De vraag «aar sneller verteer. centraio in. het eerste bedrijfsjaar) over schot maken op do exploitatie. Behalve Leiden in het eerste bedrijfsjaar y) en Arnhem in haar tweede, maken allo cen trales winst (kolom 46), Vergelijken wij de winstcijfers met de cijfers van kolom 44, dan valt het op, dat bij de rendecrende centrales die do hoog ste ontvangst hebben per K.W. de winst in verhouding geringer is dan "bij de cen trales die con lager ontvangst per K.W. verkregen. Men zon hieruit kunnen eoncludeeren, dat een matig tarief, met matige, voor iedereen geldende rabatten de voorkeur verdient boven een hoog grondtarief met hooge rabatten voor enkel groote afnemers. Do electrischc stroom moet ook bereikbaar zijn voor bescheiden beurzen; een fman- tieel gunstig resultaat is dan verzekerd. Ten slotte nog iets) uit h'eij tweede Hoofd stuk dezer interessante brochure Tot voor enkele jai-en was de eleclrische verlichting aanmerkelijk duurder dan de gas- en petroleumverlichting en werd het licht dan ook alleen toegepast door hen, die over een ruime beurs beschikten en die vooruitstrevend genoeg waren om do hygiënische voordeden op waren prijs te stellen. Gewoonlijk diende tot lichtbron een gloei lamp welke per kaarssterkte 3 i\ 3,5 Watt verbruikte. Sinds echter vooreendrietalija ren door den genialpnDr. Auervj. Welsbach do metaaldraadlamp aan de markt is ge bracht, heeft men de beschikking overeen lichtbron, die 70 pCt. minder verbruikt dan de vroegere kooldraadlamp, terwijl nu sinds één jaar de reductorlanip bestaat, welke in de meeste gevallen ton opzichte van de metaaldraadlamp 201 pCt. tot 30 pCt. economischer is, zoodat men met vrij moedigheid mag zeggen, dat thans het electrisch licht goedkooper is dan gasver lichting bij een gasprijs Van 6 5 7 cent cn petroleumverlichting bij een petroleum- prijs van 8,5 cent den Liter. Dat het aangewezen krachtwevktuig voor de kleinindustiie de electromotor is, weet en erkent men reeds langen tijd. De in het eerste hoofdstuk behandelde jaarverslagen toonen slechts in geringe mate den invloed van de metaaldiaadlamp, omdat de uitvinding toen nog te nieuw cn nog niet algemeen genoeg bekend was. Men kan echter zeggen, dat de invoering van de metaaldraadlamp op het electrisch bedrijf, denzelfden invloed en hetzelfde re sultaat heeft, als indertijd de uitvinding van hot gasgloeikousje had op het gasver- bruik on het gasdebiet. Naar verluidt, hebben alle centrales in hel jaar 1909 den invloed van de metaal draadlamp kunnen constateoren door een aanmerkelijke stijging in het debiet. De jaarverslagen over 1909, die binnen eenige maanden zullen verschijnen, en waarvan wij hoogstwaarschijnlijk in het volgend voorjaar een overzicht zullen geven, bevat ten ongetwijfeld merkwaardige cijfers. Men moet dan ook hterm de oorzaak zoeken van de tallooze plannen, welke in meer of minder gevorderden staat ver- keeren over de oprichting van elcc- trische centrales hier te lande. Bekend zijn de rapporten, die gedurende den laatsten tijd werden uitgebracht over de mogelijkheid van oprichting van oen centrale te Delft, te Zwolle, voor Deventer en Zwolle tesamen, te Maastricht en te Tilburg; deze gemeenten bezitten alle een gasfabriek. Buitendien is oen rapport uitgebracht voor een centrale in het Oldambt, die zes gemeenten in de omgeving van Winscho ten van stroom zou moeten voorzien. De moderne machines, welke gebruikt worden voor het drijven van dynamo's zooals turbines, gelijkstroom-stoommachi nes, raw-olie- en zuiggasmotoren, zijn bui tendien krachtwerktuigen, die veel zuiniger werken dan de machines, welke vroeger algemeen werden toegepast, zoodat de elec- trische energie tegenwoordig ook goedkoo per kan worden opgewekt. Gelijk men vroeger aannam, dat het elec- trische licht een luxe-artikel was, bouwde men ook de electrische centrales als luxe- inrichtingen en werd er veel te veel na druk gelegd op de fraaiheid van gebouwen en hun inrichting, waardoor het karakter van „fabriek" geheel vreemd was aan het begrip „electrische centrale". Nu echter de jpraktijk heeft aangetoond, dat in de meeste gevallen een centrale kan rendoeren, mits bij de oprichting ge paste zuinigheid wordt betracht, begint men gelukkig meer en meer te beseffen, dat een electrisch'e centrale niets anders is, dan een industrieele onderneming, welke electrische energie produceert en Verkoopt en waar de finantieelo resultaten niet in de waagschaal mogen gesteld worden voor louter uiterlijkheden. Opmerkelijk is het, dat in Amsterdam per duizend inwoners aan licht is aan gesloten 12,3 If.W'. tegen 12,8 K.W. voor kracht, terwijl in Rotterdam de cijfers zijn: Voor licht 9,19 K.W, tegen 14,2 K.W. voor kracht en in het eerste bedrijfsjaar, in Lei- f) Wij vernemen echter, dat het verlies cijfer van ruim £6000 in het le bedrijfs jaar te Leiden in het tweede bedrijfsjaar (1910) veranderd is in een winstcijfer van i 10000. Maastricht heeft intusschon besloten geeln centrale op te richten doch stroom' te betrekken van de Staatsmijnen; Tilburg en Delft hebben bet besluit tot oprichting echter genoden, t J 1 i den, de lichtaansluiting was 7.34 K.W. en de kraclitaansluiting 8,42 K.W. In luxe steden, zooals Den Haag en Arnhem, is daarentegen driemaal zooveel licht aan gesloten als kracht. In de bovenstaande regelen hebben wij willen aantoonen, dat meer en meer de beschikking over eleetrischen stroom een eisch zal worden zoowel van de Neder- landsche industrie als van den Neder-, landschen particulier. Do brochure geeft ten slotto nog een overzicht van de plannen en begrootingen voor de stichting en. de exploitatie van centrales in de bovengenoemde gemeenten, met uitvoerige statistieken. Aan deze beschouwing mag men zeker de erkenning barer groote waarde niet onthouden, gezien de namen der mannen, die ze geven. liet is hoe langer hoe minder te ontken nen, dat Nederland op poorvveggebied achter lijk is. In de eerste plaats treft het dat de sneltreinen met zoo onvoldoende snelheid loopen en dat er in de laatste jaren zoo wei nig gedaan is om op dit gebied verbetering te brengen. En dan is op een groot gedeelte •ran het spoorweggebied althans een gedeelte tan het jaar de dienst ergerlijk ongeregeld. Nachttreinen zoekt men in Nederland tever geefs, zij het dat er voor postverkeer één uit zondering wordt gemaakt, en nog altijd zijn er verscheiden gevallen te noemen, waarin een voel beter veikeer zou zijn in te richten als men niet te rekenen had met concurren- tiebozwaren. Er .zijn andere bezwaren. Doch laten wij ons beperken tot deze, door iedereen te con- trolecicn bezwaren. Zijn dat nu werkelijk bezwaren? Of zijn het niet meer dan kleinigheden, die nu ja voor het oogenbük voor den reiziger onaangenaam zijn, doch voor de welvaart van Nederland, voor het algemeen belang niet van zooveel beteekenis? Allicht zal men hier ten antwoord krij gen, dat Nederland toch wel dezelfde wel vaart zal genieten, of de sneltreinen hier over het geheel beneden de 60 kilometer per uur blijven dan of zij daarboven komen. En -als men tegenover deze tegenwerping de opmeiking plaatst, dat men zoo doorgaan de weer hij de trekschuit terugkomt, krijgt men ten antwoord, dat hier dc sprong enorm i°, terwijl de overgang lang niet zoo groot is tusschen 70 5 80 kilomeier per uur, gelijk vele sneltieincn over lange afstanden niet stoppend m het buitenhuid doen cn de kleine 50 5 60 kilometer per uur, die wij over het geheel in Nederland bereiken (gelijk wij vroe ger in dit blad hebben uitgerekend). Toch zouden wij willen volhouden, dat het gelijken tred houden met het buitenland wok op dit gebied zeer gcwonscht is. Bepalen wij ons nu eens oven tot de snel heid van het vervoer, verkregen doordat men snellere treinen en naclittieinen inlegt. liet directe voordeel van snelheid-vergroo ting voor den enkelen reiziger is vrij lastig na te gaan. Of men voor RotterdamAm sterdam 1 uur 20 minuten noodig heeft of 1 uur 5 minuten (indien er gereden werd met een snelheid -als al jaren geleden tus schen Berlijn en Hamburg werd verkregen) L nog niet van z.ooveel gewicht, al zal het natuurlijk voor alle reizigers en speciaal voor vele zakenmenschen geen onverschillige zaak zijn of z,ij, heen en terug, een half uur langer of korter in den trein zitten. Doch op groo- teic afstanden wordt het bezwaar ernstiger. Men rekene slechts. Nu heeft men, gaande per „sneltrein" van Amsterdam naar Gro ningen of Maastricht noodig gemiddeld 4 uur, IS minuten en 5 uur, 10 minuten. Werd liier gereden zooals op de Borlijnsch Ilamburgsehe lijn gemiddeld door de snel treinen, vier jaar geleden al (dus niet alleen door de hierboven geciteerde treinen, maar door treinen, waarvan er b.v. een is die 22 maal stopt), dan zou de afstand Amsterdam Groningen 3 uur G minuten vorderen in plaats van 4 uur 18 minuten en de afstand AmsterdamMaastricht 3 uur 17 minuten iuplfiats ran 5 uur 10' Minuten. Op deze reizen kan men dus 1 uur 12 en 1 uur 53 minuten winnen door het Duitache voorbeeld te \o!gen dat al 4 iaar oud is. Ja, de snel ste trein zou de trajecten doen in 2 uur 14 cn 2 uur 54 minuten, dus winnend 1 uur 32 en 2 uur 10 minuten. Hier ftouit de winst al heel wat belangrij ker, ja beteckent zij een geheele verande ring van communicatie. Of men voor een reis heen en weer naar Groningen en naar Maastricht van uit do hoofdstad C uur en 6k uur noodig heeft dan wel Si en 101, is inderdaad een groot verschil. Door hot in richten van zulk een verbinding, trekt men deze ver van het centrum gelegen steden on geveer een vierde 5 een derde dichter bij do hoofdstad, wat niet alleen voor handel en verkeer, maar voor de geheele eenheid des lands, voor de concentratie der nationale kracht van groot belang is. Men bevordert dc belangen van het centrum, maar wel dege lijk ook de belangen dier steden. Do groote zaken kunnen daar gevestigd blijven omdat de leiders gemakkelijker overal kunnen ko men. Men versnelt de correspondentie, be vordert liet sneller afdoen van zaken, maakt liet veel gemakkelijker op één dag heen en weer te gaan en te schrijven, kortom men vergroot dc nationale kracht, die ligt in eenheid en samenwerking. Nu ontkennen wij niet, dat ons voorbeeld bizonder sterk is. Voor andere steden is het verschil niet z/><5 groot,, terwijl men ook wel licht het Berlijnseh-ITamburgsch'c voorbeeld altijdvan voor vier jaar, zal wraken. Doch daartegenover1 stellen wij dan weer, dat de minder sprekende gevallen door hun veelvul dig voorkomen toch ook van groot belang zijn en dat waarlijk niet alleen op de Berlijn ïïaniburglijn de sneltreinen sneller loo pen dan ia Nederland. En dat wij over de traagheid der treinen schreven geldt mutatis mutandis, precies even- zeer voor het gemis aan nachttreinen. Ook door dat gemis vergroot men de afstanden tus schen de steden onderling, belemmert men het veikeer, veroorzaakt men tijdverlies en schept men ongunstige coneunentie-voor- wa&rden met hot buitenland. De vooibeolden daarvan, kan ieder tot in het oneindige geien als hij maar eens denkt aan den kostbaren tijd, dien. zooveel duizenden brieven dage lijks bij do Nedeilandsche grenzen veislapen, terwijl de brieven dor concurrenten in het buitenland steeds doorgaan. Men denke zich iemand te Frankfort, die met Amsterdam, Berlijn en Hamburg in cor respondentie is. Na 's middags 2.47 kan hij den Amsterdammer al niet meer bij de eer ste bestelling den volgenden dag bereiken. Daartegen kan bij nog 4.35 cn 6.42, ja om 8.45 naar Hamburg schrijven, dat een 70 kilometer verder ligten naar Berlijn, dat een 60 kilometer verder ligt kan hij zelfs nog om 10.23 en 11.35 's avonds posten,, zóó dat dc brief te Berlijn in een der eerste bestellingen komt. Men bedenke wat een vertraging in do correspondentie \oor ons dunrdooi ontstaat, waar dit gebrek natuurlijk in twee richtin gen nadeelig werkt. Eiger intusschen is het nog met kleinere Nederlandschc steden, met Leeuwarden b.v. Stel dc Frankforter wil ook Leeuwarden be reiken. Ilij moet daarvoor vroeg op zijn, im mers om 10- uur moet zijn brief al gepost zijn, wil die den Leeuwarder den volgenden dag per eerste post bereiken. Nu is het waar, dat dit ook hot gevolg is van de onbegrijpe lijke politiek van het Nederlandsclie spoor- wegbchcer, dat te 7.5 te Arnhem den trein naar het Noorden laat vertrekken, juist 8 minuten vordat do trein daar aankomt, die 12.28 uit Frankfort vertrekt. Doch gesteld z.elfs, dat men dien trein van 12.2S nog kon gebruiken, dan is de Leeuwarder toch nog altijd heel org in hetnadocl tegenover b.v. den Oldenburger, die slechts een 304al kilo meters dichterbij ligt on aan wien de Frank- fortcr zelfs nog om 8.45 's avonds kan schrij ven, zóó dat dc Oldenburger den brief den volgenden dag met dc eerste bestelling krijgt. Deze voorbeelden zijn mot heel veel andere te vermeerderen, die aantoonen, dat het gemis aan nachttreinen den Nederiandscbcn handel cn het Nedeilandschc vorkeer direct bena- deelon. Er is echter ok meer indirecte henadec- ling, die wij in een volgend artikel Onder chi oogen willen zien, terwijl dan ook de Verklaring van het euvel ter sprake zal kunnen komen. FRANSCHE BRIEVEN. PARUS, .31 Juli 1910, Do Rechtbank le Pontoise, een dicht bij Parijs gelegen landstadje, dat hier on geveer (lonzelfden roep geniet als indertijd in Holland het zeer achtenswaardige Kam pen, heeft op het oogen,blik een straf proces to berechten, dat vrij vermakelijk is en tevens een getrouw* beeld geeft van zekere zoden en van de mentaliteit ,van zekere personen uit den tijd, waarin we leven. Een toovenaar, magiër, Wonderdokter of hoe men hem nog meer kan noemen, die zichzelf den naam van professor Aryanis heeft gegeven, doch voor den burgerlijken stand Etienne Pons heet, heeft er zich te verantwoorden wegens hot misdrijf van oplichting. Hij verkocht namelijk voor den matigen prijs van vijftien francs ringen, die Van het merk „la Toute-Puissante" voorzien waren, bestemd en, naar hij ver zekerde, in staat aan de koopers wils kracht, volharding en voorspoed in za ken, kortom datgene te verschaffen wat ïnen zou willen hebben en vaak niet heeft, in één woord hen gelukkig te ma ken. Geholpen door een handig stelsel van dagbladreclame was de professor er in geslaagd, zooveel liefhebbers voor zijn rin gen te vinden dat hij ongeveer vierhon derd francs por dag verdiende, hetgeen a priori als een bewijs mag gelden, dat er toch wel iets „in die ringen zat", zij het ook slechts voor hem, die ze vervaardigt. Een paar ontevredenen, aan wie ze niet gegeven hadden wat er van gehoopt Werd, hadden echter een aanklacht bij de Justitie ingediend en deze, dio, gelijk'do zaak llo- eliette geleerd heeft, anders niet gemak kelijk voor beweerde „oplichtingen" in structies opent, heeft dientengevolge den ringenman vervolgd. Vandaar het proces. In de eerste plaats nu, is het opmer kelijk, dat er in ouzo dagen Van positi visme en rationalisme, in of vlak bij' een Wereldcentrum, zulk een groot aantal lie den gevonden Worden, die op bovenna tuurlijke wijze fortuin of geluk trachten deelachtig te worden. Wie de Franschen en in het bijzonder de Parijzenaars kont staat verstomd van li'et bestaan van men- sdhen, die aan de kracht van amulettes gelooVcn. Doch, ,wat nog veel gekker is, ter terechtzitting zijn een massa getuigen koïnen Verklaren dat ze het grootste put van de ringen ondervonden hebben. Een aardig, h'eel elegant Vrouwtje, heeft verze kerd dat ze, sinds zij den ring draagt, een zelfvertrouwen bezit, hetwelk ze vroe ger in het geheel niet kende; 'dat alles haar voor den wind gaat, dat zo, als da- meskleermaak'ster, haar klanten heeft zien toenemen, dat ze vroeger vaak oneenig- heden had met haar man, maar thans hot buitengoWoon goed met hem vinden kon, en hetgeen de deur toedoet, dat ze gekregen had wat ze altijd had willen hebben...te weten een kind.. Dc laatste omstandigheid bracht den oolijken Presi dent der Rechtbank er toe aan de dame do vraag te stellen, of haar echtgenoot ook een ring van den Professor droeg en het antwoord, dat bevestigend luidde, bracht algemcene vroolijkheid onder het publiek te weeg. Indien de Franschen niet zoo luchthar tig waren en, vooral, indien de Fransche Regeering wat energieker en wat minder aan sleur gewend Was dan helaas, het geval is, zou er van een dergelijke ont hulling veel heil te wachten zijn voor ccn land, dat volgens beroemde staathuishoud kundigen oen zeer donkere toekomst te gemoet gaat wegens het sterk afnemen van het aantal geboorten en huwelijken in de laatste vijf en twintig jaar. In plaats van den Professor dienstbaar te maken aan. het algemcene welzijn, gaat men hem echter vervolgen en misschien voor eenigen tijd van do maatschappij' af zonderen. Doch er is iets anders, waarom men waarlijk wel wat genadig mocht zijn met dezen mensohenvricntl wiens lof ver kondigd wordt door hen, die men voor zijn slachtoffers wilde doen doorgaan. Het is zeer mogelijk, dat het inderdaad ;?,ijn ringen zijn, die aan de koopers brengen hetgeen ze niet hebben of vurig begeeren. In zeer veel gevallen zullen die voorwer pen namelijk datgene schenken, wat all leen noodig is, om onder zekere omstandighe den iets te bereiken, namelijk het vaste vertrouwen. Op die wijze worden ze in strumenten van suggestie en kunnen ze hetzelfde teweeg brengen wat een arts door middel van het magnetiseeren van een daartoe geschikt individu verkrijgt. On gelukkig is het niet te voorzien, dat de rechters van Pontoise die opvatting van de aan pun oordeel onderworpen feiten zullen Lebben en zal de professor waarschijnlijk voor eenigen tijd zijn, aan zlcbzelven zoo wel als aan anderen} heilbrengende indus trie moeten staken. Een en ander bewijst inmiddels, dat men er wel eens toe mocht besluiten Jen Code Pénal, en ook andere Wetboeken, meer in overeenstemming (e brengen met don toe stand der hedendaagsche maatschappij en met do reusachtige Vorderingen die deze op elk gebied gemaakt heeft, sinds |dc honderd laatste jaren, d. W. z. sinds hot tijdstip dat gezegde wetboeken vervaardigd zijn. Hoe gebrekkig vooral de oude Coded'In- struction Crimincllo (Wetboek van Straf vordering) werkt, komt bijna bij' elk proces aan het licht. Doch er is een zaak. als die van Roch'ette toe noodig om aanstalten to doen maken voor een geleidelijk afbreken van het oude, vermolmde gebouW. Reeds nu is aan te nemen, dat, al komt ook niet alles aan het licht, en al 'zullen zij die straf verdiend hebben die stellig niet krij gen, h'ct werk'der Enquête-commissie toch dit gevolg zal hebben, dat voortaan, jn de eerste plaats door wetswijziging, het Vervolgen van misdrijven to Parijs wat re gelmatiger en logischer in het werk zal gaan dan in zeer veel gevallen geschiedt. Wellicht zullen dan ook A'ssyrische pro- rtcs so ren, die eenvoudig in het land van Gaskonje geboren zijn, wat rechtvaardiger behandeld worden, dan de ongelukkige, die thans zijn vonnis wacht van de rech ters van Pontoise. Deze professor heeft opnieuw do waar heid bevestigd van hetgeen in hot llol- landsch, in ietwat anderen zin, een wei nig lomp wordt uitgedrukt door het ge zegde: De verbeelding is erger dan de dordendaagscho koorts. Die uitspraak is trouwens wat eenzijdig, want evengoed als een iradeelige werking, kan dio verbeel ding een goeden invloed hebben. Het ge val van de naaister, die ton gunste van den professor kwam getuigen, toont zulks, zoo het noodig was, ten volle aan. In verband daarmee zou Aryanis, indien men hem slee,hts had laten begaan, in staat geweest zijn, z'n ringdragers het denk beeld op te dringen, dat het op het oogen bük het prachtigste zomerweer is, wat men maar bedenken kan. Ongetwijfeld had hij dan oen groot gedeelte van het men- schelijk geslacht gelukkig gemaakt, dat zijn vacantie bederven en in het water vallen ziet. Te Parijs, waar ieder (al is het slechts in „verbeelding") gedurende de zomer maanden de stad voor de „campagne" ont vlucht, is de abnormale weersgesteldheid oorzaak dat het er veel drukker is dan gewoonlijk in dit seizoen. Groot is het aantal van hen, die niet uit de stad gaan of reeds van buiten terug gekomen zijn, omdat het buitenleven nog minder te ge nieten is dan dat te Parijs, waar altijd zooveel meer hulpbronnen bestaan om het leven aangenaam te maken, of juister, om het aangenaam te doen schijnen. In een kleinen kring (waarin toch al niet veel aaneensluiting h'cerscht) als de Nederlandscho Kolonie, is dat gevolg van het slechte zomerweer, echter niet zoo merkbaar. De Parijsche Hollanders laten er zich' waarschijnlijk niet door weerhou den naar het vaderland of elders te trek ken, waar het niet slechter gesteld is. Er zijn dus, behalve de touristen, op het oogenbük slechts zeer weinig landgenooten in de stad. Dit is verleden week nog gebleken bij een plechtigheid van droevi- gen aard, die in het bijzonder onze Kolonie aanging. Betrekkelijk weinige onzer landge nooten toch, waren aanwezig bij do ter aardebestelling van een algemeen geacht sinds twintig jaar te Parijs woonachtig Hollander, den heer Roepius van Zeven huizen. Zij, die in de stad waren, 'hadden echter door hun aanwezigheid op Pèio Lachaise doen blijken van de achting cn de genegenheid, die de overledene algemeen in de Ilollandscho Kolonie genoot, waar aan bij, zoowel als lid van het Bestuur der Verecniging voor Weldadigheid als van de Kamer van Koophandel, steeds groote toewijding getoond had. En van de Parijscho Hollanders spre kende, die waarlijk niet zoo sterk in aan tal zijn of hot mag wel in ruimen kring verbreid, wanneer zij het gemis aan quan- titeit door do qualiteit vergoeden, wil ik ten slotto van do eer molding maken, bij gelegenheid van het jongste Ko ninklijk bezoek tc Parijs lo bomt gevallen aan onzen landsman, don bariton Jan Reder, die H.IL MM. den Koning en de Koningin van Bolgie, benevens Presi dent Fallières en alle ministers toon onder zijn auditorium heeft mogen tellen. Na hot diner, waaraan dc hooge gasten in het ministerie van Buitenlamlsche Zaken genoodigd waren, zijn zij in de gelegenheid geweest het talent en de stem te wnar- deoren van een der voornaamste Parijscho concertzangers, in wioti zo wellicht geen Noordelijken stamgenoot vermoed hebben. Toch hebben ze zeker wol geweten dat het niet alles Parijsch is wat er, te Pa rijs, blinkt. JÜVENIS. BINNENLAND. De Kon!*g en de Koningin der Belgen naar Nederland. De „Vlaamsche Gazet" schrjjft. De.reis naar Holland cn bet bezoek aan hot Nederlandschc Hof, door den Koning en do Koningin te doen, is nu bepaald vastgesteld. De afreis heeft plaats den 14 Septem ber om 's avonds te Amsterdam aan te komen, waar onze Vorston zullen vernach ten in het paleis aan don Dam. Den 15 en den 16 September worden aan ontvangsten, bezoeken en plechtigheden be steed. Den 17 September wordt in gezel schap van Koningin Wilhelmina on prins Hendrik de reis naar 's-IIagc aanvaard. Na een dag verblijf in de Hofstad, koe ren Koning Albrecht en Koningin Elisa beth naai- Brussel terug. Besmet Ycrldaard. Do minister van binnenlandsche zaken heeft Nicolajeff besmet verklaard wegens Aziatische cholera en het aantal dagen, be doeld in het eerste lid van art. 8 van de wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no. 35), laatstelijk gewijzigd bij (le wel van. 21 Jum 1901 (Stbl. no. 157), bepaald op vijf. („Stel.") G. I van der Zwaeg. Naar aanleiding van het bericht van het uittreden van don heer G. L. van dei Zwang ui! de sociaal-democratische Statenfractie hoeft een lid dier fractie aan „Het Volk" geschreven, dat dit Statenlid geen lid der sociaaJ-dcmocratischc fractie was, doch hos- pitant, hetgeen ook uit de notulen van de club was to lezeu. Do heer Van der Zwaag schrijft mi dien aangaande aan do „Leeuw. Crt." het vol gende: „Nu mijn uittreden uit dc sociaal-demo cratische Statenclub niet alleen aanleiding tot een courantcnberichtjc hoeft gegeven, maar dit berichtje bovendien zelfs tot een rectificatie door bemiddeling van „een lid dier fractie" hoeft geleid, vorgunne u mij nog het volgende ter geheele cpmplelcenng mede te deelcn. Wat do notulen 'dor club omtrent mijn lidmaatschap of „hospitant"schap bevat ten, herinner ik mij met, maar wel weet ik, dat het niet geheel juist is, dat mij nimmer .„een opdracht" is verstrekt. Mij is n.L in den beginne niets meer of minder opgedragen geweest dan het voorzittci- sehap der club. Geweest, helaas! en 'dc vreugde was zelfs kort van duur, want oen lid, dat niet bij mijn benoeming tegen woordig was, ontdekte later dat het be- kleeden door mij van dit voorzitterschap wel eens tot conflict met het partijbestuur der S. D. A. P. zou kunnen leiden, zoo dat ik vrijwillig deze functie maar weer, na haar zeer kort te hebben vervuld, bob nedergelegd. Voor zoover ik mij herinner, ging dit echter niet gepaard met ontzetting van mijn lidmaatschap en daar ik mij natuurlijk niet kan voorstellen, dat .een Statenclub een niet-lid tot voorzitter zou benoemen, was het dus m. i. nog niet zoo «heel onbegrij pelijk, dat ik mij tot mijn bedanken als zoodanig wel degelijk als lid beschouwde, zij het dan ook met slechts raadgevende stem." Sir George Bachaumi. Zooals in ons vorig nummer reeds ge meld, is Sir George Buchanan, thans En- gelsch gezant aan het Nederlandschc hof, benoemd tot gezant van Engeland te St. Petersburg. liet „Vad." doelt over den nieuwbenoemde mede De heer Buchanan stamt uit Schotland en heeft op een leeftijd van 55 jaren een diplomatieken diensttijd van 35 jaren ach ter zich. Van 1893 tot 1900 was hij zaak gelastigde te Darmsta'dt en werkte van 1901 tot 1903 als gezantschapsraad, bijwijlen ook als zaakgelastigde te Berlijjn. o

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6