63"* Jaargang. Zondag 7 Augustus 1910. No. 13374 Tweede Blad Electrische Centrale. Een gelukkige worp. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor h'et eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. i BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs deï Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hg abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. i 1 In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kloino advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Endc desespc-reert nimmer. Reeds in het jaar 1903 in ons num mer van 15/16 November hebben wij gewezen op do wenscholijkhcid dat hier tor stede zou worden gesticht een Elec trische Centrale, en daarbij sclneven wij o. m. Het ligt in de algemecnc lijn van don vooruitgang, dat steeds meer sle den zullen volgen (bij het oprichten van electrische installaties ten algemoe- nen 'dienste) en allereerst die steden, w,aar industrie is. Het is enkel een kwestie van tijd wanneer, maar deze kwestie is van liet grootste belang, vooral voor de industrieelen, die nu reeds dikwijls moeten ervaren, dat de nieuwste machines voor hun bedrijf voor electrische beweegkracht zijn in gericht. Mpar ook is dit wjannoer van belang voor een stad, die h'aar nij verheid gaarne ziet toenemen, eu die dus niet uit verkeerd begrepen eigen belang op dit gebied mag achter blijven In ons nummer v,an 7 October 1906 hebben wij opnieuw do ^aandacht op de wenschelijkheid van het bezit eencvelec- trische centrale gevestigd, toen in ver hand met een adres aan den Gemeente raad van de directie der Schiedamsche Tramwegmaatschappij, die haar bedrijf in eon elcctrisch wilde omzetten. En ten derde male bobben wij dezelfde wenschelijkheid betoogd in ons num mer van 25 Juli 1909 toen ter ge legenheid dor Middenst.andstentoonstelling te Amsterdam de behoefte aan electriei teil voor don Middenstand zoo krachtig werd .aangetoond in een artikel, voorko mende in den catalogus dier tentoonstel ling. Daarbij gaven we tevens een uit treksel uit het zeer interessanto rapport van do Raadscommissie te Zwolle Fe bruari 1907 waarin de rentabiliteit van electrische installaties werd toegelicht. Maar onze stem bleek' tot nog toe te zijn die eens roependen in de woestijn. En groote en kleine gemeenten gingen Schiedam voor in het leggen van electri sche kabels voor beweegkracht en verlich ting. Hier deed men als haddon wij volstrekt geen eloctrieiteit noodig. Tot groot nadeel onzer gemeente. Men zou haast geneigd zijn, tot do con clusie to komen, dat er hier een kracht werkt, die zich' ten dool stelt hot elec- trieiteitsbedrijf uit onze gemeente te weren. Niemand zal toch', dunkt ons, in den Humoreske van ADOLF STARK. „Is u iets onaangenaams overkomen, me neer Trotha?" vroeg het jonge, aatdigc vrouwtje, toen haar geloider mot een ern stiger gezicht dan anders rondliep, „u ziet er zoo ontstemd uit." De toegesprokeno zuchtte en zijn oogen een paar vroolijke bruine oogen, die zoo ondeugend do wereld inkeken, dal men daarbij de grijze haren van dom* eigenaar vergat dio oogen trachtten een oogenblik een bedroefde uitdrukking te krijgen, wat echter, eerlijk gezegd, niet goed gelukte. Meneer Trotha zuchtte. „U hebt goed gezien. Ik' b'en ontstemd, ja, ik ben bedroefd. Een gebeurtenis van vanochtend neen, een gebeurtenis kan men hot eigenlijk! niet noemen een ontmoeting, oen eenvoudige ontmoeting met eon man, die eens mijn beste vriend was, en die mij h'edei\ Voorbijliep, zonder me te groeten, is de oorzaak van mijn slechten luim." „U is te week, te veel siemmings- mensch'," troostte het jonge vrouwtje. „Wio laat zich! nu door zoo iets den dag bederven. Vriendschap verdwijnt, en als zij in onverschilligheid is veranderd, is h'et beter, dan dat zij in haat is over gegaan. En als er iemand is, die in do gelukkige omstandigheid verkeert een vriend te kunnen verliezen, bent u h'et, meneer Trotha, omdat u vrienden in me nigte h'oeft." Meneer Trotha dankte vioor liet corri- tegenwoordigon tijd meer durven beweren dat de electrische kracht niet is oen on afwijsbare eiscli voor de industrie, of dat die het roods zou hebben afgelegd tegen gas en stoom. Hoevole industrieelen hebben niet reeds zelf in hun fabrieken een electrische in stallatie doen aanbrengen of zullen dit weldra gedaan hebben. Zelfs de gemeente is daarin voorgegaan in haar gasfabriek. i Particulieren en gemeentebestuur hebben daarmede volkomen erkend, dat do elec trische kracht werkelijk is een onafwijs bare cisch van don tegen Wooidigen tijd. Men hoort meermalen het bezwaar op peren, dat het electrisch bedrijf oen te groot kapitaal vordert. Wij zouden dit een beletsel kunnen achten voor de stichting van een electrische centrale, wanneer be wezen was, dat het bedrijf niet rendable zal zijn in de directe on indirecte voor deden, die het oplevert naast de inkom sten uit de exploitatie, vooral hier ter stede, waar men overtuigd kan zijn reeds dadelijk groote afnemers te zullen heb ben; wij wijzen slechts op de stadstram. Maar bovendien, wanneer wordt over gegaan tot den bouw1 van een Electrische centrale hier ter stede, dan behoeft niet te zijn uitsluitend voor Schiedam allóén. En ook is niet h'et eenigo middel om de industrie in Schiedam de olectric-i- teit tor beschikking te stellen de bouw eener eloctriciteitsfabriek. Om dit doel te bereiken, staan er drie wogen open. In do eerste plaats kan Schiedam ge heel zelfstandig het electriciteitsbedrijf ter hand nemen. In do tweede plaats kan Schiedam zich verstaan met de omliggende gemeenten: Vlaairilngen, Maassluis, Overschie, Kethel want ook de kleine gemeenten gevoelen en erkennen reeds de behoefte aan clec- tricitoit om, hetzij als mede-exploitante, hetzij als afneemster het succes van het bedrijf te bevorderen. Hot voordeel van dit&middel is, dat do risico gedragen Wordt door velen en dal het aantal afnemers, door do groote uitgestrektheid van het kabelnet, natuurlijk belangrijk giooter zal zijn. En mocht men langs dien weg het doel niet kunnen bereiken, dan ligt nog een weg open: liet sluiten van een overeen komst met de naastbijgelogen gemeente, waar een electrisch' bedrijf bestaat, met Rotterdam, een weg, dien wij eerst in de laatste plaats noemen, omdat wij dien de mirist aanbevelenswaardige achten. Een leerzame beschouwing in deze kwes tie geven B. en W1. van Rotterdam'. Naar aanleiding van oen aanvrage voor een tc Hillegersberg gelegen fabriek zegt dit college o. m'.1 plimont. „Maar," zeide hij, „de oorzaken liggen hier dieper. Ik ben n.l. medeschul dig ik gevoel mij tenminste zoo aan doze verstoring van oen oude vriend schap; wat meer is, ik voel mij schuldig aan het levenslange ongeluk van mijn vroegcren vriend. Dat is een lieelo geschie denis, en als !ze u niet te lang wordt, wil ik ze wel vertellen. Frits Menger en ik waren vrienden, op school reeds waren we altijd te zamen ggweest, en later, toen orfze wegen uit elkaar liepen, bleven we toch in trouwe vriendschap vcreenigd. Maar do slang loert onder de ro'zen, In ons geval heette zij Ida, en zij was een beeldschoon meisje met roode lippen en kokette oogen, waar op wij beiden verliefd, worden. Ik! sla de wordingsgeschiedenis van do liefde over en neem de draad van mijn verhaal Weer op bij don beteekenisvollen dag, toon Frits, na langen tijd afwezig geweest te zijn, op een morgen in mijn kamer verscheen, zich, zooals hij dat vroeger steeds deed, op do sofa uitstrekte, een van mijn siga ren aanstak! en de rook zonder een Woord te zeggen in de lucht lag te blazen. Ik wachtte op hetgeen hij wel te zeg gen zou hebben, Want ik was ca* zeker van, dat hij' mot oen bepaald dool geko men Was en ik' voelde dat zijn komst op, een of andere manier samenhing mot do zwarte Ida. Eindelijk begon hij „Zoo kan en mag het tusschen ons hei den niet langer gaan, kerelDe vervreem ding mag niet verder gaan. Waarom dat gohoimzinnige, onwaardige spel tusschen twee mcnschen, die elkaar zoo goed ken nen als Wij beiden? Daarom, kort en goed, „Tiet denkbeeld, dat een gemeente „stroom levert aan de gemeenten in den „omtrek, is allerminst nieuvv. Aangezien zooals bekend electriciteit op „groote schaal veel goedkooper kan wor- „den geproduceerd dan op kleinere schaal, „gaat men de richting uit van levering „door centialen, die een grooter district „bedienen, en ziet men steeds moer dis- „tricts-centxalon ontstaan, ook in dezen „vorm, dat bestaande stedelijke centraien „hun leveringsgebied tot ver over de ge meentelijke grenzen uitbreiden. „Het kan ons dan ook niet verwonderen, „dat de Directeur van het electrisch be- „drijf de levering van electriciteit niet tot „onze gemeentegrenzen wcnscht te bepor- „ken, doch zich overtuigd houdt, dat het „gewenscht is het afzetgebied onzer cen- „tiale zoo groot mogelijk te doen zijn. „B. en W. doelen dit standpunt. Ontstaat „in de omliggende gemeenten behoefte aan „electriciteit, dan zal deze natuurlijk haar „bevrediging weten te zoeken en te vin- „den, cn indien Rotterdam desgevraagd haar medewerking daaraan onthield, „zou dit geen ander gevolg hebben dan „derving van het financieel voordeel, dat „voor het Rotterdamsch electrisch bedrijf „in het bereik lag." Ook de financieele commissie te Rot terdam neemt eenzelfde standpunt in. Daarbij wordt als de meest veikieselijke weg aangewezen, „dat evenzeer als bij de „levering van water aan andere gemeen- „len plaats vindt, ook de electriciteit niet „rechtstreeks aan particulieren woidlj ge keverd, maar op of bij de grens aan het „bestuur der andere gemeente, mits tegen „zoodanigen prijs, dat vaststa dat de in gezetenen dier gemeente hun electriciteit „niet goedkooper kunnen betrekken dan die „van Rotterdam." Onder de aangevoerde argumenten voor hot hoven medegedeelde standpunt vinden wij er oen, dat voor het Schiedamsche ge meentebestuur 'en zijn activiteit in deze wel wat pijnlijk in de ooren zal klinken. Er wordt namelijk op gewezen (naar aan leiding van geopperde bezwaren), dat, in dien Rottculam niet aldus handelt, hetge- reedelijk zal zijn te verwachten, dat op den duur do verstrekking van electriciteit uit een verderaf gelegen centraio of wel licht door een voor een combinatie van buitengemeenten op te richten onderne ming zal plaats vinden. In Rotterdam acht men het dus „geree- delijk tc venvachten", alzoo voor de hand liggend, dat een dezer heide middelen stel lig zal worden aangegrepen. Voor „bij de pakken neeizittcn" is in den gedachlengang daar zelfs geen plaats. Toch hoort men in Schiedam, waar reeds zoo lang de be hoefte aan electriciteit ernstig gevoeld wordt, niets van stappen noch van plan nen in die richting ik ben besloten om de hand van Ida to vragen 1" „Ik b'en tot hetzelfde besluit gekomen," gaf ik ten antwoord. Hij knikte zwaarmoedig. „Dat antwoord li'ad ik' verwacht. En omdat Ida maar één van ons beiden kan t rouwen, zoo schei den zich' hier onze wegen, en wij, de besto vrienden, Sjorden onverschilligen, misschien zelfs vijanden 1" „Nooit!" riep ik uit en strekte mijn rech terhand uit. Wij drukten elkaar de hand, het \vas een stille belofte vrienden te blijven, ondanks alles. ,Na een oogenblik stilte begon hij weer: „Toch zullen wo niet de ouden blij ven, l'nen.zij Kijk eens hier, Karei, We Kobben de boste voornemens om onze vriendschap Iromv' to blijven, m'aar zeg nu zelf eens, jij, die de menschelijkte na tuur evengoed kent als ik, of h'et Wel mo gelijk is, als wij heiden om, een meisje hoon zWerven, als ,we dagelijks, ja, elk uur elkanders doen en laten beloeren en hij ieder lachje, hij elk vriendelijk w.oord, dat „zij" den ander gunt,* ijverzuchtig zul len Worden. Ondanks alle goede Voornemens moet een vervreemding, een vijandschap tus schen ons groeien." Ik vooldc, dat hij gelijk had. Maar, hoe dat te voorkomon? Ik Wist ei*'geen raad op. Want van liet meisje afzien, daartoe was ik niet in staat en natuurlijk was ik ook niet gok, dat offer van Kern! te ver langen, Ten slotte deed hij een voorstel om da,ardoor onze vriendschap te kunnen behouden. „Kijk eens, Karei," zei hij, „ik meen Schiedam heeft uitgestrekte terreinen ge reed gemaakt voor de vestiging van in dustrie, en daarmee heeft het groote som men vastgelegd, Het middel om die ter reinen tot expkitatie te brengen, is, te zorgen dat de industrieën, die zich hier willen vestigen, hier zullen vinden wal ze noodig hebben. Een der voornaamste, een der eerste eischen is de beschikking over electriciteit. Zorgt hot gemeentebestuur met dat die hier beschikbaar wordt gesteld, dan zullen nieuwe industrieën zich hier niet komen vstigen en zullen de kost bare terreinen liier renteloos blijven liggen. De vices, dat door het beschikbaar stel len van electriciteit de winsten der gas fabriek zullen verminderen, de groote voor zichtigheid, om geld te steken in een bo- drijf waarvan men niet de zekerheid heeft dat het onmiddellijk voldoende zal op brengen om daaruit de geheele exploitatie te bestrijden, zullen, daarvan zijn wij overtuigd, de baten uit het Grondbedrijf beperken, evenzeer als de krachtige ont wikkeling van Schiedam tegenhouden. Toen wij bovenstaand geschreven had den, ontvingen wij een brochure, getiteld- Eenigo opmerkingen over den Bouw en het Beheer van Nederlandscho Electrici- teitsfabrieken, in verhand met de jaarver slagen en Rapporten van den laatsten tijd door A. ten Bosch N.Jzn. en E. F. Su- ringar, directeuren van hot Bureau voor Electroiechnischo 'adviezen te 's-Graven- hage; een brochure, die wij het Gemeente bestuur ter ernstige lezing willen aanbe velen. Wij willen uit deze brochure een en an dor mededeelen, dat misschien de belang, stelling voor den inhoud kan prikkelen: Het is aan geen twijfel onderhevig, zoo lezen wij in het Voorwoord van J. G. Ch. Volmer dat hier te jamde niets zoo zeer de oprichting van electriciteits- fabrieken heeft tegengehouden, als de on gunstige financieele resultaten, welke eeni- ge centrales hebben opgeleverd. Alen vreesde het voorbeeld te volgen, maar al te vaak uil het oog verliezend, dat do ongunstige resultaten bijna steeds het lo gisch gevolg Waren van fouten in don opzet, die op zichzelf gereede verklaring vonden in de omstandigheid, dat do ont werpers omtrent tal van factoren in den blinde rondtastten. Men had geen, voor Nederlandscho toe standen bruikbaar, vergelijkingsmateriaal. Intusschen heeft men van do bestaande inrichtingen voel geleerd, maar zokci niet zooveel als gewenscht ware cn mogelijk zou zijn, indien hot cijfer materiaal mak kelijker toegankelijk was cn bij do samen stelling der verslagen en rekeningen meer eenheid van opvatting geheerscht had. Daarom is bij de samenstelling dor tabel len cn overzichten, die de kom vormen van deze uitgave, getracht die eenheid zooveel mogelijk te herstellen en dat het gelukt is, om in een klein bestek zoo'n schat van gegevens van groote practische waarde bijeen te brengen, moet ongetwijfeld aan die werkmethode worden toegeschre ven. De samenstellers dor brochure zeggen in de inleiding, dat zij, om den belangheb benden in Nederland éenigormate vertrouw bare gegevens to verschhaffen, de jaarver slagen over 1908 van de bestaande cen trales tc Amsterdam, Arnhem, Groningen, 's-Gravenhago, (Haarlem, Leiden, Rotter dam en Utrecht geheel doorgewerkt en de gegevens volgens vaste regels gerangschikt hebben, terwijl bij de behandeling dor ver schillende onderwerpen de noodigc toe lichting gegeven is. Hun statistiek behandelt de cijfers van 8 centrales, cn wel vier gelijkstroom-centra- los, (Arnhem, Groningen, Ilaailem en Utrecht, de laatste mot trambedrijf) en 3 wisselstroom-centrales (Amsterdam, Den Haag en Leiden, de beide eerste met ge lijkstroom trambedrijf), terwijl buitendien de cijfers van het Rolterdamscho net zijn behandeld, alwaar een gecombineerde ge lijkstroom wisselstroom bediijf bestaat en waar ook een electrische tram! aanwe zig is. Ter vergelijking van de bedragen der aanlegkosten, gerangschikt naar de grootte der centrale in K. W., worden cijfers ge geven en uit dat kleine overzicht blijkt reeds duidelijk, dat de aanlegkosten per Kilowatt-vermogen kleiner worden, naar mate de capaciteit van do cntrale toe neemt. Voorts vinden wij cijfers voor onder linge vergelijking in het aantal nuttig afgeleverde eenheden per "1000 inwoners. (Onder nuttig afgeleverde eenheden to ver staan de totaal verkochte oenheden, met inbegrip van die, noodig Voor de straat verlichting); voorts van het aantal nut tig afgeleverde eenheden per 1000 inwoners over de verkochte K. W. IX die geprodu ceerd moest worden om do eerstbedoelde energie aan de afnemers te kunnen leve ren; over den bediijfsduur; over de pro ductiekosten; en voor het projecteeren van nieuwe electrische inrichtingen. Voorts is in de brochure ccn statistisch overzicht opgenomen, dat uitermate leer zaam is. De kolom 45 der statistiek toont ons de exploitatie-saldo's opgemerkt wordt, dat alle inrichtingen, (zelfs de Leidscho dat een groot verdriet veel vlugger te over winnen is dan een lange, folterende reeks van speldeprikken. Daarom moet con van ons heiden om de wille van onze vriend schap van de mededinging uitgesloten Wor den. Hot beste is. als hij, dien hot treft, eenigon tijd het land uitgaat. 'Komt hij terug cn vindt hij „haar"' als vrouw van zijn vriend, dan staat hij voor oen afge dane zaak en heeft hij ook den tijd ge had om over de ellende heen te komen. Zoo voorkomen wij oen breuk tusschen ons." Ik gaf hem gelijk. Maar hoo uit te ma ken, wio de ongelukkige zou zijn. liet natuurlijkste zou zijn geweest, liet meisje zelf uitspraak te laten doen. Maar Frits merkte terecht op, dat zij waarschijnlijk zou antwoorden, dat zij ons oerst nader zou moeien 'loeren kennen, voor zij kon kiezen, en dan Was zeer zeker datgene onvermijdelijk, wat wij voorkomen wilden. „En als zijzelf roods heimelijk gekozen hooft, wat ik echter niet geloof," zeido mijn vriend, „cn den een hoven den an der verkiest, dan zou deze omstandigheid hot hart van don .afgewezene vergiftigen, wat voorkomen wordt als we h'et toeval, of als je hot zoo noemen Wilt, het nood lot, laten beslissen." „Mij goed, maar hoe?" „Het „hoe" is me onverschillig. IléU jo niet oen spel kaarten? Neon? Nu dan ddbbolsteoncn? Mooi, AVe gooien er om. Jij, als oudste, eerst. "Wie de hoogste oogen gooit is overwinnaar en mag ver der haar Ida's hand dingen. Do andere moet zich' op zijn eeroWoord verplichten do stad te verlaten. Begrepen?" Onder exploitatie-saldo's te verstaan: Alle ontvangsten voortspruitende uit het bedrijf, verminderd met de bedrijfsuit- gaven. Inkomsten verkregen door interest- rekening, zijn niet in aanmerking genomen. Ik vond het best en we gaven er ons eerewoord op, dat we ons aan de af spraak zouden houden. Ik wierp liet eerst en ik geef toe, dat ik nooit in m'n leven opgewondener was dan op liet oogenblik, dat de beide dobbelsteenen in het wa terglas onze geïmproviseerde dobbel steenen klapperden cn daarna op tafel fel rolden. Ik had elf geworpen, twaalf was het hoogste getal. Mijn overwinning was zoo goed als zeker. Frits sprong op, greep naar zijn hoed en..'." „En toch is uW vriendschap verbroken?" vroeg hot jonge vrouwtje. Trotha knikte melancholiek „Ondanks alles! AVat geven alle "beschouwingen? Toen de beslissing gevallen was, kwam! het anders uit. Frits kon rao mijn geluk kigen Worp niet vei geven en is nog thans boos op mij. Kijk, daar komt hij juist aan, aan den overkant, terwijl hij mij zeer goed. ziet." „Zoo, dus dat is hij. Dio magero heer met die dikke dame aan den arm?" Trotha zuchtte. „Schoonheid is vergan kelijk. Wie zou het dat oude dikke menscli aanzien, dat ooit om' h'aar twee beste vrienden uiteengingen? Ja, ja, die dame is do schoonc hla, waarvan ik u vertelde." Ilot jonge vrouwtje zette groote oogen op. „Ja, maar nu begrijp ik ov niets van. U zeido toch, dat u elf goWorpen luid, de gelukkige worp,...?" „Jawel, maar Frits wierp daarna UvaaK ca weid haar man. Begrijpt u nu, waar om hij mij mijn geluk niet kan vergeven?" ftOBB«tg««ga«aB3acaHMWag5aa«aB8oggaaa«a«aaKga ssacsmvemssmaaam

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5