63"' Jaargang. Woensdag 27 Jul? 1910 No. 13364 Edela van der Eichen. Deze courant verschijnt dagelijk's, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meet 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. 1 arieve. hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ad verten tién opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon f voor do Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. Reis-Abonnementen. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een h'alve of heele maand worden gedu rende het reissoizoen gesloten. büiTENLAM).' Schiedam, 26 Juli 1910. RUSLAND. Tsaar Nicolaas is met zijn gezin aan boord van zijn jacht „Standard" in de Finscho scheren, behoorende tot liet Wiborgsehe ge bied, aangekomen. Reeds zijn vader, Alexan der 111, was een dnik bezoeker dezer in de Finsehe Golf gelegen eilandjes, waar- hij dan steeds bewijzen der vriendelijke gezindheid der Finscho bevolking ontving, want zoodra bad liet keizerlijk jacht het anker uitgewor pen of het schip was door een massa bootjes omringd, welks inzittenden, de tsarenfamilie met bloemen en gezang verwelkomden, Iloe zijn thans de tijden veranderdEven ruw als de Russische politiek tegen Fin land optrad, even koel en terughoudend is thans o het bezoek der tsarenfamilie in do Finsehe kustgebieden. Kruisers cn torpedo- booten sluiten het keizerlijk jacht in verren omtrek in cn vormen een ijzeren, keten, waar bij liet niet geraden is deze door te breken,, zooals destijds een Engelsch vrachtschip moest ondervinden, dat met eenige scherpe kanonschoten eraan werd herinnerd, dat het binnen de verboden nabijheid van de „Stan dard" was gekomen. Dezen keer schijnt dc afsluiting nog strenger te zijn doorgevoerd, zooals blijkt uit de omstandigheid, dat hot den loodsen te Pilkupaasi, waar do Stan dard" hot anker uitwierp, verboden wei'd om aan de kranten niodedeeMngon over hot eska der cn hot verblijf der keizerlijke familie te Pitkapaasi te doen. Voorts heeft de gou- w i neiir van Wiborg de overheid van het he- ticffende distriet goed op liet hart gedrukt, toe te zien, dat mcdedcolingen aan de pers looizichtig worden opgesteld. Veimoedelijk beschouwen de uitvaardigers win al deze vom-xi ch t igl icid sin aa f regelen den tegenwoordigon toestand In Finland als niet nl tc zuiver. Tot betuigingen van ver knochtheid hebben de Finnen in elk geval weinig leden. Afgezien van de beperking van hun zelfbestuur, zal dc nauwere aanslui ting bij Rusland van de Fuisctie staatskas steeds grooteic offers eischen. Zoo staat wel dra, op voorstel van den gouverneur-gene raal Von Seyn, een uitbreiding van het de partement van den gouverneur-generaal te wachten, waardoor do kosten voor dezen tak van bestuur diiomaal zoo hoog worden als ten tijde van den gouverneur-generaal Bo- brikof. Ook het aantal ambtenaren, die met een „bijzondere lastgeving" door den gouver neur-generaal worden aangesteld, wordt voortdurend grooter, zoodat men den spreker gelijk meet geven, die destijds ::i de Rijks- doema de regcoring toeriep„Go hebt- te veel Tsjinowiks en wilt deze uu in Fin land laten weiden." GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Spanje^ De verwonding van den oud-minister Maura blijkt van zeer lichten aard te zijn. Zijn geneesheeren hebben slechts eenige da gen rust voorgeschreven. De dader, Roca geheoten, verklaarde bij zijn verhoor, geheel uit eigen ire weging te hebben gehandeld, geen medeplichtige te hebben en et onmin tot ecn.ig geheim genoot schap te behooren. De vader en de broeder van Roca, die SÏ Antonio Mam-a. eveneens gearresteerd werden', zijn weder op \rijc voeten gesteld." Volgens het „Jom'na!" heelt Roca tijdens zijti verhoor een poging tot zetfmooid ge daan. Ilij bracht zich met een op de tafel van den rechter van instructie liggende schaar een wonde aan den hals toe. Zooals reeds gemeld, hebben do Kamer on dc rcgceiing haar afkom ing over dozen aan slag uitgesproken. Oostenrijk. Naar aanleiding van den SOstcn ver- jaaidag v"an keizer Franz Josef en het meer dan 30-jarige bestaan van hot Duitsch Oos- tenrijksch Verbond, besloot een comité van Duitsche Imurgnsten in Boltemen onder voor zitterschap van den president van het Prui sische Hoerenhuis, Freihr, v. Manteuffel, te Karisbad een meer dan levensgroot bron zen standbeeld van den keizer op te richten. Por tug al. De „Daily News"-correspondent te Lissa bon meldt aan zijn blad, dat de Portugeesche Itoepon te Macao een volkomen overwinning op de Chincesehe zeoioovers behaalden. Bij het onderzoek der rotsholen, waarin zich de roovers hadden teruggetrokken, werden 16 gevangenen aangetroffen, die in een deer- niswekkenden toestand wachtten op hun los- kooping. Ook werden talrijke geraamtes Vaat niet losgekochte gevangenen gevonden. Vele goederen van waarde werden buitgemaakt en onder de troepen verdeeld. Rusland. De Petersbui'gsche correspondent Van het „Berl. Tagebl." meldt, dat de Russische mi nister van buitenlandsche zaken Iswolski in September een samenkomst z,al hebben met den Duitschen staatssecretaris van buiten landsche zaken. Men acht het nu te Peters- burg niet onmogelijk dat tegelijkertijd een ontmoeting zal plaats vinden tusschen den tsaar en keizer Wilhelm II. In Russische hofkringen wordt althans over zulk een ont moeting gesproken, al weet men nog niets te zeggen over de plaats van aamenkomst. Turkjje. Naar aanleiding van den jaardag van het herstel der constitutie, heeft de sultan 300 door den krijgsraad veroordeelden, daaronder waauligheidshekleeders van het oude regime, I gratie geschonken. De sultan heeft voorts een nieuwe orde, de Deugdorde, ingesteld. Het Jongturksche blad „Tanin" beweert in verband met de geruchten over de deel neming van de vroogero grootviziers Kinum en Fcrid aan het geheime comité, dat het on derzoek tot nog toe ook niet het geringste be wijs voor een dusdanige deelneming heeft opgeleverd. B u 1 g a r ij e en T u r k ij e. De Bulgaarsche minister van buitenland- sclic zaken liceft tot de groote mogendheden het verzoek gericht, te Konstantinopel stap pen te doen om de gewelddadigheden van Turksche beambten tegen Bulgaren in Maco- donie te beletten. dat te Buenos-Aires wordt gehouden, ver klaart. in tegenstelling met de alurmeeren de belichten hieromtrent, dat het congTCS de Monroe-leer (Amerika voor de Amerikar non) niet wonscht uit te breiden en geen nnti-TCuropcesche manifestatie beoogt. Nicaragua. Uit Bluefields komt het bericht van een nederlaag door de aanhangers van generaal Estrada aaa de troepen van president Madriz op 21 Juli hij Acoyapa toegebracht. De troepen van Madriz namen de vlucht en lieten hondeulen dooden en gewonden op het slag veld achter. De aanhangers van Estrada ruk ten tegen de hoofdstad Managua op. BINNENLAND. Audiëntie». De gewone audiënties van de ministers van waterstaat on buitenlandsche zaken zullen Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. Onze ministers. De minister van hinneulandscho zaken heeft zich gistermiddag met verlof naar Zwitserland begeven. Personalia. In het hotel den Ouden Doelen te 's-Gra- venhage, is gisteren aangekomen generaal Kawamura, militair gouverneur van Tokio, vergezeld van do luitenant-kolonels T. Uyeno en IV. Takeshimo, adjudanten. De heeren zijn aan. het station ontvan gen door den Japanschen gezant en ver dere leden der legatie. Anker-reglement op de Nieuwe Maas. Het Stbl. no. 166 bevat een Kon. besl. van den 23sten Juni, tot vaststelling van een reglement van politie op het ankeren op de rivier do Nieuwe Maas onder de gemeente Rotterdam. („St.-ct.") kend, omdat hij geen vrijzinnig-democraat was. Het was hier do bedoeling om de liberalen tegen te houden in den behou denden koers, dien zij volgen en hun voor hot wegdoezelen hunner beginselen, als ge schiedde in het program van Vooruitgang, waardoor men niet weet, wat men aan hun candidaten heeft, een gevoelige les te geven. Het gold een zuiveren beginselstrijd, met open vizier gevoerd. Spr. noemde den uit slag dezer verkiezing het eerste antwoord., dat gegeven is op de onderwijs-circulaira en wat in verhand hiermede in Amster dam's gemeenteraad gebeurd is. Bolswardache burgemeesterszetel. Uit Bolsward sch'rijft men aan het „N. v. d. D.": Het bericht in „De Maasbode", dat po gingen Worden aangewend om hier een roomschen burgemeester benoemd te krij gen, heeft groote bevreemding gewekt, we gens do daarbij aangevoerde gronden. De stad Bolsward telt namelijk ongeveer 7200 inwoners, van welke omstreeks R.-K. zijn. Van de 13 leden van den Raad be hooren 4 tot de roomsch-katholieken, 4 tot de anti-revolutionairen, 2 tot de chr.-histo- ilschen en 3 tot de liberalen. Er is nu sprake, dat vanwege de pro testanten een contra-adres in zake het va cante burgemeestersambt zal worden ver zonden. Electrlsche centrale. De gemeenteraad van Eindhoven keur de Zaterdagavond goed de concessie aan de Peel Central voor levering van eleo triciteit. De ter zake gesloten overeenkomst is bindend voor beide partijen tot 31 Decem ber 1934, indien telkens na 5 jaren, geen der partijen aan de andere schriftelijk me dedeeling doot, dat zij de overeenkomst wil doen eindigen. Canada. Zaterdag- en Zondagavond hebben sta kende spoorwei'»!beiders te South Bend (In diana) getracht wagens van den Grand Trlink-spoorweg tc doen ontsporen en te veibranden. Het personenverkeer is onderbroken. De di rectie van den Grand Trunk heeft aan den gouverneur om militaire bescherming ver zocht. Dc gouverneur weigerde, maar droog aan de plaatselijke overheid de bescherming van den spoorweg op. Argentinië. Een der leden van de Braziliaansche dele gatie op het pan-Amerikaanschc congres Statenverkiezing in Amsterdam IV Do gisteren gehouden herstemming voor een lid van de provinciale staten (vaca- ture-mr. J. G. de Vries) had den volgenden uitslagaantal kiezers 4487uitgebracht 2837 geldige stemmen. Hiervan verkiegen de heeren: H. Barnstoin (vrijz.-dem1493 stemmen, en mr, W. baron Rocll (lib 1344 stemmen, zoodat gekozen is de heer 11. Barnstein. Bij eeisto stemming waren uitgebracht 2282 stemmen, waarvan verkregen11. Barnstein (v.-d.) 630; Z. Gulden (S. D. A. P.) 510, en mr. Wi. baron 'noell (lib.) 1112 stemmen. De vrijzinnig-democraten vierden gister avond hun in district IV behaalde over winning in een bijeenkomst, waarin prof. mr. Van Embden het woord voerde. Spr. refuteerde bij voorbaat het verwijt, dat zijn partij de kundigheden van een bejaard en achtenswaardig man zou hebben mis- Binnen korten tijd zijn er van B. on W. van Haarlem voorstellen te verwachten tot tariefsverlaging voor het gebruik van elec- triciteit, zoowel voor licht als voor kracht Do gemeenteraad van Wonseradeel heeft voor twee dorpen (Kirnswerd en Makkum) concessie voor het aanleggen van draden in, op of over gemeentegronden verleend. Voor de straatverlichting zal een bepaalde som, berekend naar het aantal lantaarns, per jaar worden betaald. Ook voor de go- meontegebouwen zal van de elcctnsche ver lichting gebruik worden gemaakt In Wit- marsum, Pingjum on Arum is de zaak nog in voorbereiding. Ook daar zal bet weldra tot een beslissing kunnen komen. Directeuren gemeenterelnlglngsdlensten. In de Buitonsiocieteil te Zutphen zal op 16 en 17 Augustus a.s. do jaarlijkscho I bijeenkomst worden gehouden van de Ver- Roman naar liet Duitsch van IIEDWIG ABT. 4) „Ik weet het niet, freule Van der Eiehen maar zog mij maar wat de boodschap is die uw moeder u voor mij heeft opge dragen." „Mijn moeder!" driftig en luid riep zij dat. „Noem haar naam niet zij zou het niet toestaan, dat ik den drempel overschrijd Van het huis van den man „Van den mnn die liet geld, dat hij wel zoo goed is aan de adellijke heet'cn te !ee- nen, op eerlijke wijze verdiend heeft), van den man voor wiens vriendschap niemand zich behoeft te schamen, den man die ook aan wijlen baron Van der Eiehen wel geld wilde Iconen herinner daar uw moeder maar eens aan"' Edela bedwong met moeite haar drift. „IVaag het niet de nagedachtenis van raijn vader te beleedigcn, zooals gij mijn moeder belccdigd hebt waarvoor ik u thans rekenschap kom vragen." Ilaveslrand ontstelde van die woorden. „Wat wilt ge van mij vragen?" riep hij en trad terug om meer ruimte te hebben om zijn armen to kunnen bewegen, „Rekenschap komt gij mij vragen? Een wijsneus als gijZeg, freuletje, weet ge wel wat ge zegt cn tegen wien gij spreekt. Ge staat tegenover een man, die u morgen aan den dag met uw moeder er bij op v .t kan zetten! Verstaat go mij!" „Zeker versta ik dat, meneer Ilavestnmd, Maar gij overschat uw la-acht. Eiehenkamp is meer waard dan gij denkt en zouden wij er geen geld van anderen op kunnen krij gen als de nood daartoe dringt?" „Meent ge dat? Nu wacht dan maar eens af wat er zal gebeuren, gij hoogmoedig kind, Maai' uw moeder had wèl zoo verstandig gedaan u niet hierheen to sturen haar privaat-aangelegenheden worden door u zeker niet op goede wijze behartigd." Met groote vei achting keek zij hom aan „Ik weet niets van mijn moeder dan dat ik haar vlak na uw vertrek in eon toestand vond, waaruit ik opmaakte dat gij haar op lafte en schandelijke wijze belcedigd had. Wat ik tlians van u eiscli, F dat gij die beleedigemle woorden terug noemt dit te oischon is de plicht van mij ah. dochter van de vrouw die gij hebt durven krenken Er was iets in het optreden a an Edela dat hem zekere onzekerheid had gegeven, maar thans kwetste zij zijn ijdelheid en kreeg hij zijn kalmte weer terug. „Mijn moeder oneerbiedig te naderen, dat zou ik van niemand dulden, zelfs niets van menschen uit onzen stand. Gij echter'-' zij kwam nog een schrede nader „gij hebt meer durven doen, gij hebt haar iots aange daan, dat ik niet weet, maar dat schande lijk en laag moet geweest zijn, en daarom Hij liet haar niet uitspreken. „Schandelijk?" riep hij woedend, de vuist tegen haar opheffend. „Zij moest God op haar knieën gedankt hebben voor dc eer die ik haar aandeed, gij wijsneus! Zij moest hot dankbaar hebben aangenomen toen een rijk man als ik haar kwam vragen om zijn vfouw tc worden Wat? is het geen eer een hu welijksaanzoek te krijgen van een man als k Edela staarde hem ten hoogste verbaasd urn. Toen klonk het spottend en uiterst min achtend „Wat? Eon huwelijksaanzoek Gij gij durfde mijn moeder gij Dc toon, waarop zij dit zei, deed hem zijn bezinning geheel verliezen. De aderen" op zijn voorhoofd zwollen op en met schorre stem riep hij „Ja tk, ik zoonls gij mij hier voor u ziet staan, waarde freule. En ik zeg u dat ik een even waardige partij voor uw mama zou zijn als uw overleden vader in niets doe ik voor hem onder, in niets zeg ik u! Eén ding echter doe ik niet wat uw vader deed, ik behoef geen geid te Iconen. Ik heb het zélf ik behoef niet om geld te bedelen 1" Een luide kreet klonk. Doodsbleek sprong Edela op Ilavestrand toe, hief haar hand op en sloeg hem met de hondenzweep in het ge zicht. „Daar dat is voor <lic gemeene woor den! daar, daar!" Plotseling werd haar opgeheven artn van achteren vastgegrepen en toen Edela zich om draaide stond zij tegenover Ilavestrand's zoon, die met vaste stem riep „Schaamt go u niet 1 Gij staat tegenover een oudeii man tegenover mijn vader 1" Daar stonden ze tegenover elkander, met vasten blik elkaar in de oogeu ziende, freule Van der Eiehen on Bernard Ilavestrand, zoo stonden zij eenige oogenblikken tot Edeln hand arm liet zakken en .wegtrok uit zijn vasten greep. „Uw vader heeft de eer van een doode be/.oedeld, uw vader had het verdiend wat ik daar juist deed 1" En verachtelijk smeet zij Ilavestrand de zweep voor de voeten, draaide zich om en ging naar de deur. Christiiuin Ilavestrand was op een stoel neergevallen trillend en bevend vrn toorn en schaamte over deze scène in de tegenwoordig heid van zijn zoon. Dat zou lüj zoo niet op zich laten zitten, daar zou liij wraak voor nemen. Die adellijke hongerlijders, dat bedel volk van adel zou het ondervinden dat Christiaan Havestrand niet met zich liet spotten 1 En in zijn woede koa hij rijn ge dachten niet verzwijgen. „Adellijk bedelvolk 1 Wacht maar, wacht maar jelui zult van mij hooren!" Een oogenblik kwam in Edela weer de zelfde woede van daar straks op, maar zij be dwong zich ditmaal en zweeg- Bernnrd had de deur voor haar geopend en maakte een beweging of hij haar nog iota zou willen zeggen. Zij ging langs hem en hij zag hoe bleek zij was, hoe verachtend zij ook naar hem keek. Het was hem onmogelijk om nog één woord te zeggen. Zij ging de stoep af en hij deed de deur zacht achter haar dicht. I>aar buiten klonk nog oven vroolijk hondengeblaf van Lord toen was alles stil. Langzaam, ging Bernard Ilavestrand naar de kamer waar zijn vader was binnenge gaan. Deze zat ineengedoken op rijn stoel. Ernstig en scliorp zag do zoon zijn vader aan cn zei toen „Zeg mij, vader, waf dat beduiden moest zoo pas? Maak lief mij duidelijk 1 Ik kwam \an mijn kamer hierheen, de deur stond open en ik hoorde Havestrand wisclite zich liet zweet van het voorhoofdhet liefst was hij in den grond weggezakt. „Ik hoorde niet alles, Vader, maar ik zag wat er gebeurde 1" Havestrand stond langzaam op, hij tracht te den blik van zijn zoon tc ontgaan. Zoo stonden zij een oogenblik tegenover elkander de eene verslagen, Vernederd, de ander groot, waardig met een gebiedende uitdruk king op het gelaat. De jonge num maakte dtn indruk van iemand die de waarheid lief heeft en de waarheid weten wil tot eiken prijs. „Je zag wat er gebeurde nu ja. Het was goed dat jo haar arm vast hield het meisje wist niet wat ze deed en tegen wien..." „Laat dat rusten, vader 1" Hij fronste liet voorhoofd en streek niet zijn hand door ziju I haar, als om de duistere gedachten te ver- I drijven, die zich aan hom opdrongen. „Het was een verschrikkelijk gezicht u en haar zoo tegenover elkaai. Maar daarover wil ik niets weten. Dit eene moet u mij zoggen: is het waar dat gij barones Van dei1 Eiehen. een huwelijkaanzock hebt durven doen, vader?" Ilavestrand schoof met geweld rijn stoel achteruit en sloeg met de vuist krachtig op de tafel. „Kom jij nu ook nog aan mot je verwon dering daarover! Duiven durven? Wat dan? Wel sakkerloot! wie ben ik dan? Een schoenpoetser of de rijke Havestrand hè? Is zoo n hongciprinses te goed voor mij? Wat?" (Wordt vervolgd.) t. schiedamsche coumht

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1