No. 13373 Zaterdag 6 Augustus 1910 Yi 63"* Jaargang Prtj3 der Advertentiën: Van 1—-6 regels fL 0.92; iedere regel meei 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ad vei'ton tien opgenomen tot don prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. j voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Kort© Haven). Interc. Telefoon -Menige dagen geleden deed het bestuur der Duitsche Mehialbewerkeisvereeniging aan de directies der voornaamste ITainburgei scheeps werven het verzoek, de arbeidsvoorwaarden barer ondergeschikten te verbeteien. De door de arbeiders gestelde eiscben waren van zeer ingrijpenden aard en werden door de directies onmiddellijk verworpen. De arbeideraorgam-1 -atie belegde daarop. Dinsdagavond een alge meen e vergadering, waarin besloten werd, dat men Donderdagavond het werk zou neerleggen. Hoewel de arbeiders de staking tot Hamburg willen, beperken,, schijnt er vrees te bestaan, dat de directies der scheeps werven. van de Oostzeesteden de staking met een algemeene lock-out zullen beantwoor den. Ook te Bremen bestaat er een conflict tus- cehen de directies der werven en de arbeiders. Nadat dertig smeden, die weigerden overwerk te verrichten, ontslagen waren, besloten alle kopersmeden hot werk neer te leggen. Beis- Afoonn ementen De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND, Schiedam, 5 Aug. 1910. CUBA. Eenigcn tijd geleden gingen er berichten door de bladen, dat er op het eiland Cuba een wijdvertakte samenzwering, welke tegen dc regeering was gericht, ontdekt was. Er waren bovendien cenige officieren verdwe nen, naar het heette, om een Leger van op standelingen aan te werven. Het onder Aine- rikaanseh protectoraat staand eiland scheen aan -den rand van een burgeroorlog. Zoover is het niet gekomen, kon liet trouwens ook niet komen, want, gelijk thans blijkt, is de samenzwering door de regcermg zelf op touw gezet om der. uitgever der „Lucha", den af gevaardigde San Miguel, zoomede eenige conservatieven, die dc regeering in het vaar water zitten, te compiomiteeren. Twee geheime pohtie-beambten, die bij het ministerie van binncnlandsche zaken te Ha vana zijn geattacheerd, en reeds meermalen wegens verduistering, bed rog en diefstal te rrein licblmn gestaan, hadden zich, gelijk bij het onder/nek i« gebleken, tot alle gevange nen gewend en aan deze. in naam van een in vloedrijk oliticus, 20.000 dollars beloofd, wanneer zc een schiin-ievolutie wilden op touw zetten. Toen de mannetjes daarvoor te vinden waren, werd aan allen in beslag geno men wapens en alle dynamiet geleverd. Bij deze gelegenheid lieten ze doorschemeren, dat de invloedrijke politicus do heer San Miguel was. Deze resultaten van het onderzoek waren deri rechter van instructie voldoende om to gen den geheimen politieman Ortiz een be vel tot inhechtenisneming uit te vaardigen, dat d president van het hoogste gerechtshof stasnue hield. Toen de arret a nt naar de ge vangenis weid overgebracht, veiselieen de chef der geheime politie en verlangde ,,in naam van den president", de overgave van den gevangene, dien de begeleidende politie agent ook tegen een bewijs afleverde. De piesident van liet gerechtshof protesteerde direct met kracirt tegen deze schending van de macht der justitie. Maar de president van het eiland benoemde fluks zijn inticmen vriend, den rechter Alenagro,, tot openbaar ministerie Van het hoogste gerechthof, en deze decreteerde onmiddellijk de vrijlating van den politiebeambte, de minister van binncnlandsche zaken kreeg direct vacantie „tot herstel van gezondheid" en hij vertrok eenige dagen later naar de Vereenigch Staten. Slot hetzelfde stoomschip vertrok ook San Miguel naar New-York. Do betooging, welko men hem bij zijn vertrek bracht, was van zoo groote afmetingen, dat ze meer dan iets anders aan de regeering Te Lissabon is een opzienbarend geval van smokkelhandel, door het personeel van een oorlogsse! ip gepleegd, aan het licht ge komen. Het bedoelde oorlogsschip de „Vul can" was te Southampton met zijden stoffen, tapijten, oud-Chineesch porcelein en andere kostbare goederen geladen, cm die goederen in Portugal binnen te smokkelen. Toen deze goedeicn te Lissabon uit het areenaal van het schip werden gehaald, ont dekten de douane-beambten het bedrog. Ver scheidene Portugeesche zee-officieren zijn bijl dc zaak betrokken en moeten hier bij de smokkelarij geholpen hebben. Keimisgevin inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders va» Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan W. A. DIRKS en zijne rechtver krijgenden tot het oprichten eener herstel plaats van koper-, 1 o o tl-, b 1 i k- en zink werken met veldsmidse, in het pand staande aan de Hoogstraat no. 169, kadaster sectie B 110. 1296. 2o. aan W. VAN DEN TOORN en zijne rechtverkrijgenden, tot uitbreiding zijner capsulenfabriek aan de Schie nos. 84— 86, kadaster sectie A no 1389, 1509,- 1508. 859, 1590, 1517 en 1518, doorplaat singvan een zuiggasmotor van33PK ter vervanging van een gasmotor van 18 PK., voor het in beweging brengen van diverse werktuigen 3u is definitieve vergunning ver leend aan de firma .T. SCHUTTER Hzn, en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding hr.:er graanwasscherij en droger ij aan den Buitenhavenweg nos. 96—98, kadaster seotie L no. 200, met twee eesten tot het drogen van alle beschadigde goederen, hoe ook genaamd, een exhaustor tot het afzuigen van dampen en een graantransportinrichting, een en ander gedreven door een gasmotor van 15 PK. Schiedam, den 4 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De "Secretaris V. SICKENGA. Zweden. Het internationale vredescongres heeft j gisteren een motie aangenomen, in welke ingenomenheid wordt, betuigd met het Rus- sisch-Japansche verdrag van 3 Juli 1910, dat de vriendschappelijke betiebkingen tus- schen de beide keizerrijken bevestigt. Verder werd in een motie de verwachting uitgesproken, dat het Russische volk niet zal dralen met het treffen mui een billijke regeling van de betrekkingen tusschen Rus land en het grcotvorstendom Finland, in overeenstemming met de beiderziidsche be langen. Dc Russische gedelegeerden bleven bui ten stemming. Op het einde van de zitting van gisteren werd nog een motie aangenomen, waarin dc wensch wordt uitgesproken, dat de Eu- ropeesche vredesvereenigingen in het vol gende jaar haar regeeringen zullen vóór- stellen een officieele commissie te benoemen zoodat de internationale commissie te dezer zake nog voor de derde Ilaagscho conferentie bijeen kan komen. Italië. De officieuse „Tribuna" meldt, dat de ko ning van Italië aan koning Manuel van Por tugal een officieele uitnoodiging heeft ge zonden om hem in het voorjaar van 1911 te Rome te komen bezoeken. Het blad verklaart verder, dat de ïeis van den koning naar Rome reeds een besloten zaak is. Reeds vroeger heeft koning Carlos bet plan gehad, een reis naar Rome te onderne men. Deze liet echter zijn voornemen varen, daar het Vaticnan een veto uitsprak. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Het Spaansche koningspaar is uit Frank rijk op het eiland Wight aangekomen. Zij1 verblijven bij de prinses van Battenberg, de moeder der koningin. De Parijsche „Temps" wijst er met na druk op, dat de koning van Spanje Frank rijk doorgetrokken is „niet om er, gelijk naievelijk beweerd hebben, lessen van anti-clericalisme op te doen, maar omdat hij op zijn reis er prijs op gesteld heeft aan ons land een bewijs van voorkomend heid en vriendschap te geven," F r a n k r ij k. In de Sorbonne te Parijs Wordt op hpt oogenblik het derd,e internationale Congres voor Schoolhygiëne gehouden. Mjeor dan 1600 personen nemen er aan deel. Hot congies in in elf afdelingen gesplitst, die de volgende ondpnverpen behandelen: 1. schoolgebouwen en meubels; 2. hygiene der internaten; 3. medische inspectie; 4. lichamelijke opvoeding; 5. voorbehoed middelen tegen besmettelijke ziekten; 6. hygiene buiten de school; 7. hygiene van den onderwijzer; 8. hygiënische ontwikke ling van den onderwijzer; 9. leerplan en methode in verband met de hygiene; 10. bijzondere scholen voor abnormale kinde ren; 11. hygiene van het gezicht, het ge hoor, van den mond en van de tanden. Duitse h land. Zeven it achtduizend weiklieden der scheepswerven te Hamburg hebben besloten het weik neer te leggen. Oostenrijk. De „Neus Freie Presse" maakt mel ding van het gerucht, dat keizer Wilhelm aan keizer Frans Jozef op diens eigen wensch een eigenaardig geschenk' zal aan bieden. De Duitsche keizer zal zich. n.l. op diens verjaardag verzoenen met her tog Ernst August van Cumberland. Deze verzoening zal telegraphisch plaats hebben en later door een peisoonlijke ontmoeting te Weenen gevolgd worden. b p a n e. De regeering moet het plan hebben ia Oc tober, direct na de opening der Kamers, alle tusschen haar en het Vaticaan uitgewisselde nota's te publiceeren, om zoodoende te be wijzen, dat zij, in tegenstelling met de be weringen van het Vaticaan, steeds correct heeft gehandeld en alle ontoegevendheid aan den kant der Curie is. De Carlistische afgevaardigde Sa.labcrry deelde Canalejas mede, dat zelfs al werd de voorgenomen clericale betoog' -g te San Sebastiaanj verboden, de katholieken daar a.s. Zondag toch in drommen zouden sa- menstroomen. De bedoeling der clericalen is klaarblijkelijk om, evenals zij reeds te Bilbao iwjden. thans ook in de drukbezoch te badplaats onlusten te verwekken. Tal van badgasten verlaten dan ook reeds de stad. Canalejas heeft, met den minister van oor- Rusland. Tot Britsch ambassadeur te Petersburg benoemd de heer Buchanan. Turkjje. Het Jongturksche blad „Tanin" had, zoo- al- dezer dagen is gemeld, een onderhoud, dat het met den Turkschen gezant te Athene hoeft goh,ui, gepubliceerd. In het verslag van dit onderhoud kwamen, gelijk men zich zal herinneren, kwetsende uitlatingen aan 't adres van den koning van Griekenland voor. De Grieksehe icgeermg beklaagde zich hierover te Konstantmopel en de Turksclie gezant publiceerde daarop een tegenspraak van het verslag der „Tanin", dat, naar hij1 verzekerde, dingen bevatte waarover hij met geen woord gerept had. Thans wordt uit Kon- stantinopel bericht dat de Giieksche regee- Lcvcring Kaclielltolen, Burgemeester en Weihouders van Schie dam, zijn voornemens op Donderdag li Augustas a,s., 's namiddags 3 uur, ten Raadhuize aan te besteden de levering van 125 ton steenkolen voor de kachols In de verschillende gemeente-gebouwen. De mschrirjvings-biljetten moeten in ge sloten enveloppe, waarop een aanduiding dat van Rotlieneck haar gouden sluier wierp, waar hij in vrede sliep, de man, die haar van haar vaderlijk landgoed had verban nen en die haar moeder vennoord had Zij stak de armen omhoog als wilde ze haar haat op zijn huis neerwerpen. Vloek over hem l In het purperen weefsel der zc.i, dat haar omgaf, stiet Edela als afscheids groet een vloek uit over den vader en den zoon, die voor haar één waren, zoo- dat ze als één gestalte voor haar ver lezen. Doch deze gestalte, die te voor schijn scheen te komen uit het golvend stralend meer het was niet meer Chris- tiaan Ilavestrand's gestalte, zijn stem was liet ook niet, die als een verre echo ant woordde op haar wilde, hatelijke vervven- schingen „Arm, arm kind De vroegtrein stond reeds tot vertrek ge reed, toen Edela het station bereikte. Uit geput zonk ze op dc bank heer in de coupé, waar de conducteur haar ingelaten bad. Er was niemand andere in. Gelukkig, ze was alleen l - gen ook haar de eerste hanen in de oogen en weende zij lang en zacht. Toen des avonds de officier van justitie tot haar kwam, die zich vaderlijk over haar ontfermde, zag hij dadelijk dat er een verandering in haar was gekomen. Uit haar verdooving van smart was zij eindelijk ontwaakt en nu tot een besluit gekomen. Zij w'ilde weg van Eickenkamp, zoo spoedig mogelijk. De oude Hilbrich, die vooi alles raad wist, zou in huis alles regelen en in orde brengen. Al het andere gaf ze in handen van den officier van jus titie. „Ik zal al uw rechten handhaven, freule," zeide hij, „alsof gij mijn eigen kind waart." Doch zij schudde het lioofd. „Geen schikkingen, geen grootmoedig heid nu. En geen uitstel. Eichenkamp moet nu verkocht worden. Als ik als bedelares er uit moet, nu, dan ben ik een bedelares t" Haar stem klonk hard, en op haar wan gen kwam een warme gloed van diepen haat En weer kwam er.een nacht, die met zijn zwarte vleugels gocn rust bracht voor Ede la. Do tucht, die haar omgaf, de lucht van 't ouderlijk tehuis, dat voor haar geen tehuis meer zijn zou, was benauwd, ja, deed haai bijna stikken. Nog langer hier blijven totdat Ililbiich alles voor eikair bad, dat scheen haar onmogelijk. Nu reeds vond zij het vrecselijk als zo aan 't laat ste afscheid dacht. En nu was zij geheel alleen. Ieder zou ze nog eenmaal de hand moeten drukken, achter haar zou zo het snikken nog moeten hooron als zé voor 't laatst allen vaarwel zei neen, dat kon, dat wilde zij niet! Edela ging door de donkere gang naar de kamer van haar moeder, sttrad voor het bed, waar men alles reeds argehaald had, en staarde daarop. "Weggaan zich hier I neerleggen in ditzelfde ledikant, en 'dan j haar moeder volgenj Plotseling week ze terug, vol ontzetting en schrik over haar eigen gedachten. Neen neen 1 verder leven I Wel in kommer en ellende, in armoede en eenzaamheid, maar toch nog den levensstroom in zich voe lende. Hoe het ook ging en wat haar ook wachtte, zij wilde in loven blijven en 't leven dragen 1 j Het was nog schemering, vroeg in den morgen, toen Edela, door niemand opge merkt, haar geboorteplaats verliet. Het werd steeds lichter aan den horizont. Dui delijk kon men het landschap nu zien, do uitgestrekte velden, waarop zij icderen ak ker kende. Zij had niet omgezien, toen zo haar ouderlijk huis verliet, nu echter bleef ze staan als aan den grond genageld, hier waar het gebied van Eichenkamp eindigde en haar volgende schrede haar op vreemd grondgebied bracht. In den vreemde zonder onderdak en geheel veriaten, in stilte •vluchtend als een uitgestooton bedelares zoo gevoelde Ede la zich, cn het vervulde haar met wilde smart, die zij het liefst luide had wilton uitschreeuwen, Maclitelooze woede kwam over haar, toen zij haar oogen daarheen richtte, waar do morgenzon over do daken drongen deze woorden wel tot haar door. Toen zo het adres las, was het alsof ze een zwaitgclokt hoofd voor zich zag met donkcie oogen, waarin heeto tranen ston den, die haar aanstaarden. Beelden uit haar kinderjaren kwamen haar voor den geest, toen men het jongste dochtertje van den wagenmaker voor haar haalde als speel makkertje. Twee gelukkige kinderen waren zij geweest en zij hadden elkaar als kin deren liefgehad. Nu was Mali allang weg van Eichenkamp, de barones had haar wat laten loeren, en zij was getrouwd met een postbeambte cn was een gelukkige moedor gewoiden. Edela wist, dat zij de barones altijd zeer dank baar geweest was voor alles wat deze voor haar had gedaan. Dio Mali ja, dat kwam wel uit het hart! Edela opende den brief on begon te lezen. Hartelijke woorden waren het, die oen har telijk mensch uit medegevoel tot haar spiak. Toen kwam er oen woord, dat haar opwond, 'dat was haar uit de ziel gegre pen: Wie schuldig is aan al dit diepe leed, ik hoop, dat hem eens de vergelding ervoor zal treffen' Was er dan eindelijk iemand, die- gevoelde en begreep boo zij, Edela, daarover dacht? Haar handen hielden den brief krampachtig vast, haar oogen gleden koortsig over de regels cn geluidloos spra ken haar lippen 't geen z\) las. Plotseling sprong zo op van haar stoel. Zij wilde naar de deur gaan. Een sidde ring voei haar door de leden, het was alsof iets, dat in haar bevroren was ge- weost, nu smolt en ontdooide, thans dion- Roman naar het Duitscli van HEDWIG ABT. Op don vastgesteldcn begrafenisdag kwa men dan ook allen veder. Doch zij kwamen allen te laat. Op verzoek van Edela was de pastoor van het naaste dorp in het vroege i morgenuur gekomen en eigen bedienden hadden de kist naar de kapel gedragen waai de pastoor de lijkrede had gehouden. Slechts eenvoudige kransen, getuigend van trouw en aanhankelijkheid, lagen op de kist en gin gen mee in de groeve, en toen des nviddnsg een lange stoet kwam, niet palmen en bloe- men beladen, bleef hun niets andere over dan dit alles Voor de gesloten kapel neer te leg gen. Op de sloep van liet heerenhuis stond de oude keukenmeid Hilbrich met een mutsje van zwart krip op de grijze haren en y zei tot ieder, die dc stoep opkwam, dat fioulo Van der Eichen zich in haar ver1- jv trekken haar teruggetrokken en niemand Pywenschte fo ontvangen. Men ging hoofdschud- v dend heen en schreef haar condoleance brie- ven. Edela las niot een van de zwartgernndc L'brieven, die de post in gioote hoeveelheden L; bracht. Op een avond kwam Ililbiich met een biiof, legde dien in Edela's schoot en zei: jF"i „Dozo komt. uit een eerlijk Mali heeft hem gestuuid inct een prac -tigon L krans." Edola veiroeide zich niet, maar toch „Slaapt ze nog? Gij moot nog maar eens kloppen." In de bruine oogen van do vraag ster was nieuwsgierigheid te lezen, en haar wipneusje stak ze vol verwachting omhoog. „Ik weet liet niet. Toen ik zoo pas aan do deur luisterde, was alles nog stil," ant woordde juffrouw Mali Kreisler diep be kommerd en zoo zacht sprekende of zo nog voor do deur stond, ofschoon ze al vier deuien veider was. (Wordt vervolgd.) I'SSSSSST*

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1