ïn 16, Ot /kS-0 gg" laargang. Donderdag 30 Juni 1910 3. ten, LENTELIEFDE. i334i ink, f Schie- *0, d«J en ronds 8 Gebou», Havota - - 9m post fl. l.oö. Prijs per week: Voor Schiedam en V]aardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam on Vlaardingen fl. 1.25 franco derljjt e Schie sectie1 erhuuni crceei 1 A no, 'd voor ooppen. n Pins-; op ver- 'en door •antore, klingen 3on- shuld- en 5 der an af ot den tr zijn; de ï)jj sten. Adrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). een Plrijs der Ad ve rten ti ën: Vau 1—6 regels fi. 0.92; icdei» <S&g©l 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooto Iettors naar de plaats "die zjf innemen. Advertentiën bü abonnement op voordoelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij» van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No- 103. Reis- Alboim ementen. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver- van porto's aan haar ahonné's voor korten of langen tijd op reis gaan, Courant aan hun tijdelijk adres te zen- jen. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Kennisgeving. 152, :ave De Bukoehiiester yan Schiedam, Brengt bij deze ter kennis wan de inge zetenen Dat het kohier van de Personoele Belas ting No. 9 dezer gemeente, over het dienst jaar 1910, door den heer directeur der direc te belastingen te Rotterdam op den 28sten Juni 1910 executoir verklaard, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen alhier ter invordering is overgemaakt. .Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied', waar het behoort den 29 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. M 5. reek. t. Aan de Openbare School C. te Schiedam (Hoofd de heer A. BAAN), wordt gevraagd een Onderwijzeres met akte nuttige handwerken en vrije en ordeoefeningen De aanvangsjaarwedde van f 550.wordt verhoogd voor de akte nuttige handwerken enviije en ordeoefeningen elk met f25.— voor de akte handteekenen met f50. voor de hoofdakte met f 200,en voor 2, 4, 6, 8, 10, 13 en 16 jarigen dienst b(j het lager onderwijs met f 50.voor ieder tqdvak en voor het bezit der hoofdakte boven dien na 19- en 22-jarigen dienst bjj het lager onderwijs mede met f 50.voor ieder üjdvak, Soüicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór m Juli a.s, BUITENLAND. Schiedam, 30 Juni 1910.. INGELAND. la Engeland hoeft men zich bezorgd gemaakt, over een uit Amerika ontvan gen bericht, dat de zeelieden der Britsche en Ierscho handelsvloot zich zouden voor bereiden om! in do eerstkomende maanden te staken en dat in alle wereldhavens fian w Roman uit het Duitsch naar MARIE TIERS. ^aar mama beet zich op de lippen, zweeg eu deed of zij niets hoorde van het gesprek, jj trapte Eveli op den voet, wat zooveel J. zeggen als: „Kind wees toch verstan- 'g - laat ze nu maar eens een beetje be zorgd voor je zijn, dat is werkelijk niet zoo Mud, In het algemeen zijn ze veel te wei- "ig bezorgd over ons, vrouwen, tl fpVrouw Mngausscn vond heelemaal niet St er zoo slecht uitzag, maar zij had V plmzier in dat die mannen niet hun dok- «nuujsheid zich ongerust maakten. ar kleinkind vond ze allerliefst, maar 241 bad liever gehad dat het een meisje was geweest, met die jongens was het immers a 'ju wcor hetzelfdeontwikkeling, studcc- ren, beroep. Haar meisjes, dat was iets geheel anders, ieujes hadden in dezen tijd zooveel te doen, zooveel te strijden. Hoe vaak had zij dat "jt in liet maandblad voor vrouwenrechten gelezen en hoe had zij gehoopt zelf nog eens zoo iets te beleven. H<xi mooi luid dat niet j unnen wordeneen kleindochter van haar, "er m Borlijn groot gebracht,' meestrijdend m w vrouwenbeweging ja, een hoofdper- Unions" (bonden) zouden Worden ge vormd, om de niet-union-zeelieden van de schepen uit te sluiten. De „Westminster Gazette heeft naar aanleiding van dit bericht het bestuur der ^National Sailors' and Firemen's Union" geïnterviewd. Het blad kreeg ten antwoord, dat hot bericht van een voorgenomen algemeen© staking weliswaar overdreven was, maar dat een internationale beweging was georganiseerd, welke zeer zeker ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De reeders staan niet onvoorbereid, te genover deze beweging. £ij sloten zich het vorige jaar October aaneen tot een internationale vereeniging, waaraan Duitsehland, Engeland, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Nederland, Belgie, Frank rijk en Amerika deelnamen. Het doel van den zeeliedenhond is zich van de vereenigde reeders onafhankelijker te maken dan tot nog toe het geval was. Den lOen Juli zal aan de reeders het verlangen worden te kennen, gegeven om aan de vorming van een nationaal comité deel te nemen, dat uit vertegen woordigers van zeelieden en reeders zal bestaan, om' de verkeerde toestanden, waar over de zeelieden zich! tegenwoordig be klagen, te verhelpen. Aan do Britsche reeders zijn de volgende eischen gesteld: Een gelijke loonschaal voor alle havens en vaste minimumloonen; het recht der zeelieden om een vertegenwoordiger aan wezig te hebben, wanneer de artikelen der overeenkomst worden geteekend; het recht, twee derde van het loon aan het einde van elke maand te reclameeren, wan neer de reis lang duurt, om de mcnschen in staat te stellen hun kleeren, enz. op do goedkoopste markt te koopen; de afschaf fing van het systeem om do kleeding der zeelieden met stempels te voorzien, als een teeken, dat ze door den doktor on derzocht zijn. Aan de reeders zal van 16 tot 30 Juli tijd worden gegeven om over do eischen der zeelieden te beraadslagen en tegen den 23sten Augustus zal te Kopenhagen een conferentie worden gehouden, waar do afgevaardigden der zeelieden uit Euro pa, Amerika en Australië bijoen zullen ko men, om over het antwoord der reeders te beraadslagen, en zoo noodig overeen te komen, welke slappen gedaan moeten worden om hun eischen door te zetten. Het zeeliodenverbond verklaarde, dat voorbe reidselen waren getroffen om in Groot-Bnt- tannië ongeveer 50.000 personen van wo ning, eten en drinken te kunnen voorzien. Voor do gehuwde zeelui met eigen woning zal eveneens worden gezorgd. Openlijk wordt toegegeven, dat het succes der be weging van het partijkiezen der zeelieden zelve zal afhangen. Mr. E. Cathery, de algemeene secretaris der Union, weigerde op bijzonderheden in te gaan: „Ik kan uslechts zeggen," ver klaarde hij aan zijn interviewer, „dat we 't met sterke bondon in de geheole wereld eens zijn, en dat onze toekomstige maat regelen zullen afhangen van do Kopen- haagscho conferentie. Het is mogelijk!, dat soon daarin wordend Hoe trotsch zou zij daarop geweest zijn Maar jawel, daar was het warempel weer een jongen „Frühling eind das alle deine Bliimelein?" Aan het bedje van haar kind Leerde Eveli weer zingen. Zij dacht nog vaak nan den jongen doode daar ginds in Tópensce, die daar sluimerde dicht bij de zee. Vaak had zij willen zingen, maar het was haar onmogelijk geworden door de gedachte aan Paul Schul- zen. Zouden haar liederen hem niet storen, in zijn rust? en moest hij niet slapen, steeds rustig slapen Maar nu dacht Eveli an ders. Neen, neen, haar zang stoorde hem niet meer in zijn slaap, hij kwam er eerder nog veel dieper door in de rust, hij met zijn ongeduldig karakter, hij die niet leven kon zonder bevrediging van zijn verlangen. En dan zat zij bij het bedje van Hansje, haar Hansje, en zong hem slaapliedjes voor. En zij dacht er over dat het leed ook haar Hansje niet gespaard zou blijven, weemoe dige gedachte. O, als de goede wenschen van elk moeder hart vervuld werden Toen het kind zoo groot was dat het nl staan kon, had Eveli nltijd nog verdriet over de wijze waarop zij gedwongen was mot haar man te leven. Nog altijd was hij in haar nabijheid thuis verstrooid of ging zoo besloten wordt volgens oen afzonderlijk nationaal plan op te treden, om onze eischen door te zetten, ingeval echter de conferentie het eens Wordt voor een in ternationaal program, en de vijandige hou ding der vereenigde reeders blijft Voortbe staan, dan zou een algemeene staking het gevolg kunnen zijn." GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Minister-president Asquifh heeft gisteren bij het Lagerhuis een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de door den ko ning hij de kroning af te leggen verklaring, welke, gelijk men weet, eenig© voor ka tholieken stuitende zinsneden bevat. Het ontwerp bepaalt, dat de vorst de verklaring zal uitspreken, dat hij eentrouwj lid is van de protestantseh-hervormde kerk en dat hij belooft, voor zoover in zijn macht staat, in overeenstemming met de wet, de opvolging van protestanten te ver zekeren. i Asquith' verklaarde, dat de regeering van meening is, dat het Wetsontwerp iederen waarborg geeft, dien menschelrjke wijsheid zou kunnen verlangen. De unionisten en Ieren verklaarden hun instemming met de verklaringen van 'den minister. De eerste lezing van het Wetsontwerp omtrent de verklaring Werd aangenomen met 383 stemmen tegen 42. het verdiepen van het Seinebed tusschen Suresnes en Bougival, het verhoogen van een groot aantal kademuren in Parijs en nog andere belangrijke verbeteringen, die te zamen 222 millioen francs zouden eischen en die 7 jaren arbeid zouden, vor deren. i De Kamer heeft gisteren naar aanleiding van de interpellaties over de algemeene politiek met 403 tegen 110 stemmen de motie-Hesse aangenomen, verklarende „De Kamer, getrouw* blijvend aan do traditiqneelo staatkunde van de republi- keinsche partij, do verklaringen der re geering goedkeurend en vertrouwend, dat zij het hervormingswerk der drie vooraf gaande legislatieve periodes zal voortzetten in den zin van een practisehe politiek van scheiding van kerk en' staat, dat zij de wet op de inkomsten-belasting spoedig zal doen aannemen en met een meerder heid, uitsluitend bestaande uit republikei nen, vastbesloten om de hervormingen en het werk van domocratischen en socialen vooruitgang tot stand te brengen en iedere toevoeging verwerpend, gaat over enz." F r a n k r ij k. De naar aanleiding der laatste over stroomingen te Parijs benoemde commissie heeft haar taak geëindigd en zal dezer dagen het verslag harer bevindingen aan de regeering mededeelen. Als beslist noodige voorzorgsmaatregelen noemt het rapport het geheele verbou wen van een aantal bruggen over de Seine, in verband met het verbroeden van den kleinen zijarm der Seine bij' de Munt, Duitsehland. In het Pruisische ministerie heeft in de laatste dagen een belangrijke persoonsverwis seling plaats gehad. De ontslagneming der ministers van koloniën, binnenlandsche zaken en landbouw, resp, de h.h. Dc, nburg, Von Moltke en Von Arnim do vorige week, kwam al even onverwacht als thans het ontslag der ministers Von Schon (van buitenlandsche zaken) en Von Reinhaben (van financiën). Over de verschillende redenen van deze ont slagnemingen verkeert men nog in het on zekere, doch over 't algemeen lijkt het, dat de Pruisische eerste minister Von Bethmann- Hollweg zich met vakministers wil omringen om zijn denkbeelden over de partijen heen te regoeren, uit te voeren. Wat de ontslagnemingen van gisteren be treft, wordt gemeld, dat m de plaat3 van den minister van financiën, v. Reinbaben, is benoemd de opperburgemeester van Maagden burg, Lentake, en de heer v. Schon in bui tenlandsche zaken tot opvolger heeft gekregen de heer Von Kiderlen-Wachter, torwij! von Schön zelf benoemd is tot gezant te Parijs in de plaats van, prins Radolin, wien even eens op zijn verzoek ontslag is verleend. De ontslagaanvrage van Von Schön komt minder onverwacht, na al de aanvallen, waaraan hij heeft blootgestaan, terwijl bovendien bekend vvas, dat hij naar den gezantschapspocsit te Parijs verlangde. Onverwachter kwam het ontslag van von Reinbaben, 'u starste conservatief van het kabinet. U' feit, dat hij plaats maakt voor een com. stief liberaal, trekt men de conclusie, dat von Bethmann er nog niet aan denkt zijn post te verlaten. Von Reinbaben was bij hem en von Biilow slecht gezien om zijn verregaande eerzucht. De conservatieven echter betreuren het af treden van den gunsteling der agrariërs. On langs nog hebben ze hem plaatsvervangend premier m Pruisen villen maken. Deze stijg beugel wou von Bethmann hem niet geven. Von Rheinbaben heeft in de laatste jaren om te kunnen aanblijven ernstige achteruitzet tingen geslikt en een paar maal zijn eigen overtuiging verloochenddaarom valt aan een vrijwillig aftreden niet te gelooven en gezond heidsredenen bestaan er niet. De groothertog van Baden heeft dreigbrie ven ontvangen, waarin hem wordt mede gedeeld, dat zijn kasteel binnenkort door bom men vernield zal worden. Het slot wordt thans door een afdecling po- liiie-agenten bewaakt, terwijl scherpe controle wordt toegepast op de pe-rsonen die het slot binnengaan. In toonaangevende kringen te Karlsruhe neemt men het intusschen niet al te ernstig met de bewuste brieven, in de mee ning, dat men hier te doen heeft met de daad van een zwakzinnige of mot een laffe aardig heid, ingegeven door den bomaanslag te Friedberg. Denemarken. Het heet thans, dat de vereeniging van de drie groepen der oude gematigde lin kerzijde een uitgemaakte zaak is, zoodat deze weer als van ouds do machtigste regeeringspartij zal vormen. De drie groe pen zijn samengesmolten tot één partij, „de Linkerzijde" geheeten. De radicalen en natuurlijk ook de sociaal-democraten zijn in deze partij niet opgenomen. Tot parlementair leider werd Anders Nielsen gekozen. In het "bestuur zitten Christen- sen, Neergaard, Klaus Berntsen, Lindö, An dersen en Jensen. Er werd onmiddellijk een proclamatie uitgevaardigd, waarin met nadruk wordt verklaard, dat de partijpo litiek zoowel tegen de alliantie der radi calen en sociaal-democraten als tegen de conservatieve reactie gericht zal zijn. Ge streefd zal worden naar een afdoende regeling van de financiën en naar zuinig heid in het staatsbestuur. Onmiddellijk na de vorming der partij begaf Klaus Berntsen zich naar den koning en stelde dezen van het gebeurde op de hoogte. De audiëntie duurde een uur en Berntsen pleegde vervolgens met ettelijke politici overleg. Het aftreden van het mi- nisterie-Zahle wordt eerst over eenige da gen verwacht. spoedig mogelijk naar zajn sudeerkamer. Nog altijd had hij haast om weer weg te komen naar zijn patiënten en nog steeds kon hij niet inzien dat ook zijn vrouw aan dacht en zorg noodig had. Eveli had daar nog vaak hevig om ge huild, Langzaam werd haar verdriet minder, langzaam, heel langzaam leerde zij zich weer aan die harde noodzakelijkheid gewennen. En toch kwam zij nooit geheel heen over haar verdriet, en dat vooral niet omdat zij ook meende dat haar kind leed onder Heinrieh's vluchtigheid en haast. Hij had niet alleen geen tijd voor haar, maar ook niet voor het kind I Dikwijls was Eveli geheel moedeloos. Dan voelde zij dat al haar inspanning, haar stu- deeren, haar zoeken om hem nader te komen, tevergeefs was en tevergeefs zou blijven. Mam liet verdriet van de moeder scheen Hansje geen kwaad te doen. Hij groeide flink, zijn stem werd steeds sterker tot schrik der huisgenooten. Want Hans meende af en toe proeven van zijn kracht te moeten geven, die niet bij allen evenzeer in den smaak vie len. Een gemakkelijk kind was hij geenszins en hot kostte vaak moeite hem alles naar den. zin te maken. In den tijd die verliep vóór dat de kleine Hans goed kon staan en zijn eerste passen mankte, was het of er innerlijke verandering in Eveli plaats hnd. Wanneer dat precies gebeurde kon zij niet met zekerheid zeggen. Maar wanneer zij later na dacht over haar gewijzigd inzicht in het leven, dan wist zij dat dat begonnen was in den tijd dat Hansje loopen leerde. Daarvóór had ze steeds geweend als hij in het wiegje lag of speelde op haar schoot, geweend om de weinige belangstelling die haai- man in haar en zijn kind toonde. Zij wist dat later nog heel goed. Spelende met Hansje op haar schoot, moest zij nog steeds moeite doen dat de tranen, die haar langs de wangen gleden, niet op zijn gezichtje vielen. Ook herinnerde zij zich dat na de traan in die dagen nog nltijd den toom kwam, de rechtmatige boosheid op Ileinrich, de verwij ten die zij hem vol nijdigheid maakte. Waar was deze tijd gebleven, zoo vroeg zij zich later af hoe was het mogelijk dat zij zoo veranderd was. Het kwam niet omdat zij het nu drukker had door haar jongen, want die meerdere drukte was niet zoo groot als men zou den kon. Het kamermeisje had steeds veel te doen en dan, de jongen sliep zoo vaak, zoo- dat zij tijd genoeg had om evenals vroeger te denken. Maar het waren niet moor die som bere gedachten van voorheen die haar plaag den. In haar vrijen tijd deed Eveli nu allerlei waar zij afleiding in vond. Duur was in de eerste plaats de muziek. De muziek had zij nu eenmaal leeren kennen als .iets dat altijd weer nieuwe verheffing Portugal Een medewerker van de Matin," heefteen onderhoud gehad met den nieuwlienoemden eersten minister Teixeira de Souzn. Hij ver klaarde aan den journalist, die gewezen had op de groote populariteit der republikeinaehe leiders en gezegd had dat de koning zich niet dan onder zeer uitgebreide veiligheids maatregelen op straat kon vertoonen, dat ai deze zaken veranderen zouden, wanneer een oprecht vrijzinnig gezind ministerie aan het bewind kwam. Wanneer de nieuwe Kamer bijeen is, zal het Land de vrijheid krijgen, die het verlangt. De elericnlo kwestie heeft in Portugal niet dezelfde beteekenis als in Spanje, aldus de minister. Kardinaal Merrj del Val heeft indertijd te \ereecis getracht een Katholieke partij te stichten. De politieke invloed vau de geestelijkheid op het volk ia zeer gering. geeft. En al had zij tijdelijk in een toestand van wanhoop niets meer van de muziek willen weten, gaandeweg begon zij weer tot haar oude liefde terug te komen. Immèrs kan de muziek niet opbeuring geven aan hen die treuren? En als er iemand is die ons be grijpt, niemand die geduldig naar ons luis tert als wij ons hart eens willen uitstorten. is er dan grooter troost dan de muziek? Ja, zij die tevergeefs troost zochten onder men- schen, zij hebben wat zij voor onmogelijk hielden in de muziek vaalt gevonden. Hier hebben zij zich steeds weer verkwikt en nieu we kracht verzameld voor verderen strijd. Zoo speelde Eveli dan weer de oude melo dieën op haar piano, zoo zong zij dun weer de oude „Müllerüeder" van Schubert. Toen zij voor den eersten keer weer zong, viel het haar op dat haar stem harder klonk dan vroeger. Het was of het lieflijke dat aan die stem eigen was geweest, nu verdwenen was. Eveli voelde zich daaronder weemoedig gestemd, maar zij lachte naar Hansje en zei „Wacht maar, mijn jongen, morgen zal het wel beter klinken En Eveli begon te oefenen. En het was of met de muziek haar leven plotseling geheel veranderd was. Vroeger zon zij dat niet hebben kunnen gelooven, maar nu voelde zij iedcren dag meer, dat zij ge heel anders tégen het leven'begon te staan. QSlot volgt.J ét SCHIEDAMSCHE COURANT. m JIS-'cl nCUM* rerk gt- n voor- nr. ran >11. ia not niitW»! •rktjjf eritoUi 59) I

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1