63"* laargang. Woensdag 31 Augustus 1910. No. 13394 Eerste Blad Edela van der Eichen. Bericht. In verband met de feestelijkheden te dezer stede, op morgen, 31 Augus tus, zal de Schiedamsclie Courant aan den avond yan dien dag NIET ver schijnen. BIMENLAID. schiedamsghe couram Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs por weck. Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 30 Aug. 1910. MONTENEGRO. Met groote feestelijkheden, oen plechti ge zitting der Skoepsjtina, en een eeredionst in do historische kerk, van Celtinje, heeft Zondag de proclamatie van vorst Nicolaas tot koning van Montenegro plaats gehad. Do koning en de koningin van Italjc, de kroonprins en andere vorstelijke personen namen allen in groot tenue aan de plech tigheid doel(. Bijna twintigduizend Monlcnegrijncn in de prachtigste kloedcrdrachtcn waren Za terdag in het stadje samengestroomd, In het bijzonder trokken do aandacht do Alon- toncgrrjnscho Aljiancezen, die er in hun witte geplooide rokken als balletdanseres sen uitzagen. Zij trtokkon met troepjes on der hot zingen van een wild, lichtelijk barbaarsch lied naar het paleis cn shaken ten toeken van hun bijztondero geestdrift een vinger in het rechtedoor! Dien dag hadden er reeds verschillende bijzondere plechtigheden plaats. Het leger o. a. overhandigde aan zijn gebieder gou den. eerewapens. Nic'olaas hief die wapens in bijzijn van zijn leger in de hoogte, kuste zo en omarmde ook de drie soldalen, die ze hem ter hand stelden. Vervolgens word het nieuwe regooringsgebouw ingewijd, waarin den volgenden dag de vorst Lot ko ning zon worden uitgeroepen, en de eerste sleen gelegd voor eenigo gebouwen en in stellingen tot nut van hot algemeen, die de dochters van den vorst, de grootvorst innen Militza en Slona en koningin Helena van Italië, baar vaderland ten geschenke geven. Zaterdagavond werden, tol inleiding van het feest, do feestelijkheden met kanonge bulder en klokkengelui geopend. Op de om liggende hoogten vlamden groote berg vuren. Zondag, den groolen dag, begaf Nicolaas zich met zijn familie naar het historische klooster hij het paleis gelogen, om een pleehlig to Dcum bij te wonen. Na den dienst hield de aartsbisschop van Celtinje oen toespraak. Toen ging de stoet naar de nieuwe regeeringsgebouwon, waar de Skoepsjtina met algomccne stemmen liet besluit Kal aangenomen, waarbij het vor stendom' Montenegro tot. koninkrijk werd geproclameerd. De vorst bekrachligdc dit besluit cn aanvaardde den titel van Nico- Roman naar het Duitsch van IIEDW1G ABT. 3d) Zijn lippen hield hij stijf op elkaar ge drukt maar rijn oogon spraken. Zij spraken de vooiden, die liii al eerder eens tot haar gezegd had en die haar gemarteld hadden dag en nacht nadat hij ze uit had gespio ken bij de oude waiorwilgcn op Eichen- kamp: „Arm aim kind!*' Plotseling stond zij vlak voor hem. „Ja, vennoord. Zal ik liet- zeggen, wat ik lot nu loc. alleen maar heb gedacht en lot niemand nog heb uitgesproken? Een moord heeft een eind aan lumr leven gemaakt zij hi eft zich zelf vergiftigd uit angst. En tot die daad is zij gekomen, omdat uw vader luinr lot het uiteiste heeft godloven." „Dat is niet waar!" zei hij op vasten Icon. In ziin oogen was nu niet moer liet droeve medelijden; thans was er toorn in tc lezen. „Dat is niet waar! Gij doet zonde aan u zelf om u zelf zoo met onware gedachten to pijnigen, En gij doet zonde door zooiets te denken van haar, die it door het lot ontno men is. Geen moed' laat in het oogenblik van den groolslen nood haar kind alleen en deze moeder zou dat wol allerminst doen." Zij keek hem angstig aan, geheel ander dan daar straks. Zou liet woikelük zoo zijn? zou het verkeerd zijn dat zij dit had gedacht. Was haar moeder allern door de smart ge storven, die haar te sterk itnd aangepakt? laas I, koning van Alonlcncgro. Do ko ning nam daarop de gelukwenschon van zijn gaston, het diplomatische corps, honge ambtenaren en kerkvorsten in ontvangst. Het verdere deel van den dag was aan allerlei feesten gewijd. GEMENGDE MEHEDEELINGEN. j Duitschland. - Do officieuse „Norddeutschc Allgemei- ne Zeitung" bevat in verband met de veel, dikwerf allesbehalve vriendelijke commen taren, op de jongste redevoering van keizer Wilhelm, de volgende, blijkbaar van lioo- "gerhand komende, mededecling „In zake do protesten van een deel dei- pers tegen de door den keizer te Konings- hergen gehouden rede, dienc, dat deze rede geen regeeringsdaad, maar een persoonlijke bekentenis des keizers was. Als zoodanig 'ademt zij den geest van hot op godsdienstig gevoel berustende plichtsbesef, waarover de keizer zich zoo dikwerf heeft uitgelaten cn waarvan hij steeds blijken gaf bij de volvoering van zijn taak als regeerder. De aanvallen en protesten zijn voor namelijk gericht tegen de verklaring, dat de keizer zijn gang zal gaan, zonder zich te storen aan de meeningen Van den dag. Maar de koning, die de meeningen van den dag tot richtsnoer zon nonen, zon immers zeker een slecht koning zijn! En evenmin sluit de vermelding van hel historische feit, dat de koningen van Pruisen de kroon niet uit de handen van parlementen ontvingen, minachting „van volksrechten en volksbesluiten in zich. Met die minachting zou immers niet overeen te brengen zijn, dat in genoemde rede iedereen in het land wordt aange spoord, om mede te werken aan de bevor dering der welvaart cn dor vreedzame ont wikkeling dos vaderlands. Wanneer men het bovenstaande in aan merking neemt, valt de vraag, wat de Rijks kanselier zal doen, gemakkelijk te beant woorden. De Rijkskanselier zal den Keizer verde diger^ tegen boosaardige uitleggingen en verdraaiingen en ztü de regeeringszake-n evenals tol dusveire, in >ollö ovci-oen- stemming mot de Kroon en onder handha ving van alle grondwettelijke rechten, blij ven leiden." De Berlijnschc correspondent van de „Daily Mail" heeft zich tol twee personen gewend, wier houding ten aanzien, der „Kaiscrredö" van bijzonder belang is, na melijk tot don rijkskanselier von Bellunann- üollweg on den leider der sociaaldemocra ten, Rebel. De rijkskanselier telegrafeerde terug op do vraag, wat li ij op de togen hem gerichte aanvallen dacht te antwoorden: „In bedoelde zaak heb ik gecncrlci verkla ring af te loggen". De leider dot' Duitsche. Sociaal-democratie seinde daarentegen: „Ik heb zoo juist de rode van eten keizer ge- Voor oen oogenblik zag zij in hem niet Cliris- tiium fliivesLi and's zoon voor een oogen blik zag zij in hem niets dan den ernstigen edeion man, die een poging wilde doen om haar van haar pijnigende gedachten te be vrijden. „En is dut werkelijk wat gij belooft, meent gij inderdaad dat liet zoo on niet an ders geweest is?" „Ik geloof dit vast. Al kan ik dan ook niet anders dan toegeven dal mijn vader. Ilij herinnerde haar zelf weer eraan dat hij Glii'istiaan llavestrand's zoon was. Dadelijk ceranderde zij weer van houding. „Wat wij samen te bespreken hadden, meneer ïla vest rand betiof alleen mij. Ik weet mi wat ik welen wilde, nl hebt gij het eerst ontkend. Hel is een grove beleediging, die gij mij mol uw geld hebt aangedaan. Ik zal mij echter haasten u zoo spoedig moge lijk uw eigendom florugi te geven. En nu hoop ik dal wij elkaar voor liet laatst ge spreken hebben." Zij trad een weinig ter zijde als veiwaclitto zij dal hij nu heen zou gaan. Maar Bernard lliivestrnml bleef staan op de plek waar hij stond en bewoog zien niet. Zijn blik was vast op haar gericht en weer klonk er iets in zijn, stem als had hij ecu recht op te eischen toen hij zei „Neen, barones Van der Eichen, ik ga nog niet heen. Ik noem nog niet terug wat gij mijn eigendom noemt, llc wilde dit geld niet lichouden dit geld heeft mijn vader u ont nomen, ik geloof dat gij het mij niet terug zult geven, want gij hebt er recht op nat al- los wat op Richeokamp is geschied." Np keek zij hem weder aan. De klank lozen, fk kan slechts verklaren: De IIo- henzollern veranderen nooit". Denemarken. in het oude Barokpaleis te Kopenhagen, dat thans als concoilgobouw dienst doet, is Zondagmoigen het achtste internationale so- ialistencongrcs geopend. Ongeveer duizend afgevaardigden waren aanwezig. liet Folkethinglid dr. Bang heette de bui- tenlundsehe partijgenooten welkom. Nadat een koor van 500 arbeiders de Internationale had aangeheven, welk lied door de geheele verg rule ring staande werd meegezongen, dankte de hoer Vandervolde, als voorzitter van het Int. soc. bureau, de Deensche partij genooten voor hun ontvangst en herdacht den schitterenden vooruitgang der sociaal- democratie. een vooruitgang, waar slechts iu enkele landen, Rusland, Finland, Hongarije er Argentinië, ten gevolge van zware vervol gingen, oen achteruitgang tegenover stond. De Duitsche sociaal-clemocraten, die vóór het Stnttgarter congres een zware nederlaag te .hoeken hadden, behaalden tlnms zege op zege rn zouden bij de eeistvolgendc verkiezingen, zoo voorspelde hij. 4 milliocu stemmen krij gen eu 100' afgevaardigden in den Rijksdag zenden. Des middags werd een geweldige demon- slratie-optoeht door de straten van Kopen hagen gehouden naar liet buiten de stad ge legen Foomleunarkenpiuk. 15 mu/.iokkorp- Vn begeleidden don stoet, die voorafgegaan weid door den rei sten burgemeester der stad Jensen, en dien,- vrouw. Hierop volgden de socialistische leden Van het Folkotliing cn van den gemeenteraad. De meeste deel nemers aan den optocht waren met bloemen getooid. Opvallend waren een gioep post ambtenaren in hun roode uniformen en een groep vrouwen met ïoodc Phrygisehc mutsen. 2? vaandels werden in den eindeloos langen -loet meegedragen. Op' liet feestterrein, waar o. a. vele sol daten weiden opgemerkt, werd de onafzien bare menigte door tal van feestredenaars, o. a. de hrii. Troelstra en Van Kol, toegc- «I roken. Bij de schitterend geslaagde mee ling sloten zitli volksspelen en ten slolte ccn illuminatie van hei park en een vuurwerk aan. Naar verluidt, is het internationaal bu reau van plan een poging te doen om den hegróolinosslrijd, die de Duitsche sociaal democraten verdeeld houdt, hij tc leggen. Spanje. De algemcene staking le Bilbao gaat niet door. In een Zondag gehouden ver gadering van leiders der vakvevceiiigingen werd een daartoe strekkend voorstel met 17 tegen 13 stemmen verwoipen. cn vijf regimenten cavalerie palrouilleeren door de straten. Uit de voorloopige uitslagen der verkiezingen blijkt, dat tc Lissabon minstens 00 der bevolking on de republi keinen gestemd beeft, niettegenstaande do geestelijken van af alle kansel» tegen de re publikeinen dondeiden. Men gelooft, dat de regeering met de republikeinen een compro mis zal sluiten. Het gchcelo garnizoen is ouder de wapenen geroepen om een c'ericale coup te verhoeden. Do lijfwacht der ko ninklijke familie, die den uitslag met de giootste bezorgdheid tegemoet ziet, is ver sterkt. Er wordt de strengste censuur op de telegrammen uitgeoefend. Portugal. De Kamerverkiezingen hebben, gelijk werd vorwaebl. groote bemering gewekt, onder de bevolking. In de hoofdstad i» de staat van beleg afgekondigd, vier regimenten infanterie van zijn stom had haar bijzonder getroffén. Zij had plotseling liet gevoel dat hier een ander dan de zoon van den geheten Havo- strand stond. Zij gevoelde liet zeer sterk hij is anders dan zijn vaderMaar met ge weld schoof zij die gedachte terug. „Liever gu ik bedelen, liever sterf ik van honger, dan dut ik een bete broods tutu zou nemen van iemand die uw naam draagt Hij was zeer bleek geworden. „Gij maakt u hot leven «nodeloos zwaar," zei hij. Toon, zich zelf niet meer meester, riep iiij op hartstochtelijken toon „Neen, neen ik zou dal niet kunnen verdragen, lk zou gocn oogenblik rust meer (rebben als ik wist dal gij, arm geworden, voor uw brood moest werken." Daar was woei' liet medelijden, dat zij niet verdragen kon en dut haar oigenle iede- ren keer als zij het aantrof. llaar banden grepen in haar japon, maar meteen voelde zij daar papier Tanem's blief. Bij de gedachte nau Tntioin zag zij hom plotseling voor zich staan. Zij zag zijn ge spierde hand, die zich naar haar nit.-.trekte. Bernard llave»lrand zag haar groote ver warring. Nog zachter zei hij: „Wat zendt ge ook willen beginnen? Ik weet dat ge geheel alleen in,de wereld bont ik veel dat gij geen bloedverwanten of vrienden hebt om u te steunen. En gij zijt toch immers liet geboren om hij iemand in betrekking te gaan, om ondeigeselsiktü te zijn. Als ik daaraan donk, dut gii onderge schikte zult moeten worden dat gij uw blood met eigen banden moet verdienen Edelu Rusland en Finland. De Russische ministerraad heeft, naar de officieuse „Rossija" meedeelt,'het. wetsont werp goedgekeurd, waarbij liet bedrag wordt bepaald, dat de Finsche schatkist aan de rijksschatkist zal hebben te betalen, totdat de uitbreiding van den militairen dienst op de Finsche burgers heeft plaats gehad. Voer het jaar 1911 bedraagt deze som 12 millioea, wolk bedrag jaarlijks mot 1 millioen toe neem!. totdat de 20 is bereikt. Deze schat ting zat ophouden, zoodra de Finsche bur gers tot den persoonlijken dienstplicht wor den opgeroepen. Yereenigde Staten. Roosevelt is tot nog toe overal waar hij op zijn veldtocht door het westen doortrok, als een overwinnaar ontvangen en verwel komd. Ifij is thans bezig den staat Iowa le doorkruisen, welke het centrum' der „insurgentonbeweging" is. Hij hield op tien velschillende plaatsen stil en hield van het achterbalcon van zijn extra-trein af korte toesprak-en, waarin hij in do pittige cn rake woorden, welke men van hom gewoon is, bekend mankte, dat hij' vast besloten is voor progressieve politiek te strijden en de reactionnairen geheel' uit de politiek te verdringen. Toen de trein op zekeren avond om 7 uur te 'Marshalltown aankwam, waar vol gons het voornemen niet gestopt zou wor den, had zich een groote menigte op het station en zelfs tusschen de rails verza meld en verlangde op een stormachtige manier Roosevelt tc zien. Roosevelt, die wegens vermoeidheid reeds naar bed was gegaan, verliet zijn rustplaats en begaf zich in nachtgewaad, waarover hij links een jas had aangetrokken, op het 'baleoti aan liet einde van den trein en hield zijn korte toespraak, nadat de stormachtige en moer "dan enthousiaste begroeting van de zijde der menigte tot bedaring 'was gekomen. Maar de schitterendste triomf behaalde hij toch te Cheyenne in den slaat Wyo ming, waar duizenden cowboys en geheele scharen Indianen en goudgravers van heinde cn ver waren samengestroomd. Roo sevelt nam zelf deel aan de tc zijn-er eer Edelu lichtte zich hooger op. Wat waag de hij te zeggen bij luiai voornaam duif de hij haar ie noemen - dat ging toch te ver. Dacht hij dan dat zij zich voor hem zou huigen en hom zou vragen: „Nu allen mij uu laten helpt gij mij nu --- ja kom mij te hulp. zoon van Chris tin-ui Iluveslrand Vaster kneep zij hot papier in dc hand. Zij Mond star voor zich uit te staren, nis \ui& duur in de vei te iets te zien. Zij hoor de niets meer muur zag alleen één ding: de lange, smalle hand van Tauern, die zich naar huur uitstrekte, Bernard llaveMrnnil zag haar verwarring Mot zachte stem zei hij nogmaals: „Wat zoudt gii willen beginnen? Ik weet dat go geen bloedverwanten hebt. dat er ook geen vrienden zijn om u te helpen. En gij zijl er toch niet voor geboren om bij ando ren in dien»! te gaan. Noen dat zijt gij nie ik zou die gedachte niet kunnen verdra gon, gij worke.i voor uw btood, «ij onderge schikte van anderen, gij Edelu!'* Plotseling liep een schok door haar lichaam. Wat? hij waagde het haar bij haar voornaam te noemen, en dat op een loon, waaruit meer sprak dan warme toe genegenheid hij waagde liet haar ;um te zien met een blik, zooals nog nooit een man haar had aangezien! Wat hou zijdoen om. hom te doen gevoelen, dat zij zijn toegenegenheid niet uoodig had, dat zij hom minachtte, hem met zijn medelijden Hij had zeker venvadd, dat zij nu naar hem toe zou gaan, zijn hand zou nemen cn hem smceken: Helpt gij mij helpt gij mij, gij alleen! gegeven voorstellingen door een witte Uronco-pony le bestijgen en in snelsten galop de geheele renbaan af te leggen. Hierna hield hij een redevoering, waarin liet vooruitstrevende Westen geprezen werd ils een voorbeeld voor het Oosten. Kreta. Dc Porto heeft aanstoot genomen aan de vcikiezing van Kretenzers voor de Grieksche Nationale Vergadering. Naar aanleiding daar van heeft zij aan dc beschermende mogend- icdeii een nota gezonden, waarin gezegd woidt, dut dc Turkschc rcgeeiing de verkie zingen van Venizelos en der andere Kreten zers voor de Grieksche Nationale Vergade ring beschouwt als een openlijke uittarting van du zijde van Griekenland. Dc Porte vraagt nu wat do mogendheden denken te doen om tegemoet te komen aan den drei genden toestand. Hofbericht. Ter audiëntie, gisleren door II. AL de Koningin-Moeder te Soestdijk aan de Duit sche officiersdeputatie verleend ter dank betuiging voor het dooi 11. AL aan het koips ten geschenke gegeven schilderij, heeft de kolonel C. von Morgen, comman dant van het 15c leg. Prins Frederik der Nodei landen, levens aan li. AI. oen bron zen beeldje aangeboden, voorstellende een tamboer te paard, op den voorgrond staande op ren schilderij, vervaardigd door E. Alatchass, afbeeldende het fuselior-batail- lon van het 15e ïeg. met generaal von (incisenau aan het hoofd, in den nachte lijken marseh tot vervolging van de Fran- sclien nii den slag van Waterloo op 18 Juni 1815. Het naar den bereden tamboer gemaakte beeldje wordt volgens een bij het regiment aangenomen bepaling, uitgereikt aan ieder daarbij dienend officier met een aantal dienstjaren. Het eerste exemplaar van dit staluetje is aan Koningin Emma, als chef van bet regiment No. 15, overhandigd- Na afloop der audiëntie zijn aan de on derstaande officieren de decoration uitge reikt door II. Ai. de Koningin in de Huis orde van Oranje verleend, t. \v. het Kruis van Commandeur aan kolonel Von Alorgen en overste Brunqucll; het officierskruis aan majoor Cramer; bet ridderkruis le kl. aan kapitein Frettner en dat der 2e kl. aan den len luitenant-adjudant Koch. Aan liet dejeuner heeft H. AI. op de gezondheid gedronken van den Duiischcn Keizer, waarop de Kon. Alil. Kapel het Duitsche volkslied speelde. In antwoord hierop hoeft de regiments commandant, kolonel Von Alorgcii, gedron ken op de gezondheid van den chef van het regiment H. AI. de Koningin-Moedor. En steeds" vaster kneep zij haar hand om den brief van Tauern. Een vreemde lach kwam nu om haar lippen. Zij wist nu hoe zij hem zou troffen en mot iets spottends in haar stem zei ze: „Gij doet verkeerd mij uw medelijden te tooncu, meneer lfavestrancl uw mede lijden is geheel misplaatst. De gemalin van graaf Tauern zal niet voor haar brood behoeven le wei ken, weeë gerust!"1 Itet was hem of hij een slag in hel gelaat had gekregen. Hij deed een stap aehteiuit en greep naar zijn voorhoofd. Hij dacht aan den brief, dien hij van zijn. vader gekregen had en waarin deze woor den hem vooral hadden getroffen„Ter wijl ik een glas wijn zal te drinken, zag ik haar. Een wit kleed had zij aan en een zat naast haar die had haar roode rozen gegeven. En gij, dwaas, bent het ge weest, die haar het geld hebt gegeven om zich zoo tc klocden en zich in die groote wereld te blijven bewegen Dat witte kleed en die roode rozen, daar had hij steeds aan moeten denken en de pijnigende gedachten hadden hem eerst losgelaten, toen hij haar in haar zwarte japon vóór zich had gezien. „Wat, barones gij wilt...!"; „lk word de gemalin van Adriaan van Tauern,"t Een geheel andere uitdrukking was er nu op zijn gelaat gekomen dan daar straks. En toch was er ieLs in hem, dat zich ver zette tegen die woorden. ,,llet is nietwaar,'! dacht hij, „het k,\n niet waar zijnzij zegt het alleen om mij to tergen. Het moot een longen zijn (JT'ordi vervolgd

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1