No. 13389 63'" Jaargang. Donderdag 25 Augustus 1910. Edela van der Eielien, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. i?ef3*"ïa Vcrt>r Schiedam en Vlaardingen 11.1.25 franco per post fl. l.bö. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 oent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. I f 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een- uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Ha,ven No. 141 (hoek" Korte Haven)'. Pirijs der Advertentiën.' Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer. 15 cents. Reclames 30 cent p'ir regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 24 Aug. 1910. DENEMARKEN. Een internationaal sociaal-democratisch congies zal aanstaanden Zondag te Kopenha gen worden geopend. Ongeveer duizend per sonen zullen daaraan deelnemen. Eraan voor af gaat een internationaal congres voor transportarbeiders, dat eveneens uit alle oor den der wereld zijn bezoekers zal tollen. Ver tegenwoordigers van Franscho transportaf- beidersverecnigingen zijn reeds in grooten getale te Kopenhagen aangekomen,. Gelijk uit hun uitlatingen in de Deenschc pers blijkt, zal hun congres zich in de eerste plaats met een voorstel der Engelseho zee- licdcnvcreenigingen bezighouden, dat beoogt als een demonstratie voor verbetering dor arbeids- en loonsvoorwaarden der zeelieden on voornamelijk der scheepsstokers eventueel tot een algemeene internationale zeelieden- staking te besluiten, welke de koopvaardij- vaait volkomen zou verlammen. Eenstemmig verklaren de reeds gearriveerde afgevaardig den van talrijke Europeesche, Ameiikaan- sche en Australische zeeliedenvereenigingen, dat de oogenblikkclijke toestand schier on dragelijk is. Het leven der zeelieden aan boord is, zeggen zij, een slavenleven, en zelfs gedurende hot verblijf in de haven zijn de zeelieden nog dc lijfeigenen van den kapi tein. Daarbij komt, dat de loonstandaard zeer achterlijk is. Men verlangt derhalve van de regceringen wetgevende hervormingen en van dc Veedors een nieuwe overeenkomst. Zoo niet, dan schijnt men besloten te zijn een ongeveer veertien dagen durende demonstra- ticstaking tc houden. Verscheidene Engelsche leiders zijn reeds te Kopenhagen aangekomen, daaronder de hoofdleider der golicelo Ixuveging, de heer Wilson. Naar uit Londen wordt, gemeld, heeft de Engelsche vakorganisatie der zc'ieden en stokers dezer dagen een zeer energ.t-Ko oproe ping aan al haar leden in de Engelsche ha vensteden gezonden. In dit manifest wordt verklaard, dat de gehoele- zaak in handen dor „Shipping Federation", d. i. de gioot- ste vereeniglng van Engelsche scheep&reedei's, is geveest. De voorzitter dezer vereeniging heeft nu aan allo readers In Engeland in een dringend rondschrijven verzucht, van de wensehen der zeolicdenoiganisatie geen nota te nemen. Zoodoende zijn alle verzoekschrif ten der zeelieden vruchteloos gebleven. Se dertdien zijn vele vergaderingen van zeelie den in de groote havensteden gehouden, en thans is de toestand aldus, dat 00.000 En gelsche zeelieden hebben besloten het werk neer te leggen, "zoodra het toeken daartoe woïdt gegeven. De verdere stappen zullen thans te Kopenhagen worden overwogen. Roman naar het Dnitsch van HEDWIG ABT. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. 29) Do graaf glimlachte, een zeldzame glim lach, terwijl hij Vogeltje, die liet zoo ge makkelijk viel, hem bij den voornaam te noemen, van liet hoofd tot de voeten op nam. Daarna viol zijn blik op Edela, die recto. in de oogen keek. Ze sloeg de hare niet neder, ook niet, toen ze kleurde on der de laatste wourden van Vogeltje. Zou hij geweten hebben, dat hij haar dezen avond zou terug zien? Wat zou hij nu zeggen? Het antwoord kwam langzaam: „Zeker, ik herinner het mij." Zijn zeldzame glimlach bleef, terwijl hij zich tot Edela wendde, met de woorden: „TIoo hebt u do voorstelling gevonden, barones? Zijn Tannhiuiscr en godin Venus u goed bevallen of gevoelt ge meer voor de vrome Elisabeth?" Waarom kwam hij de sehoone, reine vreugde van dozen avond verstoren? Dat was haar eerste gedachte. En haar tweede gedachte was: Aan hom had zij dezen avond te danken. Zij moest hom daar nu iets van zeggen. „De gever van dit alles mag vcrwach ten, dat men hem dankbaar is," gaf ze kort ten antwoord. Vogeltje zette een verlegen gezicht, Op welk een toon sprak het kind tochl En hoe keek zo hem daarbij aan. Zo werd zeer onrustig, vooral ook, omdat ze door rijn verdere woorden niet wijzer werd. Belgig. fn de gisteren gehouden eind zit ting van het Vrijdenkerscongres te Brussel, is de volgende motie aangenomen, die naar Ca- nalcjas, den Spaansehcn premier, werd op gezonden „De vijfhonderd afgevaardigden der Sta ten van Europa en Amerika, vergaderd te Brussel op den 22n Augustus 1910', ter gele genheid van het internationale congres der rijdenkers, „overwegend de politieke gebeurtenissen, die op het oogenblik in Spanje plaats grij pen, „protestceren krachtig tegen liet Lraditio- neele optreden van het Vaticaan, dat, of schoon van alle recht om zich met de bin- nenlandscho politiek van het land te be moeien ontbloot, er toch den opstand tegen, het wettig gezag aanwakkert, „juichen do terugroeping van den Spaan- sclien gezant bij het Vaticaan toe, „wensehen dat het Spaansche volk, door ;ich los te maken van het concordaat, einde lijk zijn volle souvereiniteit zal herwinnen, „hopen, dat het kabinet te Madrid weer stand zal bieden aan de pauselijke intran- sigentic en rekenen, ten einde de volle ver werkelijking der gewetensvrijheid te kunnen bcioiken, op de medewerking dor regeering en op do activiteit en waakzaamheid van alle verlichte geesten in Spanje." Duitschland. In de Albertus universiteit te Konings bergen heeft gisteren de plechtige inaugu ratie plaats gehad van don kroonprins als rector magnificontissimus. Do kroonprins antwoordde op do rede van den prorector: „Wijst ons don weg waarop ons Duitsche volk kan voortschrij den om do plaats onder de Volkeren in to nomen, welke het volgens zijn gees telijke en physische krachten rechtens toe komt, waarbij vooral ons Duitsoh-nationaal volkskarakter kan uitkomen in tegenstel ling met do intornationaliseeiende pogin gen, wrelke onzen gezonden volkszin drei gen te verdiingen. De Tlamburgscho bootwerkers hebben Maandag besloten een toonbeweging op touw te zetten en zich' zoo noodig, ter bereiking van het voorgestelde doel, aan te sluiten bij do werfaiboiders. Do losse sjouwerlieden zullen waars cl .jnlijk ook aan do beweging deelnemen. lijfarts Botkin, verscheidene bekende Ber- Iijnscho professoren naar Darmstadt of op het slot Friodborg tot een consult uit te uoodigen. Een zelfde zending zal generaal Mossolof te Parijs gaan vervullen. Hot vertrok va,n do tsarenfamilie naar Friodberg is tot 2 September verschoven, daar de keizerin-weduwe op denzelfden dag met het jacht „Poelster" naar Denemar ken vertrekt, om daar koningin Alexandra te troffen. In welonderrichte hofkringen te Peters- burg spreekt men van een nieuwen brief van keizer Wilhelm aan den tsaar, die een uitnoodiging bevat om de Duitsche manoeuvres tc komen bijwonen. Men ver wacht dat do tsaar aan deze uitnoodiging gevolg zal geven. Een deel der Russische paleispolitie is reeds nu naar het buitenland voorait ge- i'oisd. Duitschland en R'us 1 an!d. Generaal Mossolof, do chef der kanse larij van het keizerlijk Russische hof, is gisteren te Berlijn aangekomen, om in op dracht dor tsaritsa, op aanraden van haar Ilij sprak, terwijl hij bijna onhoorbaar in zijn handen klapte: „Brave barones verraad uw gedachten niet." Daarna opende hij do deur der logo, die door do overige personen reeds ver laten was. „De schouwburg wordt gestoten. Ik mag zeker de dames wol vergezellen en haar iets aanbieden?" Vogeltje was bijna op haar knieën ge zonken. Toen echter stond ze plotseling stil alsof ze haar ooren niet vertrouwde. „Ik dank u. Ik zou gaarne naar huis gaan," zei Edela. „Maar kind, als de graaf ons dat ge noegen nu doen wil en werkelijk ik houd wel van een kopje koffie, om dezen tijd van den avond. Ik heb er zelfs veel zin in „Ik kan. heel goed alleen gaan als gij nog wat hier wilt blijven.. Maar Tauem viel hier in do rede. „Neen, neen, wij laten u in geen geval alleen gaan, barones, gij onderschat onze hoffelijkheid cn gij zult toch geen pressie op ons willen uitoefenen. In elk geval zulten wij zorg dragen dat uw nacht rust niet Verkort wordt." Aldus regelde hij de zaken on Edela kon niets zeggen. Jn de garderobe kwam voor Vogeltje nog een zeer pijnlijk oogenblik. Zij had haar ouden regenmantel aan enen dat zou do graal moeten zien. Even later zaten zij echter reeds in do automobiel, waarop hot wapen van Tauem prijkto en Vogeltje keek "do graaf dio tegenover tor ar zat, met smeltende blikken aan. II o n g a r ij e. Kossuth heeft een open brief „Nach dem Geburtstage des Konigs" geschreven, dio in de Hongaarsche politieke kringen groot opzien baart. In dezen brief richt hij een heftigen aanval tegen 'dea keizer Van Oostenrijk en betoogt, dat het nooit met toestemming der Hongaren is geweest, dat in militaire kwesties do Wil van den grijzen monarch' den doorslag geeft. Kos suth' voorspelt, dat Hongarije op do te genwoordige basis niot tot verdere ontwik keling zal kunnen komen en spoort aan tot onvermoeide voortzetting van den strijd. Griekenland. De Kretenzer Venizelos is inderdaad bij do verkiezingen voor de Nationale Vergade ring met een groote meerderheid in Attica gekozen. Alle ministers zijn verkozen, behal ve die vim ooiJog en marine. De partijen van Rliallys en Theotokis behaalden echter de cnonvlnning in verschillende departemen ten, zoodat de opinie, dat Venizelos als mees ter dei situatie moet worden beschouwd, zich wel fcn.ig.sdns zal wijzigen. liet blijft echter zeer wc.1 mogelijk, dat de Kretenzer laatsman als kabinetsvormei' zal moeten op tieden. Is dit evenwel het geval, dan doen zich tal van vragen oor, die tot verras sende oplossingen kunnen leiden. Ten eer ste: welke houding zal Venizelos aannemen in do Ivretu-kwestic? Tn tegenstelling met zijn Kretenzer mcde-candiduten heeft VcnL zeloos hieromtrent tot nu t-oe het diepste Stil zwijgen bewaard. En danwelke houding zal Turkije aannemen, dat herhaaldelijk elke opname van Kretenzers in de Grieksche Nationale Vergadering als een casus belli heeft aangeduid? En indien het Grieksche volk als Voni/elos tot leider van den staat Verkiest, zal dan ook koning George hem werkelijk tot die taak beroepen, niettegen staande niet alleen Turkije, maai' ook de beschermende mogendheden tegen zijn can- didatuur geprotesteerd hebben? En niette genstaande onder leiding van Venizelos, den candidaat der volkspartijen, de Nationale Vergadering zich zeer zeker niet bepalen zal tot een bescheiden hervomringsarbeid, dien de koning haar heeft toegedacht, maar veel eei het karakter zal krijgen van de gevrees de Constituante? Ziehier enkele vragen, die de spanning, waarmede de gebeurtenissen in Griekenland worden afgewacht, volkomen rechtvaardigen. Montenegro. Ook de koning en koningin Van Italië zijn thans te Cettinje aangekomen. Zij wer den aan het paleis, waar zij logeeren, door de vorstelijke familie en den koning van Bulgarije met prins Boris, ontvangen. BINNENLAND. Van het Hof. II. M. de Koningin-Moeder, de Prins en Prinses Van Teek, vergezeld van jhr. Schim- melpenninck, kamerheer van H, M. de Koningin-M ieder, maakten gisteren eer auto tocht door de provincie Utrecht en bezochten o.m. Doorn, Amerongen en Wijk-bij-Duur stede, Te 3 uur uitgereden, keerde de vorstelijke familie halt zeven te Soestdijk terug. Bezoek Belgisch Koningspaar. Het „Ilbld." verneemt, dat bij het bezoek van den koning cn de koningin van België aan Amsterdam dc pantserschepen Jacob van Ileeniakerck, Piet Ilein, Evertsen en Fries land te Amsterdam zullen komen. Do chauffeur toeterde luid en snel reed de auto voort. Slechts een minuut reden zij zoo voort, toon stapten zij naar Tauorn's hotel. Do bediende, die naast den chauffeur gezeten had, sprong uit den wagen, portier en kellners kwamen haastig uit het hotel naar buiten loopen. Zij kwa men in do met bloemen versierde vestibule en liet was Edela als hoorde zij een in nerlijke stem roepen „Doe het niet loop weg Joop Weg 1" Maar Vogeltje had haar hand genomen en drukte dio vast togen zich aan. „Wees een beetje vroolijk," fluisterde zij, „toe kind, doe mij tlat pleiziqrl Toe, doe het Voqr mij." Hoe het kwam, wist Edela niet maar zij voelde zich werkelijk opgewekt in de groote zaal Waar zij binnen traden. Kwam hot omdat zij aan Vogoltje's verzoek had voldaan kwam hot doer het zilver, het kristal en de bloemen in de eetkamer, kwam- hot door de muziek dio door een kleine dameskapel achter in de zaal ge speeld word, kwam' hol door den fonke lenden wijn of was hot omdat Edela's jeugd onverwachts weer op den voorgrond trad zij wist liet waarlijk 'niet. Zij was niot alleen vroolijk, zooals Vogeltje het haar gevraagd had, maar zij gaf zich on gedwongen, opgewonden cn vrij, zooals zij vroeger op EiclienkanYp altijd geweest was. Misschien kwam' hot ook wel) omdat Tauern cr bijzonder goed slag van had om' haar op te vroolijkon. .Ilij sprak niet veel, maar wat hij zei was vol geest en word speciaal tot Edela gericht. Hij sprong van het oone onder- i werp op het andere en Edela volgde hem 'Franscho medic! en onze Koningin. Men meldt dd. 23 Aug. uit Eindhoven Gisteravond om 6 uur passeerden alhier een 40-tal Parjjsche medici, leden der sAsso- ciation Internationale d'Enseignement módical complémentaire". De president verzond het volgende tele gram S. M, la Reine de Ilollande, La Ilaye. Les médecins membres de l'Association Internationale d'Enseignement medical com plémentaire (patronnée par le Gouvernement Franpais) au moment de quitter la Hollande hospiialière, tiennent a présenter a Votre Majesté leurs hommages profondément res- peetueux. Ils ont admiré les hopitaux, cliniques, inslituts Rotterdam, Amsterdam, Leyde, Utrecht; ils ont été touchés du charmant acceuil regu a Schéveningue, et de l'amitié manifestée pour la France sur leur passage. Au fond de leurs coeurs ils remercient la Hollande. Etienne Bagot, président, 12 rue Frangois Millet, Paris. Hoek ran Holland—Botterdam, Naar aanb-iding van het bericht dat bin nenkort een wetsontwerp zou zijn te ver wachten, waarbij met 1 Jan a.s. de Hoek van Holland bij Rotterdam gevoegd zal wor- den, is men op informatie uitgegaan. nDe quaestie van de samenvoeging van Hoek-van-Holland bij Rotterdam verkeert nog in het eerste stadium van definitieve af loening. «Burgemeesters en wethouders van 's-Gra- venzande, Naaldwijk en Rotterdam hebben deze week van Gedeputeerde Staten onzer provincie het voorontwerp ontvangen van 't voorstel aan de regeering tot samenvoeging van Hoek-van-Holland, met uitzondering van Staalduinen en een smalle strook aan de rivier van de gemeente Naaldwijk bij Rotter dam. De Dagelijksche Besturen der drie ge meenten zullen thans het voorste! hebben te overwegen en aan Gedeputeerde Staten hun bevinding mededeelen. Gedeputeerde Staten zenden dan, al of niet met wijzigin gen, de voorstellen aan de gemeenteraden. Daarna volgen de verkiezingen van dezg. Dubbele Raden uit de ingezetenen, die advies uitbrengen. Vervolgens ontvangt de Minister van Binnenlandsche Zaken de voorstellen die hij in den vorm waarin Gedeputeerde Staten ze goten of in eigen vorm als wetsvoorstel len inzendt aan den Raad van State. Ten slotte behandeling in de Tweede Kamer en in de Eerste Kamer men ziet dat van een annexatie van Hoek-van Holland op 1 Jauu- ari 1911 moeilijk sprake kan zijn. Vermoe delijk zal die eerst op 1 Januari 1912 kun nen geschieden." lntusschen blijkt, wat trouwens reeds be kend w.is, hier na feitelijk, dat Gedeputeerde Staten voorstanders zijn van de annexatie van Hoek-van-IIolland bij Rotterdam. En het is niet te stout aan te nemen, dat ook in verder ressort geen overwegende bezwaren zullen worden gemaakt. Do kwestie aan do elcctricllcitswerken. De gemeenteraad te Amsterdam zal, zoo meldt het „N. v. d. D.", tegen Woensdag 14 September worden bijeengeiocpen ter be handeling van de vooi stellen van de com missie van onderzoek in zake het gebeurde bij de gemeentelijke electi icitoits weiken. Do Baronielaan to Breda Naar het „Dbl. v. Nbr." verneemt, moet liet raadsbesluit van Breda tot onderhantl- schen vcikoop van de Baronieiaan aan den heer Ingen ILousz in zooverre zijn gewijzigd alvorens daaraan de goedkeuring door Ged. Staten van Noord-Brabant wetd geschonken, dat de clausule, dat na het ovct lijden van den heer en mevrouw Ingcn IIousz de Ba ronieiaan aan dc gemeente Breda in eigen dom zou komen, is vervallen. Onderwijs1' in Handenarbeid. De Vereeniging tot bevordering van hot Onderwijs in Ilandcnaibeid in Nederland zal haar '29ste algemeene vergadering houden steeds zij was niet minder geestig dan hij. „Koorddansen kan ik niet," zei ze lachend maar meteen moest zij er aan denken, hoe zwak zij indertijd op de rot sen geweest was toen hij haar schreden leidde. Zij Werd rood. Het viel haar nu pp dat luj gedurende huni gehcele gesprek met geen woord nog had gezinspeeld op hun vroegere ontmoeting. Dat kwam haar plotseling zoo vreemd voor en dat temeer daar zij de reden niet wist waarom hij dit onderwerp vermeed. En terwijl zij daar over dacht, voelde zij plotseling dezelfde tegenzin tegen Tauern, dien zij dien avond op de rotsen gevoeld had. Ilij deed echter of hij do verandering die er over haar gekomen was, niet be merkte cn zei langzaam: „Koorddansen, dat is ook niet noodig. Als men maar stevig te paard kan zit ten." Vogeltje die heel goed bemerkte, dat dc graaf bijna uitsluitend tegen Edela sprak, zonder dat zij zich daaraan ergerde, sloeg haar handen ineen en riep „Och wat een grappen, wat oen geest 1" „Nu Vroeg do graaf, zich tot Edela wendend, „zullen wij dat compliment aan nemen?" „Wat mij betreft, geloof ik dat het over dreven is ik ben niot zoo geestig," ant woordde Edela. „Neen gelukkig niotl" zei hij ern stig. Vogeltje's oogen haddon een vreemde uitdrukking door do groote hodveelheid wijn die zij had gebruikt. „Mapr lieve Adriaanl" riep zij, on toen voegde zij daaraan toe alsof zij'het zich tot plicht rekende Edela wat te bescher men: „Hij bedoelt natuurlijk precies het tegenovergestelde, die slimme gra,af, na tuurlijk het omgekeerde van wat hij zegtl" „Ik bedoel wat ik zog," zei Tauem, terwijl hij aan zijn snor trok. „Maar maak cr je niet zoo druk over Vicky, ah is men niot geestig, daarom is men nog niet geesteloos." Eer. diepe zucht was het cenigc ant woord van Vogeltje. Zij m'ocst eerst nieu we kracht uit haar wijnglas putten voor dat zij antwoordde: „Och hemel, dat gaat mijn begrip to boven. Het zal wel door de muziek van vanavond komen die zal mij zeker te veel hebbeki aangepakt." Zij zag er zoo comiseh uit bij die woor den, dat Edela geen meester meer over haar lachlust kon blijven en in lachen uitbarstte. Hoe lang was het geleden dat Edela zoo hartelijk en ongedwongen ge lachen had? Voor Vogeltje was het al thans een vreemde klank en verbaasd zat zij naar het hc-ldere geluid to luiste ren. 1 1 I 1 I M „Zij heeft gelachen werkelijk ge lachen!" riep ze toen. „Vijf maanden ken ik haar nu al, maar nog nooit heb ik haar zoo liooren lachen! Dat komt van don heerlijken avond, die wij gehad heb ben. Ja, zij heeft, werkelijk gelachen!Heb je het gehoord, Adriaan?" Ilij antwoordde niot, maar langzaam nam hij uit een vaas een der daarin prijkende rozen en bood die Edela aan. (Wordt vervtK'j'l.J SCHIEDAMSCHE COURANT I r i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1