de winkeliers, daar de politie een groot aan tal straten afgezet houdt, vele klanten moe ten missen, en daarenboven het niet op op stootjes beluste publiek in kalmere straten zijn inkoopon gaat doen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De mijnwerkers van Wales hebben zich bij een dezer dagen gehouden stemming met groote meerderheid tegon een algemeene sta king verklaard, echter voor ondersteuning der arbeiders in de Cambrian-miinen. Duitsehlnnd. De Hamburgsehe kellners blijven staken, terwijl de restaurateurs bobben besloten om geen der stakers meer in dienst te nemen. Zij zijn zelfs \an plan, door bemiddeling van den bond eigenaars van cafe's en restau rants, te bewerken, dat do stakende kellneis in geheel Duitschland niet meer in dienst zullen worden genomen. In do behoefte aan kellners is geheel en al voorzien door de indienstneming van personeel uit Berlijn en 'de badplaatsen. Spanje en Marokko. In Spanje verwacht men een hernieuwd conflict met Marokko. Het schijnt dat de on derhandelingen met El Mokri, den gezant van sultan Moeley Hafid, zullen worden af gebroken, terwijl voorts berichten komen uit Marokko, dat verschillende slamraen zich daar wapenen tot den heiligen oorlog tegen Spanje. Finland. In welonderrichte kringen te Petersburg beschouwt men het lot van Finland beslist sedert het bekend is geworden, dat de tsaar te Friedberg zich over het laatste besluit van den Finschen Landdag verontwaardigd be toond heeft. MenJioudt het voor zeker, dat de tsaar het voorstel van generaal Seyn, den gouverneur-generaal van Finland, om den Finschen Landdag voor altijd te sluiten, Fin land te verdeelen in een aantal Russische provincies en deze een zemstow en -vertegen woordiging in de Doema te verkenen, zal aannemen. Of het werkelijk zoo ver znl komen, valt nog niet met zekerheid te zeggenwel is het een feit, dat Russische ambtenaren met be langrijke staatsstukken, betrekking hebben de op deze kwestie, op weg zijn naar Fried berg. T u r k e. Te Monastir zijn gisteren, nadat de termijn voor de inlevering van wapens was verstre ken, de straten door militairen bezet. Lenige honderden Grieken, onder wie de bisschop, werden in hechtenis genomen. Door bemidde ling van den Russischen consul is de bisschop later weer in vrijheid gesteld. De vali heeft den consuls doen weten, dat buitenlandsche onderdanen hun wapens direct bij hot comité moeten inleveren en niet op de consulaten. Zestig Grieken en vijf en twintig "Bul garen, die gearresteerd waren, zullen worden vrijgelaten na onderzocht te zijn. Griekenland. De parlementaire commissie heeft 41 van dt 44 in Atlica gehouden verkiezingen voor df Nationale Vergadering goedgekeurd en de verkiezing van de drie Kretenzische afge vaardigden als ongedaan beschouwd. Deze uitslag was met spanning tegemoet gezien, omdat bij geldigverklaring afbreking der diplomatieke betrekkingen met Turkije zekerlijk was te wachten. Door de ongeldigverklaring bestaat er thans veel kans, dat de betrekkingen tus- schen Turkije en Griekenland aanmerkelijk zullen verbeteren. Voroonigd© Staten. Roosevelt's zegepraal op vice-president Sherman bij de verkiezing van een tijdelijk voorzitter op de republikcinsche conventie te Saratoga schijnt van groot voordeel te zijn voor de beweging der insurgenten. Het geldt thans als zeker, dat Roosevelt, als hij zijn politiek er een beetje op inricht, de meer derheid der New-Yorksche delegatie tot de algemeene conventie der republikeinsche par tij, voor zich zal winnen. "Wanneer men hierbij optelt het groote aantal der weste lijke staten, wier vertegenwoordigers zonder voorbehoud voor Roosevelt zijn. is het reeds thans duidelijk, dat zijn kansen voor de candidatuur voor het presidentschap gun stig zijn. BINNENLAND, Hulde aan mr. van Haagest baron d'Yvoy. Mr. ET G. S. Bourlier, advocaat te 's-Gra- venhage, die als verdediger optrad in een zaak mot gesloten deuren, bracht te dezer gelegenheid den advocaat-generaal xrtr. Van Hangcst baron d'Yvo, die heden voor het laatst als zoodanig bij het Hof zitting had namens de balie een woord van hulde èn be tuigde Z.Ed. Groot-Achtbare dank voor de medewerking welke de balie steeds van hem heeft mogen ondervinden, De advocaat-gene raal vond hierin aanleiding om, alvorens te rcpliceeren, een woord van afscheid tot de leden van het Ilof te richten, waarbij door hem werd opgemerkt, dat hoewel hij zijn be- noeming tot advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad hoogelijk op prijs stelde, hij hot toch betreurde, den vriendschappelijken om gang met de leden van het Ilof te moeten missen. Mot de beste wenschen voor de leden van het Hof en hun huisgezinnen en een woord van dank voor de hem namens de 'balie gebrachte hulde besloot mr. Van Hangcst baron d'Yvoy zdjn afscheidswoord. Alvorens de zitting te sluiten heeft ook de president, mr. Ilnlshoff, namens het hof, eenige woorden van afscheid gesproken tor den veitrekkonden advocaat-generaalHet heengaan van mr. Hangcst deed het hof leed, maar het feit dat hij een belangrijke piomotie maakt, deed het college er zich mede verzoenen, en spiv_wenschte mr. IIan- gest ook namens het hof geluk in zijn nieuwe betrekking en beval de loden van het hof bij voortduring in zijn vriendschap aan. Mr. Ilangost sprak daarna opnieuw zijn dank uit voor de ret hem gerichte welwillen de woorden. Kamerverkiezing: in District Y. De minister van Linnen]andsche zaken; overwegende, dat, tengevolge van hot ontslag nemen van mr. A. do Jong, in het kiesdistrict Rotterdam V een verkie zing moet plaats hebben voor een lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal gelet op art 130, eerste lid, 131, eer ste en tweede lid, 133, -eerste lid, Jen 134, derde lid, der Kieswet;; heeft goedgevonden te bepalen: dat die verkiezing zal plaats hebben op Maandag 17 Oct. e.k., do stemming zoo noodig, op Maandag 24 October d.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Donder dag 3 Nov. da.v. Yrov, Staten-vevkiezlng. Bij herstemming is gekozen tot lid der Provinrialo Staten van Noord-Holland in het district Zaandam de heer K. Prins (S. D. A. P.) mot 3205 stemmen, üe heer mr. H. J. C. van Tienen (Unie-lib.) ver kreeg 3139 stommen. Clir. Kat. Vakverbond. De jaarvergadering van hot Christelijk Nationaal "Vakvoibond zal 10 en 17 Novem ber woulen gehouden De heer II. J. Stins za' spreken over: Ons standpunt ten opzichte van wettelijke vaststelling van den, aibeids- cluur; II. Diemei' over: Ontwerp Ziektever zekeringswet en Radenwet; B. Hutten over: Wijziging Arbeidswet; IV. II. Smit over: Noodigo veranderingen in de Ongevallenwet. Chr. verznridng s&n Krankzinnigen. De Yerceniging tot christelijke verzor ging van kiank/mnigm in Nederland heeft gisteren te lloogoveen haar 26ste jaarver gadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, professor L, Lindeboom, van Kam pen. liet jaarverslag en liet financieeie werden \ooi- kennisgeving aangenomen. De penning meester, de heer baron van Heemstra, deelde mede, dat het aandelenkapitaal voor de kli niek, die spoedig geopend wordt, nog niet vol- teekend is. De rekening over 1909 werd goedgekeurd. In de statuten weiden enkele wijzigingen erebrncht. Uit de bestaande eorporatien, welke zich kunnen aansluiten bij do vereeniging, is het woorddiaeonien geschrapt. Het centraal bestuur dat tot nu toe bestond uit voorzitter, secretaris en penningmeester, zal worden aan gevuld met één lid van elk gestichtsbestuur. Eindelijk is de teimijn waarvoor de vereeni ging is oparericht, met 25 jaar verlengd. Voordat de bestuursverkiezing plaats had, wijdde de voorzitter hartelijke woorden van dank aan de aftredende bestuursleden de her ren mr. W. F. K. P. graaf van Bij landt, S. v. Velsen en mr. L. van Andel, die door ambtsbezigheden of lioogen leeftijd verhin derd zija hun functie als bestuurslid langer te vervuilen. Mot algemeene stemmen werden de hoeren It. Bos Kz., to Rotterdam, A. Brummel- kamp, te Den Haag en M. Sanders, te Velp, herkozen als leden, van 't bestuur, en als zoodanig werden gekozen de heeren Dobbc dc Bruin, burgemeester van Hazerswoude, en S. Plantenga, notaris, te IJsselmondc. VLAARDINGEN, 30 Sept. Do heer D. van Breukelen, te Vlaaidingen, heeft bij de Tweede Kamer ecu adios ingediend, waarin hij zich beklaagt over liet optreden der politie aldaar. Adressant zegt, met getuigen te kun nen bewijzen dat de politie wederrechtelijk zijn woning is binnengedrongen en zonder daartoe te zijn gemachtigd, den inboedel op straat heeft, geworpen met het gevolg dat een groot deel daarvan is zoek geraakt. Til verband hiermede wiist adressant er tevens op, dat hij op een valschc aanklacht ij veroordeeld geworden tot gevangenisstraf. Twee Kamerleden moeten z.ich reeds bereid hebben verklaard den Minister hieromtrent r.adeie inlichtingen te vragen. STADSNIEUWS." Dr. M A, Brants. Gisteravond hoeft hel Bestuur der Oranjevereeniging afscheid genomen van den beschermheer dier vereeniging, dr. M, A. Brants. Ln een hartelijke toespraak bracht do voorzitter, do heer F. J. Smit, in, herin nering hoo dr. Brants van do oprichting dor verootiiging af haar steeds mot do meeste sympathie is tegemoet gekomen, zich bij alle feestelijkheden, van den vroe gen morgon tot den. laten avond te" mid den der feestvierenden bevond en daardoor aan do voreeniging een grooten zedelijken steun heeft gegeven. Waar hot Bestuur do hulp of medewer king van haar beschermheer inriep, steeds was deze onmiddellijk bereid dio te ge ven; indien noodig om de verooniging in hem ook in het Gemeentebestuur een warm verdediger haror belangen. En voor dit alles brengt spr. aan dr. Brants den hartelijken dank van het Be stuur, van. de geheele .vereeniging. Den scheidenden burgemeester zijn de zer dagen door raadsleden en ambtenaren geschenken aangeboden, dio bij het gebruik, bij' het beschouwen, Schiedam weer in zijn herinnering zullen, terugbrengen. De Oranjevereeniging heeft gemeend haar ge voelens in tastbaren vorm uit te drukken en bjedt, nu haar beschermheer de ge meente gaat verlaten, dezen een zilveren plaquette aan, die, naar spr. hoopt, later bij het beschouwen, aan dr. Brants weer in herjnnoring zal brengen de vereeniging, wier naam daarop is gegraveerd en die zich steeds in zijn warme sympathie heeft mogen verheugen. Dit plaquette heeft een langwerpige vorm, in rechte hoeken en gebogen lijnen, geslagen tut dof zilver. Het vei toont bo venaan het wapen van Soliiedam, omge ven door een lauwerkrans, en op het vlak een vrouwenbeeld, in do rechterhand hou dende een lauwertak hoven den naam des besehermheers. Het goheelo, daarbij gegraveerde opschrift luidt: „Aan onzen „beschermheer dr. M. A. Brants, burge- „meoster van Schiedam Schiedam 30 „September 1910 Oranjevereeniging." Daarbij was gevoegd oen oorkonde, fraai in kleuren bewerkt door den hoer J. A. Boer, met dc keurig gecaligrafcerde op dracht: „Oranjevereeniging Schiedam, 30 „September 1910. Aan onzen Bescherm heer dr. M. A. Brants, bij zijn vertrek „uit Schiedam", waarbij op oen inliggend karton do hardteekeningen. der leden van het Bestuur der vereeniging. De artistieke omlijsting dor opdracht vertoont aan den voet de Stedemaagd, met de linkerarm rustende op den leeuw, on voorts het stadiiuis en het wapen van Schiedam. Zeer verrast door deze aanbieding dankte dr. Brants voor deze, hem zoo bijzonder aangename attentie van deze vereeniging, eon attentie, die hij daaiom op zoo hoogen prijs stelt, omdat de Oranje vereeniging zoo ten volle zijn sympathie van meet af aan heeft gehad. Het Bestuur dezer -vereeniging bestaat uit de meest heterogene personen, maar zij hebben één eigenschap gemeen, dat is hun optimisme en die eigenschap, welke ook spr. bezit, legde een nog nauweren band tusschen het Bestuur en hem. Met groote waardeering wijst spr. op de uitstekend geslaagde feestdagen, die on der leiding van de Oranjevereeniging hier hebben plaats gehad en die zoo uitstekend verliepen, dat men die met dames tot het einde kon bijwonen. Die feesten hebben, behalve de vreugde, die zij verschaffen, nog de goede zijde dat zij de Schiedammers opwekken tot liefde voor hun gemeente. Zij zien, dat door samenwerking ook hier veel tot stand kan worden gebracht en onwillekeurig kweekt dat het optimisme, waarvan elk der bestuursleden zoó dikwijls de aange name bewijzen leverden, zelfs bij te genslagen, en dat alleen de volhardende kracht geeft om Schiedam te brengen waar het moot komen. Spr. gaat dan over tot een causerie, waarin hij achtereenvolgens met een enkel woord wijst op wat Schiedam reeds heeft gedaan voor haar toekomst, wat vroeger is nagelaten uit misplaatste zuinigheid en gemis aan zelf vei trouwen en spreekt de hoop uit, dat do Oranjevereeniging nog eenmaal een feest moge orgamseeren ter viering van het totstandkomen van een combinatie der steden aan den grooten waterweg, do rivier de Maas, waarbij ge meenschappelijk havens en kaden gemaakt en de havenbelangen behartigd zullen wor den en waarbij elke gemeente overigens haar volle zelfstandigheid zal bewaren, een denkbeeld, dat naar spr. nog dezer dagen bleek, meer en meer sympathie gaat ondervinden. Door de Schiedamsehe Politie-veroerd- ging „Onderling Vertrouwen" werd den Burgemeester reeds Woensdag een fraaie photo in lijst aangeboden, voorstallende een groep agenten, samengesteld uit alle leden dier vereeniging. De Burgemeester verklaaule zich hier mede zeer ingenomen. Door dc oudste 8 agenten, den, ge meente-veldwachter en de hoofdagenten is hedenmorgen een photo aan hun schei denden chef, burgemeester Brants, aange boden, waarop een groep dezer politic beambten, staande voor het politiebureau. Deze zijn geen lid van bovengenoemde vor eeniging. Deze zeer mooi geslaagde photo werd vervaardigd door den heer Kamman. Dc Burgemeester sprak zijn hartelijken dank uit voor deze aangename verrassing, die hij gaarne aan zijn collectie van aan gename herinneringen zou toevoegen. Geruimen tijd vertoefden do agenten in 's Burgemeesters kamer ten stadhui zo. Het verSrek van dr. Brants, Hedenmiddag is da afgetreden Burge meester dezer gemeente, dr. M, A. Bran te met mevrouw Brants en dochter van hier vertrokken, uitgeleide gedaan door den heor en mevrouw v. d. Schalk—Nfemv- hof, door zijn opvolger als burgemeester van Schiedam, den heer M. L. Ilonnerlago Crete on mevrouw, den wethouder P. M. J. A. Lagerweij en mevrouw, den secre taris mr. V. Sickenga, en mevrouw, ter wijl voorts ton afscheid aanwezig) waren yan het stadhuis de hoofdcommies H. A. IV. van Luik en de beide boden, en voorts de beide Rijksontvangers, de h'eeren Sauer en Krijger. - Herhalingsoefeningen landweer. In October a.s. komen de Landweerplich- tigen van de lichtingen 1905, 1906," 1908 en 1909 ,behoorende' tot de Landweer Ves ting-Artillerie, onder de wapenien: de 43e compagnie op 3 October 41e 10 October 32e 17 October 42e en 44e 24 October Kamer van Arbeid voor de Yoedings- on Genotmiddelen te Schiedam. In de laatste maanden werden door bo vengenoemde Kamer behandeld 5 geschil len, dio allen betroffen de uitbetaling van een schadeloosstelling na ontslag; 2 daar van werden bij minnelijke schikking af gedaan, in 1 geval werd klager in het ongelijk gesteld en 2 maal worden belang hebbenden voor oen kostelooze procedure voor den kantonrechter geholpen. Vaak gaan echter belanghebbenden steeds maar direct naar den rechter, zon der eerst bij de Kamer aan te kloppen om te trachten een minnelijke schikking te verkrijgen. Dit laatste is toch zeer zeker in vele gevallen te verkiezen boven een rechterlijke procedure. Alle geschillen worden kosteloos be handeld en kunnen voor zoover zij tot het ressort van bovengenoemde Kamer behooren worden aangebracht bij den secretaris, den heer S. Nipius, Groote Markt 12. Blijkens vorenstaande kennisgeving mag do Gedempte Baansloot door voertuigen, waarvoor trekdieren gespannen zijn, slechts worden bereden in de richting van de Lou- ronstraat naar do Lange Kerkstraat. Oranje-Verooniging. Uitslag Ballonwedstrijd 31 Aug. 1910. Ie prijs, £10, op no. 124; 2e pr. no. 344; 3e pr. no. 65; 3o pr. A no. 320; 3e pr. B no. 418; 4e pr. no. 332 5e pr, no. 107; 5e pr. A no. 312; 6e pr. no. IJl; 7e pr. no. 414; So pr. no. 48, 9e pr. no. 689e pr. A no. 3069o pr. B no, 340; 10e pr. no. 26; 10e pr. A no. 385; lie pr. no. 406; 12o pr. no. 115; 13e pr. no. 427; 14e pr. no. 314; 14e pr. A no. 44; 15e pr. no. 311- De winners dienen Dinsdagavond, 4 Oct. e.k., des nam. 7 uur ton huize van, den heer L. Jurgens, rijwielhandelaar, Hoofd straat hun namen op te geven, daar, in dien ze dit nalaten, hun recht op de prij zen vervalt. Donderdagavond 6 Oct. e.k., des nam. 7 uur, hoeft de uitreiking der prijzen plaats, eveneens ten huize van den heer L. Jurgens. In diens etalagekast ligt een landkaart, waarop met vlaggetjes aangegeven is waai de ballons zijn neergekomen: no. 311 op de Westkous te Rotterdam; no. 124 te Nijmegen. S. IJ. Y. Blijkens do in dit nummer voorkomen de advertentie zal de ledenvergadering der Schiedam..che iJsvereeniging plaats heb ben op jlaandalg 3 October a.s. Gisteravond laat werd bij dc politie aan gifte gedaan dat er bij don veehouder v. d. Valk aan den Rotterdamschem dijk no. 10S ongenoode gasten waren geweest, die zich dooi opeubchuiving van een raam toegang hadden verschaft. Op de komst van Van dor Valk, die door het gestommel wakker was geworden, hadden de vermoedelijke daders -- 3 in getal de vlucht genomen, doch v. d. Valk en een vrouw die had staan kij ken, hadden een der drie personen herkend en hebben diens signalement aan de politic opgegeven. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in; een paar agenten gingen per rijwiel, een paar anderen met de tram den Rotter- damsehen dijk uit en zoodoende slaagden dc iijwielers er in bij Delfshaven een man aan to houden, wiens signalement overeenkwam met het cpgegevene. Deze'werd overgebracht naar het politiebureau alhier waar op hem werden bevonden een geladen revolver, boks beugel en inbrekeiswerktuigen, waaronder een dievenlantaarn. Do aangehoudene bleek te zijn de 2G- jarige C. v. d. IC., een bij de politie en justi tie wel bekend persoon. Iïij ontkent to heb ben ingebroken. Niets is vermist doordat zij te vroeg gestoord werden. De man is in voorloopige bewaring gestald. Do politic kreeg vanmorgen telefonisch bericht dat in den afgeloopen nacht was in- gebioken in het kantnor der firma Brice White Ltd. aan het Spuikannal. In dc brandkast was een gat geboord, doch aange zien zich daarin geen geld bevond, moest de dief (of dieven) zich tevreden stellen met een bedrag van f 2.aan postzegels. De politie stefde onmiddellijk een onder zoek in en heeft vermoedelijk reeds cenigo leiddraad in handen. Gisteravond deed een to Rotterdam woon achtige bootwerker bij do politie aangifte dat zijn minderjarige zoon vermist werd. Deze was werkzaam geweest op do glas fabriek „de Schie", en daar ontslagen. De jongen word vanmorgen door den portier der fabriek bij de politie gebracht; in do fabriek had deze hem slapende aangetroffen. Hij is na ui' Rotterdam overgebracht om to worden overgegeven aan zijn ouders aldaar. Gisterochtend is het 3-jarig zoontje van - Van Dijk, wonende in de Nieuwe Maas- v straat, bij 't spelen in de Maasdamschestrnat overreden door den groentenkoopman v. Eijk in die straat wonende. Het wiel ging het kind over den ïochter arm en liet, rechter been, welke beide nog al ernstig gekwetst zijn. Het ventje is onder geneeskundige be handeling gesteld. Dit den Gemeenteraad, (Vervolg.) AI a x im u m vergunningen. Door den heer Goslinga was een voorstel ingediend om het aantal vergunningen voor de eerstvolgende 5 jaren op hetzelfde cijfer te behouden als dit is op 31 December 1910, wam bij B. en W. een kleine wijzi ging hadden voorgesteld. De heer Goslinga wil mot een kort woord de bezwaren weerleggen dio tegen zijn voorstel zijn ingediend cn dan een enkel woord ter aanbeveling daaraan toevoegen. In de eerste plaats wil spr. B. en W. dan ken voor het gunstig prae-advies, al doet lid hem leed dat dit vooistel niet de instem ming van het geheele college heeft verkre gen. Immers uit het advies blijkt dat cr een minderheid was die tegon het voorstel be zwaar had en dit bezwaar is in het advies opgenomen. liet komt spr. voor dat dit bezwaar niet juist is. In het prae-advies leest spr.„Waar de minderheid verdere beperking van het aantal \cigunningslocaliteiten speciaal voor Schie dam misplaatst acht, omdat daar buiten uezo n.l. in de branderijen en distilleer derijen zooveel gelegenheid bestaat ster ken drank te bekomen, wordt dit door do beslissende meerderheid gewraakt Terecht, zegt spr. Door de Kamers van Ar- eid is leeds zeer veel strijd gevoerd tegen dit euvel, en met succes. Men moet ook een goede zaak niet met slechte argumenten be strijden. Spr. hoopt dat ook in den Raad een meerderheid het voorstel zal steunen. Want als het voorste] verworpen wordt, dan zegt dr Raad dat mot het bestaande aantal ver gunningen, bij uitbreiding der bevolking, niet voldoende wordt voor-zien in de behoefte naar gelegenheid om sterken drank te gebruiken toch zijner hier reeds 78 vergunningen en dit lijkt hem toch voldoende, ook al breidt do gemeente zich meteen 400 of 800'zielen uit. Daarom wil spr. aandringen op aanneming van zijn voorstel, omdat de reputatie der ge meente naai- buiten daarmede niet onbe langrijk gemoeid is. Do heer Honnerlage Gretewil met een enkel woord het standpunt der meer derheid in het college van "B. en W. toe lichten. Voornamelijk heeft spr. tegen het voorstel bezwaar omdat behalve de ruime gelegen heid om drank te bekomen buiten de vei- gunningslocaliteiten, in branderijen en distil leerderijen een niet minder gevaarlijk gevolg dier inkrimping zal zijn het toenemen van den clandestiencn verkoop, waarover de lieer Goslinga luchtigjes is heengegleden. Als men gelezen heeft wat in Amstoidam en in Rotterdam is gebeurd en let op wat in Amsterdam in den gemeenteraad over deze kwestie is gezegd, waar B. en W. eveneens vreesden dat de clandestiene drankverkoop steik zou toenemen, dan zal men met den spreker in die vergadering instemmon dat clandestiene verkoop, veel gevaarlijker is dan dc openlijke verkoop. In Rotterdam is gezegdOverschat de overheid de werkelijke behoefte en overdrijft zij het aantal gelegenheden, dan werkt zij liet misbiuik in de hand onderschat zij die, dan zal de drank kruipen waar zij niet gaan kan en bevordert men den clandestiencn ver koop. En er is toch al genoeg ellende dio voortspruit uit dien clandestiencn verkoop, die ook in Schiedam bestaat, al is het hier nog niet zoo ergmaar hij zal zich uitbrei den, wanneer men tot inperking zou overgaan. Spr. wil de politie niet nog meer last op de schouders leggen door daarop een bijzon dere oontiole op te dragen, maar men zou dan die overtuiging we! krijgen. Bij spr. is het niet zoozeer een bezwaar dat de menschen die op dc lijst, bedoeld in de Drankwet, voorkomen, zouden worden be nadeeld deze worden niet in hun re elite li gekort, alleen in hun belangen. Maai' spr.'s hoofdbezwaar is de toename van den clandestiencn verkoop. De V o o r z i 11 e r wenscht, om een mis vatting to voorkomen, mede te deelen, dat do Commissaris Van politie deze zaak zeer goed heeft onderrecht en zich met liet nu gedane voorstel heeft vercenigd. Er bestaat ook een ander rappoi t, maar nadien heeft deze zeer juiste gegevens verzameld, nadat spr. hem lmd opgedragen den omvang van den clandestiencn verkoop zoo nauwkeurig moge lijk na te gaan. In dat opzicht is er voor Schiedam op het oogenblik geen ernsiig gevaar. Dit ter rechtvaardiging van dien amb tenaar. De heer Goslinga wenscht aan den heer Honnerlage Grote op te merken dat hij eerlijk moet zeggen, uiterst verbaasd te zijn dat deze hom verwijt luchtigjes over het be zwaar van clandestienen verkoop te zijn heen- gegleden. Hij heeft wel degelijk in zijn be toog ook dat punt aangeroerd. In het advies woédt gezegd dut „het ge- hc-ele College van mcening (te), dat, wonsclit men toepassing gegeven te zien aan art. 4 2e lid der wet, deze in den gestelden vorm ook reeds dooi' dc Gemeente Rotterdam gevraagd liet meest aannemelijk ia cn zulks zoowel met hot oog op hot gevaar van clandestien gebruik als op dc belangen der vergunninghouders". Dat zegt het geheele collegedat bezwaar IIMIMII —B——a V m—in i ui <L

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2