4 m S'-r fef/; 4- vO I - h/; lsr I Zooveel is zeker, dat de groote meer derheid van het eigenlijk! gezegde volk de gratie wcnschte, omdat het van oordeel Was dat Liabeuf nojoit is geweest wat men een „souteneur" noemt. Had hij al de doodstraf verdiend, zoo wordt er ge redeneerd, zoo heeft Fallières een paar jaar geleden wel den kindermoordenaar Soleilland begenadigd. De volksklasse kent geen „distingue" en ziet in de onverzette lijkheid van den president in het geval van Liabeuf een meten met twee maten. Vrijdagmorgen ten kwart voor vier uiu- is het doodvonnis voltrokken, doch gelijk begrijpelijk, is, had men tot het laatste oogenblik gewacht om aan de beslissing ruchtbaarheid te geven. Eerst den vorige n avond tegen half elf werd het dus op den Boulevard bekend, dat de executie plaats zou hebben. Het blad „La Guerre Sociale", waarvan de op het oogenblik in de gevangenis vertoevende, advocaat Her- vé hoofdredacteur is, had, door middel van een extra-nummer, toon teistond een oproeping tot zijn. aanhangers gericht, zich, als protest bij de guillotine te verza melen. Maar zooals men wel kan denken, wa ren de voorzorgsmaatregelen krachtig ge noeg om dat te verhinderen. De straten die op den Boulevard Arage, naast de gevangenis, uitloopen, waren door een tal rijke troepenmacht op vijfhonderd meter afstand van de executieplaats afgezet. Het volk heeft dus niet tot de guillotine kun nen doordringen, maar toch hebben er 'ernstige botsingen, met de troepen plaats gehad. Schrijver dezes is daarvan getuige geweest, want hij heeft, om, redenen van professioneelen aard, de executie bijge woond. Ik spaar, den lezer echter een beschi ij- ving, die in geenen deele verkwikkelijk zou zijn. Wel, kan gezegd Worden dat de veroordeelde met buitengewone geestkracht den dood tegemoet is gegaan. In het korte oogenblik, dat ik hem', op zes meter af stand van do plaats, Waar ik me bevond, uit den wagen, waarmede hij vervoerd was, naar het werktuig der straf heb zien bren gen, heeft hij ook niet den indruk op me gemaakt van een gewonen Parijsehen moor denaar. Met luide, en zelfs beschaafd klin kende stem tegen zijn executie protesteo- rende, tot hem het woord werd afgesne den, volbracht hjj moedig dien laatsten gang. Hetgeen me het meest getroffen hoeft hij deze treurige plechtigheid, - was dat men het inderdaad een „plechtigheid" eer dan wat anders kon noemen, juist om den eenvoud en soberheid, waarmede alles in het werk ging. Overtollige mise-en-scène was te eenen- male vermeden. Snel, stil en zeker ging alles zijn gang. Wie Weet dat de Fran schen bij buitengewone gelegenheden ver schrikkelijk van omslag houden zal de wij ze waarop zij het „nnoodzakelijk kwaad" dat doodstraf heet, in praktijk brengen, voorzeker waardeeren. Men is er van overtuigd (hetgeen het Kamerdebat van verleden jaar trouwens voldoende gestaafd heeft), dat de guillotine uitsluitend een wapen van zelfverdediging vormt voor de in den toestand van nood weer verkeerende Paxijscbe maatschappij. Doch zou juist een zaak als die van Lia beuf niet aantoonen dat hot nog boter ware de doodstraf af te schaffen? Velen in den lande geven m'. i. te recht op die vraag yen bevestigend antwoord, waarbij bet zoo bekende tegenargument van „Que Messieurs les Apaches commencent" zijn kracht moet verliezen. 'JUVENIS, BINNENLAND." I'gw tv Sr* ■T-V' den vrijgekomen, zetel van mr. J. C. de Vries, die voor den h'eer Rooll zijn zetel ter beschikking heeft gesteld. Bij „Vooruitgang" in, Amsterdam I be staat nu het voornemen mr. De Vries candidaat te stellen voor de vacature-Van der Wall Bake. De kerkelijke partijen in district IV moe ten voornemens zijn, voor de a s. tus- schcntijdsche verkiezing voor de Provin ciale Staten in district IV, noodig gewor den door het hict-aanvaarden der benoe ming door mr. J. C. do Vries, geen can didaat te stellen. Statenverkiezing Noord-Holland. Door de Vrijz. Kiesver, „Vooruitgang" is in Amsterdam IV candidaat gesteld de heer W- baron Róell, ter vervulling van Toen hij echter het bedroefde gezichtje van Laura zag, hield hij op en, begon hij haar voor te rekenen, dat zij' met een deel van de 8000 gulden, die toch nog altijd voor hen Waren, hun huis heel aardig zouden kunnein inrichten en nog een somimetje op zij leggen bovendien. „Nu gaan We zoo gauw mogelijk trou wen," zei hij. „Hadden, we alles gewe ten, dan zouden We nu ai vijf jaar man en vrouw zijn, geweest,." v Terwijl Lora met zijn kooi naar binnen werd gedragen, trachtte hij door den be- dekkenden doek heen zooveel mogelijk on heil aan te richten. HÜ beet, krijschte, krabde, en toen hij eindelijk op zijn plaats ,Van bestemining Was neergezet, maakte hjj zoo'n spektakel, dat ton Slotte deheele familie tot Wanhoop werd gebracht. Laura noemde hem bij de liefste naampjes, doch het duurde langen tijd eer zij het kwaadaardige beest eonigermato tot kalmte had gebracht. Daarbij bemerkte zij, dat de kooi Wol eens een flinke beurt mocht hebben, want in de laatste dagen had natuurlijk niemand er aan gedacht, haar schoon te maken. Toen zij de onderste schuif wilde uit trekken, zag zij met verbazing, "dat deze zorgvuldig met een stevig koordje"was vast gebonden. Merkwaardig 1 Het is waar, tante Laura had altijd zelf den vogel ver zorgd en daardoor had zij dit" nooit eer der bemerkt. Misschien had Lora Wel eens geprobeerd 3e vlucht te nemen, als de schuif uit de kooi Was genomen. Met de noodige voorzichtigheid maakte zij het koord los en trok zij de schuif uit. Doch Het Erapp-ïtapport, De ware reden, v, aarom de Tweede Kamer niet tot openbaarmaking van het rapport der Knipp-coramissie besloot, zou, naar de „N. CU" ter oore is gekomen, gelegen zijn in de omstandigheid, dat in deze commissie geen enkel vakman (d. w. z. geen enkel artillerist) zitting had en het rapport daarvan duide lijker de kenmeiken draagt dan gewenscht was naar buiten te doen blijken. Nederland en Zuld-Afrika. Naar de „N. Ct." verneemt, richt het be stuur der Nederl. Zuid-Afr. "Veiecniging een adres aan do regeeiing om bij de opening van hot parlement van Vereenigd Zuid- Afrika, welke binnen enkele maanden op plechtige wijze te Kaapstad zal plaats heb ben, Nederland door een oorlogsschip ver tegenwoordigd te doen zijn. Voorwaardelijkegratie. Zooals men weet, js de tegenwoordige Minister van. Justitie, de katholieke mr. Regout, een warm voorstander van het instituut der voorwaardelijke veroordee- ling en hoopt hij daarvan te doen blij ken bij het door hem in te dienen ont werp tot wijziging van het eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht. Het wordt voor de anti-revolutionairen, voor wie dit stelsel steeds als uit den booze is voorgesteld, nu een moeilijk ge val „Do Standaard" brengt echter uit komst, Wel is de voorwaardelijke veroor deelmg strafrechtelijk „een onhoudbare uitvinding", maar liet blad zou, willen vragen, of do zaak niet te aanvaarden is, mits anders geconstrueerd. „Een vonnis moet een vonnis zijn en blijven. Is er schuld, dan moot die schuld geoordeeld, en kan hol met vandenschul dige afhangen, ol die schuld erkend zal Worden al dan niet. .„Maar Wat zou er tegen zijn, om na het strijken van het vonnis v00111 Waar delijke gratie aan den schuldige te vcrleenen. Schuld en straf sluiten het be grip van grati0 niet uit. E11 Wat zou beletten, dat deze gratie aan een beding werd verbonden, indien zin dat ze wer ken bleef zoolang die voorwaarde ver vuld werd, maar verviel, zoo die voor Waarde niet werd nageleefd?" Kerk en politiek. Men schrijft van geachte zijde aan liet „Vad." Toen Donderdagavond in de vergadering van den kerkeraad der Ned. Ilerv. Ge meente een motie tot afkeuring der Bor.-en- cyehok na eemge discussie in stemming zou gebracht worden, verliet het kerkeraads-Twee- de Kamerlid Van dei Voort van Zijp ijlings de veigadering, juist vóór de stemming. Dit overhaast vertrek trok zeer de aandacht en vei wekte ccnige hilariteit! Herinnerd zij, dat de heer Van der Voort van Zijp zich in de Tweede Kamer bij de behandeling der Borromeo-encyelaek tevre- den toonde met het antwoord van Minister Van Swinderen aan den heer Van Doom en dat hij, de bedoeling van do verschillende Hervormde adressen woardeerende, deze on voorzichtig noemde, wijl de Hervormde Kerk eerst de hand in eigo.n boezem had te steken. plotseling gaf zij een schreeuw! en zonk zij bevend in den dic-htstbijstaanden stoel. Want onder do schuif lag een grooto enve loppe, en toen zij dezo eruit genomen had, las zij in tante Laura's karakteristieke hanepooten do heteekenisrolle woorden „Mijn testament - Op haar geschreeuw waren Gustaaf en de lieele familie toegesneld. Zij stonden nu allen oin haar heen en staarden ver baasd den schat aan, dien Lora zoo uit stekend had behoed. Het couvert was niet gesloten en sidderend trokken zij het pa pier er uit, dat zij ontvouwden. Onder lachen en huilen sloeg Laura haar armen om Gustaaf's hals. Tante Laura had gespaard, voel moer dan men vermoed had. Doch in do eerste plaats erfde Laura do honderdduizend gulden, terwijl do laatste zin yan het testament luidde: „Hij of zij van mijn familie, die zich het lot van mijn papegaai Lora aan trekt, krijgt 15,000 gulden." Kort daarna stonden do twee voor do kooi van Lora. 1 Door al de opwinding was do vogel niet vriendelijker gestemd. Woest sloeg hij met de vleugels en hij krijschte zoo on harmonisch als hij maar kon, en onder wijl beet hij naar alles wat in, zijn Jiabij he.id kwam. Maar toch knikte Laura hemj teeder toe, Gustaaf echter had een, zeer onbehoor lijke gedachte: „Lijkt ''t beest niet Wat op tante Laura?" vroeg hi|. i Nederl. Bond voor Gemeente-ambtenaren. In de algemeene vergadering van dszen Bond, die, gelijk reeds is gemeld, op 15 September te Middelburg zal worden gehou den, komen o.m. aan de orde de volgende voorstellen van het bestuur: Het houden van een loterij ten behoeve v an het hulpfonds. De onderafdeeling 's-Gra- ,'enhage heeft zich beieid verklaard de orga nisatie op zich te nemen. Oprichting van een bureau voor inlichtin gen aan de leden, te ver binden aan het londssecretariaat. De inlichtingen -zullen o.a. betreffen salarisregeling, pensionneering, levensstandaard, diensturen, gelegenheid voor bijverdiensten, godsdienstige gezindheid van de meerderheid in de gemeente, gelegenhe den voor onderwijs, enz. Stichting van een rust- en vacantieoord voor diegenen onder de, 3500 bondsleden, die alleen of met hun gezin in een gezonde streek op goedkoope en aangename wijze hun verloftijd wijlea doorbrengen of ten ge volge van drukke bezigheden in ge-zonde lucht hun krachten moeten herwinnen. Een sanatorium weidt- niet bedoeld. Sanatoria zijn er in ons land zeer vele en het hulpfonds kan zoo noodig in de kosten van opneming bijdragen. Gedacht woidt aan aankoop van een huis of bouwterrein, bij voorkeur in het midden des lands. Uitschrijven van een prijsvraag, in 1911, op het gebied der gemeente-administratie. Voorhiel om aan regeering en volksvertegen- vooidigmg nogmaals te verzoeken, zoo spoe dig mogelijk tot stand te brengen een wette lijke regeling van den rechtstoestand der ge meente-ambtenaren. Algein. Nederl. Pensioenverzekerlngr. In een algemeene vergadering, 4 Juli te Amsterdam gehouden, van de Alge meene Nederlandsche Pen s i oen ver-een ig ing, voor werklieden, is besloten om! tot de ontbinding over te gaan. Ongeveer .dertig jaren geleden opgericht, moet het doel de mogelijkheid tot het verzekeren -van pensioenen voor werklieden te veigemak- kelijken en do zaak van (het ponsionnee- ren meer bekend te maken, Jreeft zijl op gericht: lo. het Nederlandsch Werklieden- fonds, dat, met netto premien werkend, pensioenen en uitkeeringen brj overlijden aan werklieden verzekert; 2o. een. Waar borgfonds tor waarborging van de ver zekeringen, sub lo. bedoeld. Door de vereenvoudiging vaji den werk kring van het Ned. Werkliectenfonds en door onlangs aangebrachte wijziging inde statuten van het thans rechtspersoonlijk heid bezittende Waarborgfonds, had het instandhouden van. de Ned. Pensioenver- eeniging voor Werklieden zijn icden yan bestaan verloren. StoomYbsckersvaartnigen en journalen. De vereen,iging van schippers van stoom trawlers Eensgezindheid to Umuiden heeft aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een uitvoerig adres gezonden, 0111 voor stoomvisscliersi aartuigen de jour nalen, vastgesteld bij art. 9, le lid d en art, 14 van den desbetreffenden maatregel van bestuur, te willen doen vereenvoudigen of te vervangen door een eenvoudig reisrapport. fn hoofdzaak is hun verzoek gegrond op de overweging, dat zij, behoudens een korte nachtrust, hun, geheelen tijd en aandacht aan het visscheisbdiijf moeten wijden, waar- dooi er zelden gelegenheid bestaat breedvoe rige journalen onder alle hoold nauwkeurig en naai waarheid in te vullen. Zij zijn eenparig \an oordeel, dat de handhaving van het journaal in den voorgeschreven vorm zeer be lemmerend op het bedrijf zal werken. Dir. belInvoerr. en Ace. Bij Kon. besluit van 6 dezer; zijn, in gevolge de Burgerlijke Pensioenwet, de na volgende pensioenen verleend, als aan: J. Teerling, kommies te water der 1ste klasse bij 'sRijk*s belastingen, f571; A. Stevens, kommies der 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f492; W. F. G. Wagenaar, kommies der 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f740; J, H. Gilsen, hoofdcommies der 1ste categorie bij 's Rijks belastingen, f852. Bij den dienst der directe belastingen, enz. zijn: de navolgende rijksklerken 3de klasse, tot 1 dezer tijdelijk werkzaam! op de achter hun nainen vermelde bureaux, met ingang van dien datum, definitief al daar werkzaam gesteld: W. G. Gortsen, ten kantore Lobith!; J. Dekker, id. Rot terdam (D. B. 2e afd.); W. Rebel, id. Bussum; P. Niemvpoort, id. Rotterdam (Entrop.); 0. Dekker, id. Zutphen; J. M, Èkobnans, id. Amsterdam (D. B. 5e kant.); P- J. Derkzen, ter inspectie Lobith'. Ben'oemd, ingang Van 16 dezer: II. G. Worms, tot hoofdcommies te Zutphen, thans komm. le kl. aldaar. Bevorderd, ingang 1 dezer: K. Voer man, van rijksklerk 2e kl. tot rijkski. le kl. te Harlingen. Met ingang van 1 dezer is den deur waarder G, G. van der Noordaa, te Rot terdam, op verzoek ontslag uit 's rijks dienst verleend. Eervol ontslagen, ingang ldezer: H. A'. R. W. Engels, konimies 3o kl. te Well; ingang 2 dezer: 3. ,W, T. Loker man, kominies 2e kl. te Maasbommel. Verplaatst, met ingang van 16 de zer: J„ H. Brouwer, rijkski. 2o kl., van Amsterdam (Entrep.) naar Amsterdam (I. en A. o. d. suiker); de ko.nimiezen, 2ekl. P. la Gasse, van Maastricht (v,) naar Stamproy; P. Melis, Van St. Maartensdijk naar Rotterdam,' (tijd.); C. J. Lambreclitse, v,an Philippine naar Terneuzon; de kom'- miezen 3e kl., A'. J. Geilleit, van, Vlodrop (St.) naai] Philippine; A. Santing, Van Maastricht naar Velden. Ingang 1 Augus tus: de kommiezen 2e kl. B. p. Weijer, van Kotten naai; Winterswijk,D. G. J. Kraaijeabrink, van Lobith' naar Aalten; A.' Weurding, van Winterswijk (tijd.) naar Winterswijk; de kommiezen 3e kl. W. Meilink, van Gendrmgen naar Winterswijk; II. Oosterhuis, van Meddeho Paar Winters wijk; J. Heslinga, Van Bekken naai; Med deho; J. de Jonge, van Winterswijk naar Kotten; M. van der Duin, van Winters wijk naar Gendringen; L. Kiers, van Win terswijk naar Rekken; W. Mulders, Van Aalten (tijd.) naar Lobith'. („Wkhl. V. d. A. d. dir. bel.") Ingezonden Mededeelingen. Nier- en blaaszwakte bij kinderen. Een der dikwijls verkeerd-begrepen ver schijnselen van zwakte der nieren bij kinderen is bedwateren. Vele oudeis zijn geneigd om deze onaangename kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter minder waai-; nierzwakte komt veel voor bij kinde ren en is dikwijls overerfelijk, zoodat ouders, die aan de nieren lijden, niet genoeg acht kun nen slaan op hun kleinen. Kinderen, die met nier- of blaaszwakte aangedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinderen. Zij zijn niet opgewekt, niet sterk of levenslustig en vroohjk, maar prikkelbaar en knoirig. Het spelen vermoeit hen spoedig, op school zijn ze dikwijls niet in staat om de lessen behoorlijk, te volgen, en voortdurend hebben zij last met de urine, die zij niet op kunnen houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen volkomen veiLig door kinderen gebruikt wor den. De nieren worden spoedig geregeld en versterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waardoor een einde wordt gemaakt aan hun onaangename kwaal. 1| /Hoe langer gij echter dergelijke kenteelL- nen verwaarloost, des te meer zal de ziekte zich uitbreiden en gij kunt dus niet spoedig genoog beginnen niet het gebruik der echte Eostei's Rugpijn Nieren Pillen, die aloni ten zeerste geprezen worden. Let op den iuisten naam Foster's Rug pijn Nieren Piilen cn weigert alle namaak. Zij zijn te Schiedam veikrijgbaar bij de hoe ren Knppelhof Hovingh. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één of 10.voor zes doozen. Kunst en Wetenschap. Een gedenkteeken voor Ibsen. Donderdag j.l. heeft de onthulling plaats gehad van het bronzen reliefportret van Ibsen, dat aangebracht is aan het huis aan de Via Capolecese te Rome, waar de groote schrijver indertijd heeft gewoond. Ten aanhoorc van een gioote volksmenigte hield Enrico Fciri bij deze gelegenheid een zeer toegejuichte rede en na hem werd het woord gevoerd door een Noorsehe dame, die ook grooten bijval vond. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren terechtgestaan de 67-jarige C. H., zonder beroep, wonende te Schiedam. Hij be kende alhier gebedeld te hebben om zoodoen de in een Rijkswerkinrichting te kunnen worden opgenomen. Het O. M., waargenomen door mr. Bake, eischte drie dagen hechtenis en opzending naar een Rijksweikmrichting voor den tijd van drie jaar. Door genoemde rechtbank werden drie Rotterdamsche roeiers wegens poging tot dief stal van een hoeveelheid ijzer op de werf Gusto, te Schiedam, veroordeeld resp. tot 6, 6 en 4 maanden gevangenisstraf. Het drama te Rijswijk, Over de uitspiaak van het vonnis inzake liet Rijswijksche drama wordt nog het vol gende gemeld: De zittingzaal der rechtbank te 's-Graven- hage was gistermiddag omstreeks 2 uur ge heel gevuLd door een zeer talrijk publick, -voor liet grootste gedeelte uit dames bestaan de, nieuwsgierig naai' de op heden bepaalde uitspraak in zake jhr. G. v. S., die op zijn kamers te Rijswijk mevrouw "W. doodschoot. De voorlezing van het vonnis door den pre sident der rechtbank, inr. Van Rees, duurde bijna 'een uur. Beklaagde was uiterlijk kalrn. Nu en dan verborg hij het gelaat in zijn handen cn weende zacht bij die gedeelten in het vonnis welke in zijn herinnering aan doenlijke feiten terugriepen. Het vonniszes jaar gevangenisstraf, hoor de hij kalm uitspreken. Zooals gemeld heeft de rechtbank aangenomen dat beklaagde me vrouw W. op haar uitdrukkelijk en ernstig verlangen van het leven beroofd heeft. liet vonnis vereenigde zich met de meenimg der deskundigen, o. a. dat de dood door twee schoten veroorzaakt is, cn nam yerder aan dat het verlangen van mevrouw W, om na beklaagde te sterven, geworden is tot een verlangen om vóór hem of met hem te ster ven, blijkende 0. a. uit haar uitlating: „KiU me first and than yourself". Kerk en School. Neb. Hery, Kerk. De aanstaande gewone vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsch Her vormde Kerk wordt gehouden op Woensdag 20 dezer. Bij de Ned. Heiv. kerk waren op 1 dezer 143 prcdikantsplaatsen vacant, 13 meer* dan op 1 Juli 1909. Beroepen: te Krommeniedijk ds. N. W. Posthumus te Hem (N.-IL). Bedankt: voor het beroep te Rotter dam (vac.-Roose) ds. H. C. Briet te Utrecht. - voor het beroep te Gorredijk (evangelisa tie) ds. J. Elbrecht te Grijpskeikvoor het beroep te Heemstede ds. S. Berkelbach van der Sprenkel, te Wijk aan Zee en Duin. Geref. Kerken. Beroepen: te Nijmegen ds. J. E. Goudappel te Dieren (G.). Aangenomen: het beroep te Huizen ds. J. P. Visscher, te Kockengen. Bedankt: voor het beroep te Kampen, ds. Kieviet, te Aagtekerke. Hoog er Onderwijs. Universiteit te Groningen. Doctoraal exa men wijsbegeertede heer H. J. F. W. Brug- mans (cum laude). Doctoraal examen geneeskunde: de lieer F. J. Haverkaie. Doctoraal examen 2e gedeelte rechtswe tenschappen de heer J.Witkop. Universitejt te LeidenMlevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer II. C. Leemhorst, geboren te Amster dam, en de heer A. R. P. Mees, geboren te Rotterdam. Doctoraal examen scheikunde de heer G. J. van Meurs. Te Utrecht zijn gisteren bevorderd tot arts de hoeren B.- J. J. Huij vers en B. Mijnlieff. Universiteit te Utrecht. Gand. Nederl. lett. de lieer G. Quast. Doet-. Ned. lett. mej. A. Maris. Doet. rechten de lieer J. J. Nanninga Uiterdijk. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen staatswetenschapde heeren mis. W. Bergei en B. R. C. M. de Roy van Zuidewijn. Te Amsterdam is bevorderd tot arts L. II. J. van de Graaff, geboren te Demak. Katholiek onderwijs. De aartsbisschop van Utrecht heeft eon rondschrijven gericht tot de besturen der r.-kath'. bijzondere scholen in het aarts- diocees, waarin gelaakt wordt, dat op vele katholieke scholen de katholiciteit Van het onderwijs liiet staat op het peil, waar op het volgens de bedoeling van de II. Kerk staan moet. Aan het slot van dit schrijVen wordt bepaald, dat ten behoeve van het klassi kaal onderwijs in de gewonei lagere zes- klassige r.-kathl bijzondere scholen met of zonder vervolgklasse of in scholen hier mede gelijkstaande, voor de vakken lezen, schrijven, Ned. taal, vaderlandsche geschie denis en zang geen andere dan katho lieke schoolboeken -mogen Worden aange schaft. Als overgangsmaatregel Wordt toe gestaan, dat de door de schoolbesturen reeds aangekochte niet-kath'olieke leermid delen in deze vakkon tot 1 April 1912 worden gebruikt. Na dezen datum! moe ten de niet-katholieke leermiddelen voor genoemde vakken geheel uit bovengenoem de scholen zijn verwijderd. („N. -vj d. D.") Lan dboiiw en Teeteelt. Aardappelziekte. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen begint zich hier c-n daar dc zoo gevreesde aardappel ziekte te vertoonen. Luchtvaart. Een vlieger als Indianenhoofdman. De aviatcur graaf Lesseps is door de bij Montreal in Canada w'onendo Irokeezen ge adopteerd en tot opperhoofd gekozen. De Indianen hebben hun blanken stamgenoot den naam,' „Man met de groote vleugels" gegeven. 1 Rit de Pers. Krupp-Rapport, De „Tel." wijdt een artikel aan het Krupp-rapport, dat Weliswaar piet gepu-. bhceerd Is, maar dat in do Kamer zij het ook in geheime zitting behandeld aan vijftig Kamerleden bekend geworden en daardoor ter kennis van de „Tel."» redactie gekomen is. Wij knippen uit dat artikel enkele bewe ringen en opmerkingen, die ons s nogal, sterk lijken. liet blad stelt voorop den, eisch, dat steeds de meest volledige Waar borgen er zijn, om zoogoed mogelijk ma terieel te krijgen tegen den laagsten prijs. „Bij het onderzoek doon de commissie uit de Tweede Kamer is gebleken, dat hij de wijze, waarop tot dusverre de aan schaffingen plaats hadden, dikwerf in strijd gehandeld is met de hiervoren gestolde eischen. Voor vele leveranties heeft nooit con currentie plaats gehad." „De comtaiissie heeft dan ook in liaar, rapport de overtuiging moeten uitspreken, dat de firma Krupp op het gebied van kanoneonslructi© achterlijk is. Deze uitspraak, van uit Nederland, ge hoord, is er eene, die, pp zichzelf reeds, voor de firma Krupp moreel vernietigend is." Na een scherp betoog, dat bij'een voor stel tot verwapening dei' Inclische veld artillerie en de daarop gegeven, critiek' dooi; dra Keer Thomson, dej Kamer door den, Minister van Koloniën, Idenburg, zou, zijn misleid, zegt het blad: „Hoofdzaak is de onvjehant- woordelyke wjjze, waarop in de zen v.an pegeeringszijde telgten- ovof de volks ver te genw) o pnd i- ging is ^eh'andeld." •vy ÊsK p~ i*1 £-4 \'t< l-fr l'Üih &V 14 BfeV

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6