63'" Jaargang. Donderdag 29 September 1910. No. 13418 Tweede Blad De Sigarenaansteker. Deze courant verschijnt dag el ijk s, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Ergs par kwartaal; Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1,65. Rrijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. 1 Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven),. i Prigs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abóïföement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond Verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. STADSNIEUWS. Afsolield van den Voorzitter. De i a a d s J e d e n. Gisteravond tegen uur kwamen da raadsleden weer in de raadzaal bijeen, doch ditmaal niet om zaken te behandelen, maar om afscheid te nomen van hunnen voorzit ter, die welclia de gemeente zal verlaten* Binnengeleid door het comitó dat"de rege ling van dezen" avond op zich had genomen, v.erd hij daar ontvangen door de aanwezigen, die allen ar. hun zetels opstonden. Nadat de Burgemeester zijn gewone plaats had ingenomen, verzoekt de heer II on ner ing e G r e t e hot woord. Mijnheer de Voorzitter,' zoo sprak doze, U hebt hedenmiddag afscheid genomen \an den Raad, cn de Raad deed dit van U bij monde van het oudste raadslid, den heer Klein. Maar het was den raadsleden niet ge noeg in zoo'n officicele vergadering afscheid to nemen, er gingen stemmen op om in meer intiemen kring, op meer hartelijke wijze dan vanmiddag, dit te doen. En toen de raadsleden ter bespreking daarvan bijeen waren, toen is dadelijk gezegd, wij moeten onze genegenheid op intieme wijze doen blijken. Maar liet w,m moeilijk om daar voor een gepaste» vorm ie vinden. Wij wis ten dal IJ niet van feestelijkheden houdt, dat wij mol aangenaam zouden zijn met de aanbieding van een diner. Toen werd een commissie benoemd, be staande uit de boeien Klein, v. d. Schalk en spreker, die in opdracht kreeg een geschikte» vorm te vinden voor de verwezenlijking van hot doel. Wij lubben ten slotte gemeend den ge- schikten vorm te hebben gevonden dom- eou uurtje bijeen te zijn en nog eens sam. >i ie praten en U te zoggen dat wij LI har-Wijk dankbaar zijn voor de vriendelijke, aange name wijze, waarop U steeds met ons hebt omgegaan. Gij hebt het vanmiddag zoo juist en zoo aardig gezegd, er heeft hier altijd tusschon ons eon aangename verhouding bestaan. Dat hebben wij te danken aan den vriendeüj'-en, liefderijken, prettigc-n loon, dien gij steeds deed hooren. En als do wateren eens wat hoog opgin gen, dan wi'st gij met een gekruid woord den storm weer te doen bedaren. Voor die vriendelijkheid, die minzaam heid, danken wij ten zeerste. Maal- de raadsleden wilden liet daarbij niet laten; zij wilden ook een aandenken U aanbieden. f Doch toen stonden wij weer voor een moei lijke kwestiewaarmede kunnen wij den Burgemeester aangenaam zijn? Een tegel met 't stadhuis? Maar een vriendelijke genius Ik merkte op een goeden dag, dat ik verbazend veel tl rek had in ecu gepaten- teerderi sigaren-aansteker. Deze trek vond mijn'vrouw zoo bescheiden, dal zij na een weinig protest mijn koopplannen onder steund^ erui met mij naar ecu warenhuis ging, waar de koop van het gewonschtc voorwerp inderdaad lot stand kwam. Ik betaalde de eeri gulden twintig cent met genoegen en vond zoojn electrischen si- garen-aanstoker een uiterst practisch arti kel. Alen clmkt op ecu knopje, het deksel spiingt open on tegelijkertijd ontstaat er een klein, vlaminclje, dat buitengewoon ge schikt is voor hot aansteken v,lu ceri si gaar oi sigaret. Wjj reden niet de train, naar huis en onderweg berekende ik, hoeveel ik wel met mijn aansteker kou besparen. Ik had er een gulden twintig voor betaald, daar voor koopt men honderd twintig doosjes lucifers, dus in drie maanden ongeveer zou ik mijn aansteker vrij hebben en dan winst gaan maken. Terwijl ik aldus aan het be tekenen was, vroeg mijn vrouw 'plotse ling: „Zegereis, wat rie'kt lrier zoo vtoe selijk?" Ik i;ook inderdaad een brandlucht, alle passagiers raken hetzelfde en keken rond om to ontdekken, vvaarr brand was. Een heer waarschuwde: „Mijnheer, uw zak brandt." „Sapperloot," zei ik', stak mijn hand in den' zak en haalde een half verkoolden zak- fluislorde ons iets anders in. Tegels had de Jhirgemecbtei reeds zoovele, en die genius gaf ons aan oen eigenaardig geschenk, dat ik lioop dat naar uw genoegen zal zijn. Het is een bieder en op de étui hef opschrift, op een zilveren plaatje gegraveerd „De Gemeen, ternad vain Schiedam. Aan Burgemeester „Bruuts. 27 September 1910." Ik hoop dat het een geschenk zal zijn naar uw hart en als gij straks in Gelder and door boneli en veld zult dwalen, dan kan het niet anders of, telkens als gij dezen kijker- zult gebruiken, zult U denken aan de Schie- damsehe vrienden. Wij zullen het zeker op prijs stollen, wan neer gij dit doet en wij hopen dat U nog /eer vele jaiert dezen kijker zult gebruiken. Applaus Met ingenomenheid beschouwt dr. Brants daarop het geschenk dat hem zeer welkom is. Ik vind de gedachte allerliefst, zoo zegt spr., en het is ongetwijfeld con lang gekoes terde vvonsch van mij geweest, zoo'n kijker te bezitten. Dat is een soort, waaimede men zelfs de vogels in hun vlucht kan volgen. Ik ben ten zebtste verrast door dc vriende lijke uiting van sympathie die mij heden gewordt. De heeren waren zoo vriendelijk te zeg gen dat ik het niet zóó bont heb gemaakt dat zij mij wel een vriendelijk afscheid wil len bereiden. Ik weet wek zegt spr., dat ik niet was de Voorzitter zooals U die begeerd had, maar ik heb het bewonderd hoe de raadsleden mij steeds zoo vriendelijk zijn tegemoet gekomen. Het 1 heeft mij getroffen, hoe die raadsleden van zoo verschillende opvattingen en aard, op dit eerre punt zoo geheel samenkwamen. Als ik ware geweest wat ik had willen zrjn, ik luidde voor Schiedam bij/onder veel gedaan. Wil men Schiedam juist bezien, dan moet dal zijn h vol d'oisoau, lettende op haar toe komst die hel tot een bloeiende stad' weer zal doen worden. Schiedam moet vooruit en die toekomst ziet men door den triëder. Maar om die toekomst te brengen moet. ge werkt en wat ik voor Schiedam, ook na mijn vertrek, kim doetr, ik zal het gaarne doen. Ik deed dat tot nog foe in het volle licht, ik zal het dan doen achter dc schei-men. Ik hoop dat mijn buurman, straks mijn op volger, U zal leiden in de banen die naar die toekomst leiden en ik zal var verre gade slaan wat in Schiedam geschiedt. Ik zal zeer dikwijls aan U allen denken en ook aan de aangename middagen die wij gezamenlijk in deze raadszaal hebben door gebracht. Ik heb hier veel geleerd on ik heb hier roortgezet wat ik in de Tweede Kamer heb Een tril'der is een binocle die door haar constructie en het aantal glazen een zeer krachtige veigtooting geeft van de op verren afstand zich bevindende voorwerpen. geleerdelkander hoogachten, zich leeten stellen op het Standpunt van den andersden kende. Ik heb daarnaar ook hier steeds ge tracht. Gij «Hen zijt. hier thans samengekomen om mij te groeier'. Ik zul aan dezen avond steeds met groote dankbaarheid terug denken. Ik 'ga van hier, maar ik stel gaarne mijn krachten voor- de gemeente en voor ieder uwer ten dienste. Met een handdruk aan elk der aanwezigen bekrachtigde spr. daarna zijn van oprechte vriendschap en waardcering getuigende woorden. Nog eenigen tijd bleven de heeren daarna bijeen eir reeds was het over half negen, het uur waarop de ambtenaren van den bur gemeester afscheid zouden nemen, .toen de heeren uiteen gingen. De ambtenaren. Tegen hall negen kwamen vele ambtenaren, behooi'onde tot de verschillende takken van Gemeentedienst, om van den burgemeester afscheid te nemen. Daartoe begaven zij zich naar de raads zaal, waar even te voren de raadsleden hun voorzitter het vaarwel hadden toegeroepen. Op uitnoodiging van den heer Sickenga vormden de heeren v. Damrne Jalink, IIor,n en v. Luik een commissie die den Burge meester iir het midden zijner ambtenaren ge leidde on nadat deze aan het hoofd der zaal had plaats genomen, nam de heer Sickenga hel woord. Geachte heer Brants. U ziet hier ambtenaren van onze Gemeente van allerlei rang en betrekking voor staan, Zij zijn allen dankbaar voor de gelegen heid die hun werd geboden, onr hier gezamen lijk van U afscheid te nemen. Alij peisbonlijk is het een eer, hun woord voerder te mogen zijn, waar ik welhet meeste met U heb omgegaan. Eén ding be treur ik daarbij, dal hel papier mij daarbij te hulp moet komen. U en anderen moogt liet.mij veigeven, dat ik dit hulpmiddel in aller belang te baal neem. IVat dan ons vooral beweegt deze hulde te brengen is, dat wij heel goed gevoelden, dat L iets bizonders kenmerkte. Ook iets ten op zichte van ons ambtenaren, t Wat ons altijd weer moes! treffen was, dat U U gat. U hebt U in den korten tijd, dat U hier waart, aan Schiedam gegeven; natuurlijk op Uw wijze. De een zal die wiize goed vinden, de ander niet. Maar U hebt U gegeven. U hebt U gegeven, ook waar dit niet. uitlok kend was. U hebt U gegeven ook aan hen, die vol strekt niet zulke aairt rekkelijke menschen waren. Uw geven was het ware geven. U zeiven verloochenende. Zie, Alijn li eer Brants, als ik mij reken schap goef, van wat ons in U aantrok, dan was het dit. doek to voorschijn. Ik wierp hom het ven ster uit, terwijl rle mede-passagiers naar do oorzaak van don brand informeeiden. Ik slak nogmaals dc hand in den zak on toonde den electrischen aansteker, waar van het deksel open was. Waarschijnlijk was het vooivveip door een toevallige» druk opengesprongen, de vlam was ont staan en daardoor de zak in brand ge raakt I" „Nu," zeide ik tot mijn vrouw, „het grapje kost rne wel een gulden 20 en een zajvdoek, maar de aansteker- heeft tenmin ste bewezen, dat-ie goed is." Zij zei niets. Toen wij thuis kwamen was mijn allereerste werk den aansteker- te probccren. Ik drukte op het knopje, het deksel sprong opc-n, maar de' vlam blccl wpg. „Aha," zei ik, deed het deksel weder dicht misschien was het een voorbij gaande bedrijfsstoring tengevolge van het gebeurde in de cloctrische. Ik drukte weer op den knop, maar er kwam weer geen vuur. Wel vijf en twintig maal herbaalde ik do proef, totdat mijn vrouw, zei: „Ziezoo, dat is weer een gulden twintig weggegooid. Als je er 23.80 bijgevoegd had had ik mc een mooien hoed kunnen koo- pen." t 1 '■„Dat is de grootste bedriegerij der twin tigste, eeuw," zei'ik, denkend dat devei- brande zakdoek wol het zwancnlicd van mijn electrischen sigaren-aansteker zou zijn geweest. Alijn vrouw hield echter niet op. „Je-moot dat ding ruilenI" „Dat is een idee." Ik was blij, zocht de kwitantie, vond het papier, bekeek het, wierp het toen woo- En dit kan niet onbeloond blijven. Dit kan ook niet worden weggedaan. Want wat zoo gogmen is, moei blijvende vrucht af werpen. Gij zijt ingegaan op den arheid Uwer ambtenaren. Niet oppervlakkig. Maar niet Uw ziel, zijl gij er op ingegaan, als gij zaagt, dat zij er hun zie! in legden. Dit kunnen zij niet vergeten. En gij zijt niet met scepticisme tegenover hun gebreken gaan staan, denkende: daar aan is toch niet te verbeteren. Neen, met geloof werktet Gij aan hun verbetering. Zoo kondt Gij ook onze fouten dragen; die üw menschenkennis toch al spoedig in ons ontdekte, en vooral wanneer wij dam 's ooi ook zelt niet blind waren, wist Gij ze met den mantel der liefde, ook voor anderen, te bedekken. Zoo, ik wil het openlijk zeggen, heb ik peiboonlijk veel aan U te danken. En des te aangenamer io het mij hier tot U te mogen spieken. Mijnheer Brants, daardoor was het moge lijk, dat, hoewel U een sterk uitgesproken beginsel nooit onder stoelen of banken schoott, zoo veel ambtenaren, ook die dat be ginsel niet deelden, II heden van harte hulde wenschen ie brengen. Zij voelen zich gedrongen U een blijvend aandenken te geven. Een b 1 ij v e n d aandenken, zeg ik. Ik ben oveuuigd, dat wat ik TJ straks zal overreiken, van blijvende waarde voor U zal zijn. Wij hebben getracht iets van Uw Schie- damsche leven vast te leggen in tastbaren voi m. Wij hebben dit trachten te doen in foto grafieën. Ik ben ten volle overtuigd, dat er althans wel iets van gelukt is, voldoende om voor U een aandenken van blijvende waarde te vormen, dat niet in een vergelen hoek zal worden weggezet. En nu, voordat ik het overreik, wil ik be sluiten met een afscheidswoord. Laat ik spieken in Uw taal, die ook de mijne is. De Heer aan Wien gij D gegeven hebt, geve U van Zijnen Geest, om U aan anderen te kunnen blijven geven. En dan, Hij zegene U en Uw huis en make Uw pad licht. En hiermede heb ik de eer U ons ge- schonk te overhandigen. Dit geschenk bestaat uit een verzameling van 29 photo's van die plaatsen en gebou wen in Schiedam, waarmede de burgemeester in ziin werkkring hel meest zich bezig had te houden of waaraan hij bijzondere belang stelling wijdde. Het zijnde fontein in de Plantage, de Lange Siugelsfraat in haai vorigen en in haar tegenwoordige» toestand, de Broeiavest met hel tramhuisje en de daaromheen rijdende elcctrische tram, de nieuwe school G (hoofd dend op den grond. Er stond notabene op gestempeld „mag niet geruild wor den." „Wij zijn verloren," zei ik. Alijn vrouw deed zeer bedroefd. „Als ik bedenk, dat met 23 gulden 801 „Och wat, 23 gulden 80 wijl zijn 1.20 kwijt da's vast... ik heb een gulden twintig entreegeld voor het crematorium van mijn zakdoek moeten betalen." „Wel zeker, tap jij maar flauwe mop pon op den koop toe." „Dat is galgenhumor, vrouwtje. Ik ben nog nooit zoo bedrogen „Ik heb je gewaarschuwd nu heli jo je zin. Het ding is geen cent. meer waard „Slaak rne niet kwaad. Help me liever, schaf ïaad „Goed. Je hebt me zooveel verteld uit den tijd, toon je nog vrijgezel was. Vol-1 geus jo verhalen ben je een echte Don' Juan geweest Inderdaad," zei ik met trots, „maar wat heeft dat met mijn electrischen aanstoker te maken?. In elk geval lunctionneerdoik heter dan dat ding." „Ja, jij had-altijd een vlam. Daarop is ^inijn (aktiek gegrond. Jo Irischl je verlei-' dingskunst nog eens op,' gaat naar hot warenhuis, spreekt "mot de juffrouw, die ons don aansteker verkocht,' maak haai het Hof,welbegrepen, zoolang tot zij' je den aansteker laat ruilen. Dat is mijn idee. Wat zeg jo ervan?" „Ik ben overweldigd..." „Neen, alsjeblieft niot overweldigd, ik verbied jo dat zelfs. Je maakt haar een com- de heer J. v. d. Hout), de biandwecr dc „Stentor", de „loomspuit, de automatische opuit enz. alles in volle werking vóór het I'iovenieishuis, de Koninginnebrug met den hoofdagent Loer en den politiehond, het Gymnasium, de zwemschool, de rechtszaal in het Kantongerechtsgebouw, het aanzicht an dat gebouw met het Rijksbe 1 astingk a11- U.or, de Spuihaven met het sluisje, het sak- kendnigershuisjc, de woningen van Volks huisvesting in de Fabristraat met de Arn- machtsschool als achtergiond, de Gemeente- reiniging, het Stcrrebosch: lo. het z.g. kas- tanjeboschje, 2o. gezicht op 2 uitloopcnde wegen met den boschwachter en diens hond, 3o. de reclame der 90 II.A, grond aan de Alaas, 4o. een zuiger der firma Volker, bezig, met liet opspuiten van grond naast het Sterre- bosch, de glasblazerij „de Schie", gezien van liet Gemeentcrcinigingsterrein, interieur der Gioote Kerk met het orgel, de preekstoel en de burgemeestersbank, het Ziekenhuis met de draaibare warande, de Sta/lskv.eekerij met de nieuwe broeikas, dc aibeideistuintjes met het aangrenzende terrein en gebouwen der firma Briee White Ltd., het Emmaplein, met het gezicht op het woonhuis van den nieuwen burgemeester, gezicht op de stad aan de rivierzijde met de werf Gusto, Apollo en de Watertoren, het stadhuis-, de ruïne en het woonhuis van dr. Brants, welke collectie nog zal worden aangevuld met het St. Ja- cobs-Gasthuis en een groep van ambtenaren. Deze collectie was vervat in een porte feuille van groen leer met het opschrift: „Herinneringen aan Schiedam 19061910" met fraaie boekversiering en gevoerd met wit satijn. Aan de binnenzijde een prachtig versierde opdracht„Aan dr. Alaurits Anthonius Brants, bij zijn aftreden als Burgemeester van Schiedam, als bewijs van hoogachting aangeboden door" en dan volgen de hand- toekeningen van de ambtenaren die aan deze hulde hebben bijgedragen. Deze collectie is een pracht-verv-ameling van gelukkig geslaagde artistieke opvatting en bewerking, die den fotograaf Kamman alle eer aandoen en die èn als herinnering èn als kunstfoto's voor dr. Brants van groote waar de zijn. De opdracht is uitgevoerd door den cnliigraaf 3. A. Boer, ouderwijzer alhier. De Burgemeester was door dit geschenk •zeer verrast. Alen zegt wel eens: ,,'t is te veel", zegt spr., maar dat is hier het geval. Ik kan wel dadelijk de verzekering geven dat, als ik in mijn nieuwe verblijfplaats zal -zijn, ik zeer dikwijls die handteekeningen der ambtenaren zaJ doorloogen met mijn. vrouw en dochter, want elk dier namen vertegen woordigt voor mij eeu geschiedenis. Ik kan met oprecht hart verklaren dat ik Schiedam heb lief gehad. Aan ieder der amb tenaren die hier aanwezig is, zeg ik daarvoor hartelijk dank. Er is, gaat spr. voort, zoo ontzettend veel goeds in Schiedam en wanneer men slechts plitnentje, zegt dat je haar mooi vindt,, maar verder ga je niet."- „Ik weet zelf wol, wat ik moet doen." „Alaar ik moet het ook weten. Je mag niet boven de een twintig gaan, en zoodra je ziet, dat ze den mil wil toestaan, hou je onmiddellijk op ïussehen haakjes ik ben nooit een Don Juan geweest. Wat ik thuis over mijn avonturen vertelde, was verdichtsel, waar door echter mijn waarde aan den kuiselij ken haard buitengewoon was toegenomen. Alle vrouwen wenschen, dat haar man onweerstaanbaar is. Ik was er dus akelig aan toe, nu ik een jong meisje voor 1,20 het hoofd op hol moest brengen. Ik wist heolemaal niet, hoe ik het zaakje zou aan pakken. Alaar ik moest en dus ging ik met looden schoenen naar het warenhuis, kwam op do verdieping, vtaar de gepa- tondeerdo aanstekers verkocht werden, slenterde rond, bokcck andere voorwer pen, welko mij niet het minste belang in boezemden, vioeg den prijs van vazen, die ik heolemaal niet wilde koopen. Eindelijk "sloop ik naar do plaats, waar de verkoopster stond, die ik het hoofd op hol moest brongen Zij vroeg wat ik wilde en uil de omstandigheid dal ze me niet hoi kende, trok ik de droevige conclusie, dat ik den eeisten keer geen bij/.otuleien induik op haar had gemaakt Ik deed ech- let mijn bost en zei met smachtend en blik: „Jufliouw, u heeft zulke mooie..." Zij keek mc zoo onaangenaam aan, dat ik veivolgdo „zulke mooie aanstekers." Yculer kwam ik niet. De aardigheid was ei voor m\j al af, Tenslotte raakte ze een extra-fijnen aansteker van zes gulden aan me kwijt, en verzekerde, dat deze buiten gemeen deugdelijk was. Ik kwam vroolijk en opgewonden thuis. „Nu," aldus mijn vrouw, „en mocht je ruilen?" „Ja natuurlijk, mocht ik ruilen. Kijk eens, wat een prachtig dingetje, en het function- neett onberispelijk." Ik drukte op hot knopje er kwam een pracht van een vlammetje. Zij bekeek het voorwerp. „Alaar dat is immers de allereerste, die de juffrouw ons liet zien en die zes gulden moest kosten." „Best mogeljjk. Zij heeft echter geruild, niet ik." „Zoo? Nu maar, dan heb je succes ge had vent." „Nu, pochen wil ik niet, maar waar is hot!" „Wat hfeb je gezegd?" „Dat weet ik niet meer." „Bedenk jo dan nog eens." '„Ik zal gezegd hebben: Juffrouw, ge zijt zoo mooi, dat bij u vergeleken alle an dere vrouwen leelijk zijn. „Zoo" „Ja. En zij antwoorddeU is getrouwd mijnheer en zegt me zoo iets? En ik: Al is men getrouwd, dan kan men de schoonheid tocli wel waardeeren 1" J„En zo is er op ingegaan '„Zooals jo ziet."- Hiermede was de zaak afgedaan. Mijn vrouw was blij over de oplossing, ik over den niouwen aansteker on zoo waren we acht dagen lang samen bij, toen plotse ling de electrisohe aanstoker zijn diensten SCI I! EDAMSCHE

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5