uitwerken van een plnn, wordt aangenomen. Een voor-stel om tegen 1911 een pnjsvraag uit te schrijven, werd aangenomen, liet be drag der uit te loven prijzen werd gesteld op een maximum van f 500, Een voorstel om der Regeering te erzoc ken maatregelen te willen treffen ter hevoi- deiing van de Zondagstust van de gemeente ambtenaren wordt aangenomen. Hierna kwam ter tafel oen voorstel det afdeelmg Noord-Holland i, z. toekenning van toelage voor huishuur aan gehuwde amb tenaren, welk vooistel wendt aangenomen. Door het bestuur word inzake den rechts toestand de volgende motie v ooi geste ld ,,üe nlgemeene vei ga dering van den Ne- derlandschen Bond tan Gemeente-ambtena ren, gehottdeai te Middelburg, 15 Septem ber 1910; overwegende, dat in steeds sterker mate wordt gevoeld het algeheel gemis eencr wet telijke ïegehng van den rechtstoestand dei gemeente-ambtenaren dat telkens weder gevallen bekend wotden van ongevraagd ontslag, van jaanvedtl'--ver mindering en van andere, ambtenaren m hun inkomsten treffende, hen vernedeien.de ot grievende behandeling, gevallen waaint naar het oordeel van zeer velen aan belang hebbenden onrecht wordt aangedaan dat in bijna al die gevallen zoowel hoo- ger gezag als belanghebbenden tegenover plaatselijke willekeur /olkomen machtelos staan, den ambtenaien meermalen zelfs de reden van de hun aangedane behandeling niet wordt medegedeeld en hun in den regel niet de minste gelegenheid tot verdediging wordt gelaten; dat de gemeente-ambtenaren in deze se dert de invoering van de wet op het ar beidscontract zelfs belangrijk achterstaan bij arbeiders in het vrije bedrijf dat in deze omstandigheden moet worden gevieesd, dat steeds meer gevallen zich zul len voordoen, waarin bekwame krachten hui verig zullen blijken den gemeentedienst in tc tieden en bovendien vele ambtenaren niet de zoozeer noodigc opgewektheid zullen behouden om hun steeds belangrijker wordende taak naar behooren te kunnen vervullen dat het algemeen belang en het belang der gemeente-ambtenaren dus dringend vor deren, dat aan den bestaanden onhoudbaren toestand een einde kome: Regeering en volksvertegenwoordiging nog maals beleefd doch met den meesten aan- diang te verzoeken zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen een wettelijke regeling van den rechtstoestand der gemeente-ambtenaren. Groene Krols Jubileums Tentoonstelling'. De volgende prijzen zijn o. a. toegekend 'de gioote zilveren medalje van H. M. de Ivo ningin aan de Meubelfabriek Nedcilnnd, uir. J. A Huizinga, te Groningen (ziekenkamer- ameublement); de groote zilveren mecLille van H M. de Koningin-Moeder aan de fa. Hendriks en Steenbergen, te Amsterdam (ver- plegmgsartikelen). do groote zilveren medalje van Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan de Eerste Noord-Nederl. Auto-Mij., dir. D. J. Bakker, te Groningen (zieken-auto) een bronzen medalje van H. M. de Ko ningin-Moeder aan de Maatschappij Oxyge nic m" te Schiedam (zuurstofapparaten) de zilveren medalje van H. M. de Ko ningin aan den heer C. J. Heetveld to Utrecht (model slaap- en badkamer) de zilveren medalje van H. M. de Ko ningin-Moeder aan de firma Robbert Kalf te Amsterdam (voor badinrichtingen, rlo sets, enz.) de zilveren medalje van Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan de N. V. Machine fabriek „De ïloll. LTsel", voorheen de Jongh Co. te Oudewater (ontsmettingsovens). een bronzen medalje van II. M. de Ko ningin-Moeder aan den heer Jac. Tipimengs te Oositerend bij Sneek (voor couveuse). Een benoeming. Do „Staats-Courant" hoeft gemeld, dat is benoemd tot gejwoon hoogieeraai in de afdeelmg scheikunde, technologie en ïnijrtboiRvkundo aan de Technische Hoogc school to Delft voor het ondeifwijs in tech nische hygiene dr. J. Cr. Sleesvvijik, arts, te 's-Gravenhage. „Het Volk" schrijft naar aanleiding daar van: Naar aanleiding van deze benoeming ontvangen wij uit Delft een schrijven, waarin groote verwondering wordt geuit. De heer Sleeswijk, do benoemde, zoo ver zekert men ons, is op het gebied van de technische hygiëne, de beroepsziekten enz in welke vakken hij onderwijs te geven zal hebben, een onbekende. Hij was dan ook noch door de hoogieeraren der betrokken afdeeling van de Dolftsch© Hoogeschool, noch door de curatoren dier Hoogeschool aan don minister ter benoeming vooige dragen. Deze beide colleges hadden voor de bezetting van dezen mauwen hoog- leexaarszetel aanbevolen onzen partijge noot L. Heijermans, arts te Amsterdam, en alhier privaat-docent in do leer der beroepsziekten aan de Gemeentelijke Uni versiteit, van wien ieder zal moeten er kennen, dat hij door zijn talrijke publi caties op dit gebied de allereerst aange wezene was voor deze benoeming, terwijl het buitengewoon talrijk bezoek der se rie lezingen, die hij te Delft op initiatief van de Sociaal-Technische Vereemging van Democratische Ingenieurs en Architecten over technische hygiene gegeven had, oen groote balangs tolling der studenten juist in zijn onderwijs had getoond, f -Te Delft is men dan ook vol verba- zing over deze benoeming Voor het feit, dat minister Heomskeik zich met aan de adviezen van professoren, en ciuatoren ge stoord hooft, vindt men daai slechts a,ls loden. Heijermans' politieke overtuiging. Dit zou /oker al heel oigj zijn. Door uit een overweging van zoo hleingeestigen aard het belang van het onderwijs te scha den, heeft de minister zich zeker al een uiterst bonepen legeerder getoond Ten overvloede hebben wij ons bij Heijer mans zei ven nog vergewist van de vol strekte juistheid dei feitelijke mededeehn- gen, die wij boven wrcergaven Nation, Chr. Geliceiontlionders-vercenlglng. De Nut. Cht. Geh. Onth.-Veieemging heeft gisleien te Almelo haat 30ste algc- meenc icrgodenng gel ouden, onder leiding \an den \ooizitter, ds. G. L. van den Broek, tan Dordrecht. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal afdeehngen thans bedraagt 223, met ruim 10,000 leden. Het verslag erd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat do inkomsten bedroegen ƒ5189.38 en de uitgaven 5059.50, zoodat er een saldo was van 129.88. Beide agenten det voieemging brachten een uitgebreid verslag o\cr liet ntgeloopen veieemgmgsjaar uit. Uit hot verslag van liet hoofdkantoor bleek, dat dooi dit kantoor in het afgcloopen jaar veel weik is gedaan. „De Wereldstrijd" en het „Vrije Volk", hadden samen een op laag vau 7000 ex. Er werden tonronden 55,591 geschriften, ter waaide van S460.48L liet vongc jam was besloten tot hot benoe men eenor commissie, oiri na tc gaan de mo gelijkheid van de oprichting eener eigen drukkerij. De niecrdeiheid dezci commissie ad\ iseerde in afwij/enden zm, op grond van fmancieele en praktische bezwaren. Besloten weid te gclegeneitijd op deze kwestie terug te komen. De volgende nlgemeene voigadoting zal woulen gehouden te Haarlem. Tot hoofdbestuuisleden werden heibenocmd de heeien mr. n. de Bic, di. M. A. Brants, dr. C. J. C. Btukens, ds. P. Veen en mej. [I. W. Crommelin. Tot lid van de commissie voor de redac tie weid heibenoemd mej. II. W. Crommelin, U- Zeist. Rechtspositie der politie. (Vervolg.) Mr. Treub zekle hoofdzakelijk de rechts positie der gemeentepolitie te zullen behan delen, rnaar wat hij zeggen ging, zou ook met epnige geringe wijziging in hoofdzaak van toepaVsing zijn op de rijkspolitie, Spr, zou zich bepalen tot het hoofdpunt: de wjjze van techrepiaak. Allereerst behandelde ror. Treub de vraag ft- eervol ontslag, niet gevraagd, als straf te beschouwen Van het standpunt van hem, ilie het ontslag geeft, kan men zeggen neen, -Idus zette spr. m korte trekken uiteen, doch vooi hem, die het ongevraagde eervol ontslag kipgt, is dit, betoogde hij, wel degelijk een strat, omdat de ontslagene zjjn betrekking, z\jn broodwinning verliest. In dat geval wercchte spr den ontslagene wachtgeld toe te kennen en alleen onder deze mits is het niet gevraagd eervol ontslag niet als straf te beschouwen. Spr. ad vervolgens in een weerlegging van de argumenten van hen, die wel een rechtspositie willen verzekeren aan de ambte naren, maar voor de politie een uitzondering willen maken, omdat daardoor het gezag zou worden ondermijrd. Als dat argument voor de politie opgaat, waarom dan niet voor andere ambtenaren en beambten. Waartoe rechteloosheid leidt, leert ons Frankrijk, waar de ambtenaren gebukt gaan onder willekeur en favoritisme, met het ge volg dat onder hen een anaichistischen en revolutionairen geest is gaan heerschen. Zoo ver is het in ons land gelukkig nog niet ge komen, maar als geen behoorlijke regeling van der ambtenaren rechtspositie komt, zal, naar spr.'s innige overtuiging, ook onder onze ambtenaren een revolutionaire geest komen Wijziging moet er ook komen in de rege ling van de politie, die thans zooveel te wenscheri laat. Vooral de bevoegdheidskwestie moet daatbij worden geregeld, een kwestie, die thans zoo vaak tot allerlei moeilijkheden leidt. Tot het scheidsgerecht komende, meende spr., dat er voor de agenten en voor de inspecteurs afzonderlijke scheidsgerechten moeten bestaan dan, betoogde spr,, behoort zulk een scheidsgerecht permanent te'zijn en niet, zooals voor het spoörwegpeisoneel, voor elke straf een afzonderlijk scheidsgei echt. De scheidsrechters moeten zijn van buiten het corps, omdat onpartijdigheid gaat boven deskundigheid- Waar men met de wet in de hand geen minister van justitie of burgemeester dwin gen kan tot het instellen van een scheidsge- techt, valt het initiatief van den Haagscben burgemeester toe te- juichen, die zoover ging als de wet toelaat en een commissie van advies instelde. Wel zijn we daarmede nog niet waar we zijn moeten, men onderschatte toch de waarde van zulk een commissie niet. Een burgemeester of wd -burgemeester zal zich wel twee malen bedenken eer hij be sluite in strijd met haar advies. De detailpunten der rechtspositie ter zjjde latende, juichte spr. het streven er naar, ook door politieambtenaren toe. Naast een ver- eenigd streven naar recht door de beambten, sla een erkenning van de organisatie door de .autoriteiten Spr 's heilige overtuiging is, dat i als de politieman hei besef heeft, dat hem geen willekeur kan treffen, hij beter dan tot i nu toe zijn dienst zal doen. Het ontbreken van een behoorlijk scheidsgerecht doet schade aan de politie in haar geheel, schade aan 's land» belang. (Langdurige toejuichingen). Na afloop der besprokingen werd, op voorstel van den voorzitter, een motie aan genomen, waarin den burgemeester dei- gemeente "s-Gravenhage „een, woordf van hulde en erkentelijkheid" wordt gebracht vooi de humane wijze, waarop Z E A. voor zijn politiedienaren voor zoover betreft disciplinaire stiaffen zooveel mogelijk heeft ondervangen den vrijwel rccliteloozen toestand, waarin de politie in 't algemeen nog veikeert. De vergadering sprak voorts in de mo tie den wonsch uit, dat „zookng een wet telijke legeling in deze materie niet voor ziet, do buigenieesters in 't algemeen mo gen instellen een deigehjko commissie" en achtte het veider noodzakelijk, dat meer algemeen dooi de verschillende politie-vak- oiganisaties gezamenlijk bij de ïeg'eering worde aangedrongen op een wettelijke re geling. STADSNIEUWS. Faillissement. De Rottcidamsche Rechtbank heeft gis teien uitgesproken het faillissement van II. Wouters, mr. timmerman, Bioeisvest88, alhier. Tot lechtercommissaris weid be noemd mr. II van Goudoever en tot cu rator inr. M M. van Velzen. Opgeheven weid het faillissement van P J Ivnoops, zonder beroep, wonende Gioote Markt 39, alhiei, failliet verklaard 15 Juni j.l. Onderscheiding. Op de Groene Kiuis Jubileum-tentoon stelling is een bronzen medaille van H. M do Konmgm-Moeder toegekend aan de Hij „Oxygemum" alhier (zuur&tof apparaten). Medailles. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de medailles voor den wedstrijd, uit geschreven door de Tooneelvereen. ,,Alb. Thym'i', tentoongesteld zijn in de uitstal kast van Rebeis'1 boekhandel. Do stoomboot „Hollandia'' voer gister middag tegen een schennpaal, die daar door brak De paal viel over den kant en trof een jongen aan het hoofd, dat gewond weid, en op zijn klomp, die brak. Een jongen van 11 jaar, wonende in de Visscheistraat, is in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden, omdat hij bij het voetballen een schop_tegen het hoofd had gekregen en daardoor verwond werd. De winkelier A. Molenaar, wonende in het Broersveld, is door een hond in het rechterbeen gebeten. Hij stelde zich onder behandeling van een geneesheer. Bij J. Oosterman, Breedstraat 22, is komen aanvliegen een postduif gemerkt 1341een halve maan 60 0 b. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de le helft van de maand Sept. Brieven. P. Nieuwenhuis, Amsterdam. M Zwaanenburg, Breda. Mej. E. Mak, Den Haag. Jo "Walraven, Nijmegen. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid, kunnen terug gegeven worden. Yolksbadhuls. In de week van 5—11 September werden genomen 306 baden. kuipbaden 21 kuipbaden 37 regen 25 regen i 197 school s 5 ets. kinder 26 AGENDA. 9602.105 f 10444.- 15 Sept, en volgende dagen. Tivoli Schouwb., 8 u. Speenhoff's Klein Tooneel, "Vooruit Rotterdam I 15 i> Kantoor Venn. vm. 10 u Alg.Verg. N. V. de Phoenix. 15 Gr. Schouwb., 8 u. Sara Bernhardt et sa compagnie. l'Aiglon. 16 en 18 Sept. Groote Schouwb., 8 u. De dwaze maagd. 18 Sept. S O. V. 1 u. Matinée. Stedelijk Muziekkorps Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van'2 tot 4 uur 10 ct. per persóon voor het publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoo- ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Hoofdstuk V-, Kosten van openbare werken. 125. Jaarwedden van het personeel ton 'dienste van het beheer der open bare werken voor zoover niet on der de volgende artikelen begrepen f De jaarwedde van den hoofdopzichter der Gemeentewerken, ambtenaar be last met het bouwtoezicht, en, die Van den opzichter voor het bouw toezicht zijn overgebracht naar volgnr. 119. i 126. Onderhoud van, huizen, torens, poor ten en dergelijke gehouwen voor den openbaren dienst bestemd niet f 7716.— 1 Gemeentebeg rooting 1011. V. De cijfers in de eerste kolom geven aan de werkelijke uitgaven in 1909," die in de tweede kolom de begrootingscijfers voor 1910 en in de laatste kolom de raming voor 1911. in andere hoofdstukken begrepen: - 2370.22 - 1305.— - 2475 127. Onderhoud van straten, pleinen, we gen en voetpaden - 29697.86, - 19000-— - 27700,— 128. Onderhoud yan. markten, beurzen en hallen - 1252.58 - '546.— - 650.— 129. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen - 5131.94 - 5975.— - 6125.— 130. Kosten van bruggen en overzetveren: a. Jaarwedden van het personeel voor de bediening - 5006.25 - ÖOOO. - 5000.- 131. b. Overige kosten - 7032.845 - 4627. - 4202 132. Onderhoud van pompen en riolen - 5767.47 - 8026. - 8565.— 133. Kosten van havens, vaarten, kaaimu- - ren, sluizen en andere waterwer r ken: a. Jaarwedden van het personeel daaraan verbonden. - 5350.— - 5050.— - 5050.- 134. b.'Overige kosten - 13360.485 - 14857.— - 14857.— 135. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en derge lijke - 750.— - 850.— 136. Kosten van de algemeens begraaf plaats en kosten van begraving; a. Jaarwedden - 800 - 850.— - 850 137. b. Overige kosten - 1077.67 - f 860.— - 850.- 138. Overige kosten van fabricage - 5829'. 19 - 6515.— - 6539- 139. Dag- en weekgelden van werklieden voor zoover niet onder andere pos ten te brengen - 7204 04 - 7602.— - 7252.- 140. Dag- en weekgelden ten behoeve van Igemeente-inrichtingen in afzonder lijk beheer, van instellingen of bij zondere personen - 2872.83s - 2000 - 2000 Totaal van het Vde Hoofdstuk f 103105,48 f 93497.— f100681 Hoofdstuk VI, Kosten van inrichtingen van nijverheid en bedrijf. 141. Uitgaven voor den Reinigingsdienst f 32788.82s f 39497 f 42747.50 142. Uitgaven voor het pakhuis „de Ne derlanden" i - '998.90 - 950.61 950.66 Totaal van het Vide Hoofdstuk f 33787.725 f 40447.61 f 4369816 Hjoojldstuk YH. 1 i Kosten voor het onderwijs. 1 t 1 Afdeeling L Lager onderwijs. 143, Jaarwedden d'er onderwijzers f 83671.255 f 85245.01 f 88472.49s 144. Vergoeding of tegemoetkoming aan 3025.— - 3675 onderwijzers voor huishuur - 3077.08 - 145. Kosten van het horhalingsonderwijs Uit dezen post worden betaald: a. de jaarwedden van het onderwij 2086,— - 2086 zend personeel, bedragende - 2086. - 146, L. overige kosten. I 1 - 473925 - 736.— 736 147. Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswo- - 2900 iningen - 3776.83 - 3345 148. Kosten van het aanschaffen en on derhouden van sqhoolmeubelen - 1452,256 - 1740.— - 1600.— 149. Kosten van liet aanschaffen en on derhouden der schoolboeken, leer - 4000.— middelen en schoolbehoeftem - 3156.18 - 4000 150. Kosten van verlichting, verwarming - 7725 en schoonhouden dor schoollokalen - 7839.935 - 7196.— 151. Kosten van bet plaatselijk schooltoe - 300 zicht i - 300 - 300.— 152. Kosten van hygiënisch schooltoezicht - 300 - 300.— - 300.— 153. Kosten dei" commissie tot wering van - 300 schoolverzuim - 300.— - 300 154. Kosten van examens en proeflessen - 200.— der onderwijzers 53.60 - 200.— 155. Kosten van de schoolbiblioitheiken| - '191.515 - 200.— 200. 156. Kosten van belooningon en eereblij - 780 ken - 1600 - 1600.— 157. Kosten van schoolfeestjes en reisjes - 820- '«(Dit is een nieuwe post volgens de j modelbegrooting, waarvan het uit getrokken bedrag ten vorigen jare voorkwam onder volgnr. 144 der begrooting.) Totaal dor lste Afdeeling f 108276.875 £110182.01. f 114094.49s Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gieten dr. Ruibing, te Wildervank. Sport. Voetbal. Wanneer Zondag 25 September de compe titie van den Nederl. Voetbalbond wordt ge open-d, zal erin de 3e klasse A o.a. een ont moeting plaats hebben tusschen S. V. V. (al hier) en V. E. O. (Vlaardmgen), en in de 3e klasse B oen tusschen Sportman (Gouda) co Hei mes (alhier). Ooms stelt zijn zwemtocht uit. Naar uit Calais wordt geseind ziet onze landgenoot, Ooms, af van een zwemtocht over het Kanaal, daar het weder voortdurend ongunstig blijft. Hij stelt zijn poging tot het volgende jaar uit. Luchtvaart. Olieslagers te Amsterdam, Olieslager heeft gistermiddag na 4 uur wederom een vlucht gedaan, welke 24 minu ien duurde. Hij is heden naar Leeuwarden vertrokken en komt vervolgens ie Rotterdam. Een luchtschip verbrand. Te Oos in Baden is gistermiddag het passagiorshichtschip L. Z. VI, dat in de luchtschiphal lag, tengevolge van oen ont-„ plofiing in den achtersten gondel, geheel verbrand. Ook liet dak van de luchtschighai vatte vuur, dat echter tijdig werd gebluscht. Naar de bestuurder van het luchtschip meedeelt, vatte door onbekende oorzaak de zich in het achterste schuitje in open vaten bevindende en voor de reiniging van rader werk dienende benzine vuur. De vlammen sloegen omhoog, en verspreidden zich over het luchtschip, dat in tien minuten totaal verbrandde. Het omhulsel, de gascollsn, on het geraamte werden vernield. Alleen de mo toren bleven intact, Een werkman en een monteur kregen brandwonden. Gemengd Nieuws. De Haagsche speelhuizen'. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Vandaag wordt vanwege den staat bij deur- waaidensexploit aanzegging gedaan, dat bij in hooger beroep komt tegen het vonnis, door den president der rechtbank in kort ge ding gewezen, waarbij bovolen werd de sta king van zekere politiemaatregelen tegen de speelhuizen (het plaatsen Van posten, die het; B e s 1 u 11 1 f r lste klasse. 2de klasse. ii Ut y O OO i i i Lt i. tm*IIIBIMIMWl'l'1 i. 1

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2