I Él 63** Jaargang, Dinsdag 9 Augustus 1910 ino. 13375 Edela van der Eichen. Reis-Abonnementen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Pnjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl 125 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangonomen. I Advertentiën voor h'et eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No, 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 tegels il. 0.92; iedere regel meeï 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. De administratie van de „Sehiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. KENNISGEVING. Brengt bij deze ter kennis van de ingeze tenen Dat het kohier van de Personeole belas ting no. 10, dezer gemeente over het dienst jaar 1910, door den lieer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 5den Aug. 1910 executoir verklaard, op heden nan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den. bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat lieden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, bohooron te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort don 8stcn Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. BUITENLAND. Schiedam, 8 Aug. 1910. LIBERIA. Do Lib'eria-kvvestie is een merkwaardig voorbeeld van de wijze van werken der tegenwoordige politiek en van de rol, welke de pers der verschillende landen daarbij speelt. Het bestuur van den kleinen vrijstaat aan de Guinecsche kust ligt overhoop. Roe kon 't ook anders. De negerstaat, waar do bewaring Van orde en welvaart te prijzen zijn, moet nog geschapen worden. De ruim honderd jaren bestaande negerrepubliek Haïti heeft tot nog toe niets gepresteerd dan een onafgebroken wanbestuur. Zoo eig is hot met Liberia nog wol niet. Maar ook dozo uit humanitaire sympathie met de Amerikaanscho negerslaven ontstane en op het geloof aan eene geleidelijke ontwikke- ling gegrondveste politieke instelling, heeft bijlange niet vervuld de op haar gestelde verwachtingen. Do rechtszekerheid is on voldoende, do financiën zijn niet goed, het Roman naar het Duitsch van HEDWIO ABT. 15) Daarmee had zij eindelijk de gedachten uitgesproken, die haar al dagen lang hadden geplaagd. Edela knikte. „Ja, ik weip een donkere schaduw op uw geluk dat doet mij nog meer verdriet, goede Mali „Maar freuleriep juffrouw Kreitsler ten zeerste ontsteld. Maar Edela schudde weer droevig het hoofd. „Neen, Maliik weet heel goed Loc jij het bedoelt. Maar wat zal ik doen ik moet toch eerst wachten tot alles tot de zaken op Eichenkamp'ge regeld zijntot ik weet hoe ik er voor sta." Mali begreep wat zij daarmee wilde zeg gen. Zij moest eerst wachten tot de verkoo- ping van Eichenkamp achter des rug was. Dan zou zij weten of er nog geld overbleef voor haar om van te leven. Mali wist niets meer te zeggen, drukte F ritsje togen zich aan en ging de kamer weet" uit. Toen zij heengegaan, was begon Edela lang zaam op cn neer te loopen. ITet was of zij voor do eerste maal zich duidelijk bewust word van haar positie. Zij zag do dingen in de kamer plotseling geheel anders dan do vorige dagen. IToe aardig had Mali alles ingericht. En wat een bloemen stonden in de bestuur in het binnenland schijnt veel overeenkomst te vertoonen met b'arbaar- sche oertoestanden. Omdat do eerste Li- berianen uit de Vereenigela Staten werden aangevoerd, heeft men daar steeds eenige sympathie voor de republiek gehad. Ge daan h'eeft men echter niets meer voor haar. De handel bevindt zich bijna geheel in handen van Europeanen. Thans heeft Liberia zich tot Je Ve- eenigde Staten gewend om liet aan oen leening te helpen, welke zijn verwarde financiën wat op streek zal moeten bren gen. Do Amerikaansche staatssecretaris Knox mag zooiets wol. Eenige stemmen verdachten hem zelfs, dat hij zelf het hem welkome verzoek der Afrikaansche repu bliek had o,pgezet. Zoo'n beschuldiging kan natuurlijk niemand bewijzen. De leidende gedachte bij den staatssecretaris Was, zoo vertelde men verder, dat de opneming van zoo'n leening in de Vercenigde Staten bin nen korter of langer tijd tot een protecto raat over den vrijstaat zou leiden, waar door Uncfe Sam een maritiem steunpunt op de Afrikaansche kust verkreeg. Ook al wijst men deze verdachtmaking af, toch zal men moeten toegeven, datdenVeroonig- den Staten zoo'n steunpunt, .een kolensta tion, zeer welkom' zou zijn, daar het noch ten zuiden, noch ten oosten van. Newport Ne\Vs in Virginië iets dergelijks bezit. Te gen deze verdenking spreekt, dat de Ver- ecnigdo Staten reeds m'ecr negers tellen, dan htm eigenlijk lief is. Ze versmaden het voor hun deur liggende Ilaïti, .roewel zo daar door inbozitneming een werk dei- beschaving zouden kunnen verrichten, en nauwelijks eenige protesten konden ver wachten. Hun afkeer van kleurlingen is groot bij de inbezitneming der Philip- pijnen schijnt zo echter minder gehinderd te hebben. De rogeering te Washington zwijgt offi cieel als een mof. 'hls boneden haar waardigheid om een verdachtmaking af te wijzen. De Amerikaanscho pers zegt pok niet veel. In elk geval geeft ze niet te kennen, dal haar land aanspraken heeft op Liberia. Die zijn er trouwens ook niet. De Monroe-leer heeft er niets mee te ma ken, omdat zo slechts voor hel wereld deel Amerika geldt. Maar evenzeer staat vast, dat geen enkele Europcesche mogend heid het recht heeft om de heide onaf hankelijke Staten, Amerika en Liberia, een protectoraat-verdrag te verbieden. Er be staat niet eens een theorie, dat in Afrika slechts Europa mag heerschen. Buren van Liberia zijn Frankrijk en En geland. Dozo vindon het allesbehalve wen- schelijk, dat een mogendheid als de Ver cenigde Staten zich' ia Liberia nestelt, ook de vlootstalionkwostio is niet naar hun smaak. Maar hot is Voor hen geen aange name taak om de nog slechts vermoede plannen scherp aan te Vallen, want met de machtige Amerikaansche mogendheid vensterbankOch, och, die moesten er toch weer onder lijden wanneer men het onmoge lijk maakte dal zij zicli koesterden in hot zonnelicht. Zij ging naar hot raam en trok de gordij nen omhoog. Het licht deed haar eerst pijn. Zij keek naar huiten, naar den overkant, waar uit de vensters nieuwsgierige oogen haar aanstaarden. Dat deed haar smartelijk aan. Zij was bang voor vreemde oogen. Én de hooge grijze muren benauwden haar; die belemmerden liet vrije uitzicht en gaven haar een gevoel alsof zij gevangen zat. En hoe weinig was zij daaraan gewoon, rij d:c de rijheid zoo lief had. VIL Toen Lotte Schneider tegen acht uur naar huis kwam, zag zij dicht bij het huis van Kreitsler een slanke vrouwengestalte voor zich uitgaan. Dat moest ficulc V„n der Eichen zijn, besloot zij en nieuwsgierig keek zij naar haar zwarte japon, naar haar kleine hoedje on het weelderige haar dat daaronder uit kwam. Ja, dat was zijLotto voelde hoe heftig haar hart begon te kloppen. Vóór alles moest zij nu haar gelaat zien. Maar zij wilde zich toch niet opdringen, zij wilde niets doen om de aandacht van de vreemde te trekken Het moest don schijn hebben of de ontmoe ting louter toeval en niet gezocht was. Daan- om verhaastte zij eerst haar -schreden tot zij wat dichter bij gekomen was, maar liep toen W*ev rustiger voort. Én toen kwam het toeval Lotto werkelijk te hulp. wil men gaarne op goeden voet blijven. Men hoeft toen de pers in don arm geno men en verspreidde door middel van de dagbladen een protest tegen een mo gelijke vestiging van Amerika in Afri ka. Enkele bladen deden dat vrij heftig, maar het meerendeel nam de zaak vrij kalmpjes op. Do officieuss Parijsche „Temps" o. a. zette in een fijn, voornaam geschreven artikel de redenen uiteen, waar om Frankrijk Voor h'et behoud van een kleine, zelfstandige, niet-onder-voogdij- staande, of slechts onder aller protectie staande republiek is. Nu weten de Vereenigdo Staten in elk geval hoe een mogelijk protectoraat in Europa zou worden opgenomen. De vraag blijft nog steeds, h'eeft Amerika dergelijke plannen? GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Te Devonport is Zaterdag liet grootste en snelste oorlogsschip der Britsche marine, de kruiser „Lion" te water gelaten. De water- verplaatsing bedraagt 26,000 ton, (Dread nought 17,900), de lengte 700 voet (Dr. -190), paardenkracht 70,000 (Dr. 24,700), de snelheid 30 knoopen (Dr. 20). Do „Lion" is het eerste oorlogsschip, dat bewapend wordt met het 13,5 duims kanon. liet reusachtige schip is gebouwd binnen acht maanden tijds, liet werd nl. op stapel gezet op 29 November j.l. F r a n k r ij k. Na overleg met den minister van marine, heeft zich de begrootingscommissie bij haar beraadslaging over de marinebegrooting uit gesproken ten gunste van de bespoediging van den bouw der in het budgetjaar 1910' begonnen schepen. Naar men weet is door de Kamer tot den aanbouw van twee nieuwe slagschepen besloten, terwijl de regecring den aanbouw van een zestal voorstelt waarvan elk 03.000.000 IVcs. zal kosten. Op een vraag der commissie antwoordde do minister, dat de regecring dit voorstel /.al handhaven. Ilij noemde deze financieele krachtproef onvermijdelijk voor zoover men althans wilde vei hinderen, dat Frankrijk ter zee zelfs bij Oostenrijk en Italië ten achter bleef. Overi gens zou, wanneer maar tot den gelijktijdigen bouw der zeeschepen besloten werd, op de koaten oen bedrag vnn 30.000.000 fres. bespaard kunnen worden. Duitsch land. De staking der aibeiders op de scheeps werven te Hamburg is Zaterdagmiddag in een nieuw stadium getreden. De werkgevers hebben de staking niet onbeantwoord gelaten. Zaterdagmiddag had te Hamburg een verga dering van eigenaars der Duitsche scheeps vanen plaats, welke tot zes uur duurde. Daar werd na langdurige beraadslagingen besloten, op Donderdag 11 Augustus den arbeidstijd op alle Dtütsche werven in te krimpen en tegelijkertijd 60 procent van alle uerfaibeiders uit te sluiten. Dit besluit, dat de werklieden wellicht niet onbeantwoord zullen laten, breidt de tot, nog toe plaatselijke Ilamburgsclie arbeiders beweging tot alle Duitsche werven uit en slaat het bedrijf voor het grootste deel lam. De kroonprins zal vermoedelijk in, Novem ber een studiereis ondernemen naar Oost-Azie. Hij zal Indiè eveneens bezoeken. De verkoop Van de pantserschepan „Kur- furst Friedrieh AVühelni" en „Weissenburg" aan de Turksche regecring heeft Zaterdag zijn beslag genomen. De koopprijs bedraagt achttien milliocn mark. Edela stond op den stoep, maar wist niet hoe zij de deur open krijgen moest. Tever geefs draaide zij aan den kruk, de deur was op slot en een sleutel had zij niet. Daar stond Lotte naast haar en eon hel- efere stem zei vriendelijk: „Mag ik u eens helpen?" En meteen had zij de deur voor1 Edela geopend, die binnentrad, terwijl ze beleefd „Dank tt zeer, juffrouw," zei. „Ik moet ook hier zijn," vervolgde Lotto en Edela maakte oen beweging met het hoofd om haar aan te duiden dat zij voor zou gaan. En dat deed Lotte ook. Vlug sprong rij de trap op en langzaam volgde Edela haar met moede schreden. Bo- \en draaide Lotte langer clan gewoonlijk en toen Edela ook boven was, draaide zij zich nogmaals om, om haar beter te kunnen gadeslaan. „Hier is mijn kamer," zei Lotte en met een lichte buiging ging zij naar binnen, na nog even een „goeden avond" te hebben gezegd. „Goeden avond," antwoord de Edela. „Buitengewoon mooi, maar hoogmoedig," aldus vatte Lotto haar indruk kort samon toen ?,ij in haar kamertje binnen was gegaan. Zij ging zitten en dacht na over de ontmoe ting. Weldra schudde zij kraohtig het hoofd. Neon, hoogmoedig was toch het rechte woord niet. ITet was meer iets zeer voornaams dat uit haar optreden sprak en tertetond opviel. Voornaam dat was zij, voornaam was alles aan hanr. „Och, lieve hemel, wat een toestand voor haar," dacht Lotte. „Komaan, ik moet maar weer aan den gang." En met die woorden Spanje. Uit San Sebastiaan wordt gemeld, dat, sinds de katholieken van hun betooging heb ben afgezien, in de stad Zaterdag cn Zondag volmaakte kalmte heerschtc. Eoaigc groepen boeren, die niets wisten van het besluit der katholieke vergadering om de betooging uit te stellen, waren Zondagmorgen in de stad gekomen, maar wandelden kalm langs het strand en de boulevards tot de trein hen weer naar hun haardsteden zou terugvoeren. Zaterdagmiddag om 3 uur kwam het ea- valerie-regiment Princesa in do stad aan, maar behoefde geen dienst te doen. Zaterdag nacht kwamen de min. van oorlog en nog twee eskadrons gondarmes, die do stations bezet ten, maar tot cenig gewapend optreden is liet, zooals reeds gezegd gekomen. Minister Canalejas hoeft van alle zijden de warmste gehikwenschen in ontvangst moeten nemen voor de gelukkige wending, welke de toestand te San Sebastiaan heeft genomen. Do inwoners der stad waren niet het minst ge lukkig, toen zij hun vrees zagen weggeno men. Zij waren de eersten, die het hoofd der regeeiing gelukwcnschten met zijn succes. De vrijzinnige bladen wijden loffelijke vooiden aan het adres van don eersten mi nister. Een particulier telegram uit San Sebnstiaai meldt, dat 105 leden van den Baskischen ka tholieken Bond Zaterdag in hechtenis zijn genomen. Al deze personen, waaronder ver scheidene geestelijken, hadden z.ich schuldig gemaakt aan het uiten van oproerige kreten. Spanje en h'et Vaticaan. Uit Rome wordt aan het „Paris-Journal" geseind, dat hot Vaticaan de uitgave van oen Witboek voorbereidt, hetwelk alle stuk ken betreffende de betrekkingen tusschen Spanje en het Vaticaan, van 190-1 tot op he den, zal bevatten. Dc „Intransigeant" verneemt uit Rome, dat de staatssecretaris van het Vaticaan mgr. Vico, nuntius te Madrid, telegrafisch naar Rome heeft geroepen. Men voegt hier aan toe, dat de nuntius tegelijkertijd bericht zou hebben gekregen van zijn aanstaande veiheffing tot kardinaal. De „Imparcial" zegt, dat de nuntius Vico liet plan heeft naar Zazaiz bij San Sebastian, te vertrekken. Do Spaansche zaakgelastigde bij hot Vati caan Gonzales, heeft een lang onderhoud ge had met den kardinaal Merry del Val en ver volgens met monsignore Scapinelli, den se cretaris der congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Men maakt hier uit op, dat er nog kans bestaat op een bij- legging van het geschil tusschen Spanje cn het Vaticaan. ging zij naar haar schrijfmachine en weldra klonk weer het nijdig getik. Op haar weg naar huis had Lotte haar avondboterham al genuttigd in een kleine mclksalon. Of dat een voldoende maaltijd geweest was had zij zich niet. afgevraagd. Ilcci veel was het niet geweest wat ze ge bruikt hadtwee kleine, ronde broodjes en een stukje worst. Reeds geruimen tijd had zij op haar ma chine getikt, toen het haar inviel dat zij niet hijzonder veel gegeten had. Zij fronste het voorhoofd. Och, dat treetje honger was niet zoo erg, dut was met een glaasje water eers-t wel weer te verdrijven. Maar wat de rini pels op haar voorhoofd dreef, was do ge dachte aan vroegere dagen, toen zij nog thuis was geweest. Hoe goed had zij het toen ge had. llonger kende zij toen niet, want 's morgens, 's middags cn 's avonds was er altijd voedsel in overvloed. Toon had zij haar brood zelf willen verdienen en had het huis vnn haar oom en tante verlaten, llaar ouders waren daar zeer legen geweest, maar zij wilde haar zin tot eiken prijs doordrijven. Zij wilde onafhankelijk worden. „Denk er om dat. hot tegen valt," was haar gezegd. „De kennismaking met dc armoe en den honger is verschrikkelijk en als dat eenmaal voor jo komt zal jo weer naar ons terug verlangen en teuigkomcn. En dank baar zul je dan zijn ais wij je willen op nemen." l.-otte's oogen fonkelden. Weg was het ge voel voor honger en haar kleine handen balde zij tot vuisten. Lotte was een wees en na don dood vnn haar ouders hadden haar oom en tante haar in huis genomen. Uit liefde heet- P e r z i De inlevering der wapens, bijl den on langs afgekondigden staat van beleg be volen, gaat niet naar vVensch', gelijk uit do volgende gisteren ontvangen, «enigs zins Verwarde telegrammen uit Teheran blijkt: s i Naar aanleiding van de weigering van de Fidais om, gehoorzaam aan de dezer dagen uitgegeven proclamatie, de wapens uit te leveren, is het tot een gevecht gekomen. De Fidais zijn omsingeld ineen park, waar zij stelling hebben genomen. De staat van beleg is afgekondigd. (Later.) D© stad is in staat van beleg. Do Baehtiaren hebben het parlementsge bouw en het plein bezet qn maken zich voor de verdediging gereed. De bevolking weigert de wapens uit te J.everen. (Later.) De gouvernementstroepen om singelden de Fidais met snelvuurgeschut en leverden een gevecht. De Fidais leverden de ivapenen in en werden gevangen genomen; ook de chefs Satarkhan en Bagherhan. Satarkhan werd gewond. Het aantal dooden en gewonden is nog onbekend. Griekenland. Verschillende bladen berichten, dat, niet tegenstaande de overeenkomst tusschen de Grieksche partijleiders Theotokis en Rhallys, toch een zestal Kretenzische leiders, waaron der ook Venizelos en Micheiidakis, candi- daat gesteld zijn voor de Grieksche Natio nale Vergadering. Na eenige aarzeling zou den zij de candidatuur hebben aangenomen, onder voorwendsel dat zij als Grieken, en niet als Kvetcnzeis, door Grieken zouden worden verkozen. T h i b et. Over de onlusten in Thibet gewaagt in het Engelsehe tijdschrift „Contemporary Re- view" een artikel, dat komt uit dc pen van een allereerste autoritei!, namelijk den Thibet- icizigcr Sven Kedin. Ten aanzien van do Britsche expeditie naar Lliassa in 1904 laat zich do beroemde ontdekkingsreiziger als volgt uit „Daar thans zes jaren sinds bovengenoemd feit zijn verloopen, zijn we in staat, van een. tc dit te geschieden, maar steeds hadden zij Lotte doen gevoelen dat liet een g-oote gunst was, dat zij bij hen mocht zijn. Toen was hot verlangen in Lotte gekomen om dat huis te verlaten, al zou dat ook een moeilijk leven met zich brengen. Maar zij wilde liever armoe lijden dan steeds op vernederende wijze be handeld te worden. „Ik moet waarlijk zeggen dat ik niets begrijp, van je plotselinge gril om weg te gaan, lieve Lotte," luid haar oom gezegd. „Je heb liet toch goed bij ons." Hij had dat gezegd met tartende kalmte en een trek van hoogc zelfvoldaanheid op zijn gelaat. En dat „lieve Lotte" deed haar woedend worden. „Tk heb mij goed bedacht," had ze gezegd op vasten toon. „Alle moeilijkheden heb ik "ooruit gewogen, maar ik kom niet op mijn plan terug." Daarop had haar oom Riefenstnhl haar nog eens van het hoofd tot de voeten aangekeken en schouderophalend had hij gezegd „Gij rijt meerderjarig en kunt dus doen wat ge wilt ik heb je alleen maar,willen waarschuwen". En mot die woorden had hij zich omgedraaid en was de kamer uitgegaan. Maar zij was niet zoo kalm als hij geble ven. Zij was naar haar kamertje gesneld, had haar kasten opengebroken en was haar bezit in gaan pakken. Het afscheid viel haar niet zwaar. Geen oogenblik had zij zich moeite moeten geven om niet te gaan huilen geen oogonbJik had rij daaraan gedacht. (Wordt vtrvohjd.) iCHIEDAMSCHE COURANT De Buhoe meester van Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1