VICT ORIA W ATER. dam, is besloten als candidaat te stellen de heer Jan Valk Jr., lid van den gemeente raad, en te steunen den van R. K. zijde gestelden candidaat. Te Gorinchcm is in de plaats van den hoer T. Kloek (a.-r.) te Leerbroek, die be dankt heeft voor een candidatuur, hem door de anti-rev. kiosvoreeniging aangebo den, thans tot candidaat geproclamceid de heer Baggerman, wethouder van Vianen. In een Vergadering van de liberale en Vrijzinnig-Democratische Centrale kicsver oonïging te Gouda werd besloten, voor de diie vacatures slechts twee caudidatente stellen, en wel de hoeren. II. J. Neder- liorst Sr., te Gouda, en M. Boogaord! Rz„ te Krimpen a. d. Lek. De Vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging te 's-Gravenhage heeft besloten can didaat 'te stellen de aftredende vrijzinnige leden, mr. Limburg, prof. Krans en dr. Lely, en te steunen de candidaten, door de Vrije Liberalen to stollen voor de twee andere plaatsen. De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. te Delft heeft candidaat gesteld den heer J. \V. Albania, to 's-Gravenhage. Door do afdeeling 's-Gravenhage van don Bond van Vrije Liberalen in besloten hij de aanstaande verkiezing voor de Pro vinciale Staten candidaat te stellen de lieeien A. Deking Dura en mr. J. J. Denny, henevens de hoeren prof. J. Krans, dr. C. Lely en mr J. Limburg. Ealca outadag. In het Christelijk Maatschappelijk maand blad „Wereldvrede" komt over het ont slag van Enka oen artikel voor, waarin medegedeeld wordt, dat bij het bestuur dei school nooit eenige klacht inkwam als zou zij op haar onderyvijs een socialistische»! stempel gedrukt hebben. Het was trou wens voor haar niet moeilijk dit tever- mijden, daar zij onderwijs gaf aan leer lingen van het derde schooljaar. Voor het overige stelt het blad de vraag, waarom men haar niet heeft ontslagen, toen na de geboorte van Prinses Juliana, in „Opwaarts" twee artikolou verschenen, wol is waar niet van haar hand, maar die toch zeer duidelijk het standpunt van de Chris ten-socialisten ten opzichte van 't Koning schap deden uitkomen? Nu ontslaat men Enka op grond van oen kerkelijk vvet.saili- kel, waarmede het bestuur der school tot nu toe klaarblijkelijk geen rekening heeft gehouden, "terwijl daarenboven Enka's on derwijs hiertoe niet de minste aanleiding gaf," Uit dit alles blijkt duidelijk genoeg, dat de werkelijke redon van haar ontslag niet was, dat zij Christen-socialiste was, maar dat zij gevallen is als het offer van haar uitlatingen over do bekende dubbelhartig heden in de Kuyper-zaak. Yrouwenklesreelu De Vei een. voor Vrouwenkiesrecht heeti gisteren, ingevolge besluit van de alg. ver gadering, II en 12 December jl. te Zwolle gehouden, een adres gericht a«n H M de Koningin, met het eerbiedig verzoek nspoe- tlig een voorstel totgrondswets- en kieswets wijziging, beoogend de invoering van vrouwen kiesrecht, aan de Tweede Kamei te '.enden op Int er voortaan by du .samenstelling der wetten tot heil van ons allen, mannen en vrouwen, ook rekening gehouden moge worden met de zedelijkheidsbegrippen en de lechtsovertuiging van de vrouwelijke helft van het Nederlandsche volk." Voorts een adres aan de Tweede Kamer met het dringend verzoek, een voorstel tot gromhvets- en kieswetswyziging, ten einde te komen tot de invoering van vrouwenkies recht, voor te dragen. VLAARDINGEN, 28 Mei. Naar wij ver nemen zal ds. Van 't Hooft Zondag 2fi Juni n.s. zijne afscheidsrede houden. VLAARDINGEN, 28 Mei. Het lut in het voornemen van den mini-ter van oorlog om voortaan aan de milicien"-verlofgangers, die het beroep van haringkuiper uitoefenen, op hunne aanvrage te vergunnen voor herha- lijigsoefenen onder de wapenen te komen in April of Mei van het jaar volgende op dat waarin zij in werkelijken dienst zijn geroepen De Koninklijke Familie in de Hoofdstad. Na den sprookjesachtige!! intocht der Koninklijke Familie te Amsterdam in d< gouden koets op Donderdag, bracht de Vrijdag een, niet sprookjesachtige, doch zeer indrukwekkende en overweldigende hulde aan het Hooge Echtpaar en de Prinses. Nooit, zelfs niet bij de Kronings- of Huwelijksfeesten der Koningin zagen wij zoo talrijk en zoo enthousiast jnibliek in de straten, waar de stoet langs zou komen. Was reeds gistermorgen hij de aubade waarover wij reeds schreven de drukte in den omtrek van den Dam reus achtig, gistermiddag bij den rijtoer was een aantal personen op de been, waar van wij hot hoe-groot niet zouden willen schatten, maar honderdduizend is beslist te gering. In de Jordaan-buurt uitte zich de Oranje liefde op een pontane wijze; onder groen en oranje hallons reed de stoet tussclion daverend juichende Jordaan-Oranje-klan- ten. Deze huurt is beroemd Oranje-gezind. In de dagen van koning Willem 111 wer den in do Willemsstraat de paaiden van de Koninklijke Karos gespannen en hok ken de chauvinistische Willemsstraters dc Karos met 'den Koning erin vooil door dc smalle straat'van jubel! Die goede oude tijd is niet meer, maai de liefde tot hot Huis van Oranje is niet minder geworden. Dat zagen wij gister middag. In Willemsstraat en Zandhoek werden Koningin eu Prins tocgesprocen, toegezongen, toegejuicht. II. M. dankte vriendelijk, wij hoorden haar o. a. zeg gen: „jWij danken u zeer voor de mooie versiering en uw, grootemoeite, Wij vinden het zeer mooi". En het publiek is opgetogen in de versier de stralen. Tegen vier uur was de Dam reeds we der geheel afgezet voor de zangerslmlde. Politie, rijksveldwachter, marechaussees hielden het publiek achter de touwen tus- sclien de kolommen gespannen. Dat pu bliek, dat één klomp was, op straat, de daken, tot de hoogste, tot één zwart ge heel maakte, zelfs den ruim 50 meter Imo gen top van een telefoonpaal tot ,zit(?) plaats had gekozen. Te 5 uur ,toen do ongeveer 10.000 zan geressen en zangers, waaronder duizen den kinderen en een 8-tal muziekkorpsen opgesteld waren, front naar 't Paleis, ver scheen de Koningin, do Prinses op Haar aim, op 't balkon, mede de 'Prins, de burgemeester en een hofdame. Daar kla terde een ovatie op, waarvoor do Konin gin T Prinsesje door handgroetjes liet danken. Nu gaf de Koningin Prinses Juliana aan freule v. d. Poll. II. AL zette zich op 't balkon met Haar gezelschap. Freule v. d Poll ging voor oen der gesloten ramen zitten, het Prinsesje stond op haar schoot, neusje tegen de tinten, verwonderd het drukke gedoo buiten gade te slaan. Do menigte verlustigde zich in dit aar dige tooneeltje, was bovenal opgetogen als het Koninklijk Kind met de handjes wuifde. De heer M. H. van 't Kniijs beklom den Imogen dirigecrstoel, en weldra klon kon de tonen en woorden der nieuwe Feestcantate over den Dam. Eenvoudige woorden van tien heer Landsman, met do lieve muziek van den leider misten hun intwcrking niet: Hoezee, hoezee, tiaar is geboren Een kindje van tie Koningin! Kranig word gezongen en gespeeld. IlcL Volendnmmer muziekkorps in kostuum weerde zich flink, bleek visschers-viP tuosen in het muziekblazen te bezitten en een dirigent met Mengelberg-allures., op z'n niet te versmaden Volendamsch! En dat op den Anisterdamschen Dam. Een Engclscli journalist, die kiekjes maakte, was in zijn nopjes, zijn ideaal Dutch men"! Kranig weerden zich eveneens een groep Ilaailemscho jeugdige trommelslagers, on der leiding van oen tamboer-majoor. Dan do grenadiers en jagers, de muziekkorpsen te paard en die der infanterie. Ook het toren-capillon nam aan de uitvoering deel. En de uitvoerenden zongen hun hoog ste victorie Do Koningin dankte na afloop den heer Van 't Kniijs voor liet gehoorde. Ilierna had het défilé der uitvoeren den voor de Koninklijke Familie, die nu wederom op het balkon stond, plaats. Het Prinsesje bleef voor de ruiten mei Haar „juffrouw". Muziekkorpsen, dames en liecrcn zang- nicnschen, trokken onder liet balkon langs. De banieren brachten 't saluut. Er werd muziek gespeeld, gezongen dat 't 'n aard had. Eén vreugde-uiting. Do Koningin groette 't publiek herhaal delijk. 11. M. en de Prins bleken schik in deze hulde te hebben. liet juichen hield maar aan, tot kwait over zes de Dam verlaten was en de Iloogo Familie zich terugtrok. Op de beurs, waar ook de opstelling plaats had, werden de leden der zang- vereenigingen bedankt. Dit had op Jen Dam reeds prof. Fabius 'vanaf liet hooge gestoelte gedaan. liet was een ccnige dag in deze focsl- week. Gisteravond heerschtc op straat alweer groote pret, tot laat in den nacht. Dat belooft wat voor Maandagavond! Hedenochtend tc 8 uur ving het hulde betoon alweder aan met een muziekuitvoe ring door hot muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" op het plat van de kerkekamer der Nieuwe Kerk. Het denkbeeld dezer hulde was uitgegaan van de Amsterdam- sche Christelijke Oranjevereeniging. Het concert weid geleid door den heer A. G. Schoonderbeek en werd geopend met de melodie op Psalm Gó. Daarna werd het Oude Wilhelmus, vervolgens Gez. 3, en dan de Koninginneliedcren van "Verhey en Scholte, Marschliod van Brants Buijs, Psalm 150, „Het dankt allen nu God",en ten slotte de volksliederen ten gohoore ge bracht. De uitvoering had wederom duizenden menschen naar den Dam gevoerd, die de muziek na elk nummer dankbaar toejuich ten, en, dank zij het wel dreigende, maar toch vrij gunstige weder (ietwat frisch), zeer goed slaagde. H. M. verscheen echter niet op hetbal- con, maar reed te 8.45 met do Prinses Juliana op Haar schoot Dc Koningin was verg- 1 door den burgemeester, doojr freule v. d. Poll en juffrouw- Martings. H. M. werd door dr. Kerbert ontvangen, waarna H. SI. de Ko ningin zelf de Prinses in éen open kin derwagen gcruimen lijd rondreed door de lanen. Te 9.10 n. verliet H. M. den die rentuin, de zorg voor de kleine verder overlatende aan freule v. d. Poll en juffr. Mailings. Deze laatsten reden nu eens Prin ses Juliana den hcelen tuin rond, dioegen dan weer de Prinses op den arm langs herten, zebra's en watervogels. Te elf uur ongeveer was do Prinses aan hel Paleis terug. Naar wij vernemen bestaat bij het be stuur van de Ver. „Het Vondelpark" hot voornemen, om, als aandenken aan het eeiste bezoek en liet spelen in 't Vondel park door de Prinses, in dat gedeelte van t park, dat voor Juliana geresolveerd was, een lief tuinhuisje op te richten en dat II. M. tuin te bieden. Bij latere gelegen heden kan de Prinses daar dan verwijlen. I) ei C opL r. Te 10 uur (II. M. was roods te 9.15 uit Artis ten Paleize terug, do Prinses niet Haar Voedster achterlatende) werd liet cour van gelukwenschen en dankbe tuiging, waarbij evenals gisteren, niet ge sproken werd, voortgezet. Onder hen, die op deze audiëntie ver schenen, merkten wij op: de senaten van alle Rijks-, Gemeentelijke- en Vrije Uni versiteiten, van alle Nedeii. Studenten- korpsen, liet bureau der Kon. Academie van Wetenschappen, directeuren vail H. B. Scholen, der Amsterd. Kamer van Koop handel, do dirigenten der aubade, en dor zanghuldo den Hertog en van 't Kruijs, do voorzitster eri secr. van do Mij. tot Nut van 't Algemeen, mej. Meta Hugen- lioitz en Bruinwold Riedel, do ontdekkings reizigers mr. Lorentz en van 'Nou lm ijs, leden der verschillende feestcominissies, het bestuur van den Middenstandsbond, Maden van Bestuur der H. IJ. ,S. M. en van het Nedoriandsch Tooneel, de Am« stordamsclie Pers, "der vrije vrouwen-roei- vereonigingen, enz. Op do cour hedenmorgen ten paleize bood nog mevr. BoonClemens II. M. een oeistc exemplaar aan van een werk over de vredcsconfeienties, waarin voider de verschillende meeningen over do scheiding van Zweden en Noorwegen bijeengebracht zijn. De Ilaagscho tramconducteur Reeders, die door tijdig stoppen een aanrijding met het wagentje van den Prins in Don Haag voorkwam, verscheen ook op de cour. Te 11 uur werden zij tot "de Koningin toegelaten, die H. M. een verzoekschrift als anderszins wenschton aan te bieden. De r ij t oer. Duizenden stonden vanmiddag geschaald in de straten en langs de grachten, waar II. M. met den Prins eentocht maakte om de versieringen in oogenschouw te nemen. Overal weerklonken luide toejuichingen. Do rit duurde .van 1.45 tot 2.15. Het centrum der stad werd bezocht; o. a. wer den de Ivalverstraat, de Heerengracht, liet Frederiksplein, het Sophiaplein en Rokin gepasseerd. De politie had voor een uitstekende af zetting gezorgd. De Dam vormde w«Ier- om het middelpunt van do drukte. Op het Nassauplein zong het Christelijk kinderkoor „De Lofstem", directeur de heer Fr. Pijsman, reeds te half tien ter eere van Prinses Juliana, waarbij honderden uit liet Haarlemmerpoort-kwartier toeluis- teiden en do 200 kinderen warm toe juichten. Om 1 uur werd de eerewacht voor het Paleis weder met muziek afgelost. G uur diner van Kamorlieeren en ad judanten. STADSNIEUWS.' Door B. en W. zijn met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot brandwacht 2e klasse: S. Lecflang, P. L. Verlindon, A. Winkel man, dir. van Gerven, J. A. Soesbergen,, C. van Schijndel en J. B, Lourens. Kamer van Arbeid voor de Yoedlnps- en Genotmiddelen alhier. Gedurende do laalstverloopen 5 maanden werden door bovengenoemde Kamer drie tusschen patroons en werklieden gerezen geschillen behandeld. Eén geschil betrof de afgifte van getuig schriften aan een drietal werknemers, die hun betrekking niet op regelmatige wijze hadden verlaten; de twee andere betrof fen loongcschillen, ontstaan hij het ein digen der dienstbetrekking. liet mocht de Kamer gelukken, al deze geschillen op minnelijke wijze af te doen; in het eerste geval wei-den n.l. de getuig schriften uitgereikt, en in de laatste ont vingen de Werklieden het loon, waarop zij volgens het oordeel der Kamer aan spraak hadden. "Waar aan velen, zoowel aan patroons als aan werklieden, niet bekend is, datdc Kamer van Arbeid alle hulp en hijstand in geschillen kosteloos verleent, ach ten wij liet niet overbodig, daarop nog eens de aandacht' te vestigen. Het secretariaat van bovengenoemde Ka mer is gevestigd Groote Markt 12 hoven. Oranjevereeniging;. Naar wij vernomen, heeft de Oranje vereeniging, alhier, voor 31 Augustus a.s., ter gelegenheid van don verjaardag van II. M. Koningin ,Wilhelmina, het volgend programma vastgesteld, vvaarby, in afwij king van vorige jaren, vooral van het ocli- tendnunmier buitengewoon veel werk is ge maakt. Y.m. 8 uur Carillon op de Groote Markt en ommegang door de stad door twee of meer muziekkorpsen. Y.m. 10 tot circa 12 uur: Groote festiviteiten op het terrein van S. V. V., bestaande uit twee voetbalwed strijden, een zestal kindenvedstrijden vooi kinderen van G tot 14 jaar, oplaten yan groote luchtballons 'cn een ballonwedstrijd met kleinere ballons, waarbij zeer aardige prijzen te winnen zijn. N.m. 1 tot 21/«uur: hondenwedloop met hindernissen. N.m. 3 tot 6 uur: ringrijderij voor versierde wa gentjes en voor ruiters. N.m. G lot 7uur: concert; en ten slotte des n.m. van 8 tot 11 uur: Gondeloptocht door de havens dei- stad, waaraan zoowel verecnigingen als particulieren hun medewerking kunnen ver- leenen. Een en ander behoudens de toe stemming van het Gemeentebestuur. Dp 2 Augustus a.s. zal weder een leden- feest in den tuin der S. 0. V. plaals vin den, hetwelk in pracht door zijn versiering, verlichting en vuurwerk alle vorige leden- feesten zal overtreffen. Op de werf Gusto zijn vanmorgen vroeg door den waker aangehouden 3 personen die met een roeiboot daar aankwamen, in welke boot vischtuig en touw lag, ver moedelijk van diefstal afkomstig. De rijkspolitie is hiermede in kennis gesteld en deze heeft thans deze zaak in behandeling. Gisteravond is aan do politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 35-jarige J. J. Post, wonende in de Jacobastraat 24, clie bij liet lossen van een 'kolenboot oen stuk steenkool op het hoofd had gekregen en dientengevolge was verwond. devonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politic Notitieboekje, sleutel, portemon. met eenig geld, koralen armbandje, een stukje van een 'kinderarmbamlje, zakdoek met eenig geld, Bij de volgende personen Kinderpet, Jansson, Putterslioekschestr. 2; gouden ring met steen, flakkert, Kin- derbuurt 28; portefeuille met inhoud, Lom- me, Broersvold 142; sleutel, v. d. Ilock, Iloflaanstr. 27; pakje, w'aarin portretlijs tje, Robberegt, Laurens Costerstr. II2; por temon. met eenig geld, Looman, Buiten- havenweg 176*1idem, Poort, Tuinlaan 80; schroefsleutel, Meijer, N. Haven 39schroe vendraaier, Koogje, Ilagastr. 40; passer doos, Rorije, Willemshofje 18; reticule met 'spek, Scheffers, L. Achterweg 5. AGENDA. 28 en 29 Mei. Circus, R'dam 8 uur. Ned. Operette Ens. Het lustige Weeuwtje, 29 Mei. Rott. Dierg. 21/2 u. Concert Staf- muziek 4e Reg. Inf. 29 Groote Schouwb 8 u. Ned. Tooneel- vereen. Amst. Het zevende Gebod. 29 Circus, R'dam. 2 u. De Graaf van Luxemburg 29 d Off. Soc. Park, Rotterdam. 3 uur, Concert Stafmuziek Kon.Scherpseh. 31 Groote Schouwburg 8 uur. De Rechte lijn. 31 t Rotlerd Diergaarde, 8 uur. Kon. Scherpsch. Bart Yerhallen. Het Stedelijk Museum aanhetDoeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur Toor het publiek opengesteld. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété PflSging en Casino, Ooolaingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, -vermakelijkheden, e. d. g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat vrij di« in onze agenda kunnen opnemen. Natuurlijk Mineraalwater uit de bron te OBERLAHNSTEIN. Landbouw cn Yeeteelt. Vail do jiuy der lloll. Maat ij. van Land bouw, die zich belastte met. de beoordeeling van liet ingekomen antwoord op de prijs vraag „wijze van veredeling van landbouw gewassen zooals die te Svalof in Zweden plaats vindt" ontving liet hoofdbestuur rap port met conclusie, den prijs toe te kennen doch den schrijver (c verzoeken het laatste gedeelte van zijn werk „de wijze waarop het denkbeeld voor Nederlandsche toestanden kan vonten bruikbaar gemaakt" om te wer ken. Hieitoe weid besloten. Bij opening van liet naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer K, Tjebbes, Phil, earnl. te Amsterdam. Hem zal worden toegekend den prijs: gouden medaille dor Maatschappij en 500. Ingezonden Mededeelingen. Tast rheumatiek in den kiem aan, Het is hopeloos, blijvende genezing te ver wachten van rheunutiek en de gevaarlijke toe standen, die met onderhevigheid aan rheuma tiek gepaard gaan, wanneer niet het gestel de vereischle behandeling krijgt. Het natuurlijke FRANZ JOSEF-bitter- vvatcr tast rheumatiek in den wortel aan,, doordat het de vorming van zure spijsverte- rings-residuen voorkomt, die rheumatiek aomit of gedwongen veroorzaken. Een kuur van drie weken, kleine doses dagelijks véór liet ontbijt, in voor- en najaar, zal duur zaam baat geven. Het „Echte Frans JoseF' is verkrijg •haar bij alle Drogisten en vorkoopers van minerale wateren. Het gelukt onvoorwaardelijk; het mooiste strijkgoed verkrijgt ge gemak kelijk en zeker door het gebruik van Ame- rikaansch'e Brillantglansstijfsel van de Fir ma Fritz Sclmlz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar voortreffelijke eigenschappen wereld beroemd geworden, werd zij reeds meer- malen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904 de hoogste onderscheiding, den Grand Prix zeker wel "do b'este erkenning harer uit muntende kwaliteit. Schulz' Brillant-glans- siyfsel met het fabrieksmerk Globus is het eenige fabricaat, dat zonder eenige ver dere bijvoeging slechts in water op- gelost en uiterst zindelyk, sneeuwwit en elastisch' stijf strijkgoed geeft, zonder hei goed maar in 't geringste aan te tasten, liet is zeer gemakkelijk te behandelen, de gebruiksaanwijzing staat op elk pakket. Elk pakket bevat vier kleine pakjes. De in- houd van elk dezer pakjes moot in Liter water worden opgelost en is vol doende voor 3 overhemden, 5 paar man chetten en 6 kragen. Men verkrijgt gemak- kelijk en zeker met ieder strijkijzer hét mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelf3 voor ongeoefende handen is een mis lukking geheel uitgesloten. Het is natuur lijk, dat dit beproefde fabrikaat veel na maak vindt. Ilet is daarom in het eigen belang van de huisvrouwen, bij het koo- pen voornamelijk op het fabrieksmerk Glo bus on de roode verpakking te letten. Hot is te verkrijgen in de meeste krui deniers- en drogistenwinkols. Uit de Pers. Het Enquete-voorstel Naar aanleiding van de in de Kamer ge- allen beslissing doet de „Arnli. Ct." opmer ken, dat daarbij een gewoon eerlijk man dood eenvoudig geslagen van ergernis staat, er- girnis hieruit voortkomende, dat hij als met de handen last, hoe bang dc meerderheid was voor de mogelijkheid eener waarheid, die ont- dekt zou kunnen worden, lioe eehtor allerlei middelen wenden aangegrepen om den schijn te bewaren, alsof die vrees niet bestond en het enquête-voorstel toe te schrijven aan de meest lage beweegredenen. Dat zijn besluit het blad Pyrrus overwinningen, die grooter verlies dan winst beteekenen voor hom, die haar behaalt. Waar ernstige verdenking op iemand rast, is het zaak om zoo spoedig mogelijk alle gelegen heid te geven tot constaieeron van hot on houdbare der verdenking. De verdachte zelf moet de eerste zijn om dit te doen. Doet hij het niet, dan verzwaart hij de vendenking, die op hem rust. En is die man een partijleider en wensclit de partij het niet, dat er lielit ontstoken wordt, dan geeft zij daardoor don leider een bewijs van wantrouw er. en onder graaft zij haar eigen piastige. Zoo zal het met de KuyjuT-zaak, met dr. Kuypcr en zijn partij en ook met. zijn bondscnooten gaan. Nadat de ex-minister eeist dc zaak |en ba gntelle" heeft willen fracteoren, is uil tal van kleinere en grootere feiten gebleken, hoe ernstig zij wa~>. De geruchten weiden een storm. Er was maar één woord noodig om dien storm n- bezweren: dat zou de wenscli van dr. Kuyper geweest zijn om een volledig onderzoek in te stollen, waaruit zijn onschuld zou blijken. Ilij heeft dat woord niet gespro ken en, blijkbaar om hem te sparen, lieefi zijn partij het evenmin gedaan, noch de an dere' partijen dor coalitie. Voor do rechtbank der openbare meening is dat een schuldbe kentenis. En in de toekomst zal herhaalde- tijk blijken, dat. liet, evenmin als voor een per soon, voor een partij ongevaarlijk is, zoo hd onderzoek naar de waarheid wordt verhinderd en de kaan-, in plaats van op den kandelaar onder de korenmaat woixlt geplaatst. Jn het Kamer-overzicht van „De Neder lander" wordt verklaard De rechterzijde hoeft gemeend, dat zij hd onderzoek van den Eere raad afwachten kon en een enquête naar 'de handelingen en re veogredonen van dr. Kuyper niet toelaat haan geacht. Zij heeft daarbij ongetwijfeld zwaar doen wegen dc overtuiging, dat heel® wijze, waarop links streed, blijk gaf van de gevoelens cener zoete wraakoefening, ook id werd dit. door mr. Troelstra, den voorgang® in den strijd, ontkend. Het verschil in appre ciatie van dr. Ivnyper's daden waarop heer Van Idsinga wees en dat aan de rem- terzijde tot uiting kwam werd links ter nauwernood gevonden, het was ondergegan11 in den hartstocht van de politiek, die kans schoon waande om rnêt den man, die meer dan eenig ander dc coalitie deed worden tegelijkertijd die coalitie zelve ten dorde1; troffen. Zij zal in dezen strijd niet aflaten, de Eeieraad en zijn werk is er al vast omge disqilalifïcecrd. Op dezen grond kan, bij mannen van rechts, geen medestanders van den lieer Van de Laar, die herhaaldelijk dow mr. Troelslra tegen de coalitie*is uit? speeld, twijfel blijven bestaan, of ten slotte ten einde den tegenstanders de volle mart4 geven, aanneming van het enquête-voor*1' misschien nog niet beter ware geweest o-1 verwerping. Maar zij zullen ziek ook herin* ren het non poasuraus in deze debat ten gesproken. „De Standaard", die in een driestar k toogt, dat men niet zonder ingenomenheid t» a.-i. kringen kennis genomen heeft van warme pleidooi, waarin liet Kamerlid De Jong voor de goede trouw van dr. K-O per opgekomen is, waarmede, zegt het bn „wel het krenkende van wat, hij ia p»^iCl licre gesprekken, waarbij ook niet-gwstvff wanten tegenwoordig waren, zich volgens zf

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2