initiatief en voor haai- persoonlijke rekening arbeidde. Dit voorspelt niet veel goeds voor de toekomstige verdediging der Zuster door do publike opnie. Tot nu geven de omstandigheden evenwel niet het iccht haar te beschuldigen wat ook der- ontvangen gelden te eigen bate te heb ben aangewend. Het arme mensch liad noch behoeften, noch kwade neigingen. Haar eenig Blieven was, het stichten van liefdewerken en hel opriohten van gebouwen om deze te herbergen. Daarin ging haar liecle tres taan op. Tn hot ergste geval kan liaar alleen kort/.ich- tigheid en groote zwakheid verweten worden tegenover personen, wier hulp ze noodig had. De haaien, die te Parijs op ieder loeren, die t dclijk over groote middelen heeft te be schikken, zullen daarenboven, wint neer liet zoover gekomen uil zijn, haar zeker ah, ver zachtende omstandigheid aangerekend wor den. Stellig heeft ze niet helft ontvan gen van de sommen, die tlmna door de ver schil Lende schuldeischors van baar gevorderd worden. Met. mevrouw Humbert ia liet inder tijd niet andere gegaan. Doch het devies van deze wasC-hirité bien ordonnéo commence par soi-mêino. Zuster Cnndide leefde niet voor zich zelf maar voor anderen. Dat is haar grootste, zoo niet eenig excuus. JUVENI8. De Brusselsche Tentoonstelling. (Particuliere correspondentie.) VI. Die arme tentoonstellingsbezoeker U herinnert zich, dat ik u van een ad vocaat heb verteld, die het tentoonstellings- beSThur "wilde dagvaarden tot terugbeta- ling van de entreegelden, omdat het be stuur zijn verplichtingen niet nakwam: een tentoonstelling te laten zien, terwijl er niets dan een tentoonstelling-in-wording was. Welnu we zijn thans 4 weken verder. De tentoonstelling „wordt" nog altijd, zo is er niet. Mijn advocaat kijkt den anderen kant uit, als hij voorbij komt. En de ton- toonstellingsbestuurders denken er niet aan, en trie's terug te betalen; integendeel, zij laten er zich' op voorstaan, dat zij al zoo veel meer bezoekers hebben gehad dan vroegere tentoonstellingen op denzolfden lijd. Zij gaan waarschijnlijk uit van de mee ning, dat een tentoonstelling alleen dfin een tentoonstelling is, wanneer zij in do eerste maanden van liaar bestaan slechts ten deelo een tentoonstelling is. En boven dien zullen zij overwegen, dat men met wat wél te zien is, zijn beenen twee dagen lang al zóó kan vermoeien (om nu maar niet van de oogen te spreken), dat. men naar nóg meer niet verlangt. Op zooveel kilometers exposeerlcngte mist men heusch de vele kilomotors Frankrijk en de enkele Spanje, België, etc. niet erg. Als deze tentoonstelling klaar is als zij klaar komt, dan is men aan de grens der afwandelingsmogelijkheid gekomen. Een volgende tentoonstelling zal men dan op een trottoir roulant moeten houwen of in alle gebouwen zal een trottoir moeten rou- lceren met behaaglijke fauteuils. Of men zal met loopkranen of vliegmachines er overheen moeten worden gewiegd. Dan zal men er aan kunnen denken, niet alleen overal langs te gaan, maar ook te kijken. Nu is men in zijn hart blij. dat lang niet alles klaar is, al pruttelt do mond, omdat men ook het to-veel niet krijgt. Daar is Spanje. O, hemel de poort van Spanje is half openl Ook dat nog?l Slachtoffer achtig laat men zich het Moorschc kasteel in, een werkelijk heel mooie en stemming- vol Moorsch binnenplein opdrijven. Er hangen hier en daar zware tapijten. Zeker voor de expositiezalen. Men waagt een kijkje. En tranen van dankbaarheid komen er in de oogen aan het a dies van die luie Iberiërs, die zelfs hun uitstalkasten niet in orde hebben. Niet minder welkom stak er in; hij nam do bankbiljetten, die bij in zijn brieventasch stak, het goud geld, dat hij in een meegebrachten zak borg; coupons en andere papieren van waarde bleven in de cassette, die hij weer in de kast zette. De galante dief boog. „Mijn doel is bereikt, mevrouw, ik dank u voor uw vriendelijke hulp." „Die u mij afgedwongen hebt,", ant woordde Margaretha scherp. Hij glimlachte fijn en hernam: „U hebt natuurlijk een slecht begrip van mijn beroep, mevrouw. In mijn jeugd was ik een dweper met romantische ideeën ver vuld, maar mijn maag bleef leeg, ik had honger. De proza van het leven haatte ik, en haat ik nog; een werkdier kon ik niet worden, omdat ik van de waarde van mijn persoon overtuigd was; ik moest te gronde gaan, ofik vond een uitweg, de innerlijke harmonie verwierf ik eerst later; dat is in het kort mijn loven." Haar belangstelling ontwaakte opnieuw en zij vroeg „Vreest u niet den arm der xvot?" „Neen, want ik draag datgene bij mij, wat mij onfeilbaar aan dgn arm der wet zal ontrukken." Bij „deze woorden haalde hij eon fijn geslepen flaconnetje voor den dag. „Vergift?" Margaretha schrikte; hij boog zwijgend en ging heen. Toen haar man thuiskwam, vond hij zijn yrouwtje1 wezenloos, met loshangende ha- njn al die verboden toegangen bij de Fran- sche afdoeling. Doch helaas, daar liggen ook de serieuze lui: Engeland, Duitsch- ■&n<l en Holland. Die gijn wanhopig klaar. Geweldige boekdoelen zijn de catalogussen. In 's hemelsnaam dan, maar met liet klein ste begonnen: Nederland. Een catalogus van m a a r 6-18 pagina's groot. Dat is nog te doen. Dus vol vertrouwen aangeklopt. Er verschijnt een Ilollandsch geniesoldaat, die strikte orders heeft, u niet in te laten. Holland is vandaag, d. i. 24 Mei gesloten. '"Wijze lentoonstellingsdireeticl Er is al to yccl klaar. En dus past men het nieuwe middel toe om de mensehen voor over vermoeidheid te bewaren: men sluit! Maar waarom? Een geacht tcnloonstellingsambtenaar ver schaft ons als volgt inlichtingen, te mooi on te duidelijk om zo niet in extenso te geven. De koning is in Londen op begrafenis geweest. Hij heeft daar Tsaar Feidinand van Bulgarije opgepikt. Hem naar de ten toonstelling meegenomen. En die komen nu o. a. Nederland" zien. Wij vragen den lezer verontschuldiging voor de drastische uitdrukking. Maar is zij niet merkwaardig, die opvatting van den koning als zakenman, bij een treurige plechtigheid, bezig om „hooge bezoekers" voor de tentoonstelling te fleuren en ze daarheen te voeren, opdat zij zouden wor den tot een reclame voor de tentoonstel ling? In de werkelijkheid zal het wel eenigs- zins anders gegaan zijn. Doch' de Belg kan zelf zaken doen on is aan een Koning zakenman gewend. Inderdaad hebben wij den Koning met Tsaar feidinand op de tentoonstelling ge zien; den koning, mot dat ietwat jongens achtige, haast zou men zeggen verlog me, dat voor een koning wel heel opmerkelijk is; Tsaar Ferdinand, den bandies ton en be kwaams ten dor Balkansouvcreinen, zoo ver velend-precies op al zijn portretten ge lijkend, dat wij hem net zoo goed zouden hebben gekend als wij hem niet op de tentoonstelling en niet in dat buitengewoon aantrekkelijke Museum-Plantijn hadden ge zien. In de Nederlandsclie afdeeling hebben wij de majesteiten intusschen niet gezien. Daar wachtte men, wachtte men, wachtte men, totdat ten slotte om een uur of vijf liet officieele bericht kwam, dat de beide boe ien niet meer zouden komen. Eén dag ver loren dus voor de tontoonstellers 1 Maar don vermoeiden beenen van vele tcn- toonstcllingbezoekers was weer wat extra moeite bespaard door de vaderlijke zorg der ten toons tel li ngbes tuu nlers. Want al is de Nederlandsche expositie ruimte klein, er is heel, heel wat te zien. Er is zelfs te veel te zion. Men hoeft do exposities to veel op elkaar gedrongen. Men heeft te degelijk, te compleet willen zijn, on 4I0 toeschouwer ziet nu daarbin nen vanwege do hoornen het bosch niet. Op dat gebied kan men hier een Voor beeld nemen aan Denemarken, dat wij al noemden, of aan Engeland. Van bullen is bet Engelschc gebouw er 'niet. Van lmitcn slaat Holland tot Engeland als alles tot niets. Maar van binnen is or in Engeland een stijl, een goed begrip van wat expo- seeron is, een goed gevoel voor kleur en voornaamheid, dat in Holland zeer zeker in even groote mate aanwezig zou zijn, maar nu latent is gebleven door het uit een tentoonslelling.soogpunt onpracti- sche idee, om alles in een monumentaal huis te willen samendringen. Het verschil valt onmiddellijk op als men zich in beide afdeelingen op 'de ver hooging plaats. De Engelsche verhooging bereikt men vanuit Frankrijk. Daar is de merkwaardige zeepbellen-fontein, een drie- büksfontoin, waar zeepbellen dc rol van water, op meer curieuse dan mooie wijze, vervullen. Er worden in dat ding 17.600 ren in een hook der sofa zitten. Onder tra nen verhaalde zij van een man op kou sen en met een breekijzer, die haar per soonlijk bedreigd had. Daardoor kwam het, dat alle nasporin gen, die men deed, vruchteloos liioven. Margaretha was cr moe tevreden. Aan do Riviera was het gedurende een bloemencorso op het water in Villefranco. Margaretha zat naast haar man in de met bloemen bekranste gondel, haar kleine handen woelden in de geurige kinderen der zuidelijke Flora. Een wondermooie, met reine, witte bloemen gevulde boot streek ylak langs de gondel van Marga retha, zij stond op, 'de hand vol "bloemen. „Mevrouw, zeer aangenaam u terug to zien... 0, mijnheer! Uw echtgenoot? Zeer verheugd," zoo klonk het uit het midden der Witte boot. Een slanke mannengestalto groette be leefd. Margaretha lachte plotseling hardop en wierp haar bloemen in het gezicht van den groetende. 1 De gondels verwijderden zich van elkaar. „Wie was dat?" vroeg baar man. „Och, een kennis van do een] of an- dero matinée, ik hen zijn naam' vergeten." Voor do tweede maal beloog Margaretha haar man in deze zaak, Want de herin nering .was haar bijgebleven aan liet ge sloten flaconnetje van den inbreker en aan den dienst, dien Kot eens aan 'zijn eigenaar bewijzen moest. t t bellen per minuut geblazen. Men houdt hot aan den gang met 8.448.000 zeepbel- len per dag en heeft daarvoor slechts Vs j pond zeep noodig, nadeinaal 1 pond zeep de cijfers zijn authentiek 25.344.000 zeepbellen oplevert. Van die fontein nu ziet men de Engel sche expositie als een indrukwekkend, mooi geheel, onder een merkwaardig mooie, s'ille, voorname, heldere belichting met een mooie vloerbckleeding en ruime, hel dere uitstalkasten, terwijl men in Holland tuurt in smalle gangetjes tusschen hooge kasten, zonder dat 11 m den indruk van een mooi geheel krijgt. 'Seist als men dan afdaalt en de zaak op dun keper gaat bekijken, begint er een andere indruk to komen on herovert men in veel gevaHcn weer bet gevoel van trots, dat hot imposante uiterlijk van het geheel u gegeven heeft. Die aangename gewaanvotdingen hebben wij al dadelijk gekregen, toen wij den hoofdingang binnen en dadelijk rechts ai in de expositieruimte kwamen van de af deeling handel van het Ministerie van Landbouw, enz. Gij verwacht, dal men u daar met geweldige statistieken zal neer drukken, dat gij direct zult wegzinken in bergen staten, stukken, regeeringsrapporten ten enz. Ileelemaal mis, men is aan „Han del" op de hoogte van zijn tijd. Le genre ennuyeux is nergens goed. Maar op een tentoonstelling is liet zeer zeker in deb'an. Daar heeft zelfs een ministerie niet bet recht, vervelend te zijn. En zoo doet dan ook een bezoek aan dit officieele gedeelte aan als een prettig geschreven, allerminst vervelend artikel uit een magazine of uit de Lecture pour Tous. Ifolaas, do scheep jes en de trekpotten trekpotten, lezer, aan hot Ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel, het is geen drukfout zijn nog niet aangekomen. Maar overigens vindt gij in het conducteuraburcau vaneen mailboot, dat het ministerie voor zijn expo sitie door de Rotteidamsche Meubelfabriek van do boeren Allan Co. (in samenwer king met de hoeren A. Knottenbelt Co.) heeft laten maken van alles wat gij in ecu deftig Ilollandsch ministerie niet zoudt zoeken en hier toch zijn moet, wil men met zijn tjjcl meegaan. Daar is een veelkleurige kegel, uitste kend nog boven een aardig model van den Utrechlscben Domtoren. Het is een plas tische voorstelling van de hoeveelheid cacao en neven-producten, die in 1909 in Neder land gemaakt zijn. Een belachelijk klein lilliputter kegeltje daarnaast laat zien wat er in 1879 geproduceerd werd. Inderdaad, prachtige gedenkteekenen voor Nederland sche energie en yoorde macht dor reclame. Het ministerie yan handel moest, modem als het is, elke Nederlandsclie stad zoo'n paar van die modellen watgroo- tor dan ter oprichting op de markt, cadeau doen. De Nederlandsche producent zou dan leeren wat energie en wat reclame vermag. Daar in den hoek meent gij beschouwin gen over de komeet van Halley te zien. Mis, weer een alleraardigste oolijkh'eid van ons ministerie. Hel is een zonsverduiste ring. De zon dat is het Nederlandsche thoeverbruikde verduistering is de vreem de thee. Zie, hoe de verduistering steeds minder wordt, hoe de Nederlanders hoe langer hoe meer hun eigen thee (uit Java ingevoerd) drinken. Maar het is ook bar, wat wij drinken. Als de theepotten gekomen zijn, zult gij er een aanschouwelijke voor stelling van hebben. Weet nu, o Hollan ders, dat gij met u allen in 1909 zooveel thee hebt gedronken, dat do theepot 49 meter hoog zou hebben moeten zijn, om alleen maar dc theeblaadjes te bevatten, welke al die 2478 millioen kopjes, die gij in 1909 verorberd hebt, van thee zouden kunnen voorzien. Juicht, afschaffers, wij ziju bijna aan de 10 miilioen pondjes thee per jaar toe! In dezen zelfden stijl gaat het, altijd even frisoh, door. Wilt gij weten, hoeveel geld wij aan onze rivieren en kanalen heb ben ten koste gelegd; het ministerie doet u een beste methode aan de band. Neemt tientjes, neemt vele tientjes. Legt die allo naast elkaar langs alle rivieren en kanalen van Nederland. Als gij dat bobt gedaan, hebt gij 302 kilometer belegd. Nu houdt gij nog 39 tientjes over, voordat gij aan do hoeveelheid tientjes toe zijt, die wij in liet water „gegooid" hebben. Naast dezo vroolijke statstiok is natuur lijk de allerernstigste niet vergeten. Er zijn interessante kaarten, interessaWe tabellen, mooie modellen van schepen, 0. a- van dat verwonderlijke record-los-vaartuig „Grangesberg" van dc firma ,Wm. Muller Co. te 's-GravenKage, en van'de reuze boot der HollandAmerika-lijn, do „.Rot terdam", een van de grootste schepen der aaide, die zoo breed is als bet grootste schip in 1500 lang was er is heel veel to zien. Maar vóór alles bewondert men er dien frisschen, jongen, vluggen en ener gieken geest, die li'et tegenwoordige hoofd van do Afdeeling Handel daaraan heeft weten te geven. Waar is in zoo'n modern milieu de sleurgang en de aanbidding voor „het papier"., die men anders in ministe ries verwacht? BINNENLAND. Personalia. Bij Kon. besluit van 10 dezer zijn be noemd tot vertegenwoordigers van de re- geering op de in de maand Juni 1910 te Parijs te houden internationale conferen tie ter bestudeering van de mogelijkheid 0111 eenvormigheid to breiigen in de in verschillende landen gevolgde methodes van analyse van voedingsmiddelen, dr. H. P. Wijsman, buitengewoon hoogleeraar te Utrecht, en dr. A'. J. Swaving, inspecteur in algemeenen dienst bij do directie van den landbouw. Bij Kon. besluit- van 21 dezer is tot afgevaardigde der Nederlandsclie regcering naar bet van 30 dezer tol 4 Juni te Ber lijn te houden 5de internationaal ornitho logisch congres, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd dr. E. D. van Oort^ conservator bij 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden. Handeldrijvende cn industrleole middenstand. Het algemeen bert uur van. den Bestiuudci's- bond van verecnigingen van den Hnnileldrij- yenden en Industrieekm Middenstand te Rot terdam,, heeft, gisteravond vergaderd. Voorloopigdaar nog geen dagelijkse!), be stuur is gekozen pi esideerde de lieer II. Koppel Jr., in zijn kwaliteit van voorzitter run de Winkel iersvoreeniging. Hij verklaar de het. noodig, thans nog te vei^aderen en niet tot den volgenden winter ite wachten, omdat de organisatie, jong als zij is, wellicht van dit uitstel nadeel zou ondervinden. liet bleek, dat 15 vereenigingen vertegen- wooidigd waren bij den aanvang der vergade ring. Tot voorzitter werd gekozen dc lieer P. J. C. Well, in weerwil van zijn verzoek om niet in aanmerking te komen. Hij weigerde de be noeming te aanvaarden, wöl nam hij die tot bestuurslid aan, inet de eveneens gekozen hoeren Maartens, Van Eldik cn Jongejans. Tot voorzitter werd vervolgens benoemd de lieer L. A. de Waal, die de benoeming aannam. Besloten werd verder in beginsel tot op- ichting van een Mjiddenstads-creilietbank, die den tijdelijk in nood verkeerenden winkelier voorthelpt. Een commissie zal de uitvoering voorbe reiden. liet denkbeeld word geopperd om zich to veiulen tot de reeds bestaande crcdietbank, die bedoelt den woeker te bestrijden. De loco-voorzitter antwoordde, dat overleg 011 aanraking niot uitgesloten behoeft te zijn, it de middenstand echter een afzonderlijke bank noodig heeft. De loco-secretaris voegde erbij, dat do mid- denstancLscredietbanken daarom ook afzoiv derlijk moeten blijven, omdat anders niet op steun van de regeering ia te rekenen. Do commissie van voorbereiding zal bestaan uit de liecren Koppel, Weimar cn Van den Berg. De heer Koppel gaf daarna het president, scliap over aan don niouwbenoomden voor zitter. Besloten werd de samenstelling van, een huishoudelijk reglement toot te bereiden en een waardeerend schrijven te richten aan de Winkeliersvereeniging wegens haar initiatief inzake de oprichting van den Bestuurd ore- bond. Isr. HerstelIIngs- en Yacantle oord. In do gisteravond, onder leiding van den A. R. Cohen, arts, gehouden jaarljjksche al- gemeene vergadering van de Ver. Isr. Her- stellings-en Vacantie-oord, te Wijk aan Zee, werd Tiet jaarverslag uitgebracht. Uit dit veislag bleek, dat 91 kinderen in het afgeloopen jaar werden verpleegd met 2885 verpleegdngen. Daarvan waren ge stuurd door de zustersver. in den Ilaag 8, Arnhem 4, Centraal Isr. Weeshuis 3, Koste loos werden opgenomen 38 kinderen met 1200 verpleegdagen. Als directrice fungeerde Zuster de Jongh, terwql evenals vorige jaren de geneeskundige dienst werd waargenomen door dr. de Waard, te Wijk aan Zee. De re sultaten waaron over het algemeen zeer guri sVgvermeerdering van het lichaamsgewicht met 2 K.G. kwam dikwijls voormeermalen van 3 KG. De exploitatie leverde een tekort van on geveer f 300 op, dat door eenige giften werd aangevuld. De heei en M. A. Keijser en M. H. Pimen- tel, arts, d-e aan de beurt van aftreding waren, werden als bestuurslid herkozen. Rechtzaken, *De Volkswil." Voor de Middel buig sche rechtbank Wer den gisteren behandeld twee zaken tegen H. A. van Dalsiim, notaris te Hulst en uitgever van het weekblad „De Volkswil". I11 de eerste plaats werd bij beklaagd f'n no. 19 van genoemd weekblad opzet telijk de oei en den goeden naam te heb ben aangeland van W. J. Schets, pastoor te St. Jansteen, door dezen in een open brief ten laste te leggen, dat hij in den biechtstoel aan de biechtelingen zcide,dat zij aan de missie niot mochten deelnemen, als zrj het abonnement op ^,De Volks wil" niet opzegden, dat hij in don-zelfden geest do missiepaters opstookte, dat, hij verlangde naar den dood van een dei- vrienden van beklaagde, de hoop koe sterde, dat deze hem in zijn testament zou bedenken, dat zijn geweten hem, alles veroorloofde en men hem daarom noemde „den blikken van Steen", daar men meent, dat zijn geweten van blik was, dat hij zijn haatdragend karakter ging vertoonen op de preekstoel en dadelijk daarop de consecratie doen, dat hij ein delijk was een onwaardig herder en een onwaardig priester, zulks mét het kenne lijk dool om' daaraan nichtbaarheid te gevon. In dezo zaak waren twee getuigen ge dagvaard de pastoor Wi J. Schets en de drukker C. J. Cuyle te Hulst. Bekl. bekende do schrijver te 'zijn. De pastoor stelde zich civiele partij vroeg aanplakking van het vonnis, waar de rechtbank dit noodig acht. Do ambtenaar van het 0. Jf. oisehte f 100 .boete subs. 25 dagen 'hechtenis De verdediger vroeg vrijspraak, subsi diair ontslag van rechtsvervolging. In de tweede plaats werd hem ten laste gelegd dat hij in 110. 22 van „De Volks- wil" een stuk beeft doen opnemen waarin opzettelijk" do eer en goede naam wordt aangerand van Clemonce Dicleman, alge- méén bekend onder den naam van Cle monce, door haar ten laste te leggen dat zij te Ossenisse van den eoncn' boor 'naar den anderen zou loopen n\a een brie sende leeuw, met de bedreiging den werk man geen werk meer te mogen geven als bij „De Volkswil" niet wil opzeggen' met het kennelijk doel om' daaraan nicht baarheid te geven. In deze zaak w*aren als getuigen ge dagvaard Cl. Dieleman, huishoudster te Ossenisse _,on C. J. Cuyle, drukker to Hulst. Beklaagde wilde den schrijver niet noemen. De ambtenaar ,van bet 0. JL vroeg f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger vroeg ontslag van rechts vervolging. Ingezonden Mededcelingen. Vrouwen behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds Last hebt van. pijn in uw mg, vcrsclmikkelijke hoofdpijn, duizelig heid en schemeringen voor de oogen., rheu- matische pijnen, hartkloppingen, en gij u af- genuit gevoelt, hoewel gij nauwelijks niet uw bezigheden begonnen zi)t„ denkt gij er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal is? Vele vrouwen zijn ertoe geneigd om derge- lijko verschijnselen toe Le schrijven aan hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een ge wichtig werk de nieren te vervullen hebben eu niet wetend hoe vaak deze belangrijke or ganen juist bij de vrouw aangedaan worden. De nieren ziju do zui vei aars van het bloed en verschijnselen als cle bovenstaande tronen aan dat zij hun werk niet behoorlijk verrich ten. Velen verwaarloozen deze rerste ver schijnselen en zonder twijfel doen zich daarna einstige ongesteldheden voor, die een totnlo verwoesting der nieren ten gevolge hebben. Verdraagt daarom de eerste verschijnselen niet met gelatenheid, doch begint, onmiddel lijk met liet genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij versterken de nie ren cn maken hen volkomen geschikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de prikkelende onzuiverhe den af, die de bovenstaande verschijnselen veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheumntiek, lendenjicht, urinestoornissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let, op dc juiste spelling van den naam) zijn te Schie dam verkrijgbaar bij dc hec-ren KappeJiiof Ilovingh. Toe? ending geschiedt franco m ontvangst van postwissel it 1.75 voor dén of f 10.voor zes doozen. Kerk en School. Evxng. Lutsieiiscüe Kekk, Evangclisch-Luthorschc Synode Art. 4 van het reglement op liet Plaatse lijk kerkbestuur, regelende de verkiesbaarheid voor den kerkerend wordt verder behandeld, lint geldt ,„de vrouwenkwestie". Zullen dc vrouwen tut leden van den kerkeraud kunnen worden gekozen? De beginsel vraag wordt uit gemaakt met 16 voor, 5 tegen, zoodat de vrouw in den korkeroad zal w01 den toege laten. Van de 5 tegenstemmers had zich een ertegen verklaard niet 0111 diet beginsel, doch 0111 de redactie van liet artikel. Ook wordt toegelaten de verkiesbaarheid van echt- genooten tot leden van den korkernad ol eenig kerkelijk college. De commissie van verslag over dc gelde lijke aangelegenheden, de rekening en de be- giooting brengt verslag uit. Met blijdschap wordt erkend de lioogore bijdragen voor he! weduwefonds. Zij stelt Voor de rekening' en de begiooting goed te keuren en liet wedu- wenpensioen te bepalen op 275, hetgeen wordt aangenomen. Ds. Grottcndieck brengt verslag uit over den arbeid der Synodale commissie. Het ver slag erkent met dank de toewijding en ld vele, belangrijke werk door de Synodme com missie verricht en stelt voor linar verrichtin gen goed te keuren, waartoe wordt besloten, Ten aanzien .van do voorstellen Artibe"1 en Tiel over de vraag, wanneer gewijzigde of nieuwe artikelen kracht van wet verkrij gen raadt de daarvoor benoemde coniwuss» nan do regeling dezer zaak op te dragen aan dc commissie voor algemeene wetsherziening, terwijl het bestaande reglement van orde der Synode reeds nu voorsclu'ijft, wanneer <k nieuwe of gewijzigde artikelen kracht van wd krijgen. Vastgesteld wordt, dat nieuwe bepa lingen een maand na liaar kennisgeving a3Fl de gemeenten kracht van wet zullen krijgen tenzij anders wordt bepaald. Qomengiï Nieuws. De Engelsche kroonjuweelen Wanneer al de wetenschappelijke gauR dieven van de geheele wéreld het M!b in hun hoofd mochten krijgen om f® proeven met' vereende krachten de kroon juWeelcir van Engeland te stelen, dan' hun pogen "blijken - absoluut vruchlelo® te zijn, zoodra, do juVeelen overgebraci'

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10