GROETEN Dec. 1909 te" Londen tusscVien F ecte-land en Groot-Britannië en op 29 Dec. 1909 te Pa rijs tusschen Nederland en Frankrijk geslo ten arbitrageverdragen, benevens den tekst dier verdragen. Een ontslag vernietigd. Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van de gemeente Steduni, aar bij de heer C. Th. Beishuizen, lid vj,tl de Provinciale Staten, onderwijzer in die ge meente, was ontslagen omdat hjj niet voldaan zou hebben aan de verplichting om te wo nen in het dorp waar de school staat. Staatscommissie voor den Middenstand 4 Gisteren heeft te 's-Gravenbage in het gebouw van de directie van den landbouw de staatscommiss:e voor den Middenstand vergaderd. Behandeld is een concept-wetsontwerp, houdende maatregelen ter bevordeting van contante betaling. Aangezien hiermede de verschillende on derwerpen, welke by de commissie aanhangig waren, zjjn afgehandeld, besloot de commissie haar verdere werkzaamheden op te schorten tot na de verschijning van het rapport der Enquête-commissie. Het iolonlekuis „Zwartendijk". In tegenwoordigheid van familieleden van wijlen den bekenden Rotterdamsehen filan troop, den heer Zwartendijk, is gistermiddag te Egmond aan Zee het nieuwe koloniehuis van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en -vaeantiekolonies geopend. In de kamer der directrice, mej. J. Peck, hangt het poitiet van den heer Zwartendijti naast dat van den Zwitserschen predikant. Waiter Bion, welke beide mannen zoo ontzaglijk veel voor de propaganda der vaeantiekolonies hebben gedaan. Dit nieuwe huis is onder leiding van den heer P. N. Leguit, architect te Alkmaar, in 120 dagen gebouwd cn kan 122 kleinen berbergen, die het reeds a.s. Zaterdag uit alle oorden des lands komen bevolken. Het is in denzelfden trant ingericht als het vlak er naast gelegen koloniehuis Kerdijk, doch het zoogenaamde groepssysteem komt hier speciaal tot zijn recht. Ook is gebroken met het stelsel van groote slaapzalen. Het ge- heelo gebom" is echt huiselijk ingericht, en overal is voldoende licht en lucht. Bq de openingsplechtigheid waren, be halve gemeentelijke autoriteiten en leden van liet damescomité „Ter wille van 't Kind", tegenwoordig eenige leden van Gedep. Sta ten van Noord-IIolland, cn de heeren dr. De Man, lid van den centralen gezondheidraad, dr. W. H. Ruysch, hoofdinspecteur van volksgezondheid, Lemmers, voorzitter van de Antwerpsche vacantiekoionie Diesterweg, Hudig, voorzitter van de Rotterdamsche Ver- een iging voor vaeantiekolonies, C. A. Zel- velder, voorzitter van Volksonderwijs, dr. Scbreve, secretaris van de Maatschappij van geneeskunst. Nadat de voorzitter in de fraai versierde eetzaal den genoodigden het welkom had toe geroepen, sprak mr. L. N. Roodenburg uit Den Haag een feestrede uit. Hierna begaven do genoodigden zich r.aar de vestibule, al waar met een toespraak van het Tweede Ka merlid, den heer Th. M. Ketelaar, een mar meren gedenksteen onthuld werd. Hierna werd door de kinderen der andere kolonioliuizen een cantate uitgevoerd, waar voor de heer C. van der Linden de muziek schreef en werd den gedelegeerde der verple ging, den heer A. C. Bos, te Egmond aan Zee, door een der kleinen een lauwerkrans overhandigd. Nadat nog door de heeden dr. W. P. Ruysch, Hudig, dr. Velthuys, Lemmers, bur gemeester Eyma, dr. Schreve, Hart en Zel- velder toespraken waren gehouden, gingen de genoodigden naar het „Kurhaus", alwaar de directie een concert aanbood en een feest maaltijd werd gehouden. V De benoodigde gelden voor den bouw f 70.000 waren gisteren ingekomen, tegelijk met nog een gift van 500. Voor de meubi leering enz. is thans echter nog 10.000 noodig. Het Nut. Blijkens het jaarverslag van het hoofd bestuur over 1909'10 was het ledental der Maatschappij op 1 Oct. 1909: 13.421, verdeeld over 283 departementen, behal ve 11 vereeniging-leden, 166 eereleden en 22 algemeene leden. Het aantal gewone leden en. begunsti gers, in 286 departementen, bedroeg mot 1 Maart 1910: 13.782, tegenover 13.833 in Maart 1909, terwijl het aantal vereeni ging-leden is 11, dat der eereleden 167 en dat der algemeene leden 22. Rot aantal bij het hoofdbestuur opgegeven buitenge wone leden bedraagt 4G9r d. i. 45. meer dan in Maart 1909. Telt men deze buitenge wone leden bij het gewone ledental, dan bljjkt dit, samen genomen 14.251, 6 lager te zijn dan op 1 Maart 1909, Nieuwe departementen werden in het leven geroepen te Coevorden, Oisterwijk, IJmuiden en Zevenaar, met resp. 28, 22, 40 en 22 leden. In voorbereiding zijn do dep. Stavoren, Smilde, Resteren en Warns- vold. Opgeheven werden de departemen- xen Tilburg, Oisterwijk, Goes, Diepenheim, iWarga, Yeenhuizen (Dr.), Rhenen, Nijo- veerj, Wervershoof en Noordgouwe. Dit do aan do departementen toegezon den rekening en verantwoording over 190S1909 blijkt, dat deze rekening sloot met een nadeelig saldo van f5542. In de begrooting over dat jaar was dit geraamd op f 17.500.—. Ret „Nieuwenhuyzen-fonds voor onder wijs" der Maatschappij heeft nu 4 jaar bestaan. In de jaren 19051909 werd meer ontvangen dan uitgegeven, in totaal 105.828. Aangezien in het vorig boekjaar het legaat van Bell, ad. f30.400.ten onrech te op het Niemvenhuyzen-fonds voor on derwijs is overgeboekt, daar, volgens liet besluit der alg. verg. van 1906, alleen de rente aan het Nieuwenhuyzen-fonds ten goede komt, moet het bedrag van f 30.400 wederom worden teruggeboekt, zoodat het saldo van het NieuwenhuyzenfondsWordt: op 1 Juli 1909 f75.428 en op 1 Ja nuari 1910 f76.195. Over 1908—'09 is uit het fonds ter beschikking van de Nutscommiscie gesteld een bedrag van f 10.000.waarvan is uitgegeven f7960. Omtrent de 45 kisten van de reizende bibliotheken, elk met 100 boeken en een bijbehoorende afdeelingscatalogus, in Oc tober 1909 verzonden, is in Februari een verslag door de plaatselijke b'oekenbeheer- ders ingezonden, waaruit blijkt, dat in. de 45 plaatsen, waarheen deze boeken gezon den zijn, tot 1 Februari waren: 1238 le zers, die in de afgeloopen 3 maanden vroe gen 8816 verschillende boeken Hoe dik wijls deze boeken aan onderscheidene lezers zijn uitgeleend, is niet opgegeven. Deze uitkomst is te meer bemoedigend, wanneer men bedenkt, dat bedoelde plaat sen zonder uitzondering klein zijn. In den loop "Van h'et dienstjaar werd door h'et hoofdbestuur uit zijn midden oen Commissie benoemd, ten einde een onder zoek in to stellen naar den rechtstoe stand van de bij het hoofdbestuur in beheer zijnde fondsen, ten aanzien van de vragen: lo. in hoever deze fondsen het eigendom zijn van de Maatschappij; 2o. of van het beheer dezer fondsen door het hoofdbestuur rekening en verantwoor ding behoort te geschieden aan de Com missie volgens art. 41 der wet. Deze Commissie bracht aan do Maart- vergadering van het hoofdbestuur rapport uit en adviseerde: a. om voortaan op de gewone begrooting onder hoofdstuk I: „Vaste inkomsten en renten", te brengen de ontvangsten uit de fondsen „Steemneyer", „Westla.nd.sche doipen" en „Keuter"; en onder hoofd stuk I: „Vaste uitgaven voor den jaarlijk- schen dienst", do uitgaven, ter zake van de drie eerstgenoemde fondsen verschul digd; b. om voortaan onder do rekening en verantwoording aan do Commissie van art. 41 ook te begrijpen het beheer over de sub a. genoemde fondsen en over het Nïeu- wenhuyzenfonds; c. om voortaan op de jaarlijksche balans der Maatschappij te vermelden: I, het „Nieuwenhuyzenfondspro memo rie", met toevoeging als bijlage van een afzonderlijken staat van dit fonds; II. de fondsen „Keuter", „Stecnmeyer" en „Westlandsche doipen", ieder voor een gulden. Deze conclusion werden door h'et hoofd bestuur aangenomen. De Christ. Typografenbond. De Christelijke Typografenbond hield zijn achtste jaarvergadering te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer M. W. Smit, Amsterdam, die den meerderen invloed van den Bond constateerde, ufiamiec z. i. de aan was van het ledental niet in veihouding was. Met een vei wijzing naar den strijd te En schedé, die volgens spr. door de ongeorgani seerden onnoodig dieigt te worden verlengd, wekte hij de nieLgeorganiseerde christelijke iypo's op, tot aansluiting. Te Enschedé, Den Ilaag en Rotterdam is do Bond bij bewegingen, die een gunstig resultaat beloven, betrokken. Te Groningen mislukte do beweging door gebrek aan samen werking en ook te Amsterdam is er nog geen reden tot juichen. De werkloosheid neemt toe, ook als gevolg vnn de machinale pro ductie. Afdeelingcn bestaan te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Groningen, Leiden, Enschedé en Middelburg; hier en diiar telt de bond verspreide leden. Met het oog op de meerdere actio is ver sterking der financiën gewenscht. Een contributieregeling werd gemaakt, waardoor hot bondsbe-tuur over meerdere financiën zal kunnen beschikken voor pro paganda- en. andere kosten. Do weerstandskas bestaat nu een half jaar en gaat goed. Over de stichting van een bondsxieken- fonds en de vaststelling van een. landelijk loontarief /,al beslht worden, als do nadere besluiten der afdeelingcn zijn ingekomen. De vergndciing spiak als haar meening uit; lo. dat werkstaking alleen te verdedi gen is, als alle redelijke en zedelijke midde len zijn uitgeput en er geen politiek in stalment cr van wordt gemaakt; 2o. dat onderkruipers alleen zijn degenen, die de plaatsen van werkstakers innemen, niet zij, die aan het werk blijven (een minderheid wilde ook de laatsten als onderkruipers be schouwd zien), en 3o. dat het boycotten van onwillige patroons verdedigbaar is, als zij weigerachtig blijven, in tegenstelling met an deren, aan billijke arbeidsvoorwaarden te voldoen. VLAARDINGEN, 29 Juli. liet kiescol lege der Ned. Herv. gemeente alhier heeft gis teravond, ter voorziening in de vacature-ds. -J. van 't Hooft, het volgende drietal gefor meerd (alfabetisch)1. ds. J. L. Hippel, te Groningen; 2. ds. G. van Dijk, te Nieuvvolda; 3. ds. R. P. A. Rutgers, te Warmond. 'VLAARDINGEN, 29 Juli. Yoor denlloo- gen Raad we.d h'eden de heer Mr. Ai A. baron van der Feltz beëedigd als advocaat- generaal bij het Gerechtshof te Amster dam. VLAARDINGEN, 29 Juli. De schipper O. van Haren, die hedenmorgen een touw naar een sleepboot wilde overgooien, geraakte met een zijner beenen in het touw verward, waardoor dit lichaamsdeel brak. Bovendien kreeg hij nog andere belangrijke kwetsuren. VLAARDINGEN, 29 Julh Woensdag heeft zich de bijna 15-jarige A. B. alhier, met een bedrag van pl. m. f800, welke hg voor de voldoening van een rekening voor zijn vader big zich had, uit de voeten gemaakt. On danks de aangewende pogingen tot zgn opspo ring, heeft men hem nog niet gevonden. Men vermoedt dat hij naar het buitenland is gegaan. OVERSCBIE, 28 Juli. Door den alhier ge vestigden notaris D. van den Berg had gister voormiddag ten elf uur in een der zalen van sde Vergulde Koetswagen" de veiling plaats van een zeer goed onderhouden woonhuis met schuur, stalling, tuin en open grond,staande aan de Zestienhovensche kade no. 137, ter grootte van 2 are 7 cA. Hoogste bod was f 2400. De afslag zal plaats hebben in boven genoemd lokaal op Woensdag 3 Augv'ns, des voormiddags ten elf uur. OVERSCHIE, 29 Juli De loting vocn de Nationale Militie voor de gemeenten Overschie en Schiebroek zal alhier plaats hebben op Donderdag 11 Augustus a s. des voormiddags ten 101 ja uur. STADSNIEUWS. Examen veearts. lieden is aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht het veeartsenijkundig examen, ter verkrijging van het diploma veearts, met 1 o f afgelegd door den heer C. Bubberman van hier, Oranje-Vereenlglng. 31 Augustus 1910. Nu de plannen betreffende de festivi teiten ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een meer vasten vorm hebben aangenomen, kunnen wij daar omtrent het volgende mededeolen: In de morgenuren zullen plaats hebben: koraalmuziek, voetbalwedstrijden, kinder spelen, oplaten van luchtballons, etc. Dan volgt in den namiddag eeist een Hondemvedren. De honden worden ingedeeld in drie klassen naar grootte. Prijzen: in elke klasse f10, fö, en f2.50, terwijl bovendien door particulieren wel willend nog eenige zeer aardige consola- tieprijzen beschikbaar werden gesteld. Vervolgens heeft plaats een Ringrijderij (cm de Plantage), 'zoowel voor versierde voertuigen als voor gecostumeerde ruiters. Door het comité wordt van dit num mer veel werk gemaakt. De prijzen zijn van dien aard, dat het voor .deelnemers werkelijk de moeite loont aan de versie ring hun bijzondere zorg te besteden. Naast de door de Oranjevereenigïng beschikbaar gestelde prijzen tot een gezamenlijk bedrag van f200, zijn door de welwillende mede werking van het Hoofd dezer Gemeente on verscheidene andere ingezetenen de vol gende eere- en consolatieprijzen uitgeloofd; Zilveren Heeren-remontoir in étui, uit geloofd voor den le-prijswinner van de versierde voortuigen. Zilveren Dames-remontoir in étui, uit geloofd voor die dame, welke de meeste ringen steekt. 10 gulden, uitgeloofd voor het mooist versierde paard' staande voor een voer tuig. 5 gulden, uitgeloofd voor op één na het mooist versierde paard staande voor een voertuig. 10 gulden, uitgeloofd voor het mooist versierde paard der ruiters. 5 gulden, uitgeloofd voor op een na het mooist versierde paard der ruiters. Boogzweep, uitgeloofd voor den lc-prijs- winner ia do afd. gecostumeerde ruiters. 7.50 gulden, toegevoegd als 4e prijs in de afd. versierdo voertuigen. Paardedek, toegevoegd als 5e prijs in de afd. versierde voertuigen. 5 gulden, toegevoegd als 6e prijs in de afd. versierde voertuigen. 2.50 gulden, toegevoegd als 7e prijs in de afd. versierde voertuigen. Paardedek, toegevoegd als 4e prijs in de afd. gecostumeerde ruiters. 5 gulden, toegevoegd als 5e prijs in de afd. gecostumeerde ruiters. Stel lijdsels, toegevoegd als 6e prijs in de afd. gecostumeerde ruiters. 2.50 gulden, toegevoegd als 7e prijs in de afd. gecostumeerde ruiters. Barometer, uitgeloofd voor die dame of hoor, die in totaal de meeste ringen steekt. In het gunstigste geval kan de lo prijs- winner der versierde voertuigen circa 100 gulden aan prijzen wegdragen, terwijl ook voor alle andere deelnemers de kans op één of meer belangrijke prijzen zeer groot is. Do uiterste termijn van inschrijving voor deze en de vorige afd. is 8 Aug. Als slot in den avond: Groote Gondelvaart. Deze gondelvaart belooft een waardig slot der feestelijkheden te zullen worden. Do versierdo vaartuigen zullen gesleept worden door, de salonboot Gusto, daartoe welwillend door de firma Smulders ter be schikking gesteld. Achter de Gusto zal zich bevinden een versierde en geïllumineerde muziektempel, waarin hot Harmoniegozel- schap St. Ambrosius een uitvoering zal ge ven. Daarop volgen dan de voor den wedstrijd ingeschreven vaartuigen. (Ook hiervoor zijn zeer. aanzienlijke geldprijzen uitgeloofd. - Reeds ver?" bi 11 end o toezeggin gen voor deelname van grootere en klei nere vaartuigen zijn binnengekomen.) Gedurende den ganschen tocht zal het geheel Bengaalsch worden verlicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de inschrijvingen voor deze afdeeling slechts tot aanstaanden Maandagavond (1 Augustus) worden aangenomen. De heeren M. G. Canters, te Oisterwijk, en J. J. Vürtheim te Schiedam, zjjn voor nemens tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramlijn 's BoschVught Helvoirt— HaarenOisterwijkBerkel c.a Tilburg; de kosten worden geraamd op 1500.000 zonder aankoop van grond, schade loosstelling voor boomen, enz. Aan de betrokken gemeenten is reeds om steun verzocht. Brand. Vannacht omstreeks 3 uur werd een sur- veilleerend agent van politie door perso neel van den heer Ris aan' de Breedstraat gewaarschuwd, dat er brand was achter de woning van den vleeseh- en.spekrooker Beuman. De politie wekte deze en te zamen een onderzoek instellende, bleek, dat in een loods, die tot rookerij is ingericht, brand was uitgebroken. Vermoedelijk is dit veroorzaakt doordat een klant een stuk spek niet goed had opgehangen, waardoor het van het touw was gescholen en te laag bij het vuur was gekomen. Eenige stukken spek verbrandden gedeel telijk, terwijl ook eenige stukken vleeseh bedoiven bleken, Met emmers water is h'et vuur ge- bluscht. Hedenmiddag te ongeveer 12j uur is de lü jarige Alb. Roos, wonende aan de Lange Niemvstraat, door een sleeperswagea nabij de Hoofdbrug over de linkerhand gereden, waardoor deze verbrijzeld werd. Na door een dokter in de apotheek aldaar te zijn ver bonden, is de knaap per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar hem verdere hulp is veileend. De Verwonding is zeer ernstig. AGENDA- 29, 30 en 3i Juli Tivoli Schouwburg, 81/4 u. Berl. Lustspiel Ensemble. Gretchen. 29 Juli en 2 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8u. Kon. Seherpsch. Bart Verhallen. 30 s S. O, V. 8 u. Oefening baart Kunst. Concert en Bal. 30 Circus Variété. Specialiteitenvoor stellingen. Feestelijke heropening van het seizoen. 31 d Off. Soc. Park, Rotterdam. 3 u. en 8 u. Concert door de Stafmuziek Kon. Scherpschutters. 31 t Rott. Diergaarde. 21/2 u. Concert Kon. Scherpschutters. 1 Aug. Casino Variété. Specialiteitenvoor- stellingen. Feestelijke heropening van het seizoen. 2 Aug. S. O. V. 8 uur. Oranjevereenigïng. Vocaal- en Instrumentaal^ concert met vuurwerk en tuinverlichting. 9 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 11 Aug. S. O. V. 8 uur. Concert StaJjnu- ziek Rog, Huzaren, den Haag. Ka pelmeester A. do Goede. Het Stedelijk Museum aan h'et Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeel ing, opdat wg die in onze agenda kruinen opnemen. Kunst en Wetenschap. Indische journalistiek. Volgens het „Bat. Nbld." staat thans de benoeming van den heer J. E. Stokvis tot re dacteur van de „Locomotief" in de plaats van den heer .Vierhout die in September naar Nederland vertrekt, vust. De heer Lievegoed, redacteur der „Suma tra Post", vertrekt in het Voorjaar 1911 met verlof naar Holland. Rechtzaken. Moord. De Rotterdamsche rechtbank veroordeel de tot 7 jaar gevangenisstraf de 19-jarige L. E., bouwknecht to Middelharnis, die, na een kleine twist, zijn meisje, Johanna Grootjens, met 23 messteken vermoordde. Heden, werd door den Hoogen Raad uit spraak gedaan in de drie zaken betreffende onteigening van gronden voor de Waal haven te Rotterdam, in welke zaken na mens de onteigenden was beweerd, dat de Rechtbank te Rotterdam ten onrechte do onteigende gronden heeft getaxeerd naar het tegenwoordig gebruik er van als Wei-, tuin- en bouwland (voor beplanting), en niet heeft in aanmerking genomen, dat het tererin in de toekomst waarde zal kunnen krijgen als bouwterrein, (voor be bouwing met woningen). De Hooge Raad achtte de beslissing der Rechtbank juist en verwierp dus de drie cassatieberoepen,; 1 Luchtvaart; Vliegweek in den Haag. Naar men verneemt, is het vrij zeker, dat in de laatste helft van Augustus a.s, op Houtrust een vliegweek zal worden gehou den door den heer .Van Maesdijk, die, zoo als men weet, dezer dagen te neerenveen zal opvliegen. Indien de vliegweek doorgaat, zal dc direc tie van Houtrust de groote ijzeren afrasting welke het sportterrein omheint, laten weg nemen, c-m zoodoende ruimer baan te maken voor den aviateur. (Een hytiSnlsch-etlscb staatkundige bespiegeling). Het zal den lezer vermoedelijk een anak van ondergeschikt belang dunken hoe de menschheid elkaar groet. Hij zal meenen, dat wie den hoed wil afnemen, dat doen, en wie het niet wil, dat laten moet. Hij zal het onverschillig vinden of men eikaars neuzen tegen elkaar wrijft, gelijk zekere negers doen of eikaars lippen tegen elkaar wrijft, gelijk in Duitschland niet zelden ouderwctsche heeren doen. Ook zal het hom niet kunnen schelen te weten of men moet groeten zoo parmantig en explosief als de Duitschers, die zich zon der overmatig armgezwaai geen beleefdheid kunnen denken, of als de officieren, die de hand aan de pet brengen en dan met krijgs- mansblik enz. Het staat nu eenmaal niet om met een ern stig gezicht over zulke kwesties te spreken. Dan praat men liever nog eens over den regen en de sociale kwestie. Heeft de lezer nu gelijk met deze meening? Of hebben de Duitsche dansonderwijzera ge lijk, die in Halberstad een vergadering hebben gehouden waarvoor o. a. heeren uit Londen, Den Haag en Arnhem waren overgekomen en die zich vooral met deze interessante kwes tie hebben beziggehouden? Wij gevoelen iets voor de opinie dezer heeren. Want zie, daar blijkt ons ineens niet alleen, dat het groeten geen onverschillige zaak is, doch dat het een kwestie van groot internationaal en nationaal belang betreft, die in elke richting de verste perspectieven opent. Bekend is, dat men met den hoed in de hand door het gansche land kan komen en dat groeten dus in veel gevallen belangrijker zaak is voor iemand, die carrière wil maken, dan algebra of Xenophon's Anabasis. Maar weet men wel, dat er met groeten groote hygiënische belangen veibonden zijn? Gezaghebbende hygiënisten zoo wordt ons verteld verklaren, dat het hoed-afnemen een van de voornaamste redenen is van koude vatten en dat het mortaliteitscijfer ineens heel, heel diep zou vallen, indien do mannen ophielden met hoed-afnemen. Ja wij lezen, clat het sterftecijfer der mannen aUeen daar om dat der vrouwen overtreft, omdat de man- ren zooveel den hoed moeten afnemen en dat het corset slechte een weinig dat cijfer weer terugbrengt, in het voordeel der mannen. Intusschen de hygiënisten zijn het niet eens. Natuurlijk. Er zijn er die botoogen, dat juist de gewoonte om geregeld den hoed in de hand te nemen de ventilatie bevordert en hardt, dat dus de beleefdste menschen niet alleen het verst komen, maar ook het langst blijven leven. Ja betoogen andere hygiënisten, maar dan met kale hoofden. Dat de mannen zoo veel aan kaalhoofdigheid lijden., komt alleen van dat groeten. Onjuist lezen wij alweer nergens ter wereld is de kaalhoofdigheid zoo sterk als bij de Duitsche officieren en die houden toch hun pet op. Daar staan wij, niet wetend of wij den hoed af of op moeten zetten. Maar gelukkig er zijn nog andere oog punten waaruit deze kwestie bekeken kan worden. Daar is het nationale standpunt. Eerlijk gezegd zouden wij niet weten, wat dat was, indien wjj het niet gelezen hadden in ernstige geschriften over deze kwestie. Er is namelijk een Duitseh nationale groet. Wij dachten eerst dat bedoeld was de zwaaie- rige groeimethode, die men Ln Duitschland niet zelden waarneemt. Doch neen dat is zoo onduitsch mogelijk, lezen wij nu. Dat is kruiperig, onderdanig, dus zuidelijk, dus niet Germaansch. Tegenwoordig moet in Duitschland alles Germaansch zijn. Men weet, dat men ginds in vollen ernst hier en daar tegen het Chris tendom opkomt als ongermannsch. Men weet, dat men de kleeding „Germaansch" wil maken, onafltankelijk van Parijsche en Lon- densche modes. Men heeft nu den Duitschen groet bedacht, d. i. het militaire aanslaan. Men kijkt den te groeten persoon recht in het gelaat, met trouwe Duitsche oogeig in an dere trouwe, Duitsche oogen, zonder nekbui- ging, zonder kruiperigheid, zonder het staat er „hondsehe beleefdheid" der zui delijke volkeren. Er is een groote Duitsche vereemging, die deze on hondsehe groet-methode propa geert over geheel Duitschland. En do cen trale van deze vereeniging te Darmstadt had een gewichtigen, ernstigen brief over deze hoofdzaak geschreven aan de dansonderwij- zc.'sverccniging, die wol verre van luchtig over die kwestie heen te trippelen, daar zeer zwaar op is gaan zitten. Kan die Duitsche groet aanvaard worden? Neen, zeggen velen, daarbij zou „het Duit sche pak", „de Duitsche hoed" hooren. Onjuist, zeggen weer anderen, want ook de officieren van de Duitsche koloniale troe pen, die geen pet hebben, groeten militair. Er werd een motie ingediend om „den ver ouderden groet van tegenwoordig te vervan- „gen door een lichten, bevalügcni en meer „met het moderne gevoel rekening houden- „den (wij kunnen het niet helpen: het staat „er) vorm van groeten, gelijk het nl heel veel

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2