BLOÖKER's CACAO; DAALDERS 63'" Jaargang. Donderdag 18 Augustus 1910 mo. 13383 Edela van der Eiehen. Reis-Abonnementen, Deze courant Verschijnt dagelijks, met uitzondering vaaZon-enFecstdaaefi Er,, per kwartaal: V», Schiedam» Vlaardin e,T iuS iS per post li. i.oo. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen'10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. j 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een üur aan het bureau bezorgd zijn, j 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek" Korte Haven). De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan bun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heelo maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BU1TENLMP.""^~" Schiedam, 17 Aug. 1910. FINLAND. De Finsche Landdag is tegen don 14en September tot een buitengewone zitting bij eengeroepen. Ilij zal dan in de gelegenheid worden gesteld zijn standpunt ten aanzien der jongste Finland-wet en de Finsche grondwet op een besliste manier uiteen te zetten. Vol gens het dezer dagen verschenen keizerlijk besluit zal de Landdag, ingevolge een voor- schiift der Finland-wet, bepalingen inzake de verkiezing van Fmsclie veitegenwoordigers in den Russisehen Rijksraad cn de Russische Doema hebben uitte wei ken cn de verkiezing van drie vertegenwoordigers uit te schrijven. Vooits draagt de tsaar aan. den Landdag op, eveneens met verwijzing naar genoemde Fin land-wet, zijn goedkeuring te hechten aan de beide wetsontweipen betreffende de gelijk stelling der in Finland gevestigde Russen met Finnen en betreffende het bedrag, dat Finland in de plaats van de peisoonlijke dienstplicht der Finnen aan de Russische schatkist moet betalen. De Finland-wet, welke zooals men weet alle belangiijke wetgeving over Finland naar de Russische Rijksdoema heeft verlegd, is ech ter niet niet medewerking van den Finschen Landdag tot stand gekomen. Vandaar ook de overtuiging, welke in Finland op 't oogen- blik heersehtj, dat de Landdag niet tot de bciaadslaging van wetsontwerpen zal over gaan, welke niet op de Finsche grondwet steunen. De Russische regeeiing zal dus hoogstwaarschijnlijk het stichtende schouwspel beleven, dat de Finsche Landdag noch de voorgeschreven verkiezingen laat uitwoeien, noch zijn „goedkeuring" hecht aan de wetten betreffende do gelijkstelling van Russen mot Fin non en de te storten gelden voor dan vrijdom van mililieplicht, evenals dit ver tegenwoordigend lichaam destijds weigerde zijn goedkeuring te verleencn aan de Fin land-wet. De Russische pers wijst eiop, dat oen wei gerende houding van den Landdag tot ge volg zou kunnen hebben, dat het Finsche kiesrecht veranderd of dat zelfs de geheole Landdag-instelling opgeheven zou kunnen worden. Hierop antwoorden echter de Fin sche bladen, dat geen dreigementen in staat zijn den Landdag te dwingen tegen plicht en geweten in te handelen. Het is derhalve meer dan waarschijnlijk dat de aanstaande buitengewone zitting van den Landdag zal woiden eon betooging voor het vasthouden aan de constitutie van Finland. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Duitscli van HEDWIG ABT. Engeland. Het „Berliner ïlagehlatl" deelt mede, dat Sir Ernest Cassel tei eoro van de nage dachtenis van koning Edward en om' oen bewijs to geven van zijn verecring voor den Duitschon keizer, een stichting m het leven heeft geroepen, die een Engelsch- Duitsch karakter zal hebben, en voor welke voorloopig vier milhoen mark beschik baar zullen worden gesteld. Er zal n.l. een ondersteuningsfonds woiden gevonnd ten bate zoowel van on bemiddelde Engelschen, die in Duitsch- larid zich oen middel van bestaan trachten to verwerven, als van Duitschers, die in Engeland in dezelfde omstandigheden ver koeren. Do koning en do koningin' en de koningin-moeder zullen met den. Duitschon keizer en do keizerin het protectoraat ov'ei die instelling aanvaarden. 23) Edela streek zicbl over haar pijnlijk voorhoofd en zei zacht: „Ja, ik hen vermoeid. gij zijt zeer vriendelijk om zoo naar mij! to komen vra gen. Ik begrijpt niet, hoo u „Hoe ik er toe kom! mij aan u op te diingen, wilt ge vragen?" viel Elsbethmet haar zachto stem' lachend in. „Nu, dat zal ik u zeggen. Ziet go, ik meen dat wij menschen elkaar in do moeilijke da gen moeten bijstaan on steunen. Wij moe ten elkaar steeds trachten te helpen of wij voel of weinig kunnen doen. Zoo tracht ik nu iots voor u to doen, 't is maar een kleinigheid, daar ik oj> 't oogenblik niet weet dat ik iots groots voor u kan doen." Edela bewoog zichi niet on oVen was liet doodstil in do kamor. Toen klonk weer de zachto, hartelijke stem. „Gij hebt ongetwijfeld een groot verlies geleden. Is hot uw! moeder, die u door den dood ontvallen is?" „Ja, mijn moedor alles w-at ik h'aci do oonige, die ik lief had." „Gij arm kind!" Daar groep Edela do h'anden Van Els both. „Zeg dat woord niet!" zoi zo. „Gijweet niet, wie dat ook eous togen mij gezegd heeft en hoo veel verdriet mij dat heefi; Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voorde el.'ge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. F r a n k r ij k. Woensdagavond is er nabij Bayeux een misdadigo aanslag gepleegd op den snel trein, die van Cherbourg kwam. De machinist van een goederentrein be merkte even voor Bayeux, dat do wég versperd was en daar (hij wist, dat de sneltrein een oogenblik later aan het ver sperde gedeelte moest aankomen, bracht hij zijn trein tot staan en wist hij daar op door zwaaien met een roode vlag te voorkomen, dat de sneltrein doorreed. Bij onderzoek bleek, dat 31 zware bal ken over do rails waren gelegd. Griekenland. Uit Athene wordt gemel,d, dat daar een bericht is ontvangen volgens hetwelk de beschermende mogendheden besloten zijn, met een nieuwe bezetting van. Kreta te dreigen, indien hun VooRoopige stappen tot verhindering van do candidaturon van Kretenzer politici vooi de Grieksche na tionale vergadering vruchteloos blijven. Tegenover het plan van enkele dweep zieke (aanhangers van het vroegere miti- taire verbond, om don 28sten Augustus, den verjaardag .van het bekende pronun- ciamiento plechtig te vieren, heeft do club van officieren van leger en vloot openlijk verklaard, dat zij aan een dergelijke betoo ging niet alleen geen doel zal nemen, maar haar zelfs zal verhinderen. Verder verze keren zij-, dat zij noch' aan do verkiezing noch aan de beraadslagingen van de Na tionale Vergadering zullen deelnemen,, on verschillig welke besluiten die vergadering zal nomen. De door hun leiclors bedrogen officieren verlangen enkel een sterke re geering met een krachtigen minister van oorlog. Wanneer den kroonprins bij zijn terug keer te Athene een ontvangst zal bereid worden, zullen tweederden van de officie ren van de landmacht er deel aan nemen. Vereenigde Staten. Een telegram uit New'-York maakt mel ding van een nederlaag van Roosevelt. Het bestuur der republikeinschc partij in den staat Now-York, dat de conventie der republikeinen uit dien staat te Saratoga regelt, heeft n.l. gisteren met 27 tegen 9 stemmen het voorstel verworpen om Roo sevelt tijdelijk vooizitter te maken. De vice-president Sherman is daarop tot die waaidigheid verkozen. De vrienden van Roosevelt zeggen, dat do strijd nog niet geëindigd is en dat de afgevaardigden ter conventie niet verplicht zijn de aanbevelingen van het bestuur te aanvaarden, zoodat zij hem toch tijdelijk voorzitter kunnen maken. De waardigheid wordt hijzonder begeerd, daar de tijdelijke voorzitter, naar men aan neemt, de hoofdtoespraak bij de opening der bijeenkomst houdt en de repuhlikem- sche politiek van den staat uiteenzet. liet optreden van het bestuur is eenvoudig een kennisgeving aan Roosevelt, dat zij over eengekomen zijn hem te bestrijden om een einde te maken aan zijn. beheersching der politiek van den staat. De staat Minnesota is een dorado Voor belastingbetalers. De financieele toestand is er op het huidige oogcnbljk zoo schit terend, dat, naar allo waarschijnlijkheid, in het jaar 1911 geen enkele belasting, van welken aard ook, zal behoeven te wor.- den betaalVl. De schatkist kan bogen op een tegoed van 4 millioon dollar, waarom de gouverneur, Eberhart, zich heeft voor genomen, voor het genoemde jaar a 1,1e be lastingen op te schorten. leden ran de hofhouding van H. M. de Ko ningin. Prins "Wilhelm von Wied met zijne Gema lin, Prinses Sophie, en zijne zuster Prinses Louise von Wied, zijn gisteren, na een bezoek te hebben gebracht aan de Koninklijke familie te Soestdijk, om 5 uur in de residentie aan gekomen, begeleid door baron Bentinck, op perstalmeester. en graaf Bylandt, opper-hof maarschalk van H. M. de Koningin. De vorstelijke personen, die in de Konin klijke wachtkamer afstapten, vonden aan het station een hofrijtuig waarmede zij zich naar het Grand Hotel te Scheveningin bega ven. De Prins en de Prinsessen zullen aldaar eenige dagen vertoeven en zijn hoofdzakelijk hierheen gekomen tot bezichtiging van de eigendommen onder Wassenaar van wijlen Hunne ouders, het Huis de Pauw en Bac- kershagen. Heden zullen zij aan deze goede ren een bezoek brengen. Duitse h land. Het Belgische koningspaar is gisteravond te Münchon aangekomen, om zich van daar naar Brussel te begeven. Turk ije. Het bericht van den aanval" op het paleis van den gouverneur van Uskub is niet juist, gelijk thans een telegram uit Salo- niki meldt. Het was niet dit paleis, maar do konak Tikiroch in het district Ischtib, die met het. telegraafkantoor en een aantal an dere huizon in brand Werd gestoken. liet feit, dat twee Grioksch'e stoomsche pen hun lading te Konstantinopel hebben kunnen lossen, kan, volgens een Reu ter- bericht uit genoemde stad, beschouwd wor den als oen bewijs, dat de boycot dor Grieksche schepen definitief geëindigd is. VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van 7° ons J® ets. V, pond 427» 1 pond 80 2 pond 150 gedaan. Soms donk ik dat dat woord nog het ergste van alles is." Do bandon van Elsbeth weer loslatend, ging Edela langzaam naar het raam en drukte haar voorhoofd tegen het koude glas. Elsbeth' Wientrup kwam achter haar staan en koek naar buiten. In het dal was het al schemerig, maar do toppen der' bergen waren nog goud getint door de daar achter wegzinkende zon. „Ik houd mijn oogen steeds naar boven gericht," zei Elsbeth. „Het is goed in de duistere dagen h'et hoofd niet te laten zak ken, maar te zien naar het licht dat van boven valt." Toen ging zij de kamer uit. Den volgenden morgen reeds gingen de doktersvrouw en haar dochter weg. „En gij, freule," vroeg de laatste, „denkt u hier nog lang to blijven?" Edela keek eerst eenigen tijd zwijgend voor zich' uit en zoi toon weifelend: „Nog lang? ik Weot het eigenlijk niet." „Als het u misschien hier in hot hoog gebergte op den duur wat to eenzaam' wordt, dan zou ik u in Zwitserland oen andere plaats zeer kunnen aanbevelen, waar het u ongetwijfeld goed zal bevallen. Bij het Thaunor moer is'teen wat mildere luchtstreek dan hier daar weet ik Wel oen paar goede adressen. Ik zal ze voor do zekerheid oven voor u afschrijven hot kan te pas komen." Zij nam een kaartje uit li'aar taschjc, schreef daar vlug wat op en gaf dat aan Edela. „En daar ik hu toch' eienmaal aan het adressen opgevon ben, zal ik ook ons adres te Berlijn maar opschrijven. Als go dan in Berlijn mpcht* komen cn niet dadelijk China. Eon ernstige diefstal is in do oostelijke keizergraven bij Peking ontdekt. Daar zijn zeer kostbare voorwerpen, waaronder zes zware gouden en zilveren offervaten, ter waaide van ongeveer een millioen taets (1,800,000 gulden) gestolen. De overheid is er ontdaan over en doet ijverig onderzoek naar de daders. Dit kunnen alleen ambte naren geweest zijn, daar niemand anders in het mausoleum kan komen. Bij keizerlijk besluit zijn reeds de man nen, die rechtstreeks voor de veiligheid van, het mausoleum verantwoordelijk wa ren, hertog I-poe en generaal Soeloe-tai, de bewaarders van het heiligdom, ter ver antwoording geroepen, en is last gegeven hen te bestraffen. Men vermoedt, dat het onderzoek niet veel zal opleveren, tenzij men, om <j tenminste den schijn te red den, voor gold een „dief" koopt, die aan zijn familie, als vergoeding voor zijn ont hoofding, een bescheiden vermogen wil'ver zekeren. 4 l BINNENLAND.'' Yan het Hof. Uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin- Moeder, zijn prins en prinses Wilhelm von Wied en prinses Louise gistermiddag 2.37 per lokaaltrein van de Halte Soestdijk naar Utrecht vertrokken. Gistermiddag hebben behalve de prins jen prinsessen von Wied ten paleize Soestdijk het noenmaal gebruikt jhr. mr. dr. Rbell, burgemeester van Amsterdam, jhr. Six, Jhr Boreel, graaf van Bylandt en baron Bentinck Deelnoming De Nederlandsche Regeering heeft j.l. Maan dag aan het Belgisch Gouvernement haar deelneming betuigd met de ramp ter Brus- selsche Tentoonstelling. Intern, tentoonstelling te Boubaix. Bij Kon. besluit van 8 dezer is een Ne derlandsche commissie samengesteld voor de international/' tentoonstelling, welke van April tot October 1911 te Roubaix zal wor den gehoudenen zijn in die commissie be noemd tot voorzitter: mr. A. J. E. A. Bik, lid van den gemeenteraad, bestuurslid der Ver- eeniging voor tentoonstellingsbelangen, te 's-Gravenhage tot leden: K. H. H. Van Bennekom, be stuurder van koloniale ondernemingen te 's-GravenhageJ. 13. Crol, lid van de firma B. Burger Zoon, te Rotterdam; A. E. P. M. Driebeek, lid der firma Kuyper, van Dam Smeer, te RotterdamW. Drijfhout, lid der firma H. Drijfhout Zoon, voorzit ter van de Vereeriiging van fabrikanten van gouden en zilveren werken, te Amsterdam J. G. von Hemert, voorzitter der Vereenigingj voor Suriname, te Amsterdam, mr. E. L. Th. Hoogenstraaten, lid der firma Hoogen- straaten Co., te Leiden; M. E. Jonker, lid der firma Hk. Jonker Zoon, te Am sterdam; H. J. Knottenbelt Azn., lid der firma A. Knottenbelt Co., te Rotterdam; W. Kolkman van Gouderak, lid van den ge meenteraad te DordrechtJ. H. C. Musly. lid van de firma Weise Co., te Rotterdam Joh. Mutters Jr., architect, te 's-Graven hage; A. van Oven Jr., scheikundig inge nieur, lid van de firma K. G. W. de Bossou, te Dordrecht; A. Philips Jr., lid van de firma Philips Co., te Eindhoven; Joan H. Schmitz, lid der firma Wijnand Foekink, te Amsterdam; C. A. A. "Wubbe, lid van den raad van beroep voor het heffen der in voerrechten naar de waarde der goederen, te Amsterdam, en weet waar gks uw .intrek! zult nemen, kom dan bij ons. Gij jzult ons zeer Welkom! zijn. Tot zekere hoogte is dit reclame- makerij." Met deze woorden had Elsbeth liet kaartjo omgedraaid en kon Edela do be drukte zijde zien, „Familie/pension van me vrouw dr. Wintrup" stond daarop. Maar het was veel eer een. hartelijke, welge meende uitnoodiging dan een reclame voor hun pension, dat gevoelde Edela zeer goed. Als ge geen thuis hebt, kom' dan bij ons, dat was de bedoeling van Elsboths woor den. Zwijgend nam Edela het kaartjo aan. Zij bracht de beide dames weg tot aan hel kleine station van de tandradbaan. Juist was er een trein aangekomen. De dames snelden op de derde klasse coupé's toe, die als gewoonlijk stampvol zaten. Vele reizigers hingen door do neergelaten raampjes naar buiten. In de coupés eerste klas zaten maar en koio reizigers. Voor een der vensters stond een lange man, in gelen Engelschen reis mantel, min of meer onverschillig naar buiten te kijken. Plotseling echter werd hij bljjkhaar opgeschrikt uil zijn gedachten, want hij keek aandachtig eerst naar de doktorsvrouw, toon naar Elsbeth' ui ten slotte naar Edela. Er w*as niets in zijn gelaat of houding dat verried dat hij deze dames kende. Op Edola bleef zijn blik rusten. Hij bewoog zich echter niet, ook niet toon Edela Kom bemerkte. Edela schoen zeldzaam getroffen toen zij hom zag en scheen to Verwachten, dat hij haar gróeten zou. Maar ook nu bleef hij on beweeglijk staan, j. De beide vertrekkenden h'adden ook den heer bemerkt cn schenen hem te ken nen. „Maar was dat niet ElsbeÜi knikte lachend. „Ja, zeker. Dat is hij. Dat is ook toe vallig." Wat hier nu liet toevallige Was, begreep Edela niet en er Was ook geen tijd meer om opheldenng te vragen, want reeds wa ren de dames ingestapt en kwam de trein in beweging. Er was nog slechts tijd voor een vluchtigen handdruk. Langzaam ging Edela naar het hotel le nig. Een diepe rimpel was er tusschen haar oogen gekomen. Ilct was niet aan te nemen dat hij haar niet zou bobben hcikerrd. "Waarom had hij baar dan niet gegroet? Moest dat beduiden dat, al werden zij ook dooi' het toeval samen gebracht, hij, met. wien zij op de rotsen luid kennis gemaakt, geen meerdere kennisma king met haar wcnschto? Het was haar alsof zij zijn vaste, Jroudo stem weer hoorde zeggen„G ij zult goed doen in het et volg uw neiging tot klimmen wat meer te beheerschonWeer gevoelde zij wat zij toen bad gevoeld: dat hot bom er om te doen was geweest om haar ie ver ootmoedigen, te doen. buigen, zoonis hij er waarschijnlijk al zoo heel veel had doen bui gen. Of neen, dat was misschien ook niet geheel de bedoeling van graaf Tauern ge weest gen. zij kon het niet met zekerheid zeg- Zij koek om zich lieen en stond even stil. Hoe matigde zij zich dit oordeel aan over een man, die zij maar even ontmoet had. Had hij een zoo sterk eg indruk op haar ge maakt in die korte oogenblikken toen zij van de gevaarlijke helling afdaalden en toen zijn vaste hand haar rustig voorthielp over alle moeilijkheden? En opeens wist zij het. Doordat hij haar toen zoo koel had aangekeken en zoo kortaf had behandeld, had zij haar kalmte terugge kregen en was het haar toen gelukt met zo- keren voet van steen op steen te springen. Nu was zij weer in haar kamer en stond voor het raam. Zii moest onwillekeurig aan do woorden van Elsboth denken.„In don kere dagen moet men het oog naar boven richten Ja, als pien dat doen kan, als men moed kan houden in de duistere dagen, als men dan kan vertrouwden, dat er opnieuw licht zal komen Hoe lang zij hier nog blijven zou? dacht Edela. Als het herfstweer werd en de onstui mige winteiwinden begonnen te waaien door de Alpen, ja dan moest het hief nog schoo ner zijn dart thansZij had wel den gchee- len inter hier willen blijven te midden dev borgreuzen en sneeuwvelden. Maar op den duur, dacht zij hieitover an ders. Zij wilde gaan veranderen. Eu het was nog in den laten zomer toen zij hoen ging uii het hotel in het hooggebergte. Naar het Thunormeer reisde zij. Elslieth .Wintrup had niet ie veel gezegd, want hot was zeer goed in hot kleine familie pension dat zij had aanbevolen. Toen het Kerstmis was cn de Kerstklokjes luidden over diet meer, was Edela nog in liet pension in Imt stille Zwitscrschc plaatsje. (Wordt vervolgd.) I MEM» f SCHE MIMIIX 1 ons 18

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1