63s" laargang. Dinsdag 23 Augustus 1910. no. 13387 Edela van der Eiehen. Reis-Abonnementen, ■Déze courant verschijnt dagelij Es, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per Kwartaal: Voor. Schiedam en VIaardi-ngen f 1.1.25 franco per post fl. 1.65. Pïijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijk© nummers 2 cent.' Abonnementen worden dagelijks aangenomen, i 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een' uur aan het bureau bezorgd zijn, Bureau: Lange Haven No. UI (hoek Korte HaVen)'< Rrgs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer. 15 cents. Reclames 30 cent peer regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeehge voorwaarden, tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te hekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intero. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND. Schiedam, 22 Aug. 1910. DÜITSCHLAND. Met veel vertoon en pracht heeft Zaterdag keizer Wilhelm in de hoofdstad van Prui sisch Polen het niemv-gebouwde keizerlijke paleis ingewijd en daarbij Posen tot den rang van residentiestad verheven. Met den keizer waren, ter bijwoning dezer plechtig heid, meegekomen de keizerin, de kroonprins en diens gemalin en andere leden der keizer lijke familie, de rijkskanselier, benevens een aantal ministers. Er zijn, zooais te verwachten was, bij deze gelegenheid gloedvolle redevoeringen afgestoken, en dat de keizer daarbij de eer ste was, ligt voor de hand. Bij het feestmaal, dat in het nieuwe paleis werd gehouden, riep hij o.a. den vertegenwoordigers der provincie en het garnizoen het welkom toe en vervolgde toen „Dit paleis zal een symbool zijn van mijn landsvaderlijke belangstelling in deze schoe nen Duitsche provincie, die onder den scep ter van mijn buis tot grooten bloei is geko men en tegelijkertijd een aanmoediging voor ieder, die lust gevoelt mat lichaam en ziel mede te ai beiden aan do ontwikkeling van dit sehoone land. Moge de provincie Poson bloeien en zich ontwikkelen en een edelsteen blijven aan mijn kroon Dat de provincie Posen sedert de gcwel- dadige veideeliiig van bet koninkrijk Polen zeer in bloei is toegenomen, zooals de keizer zeide, kan niet worden ontkend. De hoofdstad Posen met haar 160.000 inwoners en haar ruimen, giootsehen aanleg, maakt vooral bij de uit het oosten komende bezoe kers den indruk van een maatschappelijke welvuart, welke gunstitg afsteekt bij de toe standen aan de andere zijde der grens. Ondanks dien gunstigen economischen toe stand is er echter nog geen sprake van een verzoening tusschen de Duitschers en de Polen. De Polen blijven zich hechten aan hun nationaliteit en beschouwen de Duitschers nog steeds als brute iiidrinw'uv. ja hun econo misch krachtiger word- leeft het zelfbe wustzijn en de stuwkracht! van het Groot- Poolsehe nationalisme nog versterkt. Maar do Duitschers geven den moed niet op ook dit Poolsehe stukje van het Duitsche rijk, de Oostmark, zooals het wordt genoemd, te vergeraanisceren. Men kent den strijd tusschen de Duitsche en Poolsehe grondbe zitters, hoe van beide zijden pogingen in het werk worden gesteld Poolsehe landgoederen onder zijn bezit te brengen en hoe zelfs de Pruisische regeering zich in dezen strijd heeft gemengd met haar onteigeningswet, welke beoogt de Poolsehe landgoederen in Duitsche handen te brengen. Deze wet is te beschouwen als een maatregel Van geweld en de Pruisische regeering, die vooral een verscherping van den strijd der nationaliteiten wil voorkomen, maakte er derhalve nog geen gebruik van. Dat een dergelijke verscherping van den strijd is uitgebleven, wordt vooral op 't oogenblik, nu de Pruisische koning zijn stan daard op het paleis te Posen heeft ge plaatst, door de Duitsche pers met vreugde begroet. Verschillende zaken, zooals de hou ding der Poolsehe Kamerfractie bij de ver hooging der civiele lijst on de deelneming van verschillende Poolsehe vertegenwoordi gers aan de plechtigheden te Posen, worden door de bladen beschouwd als teekenen van een meer verzoeningszinde gestemdheid. Montenegro. Vrijdag zijn te Cettinje de feestelijkheden begonnen, welke gewijd zijn aan de ver heffing van Montenegro tot koninkrijk en die een geheele week zullen omvatten. De afkondiging dezer verheffing heeft plaats in een plechtige zitting der Nationale Ver gadering, die daarop een deputatie naar den vorst zendt om hem hiervan mededee- ling te doen. Een groote ontvangst in het slot, volksfeesten en een illuminatie der hoofdstad hebben Zaterdag plaats ge had, en hierbij' sluit zich een heele reeks van feesten aan, welke hlun hoogtepunt zullen bereiken op den 27sten dezer maand in de verwelkoming van jiet Italiaansche koningspaar, dat, door een divisie oorlogs schepen- vergezeld, te Antivari aan land komt. Ook koning Ferdinand van Bulgarije is, vergezeld van twee ministers^ naar Cet tinje vertrokken. Voorts wordt venvacht een Russisch' vlootbezoek en in naam van den sultan heeft de voormalige grootvizier Hilmi pasja reeds eenige dagen geleden, zijn gelukwenschen aangeboden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Duitseh van HEDWIG ABT. 27) XI. „Wij verheugen ons er hartelijk over," had Elsbeth, Wientrup geantwoord op Edela's vraag of ae haai' een tijdlang konden ont vangen. En dit antwoord had als een „warm welkom" tot haar gesproken, toen zij in liet kleine helder verlichte, naar bloemen ruiken de kamertje trad. „Dat klinkt alsof er een naar huis kwam," zeide ze zacht en bleef op den drempel staan. „Je zult je zeker bij ons thuis gevoelen," z.ci Elsbeth eenvoudig. Nu dat zei wel ieder die bij mevrouw Wientrup in pension was. Velen waren er niet, en vele jonge lieden wa ren er ook niet onder haar pensiongasten, liet waren meest allen veertigjarigen en heel vroolijk was het er daarom wel niet. Maar er heerschte een opgewekte, tevredene stem ming, en als juffrouw Vogel in een goeden luim was en de eene dwaasheid na de an dere verzon, was het gansche gezelschap vooitdurend in een lachbui. Van zooiets hield Victoria Vogel, Spoedig had ze haar vitoo- lijkheid op Edela overgebracht en of deze al wilde of niet, zij moest toch allerlei plage rijtjes welgevallen laten van de kleine, bewe gelijke dame, die haar er overal mee ver volgde. Elsbeth Wientrup zag wel dat dit Edela niet altijd wolkom was, dóch ze zei„Scluk u maar wat in dc omstandigheden, barones." België. Volgens de Brussclsch'e „Patriote", zijn de Belgische staat en, de erfgenamen van Koning Leopold het niet eens kunnen wor den over een minnelijke oplossing van de quaestio omtrent de stichting te Koburg. Gravin Lonyai en de schuldeischers van prinses Louise, handhaven hun rechten en de Belgische staat eischt het geheele ka pitaal, als aam hem behoorend, op. Frankrijk. De Parijsche bladen maken melding van het gerucht, dat de verloving van mi nister-president Briand met de 24-jarige dochter van een van ae rijkste en meest geziene Parijsche suikerlords op handenis. Turk jja. De Griek&ehe gezant te Konstantinopel heeft Zaterdag bij de Port© een nota in gediend, waarin geprotesteerd wordt tegen het aanhouden van de boycot tegen Giiek- sche koopWaren, De gezant stelt deTurk- sche regeering verantwoordelijk voor de daardoor ontstane materieole schade. Kreta. De Kretenzer Masterakis heeft afstand gedaan van de candidatuur voor de Griek- sche National© Vergadering. Pologeorgis weifelt nog, omdat hij Grieksch staatsbur ger is. Het antwoord van Venizelos, dio zich op de terugreis van Zwitserland naar Athene bevindt, is nog niet bekend. Samoa, Het eiland Samos is sedert 1834 een schat plichtig vorstendom onder de souvereiniteit van den sultan van Turkije en de garantie van Groot-Britannie, Frankrijk en Rusland Onder de regeering van Abdoel Hamid be kommerde de Porte zich echter weinig om het eiland. Dat is thans anders geworden, gelijk dezer dagen is gebleken. Op het eiland waren in den loop der tijden toestanden ontstaan, waaraan beslist een einde moest komen. Dat is ook het streven van den huidigen vorst, Andreas Kopassis, een ontwikkeld Kreten zer. Daardoor maakte hij zich echter vele vijanden. Er ontstond een sterke oppositie partij, die bij de laatste Kamerverkiezingen, de meerderheid kreeg. Deze partij hield veel protest vergaderingen en verwekte zelfs onge regeldheden. Dit heeft den vorst aanleiding gegeven de Porte te verzoeken, een voldoend aantal troepen en schepen te zijner beschik king te stellen. Daarop werd echter door de tegenstanders van den voiat een telegram aan den groot-vizier gezonden, waai in niets meer of minder gevraagd werd dan afzet ting \an den voist en niet-uitvocring van de door dezen vooigestelde maatregelen. Als antwoord op den eisch der opposan ten, "seinde de groot vizier, kort maar krach tig terug, dat de Turksche regeering niet zou dulden, dat de rust op het eiland ook slechts voor één oogenblik verstoord wordt en tevens dat de oproerkraaiers ten streng ste bestraft zullen worden. Bovendien wer den dc kruiser „Abdoel Mamid",, twee tor pedobooten en een tiansportschig met 60'0 man infanterie naar Samos gezonden, met het bevel, zoo noodig, den staat van beleg ■voor het eiland af te kondigen. Vereenigde Staten. Het Keet, dat de schoonzoon Van Roo sevelt, de heer Longvvbrth, die vriend schapsbetrekkingen onderhoudt met presi dent Taft en tegenwoordig is geweest bij verschillende belangrijke conferenties te Beverly, naar Oysterbay is vertrokken, ten einde zijn schoonvader volledig in to lichten over de houding van Taft, tenein de mogelijke misverstanden uit den weg te Tuimeti. De „Standard" is van meening, dat Taft indirect verantwoordelijk is voor de ver nedering, Roosevelt aangedaan, doordat hij ten gevolge van zijn totaal gemis aan staat kundige bekwaamheid, in den staat New- York niet langer het heft in handenheeft, en niet heeft opgemerkt, dat de reao tionnaire „bosses" complotteerden om Roo sevelt's invloed te breken. Had Tafteenig politiek inzicht gehad, dan zou hij met succes zijn invloed ten gunste van Roo sevelt hebben kunnen aanwenden. Taft zelf schijnt zich intusschen van al het geïntrigeer en partij-geharrewar wei nig aan te trekken en werkt op zijn ge wone, kalme, methodische wijze voort aan zijn jaarlijksclie boodschap. China. Onlangs meldde een Reutor-bericht van mutaties welke in de hoog© ambtenaars wereld hadden plaats gehad. Eenige hooge raden waren vervangen en tot ledder van het ministerie van verkeerswezen werd benoemd Tang sjaoiji. Vooral de benoeming Van dezen voormaligen helper van Joean- kai doet vermoeden, dat na de ongun stige resultaten der in de laatste anderhalf jaren gevoerde politiek de prins-regent weer het bewind van van Jooan-tji-kai terug wil. Hierover wordt nog uit Sjanghai ge meld „Prins Tsai-tao, aan wiens invloed de jongste vergadering in de bezetting van de hoog© ambten te Peking Wordt toe geschreven, onderhandelt op het oogenblik over de terugroeping vim Joean-tsji-kai, zonder welke Tang-sjao-ji blijkbaar de por tefeuille van verkeerswezen met wil aan vaarden. De geruchten, volgens welke het aftreden van prins Tsjing, lid van den raad van state, op hand' n is, winnen aan waarschijnlijkheid. Prins Ju-kang zal ver moedelijk zijn opvolger worden." Als Vogeltje het er op gezet heeft, is er geen ontkomen aan." Edela werd opmerkzaam. Het was als klonk er uit de verte een bekend geluld tot haar door, liet was haar als stond ze op den bergtop, waar de trein stilhield en of ze de vraag hoorde: „Wat Vogeltje wel van dit toeval zeg gen zal?" Dat was dus deze Vogeltje! En een andere herinnering kwam voor haar geest Tauem, Doch dat ging ook spoedig aan haar voorbij, zooals het meeste van wat om haar gebeurde, nog steeds aan haar voorbijging, zonder een blijvend spoor achter te laten. Menigmaal stelde zij zich de vraag of het onverschillige nu altijd over lmar zou blijven, of dat de wisselende stemmingen, waarin zij droomde van een gouden toekomst en zich allerlei luchtkastce- len bouwde vol hoop en verlangen. Maar toch was zij niet zoo geheel onver schillig voor alles om lmar heen als zij soms meende. Naast haar nog steeds niet overwonnen smart was er de haat in lmar hart. Steeds nog knaagde de haat aan haar gemoedsrust en vooral werd zij zich daarvan bewust toen zij op zekeren dag Christiaan Havcstrand's naam hoorde noemen. Het was op den dag dat het een jaar gele den was dat haar moeder was overleden. Zij had zich in haar kamertje opgesloten. Dezen dag wilde zij alleen zijn, geheel alleen. Doch 's middags kwam er bezoek, dat zich niet afwijzen liet. Een zachte hand klopte aan haar deur. „Ik ben het, lieve freule ik, Mali. Ik kom u een groot van Eichenkamp brengen." Daar ging Edela's deur open en Mali werd naar binnen getrokken door een bevende hand. „Mali, jij bent het „Ja," zei Mali, „Ik ben naar Rotlieneck geweest. Vader is den laatsten tijd niet erg goed. Wij vreezen dat liij spoedig zal over lijden. Nu wenschte hij voor zijn dood Fritsje nog eens te zien, vandaar dat ik met den jongen naar hem toe ben geweest. Met den nachttrein ben ik gisteravond teruggekomen. Wij hebben gisteren den geheelen dag bloem guirlandes gebonden en daarmee liet familie graf op Eichenkamp versierd. Wij hebben de baiones niet vergeten. Dus gij behoeft u vandaag niet ongerust te maken dat er geen bloemen op het graf van uw moeder zijn. Het graf gelijkt een bloementuin." Edela kreunde zacht. Maar Mali sprak verder en vertelde van alles, zoöals zij dat in Rotlieneck had gevon den. Ook over den nieuwen eigenaar van Eichenkamp sprak zij. „Hij komt nooit op het landgoed en men zou waarlijk niet zeggen dat hij de eigenaar is. De menselien in Rotheneck spreken nooit goed van hem en zijn eigen zoon moet na dien tijd nooit meer een voet bij hem in huis gezet hebben. Die is heelemaal niet zooals zijn vader." Edela gaf haar een wenk dat zij zou zwij gen. Bernard was bloed van zijn vaders bloed en daarom haatte zij hem wenzeer als zijn vader. Maar Mali had nog niet alles verteld wat zij wilde zeggen. „En allen te Rotheneck vroegen naai1 u freule. Allen waren even belangstellend cm BINNENLAND. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal gedurende dezo maand, en die van den minister van oorlog Donderdag 25 dezer niet plaats heb ben. i Onze Ministers. De Minister van Buiterilandsche Zaken, die zijn buiten do residentie doorgebracht veilof had onderbroken, teneinde zich te kunnen kvvijton van de plichten en be leefdheidsvormen tegenover de buitenge wone Engelsche ambassade, heeft, na ver- Vulling daarvan, zijn vacantie hernomen. Bidderorde. Bij Kon. besl. van 5 dezer is mejuffrouw S. M. Houwers, overste van het Maria- gesticht te Hillegom, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Rechterlijke macht. Bij Kon. b'esl. van 18 dezer is aan jlir. mr. G. A'. Nahuys, op zijn verzoek, met in gang van 1 September 1910, een. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, ondeT dankbetuigng voor die in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Het Engelsche gezantschap. Dit Apeldoorn wordt gemeld: De Zaterdag omstreeks 3 uur uit Den Haag vertrokken trein met den chef en de 4 leden der buitengewone Engelsche ambassade, kwam ten 5V2 uur alhier bin nen. Aan het station werden de vertegenwoor digers van het Engelsche Hof ontvangen door Hr. Ms. ceremoniemeester baron Snou- ckaert van Schauburg, die den ambassa deur in een met vier paarden bespannen galarijtuig, voorafgegaan en gevolg! door' een escorte huzaren, van het regiment uit Deventer, naar h'et Paleis op het Loo be geleidde. Daarachter reden volgrijtuigen met de overige leden van het bijzondere gezant schap. Ten 7 uur ontving de Koningin, den! am bassadeur in gehoor, die aan H. M. door den Minister van Buitenlandsche Zaken werd voorgesteld, waarna de chef der mis sie de leden der ambassade aan H. M. presenteerde. Onmiddellijk daarna is de Engelsche gezant bij ons Hof, Sir George Buchanan, bij II. M. toegelaten tot over handiging van zijn nieuwe geloofsbrieven als diplomatiek vertegenwoordiger van Ko ning George. Daarna Was er galadiner ter eere van de Britsehe autoriteiten. Het diner dat de Ópper-Ceremoniemees ter, Baron van Pellandt, hedenavond in het Palace-hotei te Seheveningen ter ge legenheid der aanwezigheid van 'de Ambas sade geeft, telt de volgende gasten: de leden der buitengewone missie van den Koning van Engeland; de leden der Engelsche legatie; gaaf Wi van Bijlandt, Opper-Hofrnaarsch'alk; Graaf van Limburg-Stirum, buitenge- toen ik vertelde van het gelukje dat u gehad hadt, van liet geld dat ge op het meest on verwachte Verwachte oogenblik hadt gekre gen, toen kon ik zoo echt aan hun gezichten zien dat zij zich daarover zeer verheugden Zij houden allen veel van u, freule 1" Eindelijk ging ze weer heen. Maar hoe pijnlijk het voor Edela ook geweest was om nat alles aan te hooren, toch deed het haar goed te weten dat er bloemen lagen op het graf van haar ouders op dezen dag. Het ver zuchtte het leed dat zij er over gevoelde, dat zij niet naar Eichenkamp kon gaan om neer te knielen in de kapel om te bidden bij do geliefde dooden. Zij was rustiger geworden en het overige gedeelte van den dag bleef zij zeer kalm. Do volgende dag was een heerlijke voorjaarsdag, men gevoelde dat ook midden in de stad aan het heerlijke zonnelicht en men z,ag het aan de bloeiende boomen en struiken op pleinen en in parken. Efebeth Wientrup had een grooten tak goudenregen in Edela's kamer neergezet Naast haar kamer lag die van juffrouw Vo gel. Zij speelde piano, daarbij overvloedig ge bruik makende van de pedaal cn zong daarbij met haar nu juist niet lieflijke stem zoo geest driftig als zij kon „IIocli ist die bindende, gokkne Zeit, Maai' plotseling zweeg de zangeres. Een deur was open gegaan cn daarna weer geslo ten, er was haar blijkbaar iets gebracht. Even was er stilte, toen klonk een vroolijke kreet. Edela hoorde hoe juffrouw Vogel op sprong, lmar stoel met een ruk verschoof ca toen haar kamer haastig uitliep. Terstond daarop klopte zij aan Edela's - deur en toen deze open deed, stormde ze naar binnen met twee kaarten zegevierend in de opgeheven hand. „Freule, freule, freule! raad eens vat ik hier heb 1 raad eens? Maar hoe zoudt ge het kunnen radenTwee kaarten voor de opera Tannhauser voor vanavond zijn het. Twee kaarten frontloge. Van AdriaanHij is weer eens in Berlijn. Dat wil zeggen op 't oogenblik is hij misschien al weer weg. Hij schrijft mij uit hotel Adlou een alleraardig ste kaart. Hij had helaas geen tijd persoon lijk mij te bezoeken om te vragen hoe het met mij gaat denk eens aan kind, aan mijn gezondheid heeft hij gedacht! maart hij hoopt dat hij het door de kaarten Van Tannhauser weer goed heeft gemaakt, Zoo is hij nu altijd dat is net wat voor Adriaan. Ilij is een allerliefst mensch, zoo voornaam Verwonderd koek Edela hem aan. Adriaan wie mocht dat wel zijn? Maar juffrouw Vogel liet haar geen tijd tot vragen, zij drukte haar aan de borst en juichte „En gij moet met mij gaan," zonnekind. Daarom ben ik zoo blij met de kaarten. Stel jo nu eens even voor, freuletjeWij beiden vanavond naar hot operagebouw front- loge. Misschien zitten wij wel vink vooraan. Gelukkig dat ik mijn crème japon heb laten vermaken naar de nieuwste mode. En jij, liefste, hebt gij ook een fijn costuum? Ja, ja, ge moet u vooral keurig klccden och niet ïn 't zwait zij streek over Edela's zwarte japon een beetje vroolijker kleur (Wordt vervolgd.) COUR/ ET. l I i I t -""v f

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1