63®" Jaargang. Vrijdag 19 Augustus 1910. INo. 13384 Edela van der Eichen. Reis-Abonnementen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam, en Vlaardingea fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Pljjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn, 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Parijs der Advertentiën: Van 1—-6 regels fl. 0.92; iedere regel mee?, 15 cents. Reclames 30 cent por regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan h'aar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. KENNISGEVING. NATIONALE M ILITIE. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, doen andermaal te Weten: dat overeenkomstig de artt. 39 en 40 der Militiewet, 1901, ten behoeve van i ANTONIUS MARINUS HEININK, geboren te Schiedam 19 Augustus 1890, een naioting voor de lichting van 1910 zal worden gehouden op Woensdag 24 Augustus a.s., des namiddag ten 2Va ure, in het go- bouw „de St. Joris Doele", aan het Doeleiplein alhier, en dat op dienzelfden dag tot des na middags 4Va ure in het bureau Militie enz. (Schoolstraat 12) alhier, gelegenheid zal zijn tot het aanvragen van de getuig schriften en tot het inleveren van do be wijsstukken, vermeld in art. 51 der ge- noemde wet. Voorts wordt aan belanghebbende ken nis gegeven dat bij het besluit, waarbij de naioting is bevolen, is bepaald, dat hij overeenkomstig art. 42 der Militiewet 1901, op Dinsdag den 20sten Sep tember a.s. in do zitting van het Col- -lege van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie des voormiddags te 10 ure in het gebouw van het Provinciaal bestuur, Korte Voorhout no. 9, te 's-Gravenhage aan de uitspraak van het Colloge zal worden on derworpen. En is hiervan afkondiging geschied, waar h'et b'ohoort, den 18den Augustus 1910. Burgemeester en Wethoudere voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, VAN LUIK, L.-S. BUITENLAND. Schiedam', 18 Aug. 1910. DUITSCHLAND. Dezer dagen is melding gemaakt Van de plannen van Sir Ernest Cassel, om ter Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. eero van de nagedachtenis van koning Edward on als bewijs van vereering voor den Duitsch en keizer oen fonds te stich ten, dat een EngeLseh'-Duitsch karakter zal dragen en zal dienen ter ondersteuning van onbemiddelde Duitschers in Engeland en onbemiddelde Engelschen in Duitsch- land. In een artikel, in h'et „Berliner Tage- blatt" versohenen, wordt door Theodor Wolff op de groote beteekenis van deze internationale 1 icf dad ighëidsb'ern oe.ii n gen voor do toenadering tusschen Engeland on üuitschland gewezen. De schrijver her innert er aan, dit Sir Ernest Emest Cassel', in 1852 te Keulen geboren, jong naai- En geland ging en zich! daar een hooge po sitie in do financicele Wereld wist te ver overen. Cassel behoorde tot de speciale vrienden van koning Edward, en was her haaldelijk de gast van den Duitsch en kei zer, Hot denkbeeld om' een ondersteunings fonds in den bovenbedoelden geest op to richten, schijnt reeds geruimen tijd Lijf hem te hebben bestaan; thans heeft hij aan dat plan eon begin van uitvoering gegeven, door er een kapitaal van vier miliioen mark Voor beschikbaar te stollen, met de bepaling, dat het fonds onder protectie zal staan van de souvoreinen der heide landen; aan Engelsohe zijde zullen als jpro teetors optreden de koning, de koningin, en de koningin-moeder; aan Duitsche de keizer en keizerin. Het dool is de bestaande Weldadige in stellingen, dio met kleiner kapitaal het zelfde willen, saam te voegen, en daardoor op grooter schaal en meer afdoende hulp te bieden. De statistiek wijst uit, dat in Ber lijn ongeveer 17,000 Engelschen, in Lon den ongeveer 30.000 Duitschers Wonon, en deze cijfers zullen eer to laag dan ba hoog geraamd zijn. Want degenen, die geen woning hebben, die dakloos door de stra ten zw'ervon, of in een ellendig hotelka mertje een armelijk: bestaan Vinden, wor den bij de volkstelling to vaak overge slagen. Dozo cijfers toonen, zegt sclirijver, van Welk een omVang do taak is, die S,ir Er nest Cassel zich stelt. Maar daarnaast staat de nog grooter, nog boteekenisvollcr taak, Engelschen en Duitschors te verccni- gen tot oenzelfde liefdewerk, onder- be scherming van de souvoreinen der beide landen. Dit zal de onmiddellijke aanlei ding worden tot een toenadering, die van groote beteekenis worden kan. Tc lang hebben de beide Volken gescheiden, vaak tegenover elkaar gestaan, in de onjuiste meening, dat zij zich! moesten wapenen ter bescherming tegen elkaar; Sir Ernest Cassel roept ze thans op tot eengemeen- schappelijken beschermenden arbeid, een arbeid tor bescherming van armen en' ellen- digen tegen gevaar en nood. Dat is de weg, zoo besluit de schrijver, om do beido volken nader tot elkaar te brengen en de bestaande misvcrstandeai weg te nemen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Dat het bezoek van den nuntius niet uit sluitend een beleefdheidsvisite was, blijkt ook uit het feit, dat de koningin-moeder, alvorens den nuntius te ontvangen, het advies van minister-president Canalejas heeft ingewon- Duitschland. De „Deutsche Tagesztg." verneemt uit de kringen der ijzerindustricelcn, dat de groep van Duitsche scheepswerven aan den bond van metaalindustricelon heeft verzocht in de gezamenlijke aangesloten bedrijven CO' pro cent van alle werklieden uit te sluiten, zoo lang de Ilamburgsche stakers weigeren het werk volgens do oude voorwaarden te her vatten. De beslissing ligt bij het bestuur, dat op uitnoodiging van den voorzitter aan 't einde van elke maand bijeenkomt. De toestemming op hel verzoek is elk oogenblik te verwach ten. Daar de bedoelde industrieën ongeveer 500.000 werklieden in hun dienst hebben, bestaat de kans, dat begin September 300.000 werklieden uitgesloten zijn, waardoor deze beweging de gtootste strijd zal zijn, welke de Duitsche nijverheid ooit heeft beleefd. Oostenrijk-Hongar ij e. Op verzoek van de Italiaansche politie zijn in de Ilongaarsche havenstad Fiume twee Senders, een officier, luitenant Michaelo- witsj en een student, Betwitsj geheeten, in hechtenis genomen. Beiden zijn anarchisten on worden verdacht het plan te hebben ge vormd, om tijdens de jubilcumsgebeurtenissen een aanslag te plegen tegen het leven van vorst Nicotaas van Montenegro. Bij een huiszoeking in de woning der ge arresteerden te Rome moeten zeer bezwaren de stukken gevonden zijn. non. Rusland. Uit Petersburg wordt gemeld, dat het be kende blad „Nowoje Wremja", tot dusver ia de eerste plaats liet orgaan der Russische bureaucratie, is omgezet in een nnamlooze vennootschap, waardoor tevens het publiek karakter van dit blad een verandering on dergaat. Een gtoot aantal der aandeden is thans in handen van het Octobristische Doe- malid Schubinski, die van nu af aan actief aan de leiding z.al deelnemen. Ook graaf Witte heeft aandeden gekocht. De voorma lige leider, Iïenschikow, die grooten invloed had op de Russische bureaucratie, zal tot een ander blad overgaan. koz.cner zijn aanwijzingen, dat nagenoeg alle ambten in dien staat aan de afgeschei den ïepublikeinen zullen toevallen. Korea. Volgens beridïten uit Seoel aan de bla den te Tokio, heeft de Japansche minister van oorlog, generaal Tcrauchi, een begin gemaakt met de laatste onderhandelingen betreffende de annexatie van Korea. BINNENLAND7 24) X. Lotte Schneider had ook een zomerreisje gemaakt. Zij had daar in 't minst geen plan op gehad, niaar zij had er plotseling een on- weerstaanbaren lust in gekregen, toen zij den trein weg zag rijden, die freule Edela Yon der Eichen naar bet hooggebergte zou voeren. Toen had zij er aan gedacht dat mevrouw Reitske, do vriendin van haar tante, vroeger eens gezegd had: „Neen, naar de hooglan den, zou mij niet aanstaan. Ik ben liever aan de Oostzee. Wij reizen iedcren zomer naar Binz." Den volgenden dag had Lotte zich een pros pectus van de Oostzccbadplaatsen aange schaft en had daarin bijzonderheden over Binz gezocht. De heet Reitske was met zijn vrouw en dochter ook dit jaar weer een week op reis gegaan. Lotte had haar namen in de lijst van vreemdelingen, die in Binz vertoefden, gevonden. Lotte dacht niet lang na, inaar zij pakte snel haar kleinen koffer en besloot ook naar Binz te roiz.cn. Zij had nog in grooten lwinst een strandpakje, een strand hoed en oe> zwem pakje gekocht en aldus uitgerust kwam zij op een middag in Binz aan. Zij liep den boulevard op en zag al spoedig het echtpaar Reitske met haar dochtertje Min netje aankomen. Walter Ricfcnstnhl liep naas hen. Reitske zag haar op vrij grooten afstand leeds, maar hij kon zijn oogen niet gcloovcn, „Wat is dat nu riep hij, zijn vrouw aan- stootend. „Neen maar, dat is toch niet riep deze even verbaasd. „Lotto Schneider," zei Lotte, zich lachend voorstellende. „Zoo heel ik nog altijd." „Reitske koek zijn vrouw aan en deze hom cn Marietje riep, „och heden 1" en hot was niet uit te maken wie Van de drie liet meest in do war was. Eindelijk kwam do vraag uit Walter's mond „Maar hoe komt gij in Binz. en met wie zijt gij hier?" t Weer lachte Lotte wool ijk. „O in uitstekend gezelschap in gezel schap van mij zelf," zei ze spottend. „Zoo, zoo, ja, ja, kom, kom," zei do heet1 Reitske, nadenkend. „Ik dacht dat ge in betrekking waart," zei Mntictje. „Dat ben ik ook, maar iedere dienstbode heeft toch wol eens een weekje vrij en waarom ik dan niet?" Mevrouw Reitske werd vuurrood en trok aan haar hoed. „Och wat een hitte," riep zei, „dat is ni meer uit te houden, maar wij staan hier ook in de gloeiende zon 1" „Ja, dat doen wij juist," gaf Lotte toe. „Ik houd overigens wel van do zon. Maar er zijn er velen die liet zonnelicht niot goed kunnen verdragen. Komaan ik wil u hier niet langer ophouden. Het was mo een groot genoegen u hier zoo spoedig te ontmoeten." Spanje. Verschillende bladen meldden destijds dat dc gioote katholieke betooging, dio op 7 Augustus j.l. zou plaats hebben te San Se- bastinan, niet is doorgegaan op aandringen van het Vaticaan. Uit Rome wordt nu gemeld, dat deze be wering onjuist is. liet Vatikuan heeft zich geheel en ai buiten de beweging gehouden n niets gedaan, noolx om haar te steunen, noch om haar tegen te houden. De pauselijke nuntius in Spanje, mgr. Vico, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de koningin-moeder Maria Cristina op het kasteel Miramar. Voor de vertegenwoor diger van den Raus zich naar de koningin begaf, had hij eerst een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken Garcia Prieto, die hem daarna naar het paleis ver gezelde. De minister deelde nndeihnnd aan de jour nalisten mede, dat de nuntius slechts een be leefdheidsbezoek aan de koningin-rnocder had gebracht, maar het publiek ziet in dit bezoek het bewijs, dat binnenkort een vredelievende oplossing is te verwachten. Turk ij e en Bulgarije. Dc onwapenings-actie der Turksche regee ring in Macedonië, die tot de vlucht van duizenden Macedonische Bulgaren naar Sofia en tot toetreding van Turkseh grondgebied dcor talrijke Bulgaaische benden heeft ge leid, dreigde een tijdlang de Turksch-Bulgaar- sche verstandhouding in ongunstigen zin te beïnvloeden. De onderhandelingen, onlangs hieromtrent tusschen Sofia en Konstantinopel aange- knpoot, hebben thans tot een gunstig resul taat geleid, en de vluchtelingen-kwestie schijnt thans definitief uit den weg te zijn geruimd. Turkije veroorlooft den terugkeer der vluchtelingen naar Macedonië, onder voor waarde, dat dezen eerst hun wapenen aan de Turksche regeering; uitleveren. Vereenigde Staten. Burgemeester Gaynor gaat voortdurend in botei schap vooruit, z.oodnt hij waarschijnlijk binnen veertien-dagen net ziekenhuis zal kun nen vei laten liet is niet onwaarschijnlijk, dat de aan slag, die den hnigemeester plotseling tot een der populairste mannen van Amerika en tot een voonveip van de algemeene be langstelling heeft gemaakt, ook van om er- wacht gunstigen invloed zal zijn op zijn promotie In het demokratische kamp schijnt ni. een beweging gaande te zijn om hom op den voorgrond te schuiven voor het gouver neurschap ran den staat New-York en onder dc gegeven omstandigheden bestaat er alle kans, dat hij, bij eventueeüe eandidaatstelling, ook voldoend aantal stemmen op zich zal ver eenigen. R Een telegram uit San Francisco d.d. gis teren meldt, dat het zoo goed als zeker is, dat Sohnoon, de leider der afgescheiden repu blikeinen, in den staat Galsfornie, giste ren bij eerste stemming tot gouverneur is ge- Yan het Hof. H. M. de Koningin en H. K. H, Prinses Juliana zijn gisterenmiddag met gevolg per extra-trein van Soestdijk naar het Loo terug gekeerd H. M. de Koningin-Moeder deed Hare Dochter tot op het perron van de Holl. Spoor te Baarn uitgeleide. Aldaar waren ter begroeting van H. M, de Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester van Baarn. Een groote menigte belangstellenden had zich op het Stations plein verzameld om H. M. en Prinses Julia na een laatsten groet te brengen. Nadat de Koningin-Moeder hare Dochter en Prinses Juliana harteljjk had goedendag gezegd, vertrok de koninklijke trein om 4 uur 20. H. M. de Koningin, II K. H. Prinses Juliana, benevens de hofhouding, bestaande uit freule Rengers, hofdame, en de heeren baron De Tos van Steenwijk en jhr. Toyll van SerooMeerken, zijn gisteren om 5 uur 13 per koninklijken expres-trein op het Loo teruggekeerd, Een talrijke menigte stond de komst van den trein reeds geruimen tijd voor aankomst at te wachten. H. M. steeg eerst uit en droeg een bouquet roede rozen in de hand, daarna de Prinses, gedragen door mejuffrouw Marting, en de hofdame freule, v. d. Poll. Met den burgemeester, den heer mr. W. Roosmale Nepvue, sprak H. M. enkele woor den, en de hofdame liet de Prinses den bur gemeester en het publiek met een buiging begroeten. Luide klonk het gejuich, toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana en gevolg zich langs de dichte rijen van belangstellenden te voet naar het Paleis begaf, waar zij door den hofmaarschalk jhr. Boreel m de vestibule werden ontvangen. Na evenwel de trappen van het bordes te hebben bestegen, werd Prinses Juliana op het bordes neergezet, waar de hofdame H. K. H. driemaal een buiging voor het enthousiast publiek deed maken, waarna de Prinses aan de hand van II. M. het paleis binnentrad. De standaardvlag werd bij het betreden onmiddeljjk geheschen. Hofbericht. Z. K. H. de Prins vertrekt hedenavond voor eenigo dagen naar Dobbin. Zij maakte een buiging en was opeens verdwenen. Er was eenigo oogenblikken stilte tusschen de vier, die zoo onverwacht door Lotto opge schrikt waren. Eindelijk verbrak Marietje de stilte door met liaar vervelende stem te vragen „Gij hebt u, zonder twijfel, zeer verheugd over het onverwachte wederzien, niet meneer Riefenstald?" Hij keek haar verstrooid aan. IToe vaak had hij dat temerige „niet, meneer Riefen- otahl?" al niet gehoord. Hij lette er meestal niet meer op, maar thans viel hem het vervelende van Marietjes stem toch weer zeer op.' Marietjes moulcr krukte. „«Ta zeker, zeker is dat een genoegen en dat zullen we nog veel raker hier smaken. Immers Binz is zoo klein dat men er elkaar tortstond ontmoet - - dat zien we vanmiddag alweer. Dat men elkaar toch nog; wel kan ontwij ken in Binz bewezen do volgende dagen, want deze verliepen, zonder dat het gezel schap iets van Lotte Schneiders ontdekte. Uit do Verte zag men haar den volgenden dag. Lotte was niet alleen en had blijkbaar spoedig iemand gevonden om zich bij liaar aan te sluiten. „Nu, gezelschap heeft ze gauw gevonden," zei mevrouw Reitske scherp, terwijl zij naar een vroolijk groepje jongelui keek, waar-in Lotto zich niet het minst vroolijk maakte. Walter Ricfenstahl lette weinig op de woorden van mevrouw Reitske. Hij koek naar een vaandel, waar iets op te lezen stond, dat hij trachtte te ontcijferen. „Een zeer goed betaalde betrekking heeft zij zeker," vervolgde mevrouw Reitske. „An ders zou ze toch niet zoo naar Binz kunnen gaan." En daarbij zag zc met voldoening dat Ricfenstahl een kleur kreeg, wat ze oldu9 uitlegde, dat ook Idj zich er aan ergerde dat een jong meisje als Lotte alleen maar liet Oost- zeebad ging. Inderdaad vond hij dat ongepast, zeer on gepast en hij verlangde naar de gelegenheid dat hij dat Lotte in haar ge/.icht zou kun nen zeggen. De gelegenheid daartoe liet zich niet lang wachten. Toen hij den volgenden dag uit het beeronbad kwam zag hij op eenigen afstand iets roods in het zand. Zoo'n roodc blouse had hij nog niet in Binz gezien en een voor gevoel zei hem dat dat beslist een kleeding- stuk van Lotte Schneider moest zijn. Wie anders zou zich zoo afschuwelijk opvallend kleedeu. Driftig veegde hij over zijn natte haar cn stapte toen op de jonge dame af. net was werkelijk Lotte Schneider. Zij had een kuil in het zand gegraven en zat daarin, recht, op luuvr gemak, spottend in het rond te kijken met, uitdngendcn blik als een jonge kemphaan. Zij zag or bekoorlijk uit dat gaf hij tersiond toe, inderdaad zeer be koorlijk. Doch in plaats dat dit hem zachter stem de maakte bot hem nog woedender op Ixitte Schneider, en op groven toon begon hij dan ook „Nu, zog mij nu eens, wat dat eigenlijk to beteekenen heeft?" Zij richtte zich een beetje op, maar nam overigens niet veel notitie van zijn woede, „Wat bedoel je daarmee?" vroeg zo lachend. Onze ministers. De ministers van justitie en van water- „Nu, je heele manier van optreden. Jo komst hier geheel alleen. En dan je hou ding tegenover de Reiiskes. Je hadt hun toch een visite kunnen maken. Maar zJooals je laatst 's middags tegenover hen deedt, was beslist ongepast." „Ongepast?" Die beschuldiging scheut Lotte geheel ongegrond. ,,lk ben juist zeer vriendelijk tegen hen geweest." „Vriendelijk? Al je woorden hadden een dubbele beteekenis, dat kon ieder terstond gevoelen. Dat komt toch waarachtig niet te pas tegenover de Roitskes, die toch onze beste vrienden zijn, en jij als onz.e bloedverwan te „Wij zijn geen bloedverwanten van el kaar," zei Lotte, terwijl ze handen vol zand nam en dat tusschen haar vingers door liet ioopen. „Mijn stiefvader," vervolgde Lotte „was nog tenminste de neef van jouw moeder, maar mijn eigen vader, de directeur van de «pambank, Schneider, was geen familie van jou noch mijn moeder. Wij beidon zijn dus geen bloedverwanten en zijn elkaar even viecnul als de eerste tic beste twee mensclier die elkaar hier in Binz voor het eerst o\ t. moeten. En dat een vreemde heer tegen eer. vtcemde dame „je" on „jou" z.egt, is al eigenaardig genoeg, ja komt mgenlijk mot te pas. Dat vindt u toch zeker ook, meneer Riefenstald.?" „Nntuuiilijk vind ik dat," verzekerde hij en keek Lotte daarbij doordringend aan. Was dat ernst of hield zij hem Voor den gek? (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT I i i ftfc A/V/>

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1