63*" Jaargang Vrijdag 9 September 1910 No. 13401 I Onze nieuwe Burgemeester. Edela van der Eichen. Kennis ge Ting. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: ioor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent t Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel mees 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Burge meester van Schiedam de heer M. L. HON- NERLAGE GRETE. Zoo luidde liet bulletin dat "wij gisteravond in do stad publiceerden en dat een antwoord gaf op de vraag die sedert eenige weken op aller lippen zweefde wie zal tot opvolger van di. Brants worden benoemd? Met bevrediging en voldoening zal dit antwoord zeer zeker hier ontvangen zijn en ook ons is deze benoeming, wij willen het wel dadelijk zeggen, aangenaam. Nog aangenamer zou dio ons, als vrijzinnig oigaan, geweest zijn,, wanneer de benoemde ons in zijn beginselen dichterbij stond, maar toch kunnen wij als onze meening uitspre ken de keuze van den heer Ilonnarlage Grcto voor de gewichtige betrekking, waartoe II. M. de Koningin hem thans geroepen heeft, is eon gelukkige geweest. De heer Ilonnerlage Giete is een Schie dammer, die als hoofd van een belangrijke echt-Schiedamsche industrie de gemeente, aan wier hoofd hij thans zal komen te staan, door en door kentdie jaren lang met cere het wethouderschap heeft vervuld, eerst als zoodanig speciaal belast met de zorg voor de financien, laatstelijk met die voor het onder wijs; die dus ruimschoots gelegenheid heeft gehad de behoeften en nooden van Schiedam te loeren kennen. Door de wijze, waarop hij het ambt van wethouder steeds heeft vervuld, de roep van eerlijkheid, bekwaamheid on ijver, die hij als zoodanig heeft verwekt, zullen oorzaak zijn dat zoowel de Raad ids de gansche ge meente hem met do meeste welwillendheid en vertrouwen zullen tegemoet treden, wan neer hij strak» het burgemeestersambt zal aanvaarden. Maar de taak die hem wacht wij behoe ven dat wam lijk aaa hom niet te zeggen za' een moeilijke, een zware zijn, die zeer veel van hem zal vergen. En al valt het niet te ontkennen dat hij niet meer tot de jon geren onder ons behoort, wij vertrouwen, dat de opgewekte ernst, die hij steeds bij al zijn werk heeft getoond, daartegen wel zal op wegen. Moge die opgewektheid hom ia staat stel len de rioodige stuwkracht te ontwikkelen,, die in don burgemeester van Schiedam wordt vereischt en toone hij steeds dife zelf standigheid, welke het hoofd der Gemeente, de vertegenwoordiger der Kroon, cok de leider kan doen zijn. De liefde voor onste ge meente,, waaraan hij door zoo Velerlei banden verbonden is, en waarvan hij zoo dikwijls doorslaande bewijzen gaf, zal den heer Ilon nerlage Giete, wij zijn er van overtuigd, in staat stellen, die moeilijke taak te vervullen. Met die overtuiging loepen wij hem gaarne toe eenWelkom al» Burgemeester van Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter openbare kennis, dat van Vrijdag 9 September a.s. tot nadere aan kondiging, de Korte Achterweg (van Lange Achterweg tot Nieuwstraat), voor het verkeer met rij- en voertui gen zal zjjn afgesloten. Schiedam, 8 September 1910. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Roman naar het Duitseh van HEDWIG ABT. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester "en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van lo J. B. TIMMERS om vergunning tot. het oprichten eener s c h e e p s s 1 o o- perij aan den Ilavendijk, kadaster sectie N no. 124 (ged.) 2o. de Directie der sNEDERLANDSCHE KETTINGFABRIEK" om vergunning tot uitbreiding dier fabriek aan de Wil lemskadeno 23/25, kadaster sectie L no. 4822; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zjjn ter visie gelegd dat op Donderdag den 22n September a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op do secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de beslaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8n September 1910, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA, 41> „Zoo, zoo," zei Lotte, toen zij dezen brief gelezen had. „Ik heb mij blijkbaar ledijk in hem vergist. Ik dacht dat hij wat sullig was, maar hij kan er wezen hij heeft het achter de ellebogen." Toen las zij den brief nog eens over, aan dachtig van het eerste tot het laatste woord en bleef zitten denken met gefronst voor hoofd. Dat van die weduwe, zou hij dat maar be dacht hebben, of zou dat werkelijk zoo zijn? En dat nog wel in hetzelfde hotelTerwijl or toch zeker in Kaapstad wel goede dames pensions zijn Nu, hoe Lotte Schneider over z.ulke jonge weduwen dacht, dat slak zij niet onder stoe len en banken. Dat wilde z.ij Walter Riefen- stnlil eens goed onder den neus wrijven En die kastijding ging in den vorm van een langen brief twee dagen later naar Kaap stad. Een antwoord kwam, even spoedig als den eersten keer en daarop was weer een antwoord van lootte noodig. Verscheiden brie ven wisselden zij zoo ook een paar ansicht- knarteivzond hij haar. Toen verliep or gei'uimen tijd vóór Lotto weer eonig levenstreken uit Zui. i 'rika kreeg, Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt op verzoek van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, do aandacht van, belangheb benden op do hieronder volgende berich ten aan zeevarenden Schietoefeningen v,an het fort „Pampus", Zuiderzefe 3de district. Volgons mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 7 en zoo noodig ook op 8 September a.s. een schietoefening worden gehouden van het fort „Pampus". Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door do ware richtingen Oost tot Z.O.t.Z, (56°) tot op 4500 M. van het fort Op 9 en 10 September a.s., zullen ge lijksoortige oeefningen worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaald een sec tor, begrensd door do ware richtingen N.W. door Noord tot Z.O.t.Z, (191°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort „Pampus" een roode vlag waaien, die 3 uur voor hot begin der oefening halfstok on een uur voor do oefening geheel voorgeheschen wordt. Bo vendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roodo vlaggen waaien van de batte rijen Diemcrdam en Burgerdam, de West batterij nabij Huiden en den kerktoren te Muiderberg, (Zie „Ned. krt.f no. 212..) Schietoefeningen van het fort „Pampus", Zuiüorzelo 3de district. Volgons mededeeling alsvoren zal op 14 en zoo noodig ook op 15 September a.s. gelijksoortige oefeningen worden gehouden als boven vermeld, waarbij onveilig ge maakt wordt oen sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z. (79°) tot op 4500'M. van het fort. Waarscliuwingsscin als boven. Sch ictodfenin gen van het fort „Hoek van Rolland", 4 d o district. Volgens mededeeling als voren zal op 13 cn zoo noodig op, 14 September a.s. een schietoefening worden gehouden van hel fort „Hoek van Holland". Er zal--ge vuurd voiden mot kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waaibij onveilig ge maakt wordt een driehoek gevormd door het fort, een roode vlag b©N. en boZ. hot zeegat tot op 31.000 M. van hot fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort. een roodo vlag waaien, die 3 uur voor het begin dor oefening halb stok on eon uur voor de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zio „Ned. krt." nos. 218, 202.) Schiedam, 7 September 1910 De Burgemeester voornoemd, M A. BRANTS. BUITENLAND. Schiedam, 8 Sept. 1910. MONTENEGRO. liet is al weer eenigen tijd geleden, dat men kon lezen van de feesten, welke gewijd waren aan de geboorte van het koninkrijk Montenegro en de verheffing van vorst Nico- laas tot den rang van koning. Thans, nu die plechtigheid tot het verleden en dc vreemde vorsten naar hun haardsteden zijn terug gekeerd, is het opmerkelijk hoeveel conclu sies, terecht of te onrecht, in verband daar mee zijn gemaakt, en hoevele meer of min der waarschijnlijke geruchten als noodzake lijk gevolg daarvan de ronde doen. In de eertte plaats wordt er met veel na druk op gewezen hoevele Euiopeesche hoven zich gehaast hebben tegenwoordig te zijn bij de feesten te Cottinje. De aankomst van hot Russische eskader voor Antivaii, de komst van tsaar Ferdinand, van den koning van Italië, van prins Alezander van Servië, wa ren alle zaken, die de aandacht trokken. Niet alleen toonden ze nan„ dat de vriend schappelijke en diplomatieke banden met het hof (e Cettinje .steeds nauwer worden aan gehaald, maar ze bewezen ook, dat Monte- negio een belangrijk centrum wordt en dat het Oostersche vraagstuk er zeer goed zijn op lossing zou kunnen vinden. Men heeft opgemerkt, dat de koning van Bulgarije do eerste was om zijn nieuwen col Jega te gelukwenbclien. Deze ijver wijst op een toenadering van de politici tusschen de beide nieuwbakken koningen, or is zelfs sprake van een verbond tusschen de twee hinden. Men heeft dit verbond zelfs weer in unhand gebracht met een geheim verdrag met Oostenrijk, maar dit gerucht wacht vooreerst nog op bevestiging. In elk geval bleek uit de hartelijke ontvangst van prins Alexander van Seivie, dat de sympathie tusschen liet Sei rische en Montencgrijnsche volk niet is verzwakt, zoodat a an een toekomstig isole ment van Servië, waaiop in de geruchten omtrent laatstgenoemd verdrag werd gezin speeld, geen sprake is. De toasten op het banket van den 28sten Augustus gewisseld, maken aan allen twijfel dienaangaande een eind. Ook Italiaanscbo belangen moeten bij do feesten hebben oorgezeten. Italië schijnt bet oog geslagen te bobben op Albanië en een verdrag met Montenegro zou Italië van dc vrees voor een ontijdige tusschenkomst ont heffen. Deze get achten zijn wellicht gegrond in elk geval hebben ze niets onwaarschijn lijks. Maar waarom een spontane uiting van vriendschap van koning Emanuel, koning Nicolaas is toch ook zijn schoonvader, te verkleinen door er een smet van egoisme op te werpen? Onbetwistbaar echter hebben de feesten i Cettinje aangetoond, de eenheid van gevoe lens, waarmede de hoven van Italië, Rusland cn de Balkanstnlcn zijn bezield. Dat is een Engeland. Op verzoek van alle Engelsche kamera ran Koophandel, heeft het departement van buitenlandsche zaken bij de regeering der Vereenigdo Staten geprotesteerd tegen dc nieuwe tariefbepalingen, volgens welke de buitenlandsche fabrikanten bij begin van het jaar monsters van hun in te voeren textiolstoffen hebnoten in te zenden, een be paling, die den Amerikanen in staat stelt zich alle nieuwe monsters toe te eigenen en dan gunstig te kunnen concmteeren. Te Portsmouth is een Duitseh officier, een zekere luitenant Helm, dienende bij het 21ste bataljon pioniers te Mainz, betrapt op het teekenen van verdedigingswerken. "Voorts moeten eenige teekeningen van kustforten en hnvenverdedigingen op hem gevonden zijn. Gisteren werd de gearresteerde voor de politie-rechtbank te Fnrehnm gebracht. De zaak werd een week verdaagd en de luite nant in de gevangenis te Winchester onder gebracht. Hij verklaarde geen spion te zijn. Do hondsdagen waren begonnen en Lotto had het verschrikkelijk warm. „En dan te denken," zuchtte zij, „dat iiet daar ginds,- waar hij is, nog veel war mer is. Zoo'n warmte moet daar ondragelijk zijn. Kans op zonnesteek is er ook al in dat verre land, nog meer dan op koorts en cholera 1" De goede Lotto Schneider had er niet het minste vermoeden van dat het daar in hot zuiden op het oogenblik winterweer was en dat er ruwe winden over de velden joegen Lotte sprak weinig den Jna1ste.ii tijd en In deze hitte nog veel minder het wus haar te warm om te spreken. Afgemat, met gebogen hoofd, eon ver smachtende bloem gelijk, kwant zij op een middag vnn haar bureau. Het liefst was zij maar stil op het bureau gebleven, want zij luid geen zin aan eten de gezonde eetlust, dien zij vroeger altijd had, was nti geheel ver dwenen, Daarbij kwam dat liet op het kantoor tamelijk koel was en door de straten te gaan, Waar de zon zoo fel scheen, dat lokte haar daarom niet bijzonder aan. Tegenover de deur van het groote huis stond iemand, een man, diedie gelee! 0p Maar wat moest dat beteekenen? Sinds wanneer, kwamen er spoken op klaarlichten dag in de heete straten van Berlijn? Bevreesd was Lotte Schneider geenszins, maar onver wachts het evenbeeld te zien van iemand, die zij zoo ver weg wist, cn nnn wien zij zoo vee! dacht, dat was haar toch te veel en zij kon een kreet van verbazing en schrik dan ook niet weerhouden. - En meteen snelde zij op hem toe, die dunt rustig stond te wachten. „Jij, jij hiermaar hoe kan dat nu en waar kom je zoo plotseling vandaan?" „Over Southampton en,Hamburg kom ik regelrecht van Zuid-Af rika", zei Walter Rie- fenstahl, want hij was liet werkelijk. En hij trok huur naar zich toe en kuste haar eenmaal tweemaaldriemaal op den mond. Toen liet hij haar weer los, trad een schrede terug en maakte een zeer vormelijke bui ging voor haar. „Zoo," zei hij toen met iets spottends in zijn stem, „nu kunnen wij elkaar, Voor zoo ver mij hctieft, wei weer „u" noemen, ge achte juffrouw Schneider." „Dat zou ik u ook zeer dringend willen vcizoeken," riep Lotte met toornig schitte rende oogen. Vuurrood was zij geworden on eerst nu herstelde zij zich eenigs/.ins van den schrik van het onverwachte voorval en de omhelzing. „Ik geloof dat u door een soort tropen- ziekte is aangetast, wat beteekent andere dit ongehoorde optreden?" „Misschien is het zoo," zei liij, „maar ik vrees dat ik van die ziekte ook in dit klimaat niet meer zal herstellen. Overigens voel ik mij zeer gezond cn gij behoeft voor kooi Is niet Imvieesd te zijn. Mag ik nu wei de eer hebben u te vragen om met mij wat te willen gaan eten?" Wat zou Lotte doen? Altijd hoos blijven op iemand ging tocli niet aan. En als iemand pas uit Afrika komt en een tropen-ziekte heeft, -- dan moei men tod), wat vriendelijk logon hem-zijn, GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België. De Brussekcho „Soir" meldt; dat in de audiëntie, die prins Victor Napoleon eergiste ren werd verleend, hij den koning dank be tuigde voor diens toestemming lot het huwe lijk van den prins met prinses Clementine. Spanje. De georganiseerde werklieden te Madrid hebben zich met gioote meerderheid tegen een algcmeene staking uitgesproken. In een ver gadering van 84 gedelegeerden van vakver- eenigingen te Madrid, stemden 74 afgevaar digden tegen, slechts vier vóór oen algemeenc staking. T t a 1 i In het stadje Arezo staakt de gehcele be volking, proletariërs zoowel als bourgeoisie. liet gemeentebestuur had geld noodig cn trachtte zich dit te verschaffen door een paar belastingen te verhoogou. Daarover ontstond zulk een algcmeene ontevredenheid, dat de gcheele burgerij staakte. De werklieden leg den den aiheid neder, winkeliers sloten hun zaken, slachters en hakkers verkoopen niet langer. Men is zeer benieuwd naar het ver loop van dezen eigenaardigen strijd. m waaiborg voor den vrede. En zoo kwam hot dan dat Lotte Schnei der en Walter Riefenstahl dien middag ge meenschappelijk dineerden, ia het restaurant „De Duif". Zoo kwam het ook dat Lotto Schneider twee uur te laat op haar kantoor terugkeerde wat gelukkig geen onaange name gevolgen had, daar haar patroon op reis was met vacantie en z.ij dus wat meer vrij heid had om zich te bewegen. Wat zij daar wel in „De Duif" bespro ken hadden,? Och, eeist had hij wat van Afrika verteld, dit en dat, en toen over ile naaste toekomst, waarin hij van plan was meer zelfstandig zaken te gaan drijven. En Lotte Schneider had zeer aandachtig naast hem zitten kristenen, "Kalm. en met vaste stem had ze ten slotte gezegd „Zooveel mogelijk zelfstandig te zijn, lijkt mij voor con man altijd het meest wenschc- üjke. Voor een vrouw trouwens ook dat is mij gebleken in de anderhalf jaar, dat ik in deze betrekking ben. Ik doe zoo goed moge lijk mijn plicht en hen overigens vrij als een vogel in de lucht om te doen of te laten wat ik wil, en zoo hoop ik ook dat het voor mij zul blijven. Om weer afhankelijk tc worden, zooals vroeger bij je tlniis van je ouders - neen dat zou ik nooit meer- willen, nooit meer." Dat klonk zeer beslist. Walter Riefenstahl knikte. „Zóó zal jo en mag je nooit weer afhan kelijk zijn. Je moet wat geduld hebben en nis ie dat kunt cn als dc weduwnaar niet de lieve babies ie niet to vaak lastig valt in het Grunewnld, juffrouw Schneider, dan T u r k ij Naar het „Berk Tagobl." uit Konstantino- pei verneemt, hebben de opstandige Druzen in het Syrische landschap Hainan hun onder werping aangeboden. De Turksche regeering heeft dit aanbod van de hand gewezen, omdat zij de Druzen eens voor al ten onder wil brengen. Zij denkt met deze oproerige en steeds lastige bevolking nog dit jaar gereed te ko men en is voornemens dan het volgend jaar met de Koerden in Koerdistnn af te rekenen. „Neen, wij zien elkaar nog maar weinig. Hij heeft tegenwooi dig niet veei tijd meer om uit te gaan," viel Lotte hem rustig in de rede. „Hij is de vorige week getrouwd mot een zeer nette weduwe. Haar eerste man was bierbrouwer." „Een zeer sympathiek beroep, buitenge woon sympathiek," zei hij met, een even ern stig gezicht als Lotte had. „Wij willen nog een glas op het jonge paar drinken." En toen dat glas gelcedigd was, stond hij op, want hij wilde den eerstvo)geilden trein nog halen, om nog 's avonds bij zijn ouders te zijn, die geen flauw vermoeden haddon dat hij 7.1 jii reis over Berlijn had gemaakt. in de gang, waar hij zijn jas en hood had opgeliangen, stonden' z.ij even stil en gaf hij haar de hand. Hij boog zich naar haar on keck haar teedcr aan met iets vragends in zijn oogen. „Nu Lotte zei hij zacht. Maar zij 'schudde liet hoofd en ging vlug naiu* de deur „Neen, meneer Riefenstahl, men moet zich eerst goed bedenken voor men iets nieuws begint dat hebt ge zelf in uw eersten brief gezegd. Niet tc spoedig veranderlijk zijnDat was een goede opmerking van u." En met die woorden gingen zij uit elkaar, bij met een zware zucht, zij met een wonder lijk lachen, een gniügon spot in de oogen. (Wordt vervolgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders voornoemd

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1