BLOOKERS 63*" Jaargang Donderdag 21 Juli 1910. No. 13359 I DE LIST GELUKT. DAALDERS CACAO; Reis-Abonnementen, K e ii ii i s g e y i n g. Aangifte van leerlingen Deze courant verseMjnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Pnjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingcn fl. 1.25 frTnco per post, t\ l.bö. P®1',.™'-' Voor, Schiedam cn Vlaardingon 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan Kun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Brengt bij deze ter kennis van de ingeze tenen Dat het kohier No. 13 der Belasting op Redrijfe en andere inkomsten, de/er ge meente over het dienstjaar 1909/10, dooi den heer directeur der directe belastingen te Rolteidam op don IScn Juli 1910 executoir verklaard, o£ heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is o\ ergeinaakfc. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen oenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, hehooien te- worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 20'sten Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. voor de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan, A. en B, Ouders of voogden, die leerlingen voor, bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, worden verzocht zich vóór 2 9 Juli' as. aan te melden, voor meisjes en jongens voor de eerste drie leerjaren bij mejufïr A. S, VAN ANDEL en voor jongens bij den heer A. H. E. TIJL. De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Maart 1905. BUITENLAMP." Schiedam, 20 Juli 1910. FRANKRIJK. Tiet congres der Franscho socialisten, dal Vrijdag te Paiijs is geopend, heeft zich den tweeden dag uitsluitend beziggehou den met de bespreking van de plaats, welke de coöperatiovo veicenigingen in de socialistische partij innemen, een kwestie, welke ook op het programma van het aanstaande internationale congres to Ko penhagen staat, Het betrof hier natuurlijk slechts dc verbruiksvereenigingen, daar d' productie-vereenigingen door depur-sanr V' reeds lang als verkapte kapitalistischon- Rrijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents, Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. AdveTtentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. dernemingen worden, beschouwd en in den ban zijn gedaan. Sedert de vakvereeni- gingen op het congres van Nancy in 1907, niet geringe meerderheid, hun onafhanke lijkheid hadden verkregen, werd ook onder do coöperatieve voreenigingen een stroo ming in gelijken zin merkbaar. De beraadslagingen van het partijcongres waren zeer levendig, menigmaal hartstoch telijk, omdat de in de wolgeverfde Marxis ten, .in wier naam Jules Gucsde het woord voerde, de coöperatieve voreenigingen vol komen brandmerkten. De uitlatingen van den socialistischen apostel zijn inderdaad zeer merkwaardig: „Laten we oppassen I Daar dc eoöpeiatie het leven van den arbeider goedkooper maakt, kan ze de loonen bcnadeelen, welke slechts in verhouding tot de behoeften stij gen. De coöperatieve veieenigingen moeten noodgedwongen kapitalistische maatschap pijen worden, omdat ze met winst verkoo- pen en langzamerhand tot groolo winkels uitdijen. De coöperatieve voreenigingen hebben slechts het voordeel, dat ze aan de partij subsidies verschaffen." Diepen indruk maakten do woorden van tien afgevaardigde Héliès, den directeur van hot inkoophuis der coöperatieve vor eenigingen in Frankrijk* die met veel over tuiging het standpunt der coöperaties ver dedigde. Deze hebben, zei hij, een bijzon- dele waarde voor hot socialisme, omdat ze voor de opvoeding van wouwen en kinderen zorgen, welke de politieke gioe- peeringen niet kunnen geven. De heer 116- liès wees er op, dat de coöperatieve ver- eonigingen herhaaldelijk groote verdiensten aan do partij hebben bewezen, daar b.v. zonder hun ondersteuning het pai lijblad „ïlumanité" reeds lang niet meer bestaan. De woorden, door den vertegenwoordiger dor coöperatieve voreenigingen gesproken, warer. zoo duidelijk, dat ze door allen wor de'- begrepen: Wanneer het congres aan de coöperatieve vereenigingen de verlangde autonomie niet rvilde verschaffen, dan zou den ze zich ook zonder het congres vol komen onafhankelijk verklaren. Om een dergelijke breuk te voorkomen, hielden de Jaurèssisten het geraden een verzoenende houding aan te nemen. De afgevaardigde Vaillant, de senior der socialistische pailij, beriep zich op do verklaringen van ïïó- liès, welke bewezen, dat de coöperatie een actie „en masse" der arbeidende klas se beteekende, en derhalve overeenkwam met de belangen en ideeën der socialisti sche partij. Tegenover deze prestaties ver loor zelfs do materieele ondersteuning, welke de coöperatieve vereenigingen aan het socialisme verlecnen "z'n botcokenis. Daar de autonomie der vakvereenigingen was erkend, moest ook die der coöperatieve voreenigingen erkend worden. Het congres sloot zich bij deze woorden aan en keurde met 202 tegen 142 stemmen de autono mie der coöperatieve vereenigingen goed. GEMENGDE MEDEDEELïNGEN. minister-president Asquith door verschil lende personen vragen gesteld worden om trent het verloop van de conferentie tus- schen de partijleiders en do verhouding tusschen de beide Huizen van het parle ment. Do vragen bleven echter achterwege, op verzoek van don hoer Asquith, die den belangstellenden in overweging gaf, liever tot aanstaanden Maandag te wachten. Men leidt daaruit af, dat deze week de veto conferentie zoo ver zal voi deren, dat Maandag een mededeeling van beteekenis kan worden gedaan. De Engelsche vlootmanoeuvres zijn giste ren mot een groote zeeslag voor den mond van de Sewn geëindigd. Het gevecht duur de van drie tot acht uur 's morgens. Het lesultaat was, dat de roode vloot 13 slag schepen en versclieidene torpedovernielers veiloor. De blauwe vloot verloor 16 slagsche pen, alle torpcdovcinielers en alle kruisers, zoomede een groot aantal transportschepen, die meer clan 10.000 man aan land zouden zetten. De landsvloot won dus van de invasie- vloot. 't Is te hopen, dat dit de angstige gemoederen in Engeland zal kalmeeren. verzocht om Savakar te Bombay aan den Fuinschen consul uit te leveren, die hem dan naar Frankrijk zal terugbrengen. Men wacht thans op het antwoord der Engelsche regee- rine. „Wie is daar?" Giovanni e Guagni de mooie Giim liet verschrikt zijn poe derkwast, dien hij voorzichtig tusschen duim en wijsvinger had gehouden, op de tafel Vallen. „Do kranten," antwoordde een vrouwe lijke stom Van buiten. „Leg zo maar naast do sch'oenen." „Wensclit u koffie?" „Je Weet 'tocli eens v'ooi; al, Geggia, dat ik bel als ik koffie wil." Eerst toen liet geluid van de slepende pantoffels in do .gang Verdwenen was, ging do m'ooio Gian mot zijn toilet Ver der, Toen opende, hij do deur) on haalde de kranten binnen. Die Van Bologna wïerp hij achteloos op zijde; zij interesseerden h'em niet, Want sedert een week1 spoelde zijn gezelschap Voor vollo huizon' „De on weerswolk", cj.ii Franscli zedenstukjm'aar toen hij de' toanoelkrant, ,;IIet Gordijn" zag, snelde hij terstond naai; zijn schrijf tafel en begon liet doóii te kijken. Wer kelijk, een- artikel Was aan hem) gewijd en droeg 'liet m'crkWaardige opschrift„Een gelukskind!" Uitvoerig Werd m'eegcdeeld jyeli. eenkolossaal succes „Do omveers- Engeland. In het Lagerhuis zouden Maandag aan Engeland en F r ankrij k. Tusschen Engeland en Frankrijk is gedu rende ecnige dagen een diplomatiek inci dent hangende, dat uit een oogpunt van inter nationaal asylrecht nogal belangstelling wekt. Een to Londen gearresteerd Indisch reVolu- tionnair, Savakar geheeten, zou in Britsch- 1 ndie terecht staan en word met een Engelsch transportschip daarheen gebracht. Den 7on Juli gelukte het Savakar in de haven van Marseille overbooid te springen en naai- land te zwemmen. Twee Fransche gendarmen, die de zaak niet kenden, grepen den vluchte ling en leverden hem aan de Engelsche de tectives over, die hem aan boord terug brachten en vervolgens met hem naar fndië ei hokken. De zaak werd ruchtbaar en de minister president weid opmerkzaam gemaakt op deze schending van het asylrecht op een politiek vluchteling. De Fiansebe regeering erkende de juistheid van deze klacht en heeft, thans aan de Engelsche tegeering op hoffelijke wijze MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Spanje. De Spaansche gezant bij den H. Stoel, de heer Ojeda, heeft clericale neigingen, wat in verband met het geschil tusschen het Vaticaan en Spanje tot een ernstig confict met zijn regeering heeft gevoerd. Onlangs werd gemeld, dat 'de heer Ojeda ziek was. Dit bericht werd verspreid door de Spaansche regeering, buiten weten van den gezant, die, toen het bericht in de Madrileenscho bladen verscheen, met een vierspan door Rome toerde. De ziekte van Ojeda moest volgens de bedoeling van minister-president Canelejas een voorwendsel zijn om den gezant terug te roepen. Ojeda is met kardinaal Merry del Val zeer bevriend en schijnt daarom de plannen van Canalejas te willen dwars- boomen. De gezant heeft te Madrid voor namelijk in conservatieven kring zeer machtige relaties, die zijn terugroeping trachten te verhinderen. Het gerucht gaat, dat Ojeda reeds naar Madrid vertrokken is; van andere zijde won't gemeld, dat hij zich op zijn buiten nabij Rome bevindt. Portug al. De operaties der Portugcesche marine tegen do zoogenaamde Chineescho zeeroo- vers op het eiland Colowan blijven hun geheimzinnigen kant behouden. De tegen stand aan de troepen geboden, blijkt een veel sterkere te zijn, dan door zeeroover- benden gewoonlijk wordt geboden. De „pi raten" hebben zich volgens de jongste be richten, op de rotsachtige hoogten van het eiland Colowan teruggetrokken endaar verscheidene moderne maximkanonnen ge plant, waarmee ze de aanrukkende Portu- geezen onder een moorddadig vuur namen. Tegelijkertijd lieten zij geweldige rotsblok ken op de aanvallers neeqdoffen. Een aanval met de bajonet werd door de zeeroovers afgeslagen. De verliezen der Portugeezen moeten zeer aanzienlijk zijn. Zij trokken zich geslagen terug, om ver sterking af te wachten. Later werden twee batterijen geschut in stelling gebracht, die de positie der piraten uren lang beschoten, zonder eonig resultaat evenwel Maandag zouden nog meer Portugcesche marine-soldaten aan land worden gezet. Een vloot van 15 Chineescho kanonneer- booten, zoogenaamd gekomen om de Por tugeezen te helpen, ziet met groote be langstelling de krijgsbedrijven aan. Een ander bericht uit Portugeesche bron meldt, dat de Portugeesche landingstroepen een tweehonderdtal Chineesche roovers buiten gevecht hebben gesteld. Do aanvoer der echter moet met een aantal zijner volgelingen van het eiland ontsnapt zijn, toen de blokkeorende kanonneerbooten schuilen moesten voor een zwaren storm. wolk" had gehad en bovendien werd be richt, dat do golukkige directeur, do „mooie Gian", eindelijk tot het besluit gekomen wasA in het huwelijk to treden. Een be koorlijke blondine had v*oor hom1, den on weerstaanbare, de. wapens neergelegd. „On ze hartelijkste gclukwcnsohen aan den sympathieken dirccteut en zijn toekom stige sclroone eehtgenootó i" Gian Guagni zats daar met open'mond, hij, Werd beurtelings warm en koud. Hoe kwam „liet Gordijn" op dit idiote idee? De bekoorlijke blondine kon niemand an ders zijn dan Ines Martini, do première amoureuse van het Guagni Martini-Fabric- chesi-gezelschap. Maar Wanneer'had hij er ooit aan gedacht, haar het hof te m'aken? Weliswaar vóórdat het contract," dat do directie met een kapitaal'van 15000 lire afsloot, tot stand kwam', was hij tegenover haar altijd bijzonder vriendelijk geweest, maar alleen omdat zij 100ÖO lire aan- 1 bracht. Na dien tijd echter - .Volstrekt niet. Ieder vervulde de hom! opgedragen post; hij Was ile directeur, zij de première anroureuso. Gian Guagni, mot zijn 33 jaren, Wist heel goed, dat zaken en liefde twtee in den grond verschillende'begrippen'zijnen dat men goed doet, zo niet met elkaar, te voreonigen, en als hij, Wat ten slotte on vermijdelijk: was, 'met Ines over zaken had to spreken, dan Was hij haar uiterst hof felijk, maar tevens koel tegemoetgetrcden. En nu? Nu moest hij naar de receptie en haar 'daar ontmoeten? Wie voor den duivel h'ad dezen gemeenen leugen aan „Hot Gordijn" meegedeeld? En Waarom had het blad, vóór het zulk een belang rijk bericht bracht, niet eerst hij hem ge ïnformeerd? En om zijn wjoede nog groo- ter te maken, .Was de koffie ook ongeniet baar, en dit verwijt slingerde hij onmid dellijk zijn hospita voor de voeten. Gian Guagni was vast besloten aanfilet Gordijn" te tekgrafoereiv en het bericht to logenstraffen; allo telegrammen, die hij opstelde,leken hem echter boloedigend. voor Ines, on daardoor gevaarlijk voor het in stand blijven van het gezelschap. Het was misschien beter, eerst met Ines erover' te spreken en gemeenschappelijk mot haar do noodige stappen te doen. Op straat ontweek' hij icderen bekende, daar hij vreesde uitgevraagd te Wordenen.,,toen de secretaris hem met een veelb'etedkfenienct glimlachje do post overhandigde, en de acteurs stilletjes m'et elkaar 'fluisterden, stond zijn besluit vast. „Het Gordijn" moest hot bericht herroepen, maar eerst n ilde hij met Ines sproke'n. Door een elegant heer yorgezeld, kwam do diva juist in ec'n automobiel aan. cn begaf zich' terstond tiaar ,don directeur. „Hoelang zullen Wij nog „Do onweers wolk" spelen? Ik wilde mij nu eindelijk wel eens in een meer ernstige rol aan het publiek vertoonen." „U weet heel goed, dat wij daar reeds moeite voor doen en bovendien brengt „De onweerswolk" ons iederen avond uitver kochte schouwburgen." „Nu, voor mijn part, gaat uw gang." Zij snelde tiaar het toonoel. Was zij beleedigd? Omdat hij niet terstond naar haar wenscli gehandeld had? Of had zij misschien óók reeds het krantenbericht ge lezen? Of paste het haar niet, iederen avond in het tweede bedrijf van „Do on weerswolk" in een zeer gewaagd négligé op het toonoel te yerschij nou Als zij nu nog werkelijk met elkaar verloofd waren., maar zij liet zich immers iederen avond door oen olegaliten heer, naar don schouw burg brengen. „Wie is de lieer, die méjuffromv! Mar tini begeleid heeft?" vroeg Gian meteen zoo onverschillig mogelijk gezicht aan deri secretaris. „Graaf Sacchini, 'van rijken' adelhij Waclit haar eiken avond (op." „Een netto jongeman," meende de direc teur,' „maar het zou voorzichtiger zijn als mejuffrouw Martini zich! voor do i -o reld meer gereserveerd vertoonde." Reeds het volgende oogonblik had hjj ih'erouw Van zijn woorden. Wat ging* hem het particuliere leven van zijn première amoureuse aan? In tusschen was de re Bulgarij o. Tsaar Ferdinand van Bulgarije heeft een „slechte pers" in zijn eigen land. Zijn lange verblijf in Frankrijk en te Brussel, waar hij van de genoegens der wereldtentoonstelling profiteert, is den Bulgaarschen bladen een doorn in 't oog. Men meent een reden, gevonden te heb ben voor het lange verblijf van Ferdinand en zijn gezin in het buitenland. Met zich op een afstand van zijn land te houden^ zou hij geen ander doel hebben, dan de betoogingen te ontloopen, welke hij om in ternationale politieke reden ducht, der Panslaven, wier congres zoo juist te Sofia is geëindigd en waarop belangrijke beslui ten werden genomen. Dit wegblijven van het congres wordt hem door sommige bladen heftig verweten en ook dat hij door het meenemen van zijn geh'eele familie geen zijner zoons op het congres aanwezig kon zijn. Het blad „Den" zegt, dat de kinderen van don' tsaar ook die van Bulgarije zijn, en dat het Bulgaarsche volk recht heeft te eischen, dat zij in Bulgaarschen en Slavischen geest worden opgevoed, indien tenminste Üo tsaar hun rechten op den Bulgaarschen troon wil handhaven. „De Bulgaren moe ten," zegt het blad, „koning Ferdinand, een Dnïtscher, dulden als een straf voor hun gebrek aan doorzicht van destijds, maar ze zullen niet dulden, dat de konink lijke prinsen opgevoed worden in een anti- Slaviscben geest." Alzoo ziet men, dat, wanneer men tsaar is, het gevaarlijk is zich lange snoepreisjes niet zijn familie te veroorloven, zonder permissie te hebben gevraagd aan de poli tici. Turkse. Te Konstantinopel zijn, volgens het „Ber liner Tageblatt", weer Griekscho stoom- booten gelost. Daar althans is dus de anti-Grieksche boycott geëindigd. Uit Uskub wordt aan de „Kolnische Ztg." gemeld, dat de geheime Bulgaarsche organisatie een druk uitoefent op de Ma cedonische Bulgaren. Zij verbiedt eenvou dig de uitlevering van wapenen. De Ijende- aanvoerder Christo uit Koemanowo heeft een bende van 300 man gevormd. Bjj Ka- towo kwam het tot een gevecht, waarbij aan Turksche zijde kanonnen te pas kwa men. In regeeringskringen verluidt, dat zeer energieke maatregelen getroffen zullen wor den, indien in dezen toestand niet zeer spoedig verandering komt. Vereenigde Staten. In de Vereen. Staten is het aantal spoor wegrampen altijd bijzonder groot. Eenige veelzeggende cijfers in dit opzicht zijn die, welke do „Interstate Commerce Comrnis-. sion" in 'n statistiek, loopende van 30 Juni 190S tot 30 Juni 1909, dus over een tijd ruimte van een jaar, geeft In dat jaar toch zijn niet minder dan 8722 reizigers bij spoorwegongelukken omgekomen cn werden 95,626 reizigers bij ontsporingen enz. ernstig of vrij ernstig gekwetst. petitie begonnen voor hét stuk van Don- nay, „Les Amants". Onverschillig leunde Ines Martini in een stoel en dacht nau welijks aan de weinige woorden, die zij in het oerste bedrijf tc zeggen bad. Maar reeds naderde het tooneel, waarin zij met hem, die de rol van Verteuil speelde, al leen op do planken bleef. Gian zag mot één blik h'et gevaar, dat hen beiden be dreigde. Hij wist, dat de tooneelspoleis, die zich nieuwsgierig op dén achtergrond hidden, aan ieder woord oen geheime be- teekeïüs zouden toekennen, cn hij beefde voor het oogonblik, dat Ines hem vragen moest: „Waarom trouwt u eigenlijk niet?" schuchter, mot op den grond, gerichte blik ken, fluisterde Ines deze Woorden, entoen hij juist wilde antwoorden: „Waarom' niét, hoorde hij op den achtergrond een veelzeggend gekuch!. „Willen wij niet liever hét derde be drijf spelen?" vroeg Ines. „Ik zie niet in, waarom." Gian Was wooddnd en bi| b'ek'oelde zijn woede aan do toaneelspclers. Honderdmaal moest hetzelfde tooneel herhaald Worden en toein hij eindelijk do proefvoors telling gesloten had en naar huis ging, overlegde hij huiverend bij zichzelf de gevolgen, dio er voor" Kemi konden' ontstaan uit do mededeeling vdn „Hot Gordijn". (Slot volgt.j !SC'.HII EDI mmt COUBANT Dk Burgemeester van Schiedam, 1)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1