Dit mam bestaat tit BRIE Ma Eerste Blad. 63®* Jaargang. Zondag 24 Juli 1910 No. 13362 Edela van der Eichen. Keis-Abonnementen, Kennisgeving Aangifte van leerlingen Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen .Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 oent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. i Adverterxliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ee& uur aan het bureau bezorgd zijn. I j 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op' voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. voor de Eedactie No. 123. latere. Telefoon v00r Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsehe Courant" iq, gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonnó's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan h'un tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het roisseizoen gesloten. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter algemccne kennis, dat, blij kens een van Gedeputeerde Staten dezer provincie ontvangen schrij\en, door de N. V. „DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MEL- CIIERS Wz." het door haar ingestelde b e- roep tegen het besluit van hun College d.d. C Mei 1910, waarbij nan haar een voor waard olijke veigunning werd verleend tot uitbreiding barer glasfabriek aan den Noord vestsingel no. 97, kadaster Sectie II nos. 6S2 en 683, door liet bijbouwen van een tweede glasluit, is ingetrokken. Schiedam, den 23 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Toor de openbare lagere schoten met uitgebreid leerplan, A. en B, Ouders of voogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, worden verzocht zich vóór 2 9 Juli as. aan te melden, voor meisjes en jongens voor de eerste drie leerjaren bij mejuffr, A. S. VAN ANDEL en voor jongens bij den heer A. H. E. TIJL, De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Maart 1905. BUITENLAND, Schiedam, 23 Juli 1910. OOSTENRIJK. Oostenrijk hoeft thans zijn „affaire", zoo als het land, Waarvan het woord afkom stig, er zoovele heeft gehad cn momenteel Roman naar het Duitsch van HEDWIG- ABT. 2) „Zeg mij dan tenminste dat gij in den Miereersten tijd geen betaling van mij zuil enchen. Geef mij althans cenige zekerheid op dit punt!" Christiaan Ilavestiand keek min of mc-ar spottend naar hot van schaamte en toorn gloeiend gelaat van de barones. „Ik zal alles zeggen wat gij wenscht, me. viouw. Men heeft toch geen hart Van steen en dan tegenover een zoo schoonè en lieve dame als gij ha ha! Ja, ja. Zoo lang ik mij herinner heb ik altijd één ver langen, een ideaal gehad een droom weot u en raad nu eens wat dat ideaal is, raad nu eens?" Weer veegde bij zich met zijn grooten zak doek over het warme voorhoofd. De bardnes staarde hom zwijgend nan zonder één woonl te kunnen uitbrengen.' „Nu, kunt. ge niet vermoeden wat ik be doel, 'en wie?" 1 „Uw overleden vrouw, meneer Have strand." Die woorden klonken scherp en als een .bevel -om hem aan zekeren plicht te herinneren. Haypstrand lachte weer luid en sarcastisch '„Nu, ja vroeger"Vroeger een tijd lang, Dat was ook>een zeer innemende, bekoor lijke vrouw, mijn Laura. Zij kwam uit een met zijn Rochetto-affairo in do maag zit. In Oostenrijk is het een geheel politieke zaak en de groote politieke meederhoids- artij, do ohrisieu-socialistiscjie, wordt er ernstig door gecompromiteerd. Het is de ILraba-affaire. De heer Felix Hraba Was en is nog gemeenteraadslid en Kamerlid, een der in vloedrijkste christelijk-sociale partijmannen cn vertrouwensman van wijlen burgemees ter dr. Lueger. Groot was derhalve de verbazing, toen deze ingewijde en getrou we een paap maanden geleden in een volksvergadering een rede hield, waarin hij verschillende leiders der Weenschepar- tijafdeeling beschuldigde op onbeschaamde manier hun mandaten te gebruiken vooi persoonlijko verrijking. De icde baarde groot opzien en de heer Hraba moest voor de vierschaar der christelijk-sociale partij verschijnen. Zonder zich lang te laten sme ken, noemde hij de afgevaardigden Axman en Bielolawek, twee leiders der christelijk- socialen, als de door hem beschuldigden. Gelijktijdig verlangde hij de instelling van een commissie, die zijn aanklachtmateriaal zou kunnen onderzoeken. Dit verzoek werd geweigerd, echter werd hij uit de partij gestoten en weid hem zijn referendaris schap van financiën ontnomen. Bovendien veiklaaiden de met name beschuldigden tegen Hraba een gerechtelijke aanklacht te zullen indienen. Later kalmeeiden de gemoederen langzamerhand tot op zekeren dag de bladen meldingmaakten van een tot stand gekomen vergelijk, dat voor de rechtsschuwo aanklagers véél ongunstiger bleek, dan voor den onaangetast blijvenden beklaagde. In dit vergelijk trok de heer Hraba geen woord teiug, maar liet slechts doorschemeren, dat een zekere „force ma jeure" hem een vreedzame oplossing der zaak boven een gerechtelijke de voorkeur deed geven. En de heer Hraba ontving op den koop toe een anonyme geldzending van duizend kronen 'tot dekking in de kosten, welke hij echter van de hand wees. Tenslotte werd Hraba in al zijn openbare functies hersteld en weiden alle over hem uitgesproken banvloeken teruggenomen. Men zegt, dat minister Weisskirchenor zich bij het tot stand komen van hot vergelijk bijzonder verdienstelijk moet hebben - ge maakt, Vooi echter nog alles goed en wel in het reine was, gebeurde er iets onverwachts. De beschuldigde afgevaardigde Axmaim, veikiaaide in een officieel schrijven aan het pailijbestuur, dat hij alle bestuursfuncties roei legde om als particulier tegenover de be wuste aanvallen gtootéie vrijheid van bewe ging te hebben. Onder den indruk van deze duidelijke schuldbekentenis was do hoop, dat de zaak in de dootpot zou geraken, ver vlogen. De christelijk-soeialcn in den ge meenteraad stomden tenslotte in de door de oppositie verlangde enquête-commissie ter on derzoeking van Ilraba's materiaal toe, en liet zelfs oppositieleden in die commissie benoemen. De Landdag volgde, het voor beeld van den gemeenteraad. De oppositiepartijen smullen natuurlijk van dit dankbare kluifje, en wachten op de nadere onthullingen. Alen spreekt -reeds van ernstige vergrijpen door Axmann gepleegd. Bielolawek beschouwt men ook ïeeds als een gevallen man, voor men nog Ilraba's beschul digingen kent en velen verwachten een groot debacle der christen-socialistische partij. De kleine burgers en handwerkslieden, de eigen lijke scheppers der partij, zijn Vol verontwaar diging over hun leiders, die, zooals op hun vergaderingen thans wordt beweerd, wel wis ten v oor zich voordeelige baantjes en minister- portefquilles te veroveren, doch hun program de redding van den kleinen man reeds lang hebben vergeten en Verraden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Het Lageihuis heeft gisteren met 197 tegen 19 stemmen de civiele lijst van koning Geoigc V vastgesteld overeenkomstig de vooistellen der betrekkelijke commissie. Aan den koning zal dus voortaan worden toege kend een jaarlijkseli bediag van 470,000 voorts voor eiken zoon behalve den Prins \an Wales dtc den leeftijd van 21 jaar zal hebben bereikt 10,000 en voor eiken gehuwden zoon 15.000; ten slotte ten behoeve van elke dochter 6000. Voor den Prins van Wales, die inkomsten geniet uit de hertogdommen Cornwall en Lancaster, is geen jaargeld uitgetrokken. Een voorstal van den werkliedenafgevaar- digde Barnes, die o. a. ook nog betoogde, dat de beide hertogdommen publiek eigendom behoorden te zijn, om het jaargeld des ko- nings van 470.000 te veriagen tot 385.000 werd verworpen. Do opheffing der werkstaking Van het spoorwegpersoneel van de North Eastern wordt als een zegepraal van de leiders van den Bond van Spoorwegpersoneel be schouwd, door wier toedoen, gelijk gisteren is gemeld, de stakeis tot andere mzlohten zijn gebiacht. Ook in do kringen der arbeiderspartij is men algemeen bevredigd, over het einde van het geschil. De pailemenitaire leider Barnes verk'aaide o. a. tegen een journalist, ver heugd te zijn, dat de ernstige crisis voorbij was. Hij was overtuigd, dat de werkstakers op een vei keerden weg waren en den steun van de openbare meening verspeeld zouden hebben, indien zij volgehouden hadden. het niet onmogelijk, dat het bezoek van den president nog in dit jaar zal worden gebiacht. F r a n k r ij k. Het ministerie stelt alles in het werk om de noodlottige gevolgen der dreigende spoorwegstaking zooveel mogelijk te voor komen, Minister-president Briand heeft de zer dagen een langdurige conferentie gehad met Barthou, den minister van justitie, Doumergue, den piaatsvervangenden mi nister van arbeid, Lépine, den Parijschon prefect van politie, en de vertegenwoordi gers van twee groote spooivvegmaatsehap- pijen. In een officieuse nota werd bekend ge maakt, dat gesproken werd over de moge lijkheid van een algemeene spoorwegsta king en dat men overeenkwam alle ver- eischte voorzichtigheidsmaatregelen te tref fen. De heer Mauris, vertegenwoordiger van de P(arisL(yon)M(éditerranée) deelde aan een journalist mede, dal hij Briand verklaard had niet op een staking te re kenen. Het personeel van zijn maatschappij houdt zich op enkele drijvers na zeer kalm. schildeisfamilie en daarom had zij zoo iets artistieks over zich weet ge mijn jongen heeft dat van haar overgeërfd. Maai* och, vijftien jaar zijn er nu al' na haar dood ver kopen. Vijftien jaar lieve hemeleen heele tijd, niet? Maar met u kan zij toch niet vergeleken worden, cn „Uw persoonlijke aangelegenheden inteies- sceren mij zeer, meneer Ilavestrand, maar ik heb vandaag weinig tijd. Gij neemt mij dus r.iet kwalijk, als ik Langzaam en met waardigheid stond me .mouw Van den Eichen op. „Misschien wilt u wel zoo goed zijn mij schriftelijk uw besluit in zake de geldkwes tie mee te deelen?" „Maar sta mij toch toe, dat ik nog een 'oogenbhk blijf, mevrouw 1" Ilavestrand was eon crapulent man en voor zijn doen was hij bijzonder snel van zijn stoel opgestaan. Hij maakte een bewe ging alsof hij den weg naar de deur wilde versperren. i „U moot niet zoo gehaast zijn, mevrouw, ik beu dadelijk gereed één woordje maar Ziet ge, ik iieb wei mijn geld, maar ik zou giaag meer aanzien krijgen dan ik. door gek alleen ooit zal winnen. Dit zou alleen gaan als con huwelijk ja wat zal ik zeggen Ilot gaat zoo moeilijk u precies mijn gevoe lens mee te deelen Maar wij zijn toch geen kinderen meer, niet waar? 1 Met een beslist gebaar deed hij plotseling een stap naar de barones, zoodot hij vlak voor haar stond. i Zij ging niet op zij, ook trad zij niet terug, maai* rij 'greep de leuning van haar België. De Brusselsche „Palriote" verneemt, dat het bezoek van den Duitschen keizer aan koning Albert tegen het einde van October zal plaats vinden. De „Gazette" deelt mede, dat de koning gedurende zijn verblijf te Parijs president Fallières officieel uitnoodigde. Men acht Turkse, Volgens den coi respondent van de „Berl. Lokal Anzeiger" te Konstantinopel, is de z.g. reactionnaire samenzwenng tegen de re- geeiing niets dan een uitvindsel der Jongtur- ken om hun tegenstanders, die leden waren van den geheimen Bond Islnhat, onschadelijk te maken. Deze ontkennen bovendien, reac- tionnairen te zijn en verklaren slechts het ter rorisme van het Jongturksehe comité te be kampen en dan nog met wettige en parlemen taire middelen. Griekenland. De koning van Griekenland heeft afge zien van zijn jaarlijksche rustkuur te Aix- les-Bains in Savooie. Men brengt dit in veiband met de ooilogstoebereidselen van Turkije. Nicaragua. Het is zoo klaar als een klontje, dat de Vereonigde Staten naar een aanleiding zoeken om in den Nicaraguaanschen bur geroorlog tusschen beide te komen en de Apierikaansche bladen doen daaraan druk mee. Zoo heet het, dat president Madnz aan zijn officieren bevel zou hebben ge geven alle gevangenen, inclusief de Ame rikanen, te executeeren. Ook zou hij een geheim bevel hebben uitgevaardigd tot exe cutie van den Amerikaan Pitman Young, die voor de aanhangers van Estrada als ingenieur werkzaam was. Van haai kant verspreidt het departe ment van buitenlandsclie zaken te Wash ington het bericht, dat de Nicaraguaansche president een nieuw kabinet benoemd heeft, waarvan alle leden, op één na, tot het kabinet van den vroegeren president, Ze- laya, behoorden. Hieruit zou dus blijken, dat Madriz de politiek van Zelaya, die door de Vereenigde Staten gedwongen werd het presidentschap neer te leggen en het land te ontvluchten, in alle opzichten voortzet. BINNEMiANB. Corps diplomatique. Ter gelegenheid van de verjaring van den dag, waarop in Turkije de Grondwet werd ingevoerd, wapperde heden de vlag van het land uit de woning van den Turk- schen gezant te 's-Gravenhage, in het Korte Voorhout. Directeur Gemeentewerken. Botterdam. De gemeenteraad Van Rotterdam heeft tot directeur van de gemeentewerken be noemd den heer A. C. Burgdorffer, adjunct- directeur aldaar. China en Portugal. Uit Peking woidt gemeld, dat de Chi- neesche regeering de uitlevering verlangt van de 40 op Collowan gevangen genomen zeerooveis, omdat hun gevahgennune plaats had op Chineesch grondgebied en het gevangennemen van de 20 Chineozen, welke de aanleiding der troebelen was, eveneens in China plaats greep. stoel en kneep haar handen daar krampach tig omheen. „Wat wenscht u dan eigenlijk van mij, meneer Ilavestrand?" IJskoud was de toon waarop zij dit zei en ze richtte zich nog wat hooger op. Hij keek naar haar op met vreemden blik, zenuwachtig bewoog hij zijn handen, zijn \ingcrs speelden met zijn zware horlogeket ting. „Ja, mevrouw, al uw angst en al uw zor gen konden nu dadelijk worden weggenomen, als gij het wenschte. Sinds jaren weet ge, heb ik gednoht. dat mijn ideaal bereikt zou ■zijn als gij mijn vrouw waart. Later kwam toen de geldkwestie. Ik dacht toen, laat ik haar geld ieencn, clan verplicht ik haar aan mij, en men kan nooit weten waar dat later goed voor is. Als ge nu een beetje toegeef lijk zoudt willen zijn, dan zou dat met die geldleening en met uw schulden wel in orde komen. Zie, gij hebt mij altijd aangetrokken en ik ben tenslotte toch geen kwade kerel hnlianu hoe lijkt u mijn voorstel halm Doodsbleek was de barones geworden, zwaar leunde zij tegen den stoel, waarach ter zij stond. Zij was eerst niet in staat een woord uit te brengen. Haar oogen gingen van de deur naar den dikken man voor 'haar met zijn rood, opgezei gelaat. Zij zag hoe hij langzaam naderkwam en zijn handen uit stak om haar te grijpen en tegelijk balde zij de hare tot vuisten. „Denk er om meneer Ilavestrand, vergoot u zelf niet hier in mijn huis het is nög mijn huis." Canada. De Canadeescho minister van arbeid, de heer King, beeft het bestuur en de staxers van de Grand Trunk uitgonoodigd, bet ge schil aan de uitspraak van een commissie van mbitiage tc onderweipen. Men neemt aan, dat het bestuur, wiens president steeds Voor arbitrage is geweest, zal toestemmen. De sta- keis zouden gisteren o\er liet voorstel be raadslagen. Verkeerswegen In Zuid-Holland. De heer L'. T. varf der Wal c. i. is, naar „De Ingenieui" meldt, met ingang van 1 Augustus 1910 benoemd tot tijdelijk in genieur bij don Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland, in verband met een on derzoek van de groote veikeerswegen, niet aan het Rijk behoorondo, en van den toe stand der overige verkeerswegen in de pro vincie. De Dor romaeus-encycliek. Het gisteren verschenen Utreehtsch Pre dikbeurtenblad meldt „De kerkeiaad heeft het Volgende ant woord ontvangen op zijn adres aan H. M. do Koningin inzake de Borromaeus-ency- cliek, dat, aangezien de kerkeraad in de eerste weken niet vergadert, langs dezen weg wordt bekend gemaakt. Het Loo, 14 Juli 1910. Hare Majesteit de Koningin heeft-mjj opgedragen tek kennis te brengen van den kerkeraad der Nederduitsche Her- \ra*mde Gemeente te Utrecht, in ant woord op zijn schrijven van Juni j-1. „dat Hare Majesteit met waardeering Maar hij lette niet op haar dreigende woorden en toornige houding. Wat beteeken- de dat, die tegenstandZoo iets had luj niet verwacht, hij Christiaan Ilavestrand, de schatrijke renteniei. Zij moest eigenlijk blij zijn dat hij haar dit voorstel deed, moest het met beide handen aanvatten. En dan zou zij van hè in zijn, geheel van hem die daal' zoo lang naar had verlangd En plotseling gieep hij haar met ruwe hand bij haar taille. „Kom, kom, wees nu niet zoo boos. Gij zult het goed hebben bij mij. Geld heb ik zooveel ge maar wilt en bovendien Als een razende luid de barones zich los gerukt, bijna was zij gevallen, zoo heftig duwde zij hem van zich af. Ook hij luid moeite om te blijven staan. „Nu, nu ik meende het zoo kwaad niet „Er uit!" Vast en verachtelijk kwam dat bevel uit haar mond. Zij wees hem do deur. I Had Lij nog iets geantwoord? Was Lij terstond weggegaan? Of 'lmd hij nogmaals tegen haar gesproken Vóór hij ging? Zij wist het niet. Zij had alleen den zachten slag van de dichtvallende deur gehoord*. Als ver steend stond ze daar nog cenige oogenblik- ken. 't Was ham* nog of zij zijn spottenden, valsehen lach lioorde. Plotseling werd een zijdeur geopend. „MoederMoeder In do stilte klonk do zachte meisjesstem angstig, liefkozendEn twee jonge armen werden om barones Van der Eichen's schou ders geslagen als wilden die Laar bescher men tegen de dreigende, onbekende gevhren De moeder zag met groote smart op haar dochter neer, nog trilde zij van drift, nög was zij niet bij machte Itaar verontwaardi ging te verbergen. „Wat een ploert!" zei ze toen. „Moeder liet jonge, lieve gezichtje, het meisje met liet blonde haar verbleekte. Edela van der Eichen nam de hand van haar moeder en drukte die teeder tegen haar bor«t. „MoederWat is er gebeurd? Wie heeft u kwaad gedaan? Hij toch niet, die daar juist wegging?" Er trilde opwinding, verontwaardiging in de stem van Edela on vaster drukte -'.j nog 'de hand van haar moeder tegen zich aan. „Of tóch? Heeft'die man u bcleedigd u 'durven boleedigen?" De barones maakte zich los uit de omar ming van haar dochter en wilde de kamer verlaten. „Moeder, toe moeder ga nu niet weg laat mij niet. alleen! Ik heb u(nog nooit zoo driftig gezien, moeder. Ik moet weten, wat er gebeurd is ik.moot weten wat het is dat die Ilavestrand tegen u heeft durven zeggen „Laat mij gaan, Edela „Neen, moeder, neen! Als ik uw zoon was zoudt gij het mij zeker zeggen. Denk dan nu eens dat ik uw zoon was, moeder." „Als jo dat was dan „Dan? moeder? De barones keek duist eb voor zich heen. (Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1