Zondag 25 Septembèr 1910 Dit raner testaat nit DRIE Waden. Eerste Blad. of Aillraciel 83'" laargang Mo. 13415 H.L. Edela van der Eichen. Levering Antliraciet Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Pnjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fI. L.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tién vooi het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. 3 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der A dvertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van -40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. latere. Telefoon voor de.Redactie No. 123. vuor de Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zieb' met ingang van 1 Oct- a.s. op de „Schiedamsehe Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Voor het a.s. seizoen vragen Burgemees ter en Wethouders van Schiedam prijsop gaaf voor ongeveer: Burgemeester en Wethoudeis behouden zich voor 10 pCt. meer of minder te be stellen. De levering moot geschieden op aan te geven plaatsen en tijden. De inschrijvingsbiljeUen moeten in ge sloten enveloppe, waarop oen aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vracht vrij worden ingeleveul in de ten Raadhuizo aanwezige bus, voor of op 29 Soptember a.s., des middags 12 uur. BUITENLAND. Schiedam, 24 Sopt 1910. ENGELAND. Terwijl Groot-Brittannié nog in de ze geningen van een politieke rust verkeert, wordt er eensklaps een beroering veioor- zaakt door een redevoering van den Jcan- selier der schatkist. Minister Lloyd George onthulde in een stad van zijn geboorte land Wales, in een kerk, welke den voor een gewoon menseh niet nit te spreken naam Cefnddwysarn-kapel dmagt, een ge denksteen, gewijd aan lie nagedachtenis van Tom Ellis, eens lid van het parle ment en een der hoofdlieden van 'de libe rale partij. Aan het slot zijner rede, welke in het Welsch avoid gehouden, sprak do minis ter do hoop uit, nog eens een „on afhankelijk en vrij Wales te mogen aan schouwen, een Wales, dat God vreest en anders niets ter wereld"., en dezo vvooi- den werden met luiden bijval ontvangen. De liberale „Daily Croncle", welke met den kanselier der schatkist in zeer nauwe relatie staat, publiceerde daarop een com- Roman naar het Duitsch van - HEDW1G ABT. 55) Wnltcr Ricfenstahl snelde naar do fabriek terug. Voor het venster au het kantoor stond Edela met spanning te wachten. Zij had Benuud Hnvestrand ook zien voorbij gaan cu zij had de kieten gehoord waaimce hij daarginds ontvangen werd. Ja ook /.ij had hem verwacht mot toornig ongeduld, alsof hof zijn schuld was dat do rivier zoo hevig was gezwollen. Zij "ging naar het, woonhuis, juist toen Walter de deur binnenkwam was zij in de gang. „Hij was ziek en kon daaiom niet eerder komen," hoorde zij hem zeggen. Wie was ziek geweest? Edela keek met angstigon blik naar Walter die naast zijn moeder stond, opgewonden over het geval pratende. Er moest dadelijk koffie gezet worden, sterke koffie in groote hoeveelheid, voor do arboidoiB die daar ginds in het water aan het werk waren. „En voor den ingenieur mag de cognac- fleseli niet vergeten woiden. Die heeft hij noodig, Men kan hem nog best aanzien,' dat hij een lievige influenza heeft gehad. Ik zal ondcrlusschon gauw mijn waterlaarzen aan Hekken," zei Walter. Laugzmun ging Edela weer naar hef kan toor terug. De ingenieur was dus ziek geweest, i mentaar onder den titel „Homerulo voor Wales". Hot kan niet worden ontkend, da I, Tn enkele deelen van het Vereenigde Ko ninkrijk in den laatsten tijd de homerule- bewoging vele gemoederen in beweging heeft gebracht. Terwijl hel vroeger alleen Ierland was, dat naar zelfregeering streef de, hebben onlangs ook de Schotsehe ra dicalen voor een betrekkelijke onafhanke lijkheid propaganda gemaakt, en de woor den vim minister Lloyd George, die een ijverig Welsch patriot is, kunnen nauwe lijks andei's dan in dezen zin worden uit gelegd. De unionistische „Globe" valt mr. Lloyd George naar aanleiding van deze uitlatingen zeer scherp aan en drukt als haar meening uit, dat hij met dezen wensch bij zijn landgenooton weinig sym pathie zal vinden, daar men het in Wales er volkomen over eens is, dat een nauwe verbinding met Engeland voordeeliger voor liet land is dan een volkomen zelfstandig heid. ,Of deze opinie de juiste is, blijft af te wachten. In elk geval kan worden gecon stateerd, dat de idee der homerule bijna nooit te voren zoo sterk op den voor grond treedt als tegenwoordig. Zoo on mogelijk lijkt het trouwens niet, dat bet eilandenrijk met zijn verschillende natio naliteiten nog eens tot een federatieve regeering besluit. JAPAN. De annexatie van Korea beeft eenigen tijd geleden in alle kalmte, zonder eenigc onlusten van beteekenis, plaats gehad. Door die toevoeging van het Koreaansche vasteland heeft het Japansche keizerrijk do grootte gekregen van Oostenrijk-IIon- garije en een zielenaantal, hetwelk dat van Duitscliland nog eenigszins overtreft. Van een eilandenrijk is Japan een mach tige vastelandsstaat geworden. De toekomst zal leeren of 'Japan in staat is met succes te volbrengen wat Groot- Brittannié in vroegere eeuwen vergeefs heeft gepoogd. Gelukt het in den loop der jaren de Koicanon door een wijze rogcering tot getrouwe Japansche ondei- danen te maken, dan zal de continentale politiek van Japan een soliedon basis heb ben. A»an den anderen kant echter zou eon ontevreden Koreaansche bevolking bij een mogelijk later zich voordoend gewapend contlict van Japan met een versterkt China of meerdeie samen - optredende mogend heden een aanhoudend gevaar voor Japan opleveren. De eerste rcgecringsdaden van den Ja- panschen gouverneur-generaal, graaf Tc- rautsji, in Tsjosen aldus heet Koiea voortaan toonon duidelijk aan, dat Ja pan voornemens is, alle mogelijke te doen om de harten der Koreanen te winnen en h'cl moet worden erkend zoo schrijft flueir/.a had hij gehad nu wat ging dat haar aan Dc ingeniem. Sinds zij hem weer gezien had, noemde zij hem niet andeis dan zoo, ariof hij, van wion in deze oogcnblikken hier zooveel \erwacht weid, niets met den zoon van Christiana ITavestrand te maken. Was het hem gehikt, hadden de arbeiders onder zijn leiding hot moeilijke reddingwerk lolbracht? Plotseling lukte Edela het venster open, waarvoor zij steeds weer was gaan staan, en boog zich ver naar ©ten. Wat was er nu gebeuld? Was dc dijk toch doorgebroken? Wat deden ze nu met staven en stokken in het water al-of zij iemand helpen wilden die in de rivier was gevallen. Misschien was er iemnnd door den kiaolitigen wind van de steile hulptrnp gevallen, die nog geen leuning had, Als het eens iemand was die zwak was, die nog niet geheel hersteld was van een ziekte Edela hield zich krampachtig vast aan het vensterkozijn. Waarom kwam er nu niemand om luiar te zeggen wat er gebeurd was? Zij draaide het hoofd om niemand, behalve zij, was op het kantoor. Weer hoog zij zich Ver nit het venster. De opgewondenheid daar ginds was toegenomen. Nu zag zij ook Walter Ricfenstahl. Ook hij had een langen paal opgenomen en liep daar mee naar dc lmlp- trap. De andere gestalte, de lange pc. soon in de brtlino gummijns, dien zag zij niet meer. Waar was die gebleven en waarom deed hij nu niets, terwijl hij straks onop houdelijk bezig was geweest? Er kwam een jongen den straatweg langs een oordeelkundig journalist te Seoel dat de Japansche bevolking ernstig streeft de plannen der regcering door een vrien delijke behandeling der Koreanen te on dersteunen. Aan de consuls en andere vertegen woordigers der vreemde mogendheden in Seoel heeft de gouverneur-generaal mee gedeeld, dat het tegenwoordig bestuur der vreemdelingonkolonies in de Koreaansche verdragshavens, het politietoezicht uitge- zonder, voorloopig rustig bestendig zal blijven. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. E n,gol and. Het Britsche ministerie van buitenland- scbe zaken veiklaait, dat geen stappen tot onderhandelingen over een leening aan Tur kije door Ernest Cassel en de Nationale Bank voor Turkije zullen worden gedaan dan met voorweten en goedkeuring van hel ministerie van buitenlandsche zaken. Te Londen heeft gisteren wcdeiom een conferentie van ketelmakers en directeu ren van scheepswerven plaats gehad. Op het einde der zitting werd mede gedeeld, dat de conferentie verdaagd is, opdat beide partijen de gedane vooi stel len nader kunnen overwegen Do confeientie zal op een fatcr te be palen datum weder bijeenkomen. België. Het te Parijs verboden congies der na- tionaal-Egyptische partij is Donderdagmid dag te Brussel geopend door den voorzit ter Mohamed Farid bey, die in zijn ope ningsrede verklaarde, dat het Fransche volk niet verantwoordelijk mag worden gesteld vooi hel verbod van de regeeiing om'het congres te Parijs te houden. Daarna betoogde hij, dat de Engelschei minister van buitenlandsche zaken Sir Ed ward Grey herhaaldelijk onjuiste verkla ringen omtrent Egypte heeft afgelegd. De jong-Egyptisclie partij heeft geen ander doel dan Egypte, dat nog altijd onder liet En- gelsclie juk zucht, te bevrijden en te zorgen dat het land in de toekomst een neutraal land wordt evenals Belgie. Er waren ook een aantal niet-Egyptena- ren ter vergadering aanwezig, o. a.deDuit- scho centruinsafgevaardigde, dr. Haupt- mann, de Engelsche socialistenleider Keir Hardie, de Fransche afgevaardigde Roua- net en een aantal gedelegeeiden uit Tur kije, Polen, Rusland en Hindustan. becritiseerde. Het was te verwachten dat een protest daarop niet zoj uitblijven. De paus heeft dan ook een brief gezonden! aan den kardinaal-vicaris, waarin hij pro test aanteekent tegen de bespotting en do beleediging van de kerkelijke instellingen door den burgemeester van Rome. De paus spreekt ten slotte zijn veronl waardiging uit en vestigt de aandacht dei' geloovigen op de vooitdurend toenemende beleedigingen, die de katholieke keik to verduren heeft van de overheid ter plaatse zelve waar de pauselijke zetel is gevestigd Portugal. Te Lissabon is gisteren bij de opening der Cortes de troont ede voorgelezen, waai- in merkwaardigerwijze met geen woord wordt melding gemaakt van de revolution- naire woelingen, waarvan de berichten in den laatsten tijd gewagen. Zij wijst op de goede betrekkingen met de verschillende mogendheden, en verklaart, dat de regeering vast besloten is een liberaal program af te werken door de indiening van wetten omtrent de godsdienstige vereenïgingen. Zij constateert verder dat de economische en financiecle toestand verbeterd is en kon digt het plan aan om de betaling van de douanerechten in goud te vorderen in sa menwerking met den dienst van de bui tenlandsche schuld. Tenslotte wordt meegedeeld, dat voorstel len zullen worden ingediend tot bescher ming der arbeiders en de instelling van een arbeidsbureau. Roemenië. Het bericht van de Matin", als zou Roemenie een gróote vloot willen bouwen, wordt thans weer ingetrokken. Nooit, zoo seint de Roemcensche correspondent van het blad, lieeft de regeering van een derge lijke bedoeling doen blijken en nooit heeft zij er eenig crediet voois aangevraagd. De stichting van een militaire haven is een vage toekomstdroom van welks verwezen lijking de voorbereidende werkzaamheden nog in het geheel niet zijn begonnen of zelfs maar aangekondigd. Vereenigde Staten. De heer Gaynor is thans zoo goed als geheel hersteld van do wonden, welke hem bij den hek enden aanslag werden toege- bi acht, en binnen enkele dagen zal hij zijn burgemeestersambt weer aanvaarden. Gay nor zal dan onmiddellijk zijn aandacht wij den aan de kwestie der reorganisatie van het politiewezen in de wereldstad. Mit chell, de waarnemende burgemeester, heeft, naar hij zelf verklaart, er bij» Gaynor op aangedrongen, dat het hoofd van deNew- Yorksehe politie, Baker, nit zijn ambt zal worden verwijderd, wijl hij nalatig is ge bleven het dobbelen en de ontucht in New- York te onderdrukken. Men houdt het er voor, dat Gaynor en Mitchell het op dit punt met elkaar eens zijn. Z u i d-A merika. De Argentijnsehe minister van buiten landsche Zaken heeft bij de onlangs ge houden eeuwfeesten een redevoering ge houden, welke de aandacht heeft getrok ken. Daarin werd gezinspeeld op de broe derschap, die tusschen Chili, Argentinië en Brazilië zou bestaan. De minister zeide o. a. „Wij vormen de drie sterkste naties, Wij hebben de taak Zuid-Amerika te lei den langs liet pad van vrede en vooruit gang; de andere landen zullen in deze drievoudige broederschap een machtigen waaiborg zien voor vrijheid en gerech tigheid." Do pers gelooft algemeen, dat 'deze rede een voorbode is van politieke vereeniging dezer drie naties. T t a 1 i De buigcmeester van Rome, do hoor Na than, heeft dezer dagen bij een herdenkings feest 'u redevoering gehouden waarin hij niet veel goeds van de katholieke kerk vertelde en o. a. de pauselijke onfeilbaarheid scherp diaven. Edela riep zoo luird zij kon tegen den wind in. Dc jongen hooide haar, bleef staan, keek naar liet venster op vanwaar de stem ge klonken had, bracht zijn handen aan den mond en riep vat terug. Edela \erstond niet «dies wat hij zei, slechte enkele woorden ving 7,ij op. „Dc ingenieur --- liet was of zij vei stijfde \an schrik. Toon echter kon zij niet langer kalm blijven. Het was of er iets ontwaakte in haar. Niet Clu'istinan Ilavesti'and's zoon was het die in gevaai verkeerde, neen. neen, een menseh, een goed mensch. die zijn leven voor naderen gewaagd had Zij liep het kantoor uit, door den tuin en den shunt weg op. Iemand riep haar uit dc illa Icing', maar zij lette er niet op en snelde voider. Voort, voort, ging zij naar den dijk, naar de plaats waar de buig ge bouwd werd. Eerst toen zij daar was gekomen, stond zij stil. Angstig zag zij naar de menschel!, die hier werkten en naar het wilde water. Daar zag zij hem gezond en wel zag zij hem 'staan aan den kant bij liet water Bernard Ilavcblrand Zij schaamde zich voor zich zelf. Zij had zich liet hart willen uitrukken van stille woede, omdat het gebeefd had van angst, toen zii hem in gevaar wist. Er kwam een gevoel in haar alsof zij zich op hem moest werpen en hem in het gezicht slaan omdat hij haar dit nu weer aangedaan had. Wat klonk daar voor hoongelach? Had 7.ij zelf zoo gelachen of waren het anderen geweest die den spot met haar dreven? P e r z i 5. We hebben gisteien den dood van den Perzischen ïegent, Azoed el Mulk, gemeld. Door een abuis kwam het bericht onder „Servië" te staan. De overledene was een broeder van den overgrootvader van den legenwoordigen jeugdigen sjah en 65 jaar oud. Reeds lang gingen er ongunstige berichten over zijn gezondheidstoestand, zoodat de doostijding niet geheel onverwacht kwam. Tot zijn opvolger is gisteren door het Medsjlis (het parlement) gekozen Nasr el Mulk, tlie op 't oogenblik in Europa ver toeft. Lachen? Neen het was geen lachen. Het was een klagend, langgerekt geluid. Het kwam van den kant an de huizen, die hier in dc buurt stonden. Xu hoorde zij het dui delijker. liet was niets dan het gehuil van ten hond, een le\ end schepsel dat zijn angst in rcoeclijkc, klagende kieten uitte. Zoo had zij nog eens een hond hooien huilen even voor het oogenblik dat /ij op Eichcnkamp land had gedood. De hond die huilde, zat op zijn hok, dat in het water dieef. Hij zat er met een ket ting aan vast en kon daarom niet wegkomen. Weer kwam er een hooge golf en nu sloeg hij van zijn hok en kon er niet meer opkomen. Mot moeite hield hij zwemmend den kop boven hot water, maar de ketting helemmeido hem te veel in zijn beweging dan dal dit lang kon duren. Hij moest ver drinken of hii zou door den sterken stroom tegen de steenen van den dijk worden dood geslagen, ,,'t Is uit met hemriep een man. „Als hij tegen den dijk aankomt,, is hij er ge weest." En alsof het dier dat ook begreep, stak het nogmaals den kop op en huilde weer luid. Edela zag het aan. Een groot medelijden met hot ai me dier greep haar aan. Was er dan niemand die helpen wilde? Het was toch cok een schepsel dat met den dood streed en nog graag langer wilde leven Haar gestalte was nu door Beiaard ITave st rand opgemerkt. Hij keek naar haar, zag dat zij blootshoofd- was en dat haar haren in den wind woeien. Er lag iets zeer pijn lijks op haar gelaat en hij begreep waar aan z,ij nu dacht bij het zien Van den hond. Venezuela en Columbia. Do Venozolaanscho regeering heeft aab haar gezantschap to Bogota telegrafisch bericht gezonden Columbia te vertalen en in' Panama nadere instructies af te wachten. Deze tijding heeft groote ongerustheid ge wekt, te meer, omdat de reden van dit optreden niet bekend is-. BINNENLAND. Hofbericht. lieden dineeren ten hove op het Loo jhr. Van der Staal, gezant te Brussel en me vrouw; baron Gevers, gezant te Berlijn en mevrouw; baton Van Heemstra, burgemees ter van Arnhem en* mevrouw en graaf en gravin L. G. T. van Limburg Stinim. Onze gezanten. Tïr. Ms. gezant in Griekenland, jhr. mr. Dr Sturler, is van vei lof te Athene terug gekeerd. Hof van Arbitrage. In Hotel des Inde» hebben hun intrek genomen dc heeron William Cullen Dennis, agent der Vereenigde Staten van Amerika, Zoo had zij or ook uitge/ien toon hij haal bij haar hond had zien staan op Eichen- kamp, met de revolver in de hand. Hij keek haar één oogenblik in de oogen, hief zijn hand op toen wierp hij overjas en jas uit en wieip zich in het water vóór den dijk. kien begreep wat hij wilde. Zijn bedoeling was dal het dier tegen hem aan zou komen in plaats van tegen de steenen. Vet warde stemmen riepen door elkaar. „Om oen dier! In dien stroom kan nie mand zwemmen! De bond krijgt hij toch nietEen menschenleven wagen voor een dier!" Slechte één wist waaiom hij dit deed. Om haar deed hij het om goed te maken dat z-ijn vader de aanleiding was geweest dat zij haar hond gedood had. Als versteend stond zij in den vloed te sim en. Alles wal zij tegen Bernard Hnvestrand had gehad, scheen op dit oogenblik iu haar t; sterven. Van het roepen en schreeuwen hoordo zij niets meer, ook hoorde zij niet dat Walter Ricfenstahl naar voien kwam en bevelen gaf. „Gooit hem do lijn toe! Hier met dc haak daar is Frans al met de giooto haak Ander geioep klonk daar weer tusschen. „Nu heeft hij het dier toch maar do hond met hei hok, die krijgt hij niet uit het water 1" En weer klonk een algeraccno kreet „Lnnl los! Kom weer uil het water!" (Wordt vervolgd.) iiv

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1