de „Ikdum" heeft er 29 Juli 'n gevecht plaats gehad tusschen Fransche troepen en troepen van sultan Oeadai, die een duizend man schappen verloor. Een ander telegram van de „Ikdam" meldt, dat de sultan, na zijn troepen versterkt tc hebben, onverwachte do Franschen aanviel, die genoodzaakt waren met een verlies van 300 dooden terug te trekken. Bij hert Fransche ministerie van koloniën is geenerlei bericht betreffende bovenstaande telegram ontvangen. Vanwege dit. departe ment wordt echter opgemerkt, dat "het cijfer der verliezen, welke de Fransehen zouden geleden hebben, onwaarschijnlijk te, want dit zou overeenkomen met de geheele getalsterkte der troepen, die te Besiai gelegerd zijn. Argentinië. Garcia, de Argentijnsche gezant te Me xico, heeft zich in een opzienbarend gesprek op heftige wijze over de Vereeuigde Staten uitgelaten die"j naar hij zegt, bij hun poli tiek steeds slechte aan zichzelf denken. Als voorbeelden hiervoor noemde hij Cuba, de Philippijnen, Panama en Nicaragua, welks president door alle landen, behalve door de Vereenigde Staten, erkend is. De Monroeleer werd voor hen „Amerika voor de Vereenig de Staten". Juist nu, tijdens hot Pan-Ame- rikaansch congres, is dit protest, vau een Zuid-Amerikaanschen staat tegen hot optre den der Vereenigde Staten niet zonder be lang. J apaa. Tal van in Japan studeerendo Koreancn, aldus verneemt de „Kölnische Zeituiq keeren in den laatsten tijd naar hun va- derland terug, onder voorwendsel er hun vacantie te gaan doorbrengen. Men vreest echter, dat velen van deze jonge heethoof den misdadige plannen koesteren, vooral omdat er ook een geheim verbond, do „Zwaardvereeniging", in studentenkringen van binnen- en buitenland beet te bet staan. j Overigens gaat de Japaniseering van Ko rea steeds voort. Zoo zal een .Tapansche maatschappij met een kapitaal van 6 mil- lioen gulden groote dokken aanlegg n te Fusan, waardoor zich deze havenplaats, die, als eindstation van den Koreaanschen Zuid-, Noord-, Antung-, Moekden-spoorweg een groote toekomst heeft, zonder twij fel snel zal ontwikkelen. Een andere Ja- pansche maatschappij, waartoe leden van de meest invloedrijke kringen van Japan behooren, exploiteert thans in Zuidweste lijk Korea katoen-aanplantingen tot oen omvang van 3.600.000 Tsubo (1 Tsubo is 4 M2.). vau 23 op grond van de vroegere inschrij ving of inzending van hetzelfde of een in hoofdzaak overeenstemmend merk van de zelfde soort van waar, ten mime van een an der en van 12 om andere redenen. TVIjzIglng Arbeidswet. De Vereeniging van Cartonnagefabrikanten in Nederland, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp der wjjziging der arbeidswet, met gemotiveerd verzoek art. "VII van het wetsontwerp zoo te wijzigen, dat een arbeidstijd van tweemaal 5 uren per dag wordt toegestaan en dat op werkplaatsen waar de bepaling bestaat, dat de Zaterdagmiddag niet wordt gewerkt, het veioorloofd zal zijn inplaats van 5 uren, éen werktijd per dag te hebben van 51/2 uur. Rechtstoestand Borg Ambt. De Bond ter verkrijging eener wettelijke ïegehng van den Rechtstoestand der Burger lijke Ambtenaren houdt zijn algemeene ver gadering dit jaar op 24 September. BIN A ENI LAN i). Van bel Hof. De Koningin met Prinses Juliana op haar schoot, de Koningin-Moeder en de Prins zijn gistermiddag uitgereden ter bezichtiging van de versiering in Baarn Duizenden enthousiaste menschen juichten de Koninklijke familie toe. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 4 dezer, en die van de Ministers van Waterstaat en Koloniën zullen op Vrijdag 5 dezer niet 'plaats hebben. JDe nieuwe resident van Amholnn. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat de assistent-resident, H. J. A. Raedt van Oldenbarnevelt, waarnemend resident der Padangsche Bovenlanden, benoemd is tot resi dent van Amboina. (sAvpst.") De ïNoord-Brabant". Het „Soer. Hbl." schrijft: Er wordt nog immer met ijver, zelfs dag en nacht gewerkt aan de herstelling van de Noord-Brabant, die, zooals men zich herinnert bij de kust van Lombok op een rots is geloopen. De telegrafisch uit Nederland bestelde kielplaten kunnen over een week of drie hier zijn. De heele bui- teninantel van de kiel wordt aan èéne zijde vernieuwd. Toch valt de reparatie in vele opzichten mede. Indien het in 't werk een beetje meeloopt, kan de Noord- Brabant nog op tijd voor de thuisreis naar Nederland gereed zijn. Bezoek aan Rotterdam. liet Fransche opleidingsschip de „Rour- gainvillo" is gistermiddag 3 uur aan de Parkkade te Rotterdam gearriveerd. De Fransche consul, de heer A. E. 'R. de Livio, en havenautoriteiten maakten hun opwach ting aan boord. In den namiddag werden door den commandant eenige officieele bezoe ken afgelegd. Donderdag zal 'de boottocht gemaakt uur- den, door den Franschen consul aan den commandant en officieren van de „Bourgain ville" aangeboden,, en zal aan boord geluncht worden. Influstrleele eigendom. Aan het verslag van de werkzaamheden van het bureau voor den industrieelen eigen1- dom over het jaar 1909 is o. a. het volgen de ontleend! Ter inschrijving alleen in Nederland zijn ingezonden 1380 merken, waarvan 908 uit Nederland en 472 uit andere rijken. Het aantal ingezonden merken Ls minder dan in de beide voorafgaande" jaren, toen het hoogste punt werd bereikt. Nederlanders hebben 58 en vreemdelingen 36 merken minder ingezonden dan 1908. j Het bureau heeft de inschrijving van 35 nieuwe ingezonden merken geweigerd en wel Tuinfeest in bet park van het paleis Dllnls ten Boseh". Omtrent het op 9 Augustus door het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis te geven tuinfeest in het park van het paleis Huis ten Bosqli te 's-Graven- hage, kan het volgende w.oiden medege deeld. i Tot het tuinfeest behooren, behalve de muziekuitvoering van de Kon. Mil. Kapel, welke zal gegeven worden in een kiosk op het eilandje in den vijver van het park, o. a. de z.g. schietkampp 1 aats, alwaar men zijn vaardigheid zal kunnen toonen in het schieten met flobertbuksen op verschillen de sooiten van schijven, de Prinses Ju- liana-koepel, waarin een prachtige schil derij is te bezichtigen, het Propaganda- gebouw van het Iloofdcomité, waarvan de naam reeds zijn beslemming aangeeft, en last not least de ververschingspaviljoens De ten toon te stellen verplegings- en transportmiddelen voor de gewonden op en nabij het slagveld zijn in drie groe pen verdeeld, en wel die bestemd voor do hulp in de eerste gevechtslinie, voor de hoofdverbandplaats en voor het evacua tie-station. Daarbij is tevens personeel van den militairen geneeskundigen dienst en vaji het Roode Kruis, alsmede van de Nederlandsche Vereeniging voor Roode Kruishonden, ingedeeld, dat van een en ander uitlegging zal geven en verschillende zaken ook practisch zal uitvoeren. Deze tentoonstelling belooft derhalve leerrijk te worden, niet het minst om te doen uitkomen hoeveel geoefendheid, zaak kennis en hulpmiddelen gevorderd worden om de gewonden en zieken behoorlijk te kunnen vervoeren en verplegen. Was het oorspronkelijk plan slechts den namiddag ,(26 uur) van den 9en Aug, voor het bovenstaande te bestemmen, de overweging dat alles in groote mate af hangt van het weder en niet minder van het aantal bezoekers heeft er toe geleid den volgendon dag daaraan vast te knoopen, hetgeen mogelijk is geweest, doordat H. M. de Koningin ook daarvoor welwillend de vergunning heeft gelieven te verleenen, de Ministers van Oorlog en van Marine het militaire personeel ca materieel, en alle medewerkende dames en heeren zich eveneens beschikbaar heb ben willen stellen gedurende de uren van 10 tot 4 uur, terwijl nog van andere zijde medewerking is toegezegd. De toe gangsprijs zal op 10 Augustus zijn fö.50. Tenslotte nog, dat voor alles vaste prijzen zijn vastgesteld, loopende van f O.10 tot fO.50. Arbeiderstulnen. B. en W, van Alkmaar hebben op het voorbeeld van andere gemeenten, de wen- schelijkheid overwogen, om kleine stukjes tuingibnd te verhuren, teneinde particulieren, in het bijzonder arbeiders, in de gelegenheid te stellen daarop naar hartelust te tuinieren en langs dezen weg brj te dragen tot verbete ring van toestanden op het gebied der volks gezondheid en der volkswelvaart. Nu hun uit daartoe ingekomen aanvragen de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld blijkt - niet minder dan 100 aanvragen, elk voor 150 M1 grond, kwamen in stellen zij den raad voor hun college uit te noodigen een gedeelte van het terrain tusschen de Hoorn sche vaarten in gereedheid te doen brengen voor tuingronden, hun daartoe een crediet te verleenen van f 2500, teneinde te geraken tot het uitgeven van perceeltjes tuingrond, ter grootte elk van 150 MA, voor den prijs van f5 'sjaars, aan hen, die zich daartoe reeds hebben aangemeld of eventueel nog zullen aanmelden. Dir. belIimerr. en Acc. Bij Kon. besluit van 29 Juli .zijn, inge volge do Burgerlijke Pensioenwet en art. 4 der hij de wet van ,6 Juni 1900 (Stsbl. no. 103) gewijzigde wet van 28 Juni 1898 (Stbl. no. 152), de navolgende pensioenen verleend, als aan: A. L. Smoets, kommies-ontvanger bij 't Rijks belastingen f580; R. Vos, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f676; J. Fikkcrt, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f518; IL de Vroome, kommies 1ste klasse jiij 's Rijks belastingen, f580; H. 'Bolder, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f522; J. Cbl Hakker^ kommies lsle klasse bij 's Rijks belastingen, f620; P. Melles, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f520; R. Schol tens, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f740, Bij Kon. besluit van 30 Juli zijn, inge volge de Weduwenwct voor de ambtena ren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 Stbl. no. 167), de navolgende pensioenen verleend A. G. Mesters, weduwe W, Leysen, kom!- nries 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f214; i A. M. van Neer, weduwe N. M. P- Wt, N. of Wt. Verbeek, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f451; M. Causijnse, weduwe F. Paulsen, kom mies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f266. VLAAKDINGEN, 2 Augustus. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens handteo- kenen is o. m. geslaagd mej. A'. F, van Kampen, van hier. VLAARD1NGEN, 2 Augustus Op de spoorlijn tusschen Vlaardingen en Maassluis is hedenmorgen door een spoorarbeider het verminkte lijk van een onbekend man ge vonden, die waarschijnlijk in den vorigen avond door een der laatste treinen is aan gereden. Het lijk is, zonder door omstanders of politie herkend te zijn, naar de begraaf plaats te Maassluis overgebracht. OVERSOI1IE, 3 Aug. Door den alhier gevestigde» notaris, D. van den Berg, had hedenvoormiddag te elf uur in een der zalen van „De Vergulde Koetswagon" de afslag plaats van een zeer goed onderhouden woon huis met schuur, stalling, tuin en open giond, slaande aan de Zestierihovcnschekade no. 137, ter grootte van 2 A. 7 c.A., in railing 2400, verkocht voor ƒ2500. OVERSCIIIE, 3 Aug. Door den pLaats- rarvangend districtsveearts, A. J. van Yelzen, te Schiedam, is alhier bij een gestoiven rund vau den veehouder P. Moor, miltvuur ge constateerd. OVERSCIIIE, 3 Aug. De gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeen komen op Vrijdag 5 Augustus, .'s namiddags 7 uur, STADSNIEUWS. Eindexamen 5-jarige II. B. S. Zuid-Holland, Zuidelijk gedeelte. 5 e G r o op. Geslaagd zijn: E. Bruins, Aa. Aganoor, H. B. S. 's-Gravenhage; J. M. F. Braakman, Pa. van Vliet, S P|. (Waldeck Pyrmontkade) 'F. Rj. v. A, Wall, C. WV A. Loko, !L W; Kess- do Ier, Ma. Engel, J. A'. O, Rautus, P|, Niet, II. van der Veen, Ga. Ga. Sa. van Tuinen, A. Westerduin, E. J. van Lidth de Jeude, Jhr. M. J. Ortt, T. A C. de Haas, allen H. B. S„ (Stadhouderslaan) 's-Gravenhage; H. 11. Roes, Extraneus; A. Sissingh, M- K. J. Smits, Al Bron wasser, H- van der Loo, allen If. B. S. Schiedam. Afgewezen 3, i Gisteren slaagde te Zwolle voor het apotheker-assistents-examen onze stadge noot de heer A. van der Plas. Een publieke 'telefoon. Naar wq vernemen is op het station alhier een publieke telefoon geplaatst en heden in gebruik genomen. Deze telefoon bevindt zich in het portaal der wachtkamer 3e klasse. Hiermede heeft de maatschappij het publiek en de ambtenaren die nu dikwijls de eigen telefoon ten gebruike van het publiek stelden verplicht. Hoe dikwijls komt het niet voor dat reizigers opdrachten in de stad hebben .te doen, waarvoor ze tot nu toe de welwillendheid der ambtenaren moesten in roepen, een welwillendheid wij willen het er dadelijk bijvoegen die nooit in gebreke bleef. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeente raad van Schiedam op Dinsdag 9 Augustus 191des namiddags 2 uur. Verdaging der notulen van de vergaderin gen van 12 en 26 Juli 1910. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Benoeming van een lid der commissie voor het Stedelijk Muziekkorps (vacature- Gouka). Door de commissie worden aanbevolen, de heerenB. A. J. Wittkampf en D. Ris Jz 2. Benoeming van een onderwijzeres aan school C (hoofd de heer A. Baan). Voorgedragen worden de dames: 1. E. de Vries, tc Krimpen a, d. IJssel; 2. M. M, do Reus, te Pernis3. A. II. do Kok, te Vlaardingen. 3. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klassen der Iloogere Burgerschool en tot herbenoeming der tijdelijke leeraren J. M. Hilleniusi, N. J. A. Roklanus en S. Hout man (den laatstgenoemde tot 31 December 1910) en tot benoeming van W. F. Gisolf en dr. R. van der Moulen, tot tijdelijke leeraren. 4. Voorstel Van B. en W. tot vaste aan stelling van den heer J. van Andcl als leeraar in wiskunde, natuurkunde, werktuigkunde cu kosmographic aan de Iloogere Burger school en tot herbenoeming voor een jaar van den heer mr. 8. J.( Bl&upot ten Gate als leeraar in de staathuishoudkunde aan die school. 5. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klassen der Burger-Avondschool, en Her benoeming der tijdelijke leeraren A. Smit Jz., J. P. L. Roder, A. J. Dekker, J. W. J. Cock, J. v. d. Waals en F. M. Friederich. G. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijk leeraar in rechtlijnig teeke nen en projectieleer aan de Burger-Avond school (vacature G. W. ten Dam). Aanbevolen worden de heeren: 1. D. R. Gerhnrdt, te Schiedam2. W. Estor, te Delft. 7. Voorstel van B. en W. inzake de dub- belLallen, door dan Gemeenteraad op te ge ven voor de benoeming van leden van het col lege van zetters, wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van de lieeien G. A. J. Beukers, J. H. Ris Hz. en P. C. van der Pant Jr. 8. Ontwerp-besluit (model C) tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1910. - 9. Adressen van A. v. d. Eciaart e. a. en A. Cool Mzn. e. a., inzake de sluiting der Koopmansbeurs op eenige R-K. feestdagen, met, nader advies van B. en W. 10. Voorstel van B. en W. inzake de vast stelling eener verordening tot wijziging dor verordening op liet gebruik der havens en wateren te Schiedam (Ilavenreglement). Ge meentebladen 1894 no. 2, 1895 no, 17, 1901 no. 13, 1905 no. 28 en 1908 no. 31. 11. Voorstel van B. en W. inzake de vaststelvng eener verordening regelende de rarplichting tot het aanwezig hebben van goed drinkwater aan boord van in do gemeen te liggende binnenvaartuigen en viselische- pen. 12. Gewijzigd voos stel van B. en "W. in zake de vaststelling eener verordening op de schouw over de bedekkingen der zoogenaam de onderbakken in branderijen. 13. Voorstel van B. en W. betreffende maatregelen in zake de uitvoering van de reorganisatie van de Arbeidsbeuts. 14. Verzoek van 8. C. van Waalwijk van Doorn q.q. om hem een stuk gemeentegrond te verkoopen aan de Thomas h Kempisstrtuit, met prae-advies van B. en W. En verdere voorstellen en mededeelingen Oranje-vereeniglngr. Hoewel de namiddag van gisteren menig oog met bezorgdheid naai' de dreigende 'vol ken deed wenden, is de dag besloten met een heerlijken, 'dadstillen zomeravond, die. het Tuinfeest d< r Oianjeveteeniging, waarbij al les samenwerkte, tot een zoo uitnemend ge slaagd feest heeft doen worden. Veibijsterend was de aanhoudende stroom van bezoekers die voortdurend het loket pas sed de, Van 7j tot 8£ is daarin voor geen onkel oogenblik onderbreking geweest en, doordien de leden hun kaarten reeds vooruit in de hand hielden en de tickets in de nabij heid of reeds te voren gekocht konden wor den, ging het binnentreden dier falloozen /eer geregeld, zonder stoornis en zeer snel. Hot comité, belast met de regeling van dezen feestavond heeft zich ook op uitste kende wijze gekweten van haar verdere taak de samenstelling van het programma en do veroiering van laan en tuin. De vereenigingen Ilarmoniegezelschap „St. Ambrosius", directeur de heer J. F. M. Smits, gemengd koor „Polyhymnia", direc teur de heer B. J urge na en mannenzangver- eeniging „St. Concilia", directeur de heer II. A. II. Veugelers, hadden zich op verzoek van het comité bereid verklaard voor dezen avond haar welwillende medeweiking te ver leenen en hoe zij dit deden, bleek wel uit bet applaus dat na verschillende nummers uit die duizenden bezoekers opsteeg. Merk waardig was het hoe std het was toen „Poly hymnia" zich deed hooren, de fijne nuances zelfs konden door allen volledig worden ge hoord. Waarlijk, bij zoo'n gelegenheid ziet men de waardeering, vooral van de zang muziek, bij muzikaal- en niet-muzikaal ont wikkelden. Polyhymnia moest, ten gevolge van het aanhoudend applaus, zelfs nog een extra num mer geven. Ook de beide andere vereenigingen zijn herhaaldelijk toegejuicht. „St. Ambrosius", liet korps dat zoo geheel toont zich te kun nen aanpassen aan „feestavonden", heeft hier ter stede de algemeene sympathie verworven. Ook „St. Cecilia" heeft zich steeds in de wanrdecring harer stadgenooten mogen Ver heugen en heeft veel bijval verworven, al valt niet te ontkennen dat een enkel nummer be ter in een concertzaal tot zijn recht zou zijn gekomen, vooral waar na de pauze onwille keurig meer levendigheid'onder het publiek bemerkt werd. Toch mag aan het publiek een woord van hulde en dank voor de orde en rust, die hot heeft betracht, niet w'orden teruggehouden. Een zóó groote menigte in betrekkelijk klein bestek op een zoo heerlijken avond, onder de opwekkende tonen van muziek, komt er zoo licht toe te levendig te worden en in die fout is het Schiedamsehe publiek niet ver vallen. Met zoo'n ordelijk publiek is het dan ook alleen mogelijk een feest te kunnen ge ven; daarvoor is aller medewerking noodig. Eu die heeft men gevonden. Het was het bestuur der Oranjevereeniging zeker zeer aangenaam van den burgemeester, tevens beschermheer, dr. M. A. Brants, en van de Wethouders, de heeren Honnerlagc Grete en Lagorweij, te mogen vernemen hun waardeering voor wat de vereeniging Voor dezen avond had weten te bereiken. De burgemeester had de welwillendheid, op verzoek van het bestuur der Oranjevereeni ging, van uit de muziektent voorlezing to doen vm het antwoord, ontvangen op het tele gram van golukwensch des morgens verzon den, welk anwoord luidde: De Koningin-Moeder draagt mij óp, U en Uwe Vereeniging dank te zeggen voor aan geboden gelukwensohen. Kamerheer, STIRUM. Do bekendmaking van dit telegram werd met donderend applaus en schitterende fan fares begroet, waarna de muziek het Wilhcl- 1 mus, oude toonzetting, deed weerklinken. En nu de versieringen. Deze konden natuurlijk eerst in den avond worden ontstoken toen het feest reeds in vol len gang was. Hoewel daardoor de feestgan gers bij het binnenkomen het verrukkelijke sehouwspel dat de laan aanbood nog niet kon den in oogcnschouvv nemen, hebben zij daar van toch ruimschoots kunnen genieten bij het verlaten van den tuin. Daar waren tusschen de hoornen gioopen roode en witte en blauwe lampions gehangen, terwijl voor den ingang een groote cerepooit met vetglaasjes verlicht, was opgesteld. Die beide versieringen vormden te zamon een prachtig geheel en honderden menschen ston den daarvoor geschaard, genietend van het hceilijk gezicht. Ook in den tuin waren lampions op vele plaatsen als feestverlichting aangebracht en gaven aan den tuin dat eigenaardige feeste lijke uiterlijk, dat een a giorno verlichte tuin steeds biedt. Maar als buitengewoon goed geslaagde illuminatie mag gewezen worden 0]i die welke achter den muziektent op hot groote grasveld was aangebracht. Daar ■fond het borstbeeld van H. M. de Koningin Emma, te midden van fi'aaic palmplan ten, daaiboven de verlichte koninklijke kroon, die in sierlijke lichtlijnen veibonden was aan staande lichtlijnen die den achtergrond vormden voor hei borstbeeld, waai voor een oploopende vloer van licht was aangebracht. Met bewondering is deze lichtversicring door allen aanschouwd. Tot slot van den avond werd een ki'anig vuurwerk afgestoken, bestaande uit tal Van zeer fraaie voorstellingen, waarbij o. m. een getiouwe afbeelding van een windmolen waar van de wieken draaiden, voorts mooie draaiende, gekleurd licht afstralende, mot geweldige slagen eindigende stukicon en als slot-decoratie een gekroonde E in goud en wit dianmntvuur, waaronder waterval, geflan keerd door twee plantons mozaielïvuur, ein digende met zware kanonslagen. Gedurende den avond werden telkens vuurpeilen, luchtelnngen, magnesiu mvuur, bcngaalscho veiliehting enz. ontstoken, wat niet weinig tot het succes van don avond heeft meegewerkt. Ter gelegenheid van den verjaardag van den koning van. Noorwegen wappert heden Je nationale vlag van dat rijk van de woning van den consulairen agent, den heer Th. A. J. Zoetmulder. Werf Gnsto. Heden vertrekt van de werf Gnsto do stoombaggermolen Adeleida, kapitein K. G. Mulder, naar Adeloide in Australië. Het vaartuig maakt do reis met eigen stoom. AGENDA. 5 en 9 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Kon. Scherpsch, Bart Verhullen. 9 Aug Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 11 Aug. S. O. V. 8 uur. Concert Stafmu- ziék Reg. Huzaren, den Haag. Ka pelmeester A. de Goede. Het Stedelijk Museum aan het Doelcplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur a 10 ct. per persoon voor het jrubliek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling m Circus Variété en Casino te Rotterdam, Rechtzaten, De kantonrechter alhier heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van de glasfabriek de Schie alhier tegen 27 arbeiders wegens verbreking van het arbeidscontract, De rech ter nam aan de geldigheid van het arbeids contract en noemde onjuist het verweer van gedaagde dat feestdagen als Zondagen moeten worden aangemerkt. Waar de bewoordingen van het contract duideljjk waren, mocht daar van niet door uitlegging worden afgeweken, Ten aanzien van de schade werd aan eische- res een getuigenbew qs opgelegd. In September 190*7 wilde de 56-jarigo koopman J. M. R., te Rotterdam, geld lee- nen. Hij wendde zich daartoe tot een agent der N. V. Provinciale Crediet- en Spaar bank, gevesigd te Schiedam. Hij moest drie gulden informatiekosten betalen en twee bor gen opgeven. Een biljet werd opgestuurd aan zijn broeder C. R. te Nieuwe Tonge en terug ontvangen, geteekend door de beide borgen, beklaagde's broeder C. R. en zijn zwager A. Yolaarts, eveneens te Nieuwe Tonge. Be klaagde tcekende het stuk toen zelf, waarop hij van den agent de 300 gulden ontving, na aftrok der on korten. De beide borgen heb ben echter verklaard, dat zij het stuk niet hebben geteekend, maai' werden ter terecht zitting, op verzoek van den beklaagde, niet gehoord. De heeren G. Kamerbeek en J. Koffyborg hebben, als deskundigen, de verschillende handteckeningen en schrijfproeven onder zocht en zijn daarbij tot de overtuiging ge komen, dat de signaturen van beklaagde'a broeder en zwager door hemzelf zijn gestold. Beide handteekeningen wijken geheel af van de echte. De president wees beklaagde hierop, maar deze hield vol, beide handteekeningen. niet zelf te hebben geplaatst, alleen de toevoeging „Nieuwe Tonge" was van zijn hand. De valschheid in geschriften, den beklaag de ten laste gelegd, was aan het licht geko men, toen hij, na ongeveer 170 te hebben afbetaald, in gebreke bleef de aflossing to voldoen, zoodat de borgen werden aangespro ken. Hij was toen door ziekte ook financieel achteruit gegaan en niet in staat te betalen. Wijzend op de verklaringen der deskun digen, welke van zoo groot belang zijn, nu de broeder en zwager van den beklaagde niet ge hoord zijn kunnen worden, .sprak clc officier als zijn mooning uit dat de vele overeenkom stige punten in hot schrift vim R., en de heide handteekeningen, niet toevallig kunnen zijn. Beklaagde zal genteend hebben dat hij

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2