i 63"M laargang Donderdag 7 Juli 1910 No. 13347 I ~r~ i Reis-Abonnementen, MEISJE. 4 l3 -- H B Deze courant Verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-eh Feestdagen. Prijs per Kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per weeK: Voor Schiedam en Vlaardingten 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, j 1 Ad verten tien voor h'et eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. I 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (h'oeK Korte Haven). Pirijs der Advertentiën: Van 1—6 regels f 1. O92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. I'M In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om' tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan bim tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Burgeravondschool te Schiedam. Sollicitanten naar de betrekking van tijdelijk leeraar in lynteekeuen en projectieleer, met akte M. 0., aan bovengenoemde inrich ting, worden uitgenoodigd hunne stukken in te zenden aan den Burgemeester van Schie dam vóór 9 Juli a.s. De Directeur der Burgeravondschool ver strekt nadere inlichtingen., BUITENLAND. Schiedam, 6 Juli 1910. TURKIJE. Do Turk'sche minister van oorlog, Mah- moed Sjefket pasja is van zijn .inspectie reis door hot oproerige Albanië terugge keerd. Een correspondent van de „Echo de Paris" heeft van de gelegenheid 'ge bruik gemaakt om h'em over de ipesulta- ten van zijn missie uit te vragen, en kreeg toen de volgende belangrijke zaken te hooren1 Men kan niet zeggen, zei de igeneralis- simus, dat Albanië geheel tot rust ,i.s ge bracht, toch zal dit gebeuren. Uit eer oog punt van militaire operaties moet Albanië in tveeen verdeeld worden: Zuid Albanië, dat geheel gepacificeerd is, en Mahssia, waar daarentegen de opstandelingen zeer talrijkzijn, ruim 10 000 man tellen en Waarbij zich gevoegd schijnen to hebben de aanvoerders der opstandelingen uit het zuiden, die voor de Turksche troepen wa ren gevlucht. De pacificatie vim dit noor delijk deel van Albanië, aan de over zijde dor Dnn gelegen, zal geen gemak kelijk werkje zijn, maar daar het laatste Woord aan de rechtvaardigheid en wettig heid moei zijn, zullen We zo ^onderwer pen, het koste wat het wil. Albanië zal be zet blijven door troepen, tot het hervor mingswerk er op gezonden basis zal zijn gejrondwet. Ons programma, verklaarde de minister, bestaat in de eerste plaats in oen volkomen ontwapening der bevol king. het oprichten van lagere scholen, Waar men Turksch' en Riansch zal on derwijzen, en deh aanleg van wegen dn de provincies, Welke er totaal ontbreken. Credieten daarvoor zijn reeds door het parlement toegesfaan. Voor 't oogenblikis 't vooral de ontwapening, welke wij be oogen. Meer dan 20.000 geweren zijn leeds op heden ingezameld. Maar ch-t is ,nog slechts het begin, want in dit Jand was iedereen gewapend. Een bijzonder corps gendarmes zal dezer dagen naar Albanië worden afgezonden. Het zal tot opdracht hebben de militaire autoriteiten te hel pen in deze moeilijke ontwapeningsope- ratie. In geval van een oorlog met Griekenland, was liet de meening van don minister, dab de Albaneezen direct gemeene zaak zoude maken met de Turksche troepen om zich naar de Griekschc grenzen te begeren. .De Albaneezen hebben geen separistische nei gingen. Het zijn groote kinderen, die door do beys worden beheerscht en het zijn juist de beys, die hun voordeelen bij het nieuwe regime hebben verloren en aan 'het Volk de invoering van het oude regime hebben be loofd. Wat hun ontbreekt is slechts onderwijs en dit alleen zal langzamerhand beschaving en vooruitgang in het schilderachtige land brengen." De hooge positie van Madmocd Sjefket pasja permiteert niet den ernst zijner verkla ringen in twijfel te trekken. Ze zullen in elk geval voor hen, die een gewapend conflict van de zijde van Albanië vreesden, een ge ruststelling zijn. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. in 1889 aangekochten maar sedert 1900 bij de opening van den eersten Duitsch- Atlantischen kabel buiten gebruik gestelden kabel Embden-Valencia (Ierland) ter be schikking. Hiervan zal het gedeelte tot aan het begin van het Kanaal in gebruik ge nomen woiden, terwijl Frankrijk Voor de verlenging naar Brest zal zorgen. a Twee belangrijke internationale telegra- phiestations worden door dezen kabel met elkaar in verbinding gesteld Embden heeft twee directe verbindingen met Nooid-Ame- nka, waarvan een via Liberia Brest even eens, waarvan een Sencgambie aandoet" Duitschland en Frankrijk maken zich op die wijze geheel onafhankelijk van Enge land. Bij deze overeenkomst zal het echter in hoofdzaak om de Afnkaansche verbindin gen te doen zijn, want beide landen heb ben in geval van storing het groote be lang bij het recht van medegebruik van de andere lijn, wanneer zij niet aange wezen willen zijn op Engeland, dat tot dusver een soort m'onopolie uitoefende. F r a n k r ij k. Naar de socialistische „Humanité" meldt, heeft een vergadering van afgevaar digden van spoorwegbeambten in de noor delijke districten besloten met alle stem men op één na met het oog op de slechte gezindheid van regeering en maatschap pijen tot staking over te gaan. ,Van dit besluit werd aan het centrale comité me- dedeehng gedaan, dat heslissen kan, wan neer het tot uitvoering gelnacht zal wor den. Men ziet echter in dit besluit mets an ders dan een poging om spoed achter de onderhandelingen te zetten, terwijl het bo vendien getuigt van een groote onbillijk heid tegenover de regeenng, die indcidaad alle moeite doet om een toenadering tus- schen personeel en directies «te bewerken. Lik 1) Het was zomer. Lichtgroene berken stonden aan .dein rand van het bosch, aan 'den oever van het meer hoog het riet zich fluisterend voorover en de hemel daarboven was hel der blauw. Het paleis van den prins lag als het kasteel van Doornroosje aan den rand van het bosch. De muren van het park wa ren dichtbezet met klim-op, waartusschen zich ranken van wilde rozen slingeiden. Waar de knoppen reeds do eerste licht- roode bloesems lieten zien, was de ingang van het park, en daar bevond zich het schildwachthuisje, waarin de soldaat, die de wacht had, geleund stond. Iïij scheen moe te zijn geworden van het staan en het kijken. Ook bracht wel licht de wind al te bonte en sehoone droomen want de jonge man staarde pein zend-glimlachend naar de boschwegen, wel ke zich langs het park slingerden. Fees telijk gekleede mensch'en liepen daar. Hier hand in hand een meisje met haar jon gen, daar een heele familie. Gezang weer klonk, geroep, gelachde heldere lach Van de vrijheid en blijheid. Do soldaat op Wacht hoorde hot niet alleen. Achter do muren van h'et park, daar waar boven het groote, welverzorgde gras- yeld de witte vlier bloeide en do jou- Duitschland. i Tusschen Frankrijk en Duitschland is de zer dagen een kabelverdrag gesloten, dat, naar uit Embden wordt gemeld, in nauw verband staat met het plan van een nieu we kabelverbinding tusschen Embden en Brest, dat vermoedelijk! viij spoedig uit gevoerd zal worden. Naar uit zekere bron verluidt, stelt Duitschland voor dezen on geveer 1600 kilometer langen afstand den den regen, stond een lichte figuur. Jong was ze en slank als een den in hot witte omhulsel van kostbaren kant. Trotsch en nieuwsgierigheid lagen er in haar oogen. De blik trachtte door het dichte bladerwerk voor de ijzeren poort te dringen, vond een smal openingetje en zag tenslotte het zelfde als de soldaat: feestelijk; gekleede menschen, die daar buiten m vrijheid en blijheid leefden Maria Louise had Vandaag in het park een stuk courant gevonden. Zij -wist niet of een tuinmansjongen het daar had ver loren, 'dan wel of do wind het er heen gewaaid had. Lang dacht zij hierover trou wens ook niet na, toen zo het opraapte. Zij las en zag plaatjes op dit blad, Welke aan de prinses nooit werden getoond, ver halen over den heerlijken, zomer, over clo wijze, waarop de mensch'en dan hun Zon dagen buiten doorbrengen. De geïllustreerde lectuur boeide haar Bij den lunch' in de ridderzaal, waar het koel en donker was, wend JVhnwijn ge schonken. Zij moest wel te veel ervan ge dronken hebben, want haar bloed stroomde' als vloeibaar vuur door de aderen entoen men haar herinnerde aan den afgespro ken autotocht met haar ouders en broe ders, zeide zij, dat zij liever met de oude gravin Flox en do tweede hofdam© in, het park zou willen wandelen. Gelukkig had de gravin hoofdpijn ge kregen van den' ongewonen Meiw.jn. Zij verzocht haar vertrekken te mogen hou den, en liet alleen juffrouw van Gelderen met de prinses uitgaan, 'die steeds zoo angstig en onderdanig was, dat Maria Oostenrijk. De Kamercommissie, belast met het onder- zeek der nationale kwesties, heeft besloten haar zittingen te schorsen met- 22 tegen 15 stemmen, tol na afloop der kabinetscrisis en wol na de verklaring van den Tsjech Strausky, dat hij uit goede bron het voor nemen van het ministerie heeft vernomen om af te treden. Zwitserland. In de groote casinozaal te Bern is het internationale spoorwegencongres geopend, De directeur van het Zwitsersche departe ment van Spoorwegen, dr. Forser, hield de Legroetingsrede. Er zijn 2000 vertegenwoordigers opgeko men, die in Bern en TTliun. zijn onderge bracht. Het congres duurt tot 16 Juli. Op de rustdagen zullen uitstapjes naar het Berner Oberland, naar de YierWaldstatter- see, naar Lausanne, Montreux en Zurich gomaakt worden. i Spanje. Volgens de „Liberal" zal minister-presi dent Canalejas in den ministerraad van Donderdag a.s. een wetsontwerp indienen, dat nieuwe religieuze associaties verbiedt zich m Spanje te vestigen totdat de on derhandelingen met het Vaticaan over de hervorming van het Concordaat afgeloo- pen zijn. Italië. De minister van financien heeft gisteren bij de behandeling der begrooting 1909/1910 in de Kamer verklaard, dat het batig saldo de raming te boren gaat. Ook dit jaar zal een overschot opleveren. Voor de toekomst mag men rekenen op toeneming der ontvangsten maar daar tegen over staat, dat misschien ook de uigaven z.ullen vermeerderen. De paus heeft den Romeinschen pater Lépicier bij het jubileum van diens 50-jarig priesterschap een schriftelijken, gelukwensch gezonden, met de uitdrukkelijke erkenning, dat hij de katholieke leer tegen de aanvallen der modernisten dapper verdedigt. „Pater Lépicier," merkt de „Kolnische Ztg." bij dit telegraphisch bericht is, „is aan de propaganda te Rome professor in de dogmatiek en heeft zich een „beroemden" naam gemaakt door z.ijn in het vorige jaar gepubliceerd werk: De stabiütate et pro- gressu dogmat is, waarin hij dc opvatting hul digt, dat een ketter met alleen geëxcommu niceerd, maar ook gedood mag woiden. Naar aanleiding hiervan verweet hem de katho lieke „Kolnische Volkszeitung", dat hij tot de eigstc vijanden der Kerk behoorde, mid- dcneeuwschc opvattingen huldigde en van de huidige rechtstoestanden blijkbaar geen het minste besef had." zich van alle inmenging in Japan's in vloedssfeer zal onthouden en Japan zich' niet zal bemoeien met Rusland's invloeds sfeer in Mantsj ocrije. Beiden verhinden zich verder den toestand in Mandsjoenje te handhaven en elkaar, voor 't geval er van eenige zijde aan geroerd wordt, met krachten hij te staan. Dat is zooveel als een defensief verbond, zegt de correspondent, en een ondubbelzin nig antwoord op het voorstel van Ame rika om de spoorwegen en alle vroeger door China beheerde staatsdomeinen in Mandsjoenje onder een internationale com missie te brengen. Japan zal verder Rusland's belangen in Mongolië niet hinderen en krijgt daarvoor de belofte, ongestoord in Korea zijn gang te kunnen gaan. I Do Fransche regeering, 200 heet het ver der, verheugt zich over dit verdrag. Iloe meer Japan gelegenheid krijgt zich m Mandsjoenje oeconomisch vast te leggen, des te minder zal het lust hebben zekere zelfstandige neigingen in Indo-Chma te steunen. Kreta. Uit Kanea Wordt aan de „Köln. Ztg." geseind, dat de toestand zich ten gunste van Vemzelos, den leider van bet Kre tenzische bewind, verbetert. Men begint er meer voor te gevoelen zich te voegen naar de eischen der mogendheden-voog- dessen. Intusschen is het geenszins uit gesloten, dat de regeering aftreedt Waa neer de oppositie niet belooft zich' ver standig te gedragen. Van Athene komen dringende raadgevingen de orde te bewa ren en de eischen der mogendheden te aanvaarden. De beslissende vergadering van de Volks vertegenwoordiging zal mot vóór Donder dag plaats vinden. 1 Denemarken. Tot minister van eeredienst is het |ka- hinet-Bomtsen 13 alsnog benoemd de di recteur der Hooge School te Kopenhagen, Jacob Appel. Rusland en Japan. De Parijsche correspondent van den „Berl. Lokal Anzeiger" deelt het een en ander mee over het tusschen Rusland en Japan gesloten verdrag, dat hrj zegt uit goede bron te hebben vernomen. Het ver schilt trouwens weinig van hetgeen er reeds over deze kwestie is meegedeeld. De twee partijen, zoo meldt de cor respondent, verbinden zich het wëderzijd- scho gebied te eerbiedigen, zoodat Rusland Chili. De voormalige kanselier Beckert aan de Duitsche legatie te Santiago, die, zooals men zich' wellicht zal herinneren 't legatie- gebouw in brand stak, den portier ver moordde, en de man in zijn, Beckett's klee deren stak, om te doen gelooven dat hij zelf m de vlammen was omgekomen, alles met het doel om zijn knoeierijen met de kas gelden te verkergen, is gistermorgen ter dood gebracht. Hij werd gefusileerd. BINNENLAND, Hofbericht. H. M. de Koningm-Moeder brengt heden met Haar gast, de Vnrstm van Bcnthemi, een bezoek aan H. M. de Koningin, op het Loo en keert in den loop wm den middag naai Soestdijk terug. Consnlalre dieast. Bij Kon- besluit zijn de candidaat-consu- Louise slechts met de oogen behoefde te wenken om alleen te zijn. Alleenterwijl de witte vlien bedwel mend geurde en de menschen aan gene zijde van den muur vreugde in liet leven schepten. Eens eenmaal te mogen mee doen, vogelvrij, geen prinses te zijn en geen hoflucht in te ademendat zou als in een sprookje wozen. Maria Louise zag naar haar kostbaar toilet en de schit terende edelgesteenten, welke zij' droeg. Zij maakte rechtsomkeert, wandelde snel naar het slot en was blij, dat zij geen dei; kameniers tegenkwam, die anders altijd op do gangen liepen. Ze was weldra alleen in haar kleedkamer, zocht en vond einde lijk wat- ze hebben moest. De witte ten- nisblouso, de blauwe lakensch'o rok en bruine laarsjes, dan een eenvoudig En- gelsch' hoedjeja, zoo wandelen ook wel die anderen aan gindscKen ka;nt yan den muur. Meisje wezen, geen prinsesnfeisje, als duizenden, millioenen anderen Een Kwartier daarna liep Maria Louïsö in den voetvnjen rok door 'het open paik- deurtjo in het bosch, Wat was dat heerlijk! Hier en daar zaten h'eele families onder clo boomen. Grappig, zij' aten uit meege nomen groote zakken eieren en boterham men, kleine kinderen liepen op hun mol lige naakte beentjes op het mostapijt. Ma ria Louise had zich wel willen bukken om do kiemen te pakken, hen in de lucht te heffen en hen dan in het gezicht toe to juichen: „kijk mij nu eens aan, ik ben even vrij als jullie Het volgende oogenblik schrok ze. Zij zag midden op den weg een paartje staan, een jongmensch en een meisje, die elkaar in het heldere zonlicht kusten. Het meisje zag er waarlijk bijna precies zoo uit als zij, droeg eenzelfde witte blouse en voet- vrijen rok. De oogen Waren gesloten, alsof het jonge ding droomde... Maria Louise draaide zich! snol om. Zij wandelde denzelfden weg, welken zij ge komen was. Of was het niet dezelfde? Zij stond plotseling voor een meer, om zoomd door 'berken. Booten voeren over het water en aan een daaitvan was mu ziek aan boordMaria Louise h'ad, als een kind, de armen wel willen uitstrek ken naar dat tooneel ,van ontwakanden levenslust. Neen, neen, zij" was geen prin ses een meisje Was zij-een meisje Dat lied, wat was het voor een lied, dat over het mjeer klonk? Zij had het wel dons eerder gehoord. Haar lippen neurieden het mee en met haar voeten sloeg ze èe maat. „Bravo," zeide een stem' in haar nabij heid. „Dat is heel goed. Alleen hot slot deugde niet. Het h'ad zóó moeten zijn..." En iemand achter haar floot het wijsje, floot zooals zij nog nimmer in haar loven h'ad liooren fluiten. Zij wendde zich' om en keek den vreem deling aan. Hij was jong, rijzig, had een bruin gelaat en een kort geknipt snor retje, droeg een eenvoudig blauw! tricot en een witto pet „Loop 'weg," dacht Maria Louiso, toen ze zijn oogen zag. „Zoo mag geen man je aanzien, zoo Aeeft nog nooit een man. jo aangozien. „Maar het is slechts een man, geen prins," dacht ze bij zichzelf. En je Wou immers meisje wezenM Zij liep "niet weg en zei: „Wat fluit u prachtig 1" Hij lachte. „Ik ben kunstfluiter in een panopticum geweest 1" Panopticum? Wat Was dat? Nooit Van gehoord. Hij lachte nog meer toen hij haar aan keek. „Wees maar niet hang, juffrouw, Kunst fluiter is lang met zoo erg als leeuwen temmer of slangemnonsch! Blijft u maar gerust hier. Kijk, daar ginder zijn booten te huur. Zullen Wo een klein tochtje ma- kon? Tenminste, als u kunt sturen Zij stemdo knikkend toe. Tijdens het laatste bezoek bij haar oom' den hertog 'had zij vaak aan het roer gezeten, toen zij met de prinsen op het meer roeide, blaar die droegen nog korte broeken en hadden matrozenlioeden op, en dan Was er altijd een vervelende huisonderwijzer of een zeurende hofdame bjj1 geWeest... Toen zij bij het Water kwamen, wendde hij zich tot haar. „Val niet," zeide hij, „daar ligt een anker in het zand. En voorzichtig zijn bjj het instappen biet één sprong stond zij naast hem en vol bewondering keek hij haar aan. Zij Was gaan zitten en wendde het hoofdi terzij, zoodat hij baar oogen niet kon zien. (Slot volgt.) *iff r h SCHIEDAMSCHE COURANT fï V A I r j'

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1