63*" Jaargang. Zaterdag 16 Juli 1910 No. 13355 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering vanZon-enFeestdagelï. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 125 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. 'Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. li11 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. _,11 Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. Beis-Abonnementen, De administratie van de „Sehiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan h'un tijdelijk' adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 (Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; Brengen bij deze ter kennis van de in gezetenen, dat ten huize van "den gemeente geneesheer, den heer dr. D. N. JANSSEN, aan de Broersvest no. 57, op Dinsdag 19 Juli a.s. voor dit kWiartaal van 12 tot 1 uur des namiddags gelegenheid zal bestaan* tot kostelooze Inenting en lierlnentlng tegen pokken. Schiedam, den 15den Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. j De Secretaris, V. SICKENGA. BUITEN LAND. Schiedam, 15 Juli 1910. ENGELAND. Ilct Lagerhuis heeft gisteren beraadslaagd over de regeeringsvoorstellen omtrent den aanbouw van schepen voor de vloot. De eer cn wellicht ook wel de noodzakelijkheid om de oppermacht ter zee te bezitten kost het land millioen en nog eens millioenen, welke milJioonen jaar op jaar nog zullen toenemen nu Duitschland zijn vloot zoo geducht gaat versterken en Italië en Oostenrijk dat voor beeld, zij het ook op bescheidener voet, vol gen. Maar de overgroote meerderheid der Engelsehe natie 'hoeft het er voor over, gelijk gisteren wederom in hot Iluia der Gemeen ten ia gebleken. Wel waren er eenige leden, die protesteer den tegen de kolossale uitgaven, welke zij niet gerechtvaardigd achtten, en de heer Dil lon stelde o. a. voor het gevraagde crediet met twee millioen pond sterling te vermin deren, maar liet bleven er maar enkele. Den unionisten waren de uitgaven zdfs nog niet hoog genoeg en hun leider, Balfour, verklaar de, dat de geboden zekerheid voor Brittanr nie's oppermacht nog niet voldoende was. Een ongelukje. Het voorstel tot vermindering van de erediet- annvraag werd dan ook verworpen mot 298 stemmen tegen 70, welke laatste waren uitge- biacht door leren, leden van de arbeiderspartij en eenige radicalen. De begrooting, die verdedigd was door den eeisten minister Asquith, werd vervolgens in zijn geheel aangenomen. De heer Asquith had in zijn verdediging met klem gewezen op het hartelijk karakter van de betrekkin gen tussehen Engeland en Duitschland cn daarbij de verwachting uitgesproken dat deze betrekkingen elk jaar inniger zouden worden. Een vergelijking tussehen de vlootsterkte van Engeland en Duitschland wees geens zins op vijandelijke gevoelens en do minister ontkende beslist, dat de uitbreiding van de vloot van cenig land geschiedde met vijan dige bedoelingen, jegens een ander. „Wij moeten," zoo zeide de eerste minister „zor gen meer dan verzekeid te zijn tegen eik waarschijnlijk of zelfs mogelijk gevaar. In bet jaar 1913 zouden wij Vijf-en-twintig dreadnoughts bezitten en twee koloniale dread noughts en Duitschland een-en-twintig, ter wijl er tegen dien tijd wasuschijnlijk dread noughts gebouwd zullen zijn door Italië en Oostenrijk. De uitgaven zijn dus niet bui lensporig." Zooals men weet is eergisteren het vrou wenkiesrecht- we teontwerp van Shncklcton in tweede lezing gekomen, maar werd een arti- kelsgewijze behandeling ervan geweigerd. Dat was natuurlijk een bittere teleurstelling voor de kiesreohtvTouwen. Evemvel, den moed hebben zc niet verloren. Zo zuilen nu trach ten minister Asquith te te wegen de wet nog dit jaar in behandeling te brengen. Miss Pankhurst heeft o. a. verklaard„Do Voor standera van het ontwerp in het Lagerhuis zijn in de meerderheid en kunnen dus hun zin wel doordrijven, als het hun werkelijk ernst is. Binnen eenige dagen zal een ver zoekschrift om de geheele behandeling van liet ontwerp toe te laten, worden ingezonden GEMENGDE MEDEDEELINGEN. De rechtbank te Cahors heeft den bis schop Lourans, die wegens een drror hem onderteekend tegen leekenschoolboekon ge richt herderlijk schrijven door de onderwij zers vervolgd Werd, veroordeeld tot een boete van 300 fres. F r a n k r ij k. Gistermiddag is ter eere van het Bel gischo koningspaar te Longchamps een schitterende troepenrevue gehouden, welke door de koninklijke gasten werd bijge woond. Na afloop daarvan had een dejeu ner plaats, waarbij koning Albert de lof trompet stak1 over het Fransehe leger, terwijl president Fallières vleiende dingen zei van de Belgische krijgsmacht. Tegen twee radicale candidates voor de Fransehe Kamer, mot name Jacquelin en Chevaux, is een strafvervolging wegens bedriegclijke verkiezingspraktijken geopend Zij waren overeengekomen aan wie zich terugtrok 30,000 francs schadevergoeding te betalen. Geen van beiden js trouwens in de Kamer gekomen. Turkse. Onlangs heeft de Porto, gelijk men weet, zich in een nota aan de beschermende mo gendheden beklaagd over de inmenging van Griekenland in de zake van Kreta. De mogendheden hebben thans daarop geant woord, dat de koning van Griekenland en de Grieksche regeering zich hadden beperkt tot liet geven van goeden raad aan de Kreten zers, hetgeen do mogendheden alleszins bil lijken, zoodat zij de bezwaren ten aanzien van Griekenland niet kunnen laten gelden. De Jongturksche partij heeft zich door haar aanmatigend optreden vele -vijanden ge maakt. Vooral do gedwongen ontslagneming van den sjeik ui Islam heeft kwaad bloed ge/.et bij hun tegenstanders, en dezer dagen hebben de liberale, de democratische en de volkspartij een gemeenschappelijk program aangenomen, dat hoofdzakelijk gericht is op bestrijding van de Jongturksche partij. Bovendien wordt propaganda gemaakt voor oen geheimen bond ter bestlijding der Jong- turken. P e r z i Naar gemeld wordt is het geheele nieuwe ministerie, de ministers van justitie ejt finan cien uitgezonderd, beslist anti-Russisch ge zind. Er zijn weer Russische troepen naar Djoelfa gezonden. Een protest van de Perzische regeering leverde niets op. schen van China wordt geen acht ge slagen. Mandsjoerije gaat den weg op van Korea en staat niet meer in dezelfde ver houding tot Peking als de andere pro vinciën. Over het gevecht op de eilanden nabij de Portugeesche bezitting Macao metChi- neesche zeeroovers, wordt in een officieele mededeeling uit Lissabon nog gemeld, dat de gouverneur van Macao 200 soldaten met eenige kanonnen naar het eiland Coliowan gezonden heeft, om de orde te herstellen. Het schijnt, dat de bewoners van Coliowan gemeeno zaak maken met de zeeroovers. Aan do zijde der Portugeezen vielen twee dooden en drie gekwetsten. den Heuvel, afgevaardigde der Tweede Ka mer voor het district Eindhoven, zijn man daat heeft gesteld in handen van den voor zitter der R.-K. kiezensvereeniging Eindlio- met de bijvoeging, dat hij dit begin September a.s. wensoht neer te leggen. BINNENLAND. De Van het Hof. tuinpaitij van II. M. de Koningin- Vereenigde Staten. In een Woensdag gehouden vergadering van het personeel van den Pennsylvania- spoorweg werd met 12.000 tegen 1000 stem men besloten tot staking over te gaan, in dien niet aan de eischen van het personeel werd tegemoet gekomen. Na afloop der1 Ver gadering had er een conferentie plaats tus sehen een comité uit de beambten en de spoorwegdirecties, welke gisteren zou worden vooi tgezet. 1) Dus, liefste, jevraagt me, je op recht to bekennen of ik gelukkig ben". Wat een groot woord! Gelukkig? Je weet toch, jij, mijn eenige Vertrouwelinge, wat de droom van mijn hart is, welke do hoop is van mijn leven, waaruit ik kracht en moed put. Ik vervul mijn taak met nauwgezet heid en met een innige voldoening, omdat ik gevoel, dat ik mc nuttig maak en ein delijk, ik beken het je ronduit, met het bewustzijn, dat elke dag, die voorbijgaat, eiken stap dien ik doe, me dichter brengt hij mijn doel. Eerst als ik dat bereikt heb, zal ik je kunnen antwoorden: „Ja, ik ben gelukkig 1" „Onderwijzeres IWie zou, me Vroeger gezegd hebben, dat ik ooit onderwijzeres zou worden Geruïneerd door dio schaduwzijde van het fortuin, die mijn armen vader het leven heeft gekost, zonder moeder, zonder familie, zonder middelen,! heb ik, je weet het, dagen van de diepste wanhoop gekend. „Tjwee -lieve wezens hebben me gered, jij en hij jij, m'n grooto zuster met zoo'n edele ziel, zoo'n groote wijsheid, en zoo'n krachtige hulpvaardigheid.Hij, Peter, wens lang stil gehouden, maar ein delijk openlijk; Lekende en beantwoorde liefde, mij het geloof, de hoop heeft terug geschonken en mij een schitterende toe komst opende. „Je herinnert je nog wel dien dag, dat hij in jou tegenwoordigheid, als eenige getuige van onze wedcrzijdsclion eed, be loofd heeft in woorden, die voor altijd in mijn geheugen staan gegrift: „Werk,zeide hij mij, strijd, heb vertrouwen en wacht op mij. De opdracht, die ik buiten Frank rijk vervul, zal mij nog drie jaren van je verwijderd houden. Als ik terugkeer, zult ge m'n vrouw woiden, als go toestemt. Ge hebt twee waarborgen voor mijn belofte: ge zijt zoo schoon en ik heb je zoo lief." „En daarom, om hem te gehoorzamen, om te strijden, zooals hij me bevolen had, om te wachten, ben ik onderwijzeres ge worden. „Het geluk heeft gewild, dat ik juist een familie heb gevonden, die haar jongste kind, zeven jaar oud, wilde toevertrouwen aan een vrouw! en zoodoende wijd ik me geheel aan de opvoeding van Charles 1 hiébaud. „Ik heb bij mijn arbeid eenige zoete uren, ais ik zie, dat ik wat goeds uitwerk bij dit zeer verwend, te verwend, eigenwijs, vertroeteld schepseltje, dat men zijn gang laat gaan in al z'n luimen, en dat een eënigszins strenge hand noodig heeft otn hem op den rechten weg te houden en hem te verhinderen, een kleine fat te wor den, vol dwaze ijdelheid, zonder verstand en bestemd om ledig te loopen, zoo niet iets ergers. „Maar ik heb ook moeilijke oogenblikken en die zijn het talrijkst. „Voortdurend moet ik ingaan tegen de trotsche eigenwijsheid der moeder, tegen China. In China is men allesbehalve ingenomen met het Russisch-Japansche Verdrag. De prins-regent heeft zijn bezorgdheid openlijk te kennen gegeven over de toekomst van Mandsjoerije en den Ilemelscken Raad ver weten, dat het zoover gekomen is. De officieuze „Sjanghai Times" noemt het Russisch-Japansche verdrag voor Chi na een nieuw! verlies van aanzien, dat voor het volk niet verborgen gehouden kan worden en do hervorming van het bestuur ten zeerste bemoeilijkt. China wordt gedwongen toeschouwer tc zijn bin nen de eigen landsgrenzen. Op de wen- Mocder, welke door het overlijden van Prin ses Marie enkele weken is uitgesteld, is thans bepaald op Dinsdag 26 dezer. De „Tijd" verneemt, dat liet in de be doeling van Z. IC. II. Prins Hendrik ligt-, daags na ziin bezoek aan Maastricht, op 16 Augustus, ter gelegenheid van de vergade ring van de Federatie van den Ncderl. Zui- vclbond, een bezoek te brengen aan de mijn streek (Heerlen) en aan de Romeinsehe Ka- taeomben te Valkenburg. Consulaire dienst. Bij Kon. besl. is do lieer D. da Roza benoemd tot consul der Nederlanden te Macao (Port. kol. Azië), buiten bezwaar van *s lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat de kolonie Macao. Bij Kon. besl. van 8 dezer is de heer Frank W. Mahin, erkend en toegelaten op den voet van vreemd onderdaan, als con sul van de Vereenigde Staten van Ame rika te Amsterdam. Bij Kon. besl. is tot vice consul der Ne derlanden te Townsvillo (Australië), bui ten bezwaar van 's lands schatkist, be noemd de heer H. F. Henlein, aan wie-n in het Engelse!! geschreven moot worden, Het ressort van het vice-consulaat strekt zich' uit over het gebied van Townsville tot en met Cooktown. Mas. Blijkens een uit Nedcrlandsch-Indië ont vangen telegram is in het Beneden Moro- gebied in West-Nias (reside'ntie Tapanoe- li) con patrouille overvallen, waarbij één Europeesch militair henede'n clen rang van officier sneuvelde en vonrioedelijk! even eens 8 inlandscho militairen beneden! dien rang. _(,,Stct.") Voor eenigon tijd is uitvoerig uiteengo- zet hoe de toestanden ons genoodzaakt hebben ons mpcr met Nias te bemoeien. Naar don smaak der bevolking Was dit niet, zoodat er veel verzet Werd onder vonden. Toch' breidde de bestuurstemocio- nis op dat groote eiland zich' gestadig uiL al kan doorbij de hulp der militaire macht niet worden ontbeerd. Nieuwe wegen wer den aangelegd en bestaande voetpaden tus sehen belangrijke centra der bevolking wer den Verbeterd. Door het oude Uri (bond genootschap) verhand te herstellen en aan het hoofd daarvan krachtige persoonlijk heden te stellen, is het inlandsche bestuur op Nias op een gezonde basis gevestigd!. Ook heeft in die jaren, hét Christendom goede vorderingen onder de heidensche bevolking gemaakt In het midden van 1908 werd de af- deellng Nias hij wijze van tijdelijken maat regel verdeeld in de oriderafdeclingen Oost- Nias, West-Nias, Noord-Nias en Zuid-Nias. Van deze onderafdeelingen bleef het ver zet in West-Nias, dat onder een luitenant der infanterie als tijdelijk: civiel gezag hebber, fungeerend controleur, is gesteld het langst bestaan. De leider, Van dat ver zet was Toeha Lalai, die zich langen tijd onverzoenlijk betoonde on zich' aan de nasporingen der patrouilles wist te ont trekken. Toen dit hoofd zich echter den 30en Maart j.l, onder geleide van den zendeling Von Erlen bij den assistent-resi dent te Goenoeng Sitoli h'ad onderwor pen, hoopte men een beteren toestand te zien intreden. In het politiek verslag van de residentie Tapanoeli over de maand Maart j.l. kon gezegd Worden, dat de po litieke toestand in West-Nias gunstig was. Het hierbij afgedrukte telegram! is dus wel een tegenslag. Er blijkt uit, dat een patrouille overvallen en geheel uit elkaar Buitengewoon gezantschap Het buitengewoon Rritscli gezantschap, dat H. M. de Koningin de troonsbestijging van koning George komt mededeelen, komt geslagen is. Dit volgt wel uit de oms an- eerst in de tweede h'elft van Augustus 1 digheid, dat er niet minder dan 8 ia,ami de onverschillige oppervlakkigheid van den vader die echter van de heele familie hel meeste hart heeft tegöa de treurige voorbeelden van den oudsten zoon, een zestien-jarigen deugniet, die zich voordoet on dien men voordoet als een man, dio zich met alles bemoeit, die over alles spieekt en van niets weet en die, ik vrees hot voor hem, van zeer kwade neigingen is doordrongen. „Zal ik het je dan maar zeggen? Heel dikwijls gebeurt het, dat ik in m'n kamer vlucht om er vrij te kunnen weenen. „Zeven maanden zijn nu verstroken. Ik doe als de soldaten. Alle dagen scheur ik ccn blaadje van mijn kalender. Over drie jaar, heeft Peter me gezegd.Dat zal dus over nog 885 dagen zijn.Dan zal ik pas weten hoe men het wooid „geluk" schrijft. „Mot duizend groeten, lieveling, Je liefhebbende, 1 Léontine Duclerc." Heel het leven van. Léontine Duclerc lag iu deze enkele regels opgesloten. Het was do smartelijke geschiedenis van een jong beslaan, begonnen met een glimlach, dat zich voortzet in de leerschool, van 's levens schaduwzijde. Léontine had een edele en vastberaden ziel. Zij verminderde bescheiden haar eigen verdiensten door aan de vriendschap en do liefde do energie too to schrijven, die zij in haar ongeluk had getoond. Alleen, zonder raadgevingen en zonder teederheid, hier te lande. Het gaat zich' vooraf bij het Scandinavische Hof van zijn opdracht kwijten. Onze Kamerleden. Van blijkbaar goed ingelichte zijde ver neemt de „Eindh. Crt.", dat de heer Van sche militairen achter zijn gelaten, die nu als vermoedelijk gesneuveld gemeld worden. Wij hebbön dus waarschijnlijk hij die overvalling een verlies van 9 man te betreuren. Of in deze zaak Toeh'a Lalai, wiön, na dat hij een geldboete betaald en eenborg- zou zij met denzelfden moed den strijd om het leven hebben gestreden. Zij was opmerkelijk schoon. Al haar trekken waren van een volkomen en har- monieuse volmaaktheid. Maar haar schoon heid werd nog verhoogd door de uitdruk king, die haar onvergelijkelijke oogen ze gaven ovenals een landschap, waar de natuur al haar gratie heeft vereenigd, be gint te leven in het gouden zonnelicht. Hoewel plotseling arm geworden, zou Léontine siechls de hand hebben be hoeven uit te stekken om een echtgenoot te kiezen uit al die aanbidders van naam, van rang of rijkdom. Maar hoe vurig som mige aanzoeken ook waren, Léontine luis terde naar geen enkele. Zij beminde Peter Lombard, een eenvoudig ingenieur, even weinig gefortuneerd als zij, maar in wien zjj denzelfden rijkdom van hart meende te vinden, dien zij in zich zelf droeg en moedig was zo onderwijzeres geworden, om het verlangde uur af te wachten. Er is een sterke natuur noodig, om deze rol te vervullen. Niets is nederiger, maar ook niets is grooter. Do bijzondere onder wijzer en onderwijzeres nemen do ziele- zorg op zich. Indien zij hun taak goed begrijpen, zullen zij scheppers zijn. Met hun intelligentie en vaardige handen zul len zij uit het jonge hart, dat hun is toe vertrouwd, het onkruid weten te roeien en het goede zaad weten neer to leggen. Als een kunstig goudsmid zullen zij een fijn geciseleerd kleinood weten terug te geven voor den ru,wen steen, die hun was geschonken. Maar welke zorgen, welke moeiten, welke arbeid en (likSvijls ook welke teleurstellin gen in sommige families, waar het beroep van opvoeder een dienstbaarheid schijnt, weinig verheven boven de andere, en waar men niet veel verschil maakt tussehen hem, die de kinderen vormt, en hom, die de paarden dresseert. Léontine was in een van deze fa milies. Haar leerling was een ongediscipli neerd, rumoerig, lui, heftig on onstuimig kind. Twee dagen nadat LéontiuohaaT vrien din de moeilijkheden van haar taak en do" hoop van haar hart had verteld, wilde de kleine Roger beslist na het ontbijt in den stal spelen. De onderwijzeres, hoewel wei nig gesteld op deze uitspanningsplaats, willigde zijn gril in, daar het weder drei gende was. Daar aangekomen, groep Roger een dier zware rieken, die men gebruikt om do hooi-ruiven te vullen. Léontine beval hem dit, in kinderhanden zoo gevaarlijk, werktuig, neer te leggen, doch hij luister de niet. Toen greep de onderwijzeres hem bij den mouw, en wilde hem het gevaarlijke speelgoed ontnemen. De deugniet verzette zich, er ontstond een korte worsteling en plotseling viel de ongelukkige Léontine met een vreeselijken gil. Een van de ijzeren tandon der hooivork had haar oog doorboord. (Slot volgt.) SCHIEDAMSCHE COURANT m

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1