63"" laargang Dinsdag 6 September 1910 No. 13398 Edela van der Eiehen. Deze courant verschijnt dage] ijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentièn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentien: Van 1—6 regels 11.0.92; iedere regel moet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die eij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. lu de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavon(1 verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot Óen prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemeene kennis, dat van Dinsdag 6 September a. s. tot nadere aan kondiging, de Noordvest, vanat de Kethfil- straat tot de St.-Anna Zusterstraat, voor het verkeer met rij- en voertuigen real aiyn afgesloten. Schiedam, 5 September '1910. Burgemeester en Weihouders van Schiedam, M. A. BRANTS. i De Secretaris, V. SICKRNGA. Levering Kachel kolen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag; 8 Sep tember a.m, 's namiddags 2 uur, ten Raad- huize aan te besteden: de levering van 125 ton steenkolen voor de kachels in de verschil lende gemeentegebouwen. De inschrijvingsbiljeiten moeten in geslo ten enveloppe, waarop een aanduiding dat 'zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aan wezige bus vóór des middags 12 uur van den dag van aanbesteding. De inschrijving geschiedt franco wal of franco op de plaats in de verschillende gemeentegebouwen BUITENLÉlJSTÏ7~~~~ Schiedam, 5 Sopt. 1910. h ENGELAND. Zaterdagmiddag zijn 54 h 60.000 leden, van den Ketelmakcrsbond, werkzaam op Engelsche en Sohotschc werven, uitgeslo ten. Doze plotselinge uitsluiting hoeft in geheel Groot-Brittannië ernstige bezorgd heid voor den vrede in do ind ustrieclü wereld wakker geroepen. Men mag veilig aannemen, dat, do mijnwerkers van Wales inbegrepen, meer dan 100.000 Britsehe werklieden, mccrendeels huisvaders, daar door werkeloos zijn geworden, 't Is maar al te good mogelijk, dat deze uitsluiting der ketelsmederr verdere gevolgen zal hebben, ja, dat do machtige Engelscihe stihoops- bouwindustric voor eonigen, tijd geheel tot werkeloosheid zal worden gedoomd. De be zorgdheid neemt nog moer toe, omdat de admiraliteit dezer dagen aan elf schoeps- bomvwerven den houw van, twintig nieuwe 'torpedojagers heeft opgedragen. Verschil den© van deze werven, zijn echter in 't zuiden van Engeland gelegen, en Fot nog toe van arbeidsgeschillen gevrijwaard ge- Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. bleven. Maar een Engelsch blad, dat den toestand nauwkeurig heeft onderzocht, is tot de overtuiging gekomen, dat, wanneer er niek spoedig eon overeenkomst tusschen werknemers en werkgevers tot stand komt, ook het zuiden in den strijd zal worden betrokken, en dat dan alleen moer dan. 100.000 werklieden in de scheepsbouw- industrie broodeloos zullen worden. De oorzaak van. deze door de „Shipbuil ding Employers Federation" afgekondigde uitsluiting is, dat de werklieden al te dik wijls op de afzonderlijke werven stankten en meestal dan, wanneer deze juist met werk waren overstelpt, zoodat de firma's groote ver liezen leden. De uitsluiting zal nu zoolang duren totdat de werklieden bereid zijn aan den scheepslxruwersbond voldoende waarbor gen to bieden, dat dergelijke plotselinge sta kingen in 't vervolg niet meer zullen voor komen. Do Sehcepsbouwersbond rechtvaardigt haar handelwijze op grond van een verdrag, dat in 1909 na langen strijd tusschen de onder nemers en ongeveer een twee dozijn groote vakorganisaties weid gesloten. In dit verdrag verplichten zich de werk lieden deir arbeid niet neer te leggen, wanneer zich geschillen, van welken aard ook, moch ten voordoenmaar deze aan een scheidsge recht te onderwerpen. De leden van den Ke telmakcrsbond, die vroeger zeer goed georga niseerd waren, maar onder wie in den laatst en tijd groote verdeeldheid hceischte, hebben de overeenkomst verbroken. Alleen in de vorige maand moeten niet minder dan dertig lokale storingen zijn voorgekomen, waarbij de arbeiders, ondanks de protesten hunner eigen vakbondsbeslurcn, collega's uitwierpen. Inderdaad beleekent de uitsluiting een vooruitgang der werkgever^, die vroeger zwak ker stonden dan de vakverenigingen, thans echter het voordeel hebben van een betere or ganisatie. Daarentegen is onder de georgani seerde Engelsche werklieden reeds sedert eonigen tijd een achteruitgang in discipline merkbaar en valt er een zekere anarchistische strooming onder de jongere elementen te con- stn toeren. De openbare mecning is, volgens een be richt uit Londen, op de hand der werkgevers. De verkliedenleideis doen van hun leant ern stige pogingen om aan de eischen der werk gevers tegemoet te komen, zoodat men hoop hoeft, dat de crisis van korten duur zal zijn. GEMENGDE MEDEDEELTNGEN. Door deze schikking wordt definitief een einde gemaakt aan het financieele geschil tusschen den prins en de prinses en wordt onnoodig gemaakt het proces, dat eenige maanden geloden door den prins tegen prinses Louise aanhangig werd gemaakt. D u i t s c h 1 a n d. De tsaar is op 't oogenblik de gast van zijn schoonouders op het slot te Friedberg in Hessen. Zoo heel erg schijnen de bewoners van het groothertogdom niet op zijn tegen woordigheid gesteld te zijn. In een geheime zitting van den gemeenteraad van Darmstad i-r zijn bezoek ter sprake gebracht. Een vrij zinnig raadslid vroeg, waarom voortdurend nieuwe politic-agenten benoemd werden ter wijl er nu toch zooveel over zijn, dat men ze naar Friedberg Icon sturen, om den tsaar' te bewaken. De voorzitter merkte op, dat de me rise hen, die voor dit dool gcbiuikt werden, heel goed gedurende korten tijd gemist konden worden. Alle kosten, benevens een bijzondere verze kering, voot de/c beambten gesloten, worden uit particuliere kas van den Russischen kei zer betaald. Op een sociaal-democratische meeting te Offenbach werd luide tegen het bezoek van den tsaar geprotesteerd. Een motie werd aan genomen, waai in vol verontwaardiging gespro ken wordt over den man, die 't geluk en de welvaart van miUioencn menschen vernietigt en ontelbaar veel personen liet slachten. Men noemt hem den gekroonden irtcnschcuslachter cn geeft in gloeiende bewoordingen-zijn ver ontwaardiging te kennen over het feit, dat de regeering en de stad Friedberg het geld, door de burgerij opgebr acht, .besteden voor den bloed-tsaar. nrutiiquó is gebleken, de Balkan-politiek der mogendheden gegolden. Door het communi qué van Ischl is nl. duidelijk te verstaan ge geven, dat de triplo alliantie den status quo op den Balkan gehandhaafd wen&cht te zien, wat beteekent, dat men het jonge Turkije, in dien noodig, zijn steun niet zal onthouden. Dit is zoowel van groot belang voor de Kre tenzer als voor de Macedorrisch-Bulgaarsche kwestie, vooral daar men Italië er ernstig ,vm verdacht heeft., eenige sympathie te koes telen voor Rushind's Balkanplanncn. In zoo verre is de entrevue te Tschl een tegenslag op de resultaten van het Tsarenbezook van erleden jaar in Italic. Do manifestatie van de solidariteit van den Driebond is vooral be- angrijk met het oog op het Balkanprobleem, gegeven daarbij de Turcophilil van Oostcn- ijk-Duit-schland. Spanje. Te Sarngossa is de algemeene staking op geheven en zou heden den arbeid worden hervat, Te BiLhao bleken bij bet houden van een stemming onder do afgevaardigden der wetk- hcdenvcieerngingcn, 18 afgevaardigden voor het aanhouden der algemeene staking, 13 waren er tegen, terwijl 10 zich van stem ming onthielden. De minister België. Eonigen tijd geleden berichtte een En gelach blad, dal er een schikking was getrof fen tusschen de gevolmachtigden van prinses Louise van België en haar voormaligon echt enoot, prins Philips van Saksen—Cobiu'g en Gotha.' De „Petit Bleu" deelt thans den volledigen tekst van welke derr gesloten. 38) Af-en-toe keek zij hem van terzijde nan zonder dat hij dat bemerkte. Hij kon zeer innemend doen als hij dat wilde. Edela vroeg zich af hoe toch wel zijn eigenlijk karakter was, hoogmoedig en koud, zooals zij altijd had gedacht, of innemend, vriendelijk, zoo als dezen middag? Nu, als graaf Tnrrem steeds zoo voorko mend tegen zijn gemalin was, dan zou Edeln zeker tevreden kunnen zijn. Wanneer hij haar wilde houwen? dacht. Edela. Daar over had hij nog mot geen enkel woord ge sproken. Ilij deed dat ook niet toen Edela eenige dagen latei- een briefje van hem ontving, waarin hij ham- mededeelde dat hij voor en kele dagen de stad uitging. „Tot dan kus ik je de hand," zoo schreef hij. Een andere liefkozing dan die, had Edela tot op dien dag nog niet van hom ontvan gen. Het gaf haar een gevoel van verlich ting, dat Tauern eenige dagen wegging. Als hij maar weg bleef zoolang tot zij haar financiën geregeld had on zij geen "cent meer schuldig was aan den zoon van Christ-iann Ilavestrnnd, don gehaten Bernard. Twee dagen later kreeg zij bericht van haar notaris uit Rotlionock. Deze schreef haar dat hij do verschillende geldswaardige papie ren, die nog onder zijn berusting waren; voor haar verkocht had. 'De opbrengst daarvan Denemarken. In de derde zitting van het internationale socialisteneongres te Kopenhagen, werden moties, over de eenheid der partijen en de toestanden in verschillende landen, aangeno men. Yoontl de „Eenheidsmotie" en de motie over de onderdrukking van Finland gaven aanleiding lot bijzonder geesldriftitgc demon straties Door VaiUant en Koir flardy werd op de motie over het Militarisme het volgende amendement ingediend beschouwt als middel tot den oorlog de algemeene „Het congres verhindering van werkstaking, in het bijzonder de staking in die bedrijven, die bij de productie cn het transport, van wapenen en ammunitie zijn betrokken." Na een verdediging door Lcdebour cn een langdurig debat weiden ten slotte motie en amendement met algemeene stemming aan genomen. van buitenlandsche zaken, heeft aan den ministerraad de jongste nota van het Vaticaan medegedeeld. De premier Canalejas besprak daarna de te volgen ge- diagslijn, welke in overeenstemming is met het reeds ontwikkelde en vastgestelde pro gramma. De ministerraad schonk hem hot vo tum van zijn geheele vertrouwen inzake het opmaken van het antwoord aan het Vaticaan, dat eerstdaags, in overleg met den minister van buitenlandsche zaken, zal geschieden. De ministerraad behandelde vervolgens de nota welke onlangs aan den sultan van Marokko gezonden werd. Portugal. Volgens een te Madrid uit Lissabon ont vangen bericht dd. 1 September, bedraagt na nietigverklaring van eenige verkiezingen de meerderheid der niinisteiicele afgevaardigden ongeveer dertig mandaten. doende dat de gekozenen verklaren hot mandaat niet te zullen aanvaarden, maar ehchen zij, dat de Nationale Vergadering bij het onderzoek der geloofsbrieven uit drukkelijk, de verkiezing van Kretcnscra ongeldig verklaart. Zoodoende zou officieel uitgemaakt worden, dat Kreta door geenerlei band met Griekenland verbonden is. Naar het heet, hebben de mogendheden bij de Grïéksche regeering reeds geïnfor meerd of de Nationale Vergadering zulk een verklaring zou kunnen afleggen en te vens, boe zulks vermoedelijk in Grieken land zou worden opgenomen. Dit antwoord aan de Porie schijnt op de stemming te Konstantinopel van zeer kalmee- ïerrden invloed te zijn geweest. Dc geheele per* noemt den toestand inderdaad verbeterd. Dc „Tanin" verklaart, dat aan een oorlog met Griekenland voor den eersten tijd in 't geheel niet gedacht hoeft te worden. De „Ikdanr" zegt uit uitnemende bron te vernomen, dat de Porto ernstige verzekeringen heeft ontvangen op het punt van het hand haven van dc rechten en de souvereiniteit van Turkije in de Kretenzer kwestie. De moge lijkheid van oen breuk tusschen Turkije en Griekenland is dus opgeheven. Ook in de diplomatieke kringen te Wce- nei wordt, volgens de „N. Eieie Presse" de Kretenzische kwestie heel kalm beoordeeld. Men acht daar de verontrustende berichten dei laatste dagen geheel ongegrond en ge looft niet aan een ernstigen tegenstand van Griekenland in dc toelatingskwestie voor de Nationale Vergadering. de gesloten overeenkomst mee, 2en Augustus to Brussel is Oostenrijk en Italië. De hoofdzaak van de besprekingen tus schen de Italiaansclic en Oostenrijksche mi nisters van buitenlandsche zaken te Ischl gevoerd, heeft, gelijk uit het officieele com- wns zoo zeer meegevallen, dat het bedrag, dat Edela te kort kwam, uiïm kon worden aan gevuld. Do notaris zei ham-, dat hij de zaak nu er-der wol zou regelen en het geld zoo spoe dig mogelijk naar Bernard Ilavestrnnd zou terugsturen. .Edela had dus haar schuld voldaan. Maar nu was zij ook arm, doodarm was zij. Zij had een maand pensiongeld vooruit betaald en kon hier dus nog zoo lang blijven dan had zij nog een paar gulden over, doch dan bezat zij ook niets meer. Morgen was het haar verjaardag, maar nie mand wist dat zij dan drie-en-twintig jam- werd. Dun zou een nieuw leven voor haar beginnen. Een. nieuw leven, maar wat een leven! Edela van der Eiehen was gestorven en wat voortaan nog van haar leefde zou gravin Tauern heeten. 's Middags van den volgenden dag werd er aan haar deur geklopt en toon zij „bin nen" riep, trad Tauern over haar drempel. Een gevoel van beklemming greep haar terstond aan omdat hij in haat- eigen kamer binnen kwam. En daarnaast kwam een ge voel van spijt, dat hij nu reeds terug kwam juist op een dag dat zij zoo graag alleen was geweest om in de stilte alles nog eens to overdenken. Haastig liep hij op haar toe. Hij scheen den ontevreden trek op haar gelaat niet to bemerken. Snol sloeg hij zijn arm om haar schouder en kuste ham- op don mond. En toon hij gevoelde dal zij trilde, kuste hij haar nog maals hartstochtelijk. „Hartelijk geluk gewenscht met den dag van heden! Hartelijk geluk gewenscht!" liet was haar ais hoorde zij niet wat hij zei. Zij had willen huilen. Zij had hem van zich willen stooten. Maar zij vond geen kracht om hot te doen en ook kon zij geen woord uitbrengen. Zijn arm lag om haar als een ijzeren band ou zijn stem had iets gebiedends, toen hij vervolgde „Kom aan, Edela, wij willen nu je ver jaardag vieren Nu kwam er weer beweging in Edeln en zij vond kracht om te zeggen „Verjaardag ja, ja ik ben van daag jarig cn Edela van der Eiehen is vandaag gestorven 1" „Dan moet zij gekist worden en naast de andere doodon gelegd worden," zei Tauern err zag haar mot een hartstochtelijken blik aan. „Ik ben op Eichcnkamp geweest." Edela ontstelde.. Ilij wist nu dus alles alles. Ilij die gedachten scheen te kunnen k-zou, waar-van anderen" niets vermoedden, hij had zich van alles op de hoogte gesteld. „Ik had er over gedacht Eichcnkamp te konpen en je te geven op je verjaardag. Maar hei is niet de moeite waard. liet landgoed is zeer in verval." Dat was tc veel voot* Edela. Hij had dit willen doen. Tauern had haar geboortegrond voor- haat- willen tcrugkoopen. Daaraan hat hij gedacht iets dat. zij wek dikwijls in stilte had gehoopt, maar nooit had durven uitspreken! En al zou zij ook nooit meer daar heen gaan, dan was hij het toch geweest Griekenland en Tu rkij e. Naar uit Athene wordt gemeld, hebben de beschermende mogendheden uur Kreta op de nota van. Turkije over de verkiezing van Ivreteusiseho staatslieden geantwoord, dat het re-zwaar togen Veni/elos en Pologeorgis onge grond is, daar beide het Giieksche burger recht bezittendat zij echter den eisch tot niet-toeJüting van de drie andere gekozen Kretenseis gerechtvaardigd achten en bij gevolg maatregelen zullen nemen wanneer die verkiezing bekrachtigd wordt. De vertegenwoordigers der mogendheden zijn in besprekingen getreden over de wijze, waarop deze uitsluiting moet geschieden cu naar het schijnt achten zij liet niet vol- Vereenigde Staten. Steeds meer vestigt zich den indruk, dat Roosevelt's rede tc Osawatomie, waar hij zijn radicale gevoelens openbaarde en sprak van maatregelen ter beteugeling van den te grooten rijkdom, een politieke ge beurtenis is. „liet nieuwe nationalisme is geboren," zegt dc „Sun". „Ook menschen, die met dergelijke mecningen vroeger heb ben gespot, zijn het er thans mee eens. Volgens de algemeene opinie heeft Roo sevelt zich thans onder de „insurgenteu" geschaard. De verwarring in de republi- keinsche partij wordt met den dag groo- ter. Het schijnt, dat deze slechts door splitsing en nederlaag datgene kan. worden, wat Roosevelt van haar wil maken: een steunpilaar voor een eerlijk staatsbestuur, voor eerlijkheid in het zakenleven." Vrijdag heeft Roosevelt te Siouz City- in een rede Taft's plannen voor do vor ming van een tariefcommissie goedgekeurd en prees hij Taft's onderhandelingen met het buitenland voor het sluiten van een tariefverdrag. Dit is de eerste maal, dat Roosevelt over het bewind van president Taft heeft gesproken. Een van de vermakelijkste episodes van Roosevelt's reis door de westelijke staten zal, naar de „Matin" vertelt, ongetwijfeld zijn Teddy's benoeming tot ridder van de die het zijne gedaan had om haar het land goed terug te ge\en. En zij zij was be vreesd voor hem geweest, zij had zijn hel pende hand willen afwijzen En snikkend sloeg zij haar armen om zijn hals en haar gezicht tegen zijn schouder drukkend, zei ze zacht: „Wat ben ie goed Adriatur toe, heb nog wat geduld met mij?" XV. De trouwdag werd bepaald op zes woken, n-i Edela's gc-boor tedng. Het zou een cen- rouclige trouwdag zijn, zonder eenig ver toon. En dan zouden zij de wintermaanden op reis gaan. Edela vond alles goed. Ook dat Vogeltje haar haar diensten steeds opdrong, dat Vo geltje zelf allerlei dingen kocht en dat dit alles van Tattends geld ging. Veel inkoopon behoefden overigens niet gedaan te worden. Edela had alleen enkele veiscostmne-s noodig. Edela bad het ook goed gevonden, dat Tuiiorn na een paar'dagen kwam om afscheid tan haar te nemen. Ilij wilde naar zijn laudgocdeten gaan, om te zien of daar alles in orde was. En dat zou zeker eenige dagen vragen, want de bezittin gen ven graaf Tauern waren zeer uitgestrekt. „Eeist wil ik naar Ttuternbutg gaan," had hij gezegd. En Edela wist dal hij daar, zijn geliefd verblijf, alles in orde wilde, laten brengen voor haar ontvangst. Want als zij in hol volgende voorjaar uit het Zuiden zouden terugkeeren, zouden zij voorloopig op Tauernbur-g blijven. Edela had het echter ook goed gevonden al? hij nog langer bij haar gebleven was. Hot was haar -alles hetzelfde het was haar zoo vreemd te moede, nu zij weldra gravin Tauern zou zijn. Zij wist niet precies meer wat zij zelf wilde graaf Tauern was het thans, die haar leven zou leiden. Er was iets dat Edela zeer graag had ge daan. Zij had nl. zoo graag haar oude vrienin Mali nog eens willen bezoeken. Nog eenmaal had zij met Mali willen praten, hand in hand, zoonis zij dat vroeger als kinderen gedaan hadden. Mali zou zich zeker met haar erloting verheugen. Mali zou zeker denken dat zij nu overgelukkig was. "Want een vtouw die trouwde, die wachtte geluk, zoo wasMali haar opvatting. „Al had ik alle dagen dioog brood," had zij eens gezegd, „dan nog zou ik gelukkig zijn als ik mijn Frits cn kleine Fritsje it nar had. Ja, Mali had Edela willen spreken, aan haar had z.ii alles willen vertellen. Maar een zekete schuwheid hield haat- ervan terug dit plan uit te toeren. Maar het toeval bracht haar toch op een middag te zanten. Edela was met Vogeltje de stad ingegaan om inkoopon te doen in eon modemagazijn. Terwijl zij nu uit haar rijtuig stapte, zag zij plotseling Mali staan op den stoep, to kijken naar do etalage. In hot volgend oogenblik was zij reeds naast haar jeugdvriendin. (Wordt vervolgd.) :CH EDAMSCI E COURANi «SSSjCTsre f O

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1