Be nieuwe chef Tan den generalen stnf in Indie. De correspondent te Batavia van het ,/Ebld." seinde gisteren, dat de kolonel der infanterie, J. P. Michielsen, is benoemd lot chef van den generaion stal van het leger in Nederlandsi'h-Indië, en dat de lui tenant-kolonel van dat wapen, J. N. C. baron van lleerdt, in bevorderd tot kolonel. Kolonel J. P. MYhielsen was comman dant in de 4e militaire afdeeling op Java, zoodat door zijn plaatsing bij den gene ralen staf en chef van dien staf een ko lonelsplaats bij het wapen der infanterie open kwam. Deze wordt dan thans ingenomen dooi den oudsten luitenant-kolonel van dat wa pen, J. N. C. baron van lleerdt, die zich in Mei j.l. eenigormate zag voorbijgaan, door de bevordering tot kolonel, met ge lijktijdige benoeming tot commandant in de le militaire afdeeling op Java, van zijn eenige jaren jongeren ranggenoot bij het wapen der genie, Wi. R. de Greve. Gedeputeerke Staten van Zuid-Holland. De werkzaamheden der twee afdeelin- gen, waaruit het college van Gedep. Staten van Zuid-Holland is samengesteld, zijn vol gens een laatst opgemaakt rooster aldus verdeeld: afdeeling A, Provinciale en plaat selijke financiën, plaatselijke strafverorde ningen, onderwijs, landbouw, armwezen, jacht en visscherij, reclames belastingen, toepassing der wet tot regeling van jden kleinhandel in sterkedrank, tiendwei; afdee ling B, kerkelijke zaken, waterstaat en we gen, waterschapsaangelegenheden, gezond- heidspolitie, nijverheid, militie en land weer, toepassing van de woningwet en der Ongevallenwet, benevens strandvonderijen. De eerste afdeeling is samengesteld uit de heeren mr. Van de Velde, IJzermans en jhr. mr. von Tisenne; de tweede uit de heeren Krap, mr. Limburg en jhr. mr. De Geer. De aalarlsvcrhooging dor officieren. De Ilaagsche correspondent van de „Tel." meldt Met zekerheid kunnen we melden, dat op de Staatsbegrooting voor 1911 een zeer be langrijk bedrag is uitgetiokken voor de sa laris-verbetering der officieren van verschil lende wapens. De luitenants en kapiteins, voor wie de verliooging hoofdzakelijk bedoeld is, zullen, wanneer de plannen worden goedgekeurd, van ƒ200 tot ƒ300 in salaris vooruitgaan, terwijl ook in de periodieke verhoogingen wijziging wordt gebracht. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het aange vraagde bedrag voornamelijk strekken, om dc salarissen van alle wapens gelijk to ma ken, zoodat de subalterne officieren der ge nie niet op belangrijke verbetering behoe ven te hopen. Diepgang yan schepen. De minister van Water-taai heeft aan de Gedep Staten der provinciën verzocht, de daarvoor in aanmerking komende gemeente besturen te herinneren aan de bepalingen van het Kon. besluit van 31 Juli 188!) (Sib!. - no. 121). houdende bepalingen ter verzeke ring van de veiligheid der leizigers mei openbare middelen van vervoer, en die bestu ren uit te noodigen om, Vanneer op eerng schip een lijn tot aanwijzing van den geoor loofden diepgang wordt aangebracht, daarvan een verklaring aan den scheepseigenaar of schipper af te geven, waaruit kari blijken, op welke hoogte van het boord van het vaar tuig die aanbrenging heeft plaats gehad. De minister van financiën heeft de scheeps meters aangeschreven, om, wanneer eenig gemeentebestuur of een door een gemeente bestuur aangewezen ambtenaar of persoon bun advies mocht inroepen nopens de vraag, tot hoever een, als openbaar middel van ver voer voor personeo gebezigd vaartuig, met het oog op de veiligheid van de reiziger*, zou kunnen inzinken, naar hun beste weten van advies te dienen de scheepsmeters zul len [echter geen verantwoordelijkheid voor mogelijke gevolgen van hun advies knnnen aanvaarden. Yan de Nederlandsche kolonie te Brussel. De Hndépendance Beige" meldt De Nederlandsche kolonie te Brussel zal 31 dezer den 30en geboortedag van Koningin Wilhelmina vieren. Onder het patronaat van jhr. O. D, van der Staal van Piershil, den Nederlandschen gezant, en het eerevoorzitterschap van de heeren J. D. "Kuijs, consul-generaal, en jhr. H. W van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer en officieel commissaris van Nederland op de tentoon stelling, heeft zich een commissie gevormd om een groot feest op touw te zetten ten bate van de kinderen der in de hoofdstad wonende Nederlandsche armen Een officieele receptie zal er in het Neder landsche legatiegebouw gehouden worden. De Tubbergscho polltteqnaeatle. Het „Hdbl." schrijft: Mr. Castendijk, procureur-generaal bij bet Hof to Arnhem, wien we gisteren naar aanleiding van het ter zake van de ver volging der veldwachters to Tubbcrgen in lichtingen verzochten, antwoorddo ons: „Verklaring oud-burgemeester onjuist. Ik droeg van zaak geon kermis vóór het in gezonden stuk van mr. Ten Braggecate gepubliceerd werd. Ik wachtte daarna op do behandeling in appèl van de tegen dezen (mr. Ten Bruggccate) uitgesproken disciplinaire straf af en onmiddellijk daar na, 11 Juli, werd door mij' aan officier last tot vervolging veldwachters gegeven." Het. is ons thans volkomen onverklaar baar, dat de officier van justitie, mr. AVent- holt, onzen .verslaggever hiervan geen kennis heeft gegeven, waardoor de voor een openbare behandeling oagewenschte publicatie van niet-officieele getuigenver klaringen achterwege ware gebleven. Geldverspilling. Naar aanleiding van hetgeen ae Amsler- damsche briefschrijver in de „Pr. Gr. Ot." meldde omtrent de overplaatsing van den heer Slotemaker als directeur der directe belastingen van Middelburg naar Breda, terwijl deze directie eerst kort geledon van Breda naar de Zeeuwsche hoofdstad was overgebracht, schrijft dc „Micldelb. Ct.", dat de briefschrijver zich in enkele opzichten vergist. In de eerste plaats dat voor die directie te Middelburg indertijd een gebouw zou zijn aangekocht. Zij is gevestigd in «en rijksgebouw. Daarvoor wordt zelfs geen huur betaald. De inrichting heeft ook zoo goed als geen kosten geëischt. Dat eerst enkele jaren geleden de woleer in Breda gevestigde directie naar Middel burg werd overgebracht, is ook onjuist. Zoover wij weten is de directie nooit te Breda gevestigd geweest cn werd zij' van Rotterdam naar Middelburg overgebracht den len October 1869. Verder is ook niet juist zijn bewering dat de verplaatsing alleen geschiedt ten believe van een ambtenaar. Reeds veel vroeger, in 1906, moet, in het belang van den fiscus, alreeds van een verplaatsing sprake zijn geweest. De inspectie omvat Zeeland on oen deel van Noord-Brabant, waarin, behalve tal van suikerfabrieken, ook vele industriëele on dernemingen zijn gevestigd. Er zijn dus daar veel meer bemoeiingen voor den fis cus, terwijl het van uit Breda gemakke lijker valt voeling te honden met het tal rijk personeel, dat te Roosendaal is ge plaatst. VL'A'ARDINGEN, 11 Aug. In aansluiting aan ons bericht van Zaterdag betreffende de Vlaardingscbe Gezondheidskolonie, deelt men ons nog mede, dat 6 kinderen ge- durendo 4 weken in aansluiting met de Goudsohe kolonie te Oudenbosch hebben doorgebracht, cn dat den 24en Aug, nog 10 kinderen naar Egmond aan Zee wor den gezonden. („N. VI. Ct.") VLAAKDINGEN, 11 Aug. De 10-jarige AI. P. viel gisteravond aan den Maassin is- sehendijk, nabij den tol, spelende te wa ter, en bleef geheel onder water in den modder stoken. De 47-jarige zeeman Snoek, die bemerk te in welke gevaarlijke positie de dren kelinge verkeerde, sprong gekleed te wa ter en mocht het genoegen smaken haar van een wissen dood to redden. OVERSCHIE, 11 Augustus. Tot onderwij zeres aan de openbare lagere school al hier is benoemd mej. C. A. N. Vreugden- hil, uit Brielle, en tot" lid van 't Algemeen of Ileiligegeest Armbestuur, de heer A. Podt ri?zn,, in de plaats van den heer C. van den Berg Thzn., die wogens gezondheids redenen ontslag had genomen. OVERSCHIE, 11 Augustus. De uitslag van de heden alhier gehouden loting voor de Nationale Militie is als volgt: Voor Overschie: Theodoras Hendricus van Biezen, no. 6; Leendert de Bruin, no. 12; Cornelis yar> Dam, no. 5; Theodoras Anthonius Marinus Fredei'iks, no. 4; AVjfiern van der Gaag, no. 32; Hendrik Gcrardus Gravesteijn, no. 8; Jan Ilansum, no. 14; Gerardus Hof stede, no. 11; Arie Klapwijk, no. 17; Jan Klapwijk, no. 21Marie Kind, no. 27Adria- nus van der Knoop, no. 9; Pieter Kooij, no. 22; Johannes van der Kruit, no. 34; Johannes Laniens, no. 18; Jacob Lokker, no. 20; Hendrik Maan, ino. 38; Pieter (Maatje, no. 28; Dirk van der Marol, no. 25; Jan Olivier, no. 7; Dirk Ouwendijk, no. 37; Hermanus Poof, no. 35; Jan Reehorst, no. 13; Philippus Rodenburg, no. 24; Coen- raad Matheus van Rossen, no. 36; Paulus van Zanten, no. 30; Arie Schilfer, no. 26; Hendricus Franciscus Scheuller, no. 1; Arie Scholten, no. 19; Hendrik Snijders, no. 10; Diik van der Spek, no. 15; Pieter van dor Stap, no. 39; Adriaan Stoketee, no. ^9; Jan van de Velde, no. 23; Jacobus Yer- kade, no. 33; Wjilem Visser, no. 31; AVil- lem Vollemans, no. 2; Jacobus de jWj.lt, no. 16; Dirk Zandbergen, no. 3. Voor Schiebroek: Gerrit Cornolis Ainmerlaan, no. 1; Pie ter van der Kloot, no. 6; Pieter Johannes Krijgsman, no, 4; Thomas Noordhoek, no. 3; Johannes Adrianus de Ridder, no. >7 Pieter van der Sar, no. 2; Pieter Abraham Waardenburg, no. 6. STADSNIEUWS. 81 Augustus Alen verzoekt ons mede te doelen: De commissie voor de ringrijderij zal zitting houden op Dinsdag 16 dezer in Maison v. d. Heijden aan de Hoogstraat, ties avonds van 810 uur, teneinde hen, die nog inlichtingen Wonschen, van dienst te zijn. Zij, die nog wonschen deel te nemen aan deze ringrijderij1, kunnen zich' tot dien datum aanmelden bij de heeren A. Al. E. Papenhuizen, Hoogstraat, cn Al. Bijl Alz., Hoofdstraat, terwijl in bovengenoemde ver gadering eveneens nog inschrijvingen wor den aangenomen. Na dien Wordt de in schrijving onherroepelijk gesloten. Uit den "Gemeenteraad. (Vervolg.) De toestand onzer binnen havens. Van de gelegenheid, die het voorstel lat wij ziging van het Ilavenreglement bood, maakte de heer AVittkampf gebruik,, om iets te •zeggen over den toestand onzer havens. Hij zeide, dat hij niet was tegen de voor gestelde wijziging en dat hij (toegeeft, dat niet aan de schippers vrijheid moet worden gelaten in de binnenhavens te komen, onge acht de diepgang hunner vaartuigen. Alaar spr. wil er op wijzen dat do gemeente moet zorgen dat de havens bevaarbaar blijven. Spr. noemt hot een schande, zooals de toestand onzer havens thans is. Schepen met middel matige diepgang raken bij middelmatigen wa terstand aan den grond. Schiedam is een han dels- en isd ustri est ad en de binnenvaartuigen moeten zonder onheilen kunnen komen voor de pakhuizen en fabrieken die aan de havens gelegen zijn. liet is dus de plicht der ge meente, de havens op een behoorlijke diepte te houden. Hij spreekt dan ook den w en se li uit, dat de hand aan de ploeg zal worden geslagen en plannen geen lapmiddelen zullen wor den gemaakt en uitgevoerd, die doel zullen treffen. AVordt dit niet gedaan, dan zullen onze havens verslibben cn verzanden. De Voorzitter moet zicli tegen do be wering van den heer AVittkampf verzetten. Dat, wat aan de havens hier gedaan wordt, lapmiddelen zijn, wist spr. niet en kan hij ook niet nis zoodanig aanvaarden. Als de heer AVittkampf wist, welke ingrij pende plannen thans reeds in voorbereiding zijn, zou hij zeker niet gesproken hebben als bij nu deed. En als de heer AVittkampf zich rekenschap had gegeven van de draagkracht zijner woorden, hij zou ze niet zóó hebben uit gesproken. Alon moet voorzichtig zijn mot een klad loggen op eigen werken. Hot is juist de groote fout dei Schiedammers jarenlang geweest, dal zij op alles in Schiedam afgaven, dikwijls gpiiecl ongegrond. Spr, wil toegeven, dat er misschien wel eens een schip aan den grond is gevaren, maar dat behoorde dan tot de uitzonderingen. Hij is overtuigd,, wanneer de heer AVittkampf zoo spreekt, dat hij dit niet geheel lichtvaardig znl doen. Alaar de peilingen van den gemeen te-ambtenaar, daarmede belast geweest, heb ben aangetoond, dat, als een schip door de sluizen kan, het ook veilig door de havens kan varen, B. en AV. hebben steeds gezegdlaten we voorzichtig zijn en zorgen dat de havens op behoorlijke diepte blijven. Spr. weet niet wel ke haven de heer AVittkampf speciaal op het oog heeft De heer AV i 11 k a m p fDe Lange Ha ven, de Nieuwe Haven, de AVesterhaven, de Buitenhaven, de Schie De V o o r z i 11 e rDe rapporten van den hoof dop ziclitar der Gemeentereiniging luiden anders; maar, vraagt hij, kunnen de voor beelden, die de heer AAGtlkampf kent, niet de uitzonderingen zijn? Spr. herinnert nan de pas besloten en reeds gedeeltelijk uitgevoerde uitdiepingen van Voorhaven en Oosterhaven, ten bewijze dat B. en AV. de ha\enbekingen niet uit liet oog verliezen. In elk geval zuilen B. en AV. dezen ambte naar ter verantwoording roepen, om na te gaan of deze zich in zijn rapporten kan heb ben vergist, wat spr. niet waarschijnlijk acht. Do heer AVittkampf zal wel toegeven, dat ook de schepen voor de binnenvaart jsteeda in diepgang toenemen, maar daarmede kan de gemeente slechts tot op zekere hoogte rekening houden. Spr. geeft echter de verzekering, dat spoe dig maatregelen voorgesteld zullen worden tot een. energiek optieden ten opzichte onzer havens. B. en AV. weten wat voor de toe komst van Schiedam noodig is, en de woor den vau den heer AVittkampf zullen, zoo noo dig, Ier harte genomen worden. Deze zal spr. \erplichten, wanneer hij de plaatsen wil aan geven, waar de gewraakte ondiepten, geble ken uit het vastraken der schepen,, zich be vinden. De heer AVittkampf zal niet in ge breke blijven, en zal anderen opwekken, het zelfde te doen. Hij zal verschillende klagers naar den burgemeester zonden om dezen met hun klachten in kennis te stellen. liet is vol komen juist dat de schepen ook voor de binnenvaart 1steeds grooter diepgang krij gen, maar daarmede behoort rekening gehou den to worden. Met retrospectieve beschouwingen schiet men niet op. Spr. heeft alleen het oog op de binnenvaart, liet doet hem genoegen, dat aan de buitenliavens de nood.ge zorg worclft besteed, maar ook de binnenhavens moeten bevaarbaar blijven, Spr, heeft over dezen toestand reeds lier- haaldelijk hier gesproken, en achtte het ge- uenscht, dit nu nog eens nadrukkelijk te her halen. Hij neemt nota van de woorden dos voor zitters, houdende do toezegging van reeds in voorbereiding zijnde plannen tot verbetering van den toestand der havens. Een stem: De schepen moeten toch altij eerst de sluizen passecren DeV oorzifcter zegt, dat het volkomen juist is, dat de bodem van de sluizen de maat staf is die bij de uildieping der binnenhavens niet moet worden overschreden. Deze gcheele kwestie is trouwens reeds zoowel bij B. en AV, als bij Gemeentewerken hop roken. Dat zijn zaken, waartoe misschien een maal zal moeten worden overgegaan, maar dat is zeer kostbaar. De heer AV i 11 k a m p f zegt, dat hij hot oog had op schepen die do sluizen zijn gepas seerd; misschien was dat bij hoog water on raakten de schepen bij een Ja geien waterstand aan don grond. Alaar spr. zal de belanghebbenden naar n burgemeester zenden, om de feiten nader toe te lichten. Na deze slechts van verre in relatie met het voorstel staande discusie, werd overgegaan tot de behandeling der voorgestelde wijzigin gen. Art. 29a. De heer Van der Drift kan met dit voorstel wel meegaan, maar wil er op aan dringen, dat, vooral aan de Buiten&luis, er op zal worden gelet, dat wat voor de schippers ten gebruike noodig is ijzeren ringen en punten om door de brug of de sluis te gaan, in behoorlijken toestand wordt gehou den. De V o o r z i 11 e r zegt, dat van deze op merking nota zal worden genomen. De wijziging wordt hierna goedgekeurd met algemeene stemmen. Art. 33. De heer v. d. Schalk zou gaarne zien, dat dit artikel, niet alleen aangenomen, maar ook toegepast werd. Thans ziet men herhaal delijk, dat 2 of 3 gewone schepen tegelijk door de brug gelaten worden. Maar de brugwachter, die toch ook tot dc politie behoort, moet in de eerste plaats de wet handhavendat schijnen ze niet altijd to beseffen. De Voorzitter erkent dit als juist, en als de heer r. d. Schalk zegt., dat. die men- schen daarvan niet alleszins bewust zijn, dan is daarvan wel iets aan. Alaar daarvoor bestaat een reden. De geboele verordening moest worden her zien, maar de thans in behandeling zijnde be paling drong sterk en daarom werd aan de brugwachters eenige vrijheid gegeven, om mechanisch voortbewogen schepen gezamen lijk te laten passceien. Hebben ze van die vrijheid wat ruim gebruik gemaakt, bobben ze te zeer tegen de verordening gezondigd, dan is (lat dus eonigszins te excusecren. Het is moeilijk om de rechte maat te hou den bij ongeschreven Bepalingen. Wanneer deze verordening echter zal zijn afgekon digd, dan zullen de (brugwachters zich daar aan weer strikt moeten houden. De heer v. d. D, r i t acht het nuttig en noodig dat de groote kolenaken wat ster ker bemand zullen zijn. Herhaaldelijk komt het voor dat de bruggen geruimen tijd ge opend blijven omdat die groote schepen door onvoldoend personeel te veel tijd ge bruiken om door de brug te gaan. Alen laat ze maar drijven. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie ook reeds in de strafcommissie is bespro ken en 'daarin reeds de noodzakelijkheid is erkend, dat de schippers tot meerderen spoed worden aangezet. Alet de maatre gelen daartoe is de comnilssie echter nog niet gereed. AVjordt echter de geheele ver ordening aan een definitieve herziening onderworpen, dan zal ook 'die kwestie daar in wel tot een oplossing worden gebracht. Ook van de schippers komen wel eens klachten dat ze lang voor de bruggen moe ten wachten vóór ze 'die kunnen passeeren. Het gewijzigde artikel wordt hierna goed gekeurd met algemeene stemmen. De voorstellen betreffende de artt. 35 en 45 worden goedgekeurd met algemeene stemmen. j De geheele, gewijzigde verordening wordt vervolgens vastgesteld met algemeene stem men. 1 De heer De Bruin vraagt hoe nude aangebrachte wijzigingen in druk zullen verschijnen. Zullen die afzonderlijk gedrukt worden, of zal men do geheele verorde ning, gewijzigd zooals zo nu is, in druk geven? De Voorzitter 'zegt, dat de politie zoowel als de schippers de volledige ver ordening, zooals die nu luidt, moeten heb ben, en dus zal ze zoo volledig dus in druk verschijnen. Drinkwater op yaartuii'gcjn. Hierna komt aan de orde do behande ling der verordening, waarbij* de schip pers verplicht worden tot het hebben van voldoende zuri er drinkwater aan boord hunner schepen. De Voorzitter deelt mede, dat dien morgen een schrijven van de Gezondheids commissie is ingekomen betreffende dit ontwerp. De Secretaris leest dit schrijven voor. Fr worden geen algemeene beschouwin gen gehouden. Art. 1. De Voorzitter zegt, in antwoord op een opmerking, voorkomende in het schrij ven der Gezondheidscommissie, om de be paling omtrent de schepen, welke onder deze verordening vallen, ruimer to stel len, dat naar de meening van B. en AV. men zich' tot de in de voorgestelde (be paling genoemde schepen moet beperken e daarin niet moeten Worden op'genomen de zeeschepen, lo. omdat 3e reeders dier schepen reeds geruimen tijd vrijwillig doen wat deze verordening voorschrijft; 2o. om dat tegen zeeschepen toch reeds met de quarantaine maatregelen met voldoende macht kan worden opgetreden in hot be lang der hygiëne. De Gezondheidscommissie, meent spr., zal dit argument als juist erkennen, doch kon daarop niet vooraf gewezen worden, omdat daartoe do gelegenheid heeft ont broken, Art. 1 wordt hierna goedgekeurd. Dë artt. 2 tot en met 6 Worden goed gekeurd. De geheele verordening Wordt vastge steld m,et algemeene sienimen. AGENDA. 11 Aug. S. 0. Ar. 8 uur. Concert Stafmu- ziek Reg. Huzaren, den Haag. Ka pelmeester 'A. de Goede. 11 Lokaal Schie 68, Chr, Gerei. Gem. 8 uur. Ds. Janssen, 12 en 16 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Kon. Seherpsch. Bart Yerhallen. 14 Aug. Plantage Matinée Stedelijk Muziek korps. 4 Rott. Diergaarde, 21/2 u. Concert Stafm. 3e Reg. Inf. 14, 16 en 17 Aug. Groote Schouwburg. 8 u. De koperen vaas. Het Stedelijk Aluseum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur 10 ct. per persoon voor het jpubliek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken Wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Rechtzaken. Verduistering. Het 0. M. bij de Amsterdamsche Recht bank eischte heden tegen een gewezen buf fetchef, beschuldigd van verduistering van f1061, ten nadeele van J. Turkstra, te Leeuwarden, en welk bedrag hij moest af dragen aan de Naaml. Venn, voorheen AL T. Landman, te Schiedam, een gevan genisstraf van 10 maanden. Bekl. was thans in confesso, ofschoon hij voor deze had ontkend. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk Beroepen (toez.) te Aliddelbert (Gr.) ds. O. J. Tiddens, to Ezinge (Gr.). Geref. Kerken. Beroepen te P urinerend ds. J. C. Rull- man, le Garijpte Onst wedde ds. A. de Boer, te Grijp&kcrk; te AVaarder (bij Woerden) ds. A. Roorda, 'te Oude Pekela. Hoog er Onderwijs. Voor het staatsexamen tot toelating aan de universiteit is te Utrecht geslaagd de heer AI, C. E. Bruins, ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Woudrichem. Het wereldcongres voor vrijzinnig christendom. De Berlijnsehe bladen geven verslagen van redevoeringen, die leden van het Berlijnsehe congres uit het buitenland Dinsdag hebben gehouden. Zoo sprak prof. Eerdnrans over de onrechtzinnigheid van de orthodoxie hier to lande, het welbekende betoog van den Leidschen hoogleeraar. Alet geestdrift begroet te het congres Romolo Alurri, den geéxcom- municeorden Roomscbon modei'nistischen geestelijke en lid van de Italiaansche Kamer. Alurri sprak over het modernisme in de R. K. Kerk en over de sociaal-democratie, die dik wijls tegen kerk en chlstendom een vijandige houding had aangenomen. Hij Vond dat be grijpelijk, omdat de officieele kerken, Rome vooral, zoo onverdraagzaam waren geweest, maar gaandeweg, gelooft Alurri,, zal de so- cinal-democrali inzien, dat haar grondbegin selen dezelfde zijn als die van het christen dom. Beider doel, zei Alurri, is een rijk van gerechtigheid te stichten. Dinsdagavond is 't congres voor vrij Chris tendom gesloten. De bekende Fransche pater Ilyacinlhe Loyson hield nog een indrukwek kende rede cn daarna sprak de voorzitter het F.it woord uit. Hot congres, zeide hij, heeft de stoutste verwachtingen van die het hebben voorbereid, overtroffen. Aleer dan 20'00 lo den waren ingeschreven en de groote verga- dei zalen waren steeds geheel vol geweest. Alaar vooral in moroeien zin was het buiten gewoon geslaagd. Iiot congres had een voor beeld gegeven van volstrekte verdraagzaam heid. Alenigeon was toegejuicht niet om het geen hij zeide, maar omdat bij tot het congres was gekomen om zijn hart uit te spreken. Tot indrukwekkend slot baden alle aanwe zigen, ieder in zijn eigen taal, gezamenlijk het Onze ALider. ITet volgende congres vindt over drie jaar in Parijs plaats. Landbouw en Teeteelt. De gewone Rijkskeuringen van tot dek king bestemde hengsten van. ten minste 2 jaar zullen in het najaar van 1910 voor Zuid-Holland gehouden worden te Leiden op 19, te Rotterdam op 20, te Dordrecht op 21, te Dirksland op 22 October. De insohrijvingsbiljottcn ,voor de keuringen worden op vrachtvrije, schriftelijke enon- derteokendo aanvragen aan eigepaars en houders van hengsten verstrekt door den secretaris der provinciale regelingscommis- sie, den heer J. H. vt d. Torren, te Gouda. Luehtyaart. Vliegtochten te Groningen. Olieslagers heeft gisteren, den eersten dag, der vlicgw'ceJc te Helpman bij Groningen, prachtig ingezet met een vlucht van 30 minu ten 54 seconden, daarmede het Nederland sche record, dat ten name van Maasdijk stond, verbeterend. Tegen 7 uur, toon dc wind was gaan lig gen, steeg hij op zijn Blóriot-ééndekker op, onder liet gejuich dor menigte en de tonen van het Belgische volkslied. Indrukwekkend waren zijn demonstraties hoog in de lucht. ALodijkhcid verwekte hij, toen hij tot tweemaal toe een pnsseerenden tiein achtervolgde en voorbijsnordo. Telkens wanneer hij weer over het terrein vloog, juich te men geestdriftig,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2