VICTORIAWATER den om het geloof te redden, sterven om te toonen, dat wij christenen zijn; ster ven voor den Christus, om het christen dom te redden vvan een lieillooze vervol ging, sterven om de kerk te redden v,an sectarische slavernij." Minister-president Canalejas heeft s er- klaard, dat, wanneer de katholieken op andere plaatsen betoogingen houden of met die to Bilbao wachten, tot de slaking aldaar geëindigd is, hij zich daartegen niet zal verzetten. Maar do omstandighe den, waaronder zij te Bilbao do betoogmg willen houden, doen deze onwettig en op standig schijnen. Be minister wist, dat in sommige dorpen de priesters revolvers en pistolen onder de menigte verdeelden, <n voorts, dat de betoogers zich van vtouwen en kinderen willen laten vergezellen om een optreden der gewapende macht onmo gelijk te maken. Maar de regeering zou de betooging in elk geval verhinderen. Minister-president C.analejas heeft beslo ten een vervolging in te stellen legen de personen, die heftige en beleedigende brie ven aan de regeering hebben gericht. P e 7. i De politieke toestand blijft zeer gespan nen. Be regeering vreest, dat de partijen naar de wapenen zullen grijpen en heeft derhalve den staat van beleg afgekondigd. i'Alle wapenen moeten voor hedenavond zrjn ingeleverd, anders zullen zij in beslag worden genomen. Elke tegenstand wordt met den kogel gestraft. Tuïtjjei Een regeeringstelegram uit Damascus schat het aantal personen, die Zondag door de Drusen in de omstreken van den Li banon vermoord werden, op duizend. Er wordt met allen spoed gewerkt aan de uitrusting van een strafexpeditie. Reeds zijn een aantal troepen uit Damas cus naar den Libanon opgetrokken. Do strijd, dien de Turken in noordwestelijk Syrië te voeren zullen hebben, zal in menig opzicht gelijken op de campagne te gen de Albaneezen. Kreta. De Turksche bladen deelen mede, dat de Kretenzische regeering in gunstigen zin heeft geantwoord op het verzoek der con suls om geen afgevaardigden te zenden naar de Griekscho Nationale Vergadering. Vereenigde Staten. De senator Gore, van den staat Oklahoma, verklaarde onlangs in den senaat, dat beken- do politici getracht hadden hem om "te koopen. Een commissie, die een nader onderzoek zou instellen, v.e»-cl benoemd, en opgeroepen om voor deze commissie te getuigen, ver klaarde Gore, ,dat Jacob Hamon, een bekend politicus uit Oklahoma, hem een som van 25,000 dollar geboden had, indien hij in het Congi es wilde stemmen vóór een ontwerp, waarbij de verkoop van territoria der India nen aan een consortium van blanken wordt goedgekeurd. Ook moet uit een verklaring van den sena tor nog gebleken zijn, dat de vice-president der Vereenigde Staten, Sherman, geïnteres seerd was bij het syndicaat, dat genoemde territoria wilde nankoopen. Sherman iieeft reeds verklaard, dat deze beschuldiging ge heel zonder grond is. Australië. Met 35 tegen 2 stemmen is in 't Austra lische parlement een motie aangenomen ten gunste van de invoering van het tien tallig stelsel in Australië. Er is tevens besloten, dat het federatief bestuur op de eerstvolgende rijksconferentie op de invoe ring van het tientallig stelsel voor het ge- hcele Britsche rijk zal aandringen. BINNENLAND. Loodwtt. Aan een prae-advies, door de commissie ad hoc uit de gezondheidscommissie to Amsterdam uitgebracht aan dit lichaam in zake een adres der Sociaal-Technische Ver- eeniging van 'democratische ingenieurs en architecten, waarin medewerking werd ge vraagd om te geraken tot afschaffing van loodhoudende verven, ontlcenen wij het volgende: "Omtrent loodvergiftigingen bij schilders is tot dusverre niets bij ons te lande ge bleken. Toch is het aan geen twijfel on derhevig, dat het onvoorzichtig omgaan met loodhoudende verven tot vergiftiging aan leiding kan geven, waarom het in het be lang der volksgezondheid moet worden ge acht, zoo mogelijk boven loodhoudende aan andere verfstoffen de voorkeur te geven. Dit verdient, aldus het prac-advies, temeer aanbeveling omdat door verminderde vraag naar loodwit de fabricage van dit artikel zal inkrimpen, en daarmede het aantal lood vergiftigingen die van doze bewerkingen '-het gevolg zijn. De commissie van prae-advies kan zich geheel vereenigen met de conclusie der -Loodwit-commissie 1903; dat «behoudens en kele gevallen het zinkwit het loodwit zon der vermeerdering van kosten en vermin dering van duurzaamheid kan vervangen; en adviseert diensvolgens er bij het ge- -rneentebestuur op aan te dringen, behoudens bovenbedoelde uitzonderingen, het gebruik van. loodhoudende verven bij openbare wer- ken en gebouwen te verbieden, en daar voor zinkwit en ijzer-menie in de plaats te stellen. De gezondheidscommissie van Amster dam heeft zich met dit prae-advies ver- eenigd. Dir. belInvoerr. en Ace. Bij Kon. besluit van 3 dezer is aan ien hoofdverificateur der invoerrechten en ac cijnzen E. J. Offerliaus, te Arnhem, op zijn verzoek, met ingang van 1 September eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. V Verplaatst ingang 1 Aug. 1910: J. Tees, komm. 2e kl., van Oldenzaal (vis.) naar Coevorden; J. F, Raasveldt, komm. 2e kl., van Huijbergon naar Bergen op Zoom; O. W. de Graaf, komm. 3e kl., van Biervliet naar Huijbergen; L. C. Miehiel- sen, komm. 3e kl,, van Weerselo naar Biervliet, ingang 15 Augustus 1910: J. van Bergen, rijkski. 3e kl., van Bus- sum naar insp. 's-Gravenhage (2e afd.). Ingang 1 September 1910: E. Bakker, rijkskl. Ie kl., van Middel burg naar Breda (dir.); T. T. Winkler, rijkskl. 2e kl., van Middelburg naar Breda (dir.); J. v. d. Hage, rijkskl. 3e kl., van Middelburg naar Breda (dir.)N. II. I. Cris- pijn, rijkskl. 3e kl., van Middelburg naar Breda (dir.); D. van Gelder, rijkskl. 3e kl., van Middelburg naar Breda (dir.); P. de Jonge, rijkskl. 3e kl„ van Middelburg naar Breda (dir.); J. A. Bras, komm. Ie kl., vau Gorinchem naar Amorongen; J. Wapstra, komm. 2e kl., van Amerongen naar Go rinchem; H. Vosslamber, komm. 2o kl., van Gorinchem naar Leerdam; D. A.- Welp, komm. 2e kl. van Leerdam naar Mijdrecht; J. Blok, komm. 2e kl., van Mijdrecht naar GorinchemC. van Aaelst, komm. 2e kl van Epen naar Kerkrade; E. ïlogoweg, komm. 2e kl., van Sittard naai- Vlodrop (St.); K. Iloornstra, komm, 2e kl., van Ne il ercanne naar Sittard; A. M. W. J. Brums, komm. 2e kl., van Schinveld naar Sittard; T. Sybranda, komm. 3e kl., van Kerkrade naar Well; D. Yntema, komm. 3e kl., van Vaals naar Nedercanne; J. P. .1. Hendriks, komm. 3e kl., van Echterbosch naar Vaals; P. M. den Hengst, komm. 3e kl., Van Sittard naar Echterbosch. Ingang 1 November 1910: J. Beerens, komm. 2e kl., van Sluis naar Middelburg. Eervol ontslagen ingang 1 Oct. 1910: J. II. Ritmeester, komm. te water le kl. te Amsterdam. Ingang 1 November 19L0: L. Kleijn, komm. le kl. te Rotterdam. („Wkbl. v. d, Adm. d. D. R. enz.") OVERSGTI1E, 5 Aug. De burgemeester van Overschie verzoekt aanhouding en opzonding van Johannes Klap'wijk, 22 jaar, geboren te Overschie, en 'wonende aldaar, van beroep veedrijver, 1.66 M. lang, schraal van. postuur, loopt eemgszins scheef. Hjj wordt verdacht van schaking van Pieternella Mattijs, 17 jaar, geboren te Overschie, naaister, wonende aldaar, flink postuur, rond blozend gezicht, ongeveer 1.60 lang. Namens den vader, die onver mogend is, wordt mede opsporing, aanhou ding en opzending dezer minderjarige ver zocht. STADSNIEUWS. Eindexamen 5-jarige II. 3 S, Zuid-Holland, Zuidelijk gedeelte. 6e Groep. Geslaagd zijn: J. M. Mink, Me Che. Ce ter Poorten, A'e. Eth. Nawijn, Ja. Kruys, Ia. Ei,h. van Rietschoten, allen van de 'H. B. S. IValdëck Pyrmontkado, den Haag; J. W. Schotman, A. Weiland, O. G. van Hoe- schoten, Da. Sa. Bool, Je Brooshooft, V. L. de Lannoy, D. I. Kok, R. A. L. Tan, allen van de II. B. S. Stadhouderslaan, den Haag; Aa. Tha. Schiphorst, E. van Ti el, B. G. P, Smits, D. Vreug- denhil, allen van do II. B. S te Delft; A. G. J. Elkhuijsen, Extraneus; F. L. Visser, van do H. B. S. te Schiedam. Afgewezen 2. De examens zijn hiermede afgeloopen. De gewone zomerschouw over de dis tilleerketels, stutten enz. in branderijen en distilleerderijen, alsmede over de boeren- bakken, is door Burg. en Weth. bepaald te houden, op Maandag 8, Woensdag 10, Vrijdag 12, Dinsdag 16 en Woensdag 17 Augustus a.s,, telkens van des namiddags 21/»5 uur. In de godsdienstoefening der afd. Schie dam van den Neder!. Protestantenhond zal morgen als spreker optreden ds. J. Ten Brug- genkate van Leeuwarden. In de samenkomst der Christelijk Gere formeerde gemeente in het lokaal Schie 08, zal Donderdagavond 's. Janssen als spreker optreden. Dinsdagavond zaï inschrijving plaats hebben van leerlinge., voor de toeken- en vakschool St. Joseph in het gebouw van den Ned. R.-K, Volksbond alhier. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de betref fende advertentie. Oranje-Tereenlglng. Men verzoekt ons er den aandacht op te willen vestigen: lo. dat de inschrijving voor de ring lijder jj, uitgeschreven voor 31 Augustus door de Oranjeveteeniging, alhier, aan staanden Maandag gesloten wordt; 2e. de inschrijving voor den hondemwed- strijd eveneens a.s. Maandag gesloten wordt 3e. de inschrijving voor de kinderwed strijden op Woensdag, 10 Augustus c.k., des n.m. tusschen 4en 6 uur moet geschieden in het Verkooplokaal aan de Lange Haven; 4e, dat deze inschrijving kosteloos is, zoowel voor kinderen van leden als van niet-ledon der Oranjevereeniging 5e. dat ook op denzelfden tijd in het Verkooplokaal tickets 20 cents per stuk voor den ballonwedstrijd verkrijgbaar zijn.. Verdrenken. Gistervoormiddag werd hier het bericht ontvangen, dat de 17-jarige Nelly Erjkel- boom, dochter van den agent van politie Eijkelboom, nabij het Mastbosch te Gin- neken verdronken gevonden was. Het meisje was met dè familie Vies uit Rotterdam, bij welke zij in dienst was, mede naar Ginneken gegaan, waar die fa milie eenigen tijd zou doorbrengen. Zij was gisteren met een sportkar, waarin 2 kin deren, respectievelijk van ongeveer 1/2 en 21/» jaar, uitgegaan. Men vond het wagentje met de kinderen aan den kant staan en het lijk van het ongelukkige meisje in het water. Blijkens ons verstrekte inlichtingen was het meisje steeds opgewekt-en vollevens- moed, wat haar onaangenaams geschied de wist zij steeds spoedig van zich af te zetten, terwijl zij in haar denken nog zeer kinderlijk was. In de 12 dagen, dat zij te Ginneken vertoefde, heeft zij tal van prentbriefkaarten aan haar moeder en zus ters toegezonden, welke zeker niet getuig den van een bezwaard gemoed. Men moet hier dan ode denken aan een ongeluk in afwijking van wat een elders verschijnend blad daaromtrent schreef tenzij mocht blijken dat hier misdaad in het spel zou zijn, wat echter op een zoo druk bezochte plaats op een dergelijk uur niet waarschijnlijk geacht kan worden. De vader is, niettegenstaande hij ziek te bed lag, hedenochtend met oen zijner schoonzoons naar Ginneken vertrokken, om nadere inlichtingen in te winnen en maat regelen te nemen ter bezorging van het lijk van zijn ongelukkig dochter. Do moeder, die in Utrecht gelogeerd was, is gistel avond laat thuisgekomen op tele grafisch verzoek. Op de 29e Internationale Hondententoon stelling (kampioenstentoonstelling voor alle rassen) der Koninklijke Jachtvereeniging „Nimrod" te 's-Gravenhage Werd een eerste prijs toegekend in de afdeeling Engelsche setters aan Beauty, eigenaar de heer D. C. Kok, alhier, en in de afdeeling Black- and-Tanterriers (Mancheder) Aleid, eigenaar D Slaven.burg van hier. Hedenmorgen te omstreeks 8V2 uur is de 6-jarige L. Groeneweg, wonende in de St. Aanna Zusterstraat, in het grachtje langs die straat gevallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door kien rijksambtenaar van den Boddelaar, wonende in de Warande, die het kind spoedig op het droge kon helpen. tierenden voorwerpen. Aanwezig aan hel Commissariaat van Politie Mondharmonica, blousefrontjes, sleutel en. oorbolletje. Bij de volgende personen: Hondenhalsband met penning '09, v. d. Berg, N. Haven 163s; gouden broche, Van Meurs, L. Kerkstr. 54; kousje en sokje, v. Rede, Singel 132u; cape, Westerveld, Hee renpad 19; mes, Bijlóo, Noordmolenstr. 34; mes, v. Woerkom, Hoofdstr. 133 bov.; post duif, gemorkt, Meijers, Mariastr. 48; post duif, v. Rijsingo, O. Kerkhof 16sleesboek, v. d Graaff, Boschwachter, Havendijk 61; portemon. met eenig geld, Eckenhausen, Singel 168; zweng, Auto-Pakket, L. Haven 52; ceintuur, Frederiks, Emmastr. 30. Springt ij7 Augustus voormiddag. AGENDA- 7 Aug. Rott. Diergaarde, 21/2 u. Concert Kon. Scherpschutters. 8 1 Beursgebouw, 81/2 u Vergadering Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen, 9 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 9 en 42 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Kon. Scherpsch. Bart Verhallen. 11 Aug. S. O. V. 8 uur. Concert Stafmu- eiek Reg. Huzaren, den Haag. Ka pelmeester A. de Goede. It Lokaal Schie 68, Chr. Geref. Gem, 8 uur. Ds. Janssen. 44 Plantage. Matinée Stedelijk Muziek korps. Het Stedelijk Museum aan Bet Doeloplein alhier ia eiken. Woensdag van 2 tot 4 uur A 10 ct. per persoon, voor Bot jpubliok opengesteld, ledoren avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Gasino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. Verzoo- ken wij steeds geregeld mededeel ing, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. OBERLAHNSTEIN, vermengd met limonade en andore siropen de Zomerdrani HQ uitnemendheid. Gemeentelijke Arheidshoura. Werkzaamheid over de maand Juli 4910. Aanbiedingen van werklieden. Mannel werkl. Vrouwel. werkl. Boven 4 8 jaar 31 5 Beneden 48 20 5 Aanvragen door patroons. Boven 48 jaar 47 2 Beneden 48 9 4 Plaatsingen. Boven 48 jaar 11 4 Beneden 48 14 Totaal. Aanbiedingen van werklieden 81 Aanvragen door patroons 29 Plaatsingen 23 Ingezonden Mefledeelingen. Huidaandoeningen, Huiduitslag, veroorzaakt door onzuiver heid of verarming van, het bloed, wordt ge nezen door een kleine kuur met ECHT FRANZ JOSEF-water. Men neme een half wijnglas vol, kort voor het ontbijt, geduren de veertien dagen. Het natuuilijke Franz Josef-Laxeerwatei: heeft geen onaangename werking. Hot be neemt den eetlust niet. Niettegenstaande het 't rijkste aan gezonde en. zuiverende zouten ia, is het toch het best drinkbare ven alle minerale wateren. Sport. Cricket. Amsterdamsch' elftalTregonings Comb. Wegens de 'zware regens kon de Amster- damsche wedstrijd eerst om 2 uur worden begonnen. De Engelschen wenschen voor deel te trekken van het natte veld. Als slechts 1 overgebowld is, moet wederom door don regen worden gestopt tot half drie, daarna heeft de wedstrijd een gere geld verloop. De score der Engelschen stijgt in den beginne geweldig en de stand is 3 voor 174, als Healy op Eigeman's bowlen een prachtvang op leg doet. Het bowlen noemt nu weldra de overhand, en dank zij het goede werk van Hisgen en het keurige fielden der Amsterdammers wordt de innings beëindigd, als het totaal der Engelschen 218 is. De Amsterdammers moeten nog 40 mi nuten batten en daar het licht zeer slecht is, besluit men deze 40 minuten een voor zichtig spel te spelen. Dit gelukt wonderwel, want nadat Van 'der Lee voor 1 is gevan gen, weerstaan Eigoman en Healey gedu rende een half uur verdere aanvallen en hebben zo het tot 17 gebracht, waarvan ieder 7 not out. Ton einde een beslissing mogelijk te ma ken, wordt heden reeds om 11 uur begon nen en zal desnoods tot 7 uur gespeeld worden. Roode-Kruiahonden. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Hedenmiddag is aan den Waalsdorpschen weg een keuring Van Roode-Kruis-politie- hortden gehouden. Zes dier honden werden in 't veld gebracht. *De heer J. Bungartz, voor zitter der Duitsche Vereeniging van Roode Kiuishonden, leidde de demonstratie met een kort woord in. liet bestuur heeft de bedoe ling de honden, die het diploma verwerven, met toestemming van den eigenaar, aan te bieden aan het legerbestuur, om de dieren te doen deelnemen aan de manoeuvres van den geneeskundigen dienst. Behalve geldprij zen, zijn ook medailles uitgeloofd en wei door het hoofd-comité van het Ned. Roode Kruis, deur de Militaire Geneeskundige-ver eeniging, door den Bond van Gedelegeerden, door de Holl. Ilcrdersliondenclub en door de dames Meyer, Steenberghe en "VVittert van Tloogkyid. Luchtvaart. Vliegen te Heerenveen. De Nederlandsche Luchtvaart-vereeniging hoeft besloten aan den heer Clement van Maasdijk een zilveren plaquette aan te bie den ter herinnering aan de eerste Neder landsche vliegdemonstratie op 31 Juli te llcereuveen. Le Brusselsche vliegweek. Oüe-'.ii.M ie. die de volgende week te Help man komt vliegen, heeft tijdens de vlieg1- weck te Brussel de meeste eerste prijzen be haald, o. a. den prijs van den koning, den prijs van het Min. van Nijverheid en Arbeid (samenstelling van de bereikt© hoogten), den eersten prijs voor de langste vlucht (2 u. 35 111. 44.2/5 s.), den eersten prijs voor de groot tic bereikte hoogte, den eersten snol hei elsprijs over 5 K.M. (4 m. 11.2/5 sec.), 6 prijzen voor den langsten duur der vluchten op één dag en nog een goed half dozijn and ore prijzen. De prijs van de stad Brussel voor don langsten duur van de gezamenlijke vluchten is echter op Kinet's imam gebleven (14 u. 15 m. 4 sec., Olieslagers kreeg den tweeden prijs (12 u. 21 in. 24 sec.). Olieslagers te Groningen. Jan Olieslagers is gisteren even uit Brus sel te Groningen overgekomen, om Bet terrein te Helpipan 'in oogenschouw te nemen. Hij keurde Jiet goed. Om "6 uur aangekomen keerde hij om 7 uur onmid dellijk weer naar Brussol terug. Dinsdag zal hij in Groningen terugkomen. Woens dag is de eerste vliegdag. Chavez wint den eereprijs te Blackpool. Na onderzoek van het toestel, Waarmede Chavez zijp. hoogte-vlucht heeft opgenomen, is dezen de eereprijs toegekend voor het h'oogte-record, dat door hem! op 1793 M. 'werd gebracht. Door een vliegmachine gedood. Te Issy-les-Moulincaux werd Woensdag een vrouw door een aeroplan gedood. De aviateur Van den Ileuven was met zijn vliegmachine aan het oefenen en had, laag vliegende, verscheidene ronden gevlogen. Een wielrijder noodzaakte hem, van koers te veranderen. Daarbij' vloog hij met volle vaart tegen een vrouw, die bewusteloos werd opgenomen. Hoewel haar .vonden niet ernstig schenen, overleed z© na ©eni ge uren. öemeugd Nieuws. De strijd te Enschede. De Enschedésche correspondent van het ,'JHhl." meldt: Ingevolge de bespreking van de door do arbeiders der firma N. I. Menko, fa briek „Roomweg", opgegeven grieren tus schen het comité der, Fabrikantenvereeni- ging en de besturen der Textielarhoidersor- ganisaties werd gisteren door eerstgenoemd comité aan laatstgemelde het volgend schrijven verzonden: Mijne Hoeren I Refereerende aan de op 3 'dezer tusschen u en ons gehouden bijeenkomst bevestigen wij hierbij in algemeene trekken bet door ons medegedeelde ten opzichte der grie ven van de werklieden der firma N. I. Menko. Wij h'ebben de hangende grieven zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht, door eerst de firma Menko en haar bazen, Jaarna z'even afgevaardigden in de fabriek aan den Roomweg der firma en ten slotte een 14-tal andere werklieden nauwkeurig te on dervragen omtrent grieven of misstanden, welke mogelijk in genoemde fabriek be stonden. Het resultaat daarvan is geweest, dat onzerzijds aan do firma Menko geen verwijt kan worden gemaakt en dat zulks evenmin ten opzichte der hazen het geval is. Vergissingen ien fouten zijn. monschelijk en kunnen in de bost bestuurde fabriek voorkomen en in groote ondernemingen zullen zij ook hij het Beste toezicht van de zijde der patroons niet altijd te vermijden zijn. Zij kunnen als op zichzelf staande ge vallen ook bij de firma Menko voorgeko men zijn zoo goed ,als bij ieder ander. Wij kunnen evenwel niet toegeven, dat het boetestelsel, bij de. (irn\a Menko ver keerd is of d,at de boetes te hoog zijn. Zij bedroegen in 1909 aan den Roomweg f212.32, op een uitbetaald loon win f147,855.99; in de derste vier maanden van 1910 f90.62 op f53.375.17 loon, dus gemiddeld fl.44 ten f(l.VO por mille. Evenmin hebben wij kunnen ontdekken, "dat de behandeling der werklieden dooi de bazen der firma onrechtvaardig of ver keerd zoude z.ijn. Wij geven u ere verzekering, dat wij niet geaarzeld zouden hebben de firma op mis standen ten opzichte van boeten, bestu rend en toeziend personeel te wijzen, en verbetering dienaangaande te eiscben, wan neer zulks inderdaad in eenig opzicht go- wenscht ware geweest. Wat aangaat de verdeeling van kettingen onder de vevois, zoo is ons evenmin gebleken, dat de firma verwijt kan treffen. Zoolang er ter wereld geweven wordt, zal er altijd verschil in de hoedanigheid der kettingen blijven. De eene ketting weeft gemakkelijker en prettiger dan de andeie. Bij de verdeeling speelt niet alleen het toe val een groote rol, doch ook het sooit goed, dat in den handel gevraagd wordt en waarin plotseling groote verandering kan komen. Aangaande de groote stukkenlengte, waarover men bij sommige docksoorten klaagt, het volgende: Wij begrijpen volkomen den wensclï van de wevers om kortere stukken te weven. Wanneer evenwel verdere bewerking van het doek of de handel lange stukken vor dert, zoo moet in deze de wensjzh eener- zijds voor de noodzakelijkheid anderzijds, wijken. Wat aangaat het bezoek der doctoren, zoo heeft de firma Menko zich bereid ver klaard 'de arbeiders, behalve op de reeds vastgestelde uren pok des voorin iddags te elf drie kwart uur daartoe in de gelegen heid te stellen. Zij, die hiervan gebruik maken, dienen, tenzij geldige redenen hen terughouden, des namiddags te U/2 uur weder in de fabriek aanwezig te zijn. Zooals u reeds mondeling medegedeeld, komt de firma gaarne tegemoet aan don hit- god rukten wensch betreffende lediging der privaten. Ook is zij bereid een electrischo klok aan den febrieksingang te plaatsen, ter vermijding van alle misverstand. Wij meenen dat betreffende de viering van kerkelijke feestdagen de firma voldoet aan de op zich genomen verplichtingen. Om allen schijn van willekeur te vermij den is do firma Menko echter bereid de arbeiders, welke in 'dat opzicht van 3f- April 1.1. vrijheden' bezaten, deze te doen behouden,-ook bij verwisseling van gebou wen. Het vorenstaande geeft onze meening weer omtrent do hoofdpunten, welke aan hangig gemaakt werden. Meerdere concessies dienaangaande ach ten wij niet gerechtvaardigd en wij zouden daartoe derhalve niet kunnen overgaand' "Waal op grond van ons onderzoek !wïj do meening uitspreken, 'dat de arbeiders der firma Menko in het algemeen eon goede behandeling ondervinden en een hoog loop. ii rii i ii i ui mm—■■ii—wimn—in—in i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2