jaargang Saterdag 2 Juli 910 Mo. 13343 Beis-Abonnementen. Kennisgeving 13© gel© Viool. per Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. i Abonnementen worden dagelijks aangenomen. uur Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek' Korte Haven). De administratie van de „Schiedamsclie Courant" is gaarne bereid om tegen ver gooding vanporto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, do Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reissoizoen gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, t Gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 (Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; Brengen bij deze ter kennis van de in gezetenen, dat ten huize van 'den gemeente geneesheer, den heer D, N. JANSSEN, aan de Broersvest no. 57, driemaan delijks en wel op den eersten Dins dag van elk kwartaal van 12 tot 1 uur des namiddags gelegenheid zal be staan tot kostclooze inenting en hcrinentlng tegen pokken. Schiedam, den lsten Juli 1910. Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. A. BRANTS. L)tt ö'ecrrtanx, V. SICKENGA. 'BUITENLAND. Schiedam, 1 Juli 1910. ENGELAND. liet is - gisteren in het Lagerhuis een be langrijke dug geweest; in do eerste plaats, om dat de begiooting werd ingediend en secundo omdat ei' door minister-president Asrjuith eenigc dingen werden gezegd, over de aan dachttrekkende kwesties loöpende. Laatstge noemde decildo mee, dat de regecring besloten heeft tot liet houden Min een herfstzitting. Het Hub. zal dan uiteengaan in liet einde van Juli of hot begin van Augustus, en in November wedei bijeen komen. Het nog onvoltooide deel der beraadsla ging over do begiooting en de behandeling van de gewijzigde verklaring van den ko ning bij de kroningsplechtigheid zullen dan in de herfstz.it ting worden behandeld. ,Toen aan Asquith werd gevraagd of hij eenigo medcdeelingcir kon doen over de con ferentie, antwooidde hij: „ik zou er de voorkeur aan geven, daarmede nog wat te wachten." Nn den minister-president kieeg de minis ter van financiën, Lloyd George, het woord om zijn milhoeucnredc te honden. Hij begon met de verklaring, dat de verwerping der1 be- i) „Ik zou wel eens willen weten," zei Bat Scanlon, „of die Ysayc zoo'n opgang maakt omdat hij beter op een v iool kan spelen dan de andere snaankldci'b, ol omdat hij een be- teie viool bezit." Niemand waagde zich aan een antwoord; violen en violisten waren niet bepaald een oudoiweip vvaar.het gezelschap zich veel mede - inliet. „Ik woonde indertijd op'oen kamer naast een Builsohcr in St. doe," hervatte Bat, „hij bediende overdag de inonschen van kof fie eg ancloio dranken in. een klein café. en 'b nachts hield lrii me wakker door lange, aandoenlijke zuchten te halen uit een violon cel. Hij was liet die me het eeist op de hoogte bracht van het vioolonderweip en me vol propte met gedachten over de tamilie Amatl, en Josel Gunrncnu» en Antonius Stradiva rius,» totduL mijn muzikale, opvoeding bijna begon over te loopen. Vóór ik dezen cursus volgde wist ik' niet dut er zulk een plaats als Cienrona bestond; niaar toen'die hartstoch telijke Beier aan hot eind was gekomen van zijn uitleggingen, scheen hot elk ander dorp van do kaart gedrongen te hebben, en was hot alsof dichters, wijsgoeren en handels- vorsten alle reden luidden mot droefheid op hun veispildleven terug te zien wanneer dh' niet gewijd was geweest aan liet vervaar digen van strijkinstrumenten. grouting van 1909 door 'liet Ilooger'huis en do vertraging, die daaidoor was ontstaan, zeer grooten diicetcn en belemmerenden in vloed heeft uitgeoefend op den linancieelentoe- staud van dat jaar en bijgevolg ook op de begiooting, die tlians wordt ingediend. 1 Verder deelde hij mede, dat de uitgaven belangrijk hoogcr zijn dan in het vorige jaar, in dc eerste plaats die voor de vloot, waar voor ongeveer 5l millioen pond st, meer wordt gevraagd dan in het vorige dienst- jaai. He begiooting voor de marine vordert dit jaar 40,500.000 pnd. at.., tervvijil de totale uitgaaf voor alle takken .van dienst 198,930,000 pnd. st. bedraaat. Dc toestand en de vooruitzichten van den handel vormen een belangrijken factor bij do raming der inkomsten van dit jaar', maar don minister is op goede gronden verze- kcid, dat dc vooruitzichten van den handel bepaald schitterend zijn. De oogst over de ge- lieele wereld belooft overvloedig te zijn en in de handelsvveield is men overal vol hoop. Hij was dus volkomen gerechtigd om to ïekenen op toeneming der inkomsten. Alle beslaande belastingen zijn ongewijzigd ge bleven. Nadat de minister de geraamde verhoogin- gen onder v erschillende hoofden, had gespeci ficeerd, constateer de hij. dat de totaalont- vangsfc uit alle bronnen 169,745,000 pnd. st. zal bedragen. Deze som gevoegd bij" het nog achterstallige van liet vorige jaar ten be drage van 3C',046,000, zal een totaal vor men van 199,791,000 of een surplus van 861,000 pond st. De minister verklaarde, dat lrii eerst de achterstallige schulden van het vorige jaar /al doen innen en verder dat van de 30 millioen uitstaande gelden van het vorige jaar reeds 26,570,000 pnd st. binnen zijn gekomen. Het tekort van het, vorige jaar is dus feitelijk teniet gedaan en het gold, dat nog niet is ontvangen, zal een surplus vor men op de rekening van inkomsten en uitga ven van het vorige jaar. Het bedrag van de uitgaven is aanzien lijk toegenomen, tengevolge van verschillen de oorzaken. Het geheele beding der uitgaven van dit jaar is een som van 171,S57,000 pnd. st.daarbij komt nog het tekort van hot vorige jaar, ten bedrage van 26,218,000 pnd. st„ benevens andere kleinere achterstal lige schulden, ten bedrage van 825,000 pnd. st. voor welke de minister dekking zal moe ten vinden. Lloyd George eindigde zijn rede mot de volgende woorden „Wanneer in het vol gende jaar de opbrengst der belastingen zoo giooi is als wij verwachten en onze uitgaven voor de vloot weder nol-maal zijn geworden, wanneer men in hot volgende iaar het Duit- schc program met 50 proc. zal hebben laten vallen, zal de regcering een. aanvang maiken met de uitvoering van het groote nationale plan voor een verzekering tegen werkeloos heid op den grondslag van eigen bijdragen met een ruim subsidie van den staat." Lloyd George verk'nai'de ton slotte, dat de huidige bevredigende toestand een triomf is voor de begrooting van 1909 en den vrij handel. Maar het eerste exemplaar van een viool dar den naam bad uit dit begaafde doip af komstig te zijn, kwam onder mijn oogen, toen ik aan het onderhandelen was over een leening op een Zwitscrsch hoiloge bij Folnra, een Mexicaansellen Jood, die in dien tijd met groot succes een bank van leening dreef in St. Joe. Folma was geen philniithroop. Hij had weinig eeibied voor !t ZvviLeisclie. werk, en aarzelde niet aan zijn opinie lucht te geven; ik probeerde hem te bepraten over do toon bank heen, toen een, klant, binnenkwam cn aiizo onderhandelingen stoorde. He klant was een magere man, met een in gevallen borst en een roehelenden hoost; er was iets aarzelend» in zijn optreden en hij had een gioen laken zak bij zich. Folma nam hem op met die gioenoogige welwillendheid vim het kattengeslacht en zei: „Wat ver langt u?" l)c magere man stak zijn grijze, klmnuit- ziende hand in don lakcnschen zak en haalde ei- een viool uit. Het was een groote, gele, van het soort waarmee men gediesseorde beren ziet opüedcn; en op den achterkant had iemand een stoomboot geschilderd. '„Ik wou een leening hierop sluiten," /ei de man. Folma nam de viool en hield ze in de hoogte. „Spaanders, schocnspijkors en dekverf," /ei hij. ;,U kunt ei anderJinlven dollar op krijgen, en andeis kunt u ze weer meene men." 5 De leider der leien, John Redmond, nam vervolgens liet woord en deed in zijn rede uitkomen, dat de instemming der Ieren met de begrooting afhankelijk zal ziin van de veiklanngen, welke minister-president As quith omtrent de conferentie inzake de consti- tutioneele kwestie, zou afleggen. Hij hoopte dat dit voor het einde van het recbs zou ge beuren. GEMENGDE MED EDEELINGEN. Frankrijk. De heer Clemenceau .gaat naar Argen tinië. Daar zal hij vijf weken rondreizen en in Brazilië drie weken, teneinde er twaalf redevoeringen te houden, welke hem ieder 10.000 francs zullen opbrengen. Clemenceau verbergt heelernaal niet, dat dit groote honorarium hem heeft gelokt. Hij zei tegen een van zijn yrkyiden: „Jd weet, dat de politiek me tot piog toe niet rijk heeft gemaakt; thans wil ik eens pro- beeren of ik met de democratie geen geld kan verdienen." „Democratie" is namelijk het onderwerp van zijn voor drachten. Frankrijk in Marokkfo. De Fransche ministerraad heeft gisteren, nadat zij kennis had genomen van de ope raties van generaal Moinier, ten zuiden van het Chaujagenied, de instructie goed- gekeuid, waarbij dien generaal last wordt gegeven, de troepen naar de gewone stel ling in het Chaujagebied terug te brengen. De correspondent van de „Slatin" te 'lan ger meldt, dat de krijgsbedrijven fier Fransóhen in het Tadlagebied op den Ma- rokkaanschen gezant El Mokri een zeer teleurstellenden indruk hebben gemaakt Deze verklaarde na zijn terugkeer te Tan- ger, steeds ijverig doende te zijn geweest om de vriendschap van Marokko met Euro pa 'door vervulling van alle billijke cischen, nog inniger te maken. Thans, nu hij zijn doel meende bereikt te hebben, ziet bij, dat de Fransch-Marokkaansche betrekkin gen door dit ernstig incident is gestoord. De in het Marokko-verdrag aangegane ver plichting, om den agitator Mac el Ainin het verblijf in Marokko te verbieden, was niet door het enkel zenden van een zendbrief aan de stammen van het zuiden te berei ken geweest. Men had eerst naar Fez moe ten gaan om met den sultan overleg te plegen. Duitschland. De Bondsraad heeft eergisteren in zijn laatste bijeenkomst vóór de zomervacan- tie het wetsontwerp op de verbetering der Duitsche waterwegen en het heffen van scheopvaavttollen aangenomen, zooals dat door de commissie was vastgesteld. H o n g a r ij e. De Kamer van afgevaardigden heeft met 211 van de 294 uitgebrachte stemmen do heer Berzeviczy van de regeeringspartij tot haar voorzitter gekozen. De klant staarde voor zich uit en friemel de aan den lakenschen zak. „Anderhalve dollar," zei hij, met een stem die toonde dat hij het niet goed begreep. „Zei u anderhalven dollar?" „Eén vijftig," zei Foima, „en ik heb liefst, dat u er me niet aan houdt." De mageie man greep naar de viool en stopte ze weer in den zakhij scheen ver schrikt en verbaasd, en begon een verhaal te doen um zijn loven dat don lommerdhouder deed grinnckcn. Hij beweerde dat hij vroeger aan het hoofd had gestaan van een bloeiende zaak in New-York. Hij had zijn gold verdiend in ingelegd zuur, en hot uitgegeven aan het aanschaffen van kunstwerken. Gegraveerde juwcelen, scheen het, waren een geliefkoosde buitensporigheid van hem geweest, en nu en dan was litj zich te buiten gegaan in Hol klinische meesters en handschriften met min ia- tuten maar oude muziekinstrumenten waren zijn meest geliefde dwaasheid geweest, en op het eind had dit de zumindurfrie een doo- dclijken slag gegeven en den eigenaar'er van geheel aan lager wal gebracht. Maar uit de ruïne had hij de gele viool gcicd; niettegenstaande honger, kou en het gemis van mcimchelijke sympathie, had hij het niet over zich kunnen verkrijgen zich cr niet van te ontdoen. „Ik ga morgen aan het werk," zei hij, „en ik reken dat ik het instalment binnen enkele dagen weer terug kan halen. Andere zou ik er niet van hebben kunnen scheiden." „Je bent. aan 't droonien," zei Folma; „als Prijs der Advertentiën^ Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaard en. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Met een buitengewoon groote meerder heid zijn ook twee leden van dc regee ringspartij tot vice-voorzitters gekozen. Spanje. Dezer dagen werd melding gemaakt van een nieuwen homaanslag te Barcelona, welke groot onheil stichtte. Een tien-jarig kind had in een portiek een geheimzinnig voorwerp zien liggen, gewikkeld in zaklinnen, en uit vrees voor een ongeluk een politieagent gewaar schuwd. De gepantserde gemeentekar Werd dade lijk opgehaald, maar de voerman, wienbij soortgelijke karweitjes reeds tweemaal hot ongeluk was overkomen, 'dat een bom was gesprongen, terwijl hij op den bok zat, weigerde het gevaarlijke voorwerp te ver voeren. Derhalve belastten twee politieagenten zich met die taak. Toen de kar dicht bij de Spaansche Bank was gekomen, sprong bom uit een, de wagen werd In splinters gesla gen en alleen de beide wielen, bleven staan Een voorbijganger werd gedood en een aantal andere personen, waaronder ook de politie-agent op den bok, werden gewond. De schok was zoo groot, dat al de ruiten in de straat en de daaraan grenzende ka zerne verbrijzeld werden. Rusland. De zitting der Rijksdoema is gisteren tot 28 October verdaagd. t De voorzitter, Goetsjkof, legde onmiddel lijk na het sluiten der zitting, het presi dium neder, om een wegens het duel met graai Oewarof tegen hem uitgesproken straf te ondergaan. - Kreta. Volgens een gisteren uit Kanea afgezon den telegram, liggen de door de vier be schermende mogendheden gezonden oor logsschepen weder in de Soedabaai. De politieke leiders op het eiland kunnen het nog maar niet eens worden. Veniselos, de voorzitter -van het Uitvoerend Comité, wil de Nationale Vergadering niet openen, alvorens hij weet, dat hij een betrouwbare meerderheid achter zich heeft voor de toe lating van Mohammedanen, zopder dat deze den eed van trouw aan den koning van Griekenland zullen behoeven af te leggen. De Mohammedaansehe afgevaardigden verklaarden slechts dan ter vergadering te zullen gaan, wanneer zij daartoe speciaal worden uitgenoodigd. De oppositie, de partij-Michelidakis, die intussehen met verschillende volgelingen van Veniselos versterkt is, en thans de meerderheid lieeft, wil niet toegeven. Veni selos tracht (reeds geruimen tijd zonder succes) een coalitie-ministerie te vormen. De bevolking is rustig. Egypte. De parlementaire berichtgever van de „Daily Telegraph" heeft uit goede bron je uit bed valt zul jc een ontzettende bons kriigeu." De ander hield met kalme waardigheid de waarheid van zijn verhaal staande, maar het was alles vergcefsclie moeite. „Ik spreek do waarheid," zei hij. „De viool is een onbetaalbaar proefstuk mui het genie van Guarnerius. Ze is een beetje ge barsten aan den achterkant, dat is vaar, maar dat hindert in het minst niet aan den toon. Die barsten echter hebben me weerhouden om er de laag verf af te halen die een. onwe tend mensch er op gesmeerd heeft, en die de fijnheid vei bergt die dc kunst van den groe ien Jozef nan het instrument gegeven heeft." De man zag cr erg bleek en ziekelijk uit, en kuchte terwijl hij spiak, en hij hing legen de toonbank nan om zich een steun te geven. Folma duwde hom achteruit met een stok die bij dc hand stond. „Als jc hici komt met een stuk in je kraag", zei de lommcrdlioudcr, „moet je niet tegen do dingen aan gaan leunen. Ga maar zoo gauw mogelijk naar buiten. Zoo meteen krijg ie een soort delirium en dan zou je misschien mijn goederen beschadigen.'-" Het was hard om op die manier op te tre den, eu toen dc arme duivel waggelend naar de deur liep, kon ik me niet weerhou den hom troostend op zijn rug te kloppen. Ik icgcldc gauw mijn zaak en kwam naar buiten met twee een-doliaibriefjes, welke Folma's waardeering van Zwitscrsch horloge- werk vertegenwoordigden. De man met de viool,stond op het trottoir. Daar ik zelf ook vernomen, dat Sir Eldon Gorst, de Brilsche agent in Egypte, wiens beleid irr denjong- sten tijd aan zoo felle kritiek heeft bloot gestaan, Sir Gerard Lowther zal opvolgen als ambassadeur te Konstantinopel. Veld maarschalk Viscount Kitchener zal dan waarschijnlijk worden benoemd tot Britsch agent en consul-generaal te Kafro. Sir Eldon Gorst heeft echter dit bericht Vanuit Egypte langs telegrafischen weg te gengesproken. BINNENLAND. Hofbericht. Z. K. II. de Prins dei* Nederlanden heeft aanvaard het voorzitterschap van het eere comité van de internationale wedstrijden, die te Sch'eveningen zullen gehouden wor den door "den Nederlandschen Amaleur- Schermbond op 1, 2 eu 3 Juli e.k. Z. K. H. de Prins der Nederlanden beeft aanvaaid het beschermheei schap van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Tan het Hof. De prinses van Bentheun i» gisteravond te 7 u. 37 min. aan het station Baarn aan gekomen voor een bezoek aan Soesfdiik. H. M. de Koningin-Moeder haalde Haar gast af. De burgemeester van Baarn was ter verwel koming van de prinses op het perron aan wezig. De Koningin te Brussel. Het „Ilandelsbh van Antwerpen" schrijft: Uit de verklaringen, door Nederlandshe mi nisters afgelegd, mag bepaald vvorden afgeleid, dat het bezoek van Koningin WilheLmina aan Brussel als een vastgesteld feit moet wor den aangezien. De datum van dit bezoek zal Worden be paald, tijdens het verblijf van koning Albert en koningin Elisabeth in Holland, op 5 Sep tember. i Misschien wel zal dit bezoek nog kunnen plaats grijpen in den loop van September of October, zoo niet zal het verdaagd worden tot de lente van 1911. Onze Marine. Blijkens hij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsordek- schip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee E. de Haan, 30 Juni te Nieuvvediep binnengekomen. - Personalia Bij Kon. besh.van 29 Juni zijn xnr. J. J. Hagen, gepensionneerü Indisch rechterlijk ambtenaar, en mr. H. J. Scheuer, Indisch rechterlijk ambtenaar met verlof, benoemd tot lid der Staatscommissie vooi de herziening van het Indisch privaat- en strafrecht. Adres van rouwbeklag aan de Koningin. Het gisteren door de Eerste Kamer aan genomen adres van rouwbeklag luidt als volgt Mevrouwt De Eerste Kamer der Staten-Generaal aan lager wol was, kon ik niet veel doen; maar ik bvod hem aan de twee papieren dol lars met hem te doelen. Hij nam me een mi nuut aandachtig op, en nam toen den dollar aan, maar niet vooidat hij mijn naarn en adres bad gevraagd, om hot geld terug te geven zoodra hij daartoe in stout was. Ik deed er twee dagen over om mijn over- blijvenden dollar op te maken, en toen begaf ik me weer naai Folma. Achter het winkel raam bemerkte ik de gele viool, hangende aan een iizerdtaud, en met de schildering van de stoomboot goed in het gezicht. „Zoo, is de \ioolman teruggekomen?" zei ik, 1oen mijn handel afgesloten vos. „Ja," zei Folma, „diiect nadat je wegwas. De kerel had besloten om de een-vijftig aan te nemen, maai ik zei hem dat hij het nu met één dollar zou moeten doen, en dat wij anders geen zaken konden doen." „En vond hij dat goed?" „Zeker. Dat doen zij altijd. Jïij heeft me laten beloven dat ik het instrument in mijn brandkast bowmen zou, zei dat liet van on schatbare waaide was en een hoop andere dingenook dat hij het zeker over enkele dagen zou komen inlossen." „Denk je dat hij aal komen?" „Wel neen. Ilij 'zul nooit het geld bij elkaar krijgen; daar zal de drank wel'voor zorgen. Ik heb daarom hot ding opgehangen voor het raain, tot er een neger langs komt die er zin in heelt en er vijf dollar voor goeft als de tijd verstreken i»." (Slot volgt.) i - 1 l

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1