Te haastig gebakerd. voet, liaiö, hart en Maai BINWEKLAm a Rechtzaken. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk, Beroepen te Urk ds. K. Zuidersma, te Steemvijk. Sport. ,U De [ieci A °Pg hoe ciik lot zwn I14 ais hij het gebeurde overdenkt. Minister Heemskerk, steeds zoo uiterst voorzichtig, waar het geldt amendementen, steeds zoo nauwlettend wikkende en "wegende of het geen er in voorgesteld wordt binnen het kader van het wetsontwerp valt," bestrijdt het amendement-Wijnbergen-Van der Mo llen, dat iets wil, waarover geen woord in de gewisselde stukken is gezegd, zoo flauwtjes, dat het met een overnemen ge lijk staat; en dat alles en het dreigement van den heer Van Wijnbergen, dat als het amendement verworpen werd, het voor hem (en hij voert in onderwijszaken voor zijn club het woord) de vraag zou wor den o£ hij zijn stem aan het wetsontwerp zou kunnen govcn. Waarlijk, hier geldt het oude woord: „Roma loeuta, cau sa finite", alias: „Rome moet maar zeggen hoe ze hot hebben wil. De heer Van Wijnbergen kan in zijn vuistje lachen hij heeft zich een meester in hel subsidie- sleepen betoond. t V.an het oogenblik af, dat dit amende ment was aangenomen, was de naidig- heid er hoelemaal af. Een wet,bedoeld het M. U. L. O. uit het gedrang te helpen in zijn concurrentie met het M. O., was geworden een nieuwe subsidicjagerij van 'de Rechterzijde, zonder waarborgen voor behoorlijk onderwijs; de Minister had niet geleid, maar had zich laten leiden, zoo als de heeren Tydeman, Ter La a en Ketelaar overtuigend aantoonden; en al was zijn wetsontwerp daardoor van de aanneming verzekerd, het zal hem geen lauweren bieden. 1 Over de verdere amendementen kunnen .wij geredelijk zwijgen. De eindstemming zal op een later te bepalen dag plaats hebben i Er is een goede wijziging in de Bur- gerlijke Pensioenwet gebracht. Het was vroeger een warboel, daar ieder ambtenaar gepensioneerd werd op voordracht ven liet Departement, waartoe lnj behoorde. Nu zal alles bij Financiën behandeld worden, als men daar nu maar, want de langzame gang van Financiën is bekend een paar bekwame ambtenaren aanstelt om zich met het zaakje uitsluitend te occupceren. Het wetsvoorstel gaf den heer Pa tijtige legenheid, in een rake rede aan te too- nen, dat de pensioenraad (waarvan do bekwame Mr. de MeeSter voorzitter is) het aangewezen lichaam mag genoemd worden om over pensioenaanvragen te be slissen, en hij had met den beer Lucff een amendement ingediend, teneinde de Pensioenraad het recht te geven, om, zoo de Minister zich met zijn advies niet ver- eenigt, een beroep te doen op den Raad van State. Mr. Kolkman begreep, dat dit amendement juist was en deed meer dan de voorstellers verlangden, en gaf in de wet niet dat roc-h* aan den Pensioen raad, maar legde dezen bet beroep als plicht op, waarop de voorstellers hun amendement natuurlijk introkken. Over den verkoop van he t oude arse naal te Amsterdam aan den Diamanthan del aldaar heeft zich een zeer interessante discussie ontsponnen, waarbij du heer De Stuers natuurlijk ais „bescheaner van Ncerlands monumenten" 'n eerste rolv er- vulde; maar daarover een volgenden keer. liet is geen wonder, dat do maats- nu eenmaal In de verte liet ideaal van den wereldvrede gezien is, daarnaar hevig ver langt. liet is geen wonder, dat men telkens weer loost van betoogingen, conferenties, moties ten gunste van dien, vrede, dat de mensch- beid, nu de begeerte naar vasten vrede een maal is opgewekt, verlangend L die begeerte ie bevredigen. En dat alle-? is vooral geen wonder, wanneer men bedenkt dat zoovekm in den laatsten tijd zich voor do publieke zaak zijn gaan interesseeren, die tot nu toe daar voor geen belangstelling hadden en die on voldoende ontwikkeling en ervaring hebben om te Iwseft'en hoever de weg is \mi liet mooie idee tor de verwezenlijking. Rij deze laatsten is niet zeiden de neiging groot 0111 te gelooven, dat door „getuigen" alleen al een hervorming bereikt wordt. Niet zelden verlie zer!) -ij voor hun ideaal wat vlak Uior hun roei in ligt uit het oog. Zij willen vrede en 0111 hun ideaal le bereiken, trachten zij zich Zolt weerloos te maken, niet beseffend dat zij daardoor juist den oorlog in de hand werken. Wam al is het„Zoo gij den vrede wilt, be reid u voor ten oorlog", een vaak misbruikt spreekwoord, er ligt daarin toch meer waar heid dan vele vredesvrienden wel willen er kennen. Men neme maar eens aan dat deze weinig verstandige vredesvrienden hun zin kregen 2ij hebben daarop in Nederland een tienmaal grooteren kans dan b.v. in Duitschiand, om dat iiet Nederlandsche volk heel wat minder militair gezind is. Aan de kinderen wordt nu op school dus niet meer over admiraal De Ruyter of Tromp of Frcderik Hendrik gesproken dan over vechtersbazen, die veel kwaads hebben ge daan. Tiet leger bestaat uit louter dienstwei geraars. En wij getuigen maar voortdurend door, in vergaderingen en brochures, over den vrede. Nu ligt Nederland volkomen weerloos. De gi'oote mogend lieden, in de nabijheid hebben aan onzen kant rust, noch duur, want elk oogenblik -moeien zij vreezen, dat de ander Nederland zal bezetten en zich daardoor een ierkeio positie tegenover den tegenstander zal vei zekeren. Een verovering zou niet langer een daad van geweld, maar van wijze vooizicht.igheid zijn, een offensieve beweging mot defensieve strekking. Natuurlijk zou zulk een daad niet kunnen uitblijven. En wat die voor gevolgen zou kunnen hebben voor den wereldvrede, zal iedereen wel kunnen bevroeden afge zien nu nog vim on.n nationaliteitsgevoel en onzen onafhankelijkheidszin, die we in deze ledenoering opzettelijk buiten beschouwing laten. Tntusschen niet alleen van dit soc'l tenen een nyraniiie, die het hoofd de opvoeding \oor zich alleen deed op- voorstanders dreigt den vrede ge de anderen, die -- veel beschaafder en omzich tiger zijnde door een imernaiiionaai nceooni den wereldvrede willen bereiken, kunnen veel nadeel berokkenen. Daar is b.v. het Engel sche vredesge nootschap, dat de vorming van en grooten slntcnljond voorstaat, die de macht za! hebben 0111 gewapenderhand den vrede te handhaven ecu idee„ dat dezer dagen weer door Carnegie is bepleit. Het idee kan geen kwaad, als men zich maar bewust blijft, dat men van een verre toekomst spreekt, waarin de staten vrijwillig 111 ti .souvereimteitsrecliten zouden overgeven aan een „bond", die een internationaal ge rechtshof zou zijn met een leger en een vloot, róó groot en geweldig, dat zij de uitspraken Min het hof tegenover ieder kracht zonden kunnen bijzetten. Dat is een heel 111001 en een heel logisch idee. liet is niet onwaarschijnlijk of in elk geval niet onmogelijk dat het daartoe nog eens komt. Doch wanneer? En hoe? En welke reusachtige moeilijkheden zullen ei zijn te overwinnen vóór men het zoover heeft Het is wel zeker, dat men zich over hot, p heel vin dia mo, 1 lijaheden een veel te ge inig idee mankt. Doch er zijn toch ook directe lezwai'on, zelfs tegen zulke l-inneumakenjer-, wanneer zij als b.v. in easu van dat grootc EagoDclie genootschap uitgaan. Men kan er b.v. vrij zeker staat op ma ken,. dat zij in Duitschiand onrust, verwek ken. Men vertrouwt daar veelal die vredesbe weging niet en gelooft aan diplomatieke intriges, die achter zulk een beweging ste ken. Dat heelt men gedaan ten aanzien van de plannen van den Russische» czaar, gelijk zij in de ilaagsche conferenties tot uiting zijn gekomen. Men heeft achter de Engelsche vloutuitbreidiiigs beperkingsplannen geheime bedoelingen gezocht. Alen zal die ook 1111 weer achter deze Engelsche beweging zoeken. Eensdeels in dit geval, omdat men daar die zedelijke genootschappen niet kont, gelijk er 111 Engeland zooveel bestaan, die natuur lijk au sériënx genomen moeten worden en vaak uiting geven aan de gevoelens van zeer ernstige mannen en vrouwen, doch die geheel onafhankelijk van regeering of politieke par tijen bestaan als vrucht van ceu zeer ont wikkeld, openbaar leven, dat in Duitschiand op dit gebied ontbreekt. Maar de voornaamste reden, waarom men in Duit.-cliland niet aan den ernst van zulke demonstraties gelooft, is dat zoovele gezag hebbende Duitscliers zelf niet werkelijk aan iets als wereldvrede gelooven. Hot militarisme zit onzen naburen zóó in liet bloed, dat zij in bet diepst van bun ziel aan dien vrede niet k u 11 11e 11 gelooven. Er zijn er natuurlijk velen, die een andere opvatting hebben, velen ook die aan de mode mee doen. Maar de ovcTgioete meerderheid gelooft hier alleen aan liet kanon en aan de bajonet - ol'. moder ner: aan het machinegeweer. En zoolang dat zoo is, blijven de mooiste plannen voor den grooten vrede plannen. AVat dus noodzakelijk is. liet is rusfelooze, voortdurende propaganda daar, waar zij 1100- dig is, propaganda door kalm geschrift en verstandige, weloverwogen, matige daad. In Nederland zelf i-s die propaganda niet vooral noodig. Doch wel in verscheiden andere lan den, waarvan wij Duitschiand als voorbeeld hebben genoemd. En, eerst wanneer het gevoe len algemeen is geworden, dat het zonder oor log kan, in het leven der stalen -zoowel als in liet, leven der individuen, dan komen we met de grootc plannen. En dan zullen die •Mannen a's van zei r, „mn Imt u-nte U-iwüzcitlijkt zijn. Vóór dien tijd passe men op. Want. onvoor zichtige pioivagandn. verkeerd getuigen en on tijdige daden van uivoering, kunnen aan de goede zaak meer schade dan voordeel brengen. Het lijkt ons een lastige positie, die van den modernen puedagoog te midden van den strijd der mceningen. Want er zijn weinig terreinen, waarop zoo'n harden strijd gestre den wordt, als juist op het gebied derjiaeda- gogie. Vroeger was het alles zoo eenvoudig. Men leerde lezen, schrijven en rekenen. Van z.elf kwam dan Eransch, Duitscli, Algebra, Latijn en Grieksch of Natuurkunde, liet ver volg en hel brevet. En dan was men er. Wilde i-n wat minder geleerdheid, dan kuipte men de leerstof wat eerder af en klaar was Kees, hetzij men een streep zette achter de burgerschool-ontwikkeling dun wel achter die van de lagere school. Het was alles hoofdwerk. Moest liet oog, de band wat doen, het bleef bij het machi nale. De hand -ehreef over uit boekeu of liet oog las uit boeken. Doch wat het oog, wat de hand te doen luid was vusnllomverk, slaven arbeid. E11 daar komt nu ineens de revolutie. Niet zoo 'heel veel anders dan in een bekend sprookje, hebben voet, oog, hand, lichaam en hart lang geprutteld over de tyrannic van het hoofd in de pacdagogie. Zij hebben geprotes teerd zonder dat het ve.el hielp, geprotes teerd niet tegen de regeering van het hoofd, maar lieele eischen en weinig tijd overliet voor de nn- rleien. Het is waar op enkele scholen was wat gymnastiek, woed wat geteekend, doch het was en bleet' uitzondering. Ten slotte beeft het hoofd begrepen, dat iets moest worden toegegeven, daar do ande ren anders licht het hoofd Zonden vet liezen en bet hoofd /ouden onltronen. En zoo i» iets toe- gogcren, Er wordt wat meer geteekend en 75 O viat meer gesjieeld. Doch de revolutie bleek al .liet moer te koeren. Er was tiimlengekners en geluil van voeten. Voorn' de voeten Irippel- den ongeduldig en brachten velen op de beert. E11 thans is in het paleis fier paeda- gogic de revolutie 'losgebarsten. De voeten kwamen liet eerst met hun eischen. Ontwik kelt uw boenen in het voetbalspel, zoo heette en liect hel, en gij zult liet lichaam gezond maken. (Jij zult uw pusoonlijk initiatief be vorderen en snel een beslissing leoren nemen, (Jij zult l'rissclie lucht aan de longen geven en zell'-discipline loeren. Uil ontwikkelt de ndividu, doordat ieder leert datgene te doen, wat hij zelf het best kan doen en geen ander hem kan keren, en gii verhoogt ook hot so ciale gevoel door het samenspel. Gij vet hoogt zijn eerzucht en den lust om uit te munten. Door te trainen propageert gij hot opvolgen van goede hygiënische voorschriften, voorkomt gij liet opkomen van drinkgewoonten en be vordert gij weerde zelfbclieersehing. Enz. enz. Er is natuurlijk heel veel waars in wat de. voeten zeggen. Doch even natuurlijk orerdrij- ven zij 1111 en zullen z.ij op den duur wel een loontje lager leoren zingen, wanneer het lichaam er de voeten aan zal komen herin neren, dat het or ook nog is en dat een meuseli nu niet uitsluitend been en voet is. Na .de voeten en het lichaam zijn het de oageu en de handen, goede vrienden veelal, die eveneens een giooter aandeel van de pne- dagogische taait komen vragen. Een groot deel van de meuselien, z.00 spreken z.ij, leeft van het werk zijner handen. Waarom wordt op do school aan die'handen dat werken niet heter geleerd, waarom wordt het oog niet he ter geoefend, opdat liet de hand zal kunnen luiden? En al zijn er velen, die niet vooral, met de hand zullen moeten werken, ook voor hun ontwikkeling is het toch noodig dat z.ij liet gebruik vim oogen en handen leeren ken nen en dat. hun karakter den invloed onderga van het uiuilceren van dit gebruiken. Want wij zeggen u het is ook noodig, dat oog en hand ontwikkeld wordt, van. wie ten slotte vooral hersenarheider zal zijn en van wie den lmndarbeid der anderen za! hebben te besturen. Inlusschen ook hot oog en het hart gaan natuurlijk overdrijven. Zij willen ons allen knippen, vlechten, draaien, zagen, tee ltenen, modelleeren, timmeren, smeden, ver ven, enz. enz., leeren en vergeten, dat wij voor dit alles tijd te kort zouden komen. Hot werk veredelt het lichaam, verbetert het oog, geeft den jongen meer belangstelling voor zijn werk, leidt tot zorgvuldigheid, nauwkeurig heid, vlijt, volharding en go/onder vreugde over liet tastbaar verkregen resultaat al dus mleneofvn oog en hart niet ongelijk aan de voeten al moet hier erkend worden, dat /ij, wnt hel tastbiiïH resultaat betreft, ster ker staan dan de voeten, die niets bereikten dan zoo'n plaats in zoo'n competitie. lutuosehen we z.ijn nog niet klaar. Oop dl hand verwachten van de vergtooting van hun aandeel in de opvoeding een lictor be grip vnii de esthetica. Moet liet kind zelf' voor- weipeu vervaardigen, dan zal hol oog krijgen voor vorm en kleuir, echt materiaal bewon deren, namaak leeien verafschuwen. En in de lesten in handarbeid zal er een liaite- lijkor verhouding ontslaan tot don onderwijz.er, terwijl de jeugd handarbeid op zijn vyaurde zal leeren schatten. Zoodoende zal er een einde komen aan de overschatting van gees- tcsaiheid-nllecn,, die ecu toeken des tijds moet z.ijn. E11 vóór alles: zulke arbeid maakt handig, handig in den besten zin van het woord. En handige mensehen van dit soort heeft de maatschappij noodig. Zoo spreken oog en hand. En al overdrij ven ook z.ij, al zijn er bergen bezwaren, wij zouden toch (ie aandacht, willen vestigen op hun aanspraken. En al kan men die niet dadelijk in elke richting laten gelden, vooral de gelukkigen, die een goede opvoeding kun nen betalen, mogen dit alles toch wel steeds weer overwegen. En steeds weer zouden wij onder hun aandacht de eenvoudige zomerbui- temcrblijven voor kinderoti wilde brengen, die opzettelijk zoo mogen zijn ingericht, dat de kinderen al spelend komen tot het gaan leeren van een ambacht, althans tot liet krij- gen van eenige bekwaamheid in het huntcc- ron van eenvoudige instrumenten. Moeten wij nu er nog aan herinneren, welke eischen het hart hooft en hoe hel Lichaam, zich scheidend van de voeten, niet zelfstandige eischen komt. Het zal onnoodig zijn. Iedereen weet, dat. er opstand is in de paedngogischo gewesten. En niemand weet nog op welke voorwaarden do vrede geteekend zal worden. Het. hoofd daarover zijn wij het eens moet hoofd' blij ven, Maar hoe de constitutie er zal uitzien, welke ieder het zijne zal geven, weten wij nog*nïot, weten wij zeer zeker niet, omdat, wij als belangstellend leek niet tot in de fin- nesse vnn al deze kwesties zijn doorgedron- ge». Hopen wij, dat zulk een overeenstemming spoedig moge gevonden worden en laten de gelukkigen, die in staat, zijn hun kinderen de best dankbare opvoeding te geven, reeds nu rekening houden met de in veel opzichten niof onbillijke eischen van wie in de paeda- gogie tot nu toe gent taillable et eorvéable A merci waren. Hof van Arbitrage. De eerstkomende zitting van het scheids gerecht ter behandeling van het aan arbitrage onderworpen geschil tussehen Engeland en de Vereenigde Staten omtrent de Noord-Ait- lantische kustvisseherijen, zal gehouden wor den op Maandag O Juni as. des voormiddags 10 uur in de bovenste zaal van de Grafe lijke zalen. Sir Robert Finlay zal het eerst aan liet woord zijn, namens Engeland. SI aten verkiezing. De R.-K. kiesvereniging Hecht en Plicht te Delft heeft besloten, het aftredende lid mt. L. W. C. van den Berg (C.-H.) te steunen, maar bet ook' aftredende lid mr. 11. A. van de Velde (A.-R.) steun ,le ont houden. Aan de A.-R. kiesvereeniging is bericht, dat, indien van A.-R. zijde voor mr. JI. A. van de Velde een andere candidaat .wordt gesteld, deze zal worden overgenomen. Het ging in de vergadering warm toe, en dit besluit moet worden toegeschreven aan besprekingen, die aan de burgemees ters-benoeming zijn« voorafgegaan. De Vrijz.-Dcin. kiesvereeniging te Leiden heeft gisteravond candidaat gesteld de hee ren mr, A. v. *d. Eist, V.-R., lid van den gemeenteraad van Leiden, en II. Paul, U.-L., (aftr.), civiel-ingenieur te 's-Gravenhagc, De Sliedrechtsclie kiesvereeniging te Slie- drecht heeft gisteravond candidaat gesteld de heeren II. J. Versteeg, oud-lid van God. Staten, en mr. D. Stigter, te Leiden. Voor Rotterdam IV is candidaat gesteld de heer mr. J. G. L. Nolst (Trenité, lid van dpn gemeenteraad aldaar. aangedrongen wordt op maatregelen lot hot verkrijgen van meer wijken waarin geen vergunningen worden verleend en op ver- mindering van Eet aantal drinkgelegenheden op den openbaren weg, en verder het pu.nl- onderzoek naar het drankgebruik onder spoor- en tramwegpersoneel en de houding die de directies aamnomon tegenover he. ambten, die misbruik maken van bedwel- mende dranken, ook wanneer zij ontsla, gen zijn maar, 'door geheelonthouding, hun leven trachten te beteren. Met het oog op de reeds bij de, N. C, A. aanhangig gemaakte onderwerpen „Een ver- bodswet voor Indië" en „Alcoholverbod in de cantine" worden commissies be noemd. Van de financiën'van het congres werd rekening en verantwoording gedaan. De bond heeft voorts besloten op zich te nemen de regeling van een wijdingssa menkomst, te houden vóór de opening van het Internationaal Congres tegen hel alco holisme in 1911 te 's-Gravenhage, in. een der Prot. kerkgebouwen in den omtrek van het gebouw, waar het congres plaats heeft, en de leiding van een samenkomst van Prot. Christelijke Drankbestrijders uit alle landen der wereld. De uren voor deze samenkomsten zullen zoo gekozen worden dat ze geen afbreuk doen aan de congies- werkzaamheden. Eindelijk werd besloten te trachten meer invloed te oefenen op de christelijke pers in het belang van de drankbestrijding. 0. Eng- De li 1 tien Xc ote ie« Octroolwet-Bakkerswet. Naar wij vernemen, zal de behandeling der Oetrooiwet nog in deze zitting der Kamer plaats hebben. Daarentegen za! de Bakkerswet niet meer in behandeling koinen. („Ned.") Sa ttenarr.nlng. De Ilaagsche kroniekschrijver van de „Nieuwe Groninger Ct." had medegedeeld, „dat de lieer Talma een voor-ontwerp gereed had voor de invoering vatueen algemeenen 10 uuis-arbeidsdag en het plan in den minus- terniud heeft gebracht, maar dat daar, bij meerderheid van stemmen (en zelfs overgroote meerderheid) L besloten aan de indiening win een zoodanig voorstel van wet geen goed keuring te hechten." Ook aan „Het Volk" waren geruchten van nagenoeg gelijken aard ter oore gekomen. Zij weken nlleen in zooverre van liet bericht van het Groningsche blad af, dat een bepaald wetsontwerp nog niet door den heer Talma gereed zou. zijn gemaakt, maar ï'eeds het plan daartoe verworpen zou zijn, terwijl ook, voor zoover de inlichtingen van het soc.-dem. orgaan strekken, de bedoeling niet een vol strekt algomeene tiemu'enwet zou zijn geweest. Parlementaire ontstemming. De Ilaagsche correspondent van de „Tel." schrijft Bij de sociaal-democratische fractie dei- Tweede Kamer heerscht ernstige out stem ming over het feit, dat im in de commissie van voorbereiding inzake het wetsontwerp tot regeling van het. armbestuur èu in die inzake liet wetsontwerp op de nuamlc ,ua vennoot schappen door den voorzitter der Kamer geen sociaal-democraat is benoemd. De lieer Duys wilde in de vergadering van gisteren daar over reeds 't woord vragen,, maar zijn partjj- gc-nooten schenen het. beter te vinden, dat hij lu-t niet deed. Later schiint de heer Ttreol- «i ra zich bij tten vooizitter over liet passec- ren zijner fractie te hebben beklaagd. Men morke hierbij editor op, dat ook de fractie der vrij-liberalen, in geen der commissies is vertegenwoordigd. Iedere commissie bestaat nil 5 leden, en de voorzitter heeft deze blijk baar over de verschillende groepen verdeeld, doch. daar er. 7 politieke partijen zijn. de kleinste irioopen telkens gepasseerd. En dit waren dus de soeiaal-deniocraten en de vrij liberalen. Gemeentebegrootlugren ea -rekeningen. God. Stoten van Zuid-TIolhmd hebben ter kennis vnn de gemeentebesturen in deze pro vincie gebracht een Koninklijk besluit waar bij worden goedgekeurd de door Gedeju nader ^vastgestelde voorschriften betreffende de in richting der begroetingen en der rekeningen van inkomsten en uitgaven van de gemeeiv ten in dit gewest. Va 11 het gewijzigde formulier der begroo ting behoort te worden gebruik gemaakt bij de samenstelling van de begrooting voor 1911. Behoudens het opmaken der rekeningen over 1909 en 1010 naar de thans nog be staande voorschriften en formulieren, zijn al de tot dusverre gegeven voorschriften omtrent het inrichten der bogrootingen en rekeningen van de gemeenten vervallen. Kath. Sociale "Week. De vijfde katholieke sociale week zal dit jaar worden gehouden te Nijmegen en 14 Augustus aanvangen. Voornamelijk, do piactisch'e katholieke sociale actie zal wor den behandeld. Centrale Raad van Beroep In de gisteren te Utrecht gehouden open- havo zitting van den Ccntraleu Raad van be roep is uitspraak gedaan in het liooger be roep van A,. S-, te Schiedam, togen de uit spraak van den Raad van Beroep te Doe dïechl, houdende bevestiging van do Rijks verzekeringsbank, waarbij met herziening eencr vroegere rente van 21 vim het dag loon, aan ei se her met ingang van 2-1 Augus tus 1909 is toegekend een rente van 1?| Min het dagloon, ter zake van een ongeval, waardoor hij het rechteroog verloor. De Cen trale Raad bevestigde de uitspraak, hoewel op andere gronden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heer Ilugowaard ds. P. Proost, te Nijehorne (Fr.). Aangenomen het beroep te Bonie (toez.) ds. A. Goedhart, te Sellingen(Gr.). Bedankt voor het beroep le Slie- drecht ds. J. J. W. Schuil, te Kampen. Hooqer Onderwijs Te Utrecht is bevorderd tot arts de heer W. Katten'winkel. Universiteit te Utrecht: Doet. ex. Ned. lett.Mej. M. W. Immink. Bevordcid tot doctor in de rechtswe tenschap op stellingen de heer B. R. Wes- seling, geboren te Wijk bij Duurstede. Te Leiden ''zijn bevorderd lot arts de heeren II. van Zanten en J. Ebbenhorst Tengbetgen. Universiteit te Leiden. Bevorderd tol doctor in dc rechtswetenschap op proef schrift: „Rechtspersoonlijkheid van Ycr- cenigingen mejuffrouw! L. C. Polano, ge boren to Amsterdam, Mej. Polano verkreeg den hoogstcn graad etiin laudc. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer II. F. Lumentut, gob. te Mcnado. Middelba mi Onderwijs, Het bestuur der Vereeniging van direc teuren van Iloogere Burgerscholen met 5 j. cursus heeft naar aanleiding van een. be sluit der algemeene vergadering den ra den der betrokken gemeenten verzocht een regeling tot stand to brengen, waarbij aan de leeraren der gemeentelijke hoogere bur- gfrefill!."1?? hij het eindt* vnn den. cursus» waarin zij hui! G5o levensjaar hebben vol bracht, ontslag uit den dienst wordt ver leend, met dit voorbehoud, dat de gemeen teraad, telkens voor ten hoogste een jaar, kan besluiten, don ambtenaar in dienst te laten, doch niet langer dan tot hei .einde van den cursus, waarin hij zijn 70e le vensjaar heeft volbracht. Enkratela. De bond van Prot. Chr. Drankbestrijders- vereenigingen, van dezen naam. h'eeft een vergadering gehouden te Utrecht. Hij besloot o. a, bij de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme aanhangig te maken een punt van boh'an,deling, yyaarin Athletische ivedstrijden. De Rotterdamsche Atlilctiek Vereeniging Pro Patria zal 17 Juli .haar vijftienjarig bestaan vieren met het houden van na tionale en internationale wedstrijden, "P het Exercitieterrein aldaar. Het programma is als volgt samenge steld 1. 100 yards (91 M.) hardloopen. Kam pioenschap van Nederland. Kampioensprijs en 3 prijzen. 2. 1000 meter hardloopen, uitsluitend voor nieuwelingen, welke nog nimmer een prijs gewonnen hebben. 3 prijzen. 3. 1 Eng. mijl (160C M.) hardloopen. 3 prijzen,, 4. 5 Eng. mijl (8045 M.) snelwandelen. Internationaal. 5 prijzen. 5. Hoogverspringen, 3 prijzen. Te begin nen met één meter afstand en één meter hoog, vervolgens 5 c.M. hooger en lOc.M. verder. 6. Touwtrekken, licht gewicht, ploegen van 4 man. Maximum 300 K.G. 3 prijzen. 7. Estafetteloop, 400 M. Ploegen van 4 man. 3 prijzen. fe 1 san iiih twee le ii iroo Mau wer; nieti snel it| cers Dor loc c voel D CTO ,1 tras Mee Mijn ren oogt tras slaa held hec pen om de een gin ik 1 liovi luni alle besl "lijk had gezi liet, zat Clu Fra dia n roe de slei nar vol eer wej in n ren do mij moi zon a hes en del le afs) de de ere «li< 1 ver ave de een gen ton tra, aai toe rei de eer inr ran het ito ter hel eet

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6