeuwen (Myrmeleon formicarius). In de Amsterdamsche buurt had een juf frouw de wasch buiten hangen. Een zwerm van die insecten streek er op neer. 't Mensch schrok, toen ze buiten kwam en zag dat er zooveel ïzwarte plekken" 'op haar wasch- goed zaten, bij nadere beschouwing gingen alle szwarte plekken" op de vlucht. De insecten waren in zoo'n grooten ge- tala, dat ze geruimen tijd te volgen waren langs de spoorbaan HaarlemAnjsterdam ze verdwenen in Zuid-Westelijke richting. Van honger. Te Sloten (N.-H.) is een man, die door het dorp trok, door den honger neergevallen, ;n welken toestand hjj zeven uur bleef, ondanks de toepassing der deskundige voorschriften. Bijgekomen is hij onder geleide naar zijjy woonplaats (Deventer) gebracht. Politiehonden contra politie. Een bekend inwoner van Gennep, op wien onlangs door de rijks- en degemeentepolisfe vruchtelobs een jacht over de daken werd gehouden en die zich sedert dien tijd in Duitschland ophield, bevond zich Zondag weder in zijn oude woonplaats. In een café ontmoette hjj maréchaussées, die hem echter niet kenden, zoodat hjj zich kalm kon ver- wijderen. Op straat evenwel kwam hem da veldwachter tegen, die hem vastgreep, if rukte zich los en ging aan den haal in de richting der grens, de veldwachter hem achterna. IJ lings zond men hem nu twee politiehonden na, dm. den veldwachter goed vasthielden en den ander zoodoende de gelegenheid gaven de Duitsche grens te be reiken. Vaktentoonstelling voor het Smidsbedrijf, '1 Naar wij vernemen zal er van 5 tot en inet 9 Juli a, s. in de Korenbeurs" te Gro ningen eene sYaktentoonstelling voor het smidsbedrijf" worden gehouden. Ongeveer 100 exposanten zijn in de provincie Gronin gen woonachtig. Het doel dier tentoonstelling is het publiek te toonen, wat de huidige smid presteert. Het geheel zal een aardiger! blik geven op de tailoote branches waaruit het smidsbedrijf bestaat en doen zien, dat de Nederlandsche smeden niet zoo achterljjk zijn, als door velen wordt gedacht, De toe gangsprijs is zeer laag gesteldvoor arbei ders is de toegang kosteloos. IIET WESTLAND, 23 Mei. Op de veilingen van hedenavond wordende volgende prijzen besteed: Aardbeziën /0.42 a 0.80 per kilo. Asperges: witte 21 it 36 ct., blauwe 1.1 h 24 ct., per bos. Peen 5.50 /ll, rabarber ƒ4.50 A 8, raapstelen radijs 0.50 i\ 0.80 per 100 bos. Spinazie 5 h 8 ct., en postelein 12 it 23 cl., por ben; zuring 6 it 9 ct., per j. Aardappelen ƒ1.30 u 1.85 per j. Sla /0.30 a 0.70, komkommers le soort 8 it 13, 2e =oort 4 h f 7 por 100. Perziken le soort 14 h 26 ct., 2e soort G il 12 ct., per stuk. Bloemkool: le soort ƒ10 h 18, 2e soort ƒ4 il 9, per IG'O. Snijboonea ƒ14, prinsessenboonca ƒ3 it ƒ3.40 per 1000. PARIJS, 24 Mei. Spiritus per Mei fr. 55.Juni fr. 55,25, Juli-Aug. Sr. 55.50, 4 laatste maanden fr. 4 0.50. Stemming kalm. HAMBURG, 24 Mei. Petroleum. Pennsylvanisolie in loco mk. 6.10. Spiritus in loco flauw; per Mei mk. 18, Juni-Juli mk. 18, (zonder fust). BUDAPEST, 24 Mei. Tax'weStemming vast. NEW-YORK, 24 Mei. Mei Juli Sept. Dec. Tarwe: 110f 106£ 102§ - Mei Juli Sept. Dec. Mais: G8£ 08j G8 - Faillissementen. Uit de Staals-Gourant, Uitgesproken: P. Mulder IIz., graanhandelaar en com- missionnair te Muntendam. Rechte»-commis saris mr. A. R. Dorhout Mees, curator mr. L. J Huber, te Veendam. J. Kroese, koopman en winkelier inboeken en papier, te Wezep, gemeente Oldebroek. Rechter-eomrnissaris mr. A. F. C. Hupkens van der Eist, curator mr. J. A^Willinge Grn- tama. F, van den Berg, kruidenier, te Stavenisse. Rechter-commissaris mr. J. C. H. Prikken, curator mr H. Polvliet. P. Bakker, bandelende onder de firma Brau- denburgh en Bakker, glazenwasscher, te Am sterdam Rechter commissaris mr. E Jelling- haus, curator mr. J. Yerdam. Geëindigd: H, P 3. Buytendorp, aannemer te Leiden. Hoogwater te Schiedam. Mei 25vm. 4 50 nm. 5.10 265.23 5,45 27x> 5.56 6.19 Hoogte van het water op de rivieren' Berichten van 24 Mei, LOBITH, 2 u. n.m. 11-11 Gev 0.08 M KOBLENZ, 6 u. 's morg. 2.54 Gev. 0.00 M TRIER, 9 u. 0 69 Dev. 0,01 M KEULEN, 11 u. 2.52 Gev. 0.02M 'RUHRORT, 8u. 1.77 Gev. 0.13 M Zon en Maan. Zonsopg. Mei 20 3.49 vm. onderg. 8.4 nm. 27 3.48 x, b 85 31 Mei E K. 7 Juni N. M. Familieberichten. (Uit eenige couranten.) 1 Bevallen: 21 Mei. Pmissenv. Bwe- men, Z„ Bussum. WattjesDe Mol. D j Amsterdam. 22 Mei. v. Zanten Hen- drix, D., Amsterdam. 23 Mei. Telders— Vliclander Ilein, Z., den. Haag. Overleden: J. S. G-. Koning 42 j-i Wedde. 19 Mei. II. G. Berghuis van Woortman, 61 j., Arnhem. 20 Mei. Wed- C. YcrnèdeRevers, Den Haag. 21 Mei. A. L. J. Wiggors, den Ilaag. P. D- Mul- laard, 59 j., Ilellévoetsluis, H- A.. ehers, 27 j„ Utrecht. Wed. Englander— Keesje, 74 j„ Alkmaar. Wed. A. M'Uiw De Liefde, 77 j., Amsterdam. A. J-J- SwaanBouvy, 50 j-, Amsterdam. •Mei. C. v. Eek, 41 j„ Indoomik. F W. A. Gevers Deynoot, Den Haag.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6