63'" Jaargang, Woensdag 17 Augustus 1910. Ho. 13382 Edela van der Eiehen. Reis- ATbonn ementen. Deze courant verschijnt dag ol Ijle s, met uitzondering van Zon-en Feestdagen- Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V] aard in gen fi. 1.25 fnmco per post fl. l.oo. Prijs per weet: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijk'o nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, j 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een unr aan het bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer. 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de liedactie No. 123. voor de Administratie No. 108. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver. goeding van porto's aan baar abonné's dio voor korten of langen tijd op rois gaan, 'de Courant aan bun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. JACHT. DE STAATSRAAD I. B. D., COM MISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, De Staatsraad i. b, d,, Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. BUITENLAND. Schiedam, 16 Aug. 1910. PORTUGAL. In Portugal staan nieuwe Kamerverkiezin gen voor de deur. Ze zullen binnen veertien dagen plaats hebben. Bij de in het Land heeischcnde toestanden is het onmogelijk een wetkolijk juist beeld van deri verkiezingsstrijd to geven, want in 't algemeen speelt de/e zich voor de groene tafels van het ministerie van binnenlandsehe zaken af, waar de afge vaardigden woidcn afgewxv.cn wien de dis- tiictsgouverneur aan hun verkiezing moet helpen. De voorbereidselen voor een verkie zing hebben ziedt dei halve to£ nog toe altijd bopeikt tot een reeks van verkiezingsover- conkomsien tusschen de regeering en de op- Roman naar hot Duitsch van IIEDWIG ABT. 22) Langzaam, voet voor voet, kwam zij op hem toe, tot zij vlak bij hom stond. „Geef mij uw hand," riep hij gebiedend meteen slak hij haar do zijne toe, oen aristocratische, slanke, smalle, maar bui- tengewoon gespierde hand. Edela weifelde. Er was iets, dat haat- zoo dringend gebood do hand niet te grij pen, dat zij de hare in de plooien van haar jurk verborg. „Geef me uw hand," zei hij nogmaals op scherpen toon. En nu gaf zij hem ter stond de hand en klom, door hem onder steund, schrede voor schrede naar hene den. Ilij hield zijn arm vóór haar, om te beletten, dat zij op con onverwacht oogen blik van zwakte in dc diepte zou vallen, En Edela voelde zich daarachter volkomen veilig. Er was iets ridderlijks in de wijze waarop hij haar schreden leidde, maar tegelijk iets onvcrbiddelijk-strengs. II'oovol konten zeker Edela zich ook gevoelde on der zijn leiding, toch kwam het haar voor, dat hij zoo snel mogelijk wilde afdalen om haar zoo spoedig het kon weer alleen te laten. Zoodra dan ook de rotsen wat minder steil werden, trachtte zij haar hand uit de zijne los te trekken. Dadelijk liet hij haar hand vrij, deed nog snel eenige passen positie gesloten. Men deelde daarin broeder lijk de voorhanden zijnde stemmen, terwijl men daarbuiten en vooral in de pers, een vin- nigen strijd predikte. Sceptici Itcvveren, dat ook ditmaal van deze loffelijke gewoonte niet zal worden afgeweken, daar dit corrupte systeem zoodanig in hart en nieren der partijen is doorgedrongen, dat ze er niet meer buiten kunnen. Hoezeer het ook voor de hand ligt in Portugal tegenover alle partii-aangclegcnheden een groot scepticisme te bewaren, bestaat er thans re den van deze gewoonte eens nfto wijken. De toestand is, naar dagbladcorrespondenten uil Lissabon melden, te ernstig, dan dat de heer Texcira de Sou/.a, de minister-president, zich met den afgcvaardigdenhandol zal hi aten. Het oppositieblok, bestaande uit pro gressisten, henriquisten, franquisten en na<- nationalisten, komt te sterk met reaclionnaire gevoelens op den voorgrond, dan dat een verdrag tusschen dit blok en regecring moge lijk is. Een heel klein beetje moet de regec ring toch ook met de volksstemming reke ning houden, en dit is, vooral onder den in- dtuk van den toestand in Spanje, afkccrig van reaclionnaire proefnemingen. De tuuhtie van Portugal is anti-klei ikaal, niet anti-religieus. Reeds de stichter der Por- tugeoscbe monarchie heeft don nuntius do deur gewezen, en uit de lateie lijden hoeft men slechte den naam ran den maikies van Pombal te noemen om de los-van-Rome-be weging te karakteri.-ecren. Eerst in de laatste paai jaren is dc klerikale kwestie in Portu- ga' opgekomen en wel door de monarchis tische partijen kunstmatig aangekweekt als tegenwicht tegen de democratiseering van het \ollc, het werk dor republikeinen. Men zou zich echter vergissen, wanneer men den pries ter van uitzonderingen in enkele kiesdis- tiicten der prorincieTras-os-Montes afgezien giooten invloed op dc verkiezingen wilde toc- ehrijvcn. Daar de nationalisten, het Portu- geesche centrum, zich echter bij het oppositie- blok hebben aangesloten, moet er mot hen rekening worden gehouden. Verrassend, maar niet geheel onverwacht, komt dc tijding, dat er een nieuwe partij wordt gevormd, welke den naam „socialisten- refoimisten" zal dragen. Ze zal zich over 't geheel bij liet program der republikeinen aansluiten, wier Candida luren ze voorloopig zal ondoisleunen, doch ze wijkt in een der ■voornaamste punten van haar piogramma van liet partijprogramma der republikeinen af. De republikeinen prediken r e v o 1 u t i e, de iefoimisten evolutie. Voor de ingewijden bleef het niet verborgen, dat in de rcpubli- keinscho partij oen splitsing word voorbe reid, welke ten doei luid de beide kleren ievolutie en evolutie van elkaar to schei den. In monarchistische kringen zag men met zorg deze splitsing tegemoet, want men kon niet verhelen, dat de evolutiegroep vele elementen der monarchistische partijen, die liet wanbestuur en de corruptie niet langer willen aanzien, tot zich zou trekken. GEMENGDE MED EDEELINGEN. E r a n k r ij k en Marokk o. Een draadloos telegram uit Casablanca meldt, dat de stam. der Tadla's in open lijke vijandschap zou zijn met dien der Berei- Meskins, welke door ccrstgcnoemden worden, beschuldigd van medeplichtigheid met de Eranschen, daar zij dezen niet hebben be streden tijdens de laatste expeditie der troepen van generaal Mornier. De Beni-Meskins riepen de hulp der Fran- sche troepen in, die echter door generaal Mornier is geweigerd, ten einde te voorko men, dat dc agitatie zich in do streek van Siaoeia uitbreidt. Trouwens veroorlooft het beperkte aantal der Eransche troepen niet, dat de bezettingspasten worden verzwakt. Toch zijn er versterkingen naar Darould- C'lmfaï gezonden, een post aan de uiterste grens van Sjaoeia. Deze colonne voert voor '1 eerst een snelvnurkanon van 65 m.M. me de, dat misschien, aldus dc Matin", spoe dig geroepen zal worden om tegen de Marok kanen dienst te doen. Spanje en het V aticaan. Over de staatkunde van kardinaal Merry del Val meldt een lleutcrberieht, dat zijn mededeelingen van welingelichte zijde te Madrid heet to hebben ontvangen. Minister-president Canalejas, zegt hel be richt, is volkomen op do hoogte van al wat er op liet Vaticaan voorvalt, zelfs van hetgeen er achter de schermen go- beurt. Ilij weet. dat, in strijd met de traditie der Katholieke Kerk en de steeds door Leo XIII gevolgde gewoonte, de congre gatie voor buitengewone kereelijke zaken oen der gewichtigste afdeelingen der Kurie, die behoorde geraadpleegd te wor den in allo ernstige geschillen met de verschillende Staten' nimmer bijeenge roepen is om haar mccning te zeggen in do handelingen welke maanden lang gaande waren tusschen hot Vaticaan on do Spaanscho rcgcoring. Dio handelwijze, welke ook gevolgd is jn even ernstige kwesties met andere Staten, heeft eenige der meest op den voorgrond tredende kar- plinalen, die tot genoemde congregatie be lmoren, sterk geschokt. Sommige van die kardinalen, die het ambt van nuntius te Madrid hebben bekleed, zijn meer dan ver rast over het feit, dat hun mecning niet gevraagd is. Canalejas weet met zekerheid dat elk besluit, hoo belangrijk ook, in'de tegenwoordige kwestie mot Spanje, enkel en alleen genomen is door kardinaal Mer ry del Val, slechts in overleg met den Spaansehcn kardinaal Vivos y Tuto, den eenigen niot-ltahaanschen kardinaal die te Home verblijf houdt. Vivos y Tuto is ze ker oen geleerd en wel meen end man, maar hy heeft bijna zijn gansche leren door gebracht in kloosters en is daarom niet bekend mot do denkbeelden welke de massa tegenwoordig beroeren. f In hetzelfde bericht wordt voorts mel ding gemaakt van het denkbeeld door eenige gezaghebbende kardinalen opgevat, om een gemeenschappelijk vertoog tot den paus te richten, waarin zij als hun oor deel uitspreken, dat 3e vorm van Merry del Val's optreden in zijn besprekingen mot het buitenland blijkbaar foutief was en dat hij, bij voortgaan op den tcgen- woordigen weg, zou eindigen piet dc ver nietiging van het moeilijke werk, in een kwarteeuw volbracht door Jeo XIII, die er in slaagde diplomatieke betrekkingen te vestigen met alle grooto mogendheden, behalve met Engeland en Amerika. Daar entegen zijn zeven jaren van het huidige Pontificaat voldoende geweest om een vol komen breuk met Frankrijk teweeg te bren gen, do Voreenigde Staten bij gelegenheid van het incident-Roosevoft te mishagen, Duitschland te prikkelen door de befaam de Borromaeo-oncycliek en Spanje en Por tugal te vervreemden. Na ernstige beraad slaging hebben de kardinalen, die een dergelijk protest hadden ontworpen, liet denkbeeld laten varen, in de overtuiging van de nutteloosheid er van, daar het _pro- test geenerlei invloed zou oefenen op den paus die in elke buitenlandsche aangele genheid enkel door de pogen v,an zijn Staatssecretaris ziet. bied bewaart, terwijl h'et lpj Noorwegen erop aankomt, invloed op Spitsbergen te verkrijgen, welke het reeds Lang uitoefent, vooral ook omdat Noren sinds tientallen van jaren op het eiland komen jagen, en door de kolenmijnen in hun jaehtrechten ongetwijfeld belemmerd zouden worden. Zwitserland. De president der Eransche republiek doet op 't oogenblik een reisje door Zwitserland Gisteimiddag kwam hij te Bern aan. Aan hot stetion werd hij ontvangen door den Bonds president, den vice-president van den Bonds raad, den president van het Bondsgerecht en den burgemeester der stad Bern. Spitsbergen. 1 Sneller dan men verwacht heeft is de Spitsbergen-conferentie met haar werk ge reed gekomen. In tegenstelling met do oor spronkelijke bedoeling van Noorwegen be stond ze slechts uit yertegenwoordigeis van Rusland, Zweden en Noorwegen, daar de door de Noorsc.ho regeeruig uitgenoo- 'digde mogendheden, Duitschland, Engeland enz. er do voorkeur aan hadden gegeven eerst aan do drie genoemde staten de uit werking van een voorstel tot een confe rentie over de inrichting van een rechts orde voor Spitsbergen over te laten. Dit is thans gebeurd, en het voorstel wordt nu aan de overige belanghebbende mogendheden toegezonden. Om deze reden woult ook over het resultaat het zwijgen bewaard, maar uit do afscheidsredovoerin- gen dor Russische en Zwcedsche afgevaar digden is op te maken, dat men lot een gunstig resultaat is gekomen tenminste van het standpunt van Zweden on Rusland gezien. Dit stemt echter geenszins overeen mot dat van Noorwegen, daar Rusland en bovenal Zweden er belang bij hebben, dat Spitsbergen zijn eigenschap als onzijdig ge- Marokko. Uit Turijn komt het bericht, dat Raisoeli aan sultan Moelay Ilafid twee honderddui zend gulden heeft betaald en daarvoor tot gouverneur van het Alkazardistrict is be noemd. Van deze functie maakte hij direct misbruik, door het houden van een expedi tie om belasting te innen, d. w. z. van een rooftocht tegen de bewoners van het district. Woensdag, zoo wordt gemeld, overvielen Raisoeli's soldaten een aantal onder Italiaan- sche bescherming staande handelaars te Wadras bij Tetoean, roofden 7200 gulden aan geld, en tapijten, wapens en vee, en mishan- "lelden de vrouwen op een schandelijke ma nier. De uitgeplunderde kooplieden slaagden erin naar Tanger te vluchten, waar ze bij het Tlnliaansche gezantschap hun klachten indienden. Egypte. De khedive van Egypte vertoeft den laat stee tijd te Kon«tantinopel. Zijn langdurig verblijf aldaar heeft de aandacht getrokken. En de eenige redenc'est 1'amour, aldus een Engelsch berichtgever, die zegt zijn informa ties van een hoogstaand Mohanicdaan.tc heb ben. Anders zou hij ze niet bekend hebben, gemaakt, verklaart hij. Zooals men weet huwde Abbas II onlangs een Oostenrijksche gravin, die sinds jaren in nauwe betrekking stond tot het Oostenrijk sche hof. Dat huwelijk was niet naar den zm der khediva, d. i. de viouw van den khe dive, .die hem zijn eerste mannelijke kind heeft geschonken. Ze werd woedend en be- \indt zich sedert dien in vollen opstand tegen over haar gemaal. De khedive, zoo bericht de correspondent, is echter hartstochtelijk op de Oostonrijkache verliefd, en om de khediva voor haar insubordinatie te straffen, alsook om de dame zijns harten te bevredigen, heet het, dat Abba.-, II hemel en aarde in bewe ging brengt om van de Turksche regeering vi rendering der troonopvolging te verkrijgen, zoodat de gravin, indien zij een zoon mocht ter wereld brengen, als khediva zal worden erkend en haar zoon de opvolger van Abbas zal worden. De tegenwoordige troonopvolger is prins Mohammed Alxloel Monéim, die in 1899 werd geboren. zonder meer op haar te letton, en kwam even eerder dan zij op den gewonen wan delweg aan. Toen ook zij daar gekomen was, ston den zo even zwijgend naast elkaar. „Ik ben u zeer dankbaar voor uw hulp," zei Edela toen. Zij keek hem daaibij niet aan, maar hc- mcikte tot haar ergernis, dat hij haar kleeding on dunne schoenen, die op enkele plaatsen gescheurd waren, scherp hekeek. „Gij zijt slecht uitgerust voor zulke klim partijen als deze," zei hij, na eenige oogen- blikken van zwijgen. „Ik geloof, dat gij goed zult doen, in het vervolg inv nei gingen tot klimmen wat meer te beheer- schcn.,Er is niet altijd iemand bij do hand, die u voor vallen kan behoeden." Weer klonk er dat hoogmoedige in zijn stem, dat haar daar boven zoo geërgerd had, dat bevelende, dat zij niet goed kon verdragen. Bedoelde hij misschien om haar te laten gevoelen, dat hij"1 haar dank nietwrenschte? Dan wilde, zij heni toch ,ook laten gevoelen, dat zij zijn hulp niet zoozeer op prijs stolde, „Ik denk niet dat ik gevallen zpu zijn," zei zo en haar toon was niet minder hoogmoedig dan de zijno. „Bij zulke dingen," zei hij1 iéts minder koel, ,,kan men moeilijk vooruit zeggen, wat er gebeuren kan en wat niet. Men meent soms dat men niet anders dan ge luk kan hebben en komt dan bedrogen uit." „Dacht u dat?" zei Edela uitdagend. (Hij kook naar do zon, (lie al' dicht bij den horizont stond, en zag toen het pad af dat langzaam naar bonedon voerde. Toen vroeg hij „Uw weg naar uw hotel' gaat langs don kruisweg?" Edela schrok. Zij begreep, dat, als hij do bedoeling had haar nog verder te be geleiden, zij na don dienst, dien hij haar bewezen had, niet het recht had hem dit te weigeren. (Hij echter scheen geen antwoord to ver wachten. „Gij zult u moeten haasten als gij nog vóói do duisternis in uw, hotel terug wilt zijn," zei hij kortaf. Zooals een koning een leenman van zich heen laat gaan, zoo klonken deze woor den. Edela's oogen schitterden van drift Wat verbeeldde deze man zich! wel? Er lag iets spotlcnds om den mond van den veertigjarigen man, toen hij den toorn in de blauwe moisjesoogen zag. Ilij ging rechtop staan, nam zijn berghoedje in de hand on zei vroolijk: „Nu, goede rois dan verder 1" En daarna voegde hij er aan toe, zijn hoed weer opzettend, met een korte buiging: „Tauoml" Edela begreep dat dit zijn naani' was. .Hij wilde misschien dat ook zij haar naam zou noemen. Plotseling viel het haar in dat zij dezen naam Tauern al derder ge hoord moest hebben. En inderdaad, zij her innerde zich nu, dat haar moedor hom wel eens genoemd had als behoorendo aan een dor oudste grafelijke geslachten. Zij dacht er echter terstond niet verder ov'er door. Do herinnoring aan haar moe der had allo andere gedachten terstond weer verdreven. "Doodmoe kwam zij na oen lange wan deling eindelijk weer in haar hotel terug. De gasten zaten in de eetzaal aan don go'meenschappelijken maaltijd. Slechts twee dames, oen doktorsvrouw met haar doch ter, met wie Edola gewoonlijk korte groe ten wisselde, zaten onder do waranda. Zwijgend zaten de vrouwen naast elkan der. Op het oogenblik dat de Alpenzon achter do toppen der bergen verdween, wat een heerlijk schoon schouwspel, op leverde, namen zij eikaars handen en staarden zoo, sprakeloos in het verschiet. Het was of Edela een steek in het hart kreeg toen zij dat zag. Moedor en dochter twee die gelukkig waren door eikaars liefde, twee die rijk waren, rijk aan geld, rijk aan geluk Haastig ging Edola do waranda met een vluchtig knikje voorbij. Op haar kamer gekomen liet zij zich op een stool vallen, drukte 'h'et hoofd in de handen en bleef zoo zitten in droevige en pijnlijke gedachten verzonken. Daar word geklopt. „Binnen," riep Edola terstond, niet an ders denkend dat het het kamermeisje zou zijn en het gelaat afwendend voor liet ven ster. Daar vroeg oen zachte stem: „Mag ik wol een oogonblikje hij u binnen komen?" Do deur weer achter zich sluitend, kwam do jongsto der twee dames, die daar juist in do waranda haddon gezeten, op Edela J a p a n. Evenals in China wekt ook '111 Japan het aanstaande bezoek van den Duitschen kroon prins levendige vreugde. De offieieele „Japan Times" zegt, dat thans Japan in de gelegen heid zal zijn, zijn dankbaarheid tegenover Duitschland en zijn eerbied voor den Duil- Edela was opgestaan om do vriendelijke bezoekster tegemoet te gaan, maar deze liet haar niet ver komen. Zij sloeg haar arm om Edela's schouders en trok haar voor den spiegel. „Als je daar oven inkijkt zult go be grijpen, waarom ik tot u kom. "Wij maakten ons een beetje ongerust over u." Edela keek in den spiegel en zag hoe haar gelaat doodsbleek was en hoe er diepe, blauwe kringen onder haar oogen lagen. Edela staarde op dat beeld alsof het niet haar eigen gezicht maar dat van een vreemde was. Elsbeth' Wiontrag vervolgde: „Dat hadt je niet gedacht, niet waar? Wij zijn er ook van schrokken. Gij hebt vandaag te veel van uw krachten gevergd, zijt oververmoeid en moet u daarom da delijk ter ruste begeven. Ik zal dan zoo vrij zijn beneden even last te geven dat men u thee en wat brood hier brengt dan moet ge gaan slapen en na een lan gen slaap zult go dan weer verfrischt ontwaken," „"Verfrischt ontwaken?" zoi Edela op verbitterden toon. Wanneer ontwaakte zij nog vroolijk en verfrischt, blij dat er weer een heldere morgen was aangebroken? Zij kende dat immers niet meer sinds haar moeders^ dood. Bij het ontwaken waren er steeds droeve gedachten, droef bleef zij dan den geheclen dag door. Doch haar droefheid had zij nog steeds voor vreem de oogen weten te verbergen en zoo wil de zij ook nu doen. (Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE Gezien het besluit van He Gedeputeerde Staten dier Provincie van 9 Augustus 1910, no. 6: Gelet op art. 11 der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter konnis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit 1°, de opening der jacht op klein wild, vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87), voor dit jaann de piovincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag 27 Augustus aanstaande mei zonsopgangmet uit zondering van de jacht op fazanten en lmzen, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag 1 October aanstaandemede met zonsopgang 2°. van die opening vooitt is uitgezonden! de uit oefening van hot jaclitbediijf, vermeld in art. 15, lctt. e, der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's nseeks, en wei des WoensdagsVrij dags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provin ciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 11 Augustus 1910. t00« 1 1 i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1