63'* jaargang Donderdag 22 September 1910 Na 13412 Edela van der Eichen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl.1.25 franco per post fl. 1.G5. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abon nemen ten worden dagelijks aangenomen. Ad verten tiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ©en uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Adve r ten tiën: Van 1—6 rogels fL 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Bericiit. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. ®.s. op de „Sehiedamsehe Courant" abon- neeren, ontvangen de-tot dien datum verschijnende nummers gratis. SCHOUW over de wateringen en lielnsloten in het Ond- en Nieuw-west-frankeland. WAAR8CHUWIKCI. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien art. 8 der verordening op het rei nigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in liet Oud- en Nieuw-vvest-fran.keland bin nen genoemde gemeente, (Gemeentebladen, no. 6 van 1881, no. 11, wan 190'8 en no. 21 van 1910). Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Frankelandb dat op Woensdag den 5en Octo ber 1910, des voormiddags ten negen ine, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, ,dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgesclirevene alsdan behoorlijk voldaan zij En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd' waar het behoort. Schiedam, den 21en September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA Schiedam, 21 Sopt. 1910. DÜITSCHLAND. Op den partijdag der Duitsch,e sociaal democratische partij, wolke Maandag te Maagdenhuig is geopend, is gisteren de houding der Badensche socialistisch© Ka merleden, die an strijd met d© hesluiten, van vroegere partijdagen, dit jaar voor de begrooting hebben gestemd en. zelfs aan het Hof van den groot-hertog verschenen, ter sprake gebracht. Het partijbestuur had naar aanleiding van de houding dezer afdolenden dia vol gende buitengewoon scherpe motie bij1 het dongres ingediend: „Do partijdag bevestigt de besluiten der partijdagen te Liiheck, Dresden en Neuren berg, die aan de sociaal-democratische af gevaardigden principieele verwerping van de begrooting, zoowel in het Rijk als in do afzonderlijke staten voorschrijven, daar deze staten klassestaten zijn, die op de klasse-heerschap'pi} beiusten en ten taak bobben, do bestaande verhoudingen ten op zichte van den eigendom, de middelen van productie en de uitbuiting van do arbei ders door de kapitalisten met alle hun ten dienste staande middelen te handha ven. De staat kan derhalve door den nood gedwongen wel eens kleine concessies aan de uitgebuiten doen, maar nooit tegemoet komen aan hun wonschen naar ingrijpende sociale hervormingen. „De Partijdag beschouwt derhalve do goedkeuring der begroeting door de meer derheid ,der sociaal-democratische afge vaardigden van den Badenschcn Landdag als eon opzettelijke, grove veronachtzaming van de vroegere door de partij genomen hesluiten, die tot richtsnoer moeten die nen voor hun parlementaire werkzaamheid en als een bezondiging aan de eenheid der partij, die slechts gehandhaafd kan blijVen wanneer alle leden der partij de partijhesluiten opvolgen. „De veronachtzaming van partijhesluiten is een der ernstigste misdrijven jegens de partij, aan welke zich een partijgenoot kan schuldig maken. .„De Partijdag spreekt derhalve over de Badensche afgevaardigden, die in den Landdag de begrooting hebben goedge keurd, de allerscherpste afkeuring uit. „De Partijdag beschouwt wijders het deelnemen aan ceremoniën ten hove en aan monarchistisch huldebetoon als on- vereenigbaar met onze sociaal-democrati sche beginselen en stelt den partijgenoo- ten ten plicht, zich van dei-gelijke be toogingen te onthouden." Bebel voerde als rapporteur dezer mo tie het woord. Hij sprak gedurende twee uren cn verborg 'de scherpte van zijn aan vallen en zijn beschuldigingen tegen, de Badensche partjjgenooten onder oen va derlijken toon, welke onder de interrup ties der aangevallenen somtijds verloren ging. r Het partijbestuur, zei hij, heeft er aan gedacht om de Badensche kameraden, wel ke vóóv de begrooting hebben gestemd, buiten het partijverband te sluiten. Daar zij echter niet do partij hebben willen verraden en zij met goede bedoelingen hebben gehandeld, kan men dezen keer volstaan met tegen hen de scherpste be rispingen te uiten. Maar als zij nog eens mochten beginnen, dan geen medelijden, goen genade meer. De klassenstrijd, in plaats van zich te verzachten, verergert. We gaan ernstige tijden tegemoet. Meer dan ooit is aan eensluiting noodzakelijk: Vooiwaartsl Al tijd voorwaarts! Bobol weid. herhaaldelijk en langdurig toegejuicht. Do afgevaardigde Franck, uit Mannheim, nam hot woord om de" houding der J3a- densche partjjgenooten te verdjedigen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De mijnwerkers van de „Cambrian Com panies", die ceist het „werk hadden nederge- legd, hebben zich bedacht. liet besluit om in staking te gaan was n.l. blijkbaar genomen tegen den zin van een gedeelte der arbeiders en deze hielden nu Maandag vergaderingen, waar besloten werd Dinsdag weder aan den arbeid te gaan en Zaterdag over acht dagen in wettelijken vorm het contract op te zeggen, bijaldien voor dien tijd het geschil nog niet mocht zijn bijgelegd. Do nabij Portsmouth gearresteerde Duit- scho officier Helm, die beschuldigd wordt van spionnage, is gisteren opnieuw voor de poli tic-rechtbank te Fareham verschenen. Een Engelsch oud-kapitein, die gedurende veertien dagen met Iïelm in een pension te Londen had gewoond, verklaarde dat Helm er geenszins een geheim van maakte, dat hij Duitsch officier is en het plan had Ports mouth en AJdei'shot te bezoeken. Kapitein Martelli, die Helm arresteerde, verklaarde, dat alle in beslag genomen schet sen behalve één gemaakt kunnen zijn op plaatsen, waar het publiek toegang heeft, kapitein Vyse echter vei klaarde, dat de schetsen voor een niet vriendschappelijk ge zinde mogendheid van groot nut kunnen zijn. De rechtbank verklaarde, dat de Itot dus verre afgelegde getuigenverklaringen de voort zetting van hot proces wettigen. zenden om dezen de algemeene en bijzondere eisehen van de arbeiders uiteen te zetten. In dien de algemeene niet vervuld worden, dan zouden zij zich aansluiten bij een eventuecle staking der arbeiders op andere lijnen. Vooi het geval de bijzondere eisehen niet ingewilligd mochten worden, machtigde de vergadering het bestuur, zoo noodig een sta king tc proclameeren alleen op de lijnen van den oosterspoorweg, zelfs al zou het, landelijk verbond der spoorwegarbeiders een alge meene staking ongewenscht achten. Te Parijs zijn reeds geiuimen tijd een groot aantal modisten in staking. Dat de dames niet bang zijn, bleek dezer dagen, toen ze de politie eerst met parapluies te lijf gingen en daarna met tafels en stoelen, welke zij van hel terras van een café weg namen. De dames zelf liepen echter ook geduchte klappen op, maar ze wilden zich niet in een ziekenhuis laten veibinden. Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. 52) Eerst was het slechts neuriën, maar lang zamerhand klonken er volle tonen naar bui ten. Zo' klonken ook hem tegemoet, die daar buiten in den tuin stond. Hij snelde het huis bmnen door de geopende deur, de gang door, van xle eene kamer in de andere, totdat hij ten slotte daar was, waar het zingen vandaan kwam. Edela stond verstomd, ze zag in do ge opende deur Bernard Havestrand staan. Edela voelde een vijandschap en haait voor hem,, zooals ze zelts in de dagen van haar grootste ongeluk nog* niet gehad had en tegelijk een warmte, uitgaande, van zijn van vreugde stralend gezicht, alsof alles, wat tus- schen haar en Bet'nord Havestrand bestond, in hot niet zou verzinken. Slechts met geweld beheerscht'o ze zich, ,,U dringt door deuren binnen, die nie mand voor u hoeft geopend. Ik ben alleen oir u begrijpt, hoop ilc, wat dit voor u zeg gen wil." Doch in plaats van heen te gaart, trad hij nader en zei: i „Ik wist dat u alleen was, daarom kwam ik hier." „U wist hetU dringt dus hier maar* bin nen. Moet ik)U voor den tweeden keer de deur wijzen?" „Ik kom om vrede met n té sluiten, Edèla België. De te Brussel dagende scheepvaart-confe rentie heeft gisteren met algemeene stemmen besloten als algemeene internationale wet twee ontwerpen aan te nemen, één omtrent de aan varing tussehen zeeschepen en tusschen zee schepen on binnenschepen, en een ander be treffende de redding en het hulpbetoon ter zee. Men verwacht, dat de diplomatieke akten in den loop dezer week geteekend zullen wor den, Nederland is vertegenwoordigd door prof. rat*. W. L. P. A. Molengraaf, mr. B. 0. J. Loder on prof. mr. T. M. C. Asser. Tc Brussel is gisteren bijeengekomen de internationale conferentie voor' handelsstatis tiek. Zes-en-twintig lauden waren vertegen woordigd.. De minister* van buitenlandeche zaken wees erop, dat bevoegde mannen in ver schillende landen aandringen op aanneming van eetr algemeene nomenclatuur in do han delsstatistieken, teneinde de vergelijking der opgaven te vergemakkelijken. De conferen tie nam met algemeene stemmen de be namingen in vijf groote categorieën aan, die door alle landen moeten worden aangenomen. O oste n r ij k. Te Praag zijn gisteren conferenties geopend van vertegenwoordigers van de Duitsche en Tsjechische partijen in den Boheemsehen Landdag met het doel om den Landdag in staat te stellen de parlementaire werkzaam heid weer op te nemen. De vertegenwoordigers der verschillende partijen namen het woord, men is het eens 'orden over de samenvoeging van den Landdag en over een motie, waarop o. ut. de bespreking in eerste lezing voorkomt van wetsontwerpen van politieken aard betreffende de nationaliteit in Boheme. Gisteren heeft te Hetzendorf, waar de Duitoche keizer komt jagen, een ontmoeting plaats gehad tusschen keizer Wilhelm en kei zer Frans Jozef. T u r k ij o en Roemenië. De Turktche pers geeft over het door de „Matin" vermelde Turksch-Roemeensche ver bond als zijn indruk weer, dat dit wel moge lijk, maar haai* nog niet bekend is. Zoo verzekert de „Tanin" nog geen inlich tingen te hebben ontvangen over het door de „Matin" in de wereld gezonden bericht. In dien de regeering, verzekert het blad echter, een dergelijke overeenkomst gesloten heeft, zal het publiek gelukkig -zijn er haar geluk mode te wenschen. Toch koestert Turkije geen offensieve plannen en deze overeenkomst zal dus niet dienstig gemaakt kunnen wor den aan oorlogsz.uchtige plannen. De over eenkomst zal echter, met het oog op de hou ding van Bulgarije een waarborg zijn voor den vrede op den Balkan. Dc „Ikdam" geeft toe dat een dei'gelijke overeenkomst mogelijk is en schrijft; Dit re sultaat, dat wij danken aan de vriendschap, die de Turken voor de Roemenen koesteren, dient de belangen van beide landen, die tot toenadering gekomen zijn door de uitdagen de houding der Bulgaren. Spanje. Bij de behandeling van de buitengewone begrooting in don ministerraad heeft de mi nister van financiën verklaard, dat een leo- ning van anderhalf milliard noodzakelijk was, waarvan 100 millioen voor* marine, 180 voor publieke werken, 750 voor het leger* 340 voor binnenland en 22 voor justitie en onderwijs bestemd zijn. De opening der Cortes word op 6 Octo bei* vastgesteld. Denemarken. Bij de gisteren gehouden verkiezingen ter vervanging van de aftredende helft van de leden van het Landsthing zijn gekozen: 12 leden van de rechterzijde, 10 van de linker zijde, 4 vrij-conservatieven en 2 radicalen. I)e pnrtijverdeeling was vroeger als volgt 13 leden van de linkerzijde, 9 van do rech terzijde en 6 vrij-conservatieven. Frankrijk. De beambten van den Oosterspoorweg heb ben besloten een deputatie naar den minister van openbare werken en naar de directie te Turkjje. Uit Konstantinopel wordt aan het „Journal des Débats" beticht, dat de oecumenische pa triarch zijn ontslag heeft ingediend. Z u i d-A f r i k a. De meeste berichten uit Johannesburg en Kaapstad aan de Engclsche bladen verkla ren,, dat Botha besloten heeft in zijn ambt te blijven. Ook wordt gemeld, dat Merriman heeft besloten een post in het kabinet aan te nemen, wat een steun der regeering door de Kaapsehe nationalisten beteekent. Tenslotte heet het, dat generaal Botha eraan denkt ge nei aal Ileitzog als minister los te laten. Argéntinië. De Argentijnsche senaat heeft de wet over den aanbouw van den nieuwen spoor weg over de Andes aangenomen. Deze spoor weg zal hei noorden van Argentinië verbin den met Chili, de kosten bedragen meer dan 8 millioen pesos goud (20.000.000 gulden). BINNENLAND^ Yan het Hor. II. M. de Koningin is gisternamiddag ruim 5 uur op Het Loo aangekomen. Op het per ion werd H. M. ontvangen door den burge meester van Apeldoorn, met vvien de Koningin zich onderhield. Een talrijk publiek juichte II M. toe. Prinses Juliana, die dooi* de pleegzuster onder toezicht van een hofdame idi den trein werd gedragen, wuifde met het bandje. II. M. de Koninginnen gevolg wan delden gjaar het Paleis. Op het bordes maakte het Prinsesje aan do hond van de Koningin een buiging voor het publiek, dat toen geest driftig hoera riep. II. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van jonkvr. Van de Poll, heeft gisteren Prinses Juliana per rijtuig naar station Soesterberg gebracht, alwaar ongeveer 4 uur de Ko ninklijke trein stopte, waarmee de Koningin uit Den Hang naar het Loo terugkeerde. Na een kort oponthoud vertrok de trein naar Apeldoorn. v. d. Eichen. Het is in het geheel niet waar, dat wij steeds vijandig tegenover elkander moeten staan. U wilt steeds vijandschap, om dat u denkt, dat het uw plicht is," „Vrede! Kan u wat dood is, woei* levend maken? Kan u een afgrond tot een vredigen weg maken?" „Neen, maar ik kan bmggen bouwen,jlie over dc diepste afgronden des doods voeren naar het land des levens." Er was een klank in zijn stem, die haar hot hart bijna deed stil staan. En toch hoor de ze door zijn woorden heen een andere stem roepen „Ik houd vast Zij was naflr hot open venster gevlucht on wees naar de rivier. „En of u uwe bruggen bouwt over rivie ren oï afgronden, of hoog van den ccncn bergtop naar den anderen, mijn voet zal, zoolang ik leef, ze nooit betreden Hij trad dicht op haarjtoc en met vastheid en rust, zei hij ,,U zrweert bij uw leven, Edela V. d. Eichen, ik zweer bij den doodgij zult tóch over mijn brug komen." Hij boog en ging. Ze staalde naar de deur, waardoor hij verdwenen was. Bij den dood had hij gezworenZe wonschte, dat de dood kwam en hém rad zijn bruggen vei sloeg Zij wr-''elde en viel op een stoel neer, ala- of de oood met zijn geweld zich tegen haar zelf keerde. XX. Edela wilde weg, zij' wilde haar betrek king opzeggen maar iederen dag stelde zij dut weder uit en zocht zij nieuwe redenen om niet weg te gaan van hier, waar men zoo goed voor haar geweest was. Hier had zij dankbaar voor te zijn, dat was haar plicht. Als zij zoo plotseling haar betrekking opzeg de, zou men dat als een beleediging kunnen opvatten. En danhij mocht niet ■vermoeden, dat zij oin hëm weg ging! Dat was hel in hoofdzaak wat haar tegenhield. In geen geval wilde zij zóó weg gaan dat hij dat ala een vlucht kon beschouwen, hij die haar tot den strijd had uitgenoodigd Zij had den -strijd aanvaard. Zij wilde niet langer het venster vermijden, zij wilde niet langer den blik afwenden van de brug, die daar werd opgetrokken, zijn brug. Zij wist ook heel goed wat hij bedoeld had met zijn woorden, met zijn toespeling op de brug die hij kon bouwen en waar zij over zou ko men. ÏVat er ook mocht gobouren, hoever het ook met haar ooit mocht komen, zoo zou zij zich nooit verlagen. Want Edela zag nog steeds neer op Bernard Havestrand en alles wat hem in verband stond. Edela streed veel in gedachten met Bernard Ifavostrand zij praatte dan met hem en trachtte hem te veislaan. Dan zag zij er zeer verstoord uit, wal vaak de aandacht van mevrouw Riefenstahl trok. „Wat dat toch is met haar," zei ze „weet ik waarlijk niet. Ze heeft het hier toch goed, ze is toch niet ziek." En dan sprak ze met Edela, trachtte haar op te beuren, zei dat ze alles niet zoo zwaar moest opnemen. „Kom,'" zei ze, „je moet niet zoo neer slachtig zijn je moet den moed niet laten zakken. We hebben allemaal wel eens moei lijkheden, maar wij moeten ons pakje nu eenmaal dragen in het leven." Mevrouw' Riefenstahl ergerde zich overi gens in den laatsten tijd ook hevig. Het be zoek bij de Reitzkes was geheel andei's afge- loopen dan zij gehoopt had. Walter had togen Marietje zoo koel gedaan geheel an dcis dan een verliefd jongrnensch tegen zijn meisje behoort te doen. Dat zat haar dwars. Op den terugrit naar huis had zij dan ook vrij bits tegen Walter gezegd „Hoor eens! ik dacht dat het nu toch wer kelijk eens tijd w$rd om ernst te maken met je engagement met Marietje Reitzke." Hij zweeg even en zei toen zeer bedaard „Ik denk er niet aan daar ernst van t-o maken." Het was mevrouw Riefenstahl of zij een slug in 't gezicht kreeg. Zij draaide aidh met geweld om, zoodat het rijtuig kraakte. Ook haar man toonde zich onrustig. Walter echter zat dood kalm op zijn plaats en keek he) venster uit. „Ik heb er nooit ernstig over gedacht met Marietje te trouwen," zei hij nogmaals. „Ik heb haar ook nooit aanleiding gegeven om dat tc donken." „Je hebt daar nooit aan gedacht? Jij niet goocfi maar vrij hebben er aan gedacht en de Reitzkes hebben er aan gedacht! En jij ja, jij hebt er toch ook wol eens aan go- dacht. Wat daar achter steekt, wil ik weten. Want er moet wat achter zitten!" zei mes mouw op nijdlgen toon. „Het is wel mogelijk dat er wat achter zit," zei IValter uiterst kalm, „maar het ia nog niet de tijd om daarover te "spreken." „August 1" riep mevrouw woedend. „August liij heefteen andere. lk geloof dat het mij te veel treft." Zij klemdo zich aan haar echtgenoot vast. De slag trof haar niet zoo hevig ids zij het deed voorkomen, maar zij hoopte daardoor haai zoon in de war tc brengen en hem er toe te bewegen om wat meer los te laten, wat echter niet gebeurde. Het was een droevige thuiskomst geweest on de dagen en weken, die nu volgden, gaven niet hot toonbeeld van huiselijk geluk en huiselijken vrede te zien. Zooals een detective, die een moordenaar op hot spoor is, zoo was de moeder bezig haar zoon te spionneoren. Waar was „do andere" en wie was het 1 zij ging alle jonge meisjes uit de buurt na, die het konden zijn,, maar neen, er was niemand bij die zij met zekeren grond kon verdenken. Maar, dacht zij toen, waarom zou zij het zoo vcir zoeken kon het niet iemand zijn die vlak bij was, vlak bij hem iederen dag? Als het de mooie kantoorjuffrouw eens was 1 En nu begon zij ook Edela mot scherpen speurzin gade Ie slaan. Vaak dacht zij daar bij: „Als die liet maar was, daar zou ik ge makkelijk moe klaar komen." Doch de kantoorjuffrouw was het ook niet -- dat werd haar al spoedig duidelijk. In de laden van do schrijftafel van haar zoon, waar haar sleutels op* pasten, ging zij snuf felen, maai' ook hier vond zij niet do ge ringste aanwijzing. Eén lade was er die goed gesloten was en waafop geen van haar sleu tels paste, 'Wordt vervolgd.} IEI3AIVISCHE mt I f

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1