63** Jaargang Zondag 14 Augustus 1910. Dit rauw Maat Bit DBIE Mi No. 13380 Eerste Blad. Edela van der Eichen. Reis-Afooim ementen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. °r Sclllcdam en Vlaardingen fl.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en VIaardin.gen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. "Abonnementen worden dagelijks aangenomen. j ij 'Adverientiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór uur aan het bureau bezorgd zijn. i s Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). een Prijs der Advertentiën: Van »16 regels fl. 0.92; iedere regel meel 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 1*3. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonnó's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres to zen den. Ook abonnementen voor den tijd van -een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op den llden dezer plaats gehad hebbende UITLOTING van Aandeelen, ieder groot f 1000 in de 31/2 pCt. Geldieening ten laste der Gemeente groot f 600.000, ter aflossing zjjn aangewezen Aandeelen 186, 2AT, 342 cn 472 welke allen 1 October as. aflosbaar, betaalbaar zijn gestel i ten Kantore van den GEMEENTEONTVANGER, alsmede bij de KASVEREENIGING te Amsterdam en bij de firma OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gravenhage. Schiedam, 13 Augustus 1910. M. A. BRANTS. Da Secretaris, v. LUIK, L. S. Schiedam, 13 Aug. 1910. VEREENIGDE STATEN. Kolonel Goethals, de leider dor werk zaamheden aan hot Pannmaalkanaal, doet al zijn best en leeft in de vaste overtui ging, dat reeds in 1913 hot reuzenwerk geieed zal zijn, terwijl destijds in hot Con gres eerst legen 1915 het einde werd vast gesteld. De kosten, waarop de vorige on dernemingen voornamelijk- schipbreuk heb ben geleden, spelen thans absoluut geen rol. Voor het waarschijnlijk 900 milliocn gulden bedragende totaal der kosten maakt men zich niet ongerust, hoewel daarin nog niet is opgenomen het bedrag voor do voorgenomen versterking van do haven van Colon. De doorgraving der waterscheiding van Culobra vormt een wigvormige, honderd meter diepe insnijding, boven tor breedte Roman naar het Duitsfih van IIEDW1G ABT. 20) Eenzaam was hel hier, eenzaam en ver laten. En het was Edóla eerst of zij hier in do gevangenis zal. Zij kiocg oen gevoel alsof zij in den ban gedaan was, en dat zij bij de geringste póging om tc ontvluch ten door oen ijzerqn vuist zou worden aan gegrepen en "pcedoogenloos geworgd. En in do eenzaamheid was bet haar soms als zij ronddoolde of er stemmen klonken van hoven. Geen menschelijke stem was liet noen, een vreemd, zwaar geluid, een toornig gebrom, een rommelen en grom melen als woedende reuzen in hun baard of was het een juichen, een lachen, een spotten met haar? Dan stond Edela stil, keek naar hoven, stak baar armen in de lucht. Het was baai- of een kracht, sterker dan zijzelf, haar aanvatte en trachtte op te trekken lotbo ven op de witte toppen. Eens, terwijl Edela weer zoo rondliep door de hergen, zag zij iemand to, paard den bergweg langs komen. De miter had de vrouwengestalte -daar vóór hem reeds gerui men tijd gadegeslagen vóór zij hem bemerkte. Door don hevigon wind bad zij niets gehoord van don hoefslag van het paard, vóór hij lot op gcringon afstand "ge naderd was. i Edela, stond midden op den smnllenkron keiweg. Ilaar slanke gestalte in helzwarte van duizend meter. Machines met 300 tot- 400 boren dringen in den aardkorst door, 75 tol 100 stoomschepen werpen het steen gruis uit. Ieder van deze machines ver werkt dagelijks 1300 tot 1400 kubiolcen meter en wordt slechts door twee of drie man bediend. De uitgeworpen rots wordt óf naar Panama gezonden voor het maken van een golfbreker, óf naar Gatoen, voor den aanleg van een dijk. Is men mot de doorgraving klaar, dan wordt de Chagresrivier naar de dieper ge legen vlakte, die zich uitstiekt van Pedro Miguel tut Gatoen, geleid, om het tot nog toe drooggelegen land te overs Iroomen, waarbij het kanaal zelf bij 300 meter breedte een waterstand van ruim l2 meter zal krijgen. Men verwacht dat binnen twee jaren deze 48 kilometers diepe binnenzee aan gestuwd zal zijn. In het zuiden wordt de Rio Grande voor de vorming vail een twee de binnenzee gebruikt. Daar het voor den aanlog van dijken bestemde land door landbouwers wordt bewoond, zullen deze lj/i mitliocn gulden schadevergoeding krij gen. Om verzekerd te zijn van het goede functionneeron der sluizen voor alle denk bare govallen, heeft men een model daar van en een model van het grootste Oceaan stoomschip „Olympis", dat tegenwoordig te Belfast wordt gebouwd, laten makenen daar allerlei proefnemingen mee gedaan. Door een vernuftig systeem van buizen bin- zen binnen de sluizen denkt men de water massa's slechts langzaam te doen stijgen. De sluizen zijn 33 meter breed, 304 meter lang en hebben een waterstand van 12i/i- meter. Tusschen Colon en Panama worden zes paar naast elkaar liggende sluizen ge bouwd, zoodat tegelijkertijd schepen in tegenovergestelde richtingen kunnen wor den gezonden. Veertig stoomschepen zullen eenmaal den 80 kilometer langen afstand van hot kanaal dagelijks in tien uren af leggen. Op 't oogenblik is men met do uitgravingen dor sluizen gereed, en het muurwerk is ook zoo goed als af. 44.000 werklieden zijn bij de kanaahver- ken werkzaam. Een bonte menigte van Engelsohen, Amerikanen, Italianen, en Spanjaarden, Chinoezen en Japanneezew. Tot het bewaren der orde zijn er 500 ma riniers en 245 politiebeambten. Ze hebben weinig to doen, want de regoering der Verccnigde Staten, die, zooals men weet, hot Work op zich hooft genomen, zorgt uitstekend voor de verpleging der aibeiders cn voor hun verblijf in blokhuizen, welker vcusteis met kloingemaasde muskietennet ten tegen de muskieten zijn boscheund. Voor do beambten en hoogere ambtenaren, meerendecls Amerikanen, zijn er niet al leen hygiënisch en gemakkelijk ingelichte woningen, maar ook hotels, clubgebouwen en sportterreinen. GEMENGDE MEDEDEELINGEW. Engeland. Door de Engelsch'e Nationale Vereeniging van zeelieden en stokers wordt in den laatslen Lijd in strooibiljetten aangedron gen op een nationale staking. In eendier biljetten wordt gezegd: „In meer dan 40 vergaderingen, gehouden in verschillende havensleden hebben reeds ongeveer 40.000 zeelieden zich uitgesproken ten gunste van een veertiendaagsche vacant ie. Waar het echter vooral op aankomt, is,dat gij al len die vacantie tegelijkertijd neemt. De zeelieden op de geboete wereld zijn slechts slaven. Zij zijn de eenige arbei ders, die gevangen kunnen worden gezet, wanneer zij hun werk in den steek laten." België. Het officieel program van het bezoek van den Duitschen keizer aan Brussel is thans vastgesteld. De keizer en de keizerin komen den 17en October te Brussel aan het noorderstation aan, waar een groote, feestelijke ontvangst plaats heeft. Verge zeld van het Belgische koningspaar zullen zij clan naar het koninklijk paleis rijden. Des avonds heeft een galadiner plaats. Op 18 October wordt de wereldtentoonstelling bezocht. Den volgenden dag zal hel kei zerlijk echtpaar de bezienswaardigheden der stad bezichtigen, terwijl de avond wordt gevuld met een galadiner in hot paleis te Laeken en een voorstelling in de Ko ninklijke Opera. Op 20^ October heeft het vertrek der hooge gasten plaats. F r a n k r ij k. Te Montauban is in een dezer dagen ge houden veigndering van het personeel der zuideispoorwegen een motie ten gunste van de algomeene staking aangenomen en voorts werd er besloten op het eerste sein het werk neer to leggen. In een te Nimes gehouden vergadering van spoorwegpersoneel ried een spreker den aanwezigen aan, niet onmiddellijk onder do wapenen te komen na ontvangst van een ino bilisatlebevcl, maar eerst drie of vier dagen later. Daardoor zou de spoorwegdienst, in de war worden gestuurd en toch zouden de weg- blijvonden niet wegen-, desertie gestraft kim nen worden. fabriek aldaar hebben 600 arbeiders uit gesloten. |Donderdag werd te Geestemündc een deel der werfarbeiders medegedeeld, dat van hun diensten voorloopig geen verder gebruik zon worden gemaakt en daarop legden do houtwerkers op de werven even eens den arbeid neder, zoodat alleen nog de metaalbewerkers doorwerken. JDe „Neptunuswerf" te Rostock heeft 60 proc. der arbeiders (800 man) uitgeslo ten. De anderen zijn nan den arbeid ge bleven. Te Karlsbad is Donderdag een gedenk steen onhuld voor wijlen prins Albert van Saksen-Koburg en Gotha, gemaal van ko ningin Victoria van Engeland. Oorspron kelijk was bepaald, dat de plechtigheid in den aanstaanden herfst zou plaats hebben. Zij zou dan tevens een hulde zijn voor koning Edward, den zoon van den prins-gemaal en de familie van het huis Koburg. De dood des konings echter bracht wijziging in het plan. Van het nieuwtebureau „.Press Tele graph" te Berlijn is het volgende bericht afkomstig „De Rijnsche Luchtvaartvereeniging heeft een haven voor luchtschepen gebouwd te Crafrath hij Krefeld. Het is een loods van 150 M. lengte piet twee ingangen; een gasfabriek is er hij. De loods is voor namelijk bestemd Voor nieuwe hallons, die de heer Zoni gaat maken. Grafrath werd gekozen om strategische redenen, omdat het n.l. dicht bij do Noderiandsche grens ligt. Die keuze is gedaan op verzoek van het ministerie van oorlog, dat zich ver bonden heeft 'de voieeniging jaarlijks een groote subsidie tc betalen." kleed kwam wonder-mooi uit tegen de witte berghellingen. Haar hoed had zij achter op hel hoofd cn haar blonde krullen woeien om haar edel voorhoofd. Nu was de ruiter vlak bij gekomen en Fdcla trok zich terug op zij van den weg achter do rotsen. Zij keek niet naar hem, maar hield do oogen op den grond gericht. Plotseling echter keek zij op. Zij werd daartoe gedwongen doordat hij haar een beleefden groet toeriep. Hun oogen ont moetten elkaar voor éón oogenbliktoen was hij reeds om een hoek en haar voorhij. „Dat is iemand van onzen stand," dacht zij dadelijk. Want het is een eigenaardigheid van ons allen, dat wij ons bij een vluch tige ontmoeting met iemand, die ons in- teiessecrl, reeds een oordeel trachten te vormen over de vraag: wie is hij, vanwaar komt hij? En deze persoon had zeer Edela's aandacht getrokken. Zijn koude, vorscheii- de blik had haar bijzonder getroffen. Zij trad weer op den weg, waar dc Julizon haar brandende stralen op deed schijnen. Maar Edela voelde niets van do warmte zij huiverde en trok haar man- tol, waarop stukjes van ijskegeltjes van de rotsen 'waren govallen, vaster om haar schouders. Zij was nog niet gewend aan de lucht hier, en het was haar of dc .strenge blik van don ruiter haar nog kouder had gemaakt "dan zij straks was. Zeldzaam beklemd kwam zij to rag in haar hotel. Hot was een echt loeristen- holol. Er kwamen veel toeristen, die ech ter slechts een dag on nacht bleven cn don volgenden morgen reeds weer verder reisden. Slechts enkele hoeren en dames hadden evenals Edela voor gerui men tijd Duitsch land. De werfoigenaren hebben aan hun be- diciging met uitsluiting, naar aanleiding van de staking aan de Hanibm-gsche wer ven, uitvoering gegeven. Te Stc-ttin zijn op drie werven 3765 man uitgesloten, waarop ook de andere arbeiders het werk neerlegden; Aan de Odcrweikcn hebben alle atbciders, behalve de scheepstimmerlieden don arbeid gestaakt. Een weif te Lüb'eck 'cn een machino- lum intrek in liet hotel genomen. Edela ontweck hun gezelschap en had neg steeds geen poging gedaan om met hen in kennis te komen. Het was of een groote menschen- vrcos over haar was gekomen. De angst voor het eenzame had zij och tor spoedig overwonnen, lederen dag strekte zij haar wandelingen verder uit, iedeien dag werd - zij meer vertrouwd met de schoono omstreken. Vermoeidheid kende zij al spoedig niet meer, uren lang liep zij voort langs de bergpaden. Menig bergbewoner zag met vetbazing naar de jonge vreemdelinge in haar zwarte kleed, die daar iedeion dag voorbij hun hutten kwam, steeds geheet alleen. En an dere wandelaars, die haar tegenkwamen, keken schuw en nieuwsgierig naar haar, zonder den moed lo hebben om haar aan te spreken. Edela lette nooit op die verwonderde en die vaak bewonderende blikken. Zij lotte ook niet op den vreemdeling inde berghut, die daar op zekeren dag op de waranda zat, waar zij gewoonlijk alleen een ontbijt gebruikte als zij 's morgens op do wandeling was. Zij zat bij een klein tafeltje, Jicht bij den uitgang en hij zat daar ook op een houten bank cn verborg zich achter een groote courant, waarin hij mot buitengewo nen ijver las cn geheel verdiept scheen Edela zat te eten, maar plotseling schoot zij het gevecht van zich. Zij had een go ■voel of er iets naar haar tookroop, alsof er iets was dat al haar bewegingen be mocilijkte. Zij keek op cn zag meteen in 'do oogen van den vreemdeling, Ilij had al dien tijd Spanje. f De Madrileenschc correspondent van do „Temps" heeft een onderhoud gehad met minister-president Canalejas, waarin deze verklaarde, dat hij met beleid en stand vastigheid liet overwicht van het burger lijk bestuur zou vestigen. Omtrent het geschil met het Vatikaan zeido Canalejas, dat hij niets onbeproefd zou laten om tot verzoening te geraken, maar dat hij het wetsontwerp op de be perking der geestelijke orden zou hand haven, en tevens kwam hij op tegen de bewering, dat door het buitenland op de Spaansche politiek invloed zou worden uit geoefend. In het onderhavige geval wordt de ko ning uitsluitend geleid zijn door eigen over tuiging. De minister verklaarde wijders, dat hij zijn program ten uitvoer zou leggen en niet zou wijken voor bedreigingen. B u 1 g a r ij e on T u r k ij e. In buitenlandache bladen verschijnen thans berichten, welke verklaren «lat 3e spanning tusschen Bulgarije en Turkije niet al te zwaar moet worden opgevat. "Weliswaar iieeft aanvankelijk de tijding der voorgenomen ontwapening van Macedonië in hooge mate de gemoederen verontrust, maar thans is de openbare mccning in Bulgarije weer gekal meerd. Dit is in de eerste plaats er gevolg van de in alle opzichten bezadigde houding der Bulgaarsche regeering, die alles ver meden heeft wat ook maar eenigszins al3 inmenging in de binnenlandsche aangele genheden van Turkije zou kunnen worden uitgelegd en zich er slechts toe beperkt heeft, mishandelingen en daden van geweld op dc Bulgaarsche bevolking van Macedonië ge pleegd, als in een cultuurstaat niet toelaat bare middelen te kwalificeeren. Daarbij heeft zich de overtuiging gevestigd dat de voor gekomen mishandelingen bijna uitsluitend aan overtredingen van ondergeschikte perso nen zijn toe te schrijven, waarvoor de cen- tinle regecring te Konstantinopel niet aan sprakelijk kan worden gesteld. Een overtui ging, die nog versterkt wordt door de reis van den minister Talat hey naar Macedonië en de maatregelen die hiervan het gevolg waren, waaruit blijkt, dat de regecring be sloten is de schuldigen naar behooren te straffen. Marokko. Volgens mededeelingen uit betrouwbare bron zijn, naar de „Matin" uit Tanger verneemt, El Mokri en Ben Ghabrit Don derdag uit Fez naar Tanger vertrokken om zich van daar naar Parijs te begeven. Aan El Mokri zou door den sultan zijn opgedragen direct met de Fransche regee ring te onderhandelen over een verdrag, dat voor Frankrijk van het hoogste belang zou zijn. Wanneer dit verdrag gesloten mocht worden, zou sultan Moeley Hafid zich on middellijk daarna naar Rabat hegeven en daar binnen eenige maanden een samen komst hebben met den Fransehen gezant, bij welke gelegenheid dit "belangrijk ver drag bekrachtigd zou worden. BINNENLAND. gelezen, of had hij haar steeds scherp gadegeslagen over ziju courant heen, zoo als nu? Haastig stond zij op, betaalde wat zij gehmikt had en had daarbij het onaange name gevoel dat dc spiedende oogen nog steeds op haar rustten. Snel ging zij heen en eerst toen zij dc berghut ver achter zich had, begon zij weer rustiger voort te gaan. Voortgedreven door den wensch om ver weg te zijn van allen die haar met haar nieuwsgierigheid lastig violen, had zij er niet op gelet, dat zij een der meest gevaarlijke hellingen had geko zen voor haar wandeling. Was zij kalm geweest, dan zeker had zij dezen weg met genomen, want zij wist er zeer goed de gevaren van, waarvoor men haar in de berghut in den beginne had gewaar schuwd. Maar nu ging zij voort als een slaapwandelaarster, vorder, steeds verder op den weg waar zij ieder oogenblik weg kon zakken in onder de sneeuw verborgen kloven. En zij had or geen vermoeden van dat iemand haar volgde en met optnerk- zaniem blik gadesloeg. Hij, die haar volgde, vroeg zich af wat deze jonge vrouw wilde. Had zij waarlijk het plan dezen weg af to loopon en dan do .gindscho steile rotsen te beklimmen, waar nooit een vreemdeling ziel waagde omdat geen gids hem daar voor wilde ;uan. Zelfs geoefende klimmers kwamen Hier zelden en zou dan doze jonge vrouw, die do klnnkunst geheel niet verstond, haar leven daar wilton wagon. Eu waarom? Zou zij zich' w'el van het gevaar, dat dreigde, bewust zijn? Alsof hij een stuk wild achtervolgde, Bekroning quarantaine-Inrichting aan den Mnasmond. Naar ons wordt medegedeeld, is aan den centraion gezondheidsraad op de tentoon stelling te Brussel de grand prix toege kend wegens de quarantaine inrichting aan den Maasmond, cn aan den bouwmeester dezer inrichting, den architect W. van Bo ven, de gouden medaille. (,,N. R. CL") De kwestie Belshuizen. In de Dondcidag gehouden vergadering van den raad der gemeente Stedum isbe- zoo liep do vreemdeling haar na. Geen oogenblik verloor hij haar uit het oog. Plotseling zag hij, dat zij vlak bij een kloof was en luid en gebiedend klonk zijn stem: „Pas opDenk om den weg I" Die scherpe commandotoou drong door tot Edela's oor cn deed haar wakker schrik ken. En meteen bleef zij staan on keerde zich' om. Hij stond een stuk boven haai en zij kon Hem niet duidelijk zien. Maar wat zij wel zag was, dal zij hier op een zeer gevaarlijk pad was, waarvoor zij zoo herhaald gewaarschuwd was. Een zenuw achtigheid maakte zich van haar meester, die zij anders nooit had. Hot was haar een oogenblik alsof alles met haar in het rond draaide en alsof zij niet do kracht had om nog een voet te verzetten. Hij, die haar zoo scherp had gadege slagen, zag tei stond haar plotselinge on zekerheid. Hij vreesde een oogenblik dat zij zicli op do steilte niet staande zou houden. Een droevige trek kwam er om zijn mond. Daar had hij met zijn waar schuwende woorden juist hot omgekeerde bereikt van wat hij bedoelde. Hij had haar onvast gemaakt en het gevaar dat zi; naar beueden zou storten, vergroot. Uet was zijn bedoeling geenszins geweest, haar lastig te vallen, maar nu scheen hij liet toch voor plicht to houden naar haar toe te gaan en liaar uit haar gevaarlijke positie te redden. Snel daalde hij nu af met dc zekerheid en vastheid van een geoefend hoogklim mer, i i SCHIEDAMSCHE COURAi T Burgemeester en Wethouder.is voornoemd (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1