63Jaargang, Woensdag 13 Juli 1910 No. 13352 Haar Huwelijksgeschenk. Reis-Abonnementen, Deze courant verschijnt dag 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en FeestdagcK, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. i Advertentiën voor hét eerstvolgend nummer moeten des middags vóór eert uur aan het bureau bezorgd zijn. 1 1 Bureau: Lange Haven No. 141s(h'oek Korte HaVen). 1 Brij's der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; icdertf regel meel 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon J voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres to zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een lialve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND." Schiedam, 12 Juli 1910. FRANKRIJK. De interpellaties over de geruchtmakende arrestatie van den bankier Roohette hebben, gisteren in do Kamer onder enorme belang stelling plaats gehad. Het geheel had een bijzonder kalm verloop en de overgroote meerderheid der Kamer nam tenslotte met de beloften der regcering genoegen. Ministei'-president Briand antwoordde op de interpellatie-Jaurès, dat de vervolging van Roclictte, nu ruim twee jaar geleden, was begonnen, nadat er een ioimeele aan klacht tegen hem was ingediendhet par ket had zich leeds geruimen tijd met de zaak bezig geliouden. Briand verdedigde den pre fect van politie Lópine en wees er voorts op, dat Jaiuós geen enkel bewijs voor zijn be schuldigingen had geleverd. Wel blijven er nog eenige duistere punten, maai justitie on legeering zijn vast besloten licht in de zaak te brengen. „Ik waarschuw de Kamer", zoo besloot hij, „tegen den veldtocht, die op touw wordt gezet om de meening te doen postvatten, dat alles in Frankrijk verdorven is, behalve dc socialisten." De afgevaardigde Loboucq sprak een aan tal beschuldigingen uit tegen den procu reur-generaal. „Wij zullen", zoo zeide hij, „de staatkunde Van den minister-president slechts dan kunnen goedkeuren, wanneer hij belooft te zullen bevorderen, dat de ambte naren hun ambtelijke taak volkomen eerlijk zullen vervullen." Nadat nog Ceccaldi in denzelfden geest gesproken had en minister Barthou had ge antwoord, dat hij de akten van den rech ter van instructie niet had te beoordeelen, werd besloten, tot sluiting van het debat. In zijn antwoord aan Jaurès verklaarde Biiand daarop nog, dat hij niet geloofde, dnt een commissie van onderzoek met judi- ciaire bevoegdheden, die in drie moties is gevraagd, iets zou uitwerken en Villebois Mareui! beantwoordend, zeide hij, dat hij zich verzette tegen zoo'n commissie van on derzoek, echter niet om potsoonlijke redenen. Hij kon alleen de motie-Raynaikl aan vaarden en stelde de kwestie van vertrouwen. En het resultaat van het debat was dat dc vertrouwensmotie en een gewone enquête commissie groote meerderheden kregen. De motie werd aangenomen met 395 stemmen tegen 85 en daarna de benoeming van een commissie van onderzoek met 389 stemmen tegen 169. Yves Durand, de directeur van het kabi net van den prefect van politie te Parijs, tegen wien naar aanleiding van do Zaak- Rochelte een lastei-campagne op touw is ge zet, heeft verzocht gedurende eenigen tijd te worden ontheven van zijn ambt, ten einde do gelegenheid te hebben zich te zui veren van den blaam die op hem is ge wei pen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Rusland en Japan Uit Peking wordt aan het Petersburgsche Telegraafagontschap bericht, dat de Rus sische zaakgelastigde aan de Chineesche regeering kennis heeft gegeven van den inhoud van het in do vorig© week! te Potersburg geteekende Russisch-Japansche verdrag. Do Japansche zaakgelastigde deed een gelijkluidende mededeel ing. F r a n k r ij k. Volgens do „Matin" begint er toenade ring te komen tusschen de directies der spoorwegmaatschappijen en baai' personeel. De directies sluiten niet langer hel oor voor de wenschen van hun personeel, maar houden thans met hun arbeiders en beambten besprekingen over in te voe ren verbeteringen. Op het Noordemet is het salaris van de helft der beambten verhoogd en bij den Oosterspoorweg, waar onlangs reeds oen verhooging is toegestaan aan de stakers, is men bezig te onderzoeken, op welke wijze aan de grieven van het ove rige personeel tegemoet kan worden ge komen. P e r z i I. Uit Teheran wordt naar Petersburg ge seind, dat Ispahan, indertijd de bakermat van het nieuwe regime, door 3000 man van den stam Kas-Sjkai is genomen. De Bachtiaren, die ontevreden zijn met 'de te genwoordige politiek van Saiücr-Assad, bo den niet het minste verzet. 2) (lïht.) Kiithe keek met haar mooie groote oogen den man aan, dien zij zoo innig lief had en die morgen een ander zou toebehooren. Zwijgend, bitteie pijn in het haat, stonden zij daar een oogenblik tegenover elkaar. Toen bukte Kiithe zich en raapte het op den grond gevallen etui op. „Ik geloof dat het beter is dat je naar haar toegaat." „En dat raadt jij mij jij?" „Wat moet ik je dan anders raden? Je hebt je woord gegeven, morgen is je trouw dag" Hij bleef zwijgen en haar aankijken. Droef heid, vertwijfeling was in eiken trek van zijn gezicht te lezen. Wat moest hij doen?" Hij kwam vlak bij haar staan. „Kiithe," fluisterde hij, „ik voel mij zelf als een gevangene, wien de gulden vrijheid wenkt. Maar zonder jou, zonder jou liefde „Neen, neen zoo niet," viel zij hem in de rede. „Je luidt e. mder je woord niet kun- .ser jo mij nog werkelijk Spanje. Minister-president Canalejas, da minis ters van binnenlandsehe zaken, van bui- tenlandscho zaken en van marine en de president van de Kamer hebben heden ochtend een bespreking gehouden overdo nieuwe nota, waarin het Vaticaan pro testeert tegen de indiening van de uitslui- tingswet in den Senaat. Naar het heet, is de nota in zeer krach tige bewoordingen gesteld en wijst zij er op, dat de kwestie van het verbod tot vestiging van kerkelijke congregaties in overeenstemming met hot Vaticaan gere geld had moeten worden. Italië. De Romeinsche „Stampa" deelt mede, dat er sedert eenigen tijd pogingen wor den aangewend, om! Christolfel Columbus, den ontdekker van Amerika, heilig ver klaard te krijgen. In den loop der volgende maand zou uit Amerika een. deputatie te Rome komen, van een Amerikaansche ver- eeniging do „Ridders van Columbus". Deze deputatie, die 300.000 mensehen vertegen woordigt, biedt de statuten der vereeniging ter goedkeuring aan den Paus aan. Het eigenlijk doel evenwel zou zijn, te wer ken voor de heiligverklaring van den ont dekker van Amerika. Vereenigde Staten. Do „New-York! Herald" bespreekt de ver houding tusschen president Taft en ex- president Roosevelt en merkt op, dat de kolonel hoe langer hoe meer zich gaat aansluiten bij de vijanden van den pre sident. Een openlijke breuk tusschen Teddy en Big Bill zou, wanneer ze binnenkort plaats vond, niemand, verwonderen. Roo sevelt wordt volgens de „Herald" door een aantal personen bewerkt, om) een nieuwe partij te vormen. Mr. Roosevelt's hoofd is wat in "de war door al die eerbetuigingen en recepties liier en in Europa, meent de „Herald". Rusland. De zaak-Sternburg brengt iedeion dag nieuwe wetenswaardigheden aan het licht. Thans is de page Skarsjinski Van de hof- lijst geschrapt. Naar men zegt heeft hij Sternburg in een bekend Petersbuigsch salon ontmoet en hem mededeelingon ge daan over het Hof. Sternburg is reeds viermaal door don rechter van instructie gehoord. Men zegt, dat hij! o. ml het mo- bilisatieplan van Maart 1910 aan. Oosten rijk heeft verkocht. Hij moet ook open voor zijn connecties met enkelo leden van de Oostenrijksche ambassade zijn, uitge komen. ncn geven, sw liadt lief gehad." BINNENLAND. Tan het .lof. Z. IC. H. Prins Hendrik is hedenochtend met den trein van omstreeks 9 uur uit Apel doorn naar Amsterdam vertrokken. De Prins kwam daar om 10,26 aan. Het doel van het bezoek van den Prins was evenals de beide vorige keeren een con sult b(j prof. Wertheim Salomonson, onder wiens behandeling Z. K. H. zich heeft gesteld Corps diplomatique, Naar wjj vernemen is de kapitein-luite nant ter zee De Faramond de la Fagolle benoemd tot maritiem attaché bij het Fran sche gezantschap alhier, ter vervanging van kapitein ter zee d'Andrezel, wiens tjjd van detacheering bij de legatie verstreken is. st.; zoodat in de plaats Van hot aftre dend lid mr. C. baron van Hoeckeren van Keil gekozen werd de heer 3. C. d e M a r e z O ij e n s.' Voor de vacature-Vermeulen waren uit gebracht 72 stemmen, waarvan op de hoe ren mr. C. Th', van Deventer, 1 st dr. Vermeulen 51 st.; dr. C. Lely, 19 st. blanco 1 st.zoodat het aftredend lid dr. Vermeulen werd herkozen. Voor de vacature-Von Fisenne Waren uit gebracht 72 stemmen, waarvan op de hee- ren E. A. F, v. d. Kun, oud-lid van de Tweede 'Kamer, 51 st.mr. C. Th. V. De- ventor, 21 st.; zoadat gekozen werd mr. Van der Kun. Audiënties De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. Personalia. Bij Kon. Besl. van 9 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger van de regeering in het Internationales IComitee fiir das Artzliehe Fortbiblungswesen, dr. K F. Wenckebach, hoogleeraar te Groningen. De verontschuldiging van de encycliek. Reuter seint uit Rome iNaar aanleiding van een telegram uit den Haag, meldende, dat de zaakgelastigde van den Heiligen Stoel eten 6en Juli een briet aan den minister van buitenlandsche zaken heeft gericht, waarin hij het leedwe zen van den Paus uitspreekt over de uitleg ging, die men in Nederland aan de encycliek »Editae saepe" heeft gegeven, schrijft de Osservatore Romano, dat uit inlichtingen, die het blad heeft ingewonnen, blijkt, dat de zaakgelastigde van den Heiligen Stoel te dien einde nooit eenigen brief aan den Ne- derlandschen minister van buitenlandsche zaken heeft gericht." Deze tegenspraak van het Vaticaansche blad geldt, gelijk men merkt, niet de me- dedeeling in de Staatscourant want daar in is van geen brief of eenig ander geschre ven stuk sprake maar een blijkbaar onjuist bericht, dienaangaande uit den Haag naar Rome gezonden. In een Reuter-telegram uit den Haag, in de Times opgenomen, zien wij dat ook van een geschreven stuk wordt ge sproken. Dat is natuurlijk een vergissing De Staatscourant zei enkel, dat de zaakge lastigde den minister had smelegedeehl" enz., in het midden latende of het schrif'.e lijk dan wel mondeling was geschied. Als wij de verklaring van de »Osservatore Romano" niet verkeerd uitleggen, weten wy dus alvast, dat het een mondelinge boodschap is geweest. Als die nu maar niet verkeerd is overgebracht of misverstaan De sNieuwe Courant" schrijft: nVolgens een particulier telegram uit Den Haag aan de Hamburger Nachrichten" zou 11. M, de Koningin door bemiddeling van den minister van buitenlandsche zaken den pauselijken zaakgelastigde haar pijnlijke verwondering hebben doen kenbaar maken over de in de Borromaeus-encycliek voorkomende uitdruk kingen betreffende de Oranjevorsten en de voorouders barer Protestantsche onderdanen, De pauselpe verklaring van Vrijdag jl. (be doeld isWoensdag jl.) zou dan als een ant woord daarop te beschouwen zijn." Eers'e Kamorverkiezlug. Do loop der stemming in de lieden ge houden vergadering der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland ter verkiezing1 van drie loden der Eerste Kamer Was als volgt: Voor do vacature-Van lie ece re n waren uitgebracht 71 stemmen, waarvan op do hoeren J. C. de Maroz Oijens, oud minister van waterstaat, 49 st.A'. Plate, 20 St.; A. R1. Zimmerman, 1 st.blanco „Kiithe, ik heb jou boven alles lief. Luis ter naar mij, nog is het niet te laat." „Neen, neen, ik wil niets hooren. Ik wil hot geluk van een ander niet verstoren. Ik wil niet langer een plaats in jou hait inne men, dat een ander nu al veroverd heeft. Ik wil haar leven niet verwoesten, zooala bet mijne verwoest is." „Die plechtigheid van morgen zal meer dan één leven, verwoesten. Als ik met Doris prart „Je zeide dat ze jou lief heeft," Ilij werd vaalbleek, zijn lippen trilden. „Ja, zij beeft mij lief." Op dit moment weid de deur geopend en een jonge frissche meisjesstem riep: „Maai' Gen]waar blijf jij zoo lang? Je hadt in dien tijd alle cadeaux al weltienmaal kunnen tellen." Kiithe trok zich. terug en boog z,ich over een der geschenken. Gerhard staarde ge dachteloos op een zilveren schaal. Het jonge meisje kwam nader. Haar oogen straalden van geluk en vreugde. Zij draaide verscheidene electrische lampen aan, zoodat do Jcamcr heel verlicht was, „O, wat prachtig. Juffrouw Perrtm wat hebt u dat smaakvol gedaan." Zij merkte niets van de Verlegenheid van beide anderen. Gerhard gmg voor het raam staan, maar Katlie draaide zich om en zeide met vaste stem „Hot verheugt mij dnt u tevreden bent." ITnnr stem klonk koud en hard. „Ik moet mijn vriendin roepen," zeide Doris. Zij hindert u toch zeker niet?" „Geen kwestie van juffrouw." De jonge, van geluk stralende vrouw ging weg. Kiithe keek haar na. Eene, wier weg langs ïozen gaat, wie de zon toelacht een gelukskind. Uit Kathe's gezicht was alle kleur geweken. Haar handen trilden, terwijl zij mot haar werk verder ging. En Gerhard stond aan den anderen kant der kamer. Daar werd opnieuw de deur geopend. De jonge bruid kwam binnen met haar vriendin en haar moeder. Doris was ecnig kind en van haar jongste jeugd af verwend. Geen wensch van haar was onvervuld gebleven en, Ger hard scheen het toppunt van luiar geluk. Dait zeide elk woord van haar, elke blik van haar moeder. Kiithe zag dat duidelijk. Dit zachte teere wezen zou een krachtigen slag van het lot niet kunnen verdragen. Zij moest behoed en gekoesterd worden als een tecre plant. Haar geluk, liaar leven, wortelde in do liefde. „Ilij zou liaar dooclen," dacht Kiithe „Neen, ik zou een dergelijke schuld niet op Electricltells tentoonstelling te Gouda. Na de ingebruiknemingder electrische cen trale, hetgeen begin September wordt ver wacht, zal te Gouda een tentoonstelling van toegepaste electriciteit worden gehouden, waarschijnlijk van *1626 September. Het centraal comité heeft de tentoonstel ling op breeden grondslag ontworpen. Naast de meer behende toepassingen van electrici teit tot het voortbrengen van licht en kracht, stelt het zich voor, het gebruik van electri- ciieit voor verschillende doeleinden in takken van bedrijf aanschouwelijk, weer te geven benevens het gebruik van electrische stroo men in de geneeskunde, bij telegrafie, tele- telefonie en fotografievoorts kabels en ge leidingen met de hulpmiddelen en toestellen voor den aanleg en voor de verdeeling van den stroombovendien zal een plaats worden ingeruimd aan de toepassing van electriciteit bij de reclame, versiering en in dienst van de huishouding. Het gemeentebestuur zegde gratis stroom verbruik toe voor deze tentoonstelling, die in de zalen der sociëteit sOns Genoegen", en aansluitend ruim tentoonstellingsgebouw zal worden gehouden. Typografenbond. Zondag en Maandag werd te Utrecht de 44e jaarvergadering gehouden van den Al ge meencn Nedcrlandschen Typografenbond. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, dc heer W. C. van Haaien, uit Amsterdam mede, dat het ledental van den bond met 354 gestegen is en thans 3680 bedraagt, verdeeld over 57 aideeltngen. Verder herin nerde spr. in don breede aan de in het af- geloopcn jaar door den bond gevoerde acties. Uit liet financieel verslag bleek, dat de ontvangsten bedroegen 43.3 50.12da uitgaven 21.468,67, alzoo een saldo van 21.881,45 J. De ontvangsten van hei ziekenfonds bedroegen f 4822.28, do uitgaven 4427.151alzoo een saldo van ƒ395.711; terwijl de ontvangsten van hot overlijclingsfonds /4476.05J- bedroe gen, de uitgaven /16li.24, alzoo een saldo van 2SG1-811. Deze verslagen benovens het jaarverslag, werden na eenige bespiekingen goedgekeurd. Inzake het beleid van het hoofdbestuur werden de besprekingen niet ten einde ge- biacht. Vooral werd door verschillende afge- vaauligden het steunen van de Amsterdam- sche bouwvakstaking door het hoofdbestuur afgekeurd evenals do houding, die het hoofd bestuur aangenomen heeft inzake de uitvoe ring van de tea v origen. congresse gegeven opdracht om met het bestuur van het Neder- lundsch Vakverbond overleg te plegen om te komen tot wegneming der bezwaren tegen het aansluiten bij het Vakverbond. De motie van de nfdceling Dordrecht, do houding van het bondsbestuur in zake het overleg plegen met het Ncdeilandsch Vak verbond werd goedgekeurd (56 stemmen voor, 13 tegen en 17 blanco). Een crediet van f 500 wercl toegestaan aan liet hoofdbestuur voor de uitgave van een jongeliedenblaadje. Een voorstel tot aanslui ting bij het Nederlamlsch Vakverbond werd verworpen (63 stemmen tegen én 23 voor). Met 72 stemmen oor en 13 tegen werd op voorstel van de afdeeling Schiedam beslo ten, den leden een pro- en contra-geschrift inzake die aansluiting toe te zenden. Ver worpen werden een voorstel tot invoering ccner progressieve contributieregeling en een tot contributieverhooging. Bepaald werd, dat do leden bij werkloosheid niet tegelijkertijd uit meer dan een fonds ondersteuning mogen genieten. Op voorstel van de afd. Schiedam werd een regeling in rake het leerlingwezen aan. genomen. Verworpen werd een voorstel om leden van associaties, staande op het standpunt van Gemeenschappelijk Grondbezit, als lid van den Bond toe te laten. mij kunnen nemen. God behoede mij, dat ik een ander in hot ongeluk zou storten." Dapper richtte zij haar hoofd weer op en sprak met iedereen en luisterde naar alles wat gezegd werd. Zij hoorde de liefkozende woorden, die Doris tegen Gerhard zeide cn zij hoorde de schertsende woorden, die zij met elkaar wisselden. Zeker moest een man. een vrouw als Dons liefhebben, vooral wanneer zoo tecre banden hen aan elkaar bonden als hier het geval was. Was hij dan gok geweest dat hij deze verbintenis had willen verbroken om harentwille? het jonge, levenlustige kind van alle geluk te berooven en tot vertwijfe ling te biengen, zonder dat zij eenige schuld had. Neen zij moest gelukkig blijven. „U ziet er verschrikkelijk vermoeid uit, juffrouw Porton," zeide Doris. „Wat egoïs tisch dat ik er mot eerder eraan gedacht hebt u wat aan te bieden. Gaat u mee naar cle andere kamer." Maar Kiithe schudde het hoofd. Zij moest weg, zij wilde Gerhard niet langer zien. Wat trilden haar handen en wat. waren ze koud. Ging Gerhard nu maar weg. Einde lijk kwam hij naar haar toe. ITij sprak een paar woorden, die koud en onzeker klon ken. Zijn toekomstige schoonmoeder stak haar arm door den. zijnen en nam hem mee. D" vriendin van Doris volgde. Doris en Kathe bleven alleen. Toen greep Kathe plotseling de handen der andere en zeide: „Ik wensch u een oneindig groot geluk. Mijn werk is afgcloopen, ik moet nu gaan." Doris keek liet jonge opgewonden meisjo aan. „U neemt mij tocli niet kwalijk dat ik u gelukwenschtc, ik die tot de arbeidende klasse behoor." „Hoe kunt u zoo iets denken? Ik dank u zeer voor uw gelukwonschen cn ik zou wil len dat iedereen /oo gelukkig, zoo oneindig gelukkig zou kunnen worden als ik ben se dert ik mijn Gerhard heb en door hem be mind word zooals hij alleen kan liefhebben." „God behoede u," „Wat ziet u er bleek uit. Vertel mij eens, als de vraag niet onbescheiden is, hebt u een ongelukkige liefde gehad? En hebt nie- iemaiul, die u lief hadt, verloren?" „Ja," fluisterde Kathe met door tranen verstikte stem. „Ook ik was eens een geluk kige bruid als u „En is hij dood?" „Voor mij ja." Met die woorden ga! Kathe liaar een huwc-s lijksgeschcnk, waarbij geen kaartje van do schenkster gevoegd werd. SIjHIEIIAMSCK E CCUJFiAM T

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1