Spanje on Marokko. Sultan Moelay Hafid heeft besloten nog maals ,ol Mokri met .oen, volmacht naar Madrid te zenden teneinde spoedig tot overeenkomst te komen .over de verschil lende geschilpunten met Spanje. R u e la nd. Naar de „Nowoje Wremja" meldt, heett de minister van marine, Wojewodski, zoo mede 'enkele zijner hoogere ambtenaren, ontslag genomen. Aanleiding hiertoe zou de schijnrevisie zijn, waaraan het depar tement zou worden onderworpen en waar door de minister zich beleedigd gevoelde Nog kort geleden had de tsaar den mi nister verklaard, dat hij zulk een revisie niet zou gedoogen. AbessyniS. Te Londen ontvangen berichten melden, dat er in Abessynië hevige gevechten heb ben plaats gehad tusschen de regeerings- troepen en de opstandelingen, waai bij laatstgenoemden volkomen werden versla gen. In het district Tigre werd een vol maakten veldslag gevoerd. De troepen der regeering stonden onder commando van Ilag, terwijl de opstandelingen door ras Olieli werden aangevoerd. Deze verloor meer dan duizend zijner volgelingen. In de provincie Gallah hadden eveneens ernstige gevechten plaats, waarbij de op standelingen klappen kregen. De corres pondent besluit zijn berioht met de me- dedeeling, dat in don laatsten tijd het aan tal opstandelingen sterk is verminderd, daar de meeste stammen zich aan do zijde van den regent scharen. Keizer Menelik heeft zich van den jong sten aanval zijner ziekte, in zooverie her steld, dat hij Zondag, ter gelegenheid van den Ahessynschen Nieuwjaarsdag de hoog waardigheidsbekleeders heeft kunnen ont yangen. Vereenigde Staten. «Roosevelt is van zijn politieken veld tocht door het Westen te New-York terug gekeerd. Door deze reis heeft hij zijn po pulariteit nog verhoogd, vooral doordat hij een nieuwe repubhkeinsche leer heeft verkondigd, gericht zoowel tegen de in menging der financiers in de politiek al<- tegen de tirannie van de arbeidersbonden De komende strijd zal zeer hevig zijn, daar zoowel republikeinen onderling elkan der zullen bevechten als republikeinen en democraten. Laatstgenoemden schijnen vol gens de berichten uit Amerika, hun pij len vooral te willen richten tegen de leer stellingen van Roosevelt, dien zij het pu bliek als bij uitstek gevaarlijk voor het welzijn van de republiek zullen uitschil deren. Canada. Het eucharistisch congres, dat de vorige week to Montreal is gehouden, is Zondag geëindigd met een processie van de Notre Dame-kerk naar Fletchersfield, waaraan de kardinaal Vanutelii, verscheidene aarts bisschoppen, 150 bisschoppen, eenige dui zenden priesters en ordebroeders, zoomede 25000 personen als vertegenwoordigers van kerkelijke vereenigingen in Canada en de Yeroenigde Staten deelnamen. De stoot, waarin zich ook de eerste minister Sir Wilfried Laurier bevond, bewoog zich'on der klokgelui door de rijk versierde stad, in wier straten talrijke vlaggen in de pau selijke, Britsche en Fransche kleuren wap perden. China. In de Duitsche pers is herhaalde malen scherpe critiek geoefend op het beleid van den Nederlandschen ingenieur Rijke, die tot groote 'teleurstelling van Duitsche collega's, belast werd met de verbe tering van de Wang-po, een riviertje, dat Sjanghai met do Jangtso in verbinding brengt. Naar aanleiding van die critiek heeft de Kamer van Koophandel te Sjanghai door "drie Engelsche ingenieurs ter plaatse een onderzoek doen instellen. Dit onder zoek is thans in alle opzichten gunstig jiitgevallen voor den heer De Rijke. Het rapport verzekert nadrukkelijk, dat de op vatting van onzen landgenoot do juiste is en dat hij goed heeft gedaan het z.g. jonkenkanaal uit te diepen en te verbroe den en het z.g. soheepskanaal te sluiten. Van Duitsche zijde was beweerd, dat ver betering van het soheepskanaal veel goed- kooper zou blijken. DeEngelsche inge nieurs zijn liet daarmede niet eens, wel zal het jonkenkanaal iels duurder uitko men, maar het is dan ook voel geschikter, zoodat de meerdere kosten volkomen ge wettigd zijn. BINNENLAND. Van het Hof. De Koninklijke familie brengt heden een bezoek aan Amsterdam. Vertrek van sta tion Baarn om 1.50. Des avonds keert de Koninklijke familie per automobiel naar Soestdijk terug. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Bij de ontvangst 'te Roosendaal, zal den ..1 hoogen gasten door het.dochtertje van den vice-consul een bouquet aangeboden wor- den. 1 Vrijdagmiddag te vijf uur ontvangt het Belgische Koningspaar, in do troonzaal, te Amsterdam de Belgische consuls in Ne derland' en de Belgische kolonie. Bij gelegenheid van het gala-dinei, dat Donderdagavond in de burgerzaal ten ï>a- leize wordt gegeven, zullen, aldus Oe „Tel.", H. M. de Koningin en Koning Al bert van' België, elkaar toespreken. De eerewacht aan het Paleis zal op 15 dezer worden betrokken door een com pagnie grenadiers, onder bevel van dear kapitein jhr.'R. H. S. G. Six. Bij gebrek aan logiesruimte in de ka zernes worden de muziekanten, die aan de taptoe deelnemen, ondergebracht in het militair logement en "in een ledig- staande school op de Weteringschans. Gedurende de avonden van het Ko ninklijk bezoek zal do Dam electrisoh wor den verlicht, meldt het „Ilbl.". Deze ver lichting is niet met het oog op de taptoe, want deze zal plaats hébben bij fakkel licht. Wanneer de muziekkorpsen Donder dagavond zijn opgesteld, zal de straatver lichting op den Dam worden gedoofd, om het effect der flambouwen te verhoogen. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is do heer F. M. Burke benoemd tot consul der Nederlanden te Algiers, buiten bezwaar van 's lands schat kist. Het ressort van het consulaat omvat Algerië. i t i 1 Audiënties De gewone audiënties van de ministère van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine, van financiën, van koloniën en van oorlog, zullen deze week niet plaats hebben. Ridderorden, Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd in do orde van Oranje-Nassau, tot ridder, mevrouw de douairière luitenant- generaal N. van Willes, geboren J. C. .fanse van Zoutelande en Werendijcko, eeie- lid van de Vereeniging „het Nederlandsche ftoodo Kruis". Bij Kon. besluit van 6 dezer is J. -Lely- veld, directeur van de Roomsch-Katholieke normaallessen, gevestigd in het St. Vin- centius-gestieht te 's-Gravonhage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 8 dezer is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hee renveen, mr. G. Hovens Gréve, thans ad junct-commies bij het departement van oor- iog, te 's-Gravenhago. Bij Kon. besluit vau 8 dezer is, met ingang van 1 October, benoemd tot sub stituut-officier van justitie hij de arron- dissements-rechtbank te Arnhem, mr. E. J. II. M. van Rijckevorsel, thans substituut- officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Zutphen. Personalia. Jhr. mr. van der Staal van Piershil, Hr. Sis. buitengewoon gezant cn gevolmachtigd Minister te -Biussel, is gisteren in de resi- dientie aangekomen ten einde tegenwoordig te zijn te Amsterdam tijdens het bezoek van den vorst, bij wiens hof hij geaccrediteerd is. Hs. Ms. gezant te Bern, jhr. mr. Van Panhuys, is met verlof hier aangekomen. Atjeh. De gouverneur van Atjeh die tijde lijk te Arnhem vertoeft heeft gisteren de telegrafische mededeeling ontvangen, dat neergelegd zijn Teungkoe T'hi Ma'et Tiro (de voornaamste geestelijke verzet- leider in Pidië) en het steeds vijandig ge bleven landschapshoofd Kondjioeen Geum- pang on dat in de onderafdecling Meula- boh zich gemeld heeft Teungkoe Pidië met een honderdtal volgelingen. Het verzet in de eens zoo rumoerige en lastige onder afdecling op Pidië en Meulaboh kan 'hier- meo als geëindigd worden beschouwd. („Arnh. Crt.") Het Ministerie van Koloniën heeft oen telegram van gelijken inhoud gepubliceerd. Opening Tan de zitting der Staten-Generaal. De „St.-Ct." no. 213 bevat het volgend piogramma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal te 's-Gravenhage op Dinsdag 20 dezer Art. 1. Des middags ten twaalf ure zullen de leden der Staten-Goneiaad zich begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, cn in vereenigde Vergadering te zamen komen, on der leiding van den door Hare Majesteit de Koningin benoemden voorzitter van de Eer ste Kamer. Art. 2. De ministers, hoofden van minis- terieale departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags ten Cónen ure, mede in die zaal verecnigen, Art. 3. Hare Majesteit de Koningin, de zitting der Staten-Generaal zullende openen, zal ten één ure met den volgenden trein van het paleis afrijden a. Een commando cavalerie tot opening van den trein b. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard c. De ceremoniemeester, gezeten in een rij tuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier d. Acht Kamcrheeren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met tvee paarden bespannen, gaande één, lakei naast elk portier. De ICamerheeren plaatsen zich volgens hun rang van benoeming; o. De groot-officiereu, gezeten in twee rij tuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. Een commando cavalerie; g. De grootmeesteres en .do dienstdoende dame du palais, gezeten in een rijtuig met vier 'pnardeu'bespannen, 'gaande twee lakeien naast elk portier h. De opper-eeremoniemeester, gezeten in een rijtuig* met vier paaiden bespannen, gaan de twee lakeien naast elk portier; i. Hare Majesteit .de Koningin, vei'gozeld \an Zijne Koninklijke 'Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezéten in een staatsiekoets mot acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier De opper-stalmecster, te paard, rijdende naast de sloatsiekoerts, een weinig achter het portiei ter rechterzijde en de gouverneur der Koninklijke residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de staatsiekoets de officieren van bet Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór. j. Een commando cavalerie, tot sluiting van de.n trein. Alt. 4. De trein zal rijdendoor de Ileul- straat, door het Lange Voorhout, over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Art. 5. De trein, gekomen zijnde aan het gebouw waarin de zitting zal geopend wor den,' zal Hare Majesteit de Koningin aan den ingang ontvangen worden door con com missie uit de vergadering, die, voorafgegaan dooi den ceremoniemeester, de kamerhcc- ren, de groot-officieren en den opper-ecremo- nicmeesler, Ilare Majesteit zal geleiden naai de zaal waarin de vergadering gehouden wordt. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, benevens de officieren van hot Militaire Iluis van Ilarc Majesteit de Ko ningin volgen onmiddellijk. Art. G. De grootmeesteres en do dienst doende dame du palais plaatsen zich onmid dellijk tor zijde achter Hare Majesteit. De gioot-officicrcn en de gouverneur dei- Koninklijke residentie plaatsen ziöh achter den Koninklijken zetel. De knmciheercn plaatsen zich rechts, de officieren van het. Militaire Iluis van Hare Majesteit de Koningin linka van den troon. Ait. 7. De zitting geopend hebbende, gaat Hare Majesteit met denzelfden trein waarmede Iloogstdezelve gekomen is, en in de bij artikel 3 vermelde orde, naar het Pa leis terug; zullende de trein den navolgen den weg nemenvan het Binnenhof, over den Korten Vijvcibeag, door hot Lange Voorhout, door de Heulstraat, naar liet Paleis. Art. 8. Mininitschotcn uit het gcseliut zul len liet afrijden van Hare Majesteit van het Paleis en het oogenblik, waarop Iloogstde zelve het «gebouw verlaat, aankondigen. Do voorzitter van de Vereenigde Vergade ring der Staten-Geneiaal, die tot opening van de zitting 19101911 op Dinsdag 20 Sep tember 1910 zal gehouden worden in de Ridderzaal op het Binnenhof, geeft in de zelfde „Stct," kennis: lo. dat, behalve de leden der Staten-Gene raal en zij die in ambtscostuum recht-van toegang hebben, niemand zal worden toege laten, tenzij voorzien van een toegangskaart. Ten einde de strikte handhaving dezer be paling >te bevorderen, zal deze kaart bij den daarop aangeduiden ingang van liet gebouw vertoond moeten worden aan de zich aldaar bevindende ambtenaren van politie, die zul len worden bijgestaan door boden der Eer ste en der Tweede Kamer; 2o. dat zij die op hun toegangskaart tot het gebouw' zijn toegelaten, verzocht worden zich bij hiui komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hun plaats niet te verlaten, vóói dat de Vergadering door den voorzit ter is gesloten; 3o. dat de toegang tot het gebouw ge opend is van af 11 uren des voormiddags; 'lo. dat de toegang voor genoodigden nil 12 uren z.al gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar Ls op do tribune. De toegang tot deze tribune is door den Zuid westtoren (tegenover het gebouw der Tweede Kamer) 6o. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat, aanzoeken om toegangskaarten voor de bovengenoemde Vereenigde Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd. 7o. dat alle doorloopende en andere kaar ten, afgegeven tot toegang voor de vergade ringen van de Eerste Kamer cn de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Voor melde Vereenigde Vergadering niet geldig zijn. Deze mcdedeelingen strekken tot ant woord op de verzoeken van particulieren om teogangsk-rnrten, mondeling en schrif telijk, bij het bureau der Vergadering inge komen. Hof ran Arbitrage. Naar de „Observer" meldt, berusten Engeland en Amerika in de uitspraak van het scheidsgerecht in zake de Noord-Ame- rikaansche kustvisscherijen. Bij overeenkomst van 27 Januari 1909 was bepaald, dat binnen, vijf dagen na de uitspraak van het scheidsgerecht re visie daarvan kon worden' gevraagd. Bniselsclie tentoenstelllag. Het Nederlandsch commissariaat der ten toonstelling te Brussel deelt het volgende mede Ofschoon de Jury-Superieur hare werk zaamheden thans voleindigd heeft, zal de offlcieele lijst der bekroningen tengevolge der omvangrijke werkzaamheden aan de samen stelling dier ljjst verbonden, vermoedelijk eerst over een maand het licht zien. Met toestemming van den commissaris- generaal is het echter thans reeds aan expo santen veroorloofd kaarten, vermeldende de door hen behaalde onderscheidingen bjj hun stands te doen aanbrengen. Gas contra elektriciteit. De Lon'denscho correspondent Van. dé „Tel." schrijft: Het laatste woord is nog niet gespro ken of geschreven over 'do vraag, of gas dan wel electriciteit goedkooper is Voor een even heldere straatverlichting. En dat valt ook moeilijk' uit te maken. Het beste gasgloeilicht kan zoomin tegenover ver ouderde electrische booglampen worden gesteld als do nieuwste electrische lam pen tegenover gaspitten. Do kosten 'der nieuwste methoden van beido verlichtin gen kunnen wezenlijk niet voel verschil len. De vinnige concurrentie tusschen'gas en electriciteit heeft echter het voordeel tot aanhoudend© verbeteringen in diever- liohtingsmethoden te leiden, zoodat de hoofdstraten van groote steden 's avonds meer en meer de helderheid van den dag erlangen. Hier te Londen, waar de 29 gemeenten der stad elk op eigen houtje voor de straatverlichting zorgen, wisselen, gas en electriciteit elkander telkens af, om het goedkoopste ervan te vinden. Zoo is thans de gemeente Westminster bezig, in Regent street, Rail Mall, Piccadilly, op Picca dilly-circus en in de omliggende straten van wat het district St. George heet, de electrische booglampen te vervangen door gaslampen van 3000 kaarsen lichtsterkte. Die gemeente hooft ©en eigen inrichting tot opwekkon van electriciteit. Maar zij vond do electrische straatverlichting van dat district to duur. De kosten daarvan bedroegen jaarlijks 1252.000. En nu heeft zij het aanbod eener Londensche gasmaat schappij aanvaard, om dat district vooi f 165.600 beter met gas te verlichten. Dal geeft voor do gemeente een bezuiniging van f86,400 per jaar. Men .moet echter hieruit niet afleiden dat gas bepaald goedkooper is dan elec triciteit. Want andere Londensche gemeen ten deden een tegenovergestelde ervaring op! Zoo zijn de gemeente Hampstead, Ma- rylobono cn Schireditch druk bezig alle gaslampen van de straat door electri sche to vervangen. In Marylebone, waar de straten niet zoo goed verlicht zijn als rondom Piccadilly-circus, denkt men daardoor jaarlijks f 31.200 to besparen. De jaarlijksche kosten van. elke gaslamp in de hoofdstraten dier gemeente heeten f 106.15 te bedragen, en van een electri sche lamp slechts f80.70. Do City verving in Fleetstreet en om liggende straten de vroegere electrische booglampen door gaslantaarns met hoogen druk. Ook dat gaf een besparing van kos ten, zoodat de ervaring zeer verschillend is met beide soortenva'n verlichting. (Wij wijzen er op, dat hier alleen sprake is van straatverlichting. Red. Sch. Ct.)' Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 10 Sept. bij de betaal meester- m kas wasf 2,655,252.37 b. dat op denzeifden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 13,552,940.18 c. dat op den genoemden datum in omloop waren aan schatkistpromessen f 10,000,000. en aan schatkistbiljetten 112,000,000. STADSNIEUWS, Door Burgemeester en Wethouders is de levering van 125 ton kachclkolon ge gund aan B. P. II, Wuisman alhier voor de door hem ingeschreven som van f7.82 per ton franco wal. De serenade. Gisteravond heeft de door ons reeds aan gekondigde serenade van St. Ambiosius én St. Cecilia nan den nieuwen buigemeoster, den heer Honnerlage Grete, onder begunsti ging van mooi weer plaats gehad. Honderden en nog eens honderden belang stellenden hadden zich tegen 9 uur naar de Brocrsvest begeven en zochten zich een plaatsje, hetzij in de Brocrsvost links en rechts van de woning dos nieuwen burge meesters, hetzij achter het bloemperkje aan de zijde van het Emmaplein, welk plantsoen tje het der politie vrij gemakkelijk maakte de henoodigde raimle voor de serenade vrij te houden, daar slechts aan beide zijden tot stiaatbreedte de bewegelijke en bewegende lijn van het publiek was vast te leggen. Evenals de vorige maal deed ook nu de politiehond weer uitstekende diensten, vooral toen door de' stijf schouder aan schouder geschaarde mensclienmassa een opening ge mankt moest, worden om de huldebetoogers tot de gereserveerde ruimte toe te laten. Dit was ceist te ongeveer 9.20 uur. Tn de kamer van den heer Honnerlage Grete merkten wij o. m. op de hoeren Lager- woij en v. Westendorp met hun dames cn den lieer v. d. Schalk. Wij spraken boven van de serenade van St. - Amhrosius en,St. Cecilia', maar dat is minder juist, omdat de serenade werd ge bracht door de geheele afdeeling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond, van wier onderafdeelingen de besturen cn de banieren in don stoet waren: liet harmoniegezelschap ,.St. Ambrosius",-de nmnnonzangvereeniging „St. Cecilia", de 'R.-K. TimmerÜedenver- eeniging „St. Joseph", de dilettantenclub „Alb. Thym", de propagandaclub ,,8t.' Pau- lus" en, al deze banieren door grootte on pracht overvleugelende, de met het kruis ge tooide banier der afd.' Schiedam, waarom, heen zich het bestuur der afdeeling had ge schaard. Nadat St. Ambrosius een nummer heeft uitgevoerd, treedt de heer Honnerlage Grëte naai* buiten, begroet door schetterende fan fares, dan voert het zelfde gezelschap nog een nummer uit. St. Cecilia doet zich daarna in een tweetal liederen hoeren en dan noodigt de gehuldigde de besturen der verschillende onderafdeelingen binnen. Daar neemt de heer Th. H. J. Mouwens, voorzitter der afd. Schiedam, het woord. Spr- zegt dat dadelijk na. het vernemen der heugelijke tijding van de benoeming des heeren Honnerlage Grete tot burgemeester dezer gemeente, hij met zijn medebestuuideren den benoemde is wezen geluk wcnschen, maai* de afdeeling wenschte zich niet te be palen tot die eenvoudige felicitatie, zij wilde een openlijke huldebetuiging, zooals deze serenade, en spr. maakt daarvan gebruik om nog eens zijn gelukwensch uit te spieken. Schiedam geniet thans een gioot voorrecht boven vele andere gemeenten nu een Schie dammer tot burgemeester is benoemd. Wordt een niet-stadgenoot, een vreemdeling, tot liet burgemeesterschap geroepen, de gemeente weet gewoonlijk niet wat ze aan een zoo danige zal hebben. Maar nu, wij weten dat wèl. Reeds zoovele jaren kennen wij U in hetgeen gij doet, zoowel op het gebied *der liefdadigheid, als op dat der kunst, op dat der gemeente-administratie, en iedereen is over tuigd dat wij een toekomst tegemoet z.ullcn gaan die tot een verhoogden bloei en hot ge luk der gemeente zal voeren en daarom wordt algemeen de bede uitgesproken dat God U vele jaren moge sparen tot heil der gemeente. Die heilbede wordt vooral gevoeld bij on zen bond, die immers uit alle standen haar leden krijgt en die allen verheugen zich en wenschen u geluk met uw benoeming die zij zoo van harte toejuichen. Blijve U werken, vele jaren lang, tot heil van Schiedam. De heer Honnerlage Grete behoeft zeker niet te zoggen dat hij voor deze sere nade, voor deze huldebetuiging zeer gevoe- >s. Er zijn dagen in hot leven dat men zich klein gevoeld en zulke heeft spr. er in de afgcloopen weck gehad, zoo is die ook van. hedendagen dat hart en gemoed overloo- pen van een gelukkig gevoel van dank baarheid; dankbaarheid in de eerste plaats jegens II. M. de Koningin, die hem heeft geroepen tot de eervolle betrekking, die hem wacht, maar dankbaarheid ook jegens zijn trouwe stadgenooten, die hem met zooveel liefde zijn tegemoet getreden nu hij de zwaro taak staat te aanvaarden, want, spr. erkent hel ten volle: de taak is zwaar. Wat de heer Mouwens aan spr. heeft toege voegd was hartelijk, was gemeend, spr. heeft dat gevoeld, en dat deed hem aan waar deze sprak namens den R.-K. Volksbond, die dat' gedeelte der burgerij omvat, hetwelk zoo/eer do zorg van don burgemeester noodig heeft. Spr. geeft gaarne de verzekering dat het zijn ernstig streven zal zijn Schiedam geluk kig te maken, en zal trachten te bevorderen de belangen, vooral van dat middengedeelte, waarvan de Bond als de vertegenwoordiging kan worden beschouwd. Hij geeft de verzeke- i*ing dat hij zijn taak zal opnemen met lief de en toewijding; al de blijken van sympa thie die hij in deze dagen mocht ondervin den, de huldebetuiging van hedenavond, zijn zoovele krachtige aansporingen dam toe. Spr. zal trachten te bereiken wat hij zich als ideaal gesteld heeftalle stadgenooten geluk te brengen. Spr. vraagt niat den steun Van den Bond, hij is overtuigd dat hij daarop mag reke nen. Hij weet, dat gefit en critiek op do openbare personen steeds plaats heeft en daar in berusten deze natuurlijk, maar zegt spr., haal het gozng niet neer, doch steun dat en help het hoog houden. Spr. rekent to dezen opzichte op aller medewerking die onmis baar is om iets te bereiken. Hij hoopt dat de Ned. R.-K. Volksbond mag groeien en bloeien en den steun en de borstwering zal zijn voor den nieuwen burge meester van Schiedam. Dan biedt de heer Honnerlage Grete den bcstuurderen een glas wijn aan om met hot glas in de hand te bezegelen de oprechtheid der gesproken worden. Daarna treden allen weer naar buiten. Do heer Honnerlage Grote richt dan een enkel woord tot de werkende loden der beide muziekgezelschappen en tot de* overige leden van den Bond. Vat hij zooeven binnen heeft gezegd tot de besturen der onderafdeelingen, hoopt hij dat deze aan dc leden zullen overbrengen, Hij heeft hun gezegd hoe dankbaar hij is \oor deze ovatie en ook den leden zegt hij daarvoor dank. De belofte die hij zooeven binnen heeft afgelegd, hoopt hij geheel in vervulling le kunnen brengen, maar hij rekent daarbij op den steun van allen bij dezo moeilijke tank. Maar met aller medewerking zal dat moge lijk zijn en dan zal dat tot resultaat hebben om Schiedam gelukkig te maken. Spr. besluit met een driewerf hoeravoor don R.-K. .Volksbond, waarvan de laatste klank nog niet was weggevloeid of reeds weerklonk het „LeVe onze nieuwe burge meester" dat van alle zijden Jovcndigcn bijval vond, waarna do fanfares weerklonken. De serenade was hiermede geëindigd. Nog een keer werd rondom liet plantsoen gemarcheerd onder de muziek van St. Am biosius en met hooggeheven banieren, en toen werd, omstuwd door een groote, jubelend© me nigte, langs BroersVost en Hoogstraat naar 't gebouw van den R.-K. Volksbond gemar cheerd, waar de deelnemers voor rekening Tinn den nieuwen burgemeester zouden wor den onthaald.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2