IR VICTORIAWATER volgenden dag te doen honden, maar voor onbepaalden lijd nit te stellen. Met dit besluit schijnt het patriarchaat zijn spel reeds to hebben Verloren. c Oostenrijk. Destijds hebben we melding gemaakt van een bijtijds bezworen schandaal in de christê- lijk-sociale partij, welke in Oostenrijk nog eieeds aan het roer zit. Hraba, de christelijk socialo wethouder van Weenen, had zijn par- tijgenooten, de afgevaardigden Axmann en Ij ie lol ah wek van coriuptie en andere lcelijke dingen beschuldigd, maar later die aanklach ten weer ingetrokken. Een ander, de huis eigenaar Zipperer nam de aandacht tegen Bielolahwek echler over, dikte zelfs nog wat aan, en deze kon moeilijk andera dan Zip perer voor den rechter dagen. Eergisteren is dit proces onder groote belangstelling be gonnen. De advocaat van - Zipperer deed een boekje open van d-m aanklager, die nogal bleek te houden van wijntje en trijntje, en rekende voor, dat het jaarlijksche in komen van Biolohlawek uit zijn publieke ambten trekt, 183.000 kronen minstents bedroeg, terwijl hij slechts 3G00 kronen voor de inkomstenbelasting opgeeft. Voorts legde hij hem nog andere misbruiken, in verband met zijn ambt gepleegd, ten laste. Onder de getuigen bevindt zich ook de heer fir aba. Griekenland. De beraadslagingen der Nationale Ver gadering zijn gisteren heropend. De discussies waren zeer verward. De revisionmsten wilden den eed afleggen, do constitutionnalisten verzetten zich echter daartegen Tenslotte werd de eedsaflegging uitgesteld en begon men met de bespre kingen over de bevoegdheden der Kamer De veitegenwoordigers van de vier be schermende mogendheden te Athene, heb ben de Ilelleonsche regeermg in vriende lijke bewoordingen den raad gegeven maat regelen te nemen om te voorkomen, dat er gedurende de zitting van de Nationale Vergadering iets gebeurt, dat zou kunnen leiden tot een conflict met Turkije. De Kretenzer Pologcorgis, die aanvan kelijk niet van plan scheen zijn functies op Kreta neder te leggen, heeft nu aan de consuls der beschermende mogendheden medegedeeld, dat hij, ten einde deel te gunnen nemen aan de werkzaamheden der Nationale Vergadering, afstand heeft ge daan van zijn Kretenzische ambten, maar hij zich het recht voorbehoudt deze we der te aanvaarden, wanneer zijn Grieksch mandaat afgeloopen zal zijn. Zuid-Afrika. Van de verkiezingen voor het eerste parlement der Unie van Zuid-Afnka wa ren gisteravond de volgende resultaten bc- kond. Gekozen zijn: 52 nationalisten, 3G unionisten, 4 leden der arbeiderspartij en 10 onafh ankelijken. De uitslag der verkiezingen in 19 dis tricten is nog niet bekend; men verklaart echtor, dat de vermoedelijke uitslag voor bot geheele land zal zijn. 66 nationalis ten, 38 unionisten, 4 leden van de arbei derspartij, 13 onafhankelijken, van welke 9 feitelijk tot de unionisten behooren Moor, minister van handel van de Unie, vroeger eerste minister van Natal, beef! een nederlaag geleden. Voreenigde Staten. Volgens een Now-Yorksch nieuwsbureau zal president Taft zich bij do presidents verkiezing in 1912 niet meer candida.it stellen. Hiermede in overeenstemming is oen bericht van de „Daily Telegraph", waarin verzekerd wordt, dat Taft van zijn vrien den den raad heeft gekregen, zich niet weer candidaat te stellen, en dat vooral met het oog op de houding van Roose velt. Taft zou verklaard hobben, mogelijke wonschen van Roosevelt betreffende een herkiozing niet te willen, tegenwerken. BINNENLAND. Tan hot Ilof. De trein der Staatsspoor, waarmede 1L M. de Koningin a,s. Dinsdag in de Resi dentie komt, ter opening van de zitting der Staten-Generaal, komt te 12 ure 30 Klinuten to 's-Gravenhage aan. Met den trein van 2.47 keert H. M. reeds weder naar het Loo terug. Prins en Prinses Ven Wleil. De prins en de prinses Van Wied met linn twee kinderen zijn gisternamiddag per auto van Scheveningen „aar Brussel vertrok ken, waar zij hun intrek zullen nemen in Hotel de Flandre. Vermoedelijk komt de volgende week prins Victor van Wied te Scheveningen. Onderscheidingen. Z. M. de Koning der Belgen benoemde do heeren H. Tersteeg, voorzitter van de Voreeniging „De Amsterdamsche Pers'>', en II. W. L. Leur, directeur van het-Rijks telegraafkantoor, tot officier van de Leo poldsorde, en de heeren R. C. Verweijck, redacteur van „De Standaard'-', en rector P. Gourts,. hoofdredacteur van Do Tijd", totridder in diezelfde ordo. Provinciale Staten-verklezlng. Iu de gisteravond to 's-Gravenhage ge- liQ.udoa vergadering van de anti-revolutio naire kiesvereemgingen, is, na ampele be spreking besloten, voor do aanstaande Sta tenverkiezing (vacature Dr. Lcly) niet met een eigen candidaat uit te komen.. Tentoonstelling van toegepaste electrlclteit te Gouda. Nadat Donderdagavond de nog niet ge heel gereed zijnde gemeentelijke ElectrLsche Centrale als pioef stroom had geleverd voor de tentoonstelling welke proef uitnemend is geslaagd, kon ee.. denkbeeld worden gevormd, welken induik de tentoonstelling, wanneer /e gereed zou zijn, zou maken. De verlichting voldeed uitstekend en maakte een schitte rend effect. De catalogus der tentoonstelling geeft een beschrijving van de meeste der 62 stand», een cijfer, dat zéér hoog is te noemen, m ver- gelijkiiur met de inzending op nndeie de [ge lijke tentoonstellingen. Een overzicht dei verschillende exposities geeft een machtigen indruk van hetgeen leeds op dit gebied wordt gepresteerd. Voor al trekt de aandacht do bieed opgezette ex positie der limta J. II. Dooi man, die van Philips' Metaalgloeilainpenfabiiek, van de Hengelosehe Electriselie en Mechanische Ap paraten-fabriek, van Gebrs. Stork, van do N. V. „Volt", „Luim", „Pope" e. m. a. Gister(Viijdag)avond werd de tentoon stelling oiticieel geopend in 't bijzijn van een 100-tal genoodigden, waaionder \crschii- lcnde gemeentelijke autonteilen, industriee- Ipii enz. Nadat de voorzitter van het centraal comité voor do tentoonstelling, mr. M. M. Schim van der Loeff, den aanwezigen het wolkom had toegeroepen en aan velschillende autori teiten en commissien dank had gebracht voor. hetgeen door hen voor het inrichten der ten toonstelling was gedaan, sprak jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, afgevaauligde naar de Tweede Kamer voor het distiiet Gouda, do openiagsiedo uit. Waren tot nog toe de zalen slechts matig verlicht geweest, bij het eindigen der rede voering van den heer Van Doorn, werd alles plotseling heldm- verlicht en maakte het ge heele mteiieur een machtigen indruk. De genoodigden mankten daarop een londgang door de tentoonstellingsgebouwen, waarna een en andei voor het publiek werd opengesteld. VLAARDTNGEN, 17 Sept. Voor het her- halingsondervijs voor jongens meldden zich gisterenavond 53 leeilmgen aan. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Naar hot Concor tg eb oulw. Gisteravond tegen negen uur werd uitge- rwxon tot het bijwonen van het concert m het Concertgebouw. II. M de Koningin on Z. M. do Koning der Belgen namen m oen gesloten rijtuig plaats, dooi een koet sier met gepoedelde pruik V n den xoo- den bok gereden. In een tweede zelfdo rijtuig reden Koningin Elisabeth en Prins Hendrik. Voor het groote gevolg sloten zic'h een tiental rijtuigen in den stoot aan. De eerewacht van mariniers presenteer de de wapens en de op den Dam saam- gestroomde massa bracht den Konings paren bij het uitrijden hartelijke ovaties, die door de zeer velen, langs den weg geschaard om den stoel gade te slaan, met hoera's worden voortgezet. De Concertzaal bood een schitterenden aanblik. Het achtergedeelte van de zaal was ingericht als een estrade voor II.H, M.M. en haar gevolg. De achteigrond, van blauvvgnjs pluche, met gouden heraldieke leeuwen bezaaid, werd gedeeld door zes wandpilasters, en van boven afgesloten door oen decora tieve friesversiering. Op de pilasters waien aangebracht, in de volgorde, waarin do Koninklijke gasten hun plaatsen zouden innemen, het rijks wapen van Belgie en daaronder een mo tief uit het geslachtswapen van Koning Albert; op don volgenden pilaster het wa pen van Nederland, daaronder het wapen van onze Koningin, op den deide het wa pen van Beieren, en dat van Koningin Elisabeth; op den vierde die van Mecklen burg en van Prins Hendrik. Op de beide uiterste pilasters waren aan gebracht rechts het Nederlandsche wapen, met dat van Punsos Juliana, links het Belgische boven het geslachtswapen van kroonprins Leopold van Belgie. In de frios waren uitgebeeld, middenin, het wapen van Amsterdam, geflankeerd door de wapens der twee koninklijke re- sidentién Brussel en Den Haag - echts en links voorts do wapens der Neder landsche provincies. De koninklijke logo liep naar de zaal af in een talud, door twee opgangen in drie deelen verdeeld, bij wijze van gazon gevuld met selaginolca. Daarin waren neergelegd bloemperken van gele chrysan then, op een ondergrond van witte dalia's, en in het middenstuk der logo, voor do koninklijke zetels, witte clirysanthen met rose anthurumbloomen Langs de lijnen der perken waren matglazen gloeilampjes gestoken, die de bloemen in een verblin dend licht zetten. Voor het podium was een zware rij sier planten geplaatst. Het programma werd gwegeld uitge voerd. Aan liet einde van elk nummer gaf koning Albert liet sein tot applaus. Langdurig handgeklap, waarvan Z. M, zelf het voorbeeld gaf, dankte mevrouw Noordewier voor de voordracht van het laat ste lied. Ruim half elf was het concert geëindigd, en terwid allen weder van hun zetels rezen \erlieten de koninklijke gasten, weder uit geleid door burgemeester en wethouders, on-, der de toriort der volksliedeten de zaal. Nog een oogenblik werd de dirigent, Wil lem Mengelberg ontboden om den dank van do koningin m ontvangst te nemen do' lucht perste het water weg... jen langzaam zonk de onderzeeër naar hene den. Slechts periscope met vlaggestok en vlag bleven zichtbaar. Zoo voer de onder zeeër om de „Heemskerck", om daarna zich weder boven 't water te verheffen. A de. officieren en bemanning traden in 't daglicht uit de ingewand on der onderzeeër. Een interessant schouwspel. AG Te 11 uur begon nu e<n, dan regende liet de tocht langs haven en door de Koningin Wil hel mi na 'en Koning Albert, r oor het genot, Haar en Haar gasten be- uid. Te elf uur keerden de Hooge Bezoekers op hot Paleis teiug. Langs den weg en op den Dam stonden velen, die hij liet vei schijnen van den stoot gejuich aanhieven. Zaterdag Iletvlootbezoek Reeds ,te 9 30 reed onze Koningin en haai gemaal met hun gaston en groot ge volg uit, naar de de Ruytoikade, waar een groote, prachtige salonboot, met heestexs en bloemen getooid, aan een der steigers gereed lag, om de Hooge Bezoekers te Mengen naar dat deel van het IJ, waar eenige pantserschepen en andere oorlogs schepen in volgorde goiced lagen, oni in oogenschouw te worden genomen De pantserschepen Jacob van fleoms- keick, Piet Hein en Evertsen liggen paral lel met de Handelskade achter elkaar, ter hoogte van de voormalige steigers der Mij. „Nederland". Zij liggen op korten afstand van de wal geheel vrij. Het pantseischip „Friesland'/ ligt aan de punt van het IJ-eiland, en tusschen het Noord-Holl. Kanaal en het Wiihelininadok zijn 12 torpedobooten en 2 mijnleggers op gesteld. Dè onderzee-boot, die geen duik- oefeningen deed, voer de „Heemskerck", het admiraalsschip, waarop do vorsten, vorstinnen en enkele hooge militairen ver toefden, een paar maal voorbij. Ana de Dokkemersteiger, naast die van den Kon. West-Ind. Maildienst, waien onze Koningin, de Puns met het Belgi sche Koningspaar in de koninklijken sloep, cl ie door 20 flinke, stoere jantjes, onder bevel van den luitenant ter zee 2e kh Brouwers, naar Hr Bis. „Heemskeiek'<' ge bracht. Zoodra jte vorstelijke personen in den sloep hadden plaats genomen, vingen de 4 groote ooilogsbodems aan elk 33 schoten te lossen, welk koninklijk saluut bij het vertiek der hooge bezoekeis werd herhaald Aan boord van de „Ileemskeick" weid het Koninklijke Echtpaar en zijn Hooge Gas ten ontvangen door den schout-bij nacht, G. F. Tydeman, duecteur en commandant der marine, commandant van de vloot met zijn adjudant luit. tor zee le hL J. II. Tours, en den commandant van den bodem, kppt. ter zee G L. Uoedhardt. Dm ontvangst geschiedde met militane honnoms, terwijl de muziek der Marineka pel de Nedeilandsche en Belgische volks liederen speelde. Onderwijl weul ook de état-major van het schip aan de Hooge Bezoekeis voorge steld en na eenigen tijd hier vertoefd to hebben, ging de geheele stoet weder aan boord van een door de gemeente aangeboden salonboot, om oen tochtje over het IJ naar den Amstel te maken. De vloot op het IJ was bemand met luim 1500 koppen. Hierna werd naar het Paleis teruggereden in rijtuigen, die inmiddels naar oen aan legplaats (aan de Sarphatikade) waren ge- (lingeeid. Nader meldt men ons: Indrukwekkend was het oogenblik, dat de Vorstelijke personen zich aan boord van do „Heemskerck" begaven. Uit de vuurmonden der groote oorlogsschepen dontlerdpn de schoten, rook en vlammen braakten als gold 't een zeeslag de vuurmonden. Do echo's weeikaatsten do geluiden, zoodat één gebulder do lucht vervulde. Nu en dan klonken wijzen van Brabam;onno en Wilhelmus daartusschcn door en joelden do matrozen in 't want der gopaVoisecrdo schepen. Tientallen booten met houdcrdlcn toe schouwers omringden do vloot, luide juich te hot publiek als do Majesteiten zich vertoonden. Te IQ uur het regende fijntjes voerde do onderzeeboot no, 1 een ma noeuvre uit. Lijk bij een walvisch spoot wa ter bijzijden het grauwe schip vandaan: grachten. Wederom werden de luchtlagen m "beweging gebracht door de saluutscho ten. Nadat het IJ-eiland omvaren was en de vloot nogmaals gepasseerd, ging de in een bloemenhof herschapen boot met de Vorsten aan booid de P. IJ kade, N. Hee- iengiacht en Amstel door naar de Sai- phatikade. Duizenden langs 'de wateren gescliaarden juichten. Te ruim 12 uur werd per njtuigenstoet weder het Paleis bereikt, waarvoor spoedig daarna do infanterie (7e ïeg.) do cciowacht betrok Aan bopid der Persboot verschafte op bijzonder innemende wijze een luit, ter zee alle gewonschte inlichtingen. B ez o eken. Te 2.15 werd wederom uitgereden om een bezoek te breng» n aan het Burger weeshuis Op het pleintje aan de St. Lu- ciensteeg werden de Hooge Bezoekers on- dei een baldakijn door de commissie uit hel Burgerlijk Armbestuur, voorzitter de heer W„ F. C. Druijvenstein, en de direc teur A. lïaringsma, ontvangen. Na de ge- biuikelijko voorstelling werd het oude ge bouw doorgewandeld. Van de regentenzaal ging' men naar do eetzaal, waar een koor van weesmeisjes den hoogen bezoekers een paar liederen toezong. Alles uit do kinderafdeeling werd bezichtigd. De Bezoekers betuigden herhaal delijk hun grooto ingenomenheid met de stichting, en vertrokken hoogst voldaan. Hierna werd nog een kort bezoek ge bracht aan het Bagijnhof. Het typisch dorpje, midden in een p-oote stad. Wegens de beperktheid der stichting kon er geen toegang worden verleend. Evenals gedurende het geheele bezoek reden onze Koningin en Koning Albert, en Koningin Elisabeth met Prins Hendrik in twee rijtuigen met 4 paarden, bespannen, het gevolg in rijtuigen met 2 paarden. Overal langs de wogen, van te voren bekend gemaakt, stonden opeengepakte menschen rnassa'g, die den Hoogen Bezoe kers nu eens luidruchtig toejuichten, dan weder eeibiedig hoofdknikkend lieten voor bijgaan. Maar allerwego werden die dui zenden menschen door de vorstenparen min zaam gegroet. Na afloop van deze bezoeken werd we der naar het Paleis teruggereden, en al daar nog eenigen tijd vertoefd en van de hofhouding afscheid genomen. Te 3.45 on geveer werden de Hooge Gasten uitgeleid op dezelfde wijze als waarop zij ontvangen waren. Muziek op den Dam, cavalerie voor op, achter den sloet beieden politie, vooruit dan do hoofdcommissaris van politie, ver volgens de Burgemeester. Op het perron waren weder hij het af scheid aanwezig allen die daar ook bij de begroeting waren. Recht hartelijk met omarming was hot afscheid der Koningin nen, met handdruk en handkus van de vorston. Heden vertrok oen compagnie Jagers, on der commando van den kapitein Latour, naar Amsterdam, om aldaar voor het Pa leis op den Dam, de eerewacht te betrek ken. V* Vanaf de aankomst tot aan het vertrek van Belgié's Koning on Koningin h. 1.1. was aan het huis van den Belgischen ge zant, Baron Fallou, op den Lagen Vijver berg te 's-Gravenhage, de driekleur van zijn land uitgestoken. De Marinekstpei liet zich heden tusschen 12 en 1 uur voor hot palois hooren. To 1 uur werd de eerewacht van mariniers in en om het paleis afgelost door een eere wacht van het 7e Reg. Infanterie, wat ge schiedde met de muziek van Zaagmans kapel. STADSNIEUWS. De nieuwe BnrgemoMter. Wij kunnen thans modedeolen dat de nieuwe burgemeester van Schiedam, do heer M. L. Honnerlage Grote, den lstcn October* door den Commissaris der Koningin zal wor den beëedigd. Op Maandag 3 October des namiddags te 2 uur zal de Gemeenteraad in buitenge wone zitting bijeenkomen ter installatie van den lieer Honnerlage Grete als burgemeester dezer 'gemeente. Na afloop daarvan zal door den nieuwen Burgemeester receptie gehouden worden. In de godsdienstoefening der afdceling Schiedam van den Nederl. Piotestantenbond zal morgen als spreker optreden ds. C. E. Ilooykaas, van Vlaardingen. Met ingang van 1 Januari zial een ingrij pende vei'andering plaats vinden omtrent het vervoer van rijwielen als bagage. Een uniform tarief zal worden toegepast voor .alle afstanden, zoodat b.v. een rijwiel voor Maastricht of Vlissingen evenveel zal kosten als b'.v. naar Schiedam of Dèn Haag. Do reiziger ontvangt bij het aanbieden van zijn fiets een geperforeerde strook, voor zien van het stationsstempel waarvan, nadat de plaats van bestemming door hem is inge vuld, één gedeelte aan de fiets wordt beves tigd, het andere gedeelte door hem aan den conducteur wordt afgegeven, terwijl het overige gedeelte door hem als ïegu wordt ge houden. Reizigers hebben zelf te zorgen v oor liet biengen hunner fietsen naar den trejn, res pectievelijk in en uitladen. De kaarten zijn ten alien tijde beschikbaar zoowel enkel als bij hoeveelheden. Iteden is van de werf „Gusto" alhier ver trokken het s.s. Leonardo da Vinesi, kapt. J. Kunst, met bestemming naar Venetië, waar het in dienst zal worden gesteld bij den waterstaat aldaar. Nabij de Hoofdbrug werd gisteravond de 54-jarigo vrouw Baas, die voor een anderen wagen uitweek, aangereden door een handwagen, tengevolge waarvan zij viel en met het hoofd zoodanig tegen do steenen sloeg, dat dit ernstig bloedend ver wond weid. Binnengedragen bij den heer RebeiSj werd zij daar verbonden, waarna zij naar haar woning aan do Hoofdstraat is gegaan. i Bij de politie is terug te bekomen een bruine langharige trekhond, toef. Binnen 2 maal 24 uren niet teruggehaald, wordt het dier afgemaakt. Gistermiddag zijn nog aangehouden als verdacht van medeplichtigheid aan* den diefstal van koper, gisteren, door ons ge meld, de 10-jarige II. J. V. en de U-jarige P. D. R„ beiden hier woonachtig. Offleieren-Yereenlglng te Schiedam. MATINÉE te geven door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de heer G. K. L. BurgdorfTer, op Zondag 18 September 1910, des namiddags 1 uur. Programma. Eerste Atdeeling. 1. Bei'saglieri-Maisch, R. Eilenberg. 2. Bandictenstreiche, Ouverture, F. v. Suppé. 3. Qunnd l'Amour meurt-, Walzer, L. Billiaut. 4 Abscheid ven Walde, E. II«a- se'mann. Tweede Afdeeling. 5. Ungnrische Lustsjiiel Ouverture, Ivéler- Béla. 6. Les Flours, Walzer, E. Wald- teuffel. 7. Wil spielen Sri dat, Rich. Eilenberg. 8. Marseh. Gevonden voorwerpen. Aanweaig aan hot Commissariaat Vau Politi# Een fust. Bij do volgende personen: Eenig geld in een papiertje, v. Zomeren, Willcmshofje 1zilveren broche, Evers, L Haven 81gouden manchetknoop. Don- gel man, Mattenfabriek, L. Nieuwstraat; ko ralen kettinkje met slot, Verveen, Rottend, dijk 11; idem, Grocneweg, Vïllastraat 38; medaillon mot 2 portretten, Vis, Kortland straat 5-13 heerenparapluie, v. Oostrum, Gr. Markt 41balk, Vermeulen, Buitenlia- Vemveg 176/12; rozenkrans, Kleis, Singel 184/13; brain en zwart gevlekt hondje, reu, Bei kei, Oversehieschestraab 31; kinder- sehoentje, Droog, Groenelaan 95boodschap penmand, Markus, Bioersvest 161koperen nummerplaat, Kersen, Bakkerstraat 21/3. AGENDA- 17 en 49 Sept. Tivoli Schouwb., 8u. Speen hof!'s Klein Tooneel, Vooruit Rot terdam 11 18 en 20 Sept. Groote Schouwb., 8 u. De dwaze maagd. 18 Sept. S. O. V. 1 u. Matinée. Stedelijk Muziekkorps 18 Tivoli Schouwburg. K. Vereen. Ned. Tooneel. Tweelingzusters, 8 uur. 19 j> Gr. Schouwburg, 8 u. Margaretha Gautier. 0BERLA1INSTEIN, vermengd met limonade en andere siropen de Zomerdr&nk bij uitnemendheid. Luchtvaart. Olieslagers te Leeuwarden Olieslagers heeft gisteren to Leeuwarden voor een zeker wel SQ'OO personen tellende menigte govlogen. De vlucht duurde 12 mi nuten 28 seconden. - z

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2